'Hoogbouw een harde noodzaak' Wonen in binnenstad Leiden door oog van filmcamera WELKE HUISVROUW Sokol herhaalt dreigement: Stadspost' Leiden W. Kroon neemt na 50 jaar afscheid van LD HOBBY VAN OEGSTGEESTENAAR MEER LEIDS NIEUWS ELDERS IN DEZE KRANT INTREDE VAN PREDIKANT m W Y& Verwaarlozen van ^ieterskerk vergrijp" 'WaaK n\ode WOENSDAG 24 APRIL 1974 LEIDEN ADVERTENTIE LEIDEN Erg enthousiast spreekt hij over zijn hobby: het fil men en alles wat daarbij hoort, mon teren, plakken, geluidsopnamen, bij passende teksten maken. Een hobby die al zijn vrije tijd in beslag neemt maar de heer H. D. van den Berg uit Oegstgeest heeft het er maar al te graag over. Amsterdammer van geboorte, was hij na enige tijd hier wonen zo en thousiast over Leiden geworden, dat hij er zelfs een film aan heeft ge wijd: „Leiden, een merkwaardige stad". Deze week werd daarvan in de tentoonstellingsruimte van het gemeente-archief, een voorvertoning van gegeven. „Hoe komt iemand ertoe zijn zelf gemaakte films in het openbaar te gaan vertonen?". „Eigenlijk is het gekomen toen ik voor het eerst in Indonesië was ge weest. Het was zo'n enorme belevenis voor me, dat ik meteen toen ik terugkwam alles heb opgeschreven wat ik gezien en beleefd had, want een filmcamera had ik niet meege nomen. Die was veel te zwaar en ik had er geen zin in om ermee te sjouwen. Enige tijd daarna ben ik voor de tweede keer gegaan en toen heb ik hem natuurlijk wèl meegeno men. Terug in Nederland, nadat ik alles in elkaar had gezet en de ge luidsopnamen erbij had gemaakt, dacht ik: „Het is eigenlijk zonde om al dat moois voor mezelf te houden, daar moeten meer mensen van kun nen genieten". Toen ben ik naar iemand van het Rijksmuseum voor Volkenkunde toegestapt, die direct erg enthousiast was. Van hem kreeg ik de gelegenheid om mijn films -r- later heb ik er nog meer gemaakt daar te vertonen". „Dat is bij sommige onderwerpen inderdaad een probleem. Bovendien ben ik een echte perfectionist, dus ik blijf net zo lang zoeken tot ik het goede heb. Vooral bij mijn films over Indonesië, het hedendaagse In donesië, is het moeilijk om aan com mentaar te komen. Er zijn boeken genoeg over het oude Indonesië, maar over het hedendaagse land is nog weinig geschreven. Ik haal wat uit boeken en tijdschriften, tik het uit en laat het vervolgens controle ren door een deskundige. Meestal komt het dan toch weer goed". „Terugkomend op uw films over Leiden en het Leidse bedrijfsleven. Wat gaat U ermee doen?"/ „In de eerste plaats wil ik het als een hobby blijven beschouwen. Het Gemeente-archief had, ongezien al een kopie gevraagd, maar ik: wil wel het vertoningsrecht in eigen hand houden. Het is nu eenmaal een lief hebberij een dure trouwens, zo'n film komt alles bij elkaar op een duizend gulden en met die ver toningen voor verenigingen en derge lijke krijg ik nog iets ervan terug. Het blijft natuurlijk een druppel op een gloeiende plaat, maar dat is niet zo erg. Ze hebben vaak tegen me ge zegd: „Waarom stuur Je die film niet eens naar de televisie?". Ik pie ker er niet over. Ik heb daar hele maal geen zin in". „In „Leiden, een merkwaardige stad" registreert u met de camera eigenlijk alles wat er voor moois en lelijks in Leiden te zien is. De toe vallige toerist zal, wanneer hij scherp oplet, ongeveer hetzelfde zien. Maar de toestanden die we te zien kre gen, zoals de afbraak in de Camp en andere afbraakbuurten in onze stad, behoeven toch wel enig com mentaar?". „Het is jammer, dat u de film al leen met achtergrondmuziek hebt gezien. Ik heb er wel degelijk een commentaar bij. Maar ik wil dat aan vullen met opmerkingen die van ge meentewege zelf over deze produktie komen. De voorlichtingsman van de gemeente en de directeur van Ge meentewerken waren aanwezig. Uit de discussie die erover ontstaat, wil ik graag een groot deel van het commentaar distilleren". ANNEMIEK RUYGROK Foto Jan Holvast. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN Ds. R. J. Koolstra zal. op 12 mei om 7 uur zijn intrede doen in de Geref. Kerk van Leiden. De dienst wordt gehouden in de Oude Vestkerk. ADVERTENTIE is mans genoeg om in een paar daagjes, een weekje of langer licht inpakwerk of huishoudelijk werk behoorlijk wat bij te verdienen? Eventueel ook in de weekenden. Neem snel kontakt op met UIT2 EHHflB Nieuwe I UITZENDBUREAU LUBA Nieuwe Rijn 35, Leiden telefoon 01710-40341 Donizettihof 10, Alphen aan den Rijn telefoon 01720-9 46 98 LEIDEN Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest'krijgen vanaf 1 mei een tadspostbesteldienst. Initiatiefnemer is de heer B. Ruben. De Stadspost eitien wordt voorlopig gevestigd Willem de Zwijgerlaan 389, tel 25691. Met deze particuliere postbezorging volgt Leiden het voorbeeld van Ipeldoorn waarmee een nauwe samenwerking bestaat. Stadspost Leiden n Apeldoorn wijzen er nadrukkelijk op. dat zij in generlei verband staan iet de veelbesproken postbesteldienst in Leeuwarden. Door de voortdurend sterk stijgende PTT-tarieven ontstaat er vooral 0 y lokale postverzenders steeds meer behoefte andere wegen te gaan be- 1 fandelen. De Stadspost Leiden zal post in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest aan bezorgen tegen tarieven, die 30-50% beneden de PTT tarieven liggen. )e beer Ruben heeft aan verenigingen, instellingen eri bedrijven een cir- ulaire met tarievenlijst gezonden waarin hy de voordelen van zijn stads- j ost uit de doeken doet. Alles wat onder drukwerk valt wordt bezorgd: rochures, convocaties, accept-girokaarten, clubbladen, voorverkoopuitnodi- ingen, kerkbladen, verenigings-, bonds- en personeelsorganen, mededelin- tnbladen etc. De Stadspost wordt bezorgd door streng geselecteerde bezorgers, meren- eels gepensioneerde krachten alsmede enkele studenten. Er is 14 man in Met nadruk wijst de heer Ruben er op. dat zijn werkwijze geheel zal ggen binnen het raam der mogelijkheden, die de Postwet toestaat. In- j ihakeling van de Stadspostdienst Leiden houdt, belangrijke besparingen i: geen tijdrovende handelingen meer zoals het plakken van postzegels, ellen en bundelen op postrayon etc. Behalve voor periodieken, worden een minimum aantallen gehanteerd. Stadspost Leiden becijfert een kos- inbesparing van 30 tot 50%. Hoe zwaarder de stukken des te voordeliger de bezorging. Voor drukwerken tot en met 20 gram wordt tot 250 stuks cent berekend, meer dan 500 stuks zonder rayon-nummers 13 cent en J iet rayon-indeling 10 cent. LEIDEN' In een gisteravond in de Lakenhal gehouden ledenvergadering in de vereniging Oud-Leiden heeft prof. Th# H. Lunsingh Scheurleer j; a acht jaar afscheid genomen als voorzitter. Hij werd benoemd tot lid an verdienste. Vice-voorzitter Th. Mever sprak waarderende woorden over het werk >n de scheidende voorzitter. In diens plaats werd gekozen dr. M. A. van longen. De bestuursleden Aalders en Weiland werden herkozen. Prof. Lunsingh Scheurleer deed een uitspraak, die zyn liefde voor Leiden mvijst. "Het laten verwaarlozen van de Pieterskerk en vergrjjp tegenover de Nederlander", zei hij. „waar werd oprechter trouw, dan tussen mode en de vrouw, ter wereld óóit gevonden 't Antwoord daarop, (met alle respekt voor Joost van den Vondel), luidt eerlijk en oprecht: bij uw eigen modehuis! Het adres waar de bewijzen van modemaker schap rek-voor-rek 'n groots festival van mode-nieuws uitstralen. Waar 't prilste voorjaars-japonnetje fonkelt als 'n prelude, elegant als 'n etude! Zo'n japonnetje, erg subtiel gestyleerd en in nop- imprimé uitgevoerd vindt in haar voorj aars-avond-gebruik bijvoorbeeld 'n elegante afronding met 'n ivoorwit-linnen jasje. Twee knapen van knopen leiden in dat jasje weer de aandacht af van 't subtiele koord-stiksel op kraag en quasi-zakjes. Als totaal kan zo'n mode-komplet geen betere aanbeveling krijgen dan van uw eigen modehuis. U loopt alleen 't risiko, dat 'n eveneens modebewuste frangaise in Parijs uw mening deelde Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard LEIDEN „Als ik volgend jaar mei niet ka n beginnen, moet ik de bouw van de nieuwe fabriek stopzetten en tegen het personeel van zowel de Grofsmederij en IBB/Kondor zeg gen: het spijt me heren, gaat U maar naar de gemeente. U gelooft het misschien niet meer, maar er zijn nog mensen, die inzien dat ze een sociale functie hebben. Die zijn er zelfs ook nog buiten Leiden". In emotionele bewoordingen (al zei hij later: "Ik ben helemaal