aadsel geheime documenten chijnt opgelost iieuwe feiten over kerken en unstenaars in Wereldoorlog Voor 1 september geen hogere tarieven bij NS Italiaanse maatregel klap voor bedrijven m Jan Sterk laat werk niet los KONINKLIJKE SCHAAL VOOR RUIM 3 TON NAAR PERZIE DS'70 wil politie versterken hNDERDAG 2 MEI 1974 BINNENLAND OTTERDAM (ANP) Het „ge- de vorige week op de tse autobaan tussen Arnhem en Roergebied gevonden kistjes, die evens zouden bevatten van Ne- anders, die in de oorlog in Duitse gsdienst waren getreden, schijnt [jn opgelost. «n in het westen van ons land ende Nederlander, die om per- ilijke redenen niet met name ge- nd wil worden, heeft verklaard, egevens te hebben verzameld. Zij in de jaren vijftig in West- sland tentoongesteld met het nadere gegevens te verkrijgen deze mensen, die tijdens de oor- iraren vermist, toenmalige directeur van de matiedienst van het Nederland- tode kruis verklaarde gister- d erg blij te zijn geweest met Initiatief van deze Nederlander, het Rode Kruis destijds on- neer naar Frankfort is getogen, zover de toenmalige directeur de informatiedienst, dr. J. J. C. Waardenburg, zich nog her- t zijn toen acht tot negen Ne- nders alsnog geïdentificeerd. De- lar anonimiteit strevende Neder- »r heeft verklaard, dat tenslotte de 1600 beschreven Nederlan- er twee- tot driehonderd defini- ileken te zijn omgekomen. Maar kon dr. Van Waardenburg bevestigen. Bij de vermisten wa- liet alleen in Duitse krijgsdienst Nederlanders, maar ook Joden en in Duitsland te- gestelde Nederlanders, lan, die het archief had aan- verklaardc in 1944 door het olizeigericht" ter dood te zijn ■deeld, omdat onder meer zijn )uitse houding tegen hem had Via het kamp in Amersfoort hij in een groep van tachtig Duitsland gebracht. Van in de raadskelder een tentoonstelling was van een organisatie, die zich be zig hield met het opsporen van in de oorlog verdwenen Duitsers. Gezien het vele leed, dat naar hij dacht achter de op de tentoongestel de foto's schuil ging en de mensen, die in Nederland nog werden vermist, onder meer omdat zij in Duitse dienst waren getreden, besloot hij ook foto's en beschrijvingen van Ne derlanders in Duitsland tentoon te stellen in de hoop de familie in ons land nader te kunnen inlichten. Toen hij daarmee was begonnen, kreeg zijn werk in Nederland be kendheid. Hij kreeg zelfs de mede werking van het Nederlandse Rode Kruis. Hij wisselde zijn gegevens van de ze ongeveer 1600 vermiste Nederlan ders uit met het Duitse Rode Kruis. Later werd de initiatiefnemer be naderd door een oud-schoolgenoot, die bemoeiingen had met een ver eniging van mensen die na de oor log in Nederland hebben vastgezeten. Ook deze organisatie wilde een zoge naamde zoekdienst in het leven roe pen en beschikken over gegevens, die de samensteller van het archief had bijeengebracht. 25 weigerden de me dewerking van het Nederlandse Ro de Kruis, maar in overleg met deze Nederlandse instanties werden de ge gevens in bruikleem afgestaan. Toen zijn echter de gegevens, die in twee kistjes waren ondergebracht, verdwe nen, aldus onze zegsman. Hij, noch het Rode Kruis heeft ze ooit terug gezien totdat zij vrijdagavond op de televisie werden getoond. DEN HAAG De Italiaanse in- voermaatregel kan een klap worden voor een aantal bedrijfstakken, al dus de woordvoerder van het minis terie van Economische Zaken naar aanleiding van een verzoek om com mentaar. Voor verder commentaar wil het ministerie wachten tot er meer bekend is over de regeling. Italië is de op vier na belangrijkste afnemer van Nederland. Ongeveer zes procent van onze totale export gaat naar dit land. In 1973 had de Nederlandse uitvoer naar Italië een waarde van 3.6 miljard gulden. ijf man hun verblijf aldaar wordt niet deze gehele uitvoer ge- troffen door de invoerheffing, want investe- buiten. Het overleefd. In juni 1945, krijding dus, heeft lü) nogmaals gr"onds'toffe"„ teestaan. omdat naar zlin zeg- rlngsgocderein valle» tgestaan, omdat naar zijn zeg agenten van politie hadden ard, dat hij bij de Waffen SS ïweest. Hij is toen veroordeeld n gevangenisstraf, die gelijk de tijd, die hij in bewaring lorgebracht. 