i MOZART OP AUTHENTIEKE WIJZE efevre i weer rug in lassiek Roberto Delgado neemt nu de bouzouki ter hand he very thought of ou: een Rose zonder én enkele doorn }nny Stitt reikt tot loeiende hoogten Neil Sedaka: sterker Sylvesters Hot Band TOPPERS VAN DE JAREN ZESTIG G 4 MEI 1974 EXTRA PAGINA 23 thought of you" id Rose met zijn orkest rdor 2383 258 Super. David Rose zegt. zegt met- „Holiday for strings". Dat «rende, fantasievolle stuk poneerde hij aan het begin egratie van rade folk en derne pop lips The Tain Altco Tain" is het tweede album Ierse groep Horslips, een .44*e. die muziek maakt, die de noemer folk-rock zou- nnen vangen. De vijf ler ens zijn bij het maken van t uitgegaan van een oude ge van 500 v. Chr.: „Tain lilgne". ofwel „The Cat- d of Cooley. Het verhaal, je binnenhoes is afgedrukt, r de strijd tussen de le- Connacht en Ulster over van een prijsstier. Een verhaal, dat doorspekt is mogelijke emoties. Deze ook terug te vinden in lek. die variëert van ont- baladen tot stevige teeds is Horslips echter traditionele mu llus werd het een sfeervol waar Je, vooral met de handleiding, veel genoe- kan beleven. Een mooi i van een geslaagde inte- n oude folk- en moderne Rij lek. O t ui J.K. van de Jaren vijftig: hij maakte het zelf wereldberoemd en stuk maakte op zijn beurt hém beroemd. Een mooie wisselwerking die Je niet zo heel vaak aan schouwt. De grote kracht van Rose kwam in dat stuk vol tot uiting: de zwierige wijze waarop hij in orkestrale werken de violen aan het woord liet. Rose, geboren in Engeland en opgeleid in de Ver enigde Staten, kon overigens heel wat meer. Hij schreef o.a. de mu zikale thema's voor de tv-series Bonanza en High Chaparral, die heel anders getint zijn. Boven dien bleek hij een smaakvol en gedegen arrangeur. Zijn werk blinkt uit door zorgvuldigheid zonder het speelse element uit het oog te verliezen. Een Rose zonder enige doorn dus. Nog niet zo lang ?eleden produceerde hij voor Po- lydor de elpee „Portrait" en hij laat die nu volgen door „The very thought of you" een plaat waar hij met zijn orkest, zo blijkt uit de verstrekte informaties, ontzettend hard op geblokt heeft. Het resultaat is er dan ook naar: een schijf om te omarmen, zo mooi. Rose geeft een aantal be stofte melodieën via subtiele ar rangementen weer een nieuwe ge daante. Wie in deze door zenu wen en frustraties geteisterde maatschappij weer even op adem wil komen, moet het oor maar le nen aan David Rose. Nou, een mooier compliment valt er toch nauwelijks uit te reiken. The very thought of you bevat de volgende nummers: When I fall in love, Ain't Misbehavin, When you're with me, The very thought of you, Tony's theme, Ev'ry time we say goodbye, Smoke gets in your eyes, Embra- ceable you, Kings Road. How high the moon, Misty. I've got a crush on you. R.p. Mozart: Klarinetconcert in A, Hoornconcert in Es door het Collegium aureum met Hans Deinzer, klarinet, Hubert Criits, inventionshoorn, Basf (Opera- mundi), stereo 20 21798-1 Haydn Concertante symfonie in B en Vioolconcert in C door het Colle gium aureum, Basf (Operamun- di), stereo 20 21799-2. Verrassend en verblijdend is de uitvoering door het Collegium aureum van het populaire klari- netconcert in A van Mozart. Het ongewone zit hem in de keu ze van het solo-instrument. Hans Deinzer bespeelt een zoge naamd „original instrument", speeltuig uit de in dit geval late achttiende eeuw, een bassetklari net met een veel grotere reik wijdte dan zijn moderne broer. Het effect is provocerend en aandoenlijk tegelijk. Dat muziek stukken op oorspronkelijke instru menten worden gespeeld is niet zo iets verbazingwekkend nieuws. In het algemeen tenminste. In