Drama's niet van de lucht in Haagse inbraakaffaire K.&O. en 't toneelbeleid Voor meer informatie blijft keus uit vier Lezers schrijven Dokter Schaefer als huis- en weekend-arts jonge medewerker statistiek ELSEVIER DETAILHANDEL B.V. ADMINISTRATIEVE KRACHTEN WOENSDAG 24 APRIL 1974 Te gek, maar waar gebeurd: een jagse huisvader is anno 1973 voor eerst van zijn leven gaan inbre- omdat zijn gezin niet te eten Henk (25) was in Juli 1972 wegens 4rek aan werk als bouwvakker ont- igen. Om reden die ter zitting van Haagse rechtbank niet duidelijk rden had hij twee-en-eenhalve (and op een uitkering moeten ichten. Hy werd van het kastje naar de aur gestuurd en hij moest forse hulden maken om zijn gezin (vrouw kind van vier) van het hoogno- k te voorzien. Maar stelen was er rtbU- mei vorig Jaar had hij weer jk gevonden. In juni werd hij ziek begon het drama van voren af ambtenaren van de ziektewet oden dat hij recht had op by- ind, maar ambtenaren van de so- ile dienst riepen dat hij een uitke- j moest hebben krachtens de ziek- ret. Het resultaat was dat Henk in vijf ien tijd zegge en schrijve twee uit- jlngen loskreeg: 184 gulden en 50 iden. Het weekeinde van zaterdag augustus ging hij in zonder een en zonder brood op de plank. kan het gebeuren dat huisvader ok op 21 augustus „rijp" was voor aünele actie. Samen met drie ge- itineerde buurtgenoten ging hij op 1 om de eerste kraak van zijn en te zetten in een textielopslag- ats te Bcrkel en Rodenrijs. Buurman Toontje (21) wist de weg. een brandladder en een nood- op het dak kwamen de heren aen. Toen was het hard aanpak- a geblazen om 950 rokken en 300 nes pantalons naar de auto te Waarde van de buit: 25.000 !den. )m vier uur 's nachts waren zij in de Jan van Gojenstraat, de gestolen textielschat met ■n en macht in Toontjes huis naar eerste etage werd gesjouwd. Hun gewone nachtelijke arbeid bleef in straat niet onopgemerkt. Een on- tende tipte politie en in de kortst ïkbare tijd zaten alle betrokkenen de cel. roor de Haagse rechtbank weet^ uk niet veel in te brenge*. Een rocaat heeft hy niet en het is htbankpresident mr. De Mol van lerloo zelf die voor de onfortuinly- beginneling 'n goed woordje doet ir uitvoerig in te gaan op diens eve financiële omstandigheden, daal op het feit dat Henks gezin het weekeinde voor de inbraak is te eten had. De maatschappij is te mgewikkeld rorden". bedenkt zich de president, zijn zóveel sociale regelingen die tlkaar grijpenen als die amb- iren dan niet zeker zijn hoe het rt, dan gebeurt er niks. En daar du de dupe van geworden". Us pleister op de wonde blijkt de iale dienst achteraf aan Henk vyf- iderd gulden te hebben gegeven, !at hij tenminste zijn schulden kon ilen. Henks rekening bij de Jus- staat echter nog wijd open. Hficier mr. A. J. Dek wil enerzijds begrip opbrengen voor Henks amalige moeilijke omstandigheden ir anderzijds ziet hy de toekomst onze Jongeman weinig hoopvol moet. Want Henk is inmiddels oud-yzerhandeltje begonnen met kameraad Toontje en dat moet [ens de officier bijna zeker uitlo op heling en aanverwante crimi- zaken. tet Ujkt wat op Justitieel koffie- hkyken, deze theorie, maar mr. Dek ontleent er tegen Henk toch een concrete eis aan: drie maanden ge vangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. Zegt Henk: „Werk krijg ik niet. Mag ik dan alsjeblieft voor me eige beginnen?" Toontje zelf hoort acht maanden tegen zich eisen. Maar hij komt dan ook niet voor het eerst in de Jan van Nassaustraat en behalve voor de tex- tieldiefstal moet hij zich ook verant woorden voor heling van een party gestolen leren jasjes en voor een in braak in het pand van de Borsumy aan de Scheveningseweg, waarvan hij in de nacht van 23 of 24 februari ze ventienhonderd sigarettenaanstekers buitmaakte. Toontjes concubine staate óók te recht. Het is een soort ongeschreven regel dat vrouwen van inbrekers niet voor heling worden vervolgd, maar de officier van Justitie mr. Dek heeft ten aanzien