GREEP UIT ENGELSE LUITMUZIEK Gevoelige luisterliedjes van zanger Evan Pace FLORA EN FAUNA FAVORIET Bil DE UITGEVERS Verzamelplaat vol met chansons KAI WARNERS POWER-HITS Sabicas speelt flamenco PAULUS DE BOSKABOUTER-STRIPALBUM „Rock Cream" laat verleden weer herleven Bibelebonsboe* Hengelsportatlas me verouderde adressen ■s PAGINA 16 EXTRA ZATERDAG 27 APRIL l? Power-hits Kai Warner Po- Ivdor 2371 469 Toen ik Kai Warner vorig Jaar voor het eerst persoonlijk ont moette in de gezellige Haagse bar Le Mouton kwam hij op mij over als een zeer sympathieke man. Niet iemand aan wiens houding of spraak Je kunt merken dat hij het in de muziekwereld ge maakt heeft. Wel een gezellige causeur die onder het genot van een Frans cognacje in alle nuch terheid wil praten over zijn vak. Geen sterallures, maar iemand die inziet dat roem en succes maar zeer betrekkelijke zaken zijn. En omdat hij alles op eigen kracht wil bereiken zag hij er geen been in het amusementsle ven binnen te stappen met de naam Last. Want broer James was hem op het internatio nale podium al voorgegaan en Werner Last - zoals hij werke lijk heet - wilde niet meelopen in de populariteit van zijn broer. Vandaar dat hij vorig Jaar zelf naar Nederland kwam om de bekendheid die hij in West-Duits- land inmiddels had vergaard met een serie Go-In-platen een wat bredere basis te geven. Voor die gelegenheid bracht hij twee uit stekende platen uit: Summer Dancing en A Touch of Yesterday. In het verlengde van de eerste ligt de dezer dagen ver schenen nieuwe schijf Power-hits. De romance is indentiek: Kai Warner pakt een aantal lekker in het gehoor liggende hits en slaat aan het arrangeren. Zodra hij tevreden is over het resultaat verzameld hij de Kai Warner Singers en zijn orkest om zich heen en zet dat alles op de plaat. Het resultaat is een verzameling easy-listening-music die er zijn mag. Muzikaal verantwoord tot de laatste groef. Op de elpee treft u onder meer aan de Carpenters- hits Yesterday once more, het Rolling Stones-succes Angle, Don na Hightowers The World today is a Mess, Elton Johns Goodbye Yellow Brick Road en Killing me softly. B.vii. Lautenmusik der Renaissance I Konrad Ragossnig, luit Archiv 2533 157. Met deze plaat begint Archiv een anthologie uit de bloeitijd van de Europese luitmuziek (16e en begin 17e eeuw), gespeeld door Konrad Ragossnig. Dit eers te deel is hoe kan het ook an ders? gewijd aan het Eliza bethaanse Engeland. Rekening houdend met het feit, dat op één plaat nog niet eens een bloemlezing uit de Engelse luit muziek tussen 1600 en 1610 kan worden geboden, hebben de sa menstellers een aardige greep ge daan uit deze muzikale rijkdom. Terecht kregen John Dowland en Francis Cutting ruime aandacht. waarbij overbekende items als de Lachrimae Antiquae Pavan en Semper Dowland semper dolens van Dowland en Cuttings zetting van Greensleeves niet werden ver geten. Voorts zijn Batchelar, Bul man, Morley, Robert Johnson en Holborne elk met een werkje ver tegenwoordigd. Konrad Ragossnig bespeelt een moderne kopie van een luit van Martin Hoffmann (2e helft 17e eeuw), welk instrument een bij zonder fraaie klank bezit. Zijn aanpak is, in tegenstelling tot die van bv. Julian Bream, direkt en koel, met weinig lyriek. De tech nische mogelijkheden van de luit worden door hem volledig benut, maar zijn interpretatie van de dansstukjes missen wel enigszins de nodige stuwkracht. De hoestekst van Thomas Kohl- hase bevat enkele aardige lexi con-kreten over de Elizabethaan se muziek in het algemeen, maar over de werken zelf wordt prak tisch geen informatie verstrekt. De geluidskwaliteit van de plaat is uitstekend. RGH. Evan Pace-Face to face Blue Thumb BTS 61. Rustige, gevoelige luisterliedjes Olé' La Guitarra de Sabicas Sabicas e.a. Polydor 2480 156. Ook dit jaar zal Spanje weer het favoriet vakantieland worden Spaanse toeristenindustrie zal weer op volle toeren draaien en uit de