954 heeft deze man zijn vrouw »ald, die toen met vakantie in and verbleef. Hij moest enige achten op het station in Ober voor 623 miljoen gulden aan Italië werd geleverd. Niet onder de maat regelen vallende investeringsgoede ren kunnen ook schuilen in de cate gorieën eletcrische apparaten en machines (waarde uitvoer naar Ita lië 311 miljoen gulden in 1973) en niet-electrische machines (172 mil joen gulden). Een zware klap bete kent de invoermaatregel waarschijn lijk voor de Nederlandse kleding- en textielindustrie, die in 1973 voor 196 miljoen gulden aan Italië heeft gele- verd. Een belangrijke exportpost vormden in 1973 voorts tabakspro- dukten (uitvoer 167 miljoen gulden). De Italiaanse minister van finan ciën, Mario Tanassi, verwacht dat de betalingsbalans van zijn land dit is dan ook nog niet duidelijk, welk jaar een. tek°ri zal vertonen gedeelte van de uitvoer van land bouw en voedingsmiddelen, die in 1973 een waarde had van 1.4 miljard gulden, onder de Italiaanse invoer maatregel valt. Dit geldt natuurlijk ook voor de export van industriepro- dukten, waarvan de waarde in 1973 ongeveer 2.1 miljard gulden beliep. biljoen lire (ongeveer 24 miljard gul den). Dat zou ruim twee keer zoveel zijn als het deficit van verleden jaar. Mevrouw dr. Duong Quynh Hoa, minister van Volksgezondheid, Sociale Za ken en Oorlogsinvaliden van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam is gisteren in Amsterdam aan gekomen voor een bezoek tot 7 mei aan ons land. Bestuurs lid E. de Smit-Kruyt van de stichting Medisch Comité Nederland-V ietnam begroet haar bij aankomst. Op de achtergrond een van de me dische experts die de minis ter vergezellen. Over de hulp die onder meer ook door Nederland ge geven wordt aan het bewind in Saigon, zei mevrouw Hoa: "Men moet geen illusies koes teren over de besteding daar van. Een bezoek bijvoorbeeld aan een kamp voor wezen in het gebied van de Saigon- regering zal de waarheid on middellijk aan het licht bren gen." Volgens mevrouw Hoa bom bardeert de regering in Sai gon regelmatig burgerdoelen onder meer bij de stad Loc Ninh, waar bij een bombar dement in november vorig jaar alle ziekenhuizen en medische laboratoria werden veriooest, terwijl radio-Sai gon meldde dat slechts mili taire doelen waren gebom bardeerd ADVERTENTIE Kijk en vergelijk adviesprijs cointreau 17.95 uw prijs 14.75 Pernod 17,95 uw prijs 14,95 vieux 12,75 uw prijs 9,95 johnny walker 17,95 uw prijs 15,25 GILDE PILS 12 halve liters. uw prijs 6,25 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 ging ae stad in. Hij zag De grootste categorie industriepro- de straat gehangen span- dukten zijn de produkten van de chemische industrie, waarvan in '73 ADVERTENTIE nu extra voordelig j. r Pledge en Citro-Pledge I ct meubelspray van i±Johnson Middenstand vraagt Kamer om hulp DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie centrale organisaties van ondernemers in midden- en kleinbedrijf heeft een beroep ge- daanop de Tweede Kamer by 't ka binet aan te dringen op het ontwer pen van een noodprogramma voor het. midden- en kleinbedrijf. Het overlegorgaan, waarin het Ko ninklijk Verbond van Ondernemers, het Nederlands Christelijk Onder- nemersverbond en het Nederlands Katholiek Ondernemersverbond sa menwerken, hebben de leden van de tweede kamer in een brief geatten deerd op "de alarmerende toestand in een groot deel