ereformeerdeii meest bijbels ikante relatie et triest slot min Y: driekwart miljoen Beroepingswerk Herv. diakenen vergaderen SCHORSING GEESTELIJKE BEDIENING LM ITALIË en_s Noces rouges van Claude Chabrol: Dwairelencl geboefte in Platvoet lerne karatefilm of meer boeiend ROSSE LEVEN IS BEST GEVAARLIJK G S MEI 1974 x - Y'-bewegiiig voor vrijwil, wereldbelasting, bedoeld voor >ersoonliJk bijpassen van wat Ie eigen egering inzake ont- edingssamenwerking procen- beneden bepaalde normen heeft vorig jaar in totaal >0.725,- besteed. Daarnaast in 1973 voor f. 50.000,- aan loze leningen verstrekt. Het daarvoor was het totale be- bijna driekwart miljoen. maakt voor de beste- 750.725,- deze onderverdeling. Haal f. 100.000,-; de Derde ld f. 314.100,- en de rijke we- 336.625,-. hoogste bedrag valt onder atste categorief 112.625 voor >MO, Stichting voor Onder zoek naar de Multinationale On dernemingen. Voorts kregen bijv. de Stichting Voorlichting Racisme en Kolonialisme in zuidelijk Afri ka f. 50.000,-, de Suriname-actie f. 2.000,- en de actie Wereldwil keld/Brede Vietnam-beweging f 500,-. 'Mondiaal' ging driekwart (f. 75.000,-) naar het programma ter bestrijding van racisme van de Wereldraad van kerken- Ter ondersteuning van de Vrij heidsstrijd van onderdrukte vol keren heeft X - Y de laatste Ja ren enige honderdduizenden gul dens overgemaakt. Vorig Jaar ging f. 50.000,- naar de uitvoerende raadvan onafhankelijk Guinee Bissau, als financiële en morele steun aan de opbouw en ontwik keling los van Portugal. Het Fre- limo, bevrijdingsbeweging voor Mozambique kreeg f. 40.000,; de Swapo, bevrijdingsbeweging voor Namibië f. 20.000,- en het fonds gemeenschapsontwikkeling Tan zania f. 15.000,-. Eveneens in de afdeling 'Derde Wereld' ging on der meer ook f. 50.000,- naar het Chili-strijdfonds, f. 5.000,- voor hulp politieke gevangenen Korea en f 5.000 voor de vakbondsstrij d in Suriname. Aan de X - Y-beweging, die or ganisatorisch bij de Novib is ge huisvest, werken verder o.a. mee "het interkerkelijk vredesberaad en de werkgroep kerk en ontwik kelingssamenwerking van de Raad van kerken in Nederland. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vriezen veen A. Ro mein te Wezep. Beroepen te Nieuweroord-Noord- seschut (toezegging) C. van den Berg te Noordhorn, Niezijl en Saaksum. Geref. Kerken vrijgem. Beroepen te Ferwerd-Hallum S. de Vries, kandidaat te Zhiidlaïen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-West P. Beekhuis te Noordeloos. Beroepen te Dordrecht-Centrum G. Bouw te Scheveningen. Aangenomen naar Steenwijk K. T. de Jonge, kandidaat te Apeldoorn. Geref. Gemeenten Bedankt voor Utrecht K. de Gier te Den Haag-Centrum. Bedankt voor Bodegraven A. Hof man te Scheveningen. Bedankt voor Scherpenisse C. v. d. Poel te Yerseke. De jaarlijkse hervormde alge mene diakonale vergadering wordt dit jaar, in tegenstelling tot wat de laatste Jaren gebruikelijk was, niet in het najaar gehouden. Dit jaar zal deze vergadering vooraf gegaan aan de zomerconferentie van hervormde diakenen, die op vrijdag 10 mei en zaterdag 11 mei a.s. plaatsvindt. In de hervormde kerkorde is de bepaling opgenomen, dat "de colleges en wijikraden van diake nen der kerk" tenminste éénmaal per Jaar in een algemene diako nale vergadering bijeenkomen. De ze vergadering wordt bijeenge roepen door en staat onder leiding van het moderamen van de Gene rale Diakonale Raad (GDR). De GDR biedt veelal een programma met een spreker van naam, die een diakonaal onderwerp belicht, de toelichting en bespreking van een uitgereikte informatienota enz. Mede door het door plaatselijke diakenen stellen van vragen over en het ingaan op detail-zaken kwam vooral vorig jaar het bezien van de grote lijnen van het beleid in het gedrang en zetten anderen vraagtekens bij