r. R. Hueting: Winder produktie, is meer milieu' Kwart van gepakte misdadigers komt uit het buitenland NIEUWE SCHAARSTE EN GROET Ik kan beter schrijven dan praten Aa DAG 4 MEI 1974 Bot uit yne I Safc s, ii iroduktie is minder milieu. Dat is (al te) kort samengevat de kern van het proef- waarop de heer R. Hueting (44) uit Den Haag donderdag j.l. promoveerde tot A? in de economie. Zijn proefschrift verscheen als paperback onder de titel „Nieuwe »te en economische groei". 1 aa E schaarste: bijvoorbeeld schoon water, frisse lucht, ruimte, stilte. Als economie is: ugdringen van schaarste, kan ze alleen maar groeien, als ook de milieuschaarste rse teruggedrongen. In die zin is er naar Huetings overtuiging in Nederland economi- xi oei al geen sprake meer. Daarom moet de produktiegroei (van goederen en dSen- ;p«* restopt worden: want minder produktie is meer milieu. T. Hueting is bij de liefhebbers van de oude stijl jazz beter bekend als Roefie Hue- tot anist van de Down Town Jazzband, die hij een paar jaar na de oorlog oprichtte en *j?°> steeds bestaat. Gisteren vertrok hij met zijn orkest naar het Oostduitse Dresden, ii jazz-festival. Hueting windt zich, als we komen te spreken auto en f'ets nogal snel op. Telkens als hij H(1gelegd heeft over zijn vak, economie, glimlacht rd« hoog opgetrokken mondhoeken en sluit hij zijn i„üt jna, maar Hueting als wielrijder kijkt grimmig, f, idat jongensachtige hoofd van hem. ja. Maar Den Haag fe*4verdomme het fietspad et Haagse Bos afgebro- vervangen door een voor auto's. Moest Je es °fbeger, hoeveel mensen uit eipuidenhout op de fiets L D tijjheveningen gingen. Dat meer, omdat het te is. Waarom rijdt u n hoeneer? Omdat ik mijn zwembad ik verbied mijn kinde de fiets gebruik te van die weg. Kinderen hun eigen omgeving verkennen, maar niet zo. Haagse gemeentebestuur laan, grenst aan geweld, maar gerust ^^weggebruikers die zwak- dan een auto, op die behandelen, is volgens iksh "ijheid. Fietspaden afbre- i ^prilheid." ado l«|k "A lerU 3% dl VOIU tmr n inder dat Roefie Hueting 405' d enthousiast is voor de ginder dag van de Vereni- lilieudefensie die het e blik één zondag per an de weg wil bannen. vri e iï heeft als nieuwlichter economen in zijn van lid van het van Milieudefensie 'ass^weerd dat de autovrije een stuk reële economi- ruitsane kan be'ekenen. ongetwijfeld niet ieder- ier meer zal inzien. is één van die geïdentificeerd wor- njfct welvaart; de auto Lu Haten staan dus met: Uwe lie -O.i Hueting echter 02 5 6 0 deze eledelzeergeleerd' gewor- j, lor in de economie, en in boek „Nieuwe en economische groei", Gro» WJ uitvoerig dat de iren Iers in de steel zit. Dat I [rip economische groei rden gecorrigeerd met de „die we aan het milieu uifeii, het milieu als goed, en dus onderwerp bedrijven van economie. indien de produktiegroei M erland moet stoppen. omdat de aldus gecorrigeerde economische groei een negatieve economische groei zal blijken te zyn. Je kan ook zeggen: welvaart is bevrediging van behoeften. Maar als een evenwichtig milieu eveneens een behoefte is die dan bovendien nier in voldoende mate wordt bevredigd, groeit de welvaart niet, misschien gaat ze zelfs wel achteruit. Sober We willen daar wel iets meer van weten. De kersverse doctor Hueting ontvangt ons in zijn donkere woning aan de vredige, met een weelde aan bloeiende bomen afgezette Roelofsstraat, in het Benoordenhout. In zijn sober ingerichte werkkamer vallen op: een zwarte piano ('helemaal afgespeeld, ik ben al heel lang van plan een vleugel te