winkeltjes, dancings en eettentjes zal weer de flamenco- muziek opklinken. A-rytmisch handgeklap, voetengestamp en 'n met veel decibels aan de open baarheid prijsgegeven „Olé" zal het weer goed doen en het land van Franco de noodzakelijke de viezen bezorgen. Om de sfeer van zo'n vakan tie weer een beetje in herinne ring te roepen is het goed in de platencollectie een paar schijven te bezitten waarop het allemaal flamenco is wat de klok slaat. Een elpeetje van Manitas de Plata of Paco Pena misstaat beslist niet in de discotheek. Of neem er nu eens een van Sabicas. Razend- knap gitaarspel van de al niet meer zo piepjonge Sabicas. Maar dat niet alleen, er wordt ook nog bij gezongen. Door de dame luisterend naar de poëtische naam Adela le del Chaqueta. En het supersnelle hakken-tenen- werk op de houten vloer neemt Rosario la Me j or ana voor z'n re kening. En of 't aillemaail niet op kan is er ook nog een twee de gitarist luisterend naar de naam Diego Castellon samen met Sabicas slingert hij heel wat Iberisch vuur in de groeven en samen met een glas sangria zijn het aangename factoren voor 'n zonnige sfeer ook al ballen de wolken zich boven het lage land voor de zoveelste maal samen. Olé. B.v.L. zijn verzameld op de elpee van Evan Paoe. Een 22-jarige New YoTker, wiens moeder danspart ner is geweest van Danny Kaye en die zelf al als 16-jarige zijn debuut maakte op de plaat. De twee singles, die hij toen afle verde. vielen zo in de smaak bij Barry White, de man van de Love Unlimited-sound, dat de carrière van Pace nauwelijks nog kapot kon White raakte zo onder de indruk van de kwaliteiten, de ori ginaliteit vooral van Pace dat liij hem vanaf dat moment ging coachen. Die twee-eenheid is niet zo verwonderlijk, omdat White en Pace vrijwel dezelfde opvattin ten hebben. Beiden leggen hun hsle karakter bloot in de muziek cn gaan daar volledig in op. Niet voor niets ook beschouwt Pace z.Ji. liedjes als zijn kinderen, die hij als het ware ziet groeien. Zijn s-mgs bevatten een algemene le- \ensbeschouwing en zijn spiegel beelden van ieders leven. Op de elpee face to face is Pace dan ook duidelijk in zijn element. En al mogen de liedjes onderling dan niel veel van elkaar verschillen, storend is het in dit geval bepaald niet. Hij weet zijn gehoor steeds te boeion op een album, dat ge arrangeerd en geproduceerd werd door Barry White. Zanger/ enter tainer Pace, die uiteraard zouden we bijna willen zeggen voor de Lek sten tekende, begeleidt zichzelf op gitaar en piano op een langspe- 'er, die commercieel gezien mis schien geen topper genoemd kan worden, maar dat uit artistiek oogpunt gezien wel degelijk is. Aan deze pagina werd meegewerkt door: Ron Harms Ruud Paauw Jan Preenen Paul de Tombe Paul Wolfswinkel Eindredactie en layout: Bram van Leeuwen Paulus de Boskabouter-stripal bums, delen 7 en 8. Door Jean Dulieu. Prijs: f4,95 per deel. Uit gegeven bij Van Holkema en Wa- rendorf in Bussum. Twee spannende en leuk gete kende Paulusverhalen. "Een beer in het bos" en "Ali baba en de ro ver". Eenvoudig uitgevoerde boekjes met tekeningen in zwart wit. zodat de prijs alleszins te be talen is. Vers in het geheugen ligt name lijk de zeer fraaie en daardoor ook erg dure uitgave van "Paulus en de eikelmannetjes". Maar dat was ook meer een voorleesboek, terwijl deze strips heel goed ge schikt zijn voor kinderen die zelf al kunnen lezen. Goed kunnen le zen, dat wel, want Dulieu gebruikt nog wel eens woorden, die de klei ne tongetjes goed in de knoop kunnen leggen. En daar kan Eucalypta niets aan doen. PAUL WOLFSWINKEL Rock Cream diverse groe pen. Star Collection Mid 20.069 Het is altijd een goede gedach te van een platenmaatschappij, om een verzamel-LP uit te bren gen. Het voordeel daarvan is voor de koper vaak dat hij, meestal voor een lage prijs, goede muziek van een aantal goede groepen krijgt. En er zijn ook inderdaad welbe kende groepen verzameld op de langduurder, die