m Een kwestie van fatsoen dat burgers meepraten «sttSf/rk u I Mensen van onderen 9 moeten er in geloven Nieuwe subsidie- regeling voor jeugdsport in Warmond Jl SF Lijsttrekkers progressieven Leiderdorp PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 2 MEI 1974 Donderdag Lelden, vergadc- Kreatlef Sentrum. defensievoorlichting Stadhuis Lelden Vergadering raads- Jeugd, 8 uur nam. Vrijdag Herenstraat 95. leugdsociëteit ..Time" Wethouder Drenth Riet Uhlenbeck O LEIDERDORP „Dat wij nog apart te verkiezingen ingaan kwam hoofdzakelijk door onze leden". Aan het woord is een van de jeugdigste wethouders van Nederland, Engbert Drenth (29) lijsttrekker van de PvdA in Leiderdorp. Op de avond voor ko ninginnedag stelde hij de kandidaat raadsleden voor aan de pers en deed hij gelijk mededelingen omtrent het programma en het te voeren beleid van de drie progressieven in Leider dorp. De PvdA en PPR/D*66 met als lijsttrekster het huidige raadslid voor D '66, Riet Uhlenbeck, den ken samen 6 zetels te kunnen halen van de 17 zetels die er te verdelen zijn. In de vorige raadsperiode had men er 3 van de 15 samen, dus dat zou een verdubbeling zijn. Dit alles berekent op basis van de statenver kiezingen die vooral voor de PvdA en PPR een gunstige uitslag kregen. In het programma van de '3' zal vooral de openbaarheid van bestuur tot uiting moeten komen, aldus Drenth. Vooral het meepraten van de „pu blieke tribune", in de commissiever gaderingen is dat reeds een goede gewoonte geworden in Leiderdorp maar ook tijdens de raadsvergade ringen zal het publiek moeten kun nen meepraten. Het is gewoon een kwestie van fatsoen. Verder vinden de progressieven het van belang te zorgen dat Leider dorp niet langer meer als overloop gemeente beschouwd wordt van Den Haag. 35 a 40 pet. van de Leider dorpers werken in Den Haag. Er moet meer werkgelegenheid ge creëerd worden in het „gewest" Lei den en ook de nieuwbouw van de huizen moeten ten dienste van het gewest komen. Leiderdorp moet de tekorten aan woningen in het ge west helpen op te lossen. Openbaar vervoer moet verder uit gebreid worden en vooral moet er ook meer aandacht aan de fiets wor den besteed. De auto mag niet meer zo'n grote plaats innemen door z'n hinder en milieuverontreinigen de eigenschappen. Men onderstreept ook in Leiderdorp de gedachte aan .zonderdagen". Fietsroutes van huis naar school en de oversteekplaatsen moeten veiliger worden Lijsttrekster Riet Uhlenbeck van PPR/D'66 legt uit waarom deze progressieve groep met een aparte lijst uitkomt: „We willen de kiezer laten bepalen hoe de samenstelling van de progressie ve vertegenwoordiging in de raad zal zijn". We hebben een gemeenschap pelijke inbreng in een overkoepelend programma aldus charmante Riet Uhlenbeck. Zij vindt dat er in Lei derdorp voorwat betreft de woning bouw in Voorhof betere controle moet komen en dat ook de prijs verhogingen daarvan in de gaten ge houden moet worden. Zij vindt ook dat de betrokkenheid met problemen verder dan Leiderdorp of 't gewest moet gaan. Zij doelde daarmee op acties als het bouwen van een zie kenhuis in Vietnam en „derde we reld" problemen. De burger van Leiderdorp moet be wust gemaakt worden voor dit soort zaken. PPR-Candidaat Gordijn vindt dat Leiderdorp aan het euvel van .verstedelijking" lijdt. We moeten 'n soort stabiliseringsprogram hebben met als doel: Wanneer een halt toe brengen aan de groei van Leider dorp. Marletje v. d. Molen, voegt daar nog aan toe: Dat is een van de pun ten waar het om gaat, we moeten aan de afbouw van Leiderdorp begin- Politiek zangduo