eiligheidsraad Israëlische actie veroordeelt Libanon in Eerste paal wijkcentrum Leids Morskwartiei Henk stopt Rol „Mag niet helpt niet J 0NDERDAG 25 APRIL 1974 PAGINA 17 NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties eeft gisteravond een resolutie aangenomen waarin Israël fordt veroordeeld wegens schending van de Libanese terri- jriale integriteit. Tevens wordt erin op Israël een beroep ge- aan zich te onthouden van verdere militaire acties en bedrei- ingen tegen Libanon. NDe resolutie kreeg 13 stemmen; China Irak onthielden zich. Israëlische delegatie verliet de- astratief de bijeenkomst van de I ligheidsraad uit protest tegen wat "een bespotting van het recht" unde door de Israëlische aanval Libanon van 12 april te veroorde- zonder dezelfde aandacht te enken aan de daaraan voorgaan- Arabische guerrilla-actie in Ki- tSjmoneh. De resolutie spreekt van verniel- auizen. De massaslachting van yat Sjmoneh wordt er zelfs niet jenoemd. hoewel we weten dat 'n gedaan een verwijzing er- te maken". De Israëlische am- sadeur Tekoah doelde daarmee amendement van Amerika de oristische daad in Kiriyat SJmo- in de resolutie op te nemen. Dit ndement werd met 6 stemmen 7 tegen en 2 onthoudingen ver pen. "Moet het vergieten van bloed opnieuw in stilte voorbij zo vroeg Tekoah zich af. gisteren de dag waarop Israël VOOF COfflDCIlScltlC 12.000 gesneuvelde militairen 1 ie vijf oorlogen sinds 1948 her- hevig in de heuvels het terrein van de Elias Beekmanka- Opvolger In Oostenrijk worden op 23 juni verkiezingen gehouden voor de opvolging van president Franz Jo nas, die dinsdagnacht op 74-jarige leeftijd is overleden. Volgens de grondwet wordt het staatshoofd rechtstreeks gekozen voor 'n ambts termijn van zes jaar. De voor naamste twee gegadigden voor het presidentschap zijn de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken, de 57-jarige Rudolf Kirschschlager, en de voormalige voorzitter van de Rooms-Katholieke Volkspartij, de 62-jarige Hermann Withalm. reikwijdte. Het materieel werd ont scheept voordat vorige week de Sow- jet-Unie meedeelde dat zij haar mi litaire steun aan Syrië zou vergro ten. Volgens genoemde kringen ont vangt Syrië ook bijstand van ande re communistische landen van Oost- Europa. Volgende maand gaan Sy rische militairen naar Praag om daar te oefenen met tanks van het Russische type T-55. De Amerikaanse inlichtingen dienst meent ook te weten, dat de Marokkaanse infanteriebrigade van 3500 man die in Egypte is gelegerd, voor het eind van deze maand met haar dertig tanks en artillerie naar haar land zal terugkeren. WDM demonstreerde LEIDEN Volgende week vrijdag jaar na die bijeenkomst de eerste zal dr. W. v.d. Berg, secretaris-gene- paal voor een wijkcentrum in het raai van het ministerie van Sociale MorskwaHier geslagen zou worden. Zaken, de eerste paal slaan voor het Tijdens dat gesprek werden buurthuis, dat zal verrijzen op de eerste contacten gelegd tussen de tijd 10.000 inwoners, met hoek van de Topaaslaan en de toekomstige partners die belang had- lijke begrenzing door ko- te wegen, had nog geen enkele Golan gevochten. In de strijd zerne on Ede gisteren een demon; Opaalstraat in het Morskwartier den dat dit gebouw tot stand ?eJVDM heeft °p Volgend jaar mei zal de bouw gereed en: het clubhuis "De Sperwers", op- meenschapsvoorziening, zijn- gericht in 1894, dat i.v.m. de stadssa- outillage voor jeugd- Toen in 1970 op uitnodiging van de nering uit de Leidse binnen- een besloten speeltuin zou komen. van geldleningen t.b. Het antwoord was snel gegeven, 't gen hoofdpunten w Morskwartier /wijken Lage Mors de Hoge Mors) met binnen afzienbare de wethouder positief gereageerd duide- Van het begin af aan werd ook het gro- ministerie de