onder de titel Rock Cream de platenwereld ls ingestuurd. The Byrds, Lovin Spoonful, Led Zeppelin en Cream, om er maar een paar te noemen, zijn (waren) toch formaties die er wat van kunnen (konden). De keuze van de nummers valt ech ter begen: de muziek is bepaald niet al te hit-gericht, kan dat ook niet zijn aangezien de LP eerder al in'71 is uitgebracht. De plaat kan waarde hebben voor wie de muziek van een nog nabij verle den wil laten herleven. Zo komen The Byrds met het bekende turn turn, turn. brengt Lovin Spoon ful Nashville Cats, laat Led Zep pelin het How many more times uit de boxen verlaten en speelt Cream het nummer Spoonful. De plaat wordt verder gevuld met drie nummers van Buffalo Spring field, door de Steve Miller (foto) Band, Don Scardino en Hearts of Flowers. De indruk die in deze tijd over blijft: geen tegenvaller die lp, maar ook bepaald geen uitsprin ger. P.d.T. Marion Maer: zingt liedjes van Bacharacl trii Marion Maerz zings Burt Ba- charach Marion Maerz Sta Collection Midi 24 017. Een paar maanden geledq schreef ik over de langspealplaa "Shadom" van de onbekende Me rion Maerz dat 't een openbarir voor mij was. Een bijzonder ne stem die kan wedijveren zangeressen als Vickey Lean dn: en Nana Mouskouri. Ik leidde di af uit een album met hoofdzaki lijk Griekse songs. Nu ik de plaj van Marion Maerz heb beluister waarop ze uitsluitend composita zingt van de George Gershwi van de jaren '70 Burt Bachi rach ben ik daarvan wel wat b ruggekomen. Baoharach zin ge is geen eenvoudige zaak en IV non Maerz brengt het er dan niet altijd even goed af. SobL komt ze tot een aanvaardba prestatie, maar te vaak blijkt net niet die klasse te bezitten c a nodig is om liedjes als Raindro i< keep falling on my head, 24 hoi from Tulsa. Walk on by. Wishh, and hopin' g-oed te brengen. Daa uit blijkt weer eens dat een geres moet weten welk repertoÉr ze kiest. Bezit Je die Juiste s lectiemogelij'kheid niet. dan lo Je het risico door de mand te vt n len. Overigens zou het te i ren om nu maar direot te beuf 1 ren dat Marion Maerz beter c< respondente had kunnen word*10 zoals haar vader kennelijk h gewild. Best mogelijk, dat wa" neer ze volgend maal weer 'n wC' gelukkiger hand heeft de de ke ze van haar liedjes de ring voor haar zangkunsten gunstiger uitvalt dan ditmaal. d( Het Bibelebonsboek, uitgegev door de Gooise Uitgeverij in Soej Voor f. 9,90 in de boekhandel verkrijgen. Het Bibelebonsboek is ei zettend grappig boek met liet Jes, spelletjes en verhalen uit gelijknamige televisieserie AVRO. De teksten zijn van Piet Ge<ër hoed, de tekeningen van Joty Volkerijk. Er staan ook liedjes en die zijn van de hand van Jo>e: Stokkermans. L Wie de tv-serie kent, kent TruJÜ Je Truffel, Bolletjesboos e baron. En die kent ook de Bibe n bonse kinderen, die steeds caa nieuw liedjes leren, verhalen les ren en dingen ontdekken. Erg leuk voor kleine kinder i die zelfs in het boek kunnen kl( ren. Voor de vakantie, die nade is het de prijs meer dan waa PAUL WOLFSWINK1 1 De Tijgers van Aboetsjmar Werner Fend Uitgeverij Schel- tens en Giltay, Den Haag; Aqua riumvissen H. J. Mayland Variareeks uitgeverij Helmond; Nesten en eieren van bekende Europese vogels, Vogels determi neren, Paddestoelen determine ren, Kooivogels vier deeltjes uit Meulenhoff-serie "Bibliotheek voor de natuur"; Het Nederlands Waddengebied dr. D. Eisma/ L. den Engelse Uitgeverij Het Spectrum; Het seizoenentuinboek Percy Thrower Uitgeverij Helmond; 100 wilde planten Henk Glas Amsterdam boek. De stroom van nieuwe boeken die direct dan wel zijdelings verband houden met flora en fauna houdt nog steeds aan. Een zeer opmer kelijk werk uit de reeks is "De Tijgers van Aboetsjmar", waarin op een imponerende wijze wordt verhaald over de Jungle van India. Schrijver is Werner Fend, een man die over de hele wereld een grote naam heeft opgebouwd met zijn natuurfilms. Onder meer zijn televisie-serie "Mijn Jacht op de menseneters" is in tientallen lan den vertoond. In het boek doet hij verslag van een levensgevaarlij ke Jacht op mensenetende tijders in het hoogland van Aboetsjmar, gelegen in Centraal-India. Vele weken achtereen door kruiste Fend de jungle op zoek naar de gevreesde tijgerin. Hij kwam op zijn tocht verlaten ne derzettingen tegen. De mensen bleken te zijn gevlucht voor de "maneaters": Tijgers die n'et meer in staat zijn om hun norma le prooi te pakken, zoals wilde zwijnen en herten en het daarom gemunt hebben op de mens. Fend beschrijft het allemaal met zeer veel oog voor detail. En zijn blik is niet louter en alleen gefi xeerd op de tijgers. Ook het leven van volksstammen, wier bescha ving nog ergens in 't stenen tijd perk ligt, krijgt de aandacht. De vierenzestig zeer ffraaie foto's die in het boek aanwezig zijn geven nog eens een krachtige ondersteu ning aan 't bijzonder interessan te verhaal. Prijs f 27,90. Prachtige foto's zijn er ook te vinden dn het boek "Aquariumvis sen" uit de Varia-reeks van de uitgeverij Helmond. Een boek, waarbij de echte aquariumldefheb- ber de vingers zal aflikken want een zeer groot aantal aquarium vissen wordt in dit werk nader be licht. Hun afkomst, typische eigenschappen en wensen warden uitvoerig verhaald zodat de lief hebber in zijn 'bak" niet voor verrassingen kom*- te staan. Zo wordt onder meer ingegaan op de vraag welke aquariumvissen goed bij elkaar passen en welke niet, wat de meest geschikte water temperatuur is, hoe ze zich voort planten, kortom een schat aam in formatie. Voor de liefhebbers van volières in huis is bij Meulenhoff het boek Kooivogels verschenen. Aan de hand van zeer na tuurgetrouwe afbeeldingen van de verschillende vogels geven de schrijvers dr. W. P. Postma en H. Kleijn informatie over de herkomst van de vogels en de ver zorging die ze nodig hebben, in totaal bevat het boekje meer dan honderdvijftig vogels die in kooien buiten- en binnenvolires gehou den kunnen worden. De prijs van het boekje is f 16,50. In dezelfde reeks verschenen nog twee vogel boeken, maar dan voor de lief hebber van het veldwerk. Het ene boekje is een uitstekende hand leiding om vogels, die vrij rond vliegen te determineren en het andere biedt de mogelijkheid om aan de hand van gevonden nes ten al dan niet met eieren uit te vinden welke vogels ze hebben vervaardigd. Ook de kleur en grootte van de eieren wordt in he»t boekje vermeld. Het boek Vogels determineren kost f 19.50 en het •boek over nesten en eieren t 15.50. Een vierde deeltje uit de reeks behandelt de determinatie van paddestoelen. Evenals de andere deeltjes rijk geïllustreerd en tot de laatste pagina gevuld met interes sante informatie. Prijs f 17.50. De verschijning van een boek over het Nederlandse Waddengebied kon niet uitblijven. Het uniek stukje Nederland waarop voortdu rend aanslagen worden gepleegd verdient het onder de aandacht te worden geplaatst. De schrijvers gaan in op de betekenis van 't ge bied: de kraamkamerfunctie, voor de visstand op de Noordzee, broed gebied voor vele tienduizenden trekvogels, unieke natuur om er maar eens een paar te noemen. Maar ook de bedreiging van het gebied door olie- en gasboringen, de aanwezigheid van militaire oe fenterreinen, plannen voor inpol deringen. Tenslotte gaan de schrijvers in op de beschermings mogelijkheden via acties, een ver andering in de mentaliteit en waar mogelijk door een wijziging van de bestaande wetgeving. Prijs van 't boekje is 4 gulden. Tenslot te nog aandacht voor twee plan tenboeken. Bij de uitgeverij Am sterdam Boek verscheen een boek je van Henk Glas waarin hon derd wilde planten worden be schreven. De lezer wordt wegwijs gemaakt in het plantenrijk dat wordt gevonden in bermen en dijken, op akkers en weiden. Ver der verhaalt het boek over de rol die deze planten hebben gespeeld in de geneeskunde, het volksgeloof en de kookkunst. Het boekje dat in de