niet emotioneel, ik ben alleen gewend hard te zeggen wat ik denk"), zette de heer Melkert van de Belgische financieringsmaatschappij Sokol gisteravond uiteen wat de conse quentie zou zijn, als de gemeente de bouwplannen die de IBB/Kondor heeft voor het eiland van de Grof smederij aan de Zuidsingel, niet zou goedkeuren. Hij toonde gisteravond in een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor stadsont wikkeling en volkshuisvesting en openbare werken, die zich bogen over het ontwerp-bestemmingsplan voor een maquette, die zijn mensen het af gelopen week-end onder hoogspan ning hadden gefabriceerd. Daarop afgebeeld: drie flats nabij de meel fabriek De Sleutels aan de Ooster kerkstraat, waarvan de hoogste (26 meter) het dichtst bij de immense ge bouwen van de meelfabriek was ge projecteerd. Alelkert zag voor deze flat twee functies: als huisvesting voor b.v. werkende Jongeren en als barrière tegen de geluidshinder van de meelfabriek. De twee andere flats zouden moeten dienen voor gezlns- bewoning. Hoogbouw is uit oogpunt van exploitatie noodzakelijk, aldus Melkert. Het project hangt ten nauwste samen met de bouwplannen voor het Waardeilknd en de nieuw bouw van de Grofsmederij in de Gro te Polder en daarmee evenzeer met het voortbestaan van zowel de Grof als de IBB/Kondor, dat zich van Amsterdam naar Leiden aan het ver plaatsen is. "Elke dag uitstel kost ons geld", zei Melkert. Zware economische argumenten, die lang niet alle commissieleden vooralsnog van de noodzaak over tuigden. "Wie zegt ons, dat U onder rendabel geen twintig procent winst verstaat?", zei Amptmeijer. (PSP). "U mag met een accountant komen en onze boeken zien", repliceerde Melkert. De commissies gingen over igens in meerderheid met het ont werp-bestemmingsplan akkoord. Al leen Amptmeijer en Van Rooyen (D'66) hadden overwegende bezwa ren. Wethouder Kret vertelde, dat het college van B. en W. nog een keu ze zal maken tussen de plannen voor het eiland aan de Zuidsingel: de hoogbouw van IBB/Kondor of de laagbouw, zoals die in andere ont werpen wordt bepleit. LEIDEN/KATWIJK Vanmiddag heeft de heer W. Kroon afscheid genomen van het Leidsch Dagblad wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Hij heeft precies vijftig jaar bij de krant ge werkt. Toen hij als vijftienjarige knaap in dienst trad telde het technisch be drijf, waarbij hij werd ingedeeld, twintig mensen. Op de redactie werk ten twee man. „Voor" zaten ze met z'n tweeën: een meisje voor de abon nementen en een boekhouder „En dan de baas nog met z'n secretaresse. i het gebied rondom De krant had toen een oplage van elfduizend, krantepapier kostte toen zes cent per kilo. „Ik heb het Leidsch Dagblad groot zien worden", stelt de scheidende jubilaris vast. „Een telex had je toen niet', her innert zich de heer Kroon. „Je had Reuter. Een paar keer per dag ging je naar het station op de fiets om een brief op te halen. Die gaven ze vanuit Amsterdam mee om een steen, wamt brieven mocht je niet per trein versturen. Het was officieel een pak ketje. Het werd'n heel stuk beter toen het ANP kwam. waarvan L.D.-di- recteur Henny één van de oprichters was. Toen werd de nieuwsvoorziening een stuk beter. „We waren met het gezin uit Hille- gom naar Katwijk gekomen, en ik had niks te doen. Mijn vader vond een krant van een week oud. Daar in vroegen ze bij het Leidsch Dag blad een loopjongen. In die week hadden ze nog niemand gekre gen, dus ik werd aangenomen. Maar na een tijdje zei mijn vader: zo leer je niks. Toen is mijn vader naar de baas gestapt, meneer Hen ny. Ik heb toen een leerovereenkomst gekregen voor handzetter. samen met twee anderen. Om de beurt deden we dan twee dagen per week de bood schappen. Toen ik had kwa Wonen in de binnenstad. Spelen in de binnenstad. In de v. d. Werf straat wordt een parkeerter rein momenteel omgebouwd tot speelterrein. (Foto Jan Holvast) weer drie andere jongens: Jan Ver ver, Jan Fallaux en Henk Redel. Ik ben toen opgeleid voor machinezet- Voetbal „Behalve in het technisch bedrijf heeft de heer Kroon ongeveer veertig jaar meegewerkt aan het Leidsch Dagblad als sportmedewerker. „Het hele zaterdagmiddagvoetbalQuick Boys, Ter Leede, Noordwijk, Rijns