van het midden- en kleinbedrijf tengevolge van structu rele en conjuncturele ontwikkelin gen". SCHIPHOL (ANP) De fotograaf Jan Sterk, onder meer bekend door zijn reportages over het Koninklijk Huis, heeft zijn activiteiten rond de prinsenkinderen tot uiting gebracht ibij de geboorte van zijn derde zoon. De kleine Sterk kreeg de namen: [wan, Alexander, Friso, Constantijn, Maurits, Bernhard, Pieter- Chris- tiaan Carlos. DEN HAAG (ANP) Niet vóór 1 september van dit Jaar worden de NS-tarieven verhoogd. Aldus heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gistermiddag in de Twee de Kamer meegedeeld. Het besluit om de NS-tarieven voorlopig niet te verhogen is een re- GENèVE De schaal die in 1901 door de Nederlandse kolonie in St. Petersburg werd geschonken aan ko ningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar huwelijk, is gisteravond op een veiling van Christie's verkocht voor f 325.000. De nieuwe eigenaar van de schaal, de ongeveer 45-jarige Perzische za kenman M. Afshar, werd na afloop van de veiling door menigeen gefeli citeerd. Insiders waren namelijk van mening dat de Pers "goedkoop" gekocht had. Christie's gaf tijdens de kijkdagen een richtprijs van ruim f 400.000 op. De schaal (uit nefriet, met roodgou den handvaten, ingelegd met dia manten en briljanten) is afkomstig uit het befaamde atelier van Carl Faberge, de Rus, die tsaren en veel Europese vorsten vakmanschap is meesterschap bewees door de ver vaardiging van tal van kostba re pronkstukken. Volgens een zegsman van Christie's is de schaal die door een Ameri kaanse collectioneur ter veiling is gebracht in 1962 door prins Bern hard verkocht. "Aan een goede vriend in Londen', A. Kenneth Snow man, die bekendstaat als een Faber ge-kenner bij uitstek. geringsbeslissing, zei de bewindsman. Hij deed zijn mededeling tijdens de behandeling van het regerings voorstel, voor de periode van 1 Juli 1973 tot 31 december 1974 door de NS te sluiten geldleningen tot een bedrag van f 400 miljoen van rijks wege te garanderen. Minister Westerterp deelde mee, dat overleg gepleegd wordt over de tweede fase van de Zoeter- meerlijn tussen Zoetermeer en Den Haag. de eventuele (her)-opening van de spoorlijn Utrecht- Rhenen- Vee- nendaal. Het kabinet sprak reeds over deze spoorlijn. De plannen zijn thans voorgelegd om advies aan de raad voor de ruimtelijke ordening. Zij ko men daarna ten tweede male in het kabinet. De voorgestelde steunverlening aan de spoorwegen ondervond in de ka mer geen bestrijding. Het is een noodverband, aldus minister Wester terp. Hij kondigde aan binnen een week te antwoorden op de vele schriftelijke vragen, welke de Tweede Kamer stelde over het enkele jaren oude wetsontwerp om de financiering van de NS definitief te regelen. DEN HAAG De nieuwe bad plaats Scheveningen zal het voorals nog zonder een treinverbinding moe ten stellen. De Nederlandse Spoor wegen zijn niet bereid de nodige in- Pierre Janssen, directeur van het Arnhems Gemeentemuseum, zal van maandag 21 oktober af een se rie kunstprogramma's op tv bren gen. Samen met regisseur Leen Timp maakt hij voorlopig voor de AVRO vijf uitzendingen van 25 minuten. De opzet van het maandelijks te brengen programma is nog niet be kend. Wel zal de serie veel gelijke nis gaan tonen met de serie "Kunst grepen", die Pierre Janssen al weer een luttel aantal jaren geleden op het scherm bracht. vesteringen (naar raming (f 250 tot f 300 miljoen) te doen in de eerst komende jaren. Zelfs werd een de finitieve toezegging voor een ver dere toekomst niet mogelijk geacht. De gemeente Den Haag zal dit NS- standpunt bij de regering verifiëren. DEN HAAG (ANP) Een snelle versterking en een verbetering van de uitrusting van de korpsen van rijks- en gemeentepolitie en maat regelen