investerin »n. Inmiddeis Is op deze punten door de betreffen- Israëli's en Syriërs om het be- tie gehouden om betere compensatie- Leidse Jeugd Actie een gesprek plaats stad moest verdwijnen, de wijkver- de strategische berg Hermon, maatiegelen te krijgen. Deze de- vond tussen de stichting "De eniging "De Juwelen' al bijna twee weken duurt, monstratie liep uit op een staking Sperwers", de wijkvereniging "De me tijd bezig was om nokten voor de tweede achter- van een kwartier door enige honder- folgende dag Israëlische ge- den militairen. De betoging, die om itsbommenwerpers de Syrische kwart voor een begon, ging door tot. ingen. Een woordvoerder in Tel tien over een, terwijl er om vijf voor dat alle toestellen behouden een appèl was. De kazerneleiding had niet vermoed worden" dat basis waren teruggekeerd, vooraf a) strenge maatregelen geno- ens Damascus evenwel werden men. Dc poort ging dicht en de open- Israëlische vliegtuigen door ra- bare telefooncel ernaast werd afgi- neergeschoten. die d» iaenjk maak'" -n dat de milit*!- Libanese blad "As-Safir" pu- sloten. Hoofdbestuurslid Marcel Ren- erde gisteren een Syrisch plan sen, een dagelijks medewerker van ;en troepenscheiding, waarbij het bestuur een een redacteur-foto- zich terug moet trekken uit de graaf van het VVDM-blad moesten 967 en vorig Jaar bezette Syri- voor het hek blijven staan. De hoofd gebieden. In dit plan worden bestuurder was uit Utrecht geko- op Syrisch grondgebied men om de militairen toe te spre- it stationeren van VN-troepen ken, maar kreeg daarvoor niet de ge hand gewezen. legenheid. - Ongeveer 400 militairen deden aan ssiscne wapens de demonstratie mee. Er werden 30 issische schepen hebben onlangs spandoeken en leuzen meegedragen, Syrische havenstad Latakia die duidelijk maakten dat de militai- straaljagers van het type ren voor 24 uur continu-dienst in en ander militair materieel pl^ts van één, twee dagen compen- leverd, zo is in kringen van de sat,ie willen hebben. Bovendien geen rikaanse inlichtingendienst in vrije weekends van vrijdagnacht 12 hington vernomen. Volgens des- uur tot zondagnacht 12 uur, maar ligen van het Pentagon hebben net als iedereen van vrijdagavond tussen sinds de oktoberoorlog tot maandagmorgen. 0 ton militair materieel aan Voor de demonstratie begon wa ren de drie afdelingsbesturen van de VVDM op het matje geroepen bij de compagniescommandant. Volgens het hoofdbestuurslid heeft hij toen gedreigd met strafmaatregelen als de demonstratie in diensttijd zou door gaan- werlcj Na vele voorbereidende gesprek- die al gerüi- ken met gemeentelijke functionaris eigen sen en met verschillende wethouders, Juwelen", enige leden van de Leid- gebouw te kunnen beschikken en de kon in 1972 CRM. van de ontwik kelingen op de hoogte gehouden er laat staan verleende alle medewerking, i Jongeren- Het team stelde een program var eisen op, dat enerzijds rekening hield met de behoeften van de wij ken, anderzzijds aansloot bij de er varingen van het oude clubhuis "De Ministers niet in politieke arena voor verkiezingen DEN HAAG (ANP) De bewinds lieden van het kabinet-Den Uyl heb ben besloten zich niet intensief be zig te houden met de komende ge meenteraadsverkiezingen. Dit heeft premier Den Uyl meegedeeld in een brief aan de voorzitter van de werkgroep PPR/D'66 te Ridderker" Deze voorzitter, de heer A van Ooijen, verzocht onlangs drs. Den rJyl met de liberale fractievoorzit ter Wiegel een oproep te doen uit- laan aan alle landelijke politici om tich buiten de gemeenteraadsverkie- •ingen te houden. De premier schreef terug, dat hij ie door de heer Van Ooijen aange voerde motieven voor zijn verzoek in belangrijke mate kan onderschrij ven. Bij de statenverkiezingen speel de de landelijke