merikaan s aufo- ïdustrie et meer i plastic an in luminium Computer controleert 88 vitale punten Auto-olie verversen met schone vingers FORD CAPRI II1600 breidt de Carina-serie uit Nieuwe Ferrari van zo'n 60 mille 1^J ufcfo Krachtiger versie van de Alfasud TERDAG 27 APRIL 1974 de prijs van benzine voortdu- hoger wordt en de aanvoer on- r blijft neemt de belangstelling de Amerikaanse autofabrikan- yoor lichte materialen voor de mobiel fabricage toe. Aluminium rtastic zijn de twee materialen de aandacht zich vooral op Het doel is natuurlijk een zo mogelijke auto te maken, want lichte auto verbruikt minder ine dan een zware, ilgens een functionaris van de iinium industrie zal in 1980 bij de auto's drie maal zoveel ^iiinium worden gebruikt als jis het geval is. Maar ingenieurs de drie grote automobielfabri- zijn minder optimistisch over mogelijkheden staal, dat drie is, te vervangen door iinium. Zij zeggen dat het nog niet zover is dat het grotere ge le van aluminium zal leiden tot ere auto's en daarmee tot idstofbesparing. autoindustrie gebruikt al lange aluminium voor bepaalde onder- a van de motor, versnellingsbak en versiering van de carrosserie. LM. gebruikt voor de modellen ^van de Camaro en de Vega (twee ^merikaanse ogen kleine auto's) (iinium voor de voor- en achter- (pers. Dit betekent een vermlnde- j van het gewicht van de Vega I ongeveer 25 kg, van de Camaro ongeveer 45 kg. aar voor het benzineverbruik (kt dit volgens General Motors ktisch niets uit. Men zou een auto kg lichter moeten maken om tot te besparing van benzine te pen komen. b gewichtvermindering, die de pte Jaren is bereikt door de toe- aluminium is meer dan idaan gemaakt door de algemene Ving van het gewicht van de auto: i\ 5 1966 meer dan 150 kg. ligilliam E. Flaherty, van Reynolds aeilen in Southfield, die voorspelt in de gemiddelde auto in 1980, kg aluminium zal worden et moest daarbij toegeven, dat 't iinium dat voor de autoindustrie likt is, ongeveer vier keer als staal en dat de produk- dit aluminium vijf maal zo- energie vraagt, r op lange termijn, houdt Fla- vol, zal aluminium zuiniger zowel voor de koper als de auto- ikant. n H. Jewel, een van de ont- van Ford, ziet veel moge- ïeden voor het gebruik iinium legeringen riebouw. Ook hij is echter ing, dat de aluminium produ- en te optimistisch zijn wat be de invloed op het gewicht uto's. aal weegt wel driemaal zoveel iluminium. aldus Jewel, maar 1e tweemaal zoveel aluminium als staal om aan de veiligheids- voldoen. D winst aan gewicht zou 30 tot rocent kunnen bedragen. Er zijn veel mogelijkheden voor fcoe- ing van aluminium, prijs van aluminium zal voor een grote stijging van de toe ing wel tegenhouden. Chrysler is men nog pessimis- r over de rol. die aluminium kunnen krijgen in de auto-in- rie. woordvoerder van de fabriek laarde. dat men voorlopig wel het plafond van het aluminium ruik zit. Hij was ook niet over- de mogelijkheden staal ?rote schaal te vervangen door iinium. >er het algemeen zien de inge- in de auto-industrie meer in om de beoogde gewichtver- eifering te bereiken. Er wordt al mee gewerkt. is één maar: plastic wordt ge- 't van oliederivaten en de on- «Isse ohesituatde heeft verleden er al hier en daar tot schaarste plastic geleid. Over de mogelijk- in van plastic in de automobiel- istrie bestaat geen verschil d< Ing. Het gaat er maar om dat er oende plastic beschikbaar is. ai De elektronische controle is niet nieuw in de autowereld. Al meer dan vier jaar