van de jeugdige Tonia (19) een uitzondering gemaakt. Hij verwyt haar niet alleen dat zij de buit in haar woning „verborgen heeft gehouden", maar ook dat zy vyf ge stolen rokken „als geschenk heeft aangenomen". De president stelt voorzichtig vast dat Tonia niet heeft geprotesteerd toen haar woning tot textielpakhuis werd gepromoveerd. „Nee", zegt Tonia, „wat moest ik dan? Ik lééf toch met Toontje! Dus wat zal ik protesteren?" „Maar u hebt ook nog vyf rokken aangenomen", houdt de rechter haar „Ja", zegt Tonia, „ik had toch geen centen om iets te kopen?" Het meisje vertelt hoe zy met Toontje en de kinderen door geldgebrek op een vrij wel onbewoonbare etage hokte. „Het lekte zo dat onze babie de druppels in haar gezichie kreeg". Officier van Justitie mr. Dek ont hult dan hoe hy Tonia's positie ziet. „Wanneer Je gaat samenwonen met een figuur als Toontje en Je wacht af dat hij gaat inbreken, dan zit de heling er by voorbaat dik in en kan je niet beweren dat Jezelf onschuldig bent", vindt de magistraat. Op de publieke tribune klinkt ru moer van enige bewogen vrouwen. Maar de officier eist glashard veer tien dagen gevangenisstraf tegen To nia, 19 Jaar Jong, blanco strafregister, moeder van een zoontje van twee jaar en een baby van drie maanden. Vonnis 7 mei. aarschijnlijk oIgend jaar uli al plichte utokeuring atONINGEN (ANP) "De rege- zal er naar streven dat van 1 1975 af de personenauto's, de torfietsen en de bedrijfsvoertui gen verplichte periodieke keuring (ten ondergaan. Het eerst zullen voertuigen die tien Jaar en fer zijn aan de beurt komen. W betekent dat het eerste Jaar #"n 530.000 personenauto's en mo- fietsen en 80 000 bedrijfsvoer- onder de keuringsplicht val- Dat verklaarde minister Wes- ifrp van Verkeer en Waterstaat iermiddag in Groningen ter gele- feedd van de officiële ingebruik- 3ing van het keuringsstation van rijksdienst voor het wegverkeer, fet keuringsstation is het eerste i veertien keuringscentra waar ca^PJfsvoertuigen, opleggers en langwagens zullen worden ge- troleerd. Behalve deze keurings- ra zullen dertien stations worden jj( vuwd voor de verplichte periodie- fleuringen. minister verwachtte dat binnen tot drie weken het wetsontwerp (effende deze verplichte keurin- 'aan de Staten-Generaal zal wor- enja 'aangeboden. dit wetsontwerp is tevens een binding gelegd met de wet op de ^verontreiniging. Op die manier treD' ;en ook milieuaspecten betrokken ®en worden bij deze keuringen. de minister. Het gebouw in dingen waarin ook het distrlcts- loor voor de rijksdienst voor het [verkeer ls gevestigd, heeft 2.5 ioen gulden gekost. Er zullen per ongeveer 15.000 keuringen kun- worden uitgevoerd. Van mij (voorlopig) geen woord over de b(l)oeiende ruzie tussen de heer Kuyper en het bestuur van K. en O. Wel wil ik ingaan op de ver klaring van K. en O.'s voorzitter, de heer Gmelich Meyling (L.D., 13 april), voorzover die niet op die con troverse betrekking heeft. K. en O. streeft ernaar niet alleen zijn eigen culturele centrum maar ook. na de restauratie, de schouw burg te behren. Deze week wordt er zelfs een commissie van schouwburg en K. en O.-bestuurders "geïnstal leerd" om een voorstel in deze rich ting te bestuderen blijkbaar is de schouwburgcommissie daar zelf niet meer toe bij machte. Wat de schouwburgdirecteur betreft: hy mag dan wellicht K. en O.'s abon nementhouders een paar maal in moeilijkheden gebracht hebben, zijn persoon is bij de reorganisatieplan nen niet in het geding, aldus de heer Meyling. Dat laatste is tegenover de boze vermoedens van de heer Kuy per een hele geruststelling, waaraan de schouwburgcommissie zeker ge houden moet worden. Wel spreekt de heer Meyling erg makkelijk over "de nieuwe directiestructuur", alsof de noodzaak daarvan al bij voorbaat vaststond. Maar die noodzaak staat m.i. niet vast, en tegen de plannen van K. en O. moet bezwaar gemaakt worden. We hebben te maken met een ge meente. die (in 1969) een schouw burg koopt