de vorm van de algemene diakonale conferentie. Na overleg met vertegenwoordi gers van de hervormde provincia le diakonale commissies heeft de GDR nu besloten voor 1974 de jaarvergadering niet op de gebrui kelijke wijze in het najaar te houden, maar de wijze van ver gaderen nader te bezien. Dat past meteen gunstig in het kader van tSUM De sinds jaren veronderstelling, dat ieder Nederlandse gezin in huis heeft, is na een iderzoek van Intomart cht van de NCRV-tele- et Nederlands Bijbel Ge- verre van waar geble- de Nederlanders boven i jaar bezit 43 procent en mensen) geen bijbel edeelte. Het onderzoek (ns uitgewezen, dat 54 an de mensen die wel bezitten, daarin nim- d was ook het grote aan- :atholieken zonder bijbel, procent van de hervorm- procent van de gerefor- in bijbel bezitten, is dit bij de rooms-katholie- >ral gereformeerden blij- in diverse soorten en moedelijk diverse verta- sezitten, want niet min- procent van hen heeft meer bijbels in huis. Dat voor tien procent van de lensen die wel een bij- maar niet tot een kerk t 82 procent er nooit in. Opvallend is ook, dat 73 procent van de katholieken die wel een bijbel of een nieuwe testament bezitten, er ook nimmer in leest. Nog altijd zijn de gereformeerden de ijverigste bijbellezers. Slechts ne gen procent van de gereformeerden die een bijbel hebben, leest er nooit in, maar 84 procent leest de bijbel vrijwel iedere dag. Van de hervorm den leest 43 procent de bijbel nooit en 32 procent iedere dag. De bijbel wordt het minst gelezen door mensen tussen de 50 en 65 Jaar. Zestig procent van deze groep lees* de bijbel nooit. Van de Jongeren leest nog altijd 48 procent de bijbel en 24 procent zelfs vrijwel iedere dag. Verrast De uitkomsten van het onderzoek hebben het Nederlands Bijbelge nootschap nogal verrast, deels aan genaam (waar het om de Jongeren gaat), deels onaangenaam, waar het 't bezit betreft. „De taak van het bijbelgenoot schap is kennelijk na 160 Jaar nog lang niet afgelopen", was de reac tie van dr. A. de Kuiper, hoofd van het departement bijbelwerk van het N B G. tijdens een persconferentie in Hilversum. Gebleken is volgens dr. De Kuiper, dat het bijbelgenootschap zal moeten blijven voortgaan met vertalen en vooral op verschillend taalkundig niveau. „Naast zorg voor vertalingen zal het bijbelgenootschap ook aandacht moeten gaan schen ken aan het geven van uitleg, iets dat blijkbaar niet meer naar de ker ken kan worden terugverwezen", al dus dr. De Kuiper. In samenwerking met de Katho lieke Bijbel Stichting is het N.B. G. bij wijze van experiment begon nen met het uitgeven van een „luis terbijbel" in cassettevorm. In eerste instantie is het evangelie van Johan nes op twee banden vastgelegd. De cassettes zijn niet bedoeld voor vi- siueel gehandicapten of blinden, „maar wellicht voor zieken, bejaar den met een verminderend gezichts vermogen, automobilisten e.d. maar eitrmliik weten we nog helemaal nie* welke kant we met dit experiment uitgaan", zei dr. De Kuiper. De verspreiding van bijbels in Oost-Europese landen is sinds 1968 geweldig toegenomen. Voor het eerst in de geschiedenis heeft men zelfs een importvergunning voor Zuid- Rusland gekregen. In Rusland be staat overigens een zwarte markt voor bijbels. Er worden prijzen tot een loon van drie maanden voor be taald. In Hongarije en Roemenië mag het bijbelgenootschap voor resp. 100.000 en 50.000 bijbels papier invoeren, maar in landen als China, Noord- Korea en Albanië valt voor het (in ternationale) bijbelgenootschap nog in het geheel niets te doen. Overigens wordt voor Albanië wel aan een nieuwe vertaling gewerkt, voor het geval de importmogelijk heden worden verruimd. De huidige vertaling dateert uit de elfde eeuw. Met medewerking van de Rooms-Katholieke Kerk is in de Amsterdamse Sint