ter voorkoming van ontsnap pingen uit gevangenissen en huizen van bewaring. Deze eisen heeft het tweede-kamerlid mr. K. A. Keuning (DS'70) gisteren in schriftelijke vts- gen voorgelegd aan de ministers Van Agt van Justitie en de Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken. De vragen zijn ingegeven door de schietpartij te Amsterdam op maan dagavond jongstleden, waarbij een agent gedood werd en een wacht meester van de marechaussee ern stige verwondingen opliep. Volgens het kamerlid moeten de 'bewapening en de verdere uitrusting van de politie zodanig worden, dat voldoende bestrijding van de ernstige criminaliteit aanwezig is. Voorts dient minister Van Agt na te gaan, of de bewaking van de gevangenissen vol doende is te achten, de personele be zetting van het bewakingspersoneel voldoende is, van het bewakings personeel psychisch en fysiek niet te veel wordt gevergd en het perso neel door het afschaffen van het dra gen van vuurwapens binnen de ge bouwen zich niet te zeer in zijn taakuitoefening belemmerd gevoelt. paar cijfers over de Neder- geestelijke leidslieden in de Wereldoorlog. Bs de bezetting worden 136 »de predikanten (op een to- an circa tweeduizend) voor lange duur gevangen gehou- aalf komen er om in concen- Bipen. De relatieve cijfers bij de gereformeerden aan- hoger. Bij deze denominatie vijfhonderd predikanten 106 worden er gearres- bezweken. Bij de katholieke komt men op een getal van 0 vierhonderd arrestanten, 49 Landelijke cijfers ontbreken t de totalen betreft. Alleen ïburg zijn ze beschikbaar: 1 op 700 priesters 70 arres ten percentage van tien dus. belangwekkende cijfermate- Qt men tegen in de tweede 1 professor De Jong's vijfde ..Het Koninkrijk der Neder- Tweede Wereldoorlog" week verschenen is. Ook nu het de periode 'iuli '42 met soms maar weinig om de nieuwsgierig- ivredigen sprongetjes m •rwaarts. e onderwerpen van dit boek perken tijdens deze vroege ^jaren. het kunstenaarsver- Kultuurkamer, de eerste 1 van de illegaliteit en de '^de ..Endlösung." de stelsel- >eiing van de Joden en de cynische wijze waarop men zich daarbij van de medewerking van or ganisaties als de Joodse Raad verze kerde. Op die Endlösung komen we zaterdag met een uitgebreid fragment uit dit deel terug. Eén van de interessantste hoofd stukken is „Van kerken en kunste naars". Het draagt voor een deel ge heel nieuwe feiten aan. Onthutsend hier en daar. Een aantal hardnekki ge voorstellingen over de benade ringswijze van het verzet door ver schillende kerkelijke groeperingen wordt op z'n minst op de tocht ge zet. De cijfers hierboven afgedrukt staan bijvoorbeeld op voet van oorlog met de gangbare mening dat men in katholieke kring (vanuit een voortsudderend gediscrimineerd voe len wellicht) de bezetter gemakke lijker tegemoet zou zijn getreden dan dat in protestantse groeperingen het geval was. Let wel: de overgrote meerderheid van ons volk heeft zich zeker niet heroïsch opgesteld en heeft door een gedogende, meegaande hou ding, de Duitsers meer steun ver schaft dan dat er via een worteltje (oranjekleurig!) in de kelder of an dere ongehoorzame gebaartjes aan verzet onderling werd gegenereerd. Maar bevolkingsgroepen als geheel behoeven wat De Jong betreft voor lopig noch in het verdomhoekje noch in de ereloge. Het zijn de namen die het hem doen. Ook dit nieuwe deel weer. Een Titus Brandvna, de kleine dominicaan. zwak van gestel, maar met zelfs in de gruwelijkste hel van Dachau on gebroken wil, die als adviseur van perszaken van aartsbisschop De Jong, de eenzame strijd voert om de katho lieke bladen te vrijwaren van giftige NSB-penetratie. Uit het boek komt hij als een blijmoedige onwankel bare naar buiten. Hij heeft het bijna naïeve van de echte mysticus in zijn hyper-persoonlijke