De peuterspeelzaal heeft medewerking ouders nodig H «fa Man geeft meer uit om mooi te zijn *4|RDAG 4 MEI 1974 EXTRA PAGINA 21 EIDEN Voor een goede wikkeling van het kind is nodig dat de ouders be kken worden bij de activi- van de peuterspeelzaal", t Jan Slats, een van de me- terkers van de Werkgroep \deropvang Leiden. "De deren ftussen de twee en jaar) zijn nog zo klein dat icht hun moeder nodig heb- i. Trouwens ouders moeten ontwikkeling in het onder- erg goed bijhouden. Veel \ers zijn dat gewoon niet end- In hun tijd had je als er op school immers niets \el weinig te vertellen." peuterspeelzaal in het enoordkwartier, die deel uit- van de clubhuisactivitei- deze buurt, heeft dan ook lewerking van de ouders ver steld. Leidster Marian dijn: „We werken in het club- zitten dus aan de doel- daarvan, die ik natuurlijk anders zou ik hier werken vast. Dat houdt in we de buurtbewoners zoveel bij ons werk moeten be- ten". e medewerking van de ouders it dan ook spontaan gegeven, [et voordeel van het meewer- van de ouders is", zegt Ccfr- an Rijn, „dat ze ook veel kri- er staan tegenover de kleu- en basisschool waar het kind naar toe gaat. Ze gaan eens en daar rondkijken en zoe- de kleuterschool die voor gevoel eigenlijk het beste luit bij de sfeer van de be- peu terspeelzaal". i zelf meedoen van de ouders an het meedraaien in de zaal, het bezoeken van het ie-uurtje" of het deelnemen werkgroepen die b.v. speel- maken, reisjes organiseren, lokaal eens schoonmaken en uderavonden in goede banen en wij er op bezoek waren 4 het „koffie-uurtje" net op junt te beginnen. Tijdens dit uurtje kan de moeder vanuit een andere kamer het kind observe ren tijdens het spel en aan de leidsters bepaalde vragen voorleg gen. De moeder van Johan Re geer was ook naar het koffie-uur tje gekomen. Ondanks dat ze is verhuisd naar een andere omge ving, waar Johan fijn kan buiten spelen, liet ze hem in zijn ver trouwde omgeving. Twee keer per week brengt ze hem 's ochtends naar de Musschenbroekstraat. „We woonden eerst op een flat", zegt ze. „daar kon hij eigenlijk nooit goed uit de weg. Nu zijn we verhuisd naar de Herenstraat en hebben een huis met een tuin en speelt hij veel buiten. Toch wil ik hem hier niet weghalen. Hij is veel gemakkelijker met andere kinderen gaan spelen". 't Leren omgaan met andere kin deren is voor veel ouders een be langrijk argument om de kinde ren 's ochtends twee uurtjes naar de speelzaal te brengen want het zijn in het Groenoordkwartier over het algemeen geen werken de moeders. Wat doet zo'n peute'rleidsters nu eigenlijk met de kinderen. Doro thy Swaak ook een medewerkster van de WKL: „Meestal mogen ze eerst eventjes „uithollen" dat hebben we gemerkt daarna wordt er melk gedronken, dat rustpunt heeft het kind echt no dig en dan is het tijd voor een spelletje of zo. Het kind wordt nooit gedwongen iets te doen. De leidsters stellen iets voor. wie niet mee wil doen, gaat gewoon zijn eigen gang". Ook wordt er gewerkt met klei, verf, water en af en toe is er een gymnastieklesje. Naast deze dagelijkse activiteiten moeten na tuurlijk ook de werkgroepen wor den georganiseerd en huisbezoe ken worden afgelegd. Die halve dag dat is meestal de basis waarop de peuterleidster wordt betaald, is eigenlijk maar een klein gedeelte van het werk. Na de ochtenduren in de speel zaal begint het werk pas. Zo organiseerde de peuterspeelzaal in het Groenoordkwartier in sa menwerking met K. en O. een oudercursus. Tijdens de eerste avonden kre gen de ouders gelegenheid om kennis te maken en de onderwer pen waarover gepraat moet wor den op een rijtje te zetten. Marian en Corrie waren net als anders erg enthousiast