dit geval echter maakt men ken nis met een donkerbruinig, goed moedig soort bruine beer van een klarinet. In de lage tonen denk je met een fagot te maken te hebben. Er is niets van de ge lijkhebberigheid die de klarinet zo heel vaak tot een onuitstaan baar instrument maakt. Ook dit populaire concert is in eens een nieuwe belevenis. Ik heb keer op keer het allegro weer op gezet omdat ik mijn oren niet ge loven kon. Deinzer maakt met zijn antieke klarinet opwindende wandelingen over onbetreden pa den. Eigenlijk is het klarinetcon- cert zoals we het altijd hoorden, vanaf het jeugdconcert tot nu iets heel anders dan de KV 622 die het Collegium aureum ten beste geeft. De meest gespeelde versie staat niet alleen een octaaf hoger maar er is bovendien veel aan gesleuteld. Er mag dan tevens wel wat ge zegd worden over de unieke twee eenheid van musiceren en tech niek op deze plaat. Zelden heb ik zo'n staaltje uitgewogen opna metechniek beluisterd bij zo.'n voorbeeld van optimaal musice ren. Dit samengaan nadert inder daad de perfectie. Wie deze ru briek nauwgezet volgt, weet dat dit een constatering is die niet we kelijks wordt genoteerd. Het avontuur is trouwens niet teneinde met het klarinet-concert. Ook van Mozart is het hoorncon cert in Es op de andere zijde van de plaat. Hier is eveneens sprake van een authentiek instrument en wel de inventionshoorn zonder het ventielwerk van nu, hetgeen in houdt dat solist Hubert Crüts zijn toon moet maken door zijn gebalde vuist variabel in het trechtervormig uiteinde van het instrument te steken. Het effect is zeer merkwaardig en interes sant, want hier krijgt de bij tra ditie nogal vlakke hoorn ineens een scala van wisselende volumes alleen maar te vergelijken met de hebbelijkheden van de eerste pia no's. waar eveneens kleur en ka rakter van de verschillende noten zeer uiteen loopt. Het Collegium aureum timmert minder aan de weg dan menig modieus ensemble dat meer de public relations bespringt dan de notenbalken. Maar ik durf zon der overdrijven te zeggen dat de zorgzame benaderingswijze van dit ensemble voor een aantal zeer goede platen heeft zorggedragen waarbij inderdaad de nog niet zo gesettelde BASF-maatschappij al le nieuwe technische snufjes heeft uitgebuit. In dit verband is ook nog met alle overtuiging te noemen de plaat van Haydn met het viool concert in C en de Concertante symfonie in B, eveneens door het Collegium aureum. Het gaat hier om muzikaal gesproken twee-ha len-één-betalen stukken geen grote werken die echter met een elan worden vertolkt, zoals I Musici of de Academy van St. Martins dat deden in hun idea listische dagen. H.M. y Stitt Mr. Bojangles CA 50026. vele groten vóór hem heeft altsaxofonist Sonny Stitt het glibberige pad der •cie begeven. Na de vele Jazz-opnamen die hij in nge loopbaan heeft ge valt hij nu te beluisteren plaat die weliswaar niet ld werkt, maar wel duide- loeg illustreert dat de bo- met spek tegenwoordig alleen uit de Jazz kan gehaald. lojangles, het nummer dat In de vertolking van zan- fina Simone min of meer leid veroverde, staat hier voor een album van goede kwali teit. Het bevat een aantal werk jes waarin Stitt tot evenzo boeiende hoogten reikt als toen hij nog zonder electrische piano, electrische gitaar en electrische bas opereerde. Enige associatie met Paul Desmond kort na diens periode bij Dave Brubeck is bij het beluisteren van de plaat even wel onontkoombaar. Van origina liteit is derhalve weinig sprake. Toch mag dit geen reden zijn om deze plaat met "oninteressant" af te doen. Hij is het aanhoren waard. Al was het alleen maar om de ongecompliceerde toon die er uit spreekt. W.W. Er is goed