bij Wik LEIDERDORP Het staten- en gemeenteraadslid Marietje v. d. Molen gaat samen met haar man Johanniek een zang duo vormen tijdens het politiek café op 16 mei bij Wik v. d. Wijngaard. Eendrachtig en eensluidend zullen zij, op tekst van Johanniek, zingen over 't politieke leven in Leiderdorp. Johanniek (PSP) begeleidt Marietje (PvdA) dan op de gitaar. Burgerlijke stand van Warmond WARMOND Onlangs is er een rapport verschenen over de bestude ring van de grondslagen voor subsi diëring sector jeugdsport. Dit rap port is verschenen naar aanleiding wan het overzicht dat de secretaris van de commissie sportaangelegen- heden op 8 maart 1973 in een ver gadering bracht en waarover toen geen eenstemmigheid kon worden bereikt. Deze uitgebreide studie over het subsidie jeugdsector geeft een duidelijk beeld wat er precies moge lijk is en hoe eventueel een subsidie nota aanvaardbaar is voor de sport- commissie. Op het ogenblik is het subsidie voor de Warmondse leden van jeugd en sportverenigingen f 5,- per lid tot de leeftijd van 17 jaar. Alleen de Jeugdraad heeft daarbuiten verschei dene andere subsidies zoals subsidie op huur van de accomodaties, op de contributies en op de cursusgelden van leiders en leidsters. Hieruit zou men kunnen afleiden dat de Jeugd raad er beter uit springt. Men moet echter niet vergeten dat de gemeente een groot deel van het exploitatie tekort voor haar rekening neemt en dat de contributies van de leden in de sportsector gebruikt kan worden nvoor de dekking van het tekort in de Jeugdsector. Bij de jeugdraad heeft men alleen jeugdleden en voor hen kan dus deze regeling niet opgaan. Alvorens men overging tot een voorstel van subsidie te komen, heeft men eerst het volgende bepaald. A. Noodzakelijke basisvoorziening jeugdsport. 0 Huur kosten accommodaties jeugd Begeleiding/training O Medische keuring Bondsgelden Reiskosten -Jeugdtoernooien B. Voor subsidie in aanmerking ko mende kosten: de opvang/begeleiding/training van de jeugd. Hierbij moet niet vergeten worden dat bij het hierboven genoemde punt slechts sprake kan zijn van subsidie wanneer uit de genoemde kosten sec toren niet ten doel hebben om een topprestatie te bereiken. C. Karakter uitgaven Zaterdag 4 mei wordt door de Hervormde Jeugdraad Zoeterwoude een wandeltocht in de bossen van Nijkerk georganiseerd. Zaterdagmor gen om 8 uur wordt (per autoi ver trokken van verenigingsgebouw Ons Huis, waarna cm ongeveer 9.30 uur de wandeltocht begint. Deelnemers zullen dan tegen 17.00 uur in Zoeter woude terug zijn. D. Aan het voorafgaande gekoppel de subsidiebedrag op percentage E. Hoogte van bedrag/percentage Het volgende voorstel wordt aan de hand van de studie gedaan. A. f 10.- Jeugdlid p.p. voor over dekte accommodaties f 5.- jeugdlid p.p. voor binnen ac comodaties f 7.50 jeugdlid p.p. voor binnen en buiten accomodaties Deze bedragen gebaseerd op de tekorten van de sector Jeugdsport (oplopend tot f 60.- per jeugdlid) Verdere voorstellen voor het subsi die zijn B. 80 pet. op cursus gelden van leiders en leidsters C. Vast bedrag per Jeugdlid te stellen op f 8,75 dit jaarlijks te ver hogen met de stijging van de accom modatie kosten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Leendert l6a&c Cornells zn v, J. Schaap en A de MooiJ; Bernardina Anna dr. v. J. P. A. Lamb en B. M. A. Vink; Sa ski a Christina Johanna Maria dr. v. W. P. H van Es en M Kromhout; Ivo Thijs zn v. R J. van Alghen de Veer Warmond Geboren:Wendy C. M. d.v. F. W. Vergeer en A. K. J. v.d. Geest, Maurizlo U. z.v. U. A. Spadon Terecht Je houdt het nauwelijks voor mo gelijk, maar toen we vorige week maandag schreven dat de heer Van Essen, die in een woonboot aan de Roomburgerweg woont, zijn twee ganzen kwijt was, is er een stroom van telefoontjes gekomen van aller lei mensen. Vrijwel meteen waren de beesten terecht. Een mevrouw uit de Pot gieterlaan had ze verzorgd. De gan zen hadden er al een nieuw nest ge maakt. Toen Van Essen vol goede moed en met een stralend humeur de bees ten probeerde te vangen, lukte dat niet: ze waren erg schichtig gewor den. Door de vreemde omgeving, door de vreemde mensen en vooral ook door de immer aanwezige nesterige Jeugd. De ganzen echter herkenden hun baas maar al te goed. De volgende avond lieten ze zich makkelijk van gen. De lieve mevrouw die ze verzorg de wilde geen woord horen over een beloning. Vanaf deze plaats wil me neer Van Essen alle mensen die heb ben gebeld en hem op het spoor zet ten van ganser harte bedanken. En dat kunnen we ons goed voor stellen. Pink-In-brief l vertelden we reeds van de grootste activiteiten tijdens de Pink-In op tweede Pinksterdag. Vandaag publiceren we de brief die bestemd is voor de bewoners van Leiden Zuid-West Opdat de vergunning die nodig is voor al het amusement, afkomt van de politie. „Lieve bewoners van Zuid-West: Zoals u hebt kunnen lezen zal er op tweede Pinksterdag, evenals voor afgaande jaren, weer een Pink-In georganiseerd worden door de sectie „werkende jeugd- en jongerengroe pen KenO/L.J.A.". Ook hebt u kunnen lezen dat dit culturele festival deze keer groter opgezet zal worden, hetgeen tot ge volg heeft, dat veel meer jongeren dan vorig jaar kunnen genieten van de muziek, waarvan zij houden en daarnaast nog mee kunnen doen aan allerlei andere acitivteiten. Wij kunnen ons voorstellen dat verschillende omwonenden van het terrein „Jeugddorp" wat last zullen hebben van de muziek, die ook bui ten het terrein hoorbaar zal zijn. Natuurlijk vinden wij, de organisa toren, dit euvel helemaal niet pret tig want wij streven er echt naar het op die dag iedereen naar de zin te maken. Helaas kunnen wij daar weinig aan doen, omdat popgroepen vrijwel altijd in hun contract vermelden dat ze vrij willen zijn in het afstellen van hun volumeknoppen. Als we deze eis niet zouden accepteren, weigeren de groepen absoluut om op te tre den. Ze zijn van mening dat alleen met dit volume hun muziek op een juiste manier op het publiek wordt overgebracht. Dat is dan ook de reden waarom wij langs deze weg begrip willen vra gen voor de overlast die wij u mis schien bezorgen. Het komt maar één keer per Jaar voor, dat zoveel Jongeren, misschien ook uw kinderen, op een rijne ma niet van hun eigen favorieten kun nen genieten. De organisatoren zullen zeker alles doen om 'n eventuele overlast zo be perkt mogelijk te houden. Wij hopen op uw begrip!" Redaktie Paul Wolfswinkel sini- en Wagnerverzorgingsflats te Voorschoten heeft onder leiding van een team welfare-leidsters van het Rode Kruis de afgelopen vier maan- Gistermorgen stonden alle produk- ten van huisvlijt uitgestald vrouw C. van der Haar-Terpstra, echtgencte van de burgemeester met de bewoners en de dames va Welfare aanwezig om de kunststuk ken te bekijken en daarna over te dragen voor de binnenkort te houden Handwerk Een aantal bewoonsters van da fiat- Pronk over ontwikkelingshulp OEGSTGEEST In de voormali ge boerderij 'Haaswijk' aan de Haar lemmerstraatweg werd ter gele genheid van de lste mei door de Pv.d.A. een bijeenkomst gehouden waar minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking als spreker op trad. Over enkele dagen is het