De junta staat Portugezen bijltjesdag Sadat gelooft inwonder' van Kissingcif Verkiezingsstrijd wordt vinniger in Frankrijk Leger bewaakt kantoren Portugese Gestapo Oud-ministers Stans en Mitchell vrijgesproken „Amerikaanse politiek in Midden-Oosten drastisch gewijzigd" MAANDAG 29 APRIL 1974 LISSABON De bijltjesdag (afrekening) waarnaar de Portugezen nog steeds verlangen wordt hun met gegund. De Rua Antonio Maria Cardosa, de straat waar het hoofdkwartier was geves tigd van de zo gehate Portugese Gestapo, de DGS, wordt hermetisch afgesloten Een wijd kordon van marinesoldaten, gewapend met G-3-geweren en rode anjers in de loop ervan, houdt de burgers op afstand. Die staan bij honderden aan de overkant van de drukke verkeersweg met elkaar te discussiëren, voor het eerst van hun leven in het openbaar. Of ze staan in aan bidding te kijken naar de jonge helden, die het hol van Dracula bewaken en er voor zorgen dat geen van de DGS-monsters ontsnapt. De wildste verhalen doen de ronde. De DGS-mensen zouden geheime gangen onder het hoofdkwartier Portugees Gemenebest, waarin Lis- heel geleidelijk zullen de mensen zich nog stand houden sabon de eerste viool zal blijven spe- i bewust worden dat hebben, of waardoor ze naar veiliger oorden len. Allen hadden het ook over „de zetting van de Afrikaanse trachten te ontsnappen. De op- koloniale oorlog," een uitdrukking die derdrukkingsoorlogan Portugal winding is zo groot dat ieder half een DGS-man onder de wachtende genssbraf menigte wordt ontdekt. Die wordt kon hebben dan met de grootste moeite door of ficieren van de marine ontzet, naar het hoofdkwartier gebracht en on dervraagd, waarna praktisch altijd zijn volledige onschuld blijkt. De Portugezen vieren nu al vier da gen lang hun vijfde mei, de bevrij ding van de fascistische dictatuur. vorige week nog levenslange gevan- Portugezen slechts kan schaden. martelingen tot gevolg Maar zelfs deze urgente problemen zijn voorlopig op de achtergrond ge- aan schoven. Van de 2000 DGS-leden (zo lang reinig waren het maar, die een mil- volgegoten is met fascistische Blut Joenenbevolking terroriseerden) zijn dat er ook den, opdat het volk van Portugal beurtenissen hier als een simpele litaire coup afdoet, heeft het hele maal mis. Het onvoorstelbare is de afgelopen dagen werkelijkheid ge worden: er is een revolutie geboren, waardoor eindelijk kan worden be gonnen aan het onvermijdelijke tot dusver slechts 400 gepakt. De rast te grijpen en te straffen is de eerste noodzaak, bang als men (ten onrechte) is dat de nu kapotgeslagen democratisch systeem organisatie met zijn feillóze afluister- technieken ik heb de banden ge zien, de uitgediepte gesprekken er- de vele, vele kaartenbakken und Bodenslogans. En dus kwamen de officieren tot de logische ge. volgtrekking dat niet alleen de rege- ring-Caetano ten val gebracht, eindelijk de enig verstandelijke keuze kon maken. Om die reden werd de met intieme gegevens alsnog geheime politie ontmanteld, worden macht zou kunnen grjpen. de politieke gevangenen vrijgelaten en zullen in de naaste toekomst in Portugal politieke partijen in vrij de Maar zelfs de nog steeds niet ver vlogen angst voor de DGS kan de bevolking er niet van weerhouden haar bevrijding te vieren. Tot lang middernacht trokken gisteren uiterst pijnlijke de-kolonisatie-pro- held kunnen optreden. Toegegeven, het is een burgermans revolutie, gepland en uitgevoerd door de jongere officieren van de Portu- Afrikaanse koloniën op te geven gese strijdkrachten, de vertegen- denkende