Het stinkt aan de grens 200 Alleen al in Nijmegen zitten bijna koppel bazen Toontje maakt jaarlijks meer dan zestien miljoen winst I tATERDAG 27 APRIL 1974 EXTRA PAGINA 15 Het stinkt aan de Nederlands-Duitse grens. Het stinkt er laar oplichting, zwendel, intimidatie en geweld. Terwijl de |ustitie draalt, wordt de Nederlandse overheid al sinds jaren ?oor miljarden guldens opgelicht. De zwendelende koppelbazen - en daar gaat het hier om gaan nog steeds vrijuit. Wie op derzoek uitgaat langs de Duitse grens in Limburg en Gelder land een gebied dat uitmunt door zijn natuurschoon stuit een beerput. Een stinkende affaire, die al jaren aan de gang 5, zonder dat de overheid, ook maar de geringste vorderingen ieft gemaakt. iderdaad Ja, minister Boersma Sociale Zaken zei al in december dat er geen zwendelpraktyken ^Jeer zoudeij voorkomen met sociale mies van werknemers in dienst !jj|n koppelbazen. Het einde van de tlafide koppelbaas was in zicht, tiorspelde de minister toen. d Niets is minder waar. De koppel- h 8 kan nog steeds zijn gang gaan. hl ?t alle kwalijke gevolgen vandien. int er klopt iets niet. De wet op terbeschikkingstelling van ar- idskrachten die ruim anderhalf ir geleden van kracht werd toont grote mazen. En wie zich •t laat leiden door een sociale ge il, vindt die gaten snel. Dat le- miljoenen op. koppelbazen zijn »er zozeer in het Rijnmondge- aar vooral in Nijmegen en Alleen al in Nijmegen zitten bijna 200. Welke betrouwbaar is welke malafide, daar komt nie- J md achter. Het zijn aalgladde. fff-*ne Jongens, die zich met hun NI kerhand indekken voor de oplich- I «en. die zij met hun rechterhand ui Irijven. Terwijl de Justitie met de j nen over elkaar zit. Bewijzen zyn iel leilijk te vinden, omdat zelden of lit iets op schrift komt te staan. J :!eurgesteld I Wy zijn diep en diep teleurge- !d. Men erkent dat er op grote I aal knoeierijen zijn. Nu blijkt, dat koppelbazen al Jaren hun gang men gaan, zonder dat er met suc- roé tegen wordt opgetreden, wordt ■ln* mij toch vreemd te moede". Dat telt mij de heer A. Van den Heu- (50). Hij is bureauchef van de M ld van de Arbeid in Venlo. Al vo en is hij bezig om de fraudes van c koppelbazen aan de kaak te eei -"i1- heeft Van de Heuvel geweten i Bedreigingen met de dood ble- j hem niet bespaard. „Je kan rn, ar beter een houten overall *n. Ik maak Je kapot", riep men s n anoniem over de telefoon toe. nog veel meer. 1 'an de Heuvel liet zich niet inti- :>ren. Hij zette zijn gedegen on- zoek, waaraan hij ruim twee Jaar M (den is begonnen, onverdroten )rt. Ik zal niet rusten voor de wyd- ■t vakte bende van zwendelaars is lerold", zegt hij vastberaden. 00 ar dan zuchtend: Jk begrijp niet •I irom de Justitie nog steeds niet ift ingegrepen". W te ambtenaren van de Raad van oeid in Venlo hebben wel eens de Iruk dat de zwendelende koppel- i en van hogerhand in bescherming Ken genomen. d-kamerlid mej. Truus Kok, JJHrzitster van de Venlose Raad van beid, komt daar rond voor uit. Die 'r ehorming zou dan speciaal rusten n< de persoon van de illustere me- r Anton Marie van Eldert. Het spoor leidt nog steeds naar stl*ie man", zegt de heer Van de ;tn'ïvel. "Hij smijt met miljoenen. mMl heeft een enorme organisatie fl «ter zich". Door Anton Pfeiffer De 43-Jarige Nijmegenaar Toontje van Eldert een bekend figuur in de Gelderse onderwereld pakt de zaken dermate gewiekst aan, dat hij nog steeds niet is gepakt. Toch is iedereen, met wie ik sprak, ervan overtuigd dat Toontje één van de grootste malafide koppelbazen in Ne derland ls. Al bijna anderhalf Jaar geleden heeft de Sociale Verzekeringsraad in Den Haag een geheim rapport uitge bracht over de ..Ronselaarsorganisa tie van Van E. te Nijmegen". Uit het rapport, dat spoedig uitlekte, bleek dat Van Eldert meer dan veertig onderneminkjes bezat, die arbeids krachten aan Duitsland uitleenden. Jaarlijks zou hij meer dan zestien miljoen winst maken. Zwart, wel te verstaan. Lachen Volgens het rapport van de Ver zekeringsraad zou Toontje Jarenlang gegoocheld hebben met NV's, BV's, firma's en niet-bestaande onderne mingen. Hij hield geld in op het loon van zijn personeel, dat hy in Duits land aan loonbelasting en sociale premies zou moeten afdragen, maar dat hy in zijn eigen zak stak. Van Eldert werd in april vorig Jaar door de kantonrechter tot een boete van tienduizend gulden veroordeeld, omdat