Ontevredenheid over "W. atergate-dossiers Prijsbewust speien in de Staatsloterij Portugal inviteert de vluchtelingen Ondersoek corruptie NORIT Europa wil vleesberg wegwerken Golanplannen van Kissinger klaar? Juridische commissie: 55 de Staatsloterij WOENSDAG 1 MEI 1974 BUITENLAND PAGINA 9 LUXEMBURG Europa zit met grote voorraden rundvlees, pluimvee en varkensvlees. Per 1 mei wordt de voorraad rundvlees geraamd op 70 000 ton en de voor raad kippen op 40 000 ton. De pro ducentenprijzen zijn sterk ge daald (voor varkensvlees b.v. met 20 tot 30 procent vergeleken met vorig Jaar in de herfst) maar des ondanks neemt de consumptie niet toe en blijven de voorraden Om de Europese rundvlees- en pluimvee berg weg te werken heeft de Europese commissie een aan tal maatregelen genomen. Euro pees commissaris ir Lardinois heeft deze gisteren in Luxemburg, in de Europese landbouwraad, be kendgemaakt. warden gevoerd. De eerste bestaat in het tegen verlaagde prijzen beschikbaar stellen van het vlees aan scholen, sociale in stellingen enz. De tweede actie is een informatie-actie. Men zal pro beren de Europese consument dui delijk te maken dat de rundvlees prijzen aanzienlijk gedaald zijn en dat vlees niet meer zo duur is als het was. De Europese consument zal echter ook veel prijsbewuster moeten worden. Nog te vaak ge beurt het dat de verlaagde pro- duktieprijzen niet doorwerken in de consumentenprijzen en de Europese rundvleesconsument zal üian ook op zoek moeten gaan naar die slagers die ook de ver laagde prijzen werkelijk doorge ven aan de klant. ADVERTENTIE -fe WASHINGTON Met een zwar- e bestelauto zijn gisteren de lijvige Ossiers met uitgetikte gesprekken, ver de Watergate-affaire naar het iapitool gebracht bestemd voor de angrescommissie die een eventue- j prooedure tot afzetting van de Iresident bestudeert. De auto arriveerde precies een ür voordat de termijn afliep, die commissie de president had gege- om haar alle 42 geluidsbandjes t gesprekken over Watargate te jrerhandigen. Alle 38 leden van de bmmissie hebben een dossier ontvan- Fn- De 1200 vellen uitgetikte tekst gin- en vergezeld van een uit 50 bladzij- en bestaande samenvatting, waarin pt witte huis een hevige aanval doet de geloofwaardigheid van de bhn Dean. Volgens het Witte Huis peft Dean getracht president Nixon chanteren. Hij verlangde volledige ischerming tegen Juridische ver- ilging in verband met het Water- -schandaal In de samenvatting wordt ontkend it Nixon op 15 september 1972 al de hoogte was van pogingen am zaak in de doofpot te stoppen, zo- s Dean heeft verklaard. Volgens president hoorde hij er pas op 21 aart vorig Jaar voor het eerst van. Het grootste deel van de Juridi- commissie is niet tevreden met jplossing die Nixon heeft gevon- om afgifte van de opgeëiste ban- te omzeilen door ze te laten over- tken en twee leden van de com- ssie toe te staan de banden te luisteren. In de loop van vandaag zal de com- ssie zich beraden over de vraög de banden via een gerechtelijk vel moeten worden opgeeist. De mocraat William Hungate, die ook de commissie is, is bang commissie zal worden rdeeld in een republikeins en de- bkratisch kamp wanneer het aan- knt op stemming over een dwang- itrel om de gevraagde banden toch krijgen. Hungate is van mening (t de eenheid van de commissie be- juden moet blijven. woordvoerder van het Witte lis heeft gezegd dat negen van de opgeëiste gesprekken niet op de hd staan en dus ook niet overhan- fd kunnen worden. Twee banden onvindbaar. De commissie is gis- 'avond in vergadering gegaan om ih te beraden over de volgende ip in de strijd om de geluidsban- n. \De republikein Hamilton Fish, i de commissie, zei: „Bij enke- gesperkken is vooral de intonatie de stemmen belangrijk. Ver- leidene commissieleden willen dat f horen". Men ziet ook bezwaar |de keus van Nixon inzake de twee imissieleden die gemachtigd zijn banden af te luisteren om de Juist- |d van de uitgetikte tekst te veri- De commissie is van mening zulks dan beter gedaan zou wor- i door haar Juridische adviseurs, elk detail van de zaak kennen, tolgens de samenvatting hadden de tocaten van Dean vorig Jaar april l onder-minister van Justitie Hen- Petersen laten weten dat hun Int voor zijn rol bij het in de doof- stoppen van de Watergate-zaak ten schot gehouden moest worden, Jers zouden ze de president erin ^l-ekken, „niet in deze zaak, maar ^■%nderc". 