kopen, een oude droom van me') en een menigte beeldjes, van echtgenote Vera die beeldhouwster is. Vera moet met Berlijn bellen, voor het jazzfestival in Dresden, maar de verbinding komt niet tot stand. Roefie zegt: „We spelen nog steeds twee tot drie keer per maand, maar heel gek, we hebben een hele tijd niet zo in 't groot opgetreden". Roefie Hueting begon piano te spelen nog voordat hij een noot kon lezen, hij heeft zich na zijn studie economie op zijn proef schrift geworpen zonder zich af te vragen, wat andere economen over het milieu en économische groei gezegd zouden kunnen hebben. - Waarom eigenlijk het mileu? Hueting: „Ik ben me er sinds '64 of '65 van bewust dat er iets heel eigenaardigs aan de hand is met milieu en economie. Ik ben er in '66 over gaan schrijven en sinds '69 benik als hoofd van de afdeling Leefmilieu van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bezig te onderzoeken hoe Je de verslechtering van het milieu economisch in r ekening moet brengen en op welke manier het begrip economische groei gecorri geerd moet worden." - Maar was er destijds een actuele aanleiding? „Nee, dat geloof ik niet. 't Kwam gewoon door om me heen te kijken. Het verbaasde me dat wat de cijfers zeiden ('het nationaal inkomen is weer gegroeid') niet klopte met wat je ziet: ik weet niets van planten em dieren af, maar ik zie wel dat Meijendel vertrapt wordt en iedereen kan toch ook gewoon zien dat het stedelijk milieu achteruit gaat? Ik geloof dat ik geleid wordt door een gevoel voor harmonie en evenwicht, en niet door kennis. Toen ik in de oorlog in de eerste klas van het gymnasium zat, werd ik gevraagd om lid te worden van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, net toen de Joden uit de NJN gegooid werden.Nou, „Dat lijkt me nou enig: in de trein naar Arnhem reizen en daar een fiets huren. Dan geniet je pas echt van de natuur". toen hoefde 't voor mij ook niet. Maar dat is volgens mij niet interessant om op te schrijven." Pretpark jen, en praatte protestbij eenkom- Jten toe. Maar dat laatste is niet ïijn sterkste zijde, en hij is zich dat bewust: „Ik ben geen prater, maar ik voel me zeer gedreven. En dan ga ik ineens op een tafel staan, en dan blijkt \weer: ik kan niet goed uit mijn woorden komen, ik krijg zo 'n rooie kop, zeker als ze van alle kannen met me beginnen te discussiëren. Ik kan beter schrijven dan praten, vandaar lat ik dit boek heb geschreven. En niet om te promoveren." - We hebben nog geen kans gezien Huetings boek goed te lezen, sorry, maar wat was er ook weer aan de hand met het begrip welvaartsgroei? Foute vraag: Roefie (elkaar tutoyeren was zijn voorstiel) doet weinig moeite te verbergen dat hij een interview op deze basis niet ideaal vindt: „Tja (lange stilte), je hebt het niet gelezen, dat is natuurlijk moeilijk (stilte) ik heb het juist geschreven om 't niet aan iedereen te hoeven uitleggen, maar goed, daar gaan we weer." Welnu: welvaart of behoeftenbe- vrediging is het verkrijgen van schaarse goederen. Onder die laatste valt nu ook, in tegenstel ling tot vroeger, het milieu. Water, bodem en lucht hebben verschillende functies, maar die zijn gaan concurreren: de luclïr wordt gebriiikt om vuil in te lozen, maar is niet meer geschikt ->m te ademen. Er gaat een functie verloren en functiever- ies is het tegengestelde van economische groei, omdat het vernietiging van een schaars goed (lucht om te ademen) is. Economische groei betekent radi- tioneel: groei van het nationaal inkomen, het totaal van de