van een particuliere ver eniging en een eigen commissie in stelt om het gebouw te beheren en een toneelbeleid te voeren. De daar naast bestaande particuliere stich ting K. en O., die zich o.m. ten doel stelt zijn inschrijvers reductie op toneelvoorstellingen te bieden, wordt in de commissie ruime mede zeggenschap geboden: de helft van de leden der schouwburgcommissie wordt benoemd door K. en O. In de buitengewoon moeilijke periode, waarin de schouwburg gesloten is, doen de commissie en de schouw burgdirecteur zó goed en zo kwaad als dat kan hun best om het toneel- bezoek te stimuleren. Helemaal luk ken doet dat in die beroerde om standigheden natuurlijk niet, alle par tijen krijgen klappen, ook K. en O. in de vorm van een gevoelige terug gang van het aantal inschrijvers. Gelukkig weet de commissie na ein deloos geploeter de restauratie van de schouwburg veilig te stellen. Ook weet, de directeur, die inderdaad de plank wel eens misslaat, in deze ja ren ondanks het gebrek aan goede accommodatie een aantal uitsteken de producties naar Leiden te halen: niet in de eerste plaats het traditio nele kwaliteitstoneel waar K. en O. het van moet hebben om zijn abon nementhouders tevreden te stellen, maar meer toneel in het populaire en in het avantgardistische genre. In die laatste verschuiving manifesteert zich tevens een landelijke verande ring van het Nederlands toneel. Hoe reageert nu K. en O.? Het telt zijn zegeningen één voor één en besluit geschrokken, dat het eigen belang niet meer parallel loopt met het gemeentelijk toneelbeleid. Het stelt nu ijskoud de gemeente een machtsovername voor, natuurlijk Minister van volksgezondheid YRR Vietnam bezoekt Leiden LEIDEN Op haar rondreis door Europa in de week van 1 tot en met 6 mei zal een delegatie van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam o.a. een bezoek aan Leiden brengen. De delegatie be staat uit mevrouw dr. Duong Quynh Hoa, minister van Volksgezondheid en sociale zaken en de heren Tran goc Dang en Le Van Loc. De delegatie zal met name in het kader van de universitaire hulp aan Vietnam verschillende universiteits steden bezoeken. Het bezoek aan Leiden is op 3 mei en begint om drie uur. In de collegezaal van de vrouwenkliniek in het academisch ziekenhuis zal de delegatie allereerst een overzicht geven van de huidige gebieden die onder het bestuur van de VRR staan, in het bijzonder waar het gaat om de volksgezondheid. Daarna wordt er een bijeenkomst gehouden in het Leerhuis van de vrouwenkliniek, waarbij de delegatie van gedachten zal kunnen wisselen met vertegenwoordigers van de uni versiteit en het AZL. niet in de huidige moeilijke tijd, abonnementhouders en overige in- meenten, zonder kleinzielige beknib- maar na de opening van de geres- schrijvers, moet aan hun mentaliteit beling. taureerde schouwburg, wanneer er - weer eclatante successen behaald kunnen worden. Nu. de gemeente zou wel gek zijn, valt. "kunnen wij bij de Haagse Co- niet nog doet. Maar die prestaties ai 4 tereCht". Geen woord behoren en kwantiteit elk cultureel initiatief, Ik wil uiteraard niet zeggen, dat K. elk artistiek risico ondergeschikt en O. in het verleden geen uitsteken maken. Als het repertoire niet be- de prestaties heeft geleverd als zij dit voorstel aannam. Al Jaren medie of lang streeft zij onderdeel van het ge- het cultuur- kwaad van de gemiddelde abonne- meentelijk beleid te vormen. Er beleid in eigen hand te houden en te menthouder, maar hij heeft centraliseren (vergelijk ook de instel- maal ling van de Culturele Raad) Moet zij dan. wanneer de vruchten -an het geploeter eindelijk geplukt beleid n- dus geen reden, het gemeentelijk traditioneel ingestel- cultuurbeleid dat z'n nut nog nauwe- de smaak. Ik ben dus bang. dat K. lijks heeft kunnen bewijzen. risicoloos, behoudend toneel- te buigen door te vluchten in de ze- kunnen worden, een reuzenzwaai meente daarentegen kan zich ver- naar het verleden maken en het be- oorloven om binnen haar budget enig leid weer overdragen aan een parti- risico te nemen en naar vernieuwin- culiere instelling, die het uitsluitend gen te streven, omdat zij met in- om het aantal inschrijvers te doen schrijvers niets te maken heeft. Na- is? Want dat laatste blijkt uit de tuurlijk moet de schouwburgdirec- W. HOGENDOORN oud-lid van de Schouwburg commissie. Een wandelende tak? Welnee, een boerin in het Italiaanse deel van ZwitserlandTicino, die een lading kastanjebladeren naar huis brengt. verklaring van de heer Meyling teur dan wel net zoveel vryheid kry- zijn be- gen als zijn collega's uit andere ge- aantallen Dokter Schaefer op de fiets iwel) heeft, hield hij geen praktijk meer door sneeuw en wind als de wegen over. niet berijdbaar waren. E ZWART-DE LA RIE. Pres. Kennedylaan 252 Oegstgeest. De dokter is 23 Jaar onze huis arts. Daar onze moeder lang ziekbed heeft gehad is dokter Schaefer al tijd bereid geweest te komen, hoe en wanneer dan ook. Ondanks rissen encyclopedieën We zijn een weetgierig tezamen één ns aansluiten patiënten van gaan al sinds tientallen jaren Ons gezin bestaat uit zes personen, dr. Schaefer. Sinds verleden Jaar keus te kunnen doen uit rissen Fockema Andreae, was een soepele bij elkaar steken kennis dorstend volkje, dat ondanks gespreksleider, die eerst de vertegen- grote Nederlandse encyclopedie gaan kleine taalgebied er prat op kan woordigers van Elsevier (Winkler maken, duidelijk een sterk kosten- Prins), Scheltens en Giltay (De Ne derlandse Larousse)Spectrum besparende zaak. De uitgevers bleken daar weinig i wie 4 kinderen. Veel ziekten met hebben wij dr. Schaefer als huis- cyclopedieën. Bleef dit vóór de Kluwer (Summa) aan het woord voor te voelen, met als argumenten de kinderen, nooit een weigering. Wij arts en hebben wij hem leren ken- Tweede Wereldoorlog beperkt tot de liet c hopen de dokter nog vele Jaren te nen als een bekwaam arts. Zelfs al Winkler Prins en de Oosthoek, er na merken van hun uitgaven op te som- behoeden en nog wel 50 jaar. had hij geen dienst, dr. Schaefer zijn er verschillende bijgekomen. De men. FAM. V. D. ZWAN-ZANDVLIET Van Hogendorpstraat 24 Leiden. Jaar Naar aanleiding over Dr. Schaefer z< ervaring willen mededelen. Toen mijn moeder, nu drie geleden, op een zondagavond leed en onze huisarts niet in de dokter i stad was, waren wij ook aangewezen reacties, op dr. Schaefer als weekend-arts. Wij belden hem om 10 uur 's avonds. Hij liet onS tot 12 uur wachten. Een schoonzusje had hem ook eens nodig voor haar moeder, die veel pijn had. „Geef maar een aspirien tje," was het advies van de dokter en hij kwam niet. Tot mijn zwager in de auto stapte en de dokter zelf van huis haalde. Men kan toch wel stellen dat men alleen in uiterste nood een weekend arts roept en als het even kan liever wacht tot de eigen huisarts weer be reikbaar is. Het is dan ook wel op vallend dat tot dusver alle positieve reacties komen van mensen die dr. Schaefer als huisarts hebben. Ook begrijpelijk, want als hij tegenover zijn eigen patiënten handelde zoals hij doet wanneer hij weekenddienst kwam. Wij weten dat dr. zeer goed bekend staat in 't zieken- der, want standaardwerken huis en wel als prima arts. Wij hopen dat dr. Schaefer ..„0 D- n het artikel lang onze huisdokter mag zijn. Naar te verkoopstechniek en ik ook mijn wij aannemen is dat verhaal sterk overdreven, al dan niet verzonnen, om niet te spreken over lasterpraat. Groothandelsgebouw had de afde- feit, dat nog altijd 61 procent Dank aan alle patiënten van onze in het kort de specifieke ken- de bedreiging van het vrije onderne merschap, futloosheid door concur- rentie-gebrek en informatiever- Summa combineren schraling door gemis aan verschei- de denheid. Mr. Fockema Andreae was mee eens: "Kunstmatige een- Larousse iin- woordenboek en encyclopedie, een Winkler Prins steunt op ervaring i dergelijke omvang plus de kostenfac- traditie, de grote Spectrum-encyclo- vormigheid past