hij weigerde het Gemeen schappelijk Administratiekantoor (GAK) inlichtingen te verschaffen. Een bedrag waarom Toontje moest lachen. Want in augustus loofde hij eenzelfde bedrag uit voor degene, die hem kon helpen het half miljoen te rug te krijgen, dat bij een inbraak in huize Van Eldert was verdwenen. „De grote ongrijpbare". Zo noemt men Toontje in Nijmegen. Buiten Nijmegen laat hij nu een riant land huis bouwen van een half miljoen gulden. Volgens de heer Van de Heuvel van de Raad van de Arbeid in Venlo is Toontje van Eldert nog zeker ac tief: „Meneer van E. staat vooral zo sterk, omdat een beruchte accoun tant uit Alkmaar één van zijn advi seurs is. Die man is al meerdere malen veroordeeld wegens malafide zaken. Hij woont op verschillende adressen, maar het spoor begint in Alkmaar". Van de Heuvel zelf begon zijn on derzoek naar de zwendel van de koppelbazen in april 1972. Men ont dekte toen falsificaties by aanvra gen voor kinderbyslag. By een on derneming werd in de naam zowel de aanduiding „firma", als „NV" op gemerkt. Iets wat niet kan kloppen. Deze zaak was de aanleiding voor een grootscheeps onderzoek. Toen bleek al spoedig dat de Raad van de Arbeid in Venlo voor tienduizen den guldens ten onrechte aan kin derbyslag had uitbetaald. Maar dit was pas het begin. De uitbetalingen werden stopgezet en een groot aantal Duitsland-pen- delaars kwam woedend zijn kinder byslag opeisen. Uit gesprekken met deze mensen kwam Van de Heuvel aan de weet' dat er op grote schaal werd gezwendeld met loonbelastingen en sociale premies, die de koppel bazen niet afdroegen. Dat leverde hen een winst op van vele miljoe nen, aldus Van de Heuvel. „Ga maar na", zegt hy. „Als een koppelbaas een arbeider voor 15 mark in Duitsland uitleent en hy betaalt die arbeider 8 mark per uur, dan stopt hy 7 mark in zyn zak. Zeg dat die arbeider 40 uur per week werkt, dat levert de koppelbaas 280 mark per week op. Heeft hy byvoor- beeld 100 man in dienst, dan houdt de koppelbaas 28.000 mark per week over. Schoon, belastingvrij dus". Rechteloos „Het gevaar voor iemand, die by een koppelbaas werkt", waarschuwt Van de Heuvel, „is dat hy niet is verzekerd. En dan kan hy voor on aangename situaties komen te staan Ze zyn rechteloos, kunnen er van de ene op de andere dag uitgeschopt worden. Wat dan ook regelmatig ge beurt". „De zwendel van de koppelbazen moet uitgeroeid worden", zegt Van de Heuvel. „Het is nu al vyftien Jaar aan de gang. Om te beginnen moet er een scherpe controle aan de grens komen". „De mensen die by de meeste kop pelbazen werken worden zo maar uit het vuistje betaald, zonder loon- strookje. Het geld wisselt daar op een manier die ongekend is in de Ne derlandse samenleving". „De koppelbazen ronselen de arbei ders uit heel Nederland en zelfs uit het buitenland". „Maar", zegt de heer Van de Heu vel", voorzover wy de middelen heb ben, zullen we als een waakhond op de kas van de Nederlandse burger zitten". Toch blykt niet iedereen zo met het probleem van de malafide kop pelbazen in zyn maag te zitten. Op het kantoor van de Bouwbond-NW in Nymegen zegt de plaatselyke bondsbestuurder A. Ravestein: „Met alle nadelen, die eraan vastzitten, ben ik toch bly dat ze er zyn, nu de werkloosheid onder de bouwvakkers zo ontzettend groot is". „We hebben hier in het rayon Ny megen koppelbazen zat. Volgens onze telling 189. Met sommige van hen hebben we zelfs een prettige samen werking". ,,In zekere zin zyn we er dus Wy mee, dat ze er zyn, ja. Stel dat ze er niet zouden zyn, dan zouden er hier duizenden werklozen bykomen". „Er zitten inderdaad risico's aan het werken, by een koppelbaas" vindt Ravestein. Maar het is nu eenmaal zo, dat als iemand moet kiezen tussen werkloos lopen tegen een byzonder lage uitkering of tegen een hoog loon werken by een kop pelbaas, dan kiezen een hoop arbei ders de laatste mogelijkheid. Informeren „Je moet het niet al te zwart schil deren. Er zitten ook een hoop witte kanten aan. Maar ik heb wel altyd tegen de Jongens gezegd, vóór Je in Duitsland gaat werken, informeer eerst of zo iemand, waarby Je in dienst treed, wel bonafide is". „Het grote probleem is echter dat dezelfde knaap, die vandaag bona fide is, het morgen niet is. Want er zijn er die Je voortdurend in de ma ling nemen. Wat ze by voorbeeld doen is. dat ze iemand in dienst nemen, die ze dan keurig