Godsrelatie. Als de beulen van Dacha zijn gezicht tot verminkens toe beschadigen, roept hij zijn barakgenoten op tot gebed. Hij stierf door 'n injectie in 1945. De Jong, toen al lang kardinaal, De Jong heeft tot zijn laatste Jaar, zo schrijft zijn naamgenoot, schuldgevoelens gehad "Ik had Titus nooit moeten la ten gaan". Een andere naam vol groot geloof: dominee van den Bosch, om zijn boek "666, het getal eens mensen" al in december 1940 opgepikt. Een ge matigd man zonder uitgesproken po litieke ideeën. Zijn boekje is even min een politiek manifest, maar veel eer een voorbeeld van directe predi king, waarmee Van de Bosch in de vooroorlogse Ja'ren op kansel en voor microfoon een zeer gevierd spreker is geworden. De nazi-exegese maakt er een tegen de Führer gericht mani fest van. Ine een gesmokkelde brief schrijft hij over het verhoor in de Scheveningse celbarakken"De Joden, 'k Heb gezegd dat ik de Jo den om Christus' wil waardeerde al zag ik wel hun slechte eigen schappen: Jezus ook een Jood. zyneen. Vele professoren in Duitsland zeggen Jezus was Ariër. Ik: onmogelijk voor wie de Bybel laat spreken.. Dag, dit alles in grote haast. Blijf voor mij bidden..." Een man die door de diepste geloofsvertwijfeling gaat, voordat hij tenslotte in een on hechte rust het lichtend voorbeeld wordt van al die anderen in het con centratiekamp Amersfoort. De conclusies over de wijze waarop priesters en predikanten daadwerke lijk de angstige kudde door dat barre tijdperk leidden, zijn na lezing van dit hoofdstuk nog niet te trekken. De Jong signaleert een hoop aarze len en soms vertwijfeld vasthouden aan bijbelteksten die de houding eensluidend tegenover bezetter en onrecht moeten bepalen, zoals de tekst van Paulus in Romeinen 13: "alle ziel zij den machten over haar gesteld onderworpen. De machten die daar zijn, die zijn van God geor dineerd: Alzoo dat die zich tegen de macht stelt, de ordinantie Gods we derstaat; en die ze wederstaan, zullen over zichzelven een oordeel halen." Aan katholieke zijde is ook het episcopaat menigmaal niet ontko men aan verwarring stichtende en vreemd beargumenteerde beslissin gen. Tegenover de NSB-ers stelt men zich in het algemeen ferm op (ont houden van sacramenten in vele ge vallen), daartegenover bestaat er te genover Nederlandse leden van de Waffen-SS nog geruime tijd een ver bijsterende lankmoedigheid, getuige de pas na de oorlog bekend gewor den interne richtlijnen die bij de Waffen-SS ervan getuigen dat "een zeker idealisme (nl. strijd tegen het bolsjewisme) a priori niet behoeft te worden uitgesloten". Over Kultuurkamer en gelijkscha keling van kunstenaars bevat het boek van De Jong niet zoveel wer kelijk nieuws. Het is wel zeer zorg vuldig verzameld met het gaaf ge- voel van de auteur voor de anekdote. De magistrale brief waarmee Adriaan Roland Holst zich zoge naamd neerlegt bij het verplichte lidmaatschap van de Kultuurkamer staat in extenso afgedrukt. Aan een merkwaardig verschijnsel van de ze bezettingsjaren besteedt De Jong breedvoerig aandacht, de nei ging namelijk om allerlei heroïsche daden toe te dichten aan populaire Nederlanders, aan de idolen van die tijd als Johan Buziau, Fien de la Mar, Charlotte Kohier: "Iedereen weet dat de Duitsers nooit willen toe geven dat de Engelsen hun steden in puin gooien. Welnu, op het toneel staat een mand boordevol eieren. Bu ziau sleept een zware kei aan en laat die met inspanning van al zijn krachten midden in de mand vallen. Hij bukt zich. Hij kijkt. Dan, tegen het publiek: één kneusje. Al die verhalen zijn gefantaseerd. Maar ze komen tegemoet aan de frustraties van al die monddood ge maakte miljoenen. Het is dan 1942. Het ergste moet nog komen. IL MULDER

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7