niet bij de oorspron- nog tor eisen van de ene groep een apar- pedie, de Jongste van het lopende kelijke opzet van de Encyclopedisten de ande- kwartet, zoekt het vooral in korte ar tikelen, die actuele problemen van r omzichtig aankoopbeleid. In de Prinses Beatrix-zaal van t alle kanten belichten. Gezien Uroothandelsgebouw had de afde- feit, dat nog altijd 61 procent v ling Rotterdam van de Nederlandse Nederlanders geen encyclopedie be- geval één ding gemeen hebben: vele eeuwen geleden". Dus blijft in de boekhandel de het lastige keus bestaan uit vier geva rieerde encyclopedieën, die in ieder de vele goede en Juiste Boekverkopersbond een dezer da- zit. is FAM. RACKÊ Opaalstraat 73 Leiden. Discussie gesloten Redactie. gen i confrontatie belegd tussen heid 1 ruime afzetmogelijk- zijn alfabetisch opgezet, want dit produkt. Maar de hoge systematisch ingedeelde encyclope- kosten zetten de adspirant-koper en die, zoals kort na de oorlog de Ensie, daarmee zijn boekhandelaar wel De voorzitter van de Rotterdamse het blok. Vandaar de vraag i W. H. uitgevers, zij de koppen niet s hier nooit een succes gebleken. J. A. FRENKEL. Bezetters actiegroep MOB-Leiden houden boetes DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad der Nederlanden heeft giste ren het beroep in cassatie verworpen van acht personen, die op 29 februari 1972 in Leiden om het medisch-op- voedkundig bureau draaiende te hou den het bureau van de inspecteur van de geestelijke volksgezondheid in Zuid-Holland en Zeeland bezetten!1 Door het gerechtshof in Den Haag waren de bezetters in beroep veroor deeld tot een boete van f 25,-. In eerste instantie had de politie rechter de bezetters vrijgesproken, omdat de materiële wederrechtelijk heid had ontbroken. Vervolgens be handelde de rechtbank deze zaak, nadat het gerechtshof de dagvaar dingen nietig had verklaard. In be roep van het rechtbankvonnis kwam het gerechtshof ook tot een veroor deling tot een boete wegens het we derrechtelijk binnendringen van een voor de openbare dienst bestemd lo kaal. De bezetting werd destijds door dertien medische studenten uit gevoerd. Zij zagen daarin een laat ste mogelijkheid om het MOB-Leiden voor tachtig patiënten te behouden nadat het hoofd van het bureau was ontslagen. EXECUTIE-VERKOOP op donderdag 25 april 1974 des namiddags te 3.00 uur ten laste van de heer C. W. P. Kerkvliet wonende te Roe- lofarendsveen aan de Elzen- straat 31, van enige roerende goederen, bestaande uit meu bilaire goederen, o.a. TV- toestel, bankstel etc. De verkoop geschiedt con tant, zonder opgeld. De gerechtsdeurwaarder J. M. van Belle, Rapenburg 125, Leiden. Het LET OP goedkoopste adres is LESTELLA B.V. Alle keukenproblemen lossen wy i 10 tot 25% KORTING op onze keukens. FINSE EETHOEKEN, nu deze week vo< f 285,- Ook alles voor de doe het zeiver tegen aannemers- prijzen. WANDTEGEL5, vanaf f 9,— p. m2 VLOERTEGELS, vanaf f 12,— p. m2 PLAVUIZEN vanaf f 18,— p. m2 Ook diverse restanten voor te gekke pryzen. Granol en sierpleister cement, zand, stenen, lym en voe- genwit, enz., enz., enz. Dit alles is verkrygbaar in kleine verpakkingen. CASH EN CARRY, Nieuwe Rijn 65, Leiden, tel. 21490 Showroom - kantoor Papengracht 5a, Leiden, tel. 20221 De gehele week geopend, ook donderdagavond. GEMEENTE LEIDEN i diverse werkzaamheden op statis- wy zoeken hiervoor een Jonge kracht met een schoolopleiding op mavo-4 niveau (vakkenpakket met wiskunde), met belangstelling voor cyfers op het gebied van bevolking, woningen, onderwys en andere gemeenteiyke zaken. Bereidheid om zich door studie te bekwamen in de statistiek moet aanwezig zyn. De kosten van deze opleiding worden voor 75% vergoed. vraagt voor de te Leiden te vestigen CENTRALE ADMINISTRATIE van een aantal boekhandels eventueel op part-time basis. Vereisten: enige ervaring met admini stratief werk. Sollicitaties kunt u richten aan ons adres: postbus 1991Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15