netjes by de verschillende instanties inschry- ven. Maar na een week of veertien dagen melden ze die man weer af, zonder dat hy het zelf weet. En dan kunnen ze natuurlijk gaan manipu leren met de uitkeringen", vertelt Ravestein. „Of ze zeggen, wanneer een arbei der zich maandag ziek meldt, tegen hem, oh Ja, Je was zaterdag toch al ontslagen. We krijgen hier regelma tig mensen, die in moeilijkheden raakten, toen ze voor koppelbazen in Duitsland werkten. Maar meestal is het zo, dat ze na een slechte ervaring voor geen geld meer in Duitsland willen werken. Mazen „Er zitten nog teveel mazen in het net. Omdat de regering, bewust of onbewust, niet de juiste maatregelen neemt". De Bouwbond-NVV in Nymegen waarschuwt dan ook in een stencil tegen de zwendelpraktyken van de koppelbazen in Duitsland. Zolang een bouwvakker daar werkt is er geen vuiltje aan de lucht, aldus de waar schuwing, maar wordt hy ziek of raakt hy zonder werk, dan is de boot aan en kan hy in veel gevallen naar zyn uitkering fluiten. De koppelbazen ronselen vooral werkkrachten via advertenties. Daar in staat vaak alleen maar een tele foonnummer met soms nog een al dan niet gefingeerde naam. Wie belt krygt vaak een café aan de lyn. waar dan een .vertreter" van de kop pelbaas zitting houdt. Je krygt dan een adres op, waar Je de volgende dag opgehaald wordt voor het werk in Duitsland. Niets wordt er schrifteiyk vastge legd. „Daarom zyn de koppelbazen zo moeilyk te grijpen", zegt NW'er Ravestein, wiens collega op het bondskantoor onlangs bedreigd werd met een pak slaag door een woe dende koppelbaas. Maar niet alle koppelbazen staan als boosdoeners te boek by Rave stein. Willem Driekes Wessels (28) uit Nymegen staat by voorbeeld in een goed blaadje by het NVV. „In feite ben Je een uitleenbedrijf, een soort uitzendbureau", zegt Wes- sels. „Maar er zit veel kaf onder het koren. Er zyn inderdaad misdadigers onder de koppelbazen, figuren met een criminele inslag. Maar daar heb ben wy geen bemoeienis mee", zegt Wessels op zyn nieuwe kantoortje, dat hy nog aan het inrichten is. .Miljoenen, die er door de koppel bazen verdiend worden? Een be- lachelyke zaak. Die bedragen zyn uit de lucht gegrepen. Wy verdienen gemiddeld f 1,50 per uur van een arbeider, die by ons werkt". Wessels heeft een kleine 200 man in dienst. Twee hoofdvertegenwoordigers van Wessels dragen intussen behulpzaam allerlei formulieren aan, waaruit moet blyken, dat de werknemers overal keurig netjes staan ingeschre- Lieve jongens „Er wordt met enorme bedragen gegooid", er wordt maar gescholden op de koppelbazen, maar vergeet niet dat de mensen die voor koppelbazen werken ook niet van die lieve jon gens zyn" zegt Wessels. „Het komt byvoorbeeld helaas nog regelmatig voor dat er gereedschap en materiaal wordt gestolen. Er worden uurlysten vervalst. Er zyn mensen, die in de W.W., lopen of in de invaliditeit, die dan dubbel verdienen. Er zyn ar beiders, die zich uitgeven voor vak lieden, maar die meer vernielen, dan dat ze bouwen. Eigenlyk zou de over heid contact met ons moeten opne men", vindt Wessels. „De mensen, die in Duitsland wer ken. weten verdomd goed, wat er aan de hand is. Als ze hier gemiddeld vyf gulden per uur verdienen en in Duitsland beuren ze het dubbele, dan weten ze ook wel dat er geen loonbelasting wordt afgedragen. En de Duitsers zelf willen ook wel risi co's nemen. Want in Duitsland kost een hulnarbeider nog altyd 22 mark per uur". „Er wordt in Nijmegen inderdaad nog ontstellend veel geronseld. Ga maar eens op een zondagnacht by het station van Nijmegen kijken. Zie Je koppelbazen met hun arm uit het raam langs rijden om arbeiders te ronselen. Het is net een veemarkt". Intussen zegt de Justitie met man en macht bezig te zyn met het on derzoek naar de praktiiken van de malafide koppelbazen. We ziin niet laks, integendeel. En er is abso'uut geen sprake van dat er iemand door ons wordt beschermd", zegt mr. Kalthoff. arrondissement-officier van Justitie in Arnhem, die be'ast Is met de coördinatie van het on derzoek naar de frauderende koooel- bazen. Een onderzoek dat nu al an derhalf jaar duurt. "Bij witteboord-misdrijven en daarvan is hier snrake is het altijd moeiliik tot de kern door te dringen. Maar het is de vraag of we ooit echt succes tegen de koppelbazen zullen hebben".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15