'oen Petersen de president hier- i op de hoogte stellen had Nixon ptwoord„Goed, we moeten dat chendbaarheidsprobleem oplossen, i het voor Dean, als Je dat wilt, Br ik waarschuw Je dat ik niets i chantage wil horen", zo staat in lamenvatting. »e democraat Robert Drinan ver- Brde gisteren dat de transcripties de presidentiële gesprekken die Juridische commissie ontvangen ft zoveel leemten bevatten dat 't enoeg onmogelijk is er een geheel ng, te maken. Drinan sprak van een pspot" en een "Chinese puzzel", talloze plaatsen in de uitgetikte |t staat „onbegrijpelijk" of „on- Itaanbaar". In zijn televisietoespraak zei 5n dat het boekwerk met de ge- eer «banden aanleiding zal zijn voor bij- e sensationale verhalen in de Hij had echter tot openbaar- Ung besloten om te trachten de jht te doen opklaren" zodat Wa- late tot een snel einde kon wor- I gebracht en om aan te tonen t ik niets te verbergen" heb. De de jhuldigingen dat hij bij de voor- liding van de inbraak in het Wa- jate-gebouw betrokken moet zijn 10 eest en bij de latere pogingen de Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdpriis van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 6 mei af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de mei loterij op 6 mei. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 - 653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 15,20 en 22 mei Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. Wilson geeft opdracht: Met de in leren banden gebonden teksten van de ges-prekken de hij heeft gevoerd over de Water gate-affaire voor zich hield president Richard Nixon zijn toespraak voor de televisie De uitge tikte teksten zijn inmiddels overhandigd aan de juridische commissie van het Huis van Afgevaar digden. Nixon zal vrijwel zeker in toe- nog niet boven de 30 procent geko- over Watergate, maar ook over spraken deze week in Phoenix in Ari- men. „wetsbare zaken van de nationale zona en Spokane in Washington In zijn toespraak onthulde Nixon veiligheid". Hij was er echter niet op trachten de publieke opinie achter chantage van de zijde van Hunt ingegaan omdat zulks „niet tot re- zich te krijgen, maar tot nog toe is had willen buigen, die veroordeeld sultaat zou leiden en verkeerd zou zijn populairiteit als gevolg van al- is wegens de inbraak in het Water- zijn. Het zou bovendien de indruk les wat met Watergate samenhangt gate-gebouw. Hunt zou hebben ge- hebben gegeven dat hij de zaak in dreigd met onthullingen, niet alleen de doofpot gestopt wilde zien. LONDEN Premier Harold Wil son heeft zijn regering opdracht ge geven voor een onafhankelijk onder zoek naar beschuldigingen van cor ruptie in door Labour beheerste ge meentebesturen en onder enige so cialistische lagerhuisleden. Wilson zei dat er nog niet is be sloten of het onderzoek door een koninklijke commissie van gerechte lijke autoriteiten en andere personen buiten de regering beperkt zal wor den tot de overheid of dat het alle aspecten van het handels- en zaken leven zal omvatten. De premier deed deze mededeling in het lagerhuis, nadat vrijdag Ian Smith, voormalig leider van de door labour beheerste graafschapsraad van Newcastle in noordoost-Engeland en Andrew Cunningham, een gewe zen lid van het nationale bestuur van ADVERTENTIE •t betrouw CAIRO Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo, Mena. heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger, een troepenscheidingsplan voor de grens tussen Syrië en Israël meegenomen naar Egypte om het voor te leggen aan en er goedkeuring voor te verkrijgen van president Sa- dat. Kissinger kwam gisteren in Alexandrië aan voor overleg met Sa- dat. Het plan is volgens Mena een compromis tussen de standpunten terzake die Syrië en Israël innemen. In Alexandrië zouden er wijzigingen Bomaanslag op ambassade Vier gewapende mannen hebben gis teren een aanslag gepleegd op het gebouw van de Chileense ambassade in San Salvador. Bij de explosie wer den ruiten en inboedel vernield. Volgens de autoriteiten hebben zich bij de bomaanslag geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De schade is echter groot. in aangebracht kunnen warden. Het troepenscheidingsplan dat Kis singer mee naar Cairo heeft genomen zou volgens het gezaghebbende Egyp tische blad 'El Achram' de volgende vier punten bevatten: terugtrekking door Israël uit een gebied van 525 vierkante kilometer dat sinds de oorlog van vorig jaar oktober bezet wordit gehouden en uit gebied van 1600 vierkante kilometer, waarbij de stad Koeneitra, dat sinds de Juni-oorlog van 1967 bezet is; troepenvermindering door beide partyen en instelling van een lijn die de scheiding tussen de Israëlische en Syrische troepen aangeeft; stationering van VN-eenheden in het gebied van de troepenscheiding: vrijlating van 65 Israëlische krijgsgevangenen die nog in Syrië worden vastgehouden en de terug keer van 15 tot 17.000 vluchtelingen naar hun dorpen op Syrisch grond gebied. ,31 Achram" wijst erop dat Syrië zich altijd heeft verzet tegen de le gering van VN-troepen en alleen akkoord wilde gaan met de aanwezig heid van VN-waarnemers Door het instorten van een brug in aanbouw over het Leubasdal in Beieren zijn dinsdag negen arbeiders om het leven gekomen en 13 gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens het storten van be ton. De arbeiders vielen 20 meter naar beneden en werden bedolven onder de bouwmaterialen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. de Lamour party, wegens corrup tie waren veroordeeld. Zij kre gen resp. zes en vijf Jaar gevange nisstraf, omdat zij ruim 156.000 pond (ongeveer 1 miljoen gulden) van de architect John Poulson zouden heb ben ontvangen in ruil voor contrac ten van plaatselyke overheidsorga nen van Poulsons onderneming. Wilson deed niet uit de doeken wat de commissie van onderzoek moet doen ten aanzien van beschuldi gingen van corruptie onder parle mentsleden. Onlangs had het lager huislid Joe Ashton. een partijgenoot van de eerste-minister, in een radio- vraaggesprek verklaard, dat ,,'n paar" lagerhuisleden konden worden „ge huurd" om de wetgeving te beïnvloe den. Ethiopische minister gearresteerd ADDIS ABEBA (AP) De Ethio pische minister van communicatie en posterijen luitenant-generaal Assefa Ayene, die in de vorige regering staf chef van het leger was. is gisteren ontslagen en door de strydkrachten gearresteerd. De tweede legerdivisie beschuldigde aem van samenzwering tegen de re- jering en van wanpraktijken toen hy oog stafchef was onder het bewind /an premier Aklibou Habtword.