nieuws voor de fans van Ekseption. De groep is bezig met de samenstelling van een nieuwe langspeler. die waar schijnlijk in september uitkomt. Phonogram lichtte voor ons een tipje van de sluier op met de pro motie-single waarop een viertal nieuwe tracks zijn te horen. Op de plaat die niet in de handel komt staan twee eigen composities Bingo Bingo van Hans Jansen Jan Vennik terwijl de laatste alleen verantwoordelijk is voor het bijzonder fraaie nummer „Sleepwell". De single word't ge completeerd met een tweetal be werkingen van klassieke stukken, namelijk In a Persian Market en De Barbier van Sevilla. Stuk stuk sterke nummers. Overi gens heeft de groep zojuist een aantal zeer succesvol verlopen toernees achter de rug in de Scandinavische landen en West- Duitsland. Symphony Raymond et son orchestre Ri- fcl-218. bond Lefevre is een geves- naam in de wereld van de rale muziek. Wat hij met 1 man tellend orkest pres- Iwingt steeds opnieuw be ring af. In de afgelopen ja- pam hij op gezette tijden i nieuwe langspeler waar- aantal ragfijne arrange- van recente hits stonden, leeft hij van deze platen fczegd: „Ik vertaal de hit- voor een veel groter pu- H lom: lag de ambitie van Ray- aanvankelijk in de klas- luziek. Hij bezocht het con- >rium en studeerde af met or piano en fluit, ks zijn successen in het po- genre. hij maakte bijvoor de muziek voor alle films 1 Franse komiek Louis de en treedt op in televisie- mma's over de gehele we- ®eft hij het contact met de muziek niet helemaal verbreken, oul Symphony pakt hij een populair klassieken bij P en verpakt die in een Zoals James Last met zijn Classics up to de Spaanse orkestleider de los Rios bijvoorbeeld op Sinfonias. Het gebeurt met veel vakmanschap voor wat kan en wat de plaat treft u onder meer :B kdinerie van Johan Sebas- OV0 kke 4 'OOT OD tian Bach, Reverie van Debussy, de Vuurdans van M. de Falla, het 1ste pianoconcert van Tsjai- kowsky, Peer Gynt van Grieg, De vier jaargetijden van Vivaldi, het adagio van de sonate „Au clair de lune" van Beethoven en een sonate van Mozart om te be sluiten. Voor de liefhebbers van easy- listening- music een verplicht B.v.L. De Bouzouki klingt Roberto Delgado Polydor 2371 468. Sommige muziekinstrumenten komen plotseling in zwang. Een frappant voorbeeld is de bouzouki. Een snaarinstrument afkomstig uit Griekenland dat naar West- Europa „overwaaide" met de komst van zangeres Vicky Leandros („Die Bouzouki klingt durch die Nacht") en de steeds groeiende populariteit van de Griekse zanger Demis Roussos. En ook het jaar op jaar toenemende toerisme naar het land van de kolonels zal er wel een steentje toe hebben bijgedragen. De bouzouki is onder meer op gepakt door Roberto Delgado, een orkestleider, die de afgelopen ja ren furore maakte met zijn la- tijns-Amerikaanse klanken en met deze muziek vele langspeel platen vulde. Vorig jaar week hij al iets van dat gebaande pad af met de langspeler ..Fiesta for dan cing" en nu heeft hij zich hele maal gestort op de Griekse mu ziek. Op de langspeler zijn vrijwel al le grote Griekse componisten ver tegenwoordigd. Vlavianos bijvoor beeld met My friend the wind, een hit van Demis Roussos en Velvet mornings, onder meer ge zongen door de Duitse Marion Maerz, Theodorakis met To Tre- no en Ich hab' die Liebe gese- hen, Panas en Munro met Good bye my love goodbye (alweer 'n hit van Roussos) en Die Bouzou ki klingt durch die Nacht (van Vicky Leandros), Leo Leandros: Schönes Madchen aus Arcadia en Demetriou: Maria me ta Ki trina. Beide kanten van de elpee worden besloten met een medley van al wat bejaarder Grieks werk zoals Zorba's dance van Theodorakis, 3iko Horepse Sirtaki van