burg, ik heb overal gezeten. Dat heb ik zo'n veertig jaar gedaan. Als een club niet in de KNVB speelde werd het niet betaald, maar ze na men het wel op. Omdat ik lid was van Quick Boys, stuurde ik het op. Toen ze bij de KNVB kwamen werd dat pas per verslag betaald. Het was een soort hobby van me, want het wordit toch nooit betaald naar de tijd die je eraan moet geven. Ik heb veel met Ruud Paauw gedaan, eerst was, René Vos er alleen. Later is Ruud Paauw erbij gekomen, toen Paul de Tombe en weet ik "hoe ze allemaal heten". „Vroeger maakte men veel meer notulen van een wedstrijd. Tegen woordig wordt veel meer de achtera- grond belicht, van hoe kwam het nou en zo. De trainers laten ze ej wat over zeggen. Ik lap dat aan m'n laars, want die praten toch altijd hun eigen straatje schoon". „Als ik vroeger schreef over Quicl: Boys twee of drie, dan werd dat opgenomen. Nou' is daar geen ruimte meer voor. Een kwart van de pagi"-' is tegenwoordig koppen. Comment^ J op een wedstrijd gaf je wel, naaf eigen inzicht, want het was je per soonlijke mening over de wedstrijd.- Die mis ik nou wel. Je hebt zo brie ven op de redactie van mensen dre het Cr niet mee eens zijn. want er zit altijd iets persoonlijks in". „Het hele kjantenbedrijf wordt in enkele uren samengeperst. Het is al tijd een jachtig bedrijf geweest. Je móest op een bepaalde tijd klaar zijn, want de kranten gingen mot de trein, de tram of de bus mee. Voor al die Rijnstreek- en dorpeneditie, want de mensen stonden op een be paalde tijd bij de halte. Nu het in eigen beheer wordt weggebracht kun. je nog eens zeggen: het steekt niet op vijf minuten. Ik ben eens om half tien thuisgekomen. Toen was de krant pas klaar. Dat was toen we pas de nieuwe pers hadden. Daar waren in het begin nog wel eens problemen mee. Dan zeiden we: we bellen wel- als-ie weggaat". De pers is na een kleine vijftig jaar trouwe dienst een week geleden gesloopt. Uren kan de heer Kroon vertellen over het krantenbedrijf, waar hij een halve eeuw heeft gewerkt. Tot 1952 kwam hij op de fiets vanuit Katwijk naar Leiden. Daarna met de brom fiets. „Nu fietsen ze niet meer Je had de hele dag binnen gezeten, dus ik vond het een lekker tochtje. En je was 's morgens in ieder geval wakker als je aankwam". WILLEM CHR. NIJEBOER. Foto Jaap van Duijn. LEIDEN De forumdiscussie over "Wonen in de binnenstad", die gis teravond velen naar de Lakenhal trok, vraagt wel om enkele kantte keningen. In de eerste plaats was 't jammer, dat tegelijkertijd met dit gebeuren van de vereniging Oud-Lei den, die het vroegtijdig had aange kondigd, een raadscommissieverga dering werd gehouden over een on derwerp, dat ook met wonen in de binnenstad te maken had. Mensen moesten een keus maken, sommigen verdeelden hun avond. Verder vond ik. dat er in de discus sie te weinig echte informatie over de tafel kwam. Van de zijde van de gemeente waren er aarzelende ant woorden en terecht werd de conclu sie getrokken, dat er een stuk voor lichting moet komen op het gebied van monumenten restauratie voor bewoning door gezinnen. Oud-Lei den deed hiervoor een beroep op de gemeente. Burgemeester Vis, in wiens portefeuille voorlichting zit, heeft het in elk geval gehoord, want hij was er. Te veel, naar mijn mening, werd de discussie op een gegeven moment een deel van de actie, die de Pieters- wijk voert tegen de overlast van bars en café's. Die actie is begrijpelijk en natuurlijk heeft de aanwezigheid van "lawaaitenten" te maken met wonen in de binnenstad, maar dat was niet de opzet van deze avond. De meeste informatie over hoe en wat als Je in de binnenstad wilt wo nen kwam van monumentenzorg- rayonarchitect Van Hemert in een inleiding, die werd geïllustreerd met een serie dia's van oude binnenste den, waar Je een beetje warm van werd. Koude douche: Leiden was er niet bij. Er zal moeten worden aan gepakt, dat is duidelijk. HANS MELKERT, met een iqd systeemset. U kunt letterlijk tienlallen fcombinaties maken, helemaal aangepast aan uw doel. Bijzettafel, drager voor ordeners. kasten, hangmappen n vele andere toepassingen. Bekijkt u de mogelijkheden ir r kantoorelliciency

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3