geleden kondigde de im porteur van Volkswagen aan, dat in alle VW-garages een diagnose station zou worden ingericht. Vele vooral motorische metingen werden elektronisch verricht, zodat men niet eerst de boel uit elkaar behoefde te schroeven om te zien of een be paald onderdeel nog goed functio neerde. De elektronica hielp de mon teur een flink handje. Terwijl andere merken tot soort gelijke systemen overgingen (we denken bijvoorbeeld aan BMW en Citroen) werkte Volkswagen aan een verbetering van het in de prak- Met het apparaatje, dat de monteur in de hand houdt bespeelthij de computer links op de foto. Hij kan er tevens op zien hoe ver hij al gevorderd is in het controleprogramma, dat wordt geleid door een geponste kaart die bovenin de com puter verdwijnt. Aan de voorzijde komt het volledige rapport van de toestand van de wagen te voorschijn. tijk driftig draaiende diagnosesta tion. Reeds tweeënhalf Jaar gele den besloot het hoofdkwartier in Wolfsburg elke nieuwe VW te voor zien van een elektronisch testcircuit. Talloze controledraadjes komen te zamen in één groot stopcontact on der de motorkap. En dat stopcontact is de sleutel tot de computer-diagno se, die nu bij vele dealers (onder an deren Kortekaas in Alphen en Kam steeg in Leiden en omgeving) is of nog wordt geïnstalleerd. De compu ter is nu geen hulpje meer van de monteur, neen. de computer neemt de controletaak van die monteur vrijwel geheel over. De door Volkswagen in nauwe sa menwerking met Bosch ontwikkelde apparatuur kan voor elk type VW worden geprogrammeerd door mid del van in te brengen ponskaarten. Voor elk type een andere kaart. De diagnose-computer wordt met een grote "stekker" op het eerder ge noemde "stopcontact" in de VW aan gesloten, de monteur neemt als een dirigent een soort "dirigeerstok" in de handen en drukt op de knopjes, die het "elektronische orkest" doen spelen. Binnen een half uur worden maar liefst 88 belangrijke punten af gewerkt in het uitgebreide compu tertestprogramma. De computer controlèert zelf of de verkregen uitslagen overeenkomen met de fabrieksgegevens en produ ceert het al of niet "in orde" op een groot diagnoserapport, dat langzaam de machine uitrolt. Natuurlijk moe ten bandenspanning, het al of niet functioneren van de lichten en der gelijke nog even visueel worden ge controleerd, maar de computer be perkt zich echt niet alleen tot het motorcompartiment. Zo wordt bij voorbeeld ook de sporing en de wiel- vlucht elektronisch gemeten. Tijdens de demonstratie bij Kam steeg in Leiderdorp hadden wij in derdaad binnen een half uur een vol ledig rapport van de toestand van de onderzochte auto. Voor enkele tien tjes afhankelijk van het type wa gen weet men dan hoe de wagen erbij staat. Let wel, de computer repareert niets. Hij constateert slechts. En dan nog maar alleen of iets nog goed is of niet. Hij laat niet weten, hoe groot de eventuele afwijking is. Dat is het werk van de monteur. Maar aan dé hand van het compu ter-diagnoserapport kan de klant met de receptie een afspraak maken wat er aan zijn wagen zal worden ge daan en ook wanneer. Nadrukkelijk werd ons verzekerd, dat het in de bedoeling ligt, dat de klant de dienst van de reparatie ge heel zal uitmaken. Zodat hij niet volmaakt onverwacht kan worden geconfronteerd met een fikse repa ratie en de daarbij behorende onge zouten rekening. Dat moet juist de wervende kracht van deze compu ter-diagnose uitmaken. Toyota heeft de Carina-serie uitgebreid met het