Zam- betas en Sakellatios, Dirlada van Ghinis, Weisze Rosen aus Athen en Never on sunday van Hadjida- kis en Akropolis Adieu van het duo Bruhn en Buschor. Verwacht op deze plaat geen authentieke Griekse volksmuziek, maar geniet van de heerlijke arrangementen die Roberto Del gado heeft gemaakt. B.v.L. The Dells en The Dramatics eindigen gelijk The Dells versus The Drama tics Cadet Records 60027. Aardig gevonden hoor, die te kening op de hoes van de nieu we LP van The Dells. Het gegeven dat de ijverige rythm en blues- groep samen met de collega's van The Dramatics een langduur- der opnamen, werd als een soort duel op hoog niveau gezien. Van daar dat die twee Amerikaanse vijfmansformaties zijn afgebeeld als in felle strijd gewikkelde bas ketbalspelers. In't duel onder de basket wordt de scheidsrech ter onder de voet gelopen. Zijn arbitrage is ook niet nodig in de confrontatie, die op de LP op een hechte samenwerking blijkt te zijn uitgelopen. Moet de lijn van een rechtstreekse vergelijking toch worden doorgetrokken, dan blijkt dat de al twintig Jaar mee draaiende Dells het best kunnen opnemen tegen de aanstormende Dramatics. Waar de laatste groep kwantitatief op punten wint (één nummer meer wordt door de groep alleen verzorgd), daar win nen The Dells misschien met een neuslengte verschil waar het de muzikale kwaliteit betreft. De ontmoeting eindigt dan ook in een gelijkspel, zoals blijkt als Dells en Dramatics samen aan het werk zijn. P.deT. „Laughter in the rain" Neil Sedaka Polydor 2383 265. Neil Sedaka leeft in mijn her innering voort als de zanger van een tweetal spetterende hits in het begin van de jaren zestig: Oh. Carol en Happy Birthday Sweet Sixteen (makkers, wat is er toch met dat begrip „sweet sixteen" bakvis dus gebeurd?). Beide versjes behoorden bepaald niet tot mijn favoriete repertoire dus Se daka liet *«11 betrekkelijk onver schillig. Ik heb niet gevolgd wat Sedaka na „Sweet Sixteen" allemaal heeft uitgevoerd. Voor mij komt „Laughter in the rain" dus in eens uit de lucht vallen. De foto op de cover toont dat de jaren niet onopgemerkt aan hem zijn voorbijgegaan: zijn gezicht bezit appel wangetjes en de haarlijn is bezig te wijken. De tijd van sweet Sixteen" is letterlijk en figuurlijk voorbij. Gelukkig maar. voeg ik daar direct aan toe, want hij blijkt muzikaal zeer aan kracht te hebben gewonnen. Ik aarzel niet „Laughter in the rain" het beste te noemen wat mijn gehoororgaan de laatste twaalf maanden in dit genre heeft ver nomen. Sedaka herinnert wat stijl betreft nog wel aan de Jaren van weleer, maar het is allemaal veel gerijpter en melodieuzer ge worden. Op deze elpee allemaal werk van hemzelf, wat het respect oog doet toenemen. Het mooiste nummertje, althans voor mij, is ook het kortste en eenvoudigste: ..Betty Grable", dat Sedaka al leen met pianobegeleiding brengt. Een verrukkelijk dingetje. "Verder op deze elpee: The im migrant, A little loving, Sad eyes, Flame, Laughter in the rain, For the good of the cause, The way I am, Going nowhere, Love aint an easy thing. Endlessy. RP. Sylvester and the Hot Band- Bazaar Blue Thumb BTS 60. Sylvester (achternaam onbe kend) is in vele opzichten een ex centriek figuur. Als 16-jarige hield hij het thuis al voor gezien en vanaf dat moment is hij z'n eigen weg gegaan, die tenslotte leidde tot de showbusiness, waarmee hij vertrouwd werd gemaakt door zijn grootmoeder. Het begrip show heeft de Amerikaan steeds met hoofdletters geschreven. Steunend op de ervaring, die hij op het ge bied van schoonheidsverzorging en modeontwerpen had, ontwierp hij zijn eigen kleren en voorzag hij zijn poppengezicht van de no dige lagen make-up. Sylvester