over die avonden. „Als Je het goed wilt doen", zegt Jan Slats die zelf nu enige tijd als leider invalt in een van de speelzalen, wat de kinde ren erg leuk vinden", heeft een leidster een volledige dagtaak. Ook zonder werkgroepen, peuter- krantjes en oudercursussen wil len we dat wel geloven. Als Je alleen al het huisbezoek neemt. De leidsters gaan regelmatig de moe ders opzoeken. Bij nieuwe aan meldingen wordt eerst thuis een bezoekje gebracht om te zien in welke omgeving het kind woont om het later beter te kunnen op vangen. Daar gaat als Je een speelzaal hebt die door ongeveer dertig kinderen wordt bezocht, heel wat tijd inzitten. Peuterleidster is daarom nu ook niet bepaald een beroep dat royaal betaalt, (f 200,- f 300,- per maand 1. Je moet er idealist voor zijn. En die idealisten blijken er genoeg te zijn want veel kleuter onderwijzeressen en gezinsver zorgsters vinden het werk met peuters bijzonder aantrekkelijk. HENRIETTE V. D. HOEVEN. (Foto Jan Holvast) ente zich zonnig heeft laten nt de klacht over de hinder Jeugdpuistjes weer frequent spreekuur. Acne of Jeugd- ti bron van ergernis le jeugdigen, .aar ook voor ital volwassenen. Het valt niet te ontkennen dat zo'n uwe verdikking of puistje of pit erg ontsierend is. Vele n kijken bij het naderen anties, feestjes en partijtjes n angstig gezicht in el en speuren hun gelaat af ch niet zo'n vervelend ding vormen is. En bij zonnig vooral bij baden zijn rug uder ontbloot en ook op die geven deze puistjes proble- bij mensen toit alleen bij de mensen aandoening van de uigen van het haarzakje en lier. Dit haarzakje en de monden meestal gemeen- ijk in de huid uit. De acne ihillende verschijningsvor- 'an de meest bekende het puistje en de grotere vio- of zwellingen onder de 'bij komt ook nog de co- meeëter. Deze comedon is titbaar als zwart puistje. fte puistje of puntje is het au de afsluiting van de ge- appelijke uitvoergang met verhoornde huidcellen met 1 een stuk haar. strenge hygiënische normen in acht te worden genomen. Anders zijn namelijk de gevolgen van secundai re infectie ten gevolge van bestem ming van de kanaaltjes groter dan de kwaal. Door Ab Rozijn De weke, violette onderhuidse zwel lingen en wel met name de grote kunnen grote, ingetrokken littekens geven. Maar ook de kleinere puis tjes en bultjes genezen soms met min of meer grote littekens. Deze littekens zijn de meest onsie- rende gevolgen van de acne. De plaats van voorkomen is alleen op de huid van gelaat, schouders en bovenarmen en op de romp is de grens tot boven de gordel. De leef tijd van voorkomen valt samen met de periode van geslachtsrijping. De geslachtrijping is echter onderhevig aan een grote variatiebreedte. Het meest frequent komt acne dan ook voor tussen het 14de en het 20de le vensjaar, toch zien we het ook bij volwassenen. Bakerpraatjes Acne heeft in de loop der Jaren aanleiding gegeven tot de meest uiteenlopende bakerpraatjes omtrent de oorzaak van voorkomen, maar ook over de genezing. Er is geen overtuigend bewijs gele verd dat voeding en wel met name de scherpe spijzen, chocolade, oude kaas, varkensvlees tot de oorzaken zouden behorein. Wel zijn er in de praktik gevallen bekend, dat hij gebruik van deze spijzen de puistjes in frequentie toenamen. De acne was er dan wel, maar de puistjes verergerden en namen in aantal toe. Arts Dat betekent evenwei niet dat deze voedingsmiddelen acne verodrzaken. Ook is er geen verband met sexuele activiteiten. Geslachtsverkeer en zwangerschap geven geen genezing. Zoals te verwachten is zijn er voor deze ontsierende huidaandoening 1001 cosmetische middeltjes in de handel, die in de meeste gevallen veel geld