jaarlijkse produktie, en dat is de som van de m een jaar geproduceerde goederen eén de geleverde diensten. In het licht van het bovenstaande moe1 economische groei gecorrigeerd wordende milieuverslechtering en het verlies aan natuur moeten er worden afgetrokken. Roefie Hueting protesteerde te gen de plannen om dwars door St. Anna lands Clingendael ('een schitterend park") een weg aan te leggen en om er een pretpark van te maken, hij was later ook één van de felste tegenstanders van de provinciale weg dwars door de duinen van Katwijk naar Wassenaar. Huet/ing schreef nota's en adres- Prijs Hoe stel Je echter de prijs vast? Dat kan alleen als je de vraag en het aanbod kent, maar de vraag naar natuur en milieu komt niet via de markt tot stand. Aan de aanbodkant is het te berekenen (door bijvoorbeeld de zuiveringskosten af te trek ken), maar aan de vraagkant is dat alleen mogelijk voor zover er financiële kosten en compensa- tiekosten te berekenen vallen (maar hoe bereken je de compensatie van een verloren natuurgebied?) Zo lukt het dus soms niet. Hueting „Nee, langs de weg van de afspraken die er in de 'conomie gemaakt worden, is het niet altijd mogelijk. Dat heb ik liermee wel geleerd. Het bete kent dat we niet weten hoe groot ie enorme negatieve waarde xs, waarmee bijvoorbeeld de auto last is; de marktprijs van de auto zegt niks. Dat wij economen niets weten in plaats van dat we dachten dat we't wel wisten, vind ik trouwens al een stap vooruit." - En hoe r\u verder? Hueting: „Er is natuurlijk gewoon enorm veel cijfermate riaal te verzamelen en verder moeten we naar mijn mening het nationaal inkomen dan maar corrigeren via ecologische normen iedereen kan toch zien dat de ruimte in Nederland te kort schiet, dat het water onvoldoende zelfreinigend vermogen heeft en dat de ecologische variatie Door Jan Ottens hollend achteruit gaat. Amfi- biën komen hier toch haast niet meer voor?" - Maar wie stelt de normen vast en wie beslist wat we wel gaan doen en wat niet? „Dat kan gewoon zo blijven. We zullen met name de bestuurders vanuit de economische hoek betere informatie moeten geven, een teer punt natuurlijk, vanwe ge de democratie, maar ik vind dat het dan maar een beetje buiten de mensen om moet. In een discussie met de PPR heb ik laatst gezegd: wat klets je nou, ik vraag toch niet aan de loodgieter, hoe doe je dat? Laten we nou maar naar de biologen luisteren. Je kan niet zeggen: wét- vraagt het publiek (zo van: wat vind je lekkerder, je auto óf de Wadden), de mensen vragen ons economen om de prijs in te vullen, dan kan je de bal niet terugspelen. Het enige wat je dan kan doen, is op een partij stemmen die voor het behoud van de Wadden is, maar helaas zijn er nog zoveel andere proble men, zodat je nooit van tevoren weet wat ze met Jouw stem voor het milieu doen". Chantage - Je hebt voor Nederland het stoppen van de produktiegroei bepleit, hoe gaat dat? „Je begint met in langzaam tempo af te remmen. Zwaar belastende activiteiten worden gestopt voor andere, die minder beslag op de nieuwe schaarste van het milieu leggen en die niet minder maar meer werkgelegen heid scheppen. Energiebesparing is ook zoiets: milieu belastende energie vervangt arbeid in hoge mate. Het werkgelegenheids-ar gument, zoals Je 't zo vaak hoort gebruiken, is chantage: ik maak me geen zorgen om werkloosheid, maar om het feit da+ we ons het lazerus zullen moeten werken voor het milieu. We zullen veel dingen weer met de hand moeten gaan doen, en met de fiets naar het werk gaan, dat