type 1600 ST, dat qua techniek identiek aan de Celica 1600 ST. De auto is onder meer uitgerust met een 113 SAE-pk motor, twee carburateurs en een 5-versnellingsbak. Uiterlijk onderscheidt de Carina 1600 ST zich van de andere drie typen uit deze serie door een dubbele bies over de totale lengte. De Nederlandse importeur van Toyota, Louwman en Parqui in Leidschendam. kan de wagen, die f 11.299,kost, vanaf deze maand leveren. Olie verversen bij motorvoer tuigen zou in de toekomst zelfs voor technische leken wel eens kinderspel kunnen zijn, als de uit vinding van een team inge nieurs uit Göppingen (West- Duitsland) tot industriële produk- tie zou komen. De groep heeft na diepgaande berekeningen en proeven een vol ledig nieuw systeem geïntrodu ceerd. dat een oplossing van be langrijke energiepolitieke kwes ties en technische problemen zou kunnen inhouden en tevens de milieubelasting merkbaar zou kunnen verminderen. Bij het olie verversen in een automotor zal het vloeibare smeermiddel met een vervoerbaar reservoir compleet worden uitgewisseld. Tot nu toe is het door de fabri kant van een auto na een be paald aantal kilometers voorge schreven, voor de levensduur van een motor zeer belangrijke olie verversen voornamelijk een taak van pompstations en garages. De monteurs laten de afgewerkte olie wegstromen, zetten indien nodig 'n nieuwe filter in, vullen schone motorolie bij. Sommige automo bilisten voeren dit werkje zelf uit om geld te sparen. Niet zelden gaat daarbij olie verloren wat *n gevaar vormt voor grond- en drinkwater. De ingenieurs in Göppingen stel len in plaats van de tot nu toe bekende en nogal omslachtige methode voor, motorvoertuigen van een draagbaar oliereservoir onder de motorkap te voorzien. Deze zou de functie van het olie- bad overnemen. Als twee simpe le klemmen zijn losgemaakt, kan het plastic-reservoir binnen enke le seconden en met schone vingers tegen een nieuw vat met verse olie worden uitgewisseld. Daar mee wordt dan tegelijkertijd het ingebouwde filter verwisseld. Geen schroefje behoeft te worden losgemaakt, geen pakking ver nieuw. De motor zelf blijft bij deze procedure onaangeraakt. De hoeveelheid olie in het door zichtige reservoir kan echter op elk moment worden gecontroleerd, eventueel bijvullen is mogelijk. De voordelen van de nieuwe techniek, die zowel geschikt is voor de uitrusting van nieuwe voertuigen in serie als ook voor de inbouw achteraf, zijn overtui gend. Zij bespaart bij geringere produktie- of inbouwkosten in de praktijk niet alleen tijd en geld. Er gaat bovendien geen olie meer verloren. De afgewerkte olie in de verwis selde reservoirs komt veilig te recht op plaatsen, waar een ver dere verwerking volgt. Hier kan de kostbare vloeistof geregenereerd, als grondstof van de petrochemi sche industrie of voor de winning van energie worden gebruikt. De gereinigde en opnieuw gevulde re servoirs kunnen opnieuw worden ingebouwd. Bij rond 300.000 ton afgewerkte olie, die alleen al in West-Duitsland jaarlijks beschik baar komen, zou de rationele me thode zeker merkbare besparingen veroorzaken. Jammer alleen, dat het bericht verder nog niet over praktische toepassingen rept en de kosten factor onbesproken laat. Die fa cetten immers bepalen de toe komst van deze Duitse vinding. Voor de meeste autoliefhebbers een plaatje om min of meer likke baardend naar te kijken. Het is de nieuwste aanwinst uit de Ferrari- stal, de Dino 308 GT4 2 2. De Hilversumse importeur Kroymans