houdt er van anders te zijn dan anderen. Vandaar ook dat hij de bühne voorziet van eveneens door hem ontworpen decors. Zo veel attributen sleept hij er oij dat er voor hem en zijn Hot Band vaak nauwelijks nog plaats over is. Naar die Hot Band is Sylves ter een maamd óp zoek geweest. Na enkele audities besloot hij ver der te gaan met James Q. Smith, Chris Mostert, Bobby Blood, Tra vis Fullerton en Kerry Hatch. Het vijftal zorgt niet alleen voor de instrumentale begeleiding van de bluesnummers van solozanger Sylvester, maar tevens voor de achtergrond vocalen. De elpee „Ba zaar" is daardoor vrij sfeervol ge worden. De songs op de langspeler sijn voor een deel overgenomen en door Sylvester in een nieuw Jas je gestoken. Zo komen op „Ba zaar" onder meer voor Nobody's fault but mine van Otis Reding en Dont let me be lonely tonight van James Taylor. J.p. Those were the days vele s tiesten Midi. MID 66 024. De dubbelelpee, die is uitge bracht onder de verzamelnaam Those were the days, is een r. talgische terugblik op de Jaren zestig. Instrumentale en vocale toppers van het vorige decennium wisselen elkaar soepel af. Niet al leen van artiesten, die inmiddels vrijwel in de anonimiteit zijn te ruggekeerd (Trini Lopez), maar ook van musici, die thans nog in het brandpunt van de belangstel ling staan, zoals Van Morrison eti The Anita Kerr Singers. De witte blueszanger Van Morrison, die pas nog met groot succes is opgetreden in Nederland, is tegenwoordigd met Domino. De Everly Brothers, eens de inspi ratiebronnen van b.v. The Ma mas en the Papas en de Beach Boys komen met twee nummers uit hun gouden hitverleden: Dan cing in the street en So sad. Tot de kassuccessen van de jaren zes tig mogen zeker ook gerekend wor den Rhythm of the rain van The Cascades en Ruby, don't take your love to town van Kenny Rogers en the First Edition. Daarnaast vermeldt Those were the days enkele coverversies: Groovy van Paul Simon en Art Ga'rfunkel wordt gezongen door Harpers Bizarre en Distant drums, eens vertolkt door Jim Reeves, neemt op deze elpee Le- roy van Dyke voor zijn rekening. Voor afwisseling is derhalve vol doende zorggedragen. Vooral c dat zoveel verschillende stijlen aan bod komen, waaronder dé La tijnse beat van Trini Lopez (Ame rica en If I had a hammer). Een van de fijnste nummers is stellig Love of the common people, het geesteskind van Hurley en Wil kins en gezangen door Law rence Reynolds. In Nederland lan ge tijd het beste werkje van de Cats, die het op hun eerste elpee Cats as oats can hebben staan. JJ*. Willy Mabon schrale blues Willy Mabon Chicago 1963 America 30 AM 6136. Chicago 1963 moet volgens de grote meester zelf worden ver klaard uit het feit dat deze plaat opnamen bevat uit 1963 en Willy Mabon toen in verschillende nachtclubs te Chicago het hon gerige publiek tevreden stelde. Dat deed hij trouwens ook elders in de V.S., want 1963 was voor Ma bon een goed zangjaar. Niettemin is blueszanger Mabon mij immer opgevallen als een wat schraal zingende man, die niet zozeer warmte had van luttele van zijn genre-genoten dan wel een soort swingende hardheid in zijn pre sentatie stopte. Een vergelijking met rockzanger Chuck Berry lijkt me dan ook niet zo gek. Op Chicago 1963 zingt Mabon met verschillende formatie oude, bekende werkjes, waaronder „Just got some", „That's no big thing", „New Orleans Blues" en „Too hot to handle". Voor velen ongetwij feld een lust voor het oor. Maar toch, die warmte W.W. Op deze pagina bijdragen van: John Kroon Han Mulder Ruud Paauw Jan Preenen Paul de Tombe Wim Wirtz Eindredactie en layout Bram van Leeuwen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 23