kost ook Mld. Dat zijn allemaal dingen die niet zo in het boek staan, opmerkin gen uit de losse hand. De grap is dat ik economie ben gaan studeren uit belangstelling voor de werkloosheid." - Tijdens de energiecrisis is de kracht van de oude argumenten anders wel gebleken. „Ja. en nu ook weer bij die actie Zonderdag. In een onderne mingsgewijze produktie lonen deelbelangen een goed milieu voor de voeten, dat zie Je aan de horeca. Dat is geloof ik een goeie waar ik nou op kom; het vrije systeeem slaat, zich altijd, en terecht, op de borst: wij kimden ons het beste aanpassen aan nieuwe behoeften, maar nee hoor. men denkt dat het economisch belang een produktie- belang is, en men verzet zich juist tegen die aanpassing aan nieuwe behoeften. Wat mij nou enig lijkt is: met de trein naar Arnhem rijden, en daar een fiets huren, dan pas kan Je met recht van de Veluwe genieten." - Eigenlijk zou je dus behalve het begrip nationaal inkomen ook het begrip (individueel) inkomen moeten corrigeren? „Eigenlijk wel. De slogan van mijn boek is dan ook: meer van het een is minder van 't ander. Inkomen is tafels, stoelen, auto's, maar ook minder frisse lucht." v£g ERDAM De plas bloed, waarin de maandagavond i ïemdelingen' neergeschoten Amsterdamse agent Land- dood vond, besmeurt niet voor de eerste keer het van buitenlanders in ons land. Integendeel. Het gaat abi#het aantal illegaal in Nederland verblijvende 'gasten'. Amsterdam, internationale trekpleister, sluipen er al tot dienduizend rond. e land houden zich rond aantal misdrijven in Nederland ge- -Jd buitenlanders stie- stegen. Bovendien betreft het niet un bezigheden worden er alleen moord en doodslag door vreemden. „In die cijfers zit ook de melk, de yoghurt en de vla, die door buitenlandse Jongeren voor in het Vondelpark is gegapt", aldus commissaris Kuipers. r op. Vijf jaar geleden maar 8,6 procent van in Amsterdam gegrepen uit vreemde nationali- is dat al bijna 26 pro- u vi ilanders gepleegd, ^0ch wel wat"* stelt com" Kuipers, hoofd van de rerhoff van het aantal opgeloste CeeB verschil wordt in Amsterdam jjjj Wijst er dan ook nog eens op dat de misdadigheid onder de ver schillende volken in wezen niet ver schilt. „Je hebt hier te maken met een negatieve selectie", zegt Kui pers, „vreemdelingen, die het in ei gen land te heet onder de voeten wordt, komen naar Nederland. Wij willen het hier eens proberen. Een tijdje geleden werd in Hongkong de hele onderwereld uitgekamd. Kort daarna stapten ze hier de eethuizen van rijke Chinezen binnen om de kas op te eisen". Nederland lijkt zijn aantrekkings kracht op kwaadwillende vreemde- linimers zijn relatief. De lingen te hebben. „Het is van ouds- ïijf jaar is ook het totaal her een gastvrij land met een soe gI-8 eemdelingen en admini- von aken van de Arosterdam- boeltjes vast, „al mag Je et concluderen dat een I in het algemeen crimi- 4^ gesteld dan een Neder- pele vreemdelingenwetgeving", zegt de commissaris, „van de Hugenoten tot de Joden, iedereen is welkom en dat is ook goed. Daarnaast is de jusitie hier niet kwaadaardig. Iedereen krijgt rechts kundige bijstand en de straffen zijn mild, omdat met alle mogelijke bij komende omstandigheden rekening wordt gehouden. Neem de drugs in Frankrijk. Daar krijgt een meisje drie maanden voor een kleinigheid en vreemdelingen sturen ze het bos in. Nee, Nederland is in die opzich ten een aantrekkerlijker land". Hou ze maar eens tegen, de boven onder de buitenlanders. „Onder de vreemdelingen, die hier legaal ver blijven, hoef