Nicolaaskerk een kapel ingericht voor het houden van erediensten van de Orthodoxe Kerk. Dit voor orthodoxe buitenlandse werknemers, zoals bijvoorbeeld Joe- goslaven. De nieuwe parochie gaat uit van de Servisch-Ortho- doxe en Russisch-Orthodoxe Patriarchale Kerk. de oproep tot bezuiniging, die de Hervormde Kerk aan haar orga nen heeft doen uitgaan. De hervormde diakonale zomer conferentie, op 10 en 11 mei in het Evert Kupersoord te Amers foort heeft als thema: „Wij (dia kenen) en ons werk". In deze conferentie zullen in het bijzon der worden bezien de aspecten re creatie, sociale voorzieningen, wel zijn, werelddiafconaat, opbouwwerk en „En wij zelf". Voor deze zes onderwerpen zijn afzonderlijke werkgroepen in het programma opgenomen. De jaarvergadering begint om 10.30 uur. De zomerconferentV be gint om 14.00 uur op vrijdag 10 mei en wordt zaterdag 11 mei om 12.30 uur gesloten. VATICAANSTAD De Vaticaan se radio heeft in een uitzending in 't Italiaans bekendgemaakt dat nog een reguliere geestelijke, pater Luigi Sandri, in zijn bisdom is geschorst van de geestelijke bediening. Don Luigi Sandri is de "rechter hand" va nDon Giovanni Fnanzoni o.s.b., ex-abt van het benedictijner klooster van San Paolo-Fuori-le Mura en geschorst "a divinis" wegens het in het openbaar steunen van handhaving van de ech'scheidings- wet in Italië. De Vaticaanse radio wees op de "grote verantwoordelijkheid" die priesters op zich nemen door verde diging van leerstellingen die indrui sen tegen die van de kerk. Het dagblad van Vaticaanstad, de Osservatore Romano, publiceerde 'n rondschrijven van kardinaal Ugo Poletti, vicegerens van het bisdom Rome, aan zijn priesters, waarin hij wijst op de plicht van alle gelovigen en mensen van goede wil de onver brekelijkheid van het huwelijk te verdedigen. Op 12 mei wordt het Italiaans volk geraadpleegd over handhaving of afschaffing van de recente wet die echtscheiding in Italië onder be paalde voorwaarden mogelijk maakte. Noces Rouges; theater: isseur: Claude Chabrol; Irollen: Michel Piccoli, udran, Clotilde Joano, intis, Daniel le Courtois eplu. een hunkerende man liet krachteloze leeftijd, is met een vrouw, die ziek en levenloos is. erder een al even hun- aie vrouw, die getrouwd man, die voornamelijk en onuitstaanbaar is. niet eens meer te weten, lerzijds sprake is van om te raden wat er ge er ontstaat een verhou- die gehuwden, die nog kanter wordt zoiets als affaire zich afspeelt in ms dorp, met de echtge- burgemeester en diens de zondige hoofdrollen, wie hun wettige gade's iw neemt, kan niet an- ?rip opbrengen. Michel Piccolli en Stephane Audran, de hoofdrolspelers in de laatste film van Claude Chabrol, Les Noces Rouges, worden dan ook geruime tijd gepre senteerd als "zacht en verliefd". De complicaties ontstaan pas echt als de burgemeester, overigens voortref felijk neergezet door Claude Pieplu achter de verhouding komt. Zijn reactie tart alle menselijkheid. Het kost hem dan ook zijn leven. De ma nier, waarop hij vermoord wordt door zijn adjunct, onder welwillend oog van zijn echtgenote, geeft een heel ander beeld van die twee en past ook eigenlijk niet in het karak ter, zoals dat tot dan bij de eenvou dige kijker was overgekomen. Ook al heeft de adjunct zijn vrouw dan al lang een onwettig einde aan haar le ven bezorgd. Al verklaart het wel de titel van de film: Les Noces Rouges, bloedbruiloft. Op wat stumperige wij ze, het dochtertje van Stephanie speelt daarbij een rol, krijgt het ver haal ten slotte een weliswaar droe vig, doch juridisch gezien Juist eiride. Een film, die een bezoekje wel waard is, maar niet een, waar Je ge weest moet zijn. JOHN KROON te tijger. Met Wang ¥u, Okada Kawai. Theater: ierste karatefilm waar- of meer geboeid en zo t een glimlach heb zit- selijk gedreun met ar- i komt