Urgenter zaken dan jacht haven" Protest tegen sluiting Zeehospitium tl Hoogstaand basketbal Commissie weer in discussie over afsluiten van Schoolstraat Gemeente Alphen: BVO-Gerard de Lange: Merenwijk uit BHW Ombudsteam steimt patiënten van longkliniek PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 1 MEI 1974 ALPHEN AAN DEN HIJN Vrijwel terstond vanaf de op richting in september '71 heeft de Watersportvereniging Al phen gestreefd naar een eigen jachthaven. Plannen te over. Alleen, bij gemeente en provincie staat men bepaald niet aan de wallekant te popelen om het toegeworpen meertouw van het verenigingsbestuur aan te vatten. De Black Money's van de onderhand 112 leden zullen voorlopig elders moeten blijven liggen. Het onlangs verschenen budgettair meerjarenplan van Alphen voor het tijdvak '74'78 biedt de watersporters al evenmin veel hoop op een snelle reikende hand. De aanleg van een jachthaven in Alphen komt in dat plan alleen voor als een pro memorie post: iets om in het achterhoofd te houden voor later. Later: voor secretaris C. Voet van de Watersportvereniging Alphen zou er best wat meer schot in de zaak mogen komen. Vanaf oktober '71. toen het eerste schetsontwerp voor een eigen thuishaven ter tafel kwam. heeft hij het gemeente- en provincie huis menig keer van binnen gezien. Na tweeëneenhalf jaar sjouwen moet hij wel tot de constaterende opmer king komen: „ik heb het idee dat nergens enige haast is". Terug naar het begin. September '71, toen 30 man op de oprichtingsverga dering werden verwacht. Er ver schenen er 75. Dat het ledental nu op 112 is blijven talmen zit 'm in de ti age ontwikkeling rond de jachtha ven. Voet: „als er ook maar iets in de krant verschijnt over een moge lijke realisering, stromen ze toe. Daar ben ik van overtuigd. Er zyn in Al phen 350 tot 400 boten, maar er is geen enkel officieel haventje Er lig gen hier misschien legaal 25 boten. Dat vind is toch wel bedroevend". Voet in een terugblik: ..er is direct na de oprichting van de Watersportver eniging Alphen veel over gefiloso- Door Henk de Kat Foto Wim Dijkman feerd waar je een jachthaven zou kunnen maken in Alphen. In eerste instantie is gesproken over de Zand winput in de Bijlen. Maar dat bleek niet aantrekkelijk, omdat de bogger- molen die er ligt nog zeker zeven tot acht jaar aan het werk blijft. En in die tyd mag je er met je boot neet in of uit. Een tweede complicatie was dat de hengelsportverenigimg Alphen de grond rondom de Zandwinplas heeft gepacht, dus wat dat betreft zouden er ook problemen gaan rijzen. Nieuwe thuishaven voor in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Ondanks de vele festiviteiten rondom de ver jaardag van de koningin opende de zeeverkenners van de Lodewijkgroep hun nieuw gebouw aan de Meerburg - wetering in Zoeterwoude. Over be langstelling hadden zij niet te kla gen. Naast de vele ouders en be langstellenden uit het verkennerswe zen waren aanwezig districtsaal moezenier Demmers, burgemeester Detmers met echtgenote, pasttoor Slachtmann en de spreker van deze dag de aalmoezenier Jansen van de Petrus parochie. Groepsleider Verberg opende deze middag met een dankwoord ««-n het bestuur van de gemeente Zoeter woude, dat de verkenners onderdak bood in de voormalige kleuterschool de Krakepit. Daarna verzocht hij de wethouder Duindam de opening te verrichten. Even daarvoor kwam de vloot bestaande uit 2 vletten, 1 motor- vlet en een kano de Meerburgwetering opvaren. Burgerlijke stand van Leiden Geel en B. S. Levis; Marc F. J. L. M. A. Wijnands en H. J. M. Bilders; Artrlk F., zn. van A. Blokland en F. C. Roza; Cornells W., zn. van F. de Koster en A. M. Hobbes; Llesbeth. dr. der