burgers hebben gevolgd door "'oordieers van een niet al te hehnef dat al begrepen, getuige de met rode claxonneerde n een niet ai verf gekalkte leuzen op standbeel- verheffende kreet: „Dit is het begin net zeus muren: ..Nu zal er eindelilk van de sbriid!". De arootste feestvier- De officieren willen dat de bevol king hen in de gelegenheid stelt de Jonge betogers die vrijheid" „overwinning" riepen door de stad, stoet auto's de luid dat al'begrepen, getuige de met rode claxonneerden op de maat 1 In de affaire-Vesco NEW YORK Een federale ju- weest, maar de bevestiging daarvan ry heeft gisteren oud-minister van doet me goed", justitie Mitchell en oud-minister van Gevraagd of hij er vertrouwen handel Stans onschuldig bevonden, had gesteld dat vrijspraak zou vol. aan het hun ten laste gelegde, name- gen. antwoordde Mitchell: "Maaf lijk mdsbruik van hun positie om de natuurlijk, wij hebben hier de Jury loop van het recht te beïnvloeden, rechtspraak en dat werkt altijd", en meineed. De Jury-woordvoerder hield zich 1 Volgens de aanklacht hadden zij eerst met Mitchell bezig en sprak de financier Vesco hulp beloofd bij hem punt voor punt vrij. Toen h een onderzoek van de commissie was uitgesproken sprong -Mitchell voor de effectenhandel dat tegen advocaat Sprizzo op, sloeg hem was ingesteld, in ruil voor een om de nek van zijn client bijdrage van 200.000 dollar aan het diens hoofd op zijn schouder. Mit fonds voor de herverkiezing van chell liet het zich met een brede lacl president Nixon. welgevallen. De jury, bestaande uit negen man- Daarna was Stans aan de b^ur nen en drie vrouwen, kwam tot haar en ook hij werd op alle negen pun oordeel na 26 uur beraadslagen. ten vrijgesproken. Toen de jury "Ik voel me herboren", zo vertel- woordvoerder met hem klaar de een stralende Stans na de uit- slaakte Stans duidelijk waarn spraak, "Ik ben altijd onschuldig ge- baar een zucht van verlichting. Ove rigens is Mitchell nog niet zorgen Oudste boom De oudste boom van België, een lindeboom die meer an 900 jaar oud was, heeft in het af gelopen weekeinde het loodje moeten leggen. De boom stond in Zoersel, in dè Antwerpse kempen, vlak bij de kerk. Zaterdag werd de boom door de plaatselijke brandweer deel voor deel gesloopt. Chili De militaire rechtbank in de Chileense provincie Colchagua, heeft vijf voormalige leden van de sedert de militaire coup verboden so cialistische partij ter dood veroor deeld wegens verzet tegen het leger. Van de 16 overige beklaagden werd vrijgesproken. Vijftien kregen Hij zal nog terecht moete staan in verband met de affaire-Wa tergate. Alle inzittenden van Iljoesjin omgekomen MOSKOU Alle 118 personen aa boord van een Russisch keersvliegtuig zijn omgekomen, gevangenisstraffen van 200 dagen tot het toestel zaterdagavond branden levenslang. Drie dorpen in Peru verwoest: 240 doden tige middenklasse. Je een middenstandsrevolutie kunnen noemen. Dat wordt bijzonder duidelijk bij een bezoek aan het hoofdkwartier van de DGS, waar ik gisteren met hulp van een Jonge luitenant ver zeild raakte. Het enorme gebouw met zijn eindeloze trappen, kamers en cellen wordt van binnen en van bui ten bewaakt door vele tientallen mi litairen. Je moet om de paar meter langs zwaarbewapende wachtposten, voordat je in het allerheiligste be landt, de kamer van majoor Silva Pais, hoofd van de DGS. Het is ook de enige kamer, waar niet alles overhoop is gehaald, de grond niet bezaaid ligt met etensresten, paspoorten die al dan niet ingevuld zijn, wapens van de