gelukkig niet al Jmaar als er bloed moet pit het ook werkelijk uit pt er nog bij dat de £en onbestemde periode pensen die nauwelijks zich moeten gedragen lurken, maar in het i van nu met auto's en Een Jongeman is op zoek naar de moordenaars van zijn vader, die met gokken al zijn geld is verloren. Het heet dat de man zelfmoord heeft ge pleegd, maar daar gelooft zijn zoon niet in. Door informaties in te winnen, blijkt hij inderdaad (hoe kan het anders) op het Juiste spoor te zitten. Hij „neemt dienst" in een van de grootste boevenbendes als knokker, loopt in dure kleren rond en via vele slinkse methodes komt hij erachter wie papa vermoordde. Deze man wordt dan ook genadeloos afgestraft: op dezelfde manier die z'n vader noodlottig werd. PAUL WOLF WINKEL Film: „Zij noemden hem Plat voet" In de hoofdrollen: Bud Spencer, Adalberto Maria Merli en Raymond Pellegrin Regie: Steno Theater: Trianon. Bud Spencer neemt heden ten da ge, zowel letterlijk als figuurlijk, een grote plaats in op het witte doek. Vrolijke en ontspannende rolprenten rond zijn persoon gaan er bij het bioscooppubliek kennelijk in als juist op smaak gepeperde kruidkoek. Zijn films komen over het alge meen wel op hetzelfde neer: hij be strijdt het onrecht, de ene keer als rechtvaardige gangster, de andere keer als boefachtige politieman. Dat laatste is het geval in deze film. Bud Spencer (alias Platvoet) slaat in Napels het opkomend druggebruik neer. Een nieuwe commissaris van politie, zijn chef dus, doet precies datgene wat het voor de goedaardige brokkenmaker moeilijk maakt zijn geboefte op het rechte spoor te hou den: de commissaris houdt zich aan de regels. Al met al is het het kan ook nauwelijks anders wéér zo'n vro lijke, gezellige en lacherige film. In specteur Platvoet .heeft een zeer lachwekkende manier van handelen, als hij in noodsituaties verkeert. En als de laatste slechterik dwarrelend voor Platvoet's platvoeten neervalt, is de film afgelopen en kunnen wij filmkijkers weer gaan uitzien, naar het voigende Spencer-drama, dat ongetwijfeld niet lang op zich zal laten wachten. ELISABETH TOLENAA* Stephane Audran (tweede van rechts), zoals zij te zien was in Le Boucher. In Les Noces Rouges speelt zij een vrouw, die haar echtgenoot, een vervelende burgemeester, die zich louter met politiek bezighoudt, met diens ad junct bedriegt. Titel: "Kriminele ontucht op Pi- galle"; Theater: Rex. Ook naaktdanseressen hebben het moeilijk. Niet alleen om steeds weer een nieuwe "act" te verzinnen, maar ook lopen zij het gevaar in handen van duistere spionnen te vallen met alle gevolgen van dien. In "Kriminele ontucht op Pigalle" ver trekt een striptease-juffrouw vanuit Hongkong naar Parijs, omdat Pi galle toch altijd blijft trekken. Zij krijgt van een van haar vrindjes een medaillon mee, om dat in Parijs aan een andere meneer te overhandi gen. Natuurlijk bevat het medaillon staatsgeheimen en het danseresje moet zelfs door de politie beschermd worden tegen alle boze mannen die het op haar gemunt hebben. Maar de politie is Je beste vriend, ook voor de meiden in de "warme" buurt, en uiteindelijk komt natuur lijk alles weer op zijn pootjes te recht. En zo hoort het ook. Nieuwe uitgaven Een kasteel in Beieren door M. en T. Orléans. Uitgeverij Elsevier, Am sterdam. f 19.50 Villa aan de kust, door M. Butter- wolrtJh. Elsevier, f 9,90 Hitler door J. C. Fesit. Uitgevers groep Combo, Baara f 24.50 Alchemie De geheime kunst, door Stanislas Klossowski de Rola Uitge verij Unieboek, Bussum. f 14.90 Arthur, koning der Britten, door Terence Feely. De Gooise Uitgeverij/ Unieboek, Bussum. f 4.95 Jos de Vos, door Jan Schniebel. Strips. Vossenreeks. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, Bussum, f4.95 Tafeltje dek je, door F. K. Waech- ter. Een nieuw sprookje. Van Holke ma en Warendorf f 4.95 Muis van de buis door Alterburger/ Greiwe. Van Holkema en Warendorf f4.95 Het beestenboekje, door W. Schlote Opzetbeesten en vele andere dieren om zelf te maken. Van Holkema en Warendorf. f 4.95 Elseviers vennootschapsbelasting uitgave 1974, bestemd voor de aan gifte over 1973. Uitgeverij Bonaven- tuna, Amsterdam f 24.50 Winkler Prins Encyclopedie van het Dierenrijk, deel 4. Uitgeverij El sevier. Vóórintekenprijs per deel f 65, Het eigen paard. Keuze, aankoop, gebruik en onderhoud, door W. Höl- zel. Uitgeverij Kosmos, Amsterdam/ Antwerpen f 14.50 Beeld in vlak. Experimenten in ex pressie, 78 variaties op één thema, door Robin Capon. Kosmos, f 17,50. Haagse bioscopen APOLLO „Dracula in het kasteel der verschrikking", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 12.15 en 4.45 uur. ASTA „De drie Muske tiers", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. BIJOU „De Loteling", dag. 2.00, 7.30 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.30 en 9.30 uur. CAMERA „Papermoon", dag. 2.00, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. CINEAC Woody Wood pecker Festival, dag. 9.30, 11.30, 1.30 en 3.30 uur, zo. 11.30 enz. „De avonturen van Rabbi Ja cob". dag. 5.30, 7.30 en 9.30 uur, za. 4 mei vervalt de voorstelling van 5.30 en 7.30 uur. CORSO „Papillon", dag. 2.15 en 8.15 uur, za. 4 meli 2.15 en 8.30 uur. DU MIDI „Goldfinger", dag. 8.15 uur, za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. EURO „De tien geboden", za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, overige dagen 1.30 en 7.30 uur. FLORA „The secret sexlife of Romeo and Juliet", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. KRITERION „Cat Ballou", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. METROPOLE „Papillon", dag. 2.00 en 8.00 uur, za. 4 mei 8.30 uur. ODEON „De kanonnen van Navarone", dag. 2.00 en 8.00 uur, za. 4 med 2.00 en 8.30 uur. PASSAGE „Scorpio", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30,4.00 uur enz. REX: „Black Belt Jones", da. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 uur, za. 4 mei vervalt voorstelling van 5.30 en 7.30 uur. ROYAL '70 „James 007 contra Dr. No", ma. t/m do. 2.15 en 8.00 uur, vr. en zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, za. 2.00 en 9.30 uur. ROYAL „Held onder de helden in Honk Kong", ma. t/m do. 2.15 en 8.00 uur, vr. en zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, za. 2.00 uur enz. uur, zo. 1.30, 4.00 uur enz. STUDIO 2000 American Graffiti", dag. 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 1.00 uur. DE UITKIJK „What?", dag. 2.30. 7.15 en 9.45, zo. 1.30, 4.00 uur enz. Blijvers LIDO „Jesus Christ Super star", voor de dertiende week in Leiden. Dat zegt genoeg STUDIO „Papillon". Het ziet er naar uit dart, de verfil ming van Henri Charrières re laas hetzelfde succes zal krijgen als eertijds zijn boek. Uitstekend spel van Dust in Hoffman, iets minder van Steve McQueen, maar toch altijd nog de moeite waard. Kindermatinee CAMERA „Winnetou het grote opperhoofd". Ugh, ugh, wat een spanning, wat een sfeer, in Indianenland. Nachtfilms CAMERA „De gebroeders Karamazov". De première voor Leiden van de verfilming van Dostojevsky's meesterwerk. Re gie: ibriev. Goede films in andere steden „Amarcord" (Federico Fellini), Kritenon, Roeterstraat, Amster dam. „Klute" (Jane Fonda, Donald Sutherland), Studio K, Amster dam. „Les enfants du Paradis" (Kees Hin), The Movies, Haar lemmerdijk, Amsterdam. „De drie musketiers" (met o.a. Raquel Welch, Christopher Lee, Charlton Heston en Geraldine Chaplin), Cinerama, West blaak, Rotterdam. „What?" (Roman Polanski). De Uitkijk, Den Haag. „Papermoon" (met Ryan O'Neal en zijn dochter Tatum), Camera, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13