jubelde in zijn bericht, dat de ivagen "slechts" 59.500 gulden ging kosten. Trouwens de firma had nog meer reden tot juichen. Tegen de algemeen gangbare stroom in heeft Ferrari de prijzen verlaagd. Het merk wil een groter marktaandeel. Vandaar dat een wagen van f 49.800 nu nog maar f 48.900 behoeft op te brengen. We hebben zo'n idee, dat het nog geen dringen zal zijn in Hilversum, maar in elk geval bent u op de hoogte. En wat die nieuwe Ferrari Dino GT4 betreft: de V8 motor met een inhoud van 2926 cc geeft een vermo gen van 255 DIN-pk. De topsnelheid bedraagt 255 km per uur. Overigens, de firma Kroymans heeft vorig weekeinde een show ge houden in de Leidse Holiday Inn. jsm 'JtWÊÊÈSLJÊÊI^^ÊÊBÊÊKÊBSi De Alfasud is nu ook in een krachtiger tweedeurs versie n.l. als ti op de Nederlandse markt verschenen. De wagen heeft spoilers voor en achter, vier koplampen, 5 pk meer dan de Alfasud, meer instrumenten en zo gewenst voor meerprijs ook een vijf-versnel lingsbak. De prijs van de Alfasud ti is vastgesteld op f 12.450. De verjongingskuur van de Ford Capri heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Aan het ontwikkelen en ontwerpen van de Capri II werden volgens een opgave van de fabriek meer dan twee miljoen manuren be steed. En dat is bijna het dubbele van de tijd, die men destijds voor de eerste Capri nodig had. Dat de kosten derhalve ook hoger waren kan nauwelijks iemand ver wonderen. Alles wordt duurder. Ook alles, wat met autorijden te maken heeft, zoals iedere automobilist bij na dagelijks kan ondervinden. Dat Ford zo'n vijf Jaar geleden met de introductie van de Capri een treffer plaatste blijkt wel uit de cijfers: meer dan een miljoen exemplaren verkocht. Maar alles kan altijd beter. Dus is nu Capri nummer twee ten tonele ge voerd. Overigens qua. uiterlijk een duidelijke afstammeling van num mer één. De wagen heeft zoals dat in die kringen heet een „face lift" ondergaan. Er is wat aan de lijn veranderd, er is wat meer glas bij gekomen, maar de vaderlijke trekken zijn gemakkelijk herken baar. Het opvallendste verschil is na tuurlijk die derde deur. Zeker een verbetering wat het uitzicht naar achteren betreft. Over uitzicht valt in de nieuwe Capri in het geheel niet te klagen. Maar de ruimtewinst, die dene derde deur had moeten thuisbezorgen valt toch een beetje tegen. Natuurlijk, de grote deur kan ge makkelijk worden geopend, de toe gankelijkheid tot de bagageruimte is erg royaal, maar als de ach terstoe- len (in sommige modellen afzonder lek neerklapbaar, wat erg handig is) nog overeind staan is de ruimte om de bagage neer te poten maar gering Trouwens, ook met stoelen in neer geklapte stand is de winst aan ruimte niet eens overweldigend door de sterk hellende achterkant. Maar goed, het zit allemaal lekker een Capri II 1600 GT. Zoals velen wel zullen weten is Ford altijd heel sterk in het uitbrengen van allerlei varianten. Men kan dus ook bij de Capri n weer kiezen uit vier motoren en dan nog verschillende uitvoerin gen. Met meer of minder luxe dus. Bij die GT van ons zat alles erop en eraan, maar het verandert aan het wezen van de wagen natuurlijk niets. Het glasoppervlak is in alle mo dels r groter. Een van die facetten, waa-mee Ford de actieve veiligheid *an de auto groter heeft gemaakt. De punten dus, waardoor de kans op brokken kleiner wordt. Daartoe kan men ook de uitstekend zittende en goed verstelbare stoelen rekenen. En verder de wendbaarheid (draaicirkel minder dan tien meter), die