politiek een belang rijke rol. Nu de kiezers bij die ver kiezingen gesproken hebben en de regering en oppositie weten hoe de politieke verhoudingen zijn, heeft het volgens de heer Van Ooijen geen enkele zin bij de raadsverkiezingen de landelijke krachtsverhoudingen te peilen. Drs. Den Uyl is de mening toege daan, dat de partijen vrij moeten worden gelaten om te bepalen, wel ke landelijke betekenis aan plaatse lijke verkiezingen wordt toegekend. Maar hij deelde aan het slot van zijn brief mee, dat de bewindslieden zich niet intensief met de komende verkiezingen zullen bezighouden. Voetbal Het Nederlandse mi- ïtaire elftal heeft gistermiddag in Turnhout in een wedstrijd voor de voorronden van het toernooi Speeltuinvereni- het gemeentebestuur ingediend Bond van Speeltuinverenigingen Leidse Bond en enkele vertegenwoordigers van de gingen, die er voor ijverde dat in dit den,- waarin de; vaststelling van Stichting Leidse Jeugd Actie, kon gedeelte van het Morskwartier ook definitieve plaats en het garanderen enthousiast is. officieel verzoek bij Sperwers". Met dit programma werd internationale militaire voetbalkam- zorgde voor beide doelpunten. geleverd. De zending waarvan leiding is gemaakt, omvatte ook innen van 180 mm met grote Ronde van Spanje ALMERIA De Belg Eddy Peel- man heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Spanje gewonnen, een rit over 98 kilometer met als begin- en eindpunt Almeria. Hij leg de de afstand in 2 uur 39 min. 21 sec. af. De Spanjaard Domingo Perurena was tweede. Gerben Karstens werd vierde. De Belg Roger Swerts. die dinsdag de „proloog" won, behoudt de leiders trui. De uitslag van de etappe is: 1. Peelman (Belg) de 98 km in 2.39.21, 2. Perurena (Spa.), 3. Leman (Belg), 4. Karstens (Ned.), 5. Be- naets (Belg) allen in 2.39.21. Gerben Karstens staat in het al gemeen klassement op de zevende plaats. )rmateur in I ;lgië heeft ering rond SSEL (ANP) De Belgische jjjjjj.n^.sformateur, de christende- aat Leo Tindemans, heeft zijn e regering rond, nadat hij gis- met de partijleiders had onder de samenstelling van gering. Dinsdag hadden al de jen de vorming van de christen- cratisch-liberale coalitie goed- ird. er minister en staatssecretaris de nieuwe regering Tinde- is nog niet bekend. Wel hun 19 ministers en 8 staatssecre- n. Afgezien van de premier de christendemocraten 12 mi- posten bezetten en de libera- Er komen (de eerste minister meegerekend) 9 Nederlands- en mstalige ministers, in overeen- LEIDEN De L.P.C. Columbia hield op 13 april een wedvlucht van uit Roosendaal. In concours 179 dui ven. Uitslag: 1. W. E. van Duijn, 2, 4, 8. 9 en 10 C. v. d. Nieuwendijk, 3. P. van Klaveren, 5. J. Rozier. Wedvlucht vanuit St. Kathelijne Wavre op 20 april. In concours 187 duiven. Uitslag: 1, 8, 9, P. Landesber- LEIDEN Henk Rol, centrum- gen- 2- K- v- d- BerB- 3- W" E- verdediger van UVS, heeft besloten Duijn, 4, 5, 7, C. v. d. Nieuwendijk, zijn voetbalcarrière bij de Leidse 6- J- Rozier en 10- J- Staffleu. hoofdklasser te beëindigen. UVS wil LEIDEN De postduivenvereni- dat niet onopgemerkt voorbij laten LPO hield op 20 april vanuit gaan en biedt hem zondag a.s. een St. Kath. Wavre een wedvlucht met af scheidswedstrijd aan tegen Blauw 267 duiven. Zij werden om 8.30 u. Zwart (2.30 uur)gelost met noordenwiind. Nulpunt: 122.472 km. Uitslag: 1. J. van Alphen, 2. J. v. d. Hoogt, 3. W. Bels, 4 W. van As, 5. J. van Alphen, 6 J. v. d. Hoogt, 7. W. v. d. Hoogt, 8. P. Groenendijk. 