Holst en P. Hoek; A. Laterveer en I. J. P. W.. zn. van L. P. W. i T. I. M. Spijker; Marco. M. L. Llem: W. M. Kes- i Brugge; J. C. Vls- P. L. M. Veljgen; D. Leugerlng M. H. Duijvestelln. G. Kop; D. W. seel (84) geh. van Acquoy (63) geh. gew. met H. J. Jansen; J. van Weerlee (59) man: L. Langstratt (89) geh. gew. met P. H. Vermaat; G. A. Verdegaal (78) Kampen (61) Heimanswetering Er zijn toen stemmen opgegaan om te zoeken naar een vestigingsplaats in Wou brugge, aan ae Braassem zelf of in Leimuiden, waar terreinen lig gen die beslist geschikt zouden zijn voor een jachthaven. Maar daarop hebben we als bestuur gezegd: we zyn een Alphense watersportvereni ging. Uiteindelijk zijn we terecht ge komen aan de Heimanswetering' De stek die de watersportvereniging op het oog heeft ligt niet zo ve<r van de 's Molenaarsbrug, achter de nog betrekkelijk nieuwe betonmortelcen- trale. De plek komt het bestuur erg aantrekkelijk voor vanwege de gun stige diepte anderhalf meter onder het maaiveld. Heel simpel ge steld is de aanleg van een jachtha ven daar een kwestie van de dijk doorsteken. De geschatte kostenf 250.000 tot f300.000 voor een dijklichaam. be schoeiing, dijkdoorbraak en een paar simpele steigers volgens een offerte van vorig jaar. Openbare werken in Alphen is echter ook aan het reke nen geslagen en kwam zonder veel moeite op een bouwsom van 6 ton. Secretaris Voet: „maar wij hoeven niet z o'n verschrikkelijk mooie jacht haven. Je kunt wel een Rolls Royce willen, maar een VW rijdt óók". Structuurplan Er drijven echter meer obstakels in het vaarwater: de Provinciale Pla nologische Dienst en Provinciale Wa terstaat hebben zo him eisen op het gebied van in- en uitvaart bij een eventuele jachthaven (in verband met het beroepsgoederenverkeer in de Heimanswetering). Vervolgens is er de omstandigheid dat de uitverko ren jachthavenplaats ligt in een ge bied dat in het structuurplan van Alphen een industriële bestemming heeft, terwijl er dan ook nog sprake schijnt te zijn van een rapport van welke instantie weet voorshands niemand het fijne waarvan de eindstelling zou luiden dat er in Zuid-Holland geen jachthaven meer mogen bijkomen. Secretaris Voet weet dat het jacht- havenverzoek van zijn club nu bij Gedeputeerde Staten ligt. G.S. heb ben de gemeente Alphen onderhand verzocht om ook eens wat over het plan te zeggen. Voet: „dat verhaal is inmiddels opgesteld, maar het schijnt niet zo vréselijk positief te zijn. Het benadrukt met name de ontsluitingsmoeilijkheden (voor het toegankelijk maken van de jachtha ven-plaats moet er nogal wat gebeu ren, red.) en dat het plan financieel tamelijk zwaar zal zijn". Vragen Die indruk klopt met wat wethouder Goedhart vorige week in de raads vergadering zei n.a.v. vragen van VVD-er Den Daas over het ontbre ken van deze post in het budgettair meerjarenplan. Een zelfde geluid laat ook adjunct-directeur ir. M. T. Kooi- stra van openbare werken horen. De laatste hoort evenwel op van de pla nologische bezwaren die er zouden zijn tegen een jachthaven aan de Heunanswetering vanwege de indu striële bestemming daar. Kooistra: „er zijn juist wel eens vin gerwijzigingen geweest dat de pro vincie het niet zo op heeft met de industrie-onwikkeling die Alphen in z'n structuurplan heeft opgenomen voor dat gebied. Ik heb de indruk dat GS zouden willen vast houden aan agrarisch gebied. De ontwikke ling die er is op het terrein van Van Oordt waar de betonmortelcentrale en die asfaltfabriek staan, lijken ze een vervelende zaak te vinden en uit breiding daarvan lykt zeker niet ge wenst". Kooistra verder: „als voor dit jacht havenplan de planologische mede werking wordt verkregen