je ze niet te zoeken", zegt commissaris Kuipers, „zjj heb ben een verblijfsvergunning op grond van een verklaring van goed gedrag. Zij hebben kennelijk niets voor de politie te verbergen. Het gaat om de illegale buitenlan ders. Hier in Amsterdam vind Je ze in de oudere buurten, waarvan de kelder tot de zolder wordt verhuurd. In woonschepen en kraakpanden ook. Als ik vanavond de straat op ga, kan ik er zo twintig, dertig ophalen en naar huis sturen". Waarom doet u dat dan niet? „Omdat, zodra je tot grote acties overgaat, de kranten meteen vol staan over razzia's en zo", zegt Kuipers, „eigenlijk zou je zo onop vallend mogelijk te werk moeten gaan. Toch kan krachtig optreden wel eens nodig zijn, maar daarvoor hebben we domweg te weinig men sen. Nu weet ik wel dat dit excuus over al wordt gebruikt waar het fout gaat. maar het personeelstekort bij de politie is toch typerend. In '37 kwam ik hier in Amsterdam bij d politie. Toen hadden we een sterkte van 2540 man. Nu hebben we er 2700. In bijna veertig Jaar 160 man erbij. In dezelfde tijd is die stad twee keer zo groot geworden, waar blijf je dan? Een rechercheur doet, met alles erop en eraan, per jaar gemiddeld zo'n 110 zaken. In Amsterdam han delt een rechercheur er per jaar zo'n driehonderd af. Daarvoor maakt hij dan wel bijna honderd overuren per maand. Met alle ge volgen van dien. Ze storten tijdelijk in of je ziet ze nooit meer terug". Van de grensbewaking hoeft com missaris Kuipers weinig steun te verwachten. Vooral in de kilome terslange toeristendrukte van het hoogseizoen glippen criminele ele menten, gecamoufleerd door cara vans en kinderen, ons land binnen. Een afdoende controle is onmoge lijk. Al met al een weinig bemoedigende gang van zaken. Dat vindt ook het AR-tweede kamerlid Schakel. Hij roept naar aanlediing van de medo- genloze moord van maandag dat „hooggeplaatste figuren" in Amerika hem hebben toevertrouwd dat de maffia steeds meer belangstelling voor ons land heeft. De politikorpsen moeten worden uitgebreid en beter worden bewa pend en zelfs sleept Schakel het druggebruik erbij, waartegen scher per moet worden opgetreden. „Dat van die drugs is natuurlijk overdreven", zegt commissaris Kui pers, „me dunkt dat daar de laatste tijd genoeg aan wordt gedaan. Slecht bewapend zijn we ook niet, al zouden zwaardere vuurwapens in speciale gevallen, zoals bankoverval len, nodig kunnen zijn. Van maffia-praktijken merk ik ook nog niet veel, maar de georgani seerde misdaad neemt toe en dat sluit bendevorming zeker niet uit. De bestrijding daarvan ligt echter hoofdzakelijk in de preventie en voorkomen kan je alleen als je ge noeg mensen hebt". De Amsterdamse politie heeft er bij lange na niet genoeg. Daarom poogt men binnen het korps tot een ge specialiseerde arrestatieploeg te ko-, men van ervaren rechercheurs, die geen fouten maken bij het aanhou den van zwaar en weerspannig ge boefte. Jonge agenten zullen daar naast worden bijgeschoold in de ar restatietechnieken. Het zijn echter maar lapmiddelen, die een schrijnend personeelstekort niet kunnen verbloemen. Of dat te kort ooit al worden weggewerkt, valt ernstig te betwijfelen. Neder landers hebben het niet zo op een grote politiemacht begrepen, zien het nog meer als een noodzakelijk kwaad. De opleiding van een politieman kost de toch al niet rijke overheid bovendien een lieve duit en een en keling is niet genoeg. Wie dat alle maal bedenkt, mag zijn hart nog een hele tijd vasthouden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15