meest uiteenlo pende soorten en kalibers tot en met pistolen en bajonetten, foto's van Sa- lazar, Tomas en Caetano (soms sa men met paus Pius), kapotgeslagen meubels, vazen en wijnflessen. In die streng bewaakte kamer van majoor Pais, die volgepakt is met protserige gebeeldhouwde mahonie houten meubelen, bedient een soldaat onder een met engelen beschilderd plafond een walkie-talkie. Iedere keer als de menigte buiten een ver meende DGS-man dreigt te lynchen, komt de walkie-talkie opnieuw in ac tie, aandachtig beluisterd door een constant wisselende groep van offi cieren. Al die luitenants, kapiteins en ma joors zijn het onder vier ogen over één ding volstrekt met elkaar eens: de coup werd vorig Jaar zomer inge leid door een impopulair promotie beleid van de regering-Caetano. De toch al ontevreden officieren werden nog ontevredener, toen reserve-of ficieren ten koste van de beroepsof ficieren gepromoveerd werden. En zo als het altijd gaat met ontevreden werknemers, leidde de ene klacht tot de andere. Zo kwam men geleidelijk onder elkaar tot de desastreuze ko loniale oorlogen, die Portugal nu al sinds dertien Jaar in zijn Afrikaanse kolonies voert en die dat wisten de officieren uit eigen ervaring mili tair niet gewonnen kunnen worden. En aangezien premier Caetano, die in feite him visie deelde, niet in staat was om de Portugese koloniale poli tiek te wijzigen en zelfs in december met afzetting bedreigd werd door de ultra-rechtse fascisten, vanwege zijn al te "liberale" denkbeelden, moesten de officieren wel in actie komen. Die gelegenheid werd hun geboden door generaal Antonio de Spino- la, "een goede fascist", zoals verschei dene niet-militairen hem hier defi niëren. Zijn boek Portugal en de Toe komst" dat begin dit Jaar eerst van Caetano mocht verschijnen en ver volgens uit de boekwinkels verdween, vertolkte precies de frustraties van de officieren. Zoals een kapitein het gisteren uitdrukte: „Wij willen niet nog eens zoals tien Jaar geleden in Goa tot de zondebokken ge maakt worden van een verstarde en fantasieloze politiek, die ons onher roepelijk naar de catastrofe ledt. Natuurlijk kon het garnizoen in Goa het destijds niet opnemen tegen het eindeloos veel sterkere Indiase leger. Maar de officieren werden toch maar van lafheid beschuldigd en oneervol ontslagen. En in Afrika wilde de re gering ons op nog veel grotere schaal laten doodbloeden, zonder enig alternatief, om ons vervolgens op de vuilnisbelt te gooien, als de koloniale politiek inderdaad op een bloedig fiasco zou zijn uitgelopen". Wie van de officieren ik ook sprak, allen wilden af van de oorlog in „Nu zal er eindelijk van de strijd!". De grootste feestvier einde komen aan de koloniale ders waren, zoals overal hier, de oorlog". Maar het gros van de be volking is nog niet zo politiek bewust. Iedereen is dan wel overgelukkig dat de geheime polite en de fascistscihe jeugdorganisatie is ontbonden, matrozen, die allang geen koek taart meer kunnen zien, overvoed en misselijk als ze zijn van alle etens waren en lekkernijen, die de mensen hen voortdurend als teken van diepe het enige het niet-gepoliti- dankbaarheid trachten op te dringen. De leider van de Portugese socialisten, de 49-jarige jurist Soar es, is gisteren na een ballingschap in Frankrijk van vier jaar in Lissabon teruggekeerd. Op het centraal station in de hoofdstad, waar hij met de trein uit Madrid arriveerde, werd hij ontvangen door een juichende menigte van naar schatting tienduizend mensen die zich in en op het plein voor het station verzameld hadden. Kort na aankomst had Soares op het minis terie van Defensie, ivaar de militaire junta zetelt, een onder houd met generaal De Spinola. De mannen, die elkaar nog niet eerder hadden ontmoet, omarmden elkaar bij de deur van het ministerie. LIMA Enorme aardverschuivin gen hebben drie dorpen in het An- desgebergte in het zuiden van Peru verwoest. Er zijn zeker 240 doden. De aardverschuivingen begonnen donderdagavond als gevolg van lich te aardschokken en zware regenval in de afgelopen tijd. Het grootste deel van de 10 000 Inwoners van de drie dat Russische burgerluchtvaartauto dorpen wordt geevacueerd met het riteiten tegen bezoekers uit het oog op het gevaar van overstromin- ten hebben toegegeven dat vliegram gen als een provisorische dam zou Pen bij Aeroflot in 1973 588 bezwijken. levens hebben geist. neerstortte in de buurt van Lenln grad, zo wordt van westelijke zijd in Moskou Het was een viermotorige Iljoesjin 18 van Aeroflot. Van buitenlands slachtoffers is geen melding gemaak: Het ongeluk gebeurde kort na he opstijgen in Leningrad. De machin was op weg naar Krasnodar in he zuiden van Rusland. Na de ontstellende hoeveelheid on gelukken bij Aeroflot voor zove bekend 18 neergestorte toestellen ii 15 maanden heeft het ministeri voor de burgerluchtvaart voor eerste maal zwart op wit toegegev dat zowel de opleiding van de vil gers als het onderhoud van de toe stellen ver beneden peil is. Gisteren is in Moskou Chaban Delmas contra Giscard Door Frits Bergman Jacques Chaban-Delmas, die zich hem de overgang van het opwerpt als de behoeder Gaullisme (en tegelijkertijd als vernieuwer) steekt wat mager af ministerie van financiën het Elyseée." Verder noemt hij zijn concurrent „de elegante zijn onaangename stemgeluid reageert Chaban met: dat is card (hoog en geknepen), dat door de mooi, als het maar niet geciteerde taxichauffeur „enerve- het land te hypnotiseren", rend" wordt genoemd. Bij iedere opiniepeiling blijkt opnieuw dat Chaban er niet in Giscard is volgens Chaban njet werden gewond, slaagt zijn achterstand op Valery verwonderlijk, „want hij behoort Alain Giequel by zyn twee grote voorgangers, strijder Het is moeilijk om de erfgenaam te zyn van twee zwaargewichten. schien "óver denken. Maar hy is Een extra handicap is wellicht „Frankrijk in de ogen wil zien", nu de bondgenoot van de com munisten. Ik denk dat hy in de tweede ronde tegenover Giscard staat. Die trekt my ook niet zo aan, hy zal wel deskundjg zyn maar. hij is echt een vertegen woordiger van de ryke families. Van Chaban is het een voordeel dath y ook arbeiders kent'a. Aan het woord is een Paryse taxichauffeur, die op deze manier het dilemma van vele Fransen vertolkt bij de komende presidentsverkiezingen. Het gaul lisme zonder imponerende per soonlijkheden als De Gaulle en Pompidou blijkt steeds meer een lege huls, maar uitwijken naar links of naar rechts is een grote stoten onder, de gordel van Chaban, houdt Giscard zich nog steeds tamelijk rustig. Met het oog op de tweede ronde wil hij kenneiyk de gaullistische aan hang niet zo sterk van zich vervreemden. Een smet op het aristocratische blazoen van Gis- Giscard d'Estaing in te lopen. Dat was voor de gaullistische kandidaat in de loop van de week aanleiding om Giscard steeds minder te ontzien en van bedekte toespelingen (die alleen de fijnproevers deden gniffelen) over te gaan op frontale aanvallen. Giscards uitlating dat hij streeft naar „een verandering zonder risico's", pareert Chaban met de opmerking: „dat betekent voor niet tot dezelfde familie". Een duel Mitterrand-Giscard in de tweede ronde is volgens Chaban wel dat zijn ordedienst Rennes zo hardhandig optrad, dat twee mensen in het ziekenhuis be landden en verscheidene anderen het ergt terugkeer gaullisme achterhaalde tegenstel ling links-rechts. In hun afwijzing van deze polarisatie doen de gaullisten de door het ontstonden toen de ordedienst probeerde manifestanten tegen te houden bij de ingang van de zaal. Het was de eerste keer tijdens de beetje denken aan de confessio- campagne dat zulke ongerégeld- nelen in Nederland, alleen heden voorkwamen, ij Chaban beroepen zij zich niet op hogere macht, het de gewoonte toejuichingen, omhelzingen en roerende tafereeltjes op, maar niet veel nieuwe aanhangers. In Orleans kreeg de gaullistische kandidaat van een klein meisje een bos rozen. „Ik geef ze u met mijn hart en niet met mijn vuist", zei het wicht (de roos in de vuist is het symbool van Mitterrand). De meeste hinder van demon stranten heeft de belangrijkste outsider bij deze verkiezingen, de oer-conservatieve fatsoensrakker Jean Royer, burgemeester van Tours, waar hij een wakend oog houdt op onder meer bioscoop voorstellingen en -affiches. Vooral in Nancy en in Nice had hij veel luidruchtig en hip volk in de zaal, dat hem het spreken bemoeilijkte door gejoel en geschreeuw en door het zingen van de internationale en Ave Maria. Op dit laatste reageerde Royer voor zijn doen zeer gevat op „La genodigden toegang te verlenen, met de uitroep: „Daar doen France". Tegenover de venijnige Dat levert wel veel applaus, Jullie goed het zal Jullie zielen zuiveren". Grappenmakers hebben al voorgesteld Royer ook na de verkiezingen aan de kust te laten optreden, als attractie voor de toeristen. Tegenover de spot en verachting die hem van links deelachtig worden, staat een bijna devote verering voor Royer door zijn aanhangers (5 tot 6 procent van het kiezersvolk), die zich vooral bevinden onder de kleine winke liers en de ambachtslieden, „mijn felicitaties, mijn beste wensen en mijn gebeden", zei een tot op het merg ontroerende oude dame na afloop van de bijeenkomst in Nancy tegen Royer. Het weekblad L'Express merkte onlangs op dat Royer ook een stuk Frankrijk vertegenwoordigt, namelijk de mensen voor wie het na de mei-revolte van 1968 allemaal een beetje te vlug in gegaan. „Het is goed dat zij ook aan het woord komen. Aan het woord, niet aan de macht", aldus het blad. NEW YORK President Sadat van Egypte heeft gisteren verklaard te geloven dat de Amerikaanse minister van Buiterilandsé Zaken. Kissinger, opnieuw „een wonder" kan verrichten en voor een bestand tussen Syrië en Israël kan zorgen. Het Egyptische staatshoofd zei in een Amerikaans televisieprogramma dat in Alexandrië was opgenomen dat Kissinger een „man van wonderen" is. „Ik geloof dat hy het opnieuw in Syrië zal laten zien" (een bestand), aldus Sadat. Hy noemde de stryd in de heuvels van Golan gevaariyk „als we niet al onze krachten inspannen". Sprekende over de Amerikaans- Egyptische betrekkingen gewaagde de president opnieuw van „een wonder" toen hy het had over wat hy noem de de verandering van de Ameri kaanse politiek inzake het Midden- Oosten. Hy beschreef deze politiek als een drastische wyziging in de richting van vrede gebaseerd op rechtvaardigheid. „Amerika onder Nixon en Kissinger, streeft naar vrede, waarachtige vrede", aldus Sa dat. Hy gaf toe dat zyn betrekkingen met de Sow jet-Unie sinds Kissingers be zoek aan Cairo in november vorig jaar „zeer gespannen" zyn geworden. De president schreef dit toe i l de kanten van de nieuwe grens „uitge- gen soortgelyke resoluties verzet of gevoeligheid van de Russen die is dund" moeten worden, zal er een veroorzaakt door wat hy 'noemde het troepenmacht van de Verenigde Na- verlangen van Egypte zyn betrekkin- ties gestationeerd moeten worden I zich minstens van de stemming ont houden. Vorige week kritiseerde minister gen met de twee supermogendlheden zullen 65 Israëlische krijgsgevangen Eban de resolutie omdat deze voorby ging aan de Arabische guerilla-aan- val op Kiriyat Sjemona, waarvoor de Israëlische tegen Libanon een ant woord was. Volgens Israël waren de guerrillastrijders uit Libanon geko- in evenwicht te brengen. Voor no- en 15.000 tot 17.000 Syrische vluchte- vember was er, kennelyk als gevolg lingen moeten terugkeren. de Russische hulp aan Egypte De Israëlische en Syrische standpun- geen evenwicht. Ik tracht dit herstelen. De Russen zyn gespannen en nerveus, zei Sadat. Kissinger is van plan eind deze week naar Damascus te gaan met even tuele nieuwe Israëlische voorstelen, die hy by zyn besprekingen van donderdag in Tel Aviv van de Israë liërs hoopt te krygen. Volgens sommige diplomatieke krin gen heeft Kissinger de hoofdlynen van een akkoord echter al in z;1n zak. Deze zouden zyn opgesteld by de recente besprekingen die de mi nister in Washington met vertegen woordigers van Israël en Syrië heeft gevoerd. Naar de mening van genoemde krin gen behelst het ontwerp-akkoord een resolutie in de veiligheidsraad Israëlische terugtrekking uit een ge- Israël een schrobbering kreeg voor bied van 525 vierkante kilometer dat zyn recente militaire actie tegen Li- het by de oktober oorlog heeft bezet banon, een wyziging van de Ameri- alsmede een stuk van 1,5 vierkante, kaanse politiek jegens Israël bete- kilometer, met inbegrip van Koenei- kent. tra, dat in 1967 werd bezet. Voorts By talryke eerdere gelegenheden zouden de strydkrachten aan bedde hadden de Verenigde Staten zicih te- ben liggen echter nog ver uit elkaar, Syrië staat erop dat Israël zioh vol ledig van de in 1967 bezette heuvels van Golan terugtrekt. Israël heeft talryke malen verzekerd dat het er der noemde de niet over denkt de 17 nederzettingen houding politiek die het daar na 1967 heeft gevestigd op te geven. Israël wil verder een vredesmacht van de Verenigde Naties tussen de strydkrachten van de twee landen, maar de Syriërs hebben te kennen gegeven de aanwezigheid van VN- waarnemers voldoende te vinden. In Jeruzalem verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban in een kabinetsby eenkomst dat de steun de Verenigde Staten Een Israëlische regeringswoordvoer- /e Amerikaanse moreel gezien ernstig. Aan het Golan-front is gisteren op nieuw gevochten. Israëlische en Syri sche gevechtsvliegtuigen bestookten eikaars posities op de berg Harmon en in de heuvels van Golan. Syrië zou een Israëlisch toestel heb ben neergeschoten, maar van Israë lische z yde is dat tegengesproken. Zaterdag verloor Israël veertien man. Zes van hen kwamen om het leven toen hun helikopter verongelukte. De Israëlische stafchef, generaal Mor- dedhai Goer zei dat dit verliescyfer niet betekent dat de stryd in hevig heid was toegenomen. Israël bereikt zich voor op de mogeiykheid dat de Syriërs zullen proberen de 2.814 me ter hoge piek van de berg Hennon te heroveren. President Sadat: "Kissinger kan weer een wonder verrichten.'

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4