winkel f 9.95 kost is de eer ste in een nieuwe serie die Fleu- riade gaat heten. Een zeer fraai boek voor de tuinier is het Seizoenentuinboek van Percy Thrower. De schrijver geeft van week tot week een be schrijving van de noodzakelijke handelingen die verricht moeten worden in de tuin. Het boek be vat een schat aan informatie, die —waar nodig wordt ver duidelijkt aan de hand van teke ningen. Bovendien bevat het boek (prijs f 14.90) zeer veel fraai kleurenfotomateriaal. B.V.L. "Les grands moments de la chanson fran$aise, o.a. Serge Lama, Marie Laforêt Nana Mouskouri, Rika Zarai Musidisc CV 1298. "Les grands moments de la chansons fran?aise" alleen die titel al maakt dat het terstond zondag wordt in het hart. De his torie van het Franse chanson telt vele hoogtepunten dus deze se rie belooft krachtens haar preten tieuze titel bijzonder veel. Het eerste deel is lang niet slecht hoe wel ik bij .hoogtepunten" toch be paald wel andere dingen in het hoofd heb dan vele opnamen die nu als "Les grands moments" worden gekwalificeerd. Waarom niets van Les compagnons de la chanson, Julliette Gréco, Pata- chou, Gilbert Bécaud, Mireille Mathieu, Charles Trenet,Charles Aznavour e.a.? Me dunkt, als we het over grote momenten hebben dan mogen zij niet ontbreken, al hoeven ze niet allemaal een plaats te krijgen op deel I. Mis schien komt het allemaal nog, al houd ik mijn hart toch een beet je vast na dit eerste deel. Ik vrees eerlijk gezegd dat men de verkeerde titel heeft gekozen voor een verzameling platen die zeker in ons land niet als "de" hoog tepunten van het Franse chanson worden gezien. Een greep uit de liedjes op deze elpee: C'était ma femme (Serge Lama), Ivan, Boris et moi, een liedje dat hier bekendheid kreeg door de vertolking van Thérse Steinmetz (Marie Laforet), Tol sans moi (Nicole Croiselle), Lais sez moi essayer (Michel Fugain), Concerto sans frontie (Maxime le Forestier), Demain c'est le di- manche (Rika Zarai), Une rose sur la poitrine (Nana Mouskouri) RJ>. Hengelsportatlas van Nederland A. van Onck Uitgeverij Lui- tingh. Auteur, vertaler en bovenal hen- gelaar-in-hart-en-nieren Han van Onck kan zonder overdrijving de mentor van de Nederlandse sport- visserij worden genoemd. Van zijn hand verschenen in de loop der Jaren al zo'n veertigtal boeken en ontelbare artikelen over de be langrijkste vorm van openluchtre creatie in ons land. Vooral de reeks boekjes die hij samen met de Haagse hengelsportwinklier C. van Beurden schreef kunnen als standaardwerkjes van de Neder landse sportvisserijlectuur worden beschouwd naast boeken als Flit send Nylon van Jan Schreiner en Beet van de legendarische Kick Geudeker. Het is dan ook met enige schroom, dat we vaststellen dat de nieu we Hengelsportatlas van Neder land samengesteld door Hans van Onck een werk is geworden, dat ver beneden de maat is gebleven. Het idee om de Nederlandse hen gelaar een overzicht te verschaf fen van de mogelijkheden, die er bestaan zijn nog niet Bv. maar de uitwerking is beslist t J leurstellend. Uitgangspunt vof Van Onck is geweest om schat aan informatie- en adre senmateriaal samen te bundel* f in een paperback om op die m U nier een vademecum te scheppe die de hengelaar op elk gewen ogenblik kan raadplegen. Wie echter de moeite neemt c een oppervlakkige steekproef houden onder het adressenmat riaal, dat Van Onck verschaft met mij tot de conclusie moet komen, dat er op vele punten ge snars van klopt. Telefoonnua mers en adressen blijken vai sterk verouderd of onjuist. geef ik toe dat het moeilijk om een dergelijk boek up to d8 te houden, maar anderzijds mo de schrijver beseffen, dat boek met verouderd adressen: teriaal weinig waarde heeft. Ui geverij Luitingh in Alkma constateert in een toelichting het boek dat met deze uitgi eenvoudig geen bot is te vang* Helaas is dat wel het geval. Prijti van het boek is f 15.90.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 16