10DEL HUISVADER BEGING .USTMOORD OP MEISJE Ver schillende factoren remmen groei wegvervoer Den Uyl hoopvol over Portugal Ilijn vrouw gaf hem niet wat hij verlangde... °rovinciale Staten Zuid-Holland tegen 9)ouw kerncentrale groeit uw geld met eeri GROEISPAARBEWIJS aan TOONDER Huishoudbeurs JDAG 27 APRIL 1974 L_i PHEN Zelfs door die wol geverfde zielkundigen van de psychiatrische observa- niek in Utrecht zijn er niet in geslaagd de geestelijke roerselen te doorgronden die fel-huisvader" Albert E. (38) hebben geïnspireerd tot het plegen van de dodelijke achtingspoging op een 15-jarig schoolmeisje in Epe. ;evangenisstraf van acht Jaar officier van Justitie bij de Door ank te Zutphen hiervoor te- Sybe Stamm verdachte eist lijkt evengoed hot in het duister als de maat- TBR waarop wordt aan- ïgen door verdachtes raads- een door Albert zelf. (Je Muller (15) is des middags maagd, september vorig Jaar onderweg (hooi naar huis in het struik- langs een eenzaam bospad te nde handen van de 38-jarlge cherchebijstandsteam beweerde hij aanvankelijk op (technicus uit Apeldoorn, het bureau te Epe. Zijn verzet duurde slechts kort. Geconfronteerd met de onweerlegba re verklaringen van getuigen, die zijn tier tevoren gewurgd moest zijn. Op auto én hemzelf herkenden, bezweek een opgestroopt truitje na, lag zij hij na een kwartiertje, naakt op haar rug. Zij was nog r-v 1 Donder op „Ik stond naar de hertjes te kijken toen het meisje langs fietste. En op eens kreeg ik het idee dat ik een nummertje met haar wilde maken. Gelder- Toen ben ik haar achterna gegaan". Getuigen land de dader op te sporen. Ver- vertelde hij. Roosje Muller werd door haar aan- voor de moord verdacht hadden zien rander eerst drie kilometer gevolgd, rondscharrelen, belden uit eigen be- Op de Dellenweg passeerde Albert tot op die dag had bekend scheidene getuigen die Albert vlak als een stille maar vriende- ioeteraar en model-huisvader. afloop van zijn daad reed weging de politie toen zij via de ra- haar, zette zijn auto op een zand- zijn baas dio en de pers van het misdrijf ken- pad. stapte uit en versperde haar de nisnamen. Sleutel tot Alberts identificatie in de bestelauto tuis om in alle kalmte televi- gaan kijken, samen met zijn „Hij gedroeg zich normaal. w ■k gauw genoeg als er iets met onmiddellijke omgeving had gestaan ter haar i weg. „Donder op, rare kerel!", riep het bleek het feit dat hij telkens in de kind. Maar de rare ketel holde ach- de hand is", zei zijn de politie, je Muller werd bijna onmid- haar dood gevondtn. Haar as nog warm. Een arts dat zij ruim een kwar- zijn auto, een bestelwagen, kreeg de bagagedrager haar fiets te pakken en bracht teerde t op de firmanaam van zijn werkgever haar ten val. „Ik dacht dat Jullie me moesten liggen en kneep haar keel dicht tot hebben voor een snélheidsovertre- zdj bewusteloos raakte. Toen hij haar het bos had ingesleept en hij haar spijkerbroek begon af te stropen, kwam het kind bij en verzette zij zich opnieuw. Albert doodde haar met één hand om haar keel, terwijl hij haar met zijn andere hand verder uitkleedde. Paniek Officier van Justitie mr. L. A. Punt heeft poging tot verkrachting ten- lastegelegd met dodelijk geweld. Vol gens de dagvaarding is Albert in zijn opzet alleen maar niet geslaagd „ten gevolge van de van zijn wil onafhan kelijke omstandigheid dat hij in pa niek raakte en is gevlucht". De verdachte zegt er zelf van: „Toen zij zo stil bleef liggen leek ik weer bij m*n positieven te komen. Het was alsof ineens de gedachte bij me op kwam: wat ben je nou aan 't doen! Toen holde ik weg Omtrent zijn gevoelens over de dood van het meisje onthult de man: „Ik vind het verschrikkelijk wat er gebeurd is. Het was zeker niet mijn bedoeling haar te doden. Ik wou al leen gemeenschap met haar hebben". Uit de getuigenverklaringen om trent Alberts doen en laten kort voor het misdrijf is afgeleid dat hij wel licht doelbewust op zoek naar een slachtoffer is geweest. Want hdj is op twee plaatsen waargenomen toen hij ken. De verdachte ontkent dit. Hij kan