Arbeiderspartij kiest Rabin tot opvolg er van Meir Kansen Giscard d'Estaing stijgen P CDU' er Von Weizsacker kandidaat voor het Duitse presidentschap Heleggingeri Kansen vrede voter an ooit Geheim memorandum had geen effect Bij zorn 35.000 km per jaar kost een Mercedes Diesel minder dan een benzinewagen van rond 12 mille. landen l^en een gere udprijs I LEIDSE SPAARBANK^ iIRO- TEL AVIV Pre- Sadat van Egypte heeft ren verklaard dat de kan- op vrede in het Midden- nooit reëler geweest zijn nu. Op 'n persconferentie journalisten die bondskan- Brand in Cairo vergezel- rei het Egyptische staats- [d: „Na 26 jaar van bitter- haat en vijandigheid willen ten eind maken aan de staat oorlog". dat bracht hulde voor de agen van de Amerikaanse an Buitenlandse Za- Henry Kissinger, een rege- tot stand te brengen. vraag naar een eventue- trkenning van Israël ant- rdde de president dat dit estuk geen onderwerp van /as. „Het gaat er om einde te maken aan de staat oorlog op voorwaarde dat ons onze gebieden terug- men een stabiele rege- vindt voor het Palestijnse Hoe de verhouding uiteindelijk ontwikkelt, zal aak zijn van de volgende ge iles". n West-Duitsland zijn ren overeengekomen een ge- snlljke commissie op hoog in te stellen die zich zal jhouden met de belangryk- jebieden van samenwerking, voorstel daartoe had bonds- seller Brandt gedaan, die lag voor een officieel bezoek vier dagen in Egypte aan- 95 ADVERTENTIE JERUZALEM Beste kameraden, ik ben opgewonden. Ik ben de zoon van een Joodse emigrant die via de Verenig de Staten naar Palestina is gekomen. Zoon van een moeder die uit Rusland naar Palestina kwam. Zij namen deel aan de opbouw van de arbeidersbeweging. Opgewonden, omdat ik vandaag door de Arbeiderspartij gekozen wordt als kan didaat voor het premierschap Met deze simpele, rustig uitgespro ken woorden die aan de bekende stijl van premier Meir deden den ken, dankte de nieuwe leider van de Israëlische Abeidersparty en adspirant-premier Yitschak Rabin de leden van het centrale partijco mité voor het hem geschonken ver trouwen. Door Rob Simons Met 298 stemmen voor Rabin, 254 stemmen voor de andere kandidaat Sjimon Peres en zes onthoudingen koos de grootste Israëlische rege ringspartij gisteravond de opvolger premier Meïr. van premier Golda Meïr werd met open vizier gