VERKEERSINFORMATIE VOOR DE VAKANTIE „Stikstof in auto banden: voordeligei ondanks de kosten" SAAB 99 COMBI-COUPE AG 4 MEI 1974 AUTO PAGINA 19 DE DRUKSrE AUTOBAHN UITSLAND VERMIJDEN? dan deze alternatieve mooie route. NIEUWSTE AUTOWEGEN, ALTERNATIEVE ROUTES, SLAAPTREINEN, VEERDIENSTEN AANBEVOLEN CARAVANROUTES OVER DE ALPEN IMET VERMUOING VAN DE DRUKKE BRENNERPAS >V-DUITSLAND MÜNCHEN^*) f' MEMMINGENX f BAO TÓLZ V, y* murhau^,o<3gmunP losaizburg oostenrijk nu mogelijk vanuit ons rel geheel via autosnel- ar het puntje van Sicilië redelijk tempo ir Europa zonder zijwe- mder gelijkvloerse krui- a dergelijke snelwegen is mogelijkheid de Kanaal- eiken. 4 r< kaoi.M: naar het warme zuiden nog prille mogelijkheid Bergen (Mons) te gaan. Door nieuwe trajecten kan men langs een aantrekkelijke route via Brussel, Namen, Luxem burg, Metz, Nancy, Basel, Zurich en Lugano naar de Italiaanse me ren komen. Ook vindt men grote stukken autoweg in de interessante verbinding Bern, Lausanne, Mar- tigny, de tunnel van de Grote St. Bernard naar Aosta. Daar kan men dan aansluiting zoeken op de snel wegen naar de Rivièra. Hebt u geen haast! Bovenstaande kaart geeft ook andere routes via rustiger wegen met meer natuur schoon. Vaak zijn ze nog korter ook. Maar het gaat wel langzamer. De beruchte drukke autosnelweg door het Roergebied naar Frank fort kan men gemakkelijk vermij den door gebruik te maken van de vlot berijdbare en landschappelijk aantrekkelijke route links bovenin. Het bergrijden met caravan is niet ieders werk getuige sommige verkeersopstoppingen in de laatste jaren, veroorzaakt door caravans, die op bergwegen niet meer voor- of achteruit konden. De kaart geeft wat eenvoudiger routes door de Alphen, welke nog het bijkomende voordeel hebben dat de drukke Brennerpas wordt vermeden. Op de kaart staan ook diverse veerdiensten met hun globale vaar- tijd. Het is aan te raden een plekje op zo'n veerboot tevoren te bespre ken. „Uitverkocht" is geen zeld zaamheid in het seizoen. Het Ka- komen. naai kan bij Calais ook per Hover craft worden overgestoken. Ook met de auto. In het seizoen vaart die 21 keer per dag En dan de slaaptreinen. In één nacht zo'n duizend kilometer dich ter bij het vakantiedoel. Autover voer is daarbij ook mogelijk. De Spoorwegen geven grif alle gege vens. Tenslotte nog een tip: bewaar deze kaart, want deze kan in het komende vakantieseizoen van pas Autobanden niet niet lucht maar met stikstof ge vuld blijven langer op span ning, worden minder warm, slijten langzamer en gaan dus aanzienlijk langer mee. Men kan er soms wel twin tig tot dertig procent méér kilometers mee maken. Zeg gen ze. En toch Ongeveer een jaar geleden heeft de aan de Leiderdorpse Doeslaan gevestigde Leidse Banden Service als eerste en voor lopig nog enige bedrijf in deze contreien een stikstof installatie laten plaatsen. Maar de animo is tot nu toe duidelijk beneden dc verwachting gebleven. Waarom? Omdat lucht nog altijd gratis is en voor stikstof moet worden betaald. Het kost een tien tje (exclusief btw) om de vijf banden van een auto met stikstof gevuld te krij gen. En over dat tientje schijnen de automobilisten niet te kunnen heenstap- Hoewel het bedrijf bij hoog en bij laag beweert, dat een met stikstof gevulde band flink wat langer mee gaat. Nou hebben ze dat in Lei derdorp ook niet van zich zelf. Ze hebben die weten schap overgenomen van Gulf Oil, die hier alleen maar benzine verkoopt maar in Amerika ook nog banden produceert en aan de man brengt. Ze hadden daar o.m. nogal wat last met de dubbel gemonteerde banden op vrachtwagens. De binnenste banden waren zo moeilijk bereikbaar, dat de spanning zelden of nooit werd gecontroleerd. Laat maar waaien, dachten de chauffeurs. Maar hun bazen dachten er anders over, die moesten de nieu we banden betalen. Dus ging Gulf zoeken naar een methode om banden langer op spanning te houden. Het werd dus stikstof. Stik. stof zou beter in de poriën van de band kruipen, waar door er minder verlies van spanning optreedt. Boven- De band wordt uit een stikstoffles opge pompt. Eenmaal contro leren daarna en vervol gens een half jaartje probleemloos rijden. Al thans wat bandenspan ning betreft. dien zou de zuurstof in de lucht oxydatie in de band veroorzaken, waardoor rub ber en canvas als het ware verweren. Bij stikstof geen last van. Gulf heeft het resultaat van de vele proe ven in Amerika tastbaar gemaakt door talrijke ser vicestations met stikstof installaties uit te rusten. In Nederland zijn er ook al enkele, in deze buurten zal men voor de stikstof naar Leiderdorp moeten. In de vliegerij en de ra - rij werkt men ook met stik stof. maar de automobilis ten lopen nog niet hard. Voor haast niets trouwens. „Een mens is lui", zeggen ze triest bij de Banden Service. Ze spreken uit er varing. Want eigenlijk zou een automobilist om de drie maanden de banden van zijn wagen moeten la ten controleren. Een klusje, dat nauwelijks vijf minuten duurt. Dat niets kost. Maar hij komt niet Nog niet zo lang geleden vierden twee verenigingen gezamenlijk een jubileum. Onder de leden 2200 auto mobilisten. Het feestge schenk aan die leden: een gratis volledige controle en zo nodig bijstellen, uitlijnen en wat al niet meer bij de Banden Service. Daar wa ren alle beschikbare man krachten opgetrommeld. Het zou ongetwijfeld storm lopen. Niets daarvan. Het tegendeel zelfs. Uren voor tijd heeft men de deuren dicht gedaan. In totaal wa ren slechts vier auto's ko men voorrijden. Neen, in Leiderdorp houden ze vol „Een mens is lui". Maar die luiheid moet hij wel zelf betalen". nflj L ft het gevonden, de c ige met het aangename verenigd. Een machtig royale en veilige x>k een wagen waarin a van respectabele af in vervoeren. naai niet goedkoop. Men Jijna twintig mille voor En dan moet men op de emen, dat al die prakti- &ttige voordelen gaan ten datgene, wat meestal on- »er „sportief rijden" wordt men krijgt voor dat edrag wel een kapitale combi-coupéde naam de Zweedse fabriek is van de reeds bestaande !waardeord( Saab 99. In dezelfde wagen tot aan >nt. Dan begint het ver schil. Om die sierlijk schuin aflopen de achterkant met enorme achter klep te kunnen maken heeft men er van acht en zestien centimeter moe ten aanbreien. En al die extra leng te is besteed aan de bagageruimte. Een aanzienlijk grotere kofferbak dus. Vorig Jaar, toen wij de Saab 99 EMS hebben gereden, klaagden wij er nog over, dat de reserveband in het midden een flink stuk afhap- te van de voor bagage beschikbare ruimte. Bij de combi.-coupé heeft men alle ruimte, die het hart kan bege ren. Afgeschermd met een deksel aan de bovenkant. En onder de bodem plaat nog een apart opbergvakje voor wat klein spul. Het kan niet op. Maar als men de afdekplaat eraf haalt en de achterbank wegklapt dan heeft men helemaal een zee van laadruimte. Een bestelauto zou er zich niet voor behoeven te scha men. Daar de achterklep meteen bo ven de bumper begint en doorloopt tot aan het dak kan men stukken van heel stevige proporties er ook gemakkelijk in plaatsen. De 99 combi coupé kan in twee ver sies worden geleverd. Wij hadden de versie met de gewone carburateurmo tor (95 DIN pk bij 3500 toeren), maar men kan ook een sterkere injectie- motor krijgen, die is gekoppeld aan een automatische versnellingsbak. Dat kost dan wel ruim twee mille Misschien zijn er mensen die be hoefte hebben aan die sterkere en fellere motor, voor ons was de krachtbron in de door ons gereden combi-coupé goed genoeg. Saab heeft bij zijn auto's voor alles geko zen voor veiligheid. We hebben er vo rig Jaar al op gewezen. Kooiconstruc ties, kreukelzones, halogeenlampen, extra zware anti-botsbumpers, kop lampen met rui ten wissertjes, Ja zelfs verwarmde stoelen. Dat laatste niet in de eerste plaats omdat het voor de bestuurder zo prettig is om op zo'n „elektrische deken" die naar behoefte aan of uit gaat -- te zitten, maar omdat ze bij Saab ont dekt hebben, dat een man of vrouw in een koude stoel eerder brokken maakt. We gaan het niet weer allemaal opsommen. „Het was goed toeven in deze soliditeit ademende Saab, die 'n rotsvaste wegligging heeft. De wind heeft er geen vat op. De vering is voortreffelijk. Jammer, dat de be- sturing wat aan de zware kant blijft" schreven wij vorig jaar en dat staat ook muurvast voor deze combi-coupé Dat men niet uit het uiterste uit de motorische kan heeft gehaald is eigenlijk een politiek van veiligheid Bovendien gaat zo'n krachtbron dan langer mee. En wat zal het de Ne derlandse automobilist op dit moment een zorg zijn, dat die wagen niet harder kan dan 160 kilometer. Met om en nabij honderd op de teller is het een heel rustig rijdende heerlijk comfortabele auto. De stoelen zijn dermate verstelbaar, dat iedereen er een uitstekende zit op kan vinden De bediening levert geen enkel pro bleem op. De acceleratie is verre van schokkend, maar ook weer niet onvoldoende. Het valt te betreuren,' dat deze combi coupé alleen met twee zijdeu ren wordt geleverd, het had prettiger geweest als er vier deuren in had den gezeten. Maar het komt de lijn wel ten goede. Zonder twijfel vinden wij deze combi-coupé de mooiste wagen van alle Saabs. Het verbruik van de motor van deze toch wel „gewichtige" wa gen viel lang niet tegen. Daar minis ter Westertérp ons een snelheidsli miet heeft opgelegd kwamen we be duidend gunstiger .uit dan vorig Jaar, toen we tussen de acht en negen kilometer per liter benzine schom- nelden. We kwamen nu ruim boven de tien uit. Maar we hadden dan ook vrij rustig gereden. Een ver bruik om en nabij de 1 op 9 lijkt onder de huidige omstandigheden het meest voor de hand liggend en dat vinden wij voor zo'n auto alles- 'ins acceptabel. Wanneer we alles nog even op een .ijtje zetten: het is zeer plezierig stu ren in deze extra veilige reiswagen, waarin men behalve de hele familie ook zijn hele hebben en houwen kan vervoeren. Misschien door de toch wel zware besturing (voorwiel- aandrijving) minder geijkt voor het verkeer in de stad. Al komt men daar echt niet in moeilijkheden. Maar de hele conceptie van deze combi-coupé maakt hem schier ideaal voor de lange afstand.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19