Informatie echter niet ontkennen dat hij zelf aan de politie een griezelige onthul ling heeft gedaan, namelijk dat hij in zijn woonplaats Apeldoorn regel matig bij een zwembad heeft staan kijken naar de komende en gaande en meisjes Gefrustreerd Sexueel Is Albert eigenlijk wel nor maal, maar zijn emotionele leven is volkomen gefrustreerd geraakt eerst in zijn Jeugd door zijn over heersende moeder later in zijn huwelijk met een vrouw die hem niet gaf wat hij verlangde. Dat is kort vertaald de inhoud van het psychia trische rapport. Zijn enige afwijking is dat hij zijn eigen emoties niet bewust kan ver werken, waardoor zich een enorme onbewuste spanning in hem ophoop te. die plotseling in dit dwangmatig gepleegde sexuele misdrijf tot ontla ding kwam. De verdachte was op het moment dat hij zijn daad pleegde in aanzienlijke mate verminderd toere keningsvatbaar, aldus de conclusie Omtrent de kansen op herhaling verschillen de deskundigen van me ning. Zeker is dat moet worden ge probeerd de man psycho-therapeu- Ter zitting maakt verdedigster mej. mr. M. de Waal te vergeefs bezwaar tegen de aanwezigheid van de pers. Rechtbankpresident mr. R. W. Rein- dersma acht het in het algemeen be lang gewenst dat het publiek infor matie krijgt over de berechting van dit misdrijf, dat in den lande grote verontrusting heeft verwekt. Officier van Justitie mr. L. A. Punt baseert zijn eis van acht Jaar op de overweging dat verdachte de moge- li Ike gevolgen van uitvoering van zijn voornemen moet hebben kunnen voorzien gedurende de tijd dat hij achter het meisje aanreed. Van vrij willige terugtreding tijdens de po ging tot verkrachting acht de offi cier geen sprake omdat verdachte an ders wel zou hebben gezorgd dat er hulp kwam voor zijn slachtoffer. De verdedigster meent niettemin dat alleen de subsidiair tenlaste- gelegde dodelijke aanranding beweze is. Zij bepleit dat de verminderd toe rekeningsvatbare man in het kader van een ter beschikkingstelling zal worden behandeld. De officier werpi tegen dat ook gevangenisstraf zo no dig in een asiel kan worden uitgeze ten. Vonnis 10 mei. Brand bij Garuda zou misschien zijn aangestoken DEN HAAG De regering houdt er rekening mee. dat de brand die het boekingskantoor in Amsterdam van de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda donderdag nacht heeft vernield, met opzet is aangestoken. Ook wordt er verband veronder steld met een inbraak in de privé- woning van de waarnemende Indo nesische consul-generaal in Amster dam. Nadrukkelijk verwierp de minis ter-president suggesties als zou er verband bestaan tussen de brand bij Garuda, de inbraak en de vie ring donderdag van de 25-ste onaf hankelijkheidsdag van de (niet be staande) Zuidmolukse republiek. In verband met deze viering had de regering veiligheidsmaatregelen laten treffen, die zich vooral con centreerden in Den Haag en Wasse naar. Hier en elders worden ook nu nog woningen van Indonesische on derdanen bewaakt. ADVERTENTIE HAAG (ANP) Provinciale I van Zuid-Holland vinden het ^nog niet wenselijk dat er op lasvlakte een kernenergiecen- wordt gebouwd. De veiligheid fens en milieu zou nog te wei- Iwaarborgd zijn. Om die reden l de statenleden gistermid- met grote meerderheid van (en (42-19) hun spijt uitge- n over het beleid van Gede- Üe Staten. Dit college heeft In medewerking te verlenen et elektriciteitsplan van de nv werkende Elektriciteitsproduk- ttjven (SEP), waarin is voor- 0 de vestiging van een kern- Ie op de Maasvlakte, [statenleden betreurden het 1 niet in plenaire vergadering gedeputeerde Staten zijn ge- eegd over het stemgedrag van vinciale commissarissen in het Deze commissarissen de he- Vrolijk (commissaris der ko- en gedeputeerde N. van der I, stemden maandagavond pt plan van de SEP. Zij waren geïnspireerd door het stand- fan de meerderheid van Gede- Öe Staten. (er besloten Provinciale Sta lt zij in ieder geval nog eens ld willen worden over de proble- van de kernenergie. ■Vergadering van vandaag was —flg van het feift dat de PvdA-er (gman een interpellatie had Iraagd. Het was ook Borgman, motie indiende, waarin het ■van GS werd betreurd. Deze ■noest echter beslist niet wor- ■gevat als een „politieke" af- van het beleid. „Wij vinden het alleen maar Jammer dat het zo gelopen is. Naar onze mening is de materie dermate belangrijk dat de volledige vergadering gehoord had moeten worden", aldus Borgman. Bij Zaalberg NV in Leiden zijn de resultaten over 1973 bevredigend ge weest. De winst voor belastingen en reserveringen bedroeg f 2.53 min te gen f 2,20 min in 1972, aldus een mededeling van de onderneming. Voorgesteld zal worden over 1973 een onveranderd dividend van 9 pet uit te keren. De jaarvergadering is op 20 JunL Neeskens één duel geschorst ZEIST Johan Neeskens van Ajax en Stef Walbeek van Sparta zijn gasteren door de tuchtcommissie van de KNVB elk voor een wedstrijd geschorst. Naar aanleiding van de gele kaart, dde beide spelers opliepen in de respectievelijke wedstrijden. De Graafschap—Ajax en Sparta—PSV werd een lopende voorwaardelijke straf van een wedstrijd door de oom missie omgezet in een onvoorwaarde lijke. Dat houdt in dat Neeskens en Walbeek dit weekeinde niet in actie zullen koenen. Marktberichten u betaalt 1.000,-en krijgt na 5 jaren 1.500,- LEIDSE SPAARBANK "blasting- Isel in jd met htsgevoel" LAAG Uit het vaak voor van belastingfraude leidt ar. L. J. M. Nouwen, oud aar aan de Katholieke Uni- t in Nijmegen, af dat ons igstelsel in strijd is met het evoel. Hij zei dit op een bfj- ïst van belastingconsulenten, treed de uitlating van minis- Isenberg van Financiën die betoogd, dat het huidige be- - ^telsel wel in overeenstemming het rechtsgevoel. Nouwen dit „een typisch voorbeeld :ale mythologie". 43 45 was peen 3944 RIJNSBURG, 26 april Bloemen veiling Alstroemerla 36 J.r. 52 gerbera 26 gladiolen bloemen 20 75 Imp. llatrls 23 alstroe- gladiolen 66 azalea 70 begonia 245 st. paulea 84 gladiolen eurovlslon 53 mo lière 49 peter peare 52 gladiolen 38 dlv. potplanten 57 anjers tros pink 25 vio let 23 white 17 anlers tros 13 rozen baccara 21 sonla 23 sweetheart 12 dlv. snijbloemen 10 chrys. tros J. r. 211 per bos n.c. 112 duizendschoon DEN HAAG Minister president Den Uyl heelt zijn collega Dom Minthoff van het Middellandse Zee-staatje steun toegezegd bij diens po ging werkgelegenheid te scheppen voor zeker veertig duizend ingezetenen. Als ge volg van de opheffing van Malta als NAVO-basis zijn vijftig tot zestigduizend men sen werkeloos geworden. Den Uyl heeft Minthoff tij dens diens bezoek gisteren aan Den Haag nog eens uit voerig bedankt voor de be middeling bij de kaping van het KLM-toestel Mississippi. Minthoff heeft destijds onder meer bereikt, dat de passa giers ongeschonden het toe stel konden verlaten. Foto: Tijdens de middag gebruikte Dom Minthoff als gast van premier Den Uyl in auberge "De Kievit" in Was senaar. Staatssecretaris Van Halten: 163 hyacinthen 37 i snijgroen 109 tulp l snijgroen 109 tulpen 113 2de soort 52 koude grond koude grond 40 c 241—166 iris 166. b snijbloemen 166 —1260 All 330—1080 BI 1630—1980 Bil peterselie 1639 peterselie 1221 ra- 26—60 radijs 30—35 rode kool Bakkers dicht op 30 april DEN HAAG Alle bakkers zijn op Koninginnedag gesloten. De levens middelenwinkels krijgen die dag ook geen vers brood. Dit heeft het geor ganiseerd overleg bakkersbedrijven meegedeeld. Op grond van de cao mag het bakkerijpersoneel op Konin ginnedag niet werken. AMSTERDAM (ANP) De groei van het wegvervoer tot dusver nog bedrijfseconomisch verantwoord zal afgeremd worden, doordat het we gennet eens zijn grenzen bereikt en de maatschappelijke inzichten over ruimtegebruik en milieubehoeften snel veranderen. Vastgesteld moet worden wat de maatschappij aan vervoer behoeft en wat zij verdraagt. Dit heeft staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) vandaag in Amsterdam gezegd op een bijeen komst van de Nederlandse Bond van Protestants Christelijke Beroepsgoe- derenvervoerders. Deze bond her dacht het 25-jarig bestaan. De uitbouw van ons wegennet kan niet onbeperkt voortgaan, vindt de staatssecretaris. Hij stelde aan de hand van statistische gegevens dat 't wagenpark voor het binnenlandse beroepsgoederenvervoer naar de af stand gemeten voor tweedere wordt benut en naar inhoud voor driekwart. Dit betekent, dat dit wagenpark voor de helft wordt benut, waarbij de tijdsfactor buiten beschouwing wordt gelaten. Het heeft de staatssecretaris ge troffen, dat in het interlocaal onge regelde vervoer over lange afstanden (150 tot 250 km) de bezettingsgraad veel minder hoog ligt dan in theorie mogelijk zou zijn. „Deze vaststelling houdt geen kritiek in op de kwaliteit van het ondernemerschap in het wegvervoer in de huidige maatschap pelijke verhoudingen", zo voegde hij eraan toe. Mr. Van Huiten wees op de drin gende noodzaak het bestaande bij te sturen hetgeen, overgebracht naar de vervoerssector, leidt tot een opvoe ring van de bezettingsgraad van het vervoersmaterieel in de diverse ver- voertakken. Zoekend naar middelen om dit doel te bereiken kan men niet voorbijgaan aan de noodzaak het so ciale peil van de bedrijfstak op te Niet alles wat nationaal gezien wenselijk is, zal verwezenlijkt kunnen worden zonder rekening te houden met verplichtingen, die wij in inter nationaal verband zijn aangegaan Voor zover de maatschappelijke ont wikkeling ertoe noopt, dat ook het wegvervoer zich in versneld tempo naar maatschappelijk gestelde doelen heeft te richten, moet toch vermeden worden, dat de overheid dirigistisch en bureaucratisch bij moet sturen, aldus de staatssecretaris. De algemeen voorzitter van de bond de heer M. W. Schakel, heeft opge merkt, dat al is de voorraad olie ein dig gebleken en de prijs van dit pro- dukt zal stijgen, de vrachtauto zich niet uit de markt zal prijzen, zelfs niet al zou de brandstofprijs tot 400 procent boven het niveau van 1972 stijgen. HU wees er verder op, dat wel be weerd wordt dat vervoer noodzakelijk is en dat dit vervoer even goed zou kunnen geschieden met milieu-vrien delijke technieken zoals rail en water. Bij rail- en watervervoer is vrijwel altijd voor- en natranssport nodig in tegenstelling tot autovervoer, dat van huis tot huis gaat. Dit voor- en natransport betekent dure overla dingsinstallaties, tijdverlies en het toch weer gebruik van de vrachtauto. ADVERTENTIE ^ONDAG LAATSTE DAG 29e internationale 19 t/m 28 april 1974 Rai Amsterdam Grootser dan ooit. Gonzend van vertier en plezier. Noviteiten, shows, demonstraties, ledereen, jong en oud wordt er overrompeld door de veelheid aan dingen van zijn gading. Ga ook. Geniet ervan. De Huishoudbeurs, een topfestijn van gezelligheid en kijkplezier. Kom óók naar de grootste en gezelligste show ooit gebracht. Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 10 tot 5 uur. Niet verhoogde entreeprijs! 4,- per persoon. Reduktie voor kinderen tot 14 jaar, en voor groepen van meer dan 25 personen. Kleuterspeelplaats gratis. Gereduceerde reis/entree biljetten aan alle NS-stations. Ruime parkeerterreinen vlakbij. DEN HAAG Minister-president Den Uyl is hoopvol gestemd over de situatie in Portugal na de militaire staatsgreep. Hij signaleerde gister avond positieve mogelijkheden voor de democratisering in Portugal zelf en voor de bevrijdingsbewegingen in de Portugese koloniën in Afrika. Hij noemde het „volstrekt noodzakelijk", dat het nieuwe regiem besprekingen begint met de bevrijdingsbewegingen. Het voorspel tot de machtsovername gaf Den Uyl de hoop, dat hier niet sprake is van een incident of een ene en de ander elite. „Ik dacht dat er echt iets is gebeurd, dat van grote betekenis kan worden", zei de minister-president. „Wanneer de staatsgreep in Portugal werkelijk is gelukt, is het een van de allerbelangrijkste ontwikkelingen van dit Jaar". Dit heeft minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking gis termorgen op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit New York. De Ne derlandse minister heeft daar een gedeelte van de grondstoffenconfe- rentie van de Verenigde Naties bij gewoond.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7