- Deze regering werd twee maanden gele ien ten val gebracht door dissidente Ethiopische troepen. Generaal Assefa zal worden vast- jehouden totdat een commissie van •nderzoek zyn praktyken heeft on- ierzocht en tot een conclusie is ge- :omen- Met zyn arrestatie is het totaal lantal ministers en andere top functionarissen dat de afgelopen t{jd Is gearresteerd op 24 gekomen. De verbindingen tussen Ethiopië en de buitenwereld die waren verbroken door een staking van personeel van de telecommunicatie dat het recht van vakbondsvorming eiste, zyn dins dag hersteld door het leger, dat met honderd zwaar bewapende soldaten een aanval op het hoofdbureau van de telecommunicatie in Addis Abeba deed. LISSABON De militaire Junta in Portugal heeft gisteravond de zich in het buitenland bevindende politie ke vluchtelingen uitgenodigd onmid- dellyk naar hun vaderland terug te keren. Zij zullen volledig in hun burgerrechten worden hersteld. Het is van belang, zo staat in de verklaring, dat de Portugese vluchte lingen zich integreren in het leven van het land. dat hun bijdragen no dig heeft by de opbouw van een nieuw Portugal. Militaire autoriteiten hebben be kendgemaakt dat Jose Sachetti, de op een na hoogste leider van de geha te geheime politie, maandag is gear resteerd toen hij probeerde naar Spanje te vluchten. Naar verluidt is ook het hoofd van de geheime politie aangehouden. Tot dusver zijn meer dan 100 leden van de geheime poli tie gearresteerd en opgesloten in ge vangenissen waar voorheen mensen om politieke redenen werden vast gehouden. De Portugese communistische par tijleider Alvaro Cunhal is gisteren door ongeveer vierduizend aanhan gers geestdriftig ingehaald bij zijn terugkeer uit ballingschap. De zilverharige Cunhal arriveerde uit Oost-Europa, waarheen hij der tien Jaar geleden vluchtte nadat hij uit de gevangenis was ontsnapt waar hij twintig Jaar lang onder de dicta tuur van premier Salazar opgesloten had gezeten. De 60-Jarige communistische secret taris-generaal ontkwam er niet aan voor zijn uitzinnig juichende en met rode banieren zwaaiende aanhangers een toespraak te houden. Staande op een manschappenwa- gen van het Portugese leger bracht een duidelijk ontroerde Cunhal de strijdkrachten hulde voor hun optre den bij het beëindigen van het recht se bewind van premier Marcello Cae- tano. Een voorlopige regering van al le democratische partijen was vol gens hem de beste garantie voor la ter te houden vrije verkiezingen. „De Portugese communistische partij is bereid aan een dergelijke regering mee te werken", zei hij. Een woordvoerder van de Junta verklaarde dat de militaire leiders nog niet besloten hebben wie zal wor den uitgenodigd om 'n voorlopige re gering te vormen. Zij willen deze ech ter omstreeks half mei gereed heb ben. De eerste taak van deze regering zal zijn vrije verkiezingen te organi seren. Over Afrika, dat naar verwachting het moeilijkste probleem tussen de Junta en de politieke partijen zal woorden, zei de woordvoerder: „Niet generaal De Spinola, de junkta of de voorlopige regering zullen daar over beslissen. Dat zal door het ge hele volk gebeuren". De woordvoer der ging op dit onderwerp niet ver der in. maar aangenomen wordt dat de militaire leiders aan een refe rendum denken. Het personeel van radio Renas- cenca, het rooms-katholieke radio station in Lissabon, is gisteravond in staking gegaan uit protest tegen in terne censuur. De directie had de uitzending verboden van een repor tage over de terugkeer op zondag van de socialistische leider Mario Soares en ook van de aankomst van de com munistische leider Alvaro Cunhal. Het parlement van de Portugese kolonie Mozambique is gisteren in wanorde uiteen gegaan en de waar nemend gouverneur heeft de assem blee tot nader order ontbonden ver klaard. zo is in berichten uit de hoofdstad Lourenco Marques verno men. Toen 's morgens de vergadering van de onder Portugees toezicht staande wetgevende vergadering be gon dromden honderden mensen voor het gebouw samen en riepen „Leve de democratie, leve Portugal". Waarnemend gouverneur David Fer- relra sloot toen de vergadering tot nader order en verklaarde dat hij handelde op Instructie van Lissabon. Voor de vergadering was trouwens geen quorum, aangezien vele 'e-ien afwezig waren en andere op de pu blieke tribune hadden plaatsgeno men.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9