vrij lich te en exacte besturing, de soepele schakelbak en de duidelijke instru menten Vrijwel alle benodigde knoppen zit ten op het goed gestyleerde dash- boaid. maar zijn heel gemakkelijk te hi reiken. We zouden ook het aanvaardbare geluidsniveau tot de veiligheidsaspec ten willen rekenen. Overmaat aan geluid werkt vooral op den duur zeer vermoeiend. Nu is het met dat ge luid in deze Capri II wat vreemd ge steld. In de lagere versnellingen bij ^agere snelheden is de wagen vrij rumoerig. Het geluid doet dan wat danken aan een oude dieselmotor. Maar merkwaardig genoeg valt dat geluidsniveau bij het toenemen van de snelheid terug en bij een snel heid van om en nabij de honderd kilometer kan men heel goed een ge sprek in de wagen voeren. En dat is toch de snelheid, die men vandaag de dag het meest gebruikt op de Nederlandse wegen. Natuurlijk kan die Capri ook sneller. De fa briek geeft aan, dat we er zo tegen ae 160 kilometer mee hadden moe ten kunnen halen, maar het viel al niet mee de naald van de snelheids meter op de 150 te krijgen. Maar wellicht is dat een gevolg van het feit, dat nieuwe auto's onder de hui dige snelheidsbeperkingen wat moei lijker los zijn te krijgen. „Onze" Capri II met nau welijks 2000 kilometer op de teller kon men moeilijk soepel draaiend noemen. Hij reageerde wat traag, wat niet geheel en al beantwoordde 3 an de verwachtingen, die men toch van 1600 cc motor mag, ja zelfs moet koesteren. Maar Ford heeft in middels al hoopjes ervaring met de ze krachtbronnen. Dan wil het er bij ons moeilijk in, dat het aan de wa gen lag Het zal wel aan het inrij den hebben gelegen. Naast de actieve veiligheid vindt men in een auto ook de passieve veiligheid. Dat zijn dus de voorzie ningen, die worden aangebracht om de jrt-ssagiers bij eventuele botsingen te beschermen. Zulke zaken als een vei'ligheidsstuur, meer plaatstaal (20 kilo) en betere sloten. Ze zijn bij de ze Capri dik in orde. Jammer, dat Ford toch maar weer "oor een starre achteras met blad veren heeft gekozen. Vooral bij snel genomen bochten, wanneeei de staart wil uitbreken, en op slechte wegdekken, als men alle oneffenhe den naar boven doorgestuurd krijgt, Coet dat vrij onplezierig aan. Bij t'e eerste spoorwegrails, die wij pas seerden. waren wij er niet op be dacht. Maar goed, dat er geen open dakje in de wagen zat En wat men bij alle aangebrach te verbeteringen helaas ook niet heeft kunnen corrigeren is de windgevoe- ligheia. Ook de Capri II blijkt erg ontvankelijk voor zijwind. Zelfs "n stevige bries rukt al aan de wagen. Alles bij elkaar hadden wij dus een vrij „groen" exemplaar van een prettige wagen, waarin men zich snel thvi&voelt, die zich gemakkelijk iaat hanteren, maar waar men de win derige en slechte weggetjes maar mee n oec mijden. Met neergeklapte ach terbank en door de royale derde deur is er ruimte genoeg voor wat extra bagage Niet te duur im het gebruik. Ons gemiddelde schommelde rond de 1 op 11 kilometer, lang niet beroerd voor zo'n 1600. En die 1600 is in de goedkoopste versie te koop ^oor f 11.931. De wagen, die wij reden, kost al anderhalf duizend gulden meer. in elkaar. Bovendien is het aantal keren, dat men veel bagage moet meesjouwen toch zeer beperkt. En als men dan wat past en meet zal het wea lukken. Men kan er in elk geval gemakkelijk bij en dat scheelt 3k veel bij het stouwen. We hebben van Ford Amsterdam een week de beschikking gehad over

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19