een Jaar geleden dat de huidige regering voor het eerst optrad. Minister Pronk keek gisteravond terug op dit achterliggende jaar en wilde van zijn gehoor weten hoe dat er nu tegenaankijkt. Hij had wel goede verwachtingen, gelet op de uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten. Immers meestal wordt er door een regeringspartij geen ver kiezingswinst geboekt, wat nu wel het geval was. Pronk zette nog een vraagteken achter het optreden van Spinola in Portugal. Zal daar op den duur de vrijheid in het vaandel worden geschreven? Momenteel zijn er evenwel toch goede verwachtin gen. Er is daar een echte bevrijding van onderdrukking. De 1ste mei is in wezen altijd zo bedoeld geweest. Uiteraard was op deze bijeenkomst ontwikkelingssamenwerking hoofd zaak. Er werd veel en lang gepraat over Tanzania. Daar en in vele an dere landen trouwens is de vrijheid nog niet voltooid en wordt uitgezien naar wat socialisten in de wereld doen. Pronk gaf de eer aan nieuw-links in de P.v.d.A. om een meer mondiale dimensie te geven aan de ontwikke lingspolitiek. Economische groei komt niet altijd de ontwikkeling ten goede. Kernvraag is: waarop moet men mikken? Verdeling van welvaart en macht is wellicht belangrijker. Im mers het gaat uiteindelijk om verde ling. Ontwikkelingsporcessen kun nen alleen succes hebben als de mensen „van onderen" erin kunnen geloven. In Tanzania is dat te ver wachten, in tegenstelling tot India waar men er niet in gelooft. Er moet een zodanige keus wor den gemaakt dat de kleine man ziet er beter van te worden. Voorkomen moet worden dat er een resultaat ontstaat dat er een nieuwe vorm van onrecht komt. Het dilemma van ieder kabinet is, dus ook van het huidige, dat een beleid wordt gevoerd dat de eenvoudige mensen de overtuiging hebben dat het beleid ook hen ten goede komt. Wie geen goede achter ban heeft kan beter niet regeren. Er moest hier nu wel een progressieve regering komen want de oppositie had al te lang geduurd en wanneer gewacht zou worden tot b.v. 1980 dan zouden internationale invloeden en verordeningen zo krachtig zijn dat er in feite niets meer te regeren valt. Nu is er nog een mogelijkheid om invloed uit te oefenen en bij te stu ren. Wie regeert kan bewijzen dat wat men meent ook wordt gedaan. Ln de oppositie kan dat niet. Er wer den enkele vragen gesteld over de keus van de ontwikkelingslanden die men hier wil helpen. Ook aan lan den zonder socialistische regering. D is ongetwijfeld zo. aldus Pronk. Het gaat er immers om of er toch een grote groep mensen is die er baat bij hebben. Indonesië is zo'n land. Er zijn politieke gevangenen. Daarom heeft deze minister zijn twijfels. Er is evenwel in ons land een goed, des kundig en loyaal ambtenarenappa raat dat de situaties in andere lan den goed kan beoordelen. Daarom b.v wel hulp aan Indonesië en Kenia, waar de beleidsvoeringen anders zijn dan bv. in Tanzania. Lelden. Bijeenkomst Bond va© plichtlgen voor aankomende Troef, Palestlna-avond. 8.30 Zaterdag Hooglandse Kerkgracht 48. dansen vanaf 8 uur nam. De Vink. dansen vanaf Burchtplein, antiekmarkt 9.30-5.30 Morsweg 114, Leldse Jeugdschaak- soclëteit, sc haak lessen voor beginners en gevorderden. 3.30-5.30 uur nam. Marekerk, Lelden, Dodenherdenking 7.30 uur nam. Zondag Anton lus Clubhuis, dansen Middelweg 19c Lelds Poppentheater, kindervoorstellingen 2.