kosten en vrijwel toch niet helemaal helpen. Acne, behalve de zeer lichte geval len, kan men het best door een arts laten behandelen. De puistjes heb ben een behandeling nodig om de afwijking tengevolge van litteken vorming zo klein mogelijk te laten. Hygiëne speelt een grote rol. Vooral bij het ontwormen van de comedo- nen moet infectie voorkomen wor den, maar ook het uitdrukken van de puistjes heeft vaak een ave rechts effect. De bactieriën van de handen dringen in de talg binnen en geven daar niet alleen aanlei ding tot ontsteking, maar tevens veroorzaken ze chronische reacties in de talg, die weer versterkt prik kelend werken. Open vraag Er zijn vele oorzaken voor de acne aangegeven en de erfelijkheid speelt hierbij ook een rol. Er is een duide- lik verband met de geslachtsrijping en de leeftijd, maar bij heftige ui tingen van de acne worden geen duidelijke afwijkingen in de wer king van deze klieren gevonden. Of bepaalde geestelijke spanningen een rol spelen, is een open vraag. Wel geven de puistjes en de littekens aanleiding tot minderwaardigheids gevoelens. 's Winters frequentier voordan zomers. De zon zou door versnelde huidaf- schilfering 'n gunstige invloed uit oefenen. Dit is ook te bereiken met bepaalde zalven die de huid en de puistjes sterker doen afschilferen. De behandeling zou moeten bestaan uit speciale zalven, hygiënische maatregelen, zoals deskundig ver wijderen van comedonen, eventueel antibiotica. Goede huidreiniging en ook hoogtezon of een zonnebad zul len mutitig zijn. Stoffen waarvan de patient bemerkt dat ze de acne frequenter laten op treden dienen vermeden te worden. Acne is en zal nog een plaag voor de Jeugdigen blijven, maar bij goe de behandeling en tijdig de hulp inroepen van de huisarts, zal voor de ergere gevallen van acne een gunstig effect te verwachten zijn. Romantiscjhe badmode Tweka heeft voor het komend seizoen doorgeborduurd op de in 1973 gelanceerde star-line, met als resultaat dat de nieuwe collectie er erg romantisch uitziet. De romantiek koant tot uitdrukking in veel draperingen rimpeltjes, strikjes, pareo-broekjes en niet te vergeten een uiterst fraaie strapless of semi-strapless en horizontale halslijn. De romantiek heeft aan de verwerkte materialen, die natuurlijk dim, soepel en snel droog moeten zijn een extra eis gesteld, namelijk glans. Ook het verwisselen van ver schillende onderdelen van een strand outfit doen vrouwen graag. In de mix and match serie van Tweka is daartoe volop gelegenheid De dessins voor deze zomer bestaan uit veel bloemetjes, blokken, blokruiten en strepen. De romantiek heeft natuurlijk ook de exotische prints weer helemaal in het volle zonlicht getrokken. De bikini blijkt volgens een onderzoek van Tweka zwaar favoriet te zijn. Driekwart van de Nederlandse vrouwen wü alleen daarin op de zonnige vakantiestranden worden gesignaleerd. In Utrecht Polikliniek voor vrouw met overgangs problemen Utrecht Om een grote groep vrouwen, die in de overgang klach ten over hun gezondheid hebben, beter en vooral efficiënter te kun nen helpen, heeft het Academisch Ziekenhuis in Utrecht een polikli niek voor de overgang geopend. Volgens de gynaecoloog prof. dr. A. A. Haspels, die het initiatief voor de oprichting van de polikliniek nam, bestaat er in ons land een dringende behoefte aan een medisch centrum voor de overgang. Vooral omdat veel vrouwen tussen de 45 en 54 Jaar, die niet zulke duidelijk om schreven klachten hebben, het maar al te vaak nogal wat moeite kost om bij hun huisarts gehoor te vin den voor de onplezierige verschijn selen die hen hinderen. Professor Haspels vindt het een kwalijke zaak, dat zijns inziens veel te veel klachten van vrouwen in de overgang worden afgedaan met het voorschrijven van zenuwkalmerende middelen. Men kan daarmee soms wel een deel van de klachten ver minderen, maar de voornaamste oorzaak, het plotseling sterk terug lopen van de produktie van oest.ro- genen, vrouwelijke hormonen, neemt men er niet mee weg. En daarom acht de Utrechtse hoogleraar het van groot belang, dat vrouwen in de overgang met oestrogenen be handeld worden om het tekort aan te vullen. Vrouwen die tijdens de overgang deze hormoontabletten slikken, blij ken namelijk minder last te hebben van overmatige transpiratie, opvlie gingen, hoofdpijn en slapeloosheid wat de meest voorkomende klachten tijdens de menopauze zijn. De kliniek in Utrecht, waar voorlo pig vier tot acht vrouwen per week door een gynaecoloog, een internist, een endocrinoloog, een psycholoog en een psychiater kunnen worden behandeld, is ook opgezet als een soort medisch informatiecentrum voor artsen, die wat meer inzicht in de problemen rond de overgang wil len krijgen. Het blijkt namelijk dat zelfs deskundigen nog niet precies weten welke klachten er nu speci fiek passen bij de moeilijkste le vensfase van de vrouw. Vast staat echter wel, zo blijkt uit internationale onderzoekingen, dat vrouwen die tijdens de overgang nog genoeg we*k om handen heb ben en die een plezierige verhou ding met hun echtgenoot hebben, of geheel zelfstandig in het leven staan, aanzienlijk minder klachten hebben dan huisvrouwen, die door dat hun kinderen op zichzelf gingen wonen en door een gebrek aan in teresse op maatschappelijk gebied geen levensdoel meer hebben. Vrouwen, die graag de Utrechtse polikliniek zouden bezoeken, hebben daarvoor een verwijskaart «naar een internist) van hun huisarts no dig. Afspraken kunnen worden ge maakt via de Polikliniek, Inwendige Geneeskunde tel. 030-332412. UTRECHT Terwijl 't de parfume rie-winkels sinds 1972 vrijwel niet meer lukt om meer cosmetica aan- vrouwen te verkopen, geven mannen nog steeds elkaar Jaar een groter bedrag aan after-shave, haarcrëme en deodorant uit. Bovendien blijkt dat de consumen ten tegenwoordig steeds meer ver zorgende cremes en lotions kopen in plaats van cosmetica, die uitsluitend bedoeld is om zich er wat mooier mee te maken. In 1972 werd in Nederland voor maar liefst 709 miljoen gulden aan cosmetica verkocht. Vijf Jaar tevoren kwam de omzet niert; boven de 403 miljoen gulden. Van de mannen boven de 15 Jaar gebnükt nu 60 pet. after-shave, 39 pet. haar- erme en 30 pet. deodorant. Overigens is uit een vergelijkend warenonderzoek van deodorant spray door de Duitse Stichting Wa- rentest gebleken dat er wat kwali teit betreft, tussen de diverse mer ken weinig verschil is. De prijzen van de verschillende spuitbussen lo pen echter zeer sterk uiteen. Intussen heeft een Duitse farma ceutische fabrikant Grillo AG. een geheel nieuwe grondstof voor anti- transpiratie-spray's ontwikkeld. Een vloeistof, die geen invloed heeft op de biologische werking van de huid, aangezien er geen bacteriën mee worden gedood, maar die in plaats daarvan eventuele onaangename li chaamsreuk door een speciale che mische verb'rding neutraliseert. ADVERTENTIE Op de foto linksboven een romantische bikini bedrukt met bloemmotief. Uit de serie softmodellen. Het breek je is bij de middenvoornaad gedrapeerd 'A J eenzelfde jurkje worden gekocht (f 50,—). (f 40,Bjj deze bikini kan Op de foto links onder: Het is. geen zakdoekbikini maar toch is dit ruitmodel behoorlijk klein. Het tbroekje is met koord gegarneerd (f.47,-). DAMESMODE in exclusief jonge si BREESTRAATI08O-02 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21