van de pro vincie en als waterstaat geen be zwaar heeft uit oogpunt van vaarwe gen-beleid, dat staat de gemeente daar „neutraal" tegenover. De ge meente heeft op dit moment niet de behoefte om kost wat het kost een jachthaven te realiseren. Maar te genstand is er niet. Alleen, er zijn urgentere zaken, zoals £et van de grond krijgen van het sport- en recreatiegebied Zegersloot rond de Zandwinplas. Secretaris Voet (links) en voorzitter v. d. Steen van de Wa tersportvereniging Alphen: „Hier zou de jachthaven moeten ko men(Foto Leidsch Dagblad) Ik moet ook zeggen dat dc Water sportvereniging Alphen een nogal simplistische indruk heeft, ook finan cieel gezien, over de kosten en werk zaamheden die zijn verbonden aan het maken van een jachthaven. Ik heb de indruk dat men zich een beet je vergokt, want een jachthaven van die oppervlakte me: zoveel ligplaat sen als men zich voostelt (voor 150 boten, red.), dat is een miljoenen project. Van die berekening van 2,5 ton geloof iik niets". Secretaris Voet komt. uitgaande van 3 ton, op een jaarlijks liggeld van f 200: „daar zegt geen enkele water sporter nee tegen. Maar laót het f 400 worden. Dan zyn we nóg con currerend." ,.Mwn persoonlijke mening", aldus ir. Kooisrra tenslotte, „is dat er in Al phen zeker een jachthaven zou moe ten kunnen zijn en dat die best aan de HeimansweteTing zon kunnen. Maar je moet zoiets niet morgen wil len". Opnieuw praten met Voorschoten middenstand ALPHEN AAN DEN RIJN ..Bas ketbal van hoog vaderlands niveau". Dat brachten BVO en Gerard de Lange B.C. En zo scheen op Neer- lands meest koninklijke dag dan toch het oranje-zonnetje. Al was het maar van kwart over vier tot even na zes sen. Waarom immers hulde de super star uit Amerdam zich in zulk fel oranje? Het paste allemaal in het kleurige kader van BVO's basket ballstunt die zich tussen alle kinder spelen en kermisattracties in zowaar van een plaatsje in het rijkelijk gevulde feestprogramma had verze kerd. Het was een feest in de Rijn streekhal. waar de mannen van Odijk het publiek iets lieten zien van het puikje van onze basketball-top. Natuurlijk, BVO bleek niet opge wassen tegen de professionele Am sterdammers. Dat wisten wij allang. Maar daar ging het dan ook allemaal niet om. Het standsverschil in de als spek- taculair gepresenteerde propaganda stunt „BVO-Gerard de Lange" teken de zich illustratief in het restje „zui- speeltijd", toen BVO's speler/ cialistische Partij. knap acteerde. BVO-Gerard de Lan gen. Het werd uiteindelijk 93-121, na dat in de eerste periode elkaar geen duimbreedte was toegegeven (48-49). Behalve top-basketbal kreeg de leer gierige massa dan ook nog een flink portie doelpunten voorgeschoteld. Voor elk wat wils. LEIDEN De afdeling Merenwijk van de Bond voor Huurders en wo ningzoekenden zal voortaan als zelf standig huurderscomité door het le ven gaan. Men heeft met de BHW gebroken, omdat het binnen deze or ganisatie onmogelijk is gebleken om niet aan politiek te doen, zoals het comité altijd heeft verkondigd. De BHW is, zo vinden de Merenwijkbe- woners, te sterk verweven met de So- coach Rudy van Eyck ,,op eigen kracht" de boeiende demonstra tie wilde uitspelen. De „vedetten" die Alphens kersverse tweedeklasser tot dan op handen en voeten hadden ge dragen Johan Kooring (ASVU), daarvoor Roy Leysner iTypsoos Lions) en stippeld Wim Petrici (B.S. Leiden) kleed den zich in het gele trainingsjack en vervolgens mochten de BVO-lieverd- jes het eens helemaal alleen probe ren. Alleen optornen tegen de o zo rijzige gestalten van de Amsterdam se eredivisionist van coach Robin Dirks. Hoe schlemielig was het con trast. Hoe zielig manifesteerde zich de fysieke minderheid. VOORSCHOTEN De Voorscho- tense commissie Verkeer en Vervoer hield zich aan de vooravond 1 zijn en vanaf die datum is het mo gelijk via de verkeerslichten het parkeerterrein aan het begin ninginnedag bezig met het treffen de Schoolstraat te bereiken. Overwo gen wordt om met ingang van die datum het gedeelte van de Voor straat tussen Bloklaan en Kon. Mari nelaan open testellen De Prof. Zernikelaan krijgt richtingverkeer en een parkeerver- beide rtSi'tü^n -p. p -j bod aan een zijde. De kop van de I 1 "nQTYl Q f cr>h ri Schoolstraat wordt voor alle verkeer LilJ Ildlll ctibt I1C1U „,t rie ri van J. Laterveer afgesloten uit de richting Leidschen- dam. De commissieleden waren eens gezind in hun mening dat de wegge bruiker zijn verkeersgedrag moet verbeteren. Mennema (PvdA) con stateerde dat er wel steeds meer ver ordeningen komen, maar dat de con- het Leidsch Dagblad is vanmorgen trole op de naleving wel beter kan. De actievoerders noemen zich voortaan Huurderscomité Merenwijk (HKM). Ze zijn van plan om door te gaan met de huurverlagingsactie (f75 per maand). Het comité heeft nieuwe strategie uitge- groep bewoners zal blijven weigeren tot en met eventue le processen toe en een grotere groep zal afwisselend weigeren of het vol le bedrag voldoen: nu betalen, dan opnieuw weigeren tot er een dreig brief van de verhuurder komt, dan weer betalen enz. Het actiecomité on derzoekt momenteel de mogelijkhe den om de weerstandskas bijvoor beeld door het organiseren van een bazar, Amerikaanse verkoop van Rudy van Eyck zei het eens. „Wat oude spullen of muziekfestijnen te BVO mist is alleen nog de echte spekken, lange man. Met zo'n speler erbij De dreumesen van Odijk samen in t-^ 1 1% T 1 een gave basketbal-show met een sta- h V| n \T f I VI o |*p I pel super lange lijzen, die Robin ACll. Dirks op deze druilerige koninginne- dag in zijn formatie had gestopt. Hoe f T4/pprl p 1 Tl 1*71 c. krijgt ie ze bij elkaar. In levende v 111 YV15 lijve kon een tjokvolle Rijnstreek- hal die magische lengten aanschou- Liinn P-O IVTYlTll 53MÉ* wen, waarover al zo veel is geschre- 1VU11UL U1J lll|JiaUC ven. Mike Rowland, de Amerikaan die wel eens zijn laatste wedstrijd ln DEN HAAG Eric van der Ma- Nederland kon hebben gespeeld om- rel, leerling van het Wassenaarse dat Frankrijk in hem is geïnteres- Adelbertoollege is als tweede geëin- seerd, telde inderdaad die volle twee digd in de Nederlandse wiskunde- meter die hem was toegerekend, olympiade. In deze strijd veroverde afscheid genomen van de heer J. La terveer, die het bedrijf na 22 Jaar wegens het bereiken van de pen sen gerechtigde leeftijd heeft ver laten. jje heer Laterveer heeft 52 jaar gewerkt, waarvan dus een flink aantal bij ons blad, waar hij in de Wethouder Pels sprak gelijke taak voor de politie, indien regelmatig en vooral in de School straat alle bepalingen genegeerd wor- Dat bracht de commissie op het hete hangijzer: de totale afsluiting de Schoolstraat. VOORSCHOTEN Het gTofvuil wordt morgen opgehaald aan het Burg. Vennèdepark - Badhuisstraat - Parkstraat - NoortheysCraat - Sta wijkstraat - Sophiakade - Nieuw Voo dorpstraat - Prof. Zernikelam Prof. AlleTn Mto'dë Einsteihlan - Prof. Lorentzlajm eerste plaats colporteur was. Verder winkeliers hiermee akkoord gaan heeft hij allerlei ander werk gedaan stelde Zandee (PCG). .Alleen Maar daarmee was het nog niet op. Daar hep een Steve Turner rond. die warempel 2.18 meesleepte. IJzerster ke pivot, die de bal maar voor het inleggen hadden. En dan liepen er nog meer van die „kleine jongens" in de Amsterdamse formatie rond. Jan Schappert (ex-Levi's) met de Wassenaarse scholier 23 punten. Winnaar van deze wiskunde-olym- piade werd Hans Zantema uit Kims- werd (Friesland) die 31 punten bij een schraapte. De uitslag van de twaalfde olym piade werd maandag op het minis terie van Onderwijs en Wetenschap- op de abonnementenafdeling. Directeur G. Koopman, die mevr. Laterveer een boeket aanbood, zei, dat colporteur geen vak is, dat je kunt leren, maar een aangeboren baan. Hij overhandigde de scheiden de een gratificatie en een kan delaar. Chef-abonnementen J. Breedeveld had waardering voor Laterveer als een goede collega. Hij had uitgere kend, dat hij in de 22 Jaar 130.000 km heeft gefietst voor het LD en 15.000 nieuwe abonnee's heeft „ge maakt". De krant groeide in die Ja ren van 17.000 naar bijna 40.000. Na mens de afdeling bood hij een foto toestel aan. klein gedeelte tot aan de Erasmus- straat", was de mening van Franken (KVP). „Een proef kan funeste ge volgen hebben voor de winkeliers, merkte Van Dalen (WD) op. „Men- Prof. Eykmanhof - Prof. Einthoven- 68 interlands in zijn plakboek. Kees pen bekend gemaakt, laan - Prof. Debijelaan - Anthoni va gr^t, hij speelde er 40. Nou. BVO prijzen, boeken en boekenbonnen, Leeuwenhoekkade - Lord Baden Po- begin er maar eens aan. Enfin, de Al- werden uitgereikt door de directeur- wellweg - Kamerling Qnnesplant- phenaren haalden drie gastarbeiders generaal voor het voortgezet onder soen - Raadhuislaan (het gedeelte huis om de show compleet te ma- wijs, dr. P. J. Gathier. De winnaars ten oosten van Vlietzioht) - Prof van ken. R0y Leysner, de donkere spel- werden toegesproken door prof. dr. der Waals laan - Prof. van 't Hof f laan maker begreep de „Petrici-drives" H. Freudenthal, voorzitter lopen achter, overal elders Curielaan - Molenlaan (het gedeel- bijna blindelings. Johan Kooring. Nederlandse onderwijs commissie kan het wel, was de mening Mennema (PvdA) terwijl wethouder Pels beloof te de zaak nogmaals te bespreken met de midden- te ten oosten van de Prof. Asser- Nederlands topscorer bij ASVU die van het Wiskundig Genootschap, die laan) - Prof. Zeemanplantsoen - Ge- BVO vooral in de lengte deed groeien, de Nederlandse wiskunde-olympia- rard Douplantsoen - Carel Fabritius- En dan de produkten van eigen bo- de had georganiseerd, laan - Anthonie van Dijcklaan Jo- dem. Wim van Wanrooy en Ton van Van de winnaars zullen er enkelen stand. De tijd is nu gunstiger omdat hannes Vermeerplantsoen - GoveTt der Werff draafden parmantig in de worden uitgenodigd deel te nemen op het voormalig M.O.C.-terrein parkeerplaatsen zijn aangelegd. De commissieleden hadden weinig moeite met de te nemen nieuwe be sluiten nodig door de verandering van de driehoek Wijngaardenlaan/ Schoolstraat. De reconstruktie van deze driehoek kan op 22 mei gereed Flimckplantsoen - Rembrandtlaan - basis Albert Sohweitzerplantsoen - Jan Drie". Maar ook de anderen kwamen van Goyenplantsoen - Ferdinand Bol aan de beurt. Ben Ponsioen bijvoor laan - Jan Steenlaan - Ruisdaelhof beeld die de massa in helse verruk- - van Ostadehof - Paulus Potter- king bracht na een razende break- dreef Frans Halsplantsoen en Ni- out, waaruit Johan Kooring de bas- colaas Maeskade. Samen met de „Grote aan die 16de Internationale wiskunde- ket vond. En Frans Blom. de licht- gewicht die de tin* bijzonder fraktievergadering van de PVDA, PPR en D'66. Besproken wordt de in' te nemen standpunten tijdens de raadsvergadering van maandag 6 mei a.s. Geïnteresseerde burgers in de gemeentepolitiek zijn van harte welkom en kunnen van gedachten wisselen met huidige en toekomstige raadsleden. KATWIJK Terwijl een klein deel van de patiënten van het Rotterdamsch Zeehospitium aan het défilé in Soestdijk deelnam, vond op het terrein van de instelling een demonstra tie plaats tegen de voorgenomen sluiting van de longafdeling van het Hos. De polikliniek van de longafdeling, waar patiën ten beklopt worden, is gisteren gesloten. Ieder jaar brengt mu ziekvereniging UNI op koninginnedag een muzikale groet aan de patiënten, dit keer vergezeld van enkele tientallen met spandoeken. Bij de demonstratie was ook aan wezig het PvdA-Tweede Kamerlid: Dolman, die maandag telefonisch contact heeft gehad met staatssec retaris Hendriks van volksgezond heid. De staatssecretaris heeft toe gezegd zich persoonlijk met de gang rond het Zeehospitium. Ook is van zaken rond de longafdeling van het Zeehospitium te zullen bezig houden. budsteam Katwijk zich intussen ge wend tot het Katwijkse gemeente bestuur. Daarin wordt de Katwijk- se gemeenteraad gevraagd zich. des noods in een extra vergadering, uit te spreken over de gang van zaken ge- V AR A's ombudsman Hans Ouwer- kerk heeft met een filmploeg opna men gemaakt van de demonstratie, die in het ombudsprogramma van 14 mei zullein worden uitgezonden. Het ombudsteam Katwijk is giste ren na afloop van de demonstratie naar de Princestraat getrokken om handtekeningen te verzamelen te gen de sluiting van de longafdeling. 1500 Mensen hebben gisteren gete kend. In een brief heeft het om- vraagd een brief of telegram te den aan staatssecretaris Hendriks en rechtstreeks contact te zoeken met het bestuur van het Rotterdamsch Zeehospitium, dat de beslissing heeft genomen. In het Zeehospitium, dat een capaciteit heeft van onge veer tachtig chronische longpatienten verblijven momenteel nog veertien patiënten, voor het grootste deel uit Amsterdam afkomstig. Dlrecteur- geneeesheer Dillmann was niet bij de demonstratie aanwezig. Na afloop van de demonstratie kreeg een deel van de demonstranten koffie aange- plegend personeel. PvdA-raadslid: raadsvergadering boden in de longkliniek van het ver- Van Duijn heeft toegezegd een extra ligen. Tweede kamerlid Dolman (PvdA) achter het hord "Laat ze niet stikken". Naast hem VARA's ombudsman Hans Ouwer- kerk. (Foto Jan Holvast) ZEIST Nederlandse kippenslach terijen verwachten binnenkort grote contracten met de Russen te kunnen afsluiten. Daardoor zou een bodem worden gelegd in de markt die door grote overschotten alachttkippen wordt bedreigd. De pluimveeslachterij Goossens in Asten zou al zeker zijn van een con tract voor minstens tweeduizend ton diepvrieskip. He toale pakket, dat na gesprekken met een Russische han delsdelegatie wordt verwacht, kan titen tot twintig miljoen gulden om vatten. De laatste weken was de situatie voor de pluimveeproducenten bijzon der nijpend: door diverse stuntaan biedingen ging de kip vaak onder d< kostprijs de winkel uit. Het ministe rie van landbouw in Den Haag koB vanmorgen nog niet zeggen of Ib Brussel een verhoging van de ex- port-restitutie tot stand is gekomei die de situatie gunstig heeft beïn vloed. KOPENHAGEN Denemarker gaat drastisch bezuinigen om he grote tekort op de Deense handels balans te beperken. Minister val economische zaken Nybo heeft dal dinsdag meegedeeld aan het parle ment in Kopenhagen. Aan het begii van dit Jaar bedroeg de schuld aar het buitenland in Nederlands gek omgerekend ruim tien miljard gul den. Het tekort op de Deense handel balans neemt op het ogenblik echte inet ongeveer negen miljoen guldej per dag toe. De Deense regering wi o.a. bezuinigen door de uitbreidini van het personeel in overheidsdiens aan banden te leggen. Van de vi] miljoen inwoners die Denemarke telt zijn ongeveer een half miljoei bewerkstel- personen in dienst van de staat of d gemeente.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4