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 48 dansen vanaf 8 uur nam. Geversstraat 65 Oegstgeest. sociëteit voor gehandicapten en alleenstaan den, 8-12 uur nam. MAANDAG Stadhuis Leiden Openbare vergade ring verkeerscommissie, 4 uur nam. Aula Valkenpad Leiden Buurtverga- ering huurderscomité Merenwijk, 8 u. Steenschuur 6 Leiden Trance-avond Spiritisch Genooschap, medium A. v. d. Windt, 8 uur nam. Charlotte de Bourbonhof 1 Spreek- u. reisvergadering "De Wijde Vlucht' 7.30—8.30 uur nam. C Polane; Adriana Helena dr. v. D. van der Voet en A. Bax; Diederik Mar- tijn zn v. C. M. Janssen en J M. W. Peitsman; Masha dr. v. G. A. SchuilLng en M G Baas; Ilse Suzanne dr. v. B. Merbls en F M. B. Kruit; Wendy Hen. drika Christina dr. v. C. P. M. Dui venvoorden en H. F. Plug; Sheila Hen- drlka Christina dr. v. C. P. M. Duiven voorden en H F. Plug; Adriana Chris tina Jacqueline dr. v. A G. Warmer- dam en C. A. M J. Buts; Asther dr. v. W. F. Kukler en M H. Wortman. Kraag', 88 Jr. 7 jaar. man; G. Heymans. vrouw; A. Stouten. 63 Jaar. Stok, 80 Jr. vrouw; J. Stigter. 73 Jaar, man; A. Benning, 09 Jaar. man; A. Bos, n; M. de Tombe en D Tisseur. WARMOND De opleve ring van de eerste woningen in het Warmondse bestem mingsplan Endepoel II ging gistermiddag niet "geruis loos". Burgemeester De Vree- ze links ging zelf de eerste, fraai versierde sleutel aan de bewoner overhandigen. Dit ivas de heer G. M. de Winter (rechts op de foto van Jan Holvast) DINSDAG Breestraat 19 Leiden Soc. voor ge handicapten, 2—5 uur nam. Rijnsburger weg 163 Leiden Spreek uur Alg. Bureau voor levens- en ge- zinsaanvragen, 7.308.30 uur nam. Hooigracht 38 Leiden Spreekuur stichting Huisvesting Werkende Jon geren, 7.30—8.30 uur nam. De Meij van Streefkerkstraat 48 Leiden Gespreksavond Baha'i Ge meenschap, 8 uur nam. Stadhuis Leiden Vergadering raadscommissie onderwijs, 4 uur nam. Ons Eiland, Kortenaarstraat Leiden Elfde Jaarfeest Ned. Chr. Vrouwen bond afd. Noord, 7.30 uur nam. Apotheken De avond-, nacht levens Koninginnedag) der apothe ken in de regio Leiden, wordt genomen door: Apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48. teL 21060. Apotheek "Beker", Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 55482. Tevens terdag tot 1 uur nm. Apotheek Voor. schoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. SOS-dienst SOS-tel. hulpdienst, tel. 01710— 25202. Voor allen die ln moellljkhe den verkeren dag en nacht te berel ken. Dierenhulpdienst. Ann SS' Anna Paulownastraat 15. Leiden Voor gewonde honden, katten, vogels a nacht bereikbaar. Dierenambulance Tel. 01710-34616 Release Hulpverleningsdienst Release: Nwa Rijn 20a, tel 24555 Ma t/m vrij 8- met uitzondering Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau ..chtskundlge by Volkshuis. Apothekersdllk nlngstljden dlnsd woensd dond 101 Gemeenschap Zuidwest IJ gemeenschap Informatiediens LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte SlngeJ 1 - Lelden Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Hoofdredacteur Ran Muider Telefoon redactie 01710-21507. Postbus 6'. - Giro 57055 Maandabonnement f 10,25 Kwartaalabonnement f 30.25 per Post f32.65 Jaarabonnement f no,. Losse nummers f o,45 Abonnementsgelden bi) vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- en Incassokosten Nabezorging tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 Verspreidingsgebied stadseditie: Benthuizen Leiden Leiderdorp Oegstgeest Voorschoten War mond Wassenaar en Zoeterwoude Correspondenten Oegst-eest. n van Weizen B» zenb<laan 2 tel 01710 51402 Leiderdorp: R. Veeren, Luvken- dreef 32. tel. 01710-92222 ge\v gelij ker. Dorpsstraat 20. tel 01711- laan 20 Hoge Ritndllk R Raise! Oranje Tel 01715—18"'. BurR Brandtstraat 3 ME UK -(Plaats

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2