9 W. Bels en 10 G. van Stein. PvclA-fractie UTRECHT Aan de Rijksuni- oing met hetgeen de Belgische versiteit te Utrecht is mevrouw C. E. iwet voorschrijft. Coebergh-Surie uit Lelden geslaagd over nieuwe algemene opvatting n België is voor het doctoraal examen kunstge- 't regering-Tindemans geen lang schiedenis. beschoren zal zijn. Het kabinet in de senaat een gewone meer- in da kamer komt het ton meerderheid vijf zetels te olitie hield ontrole op 'eluidshinder HAAG (ANP) De heeft gisteren in het ge land uitgebreide controles mden op geluidshinder in 't Tijdens deze controles, ie plaats vonden in het ka- van de in samenwerking met verkeerscommissie, open ministerie en veilig ver- Nederland, georganiseerde ieersactie, waarin de tech- staat van voertuigen traal staat, werden 8463 mo- 'oertuigen en 12.083 bromfiet- gecontroleerd, in totaal 46 voertuigen. In totaal wer- 1718 processen verbaal opge- de gecontroleerde brom- sen bleek circa 11 procent geluid te produceren dan Wettelijk toegestane norm. Amsterdamse verkeerspo- heeft tegen 121 bromfiet- 14 automobilisten en ijders proces-verbaal op- ,akt omdat hun voertuigen !l geluid produceerden. Leidenaar maakte brokken in Sassenheim DEN HAAG De gevolgen van een slippende auto op de Leidsevaart in Sassenheim op 11 Juli van het vorig Jaar, waren nogal ernstig. Niet alleen dat er auto's zwaar werden gehavend, doch er vielen ook gewon- progressieve samenwerking LEIDEN In haar verslag, dat ze morgenavond in „De Burcht" uit brengt aan de ledenvergadering, zegt de raadsfractie van de Partij van de Arbeid van harte te hebben meege werkt aan de totstandkoming van 'n nieuw progressief akkoord voor de komende raadsperiode. De fractie zegt in meerderheid van oordeel te zijn, dat het primaire deel van de progressieve samenwer king is gelegen in de vorming van een op vooruitstrevende leest ge- den. Een 48-jarige rijksambtenaar uit Leiden had zich in verband met het gebeurde voor de Haagse recht bank te verantwoorden. De door hem bestuurde auto slipte, botste te gen een tegenligger en een boom en kwam uiteindelijk in het water terecht .Hoewel de bestuurder door de botsing even buiten bewustzijn raakte herkreeg hij dat weer spoe dig nadat hij in het water was be land. Volgens verdachte was het slippen het gevolg van olie op het wegdek. Zelf had hij o.a. een ge kneusd borstbeen. De bestuurder van de tegenliggende auto brak drie rib ben en kreeg een gescheurde milt De auto's waren vernield. Volgens verdachte was het ongeval aan over macht te wijten door de olie, doch de officier constateerde, dat die olie vlekken zichtbaar waren en ver dachte onvoldoende veiligheid m acht heeft genomen, zodat hij f 60 boete vorderde. Vonnis over 14 dagen. Ze evenwel van mening, dat ook wan neer de progressieven in de raad niet de volstrekte meerderheid beha len, ruimte van participatie van de zijde van de PvdA in het college aan wezig moet blijven. De PvdA-fractie vindt wethouder Kret de meest aanvechtbare figuur in het huidige college. Voor wet houder Ham is er lof. Christpher Donald, de 25-jariige musicus uit de rockgroep Sha-na-na, is in een motel te Charlottesville (Virgfnia) overleden. De politie ver klaarde, dat in zijn motelkamer ver dovende middelen zijn gevonden. Gewurgd De echtgenote van de eerste-secretaris van de Spaanse ambassade in Oslo, de 25-Jarige me vrouw Iranzo. Is gisteren dood gevon den in haar woning in de Noorse hoofdstad. Zij was gewurgd. De di plomaat was sinds vorig Jaar juli in Oslo gedetacheerd: U kijkt wel uit? Zeer verstandig. Maar let er dan op dat uw kinderen het ook niet kunnen doen. Geef ze geen kans. ij Da's niet moeilijk. Gewoon, stopkontakten beveiligen. Kosten? Een paar kwartjes. En doe het nu. Want... ■-ƒ - Dat bli|kt ongeveer 8000 keer per jaar Achtduizend kinderongelukken, waarvan 5% met.dódelijke alloop. gebeuren er tengevolge van scharen, medicijnen, lucifers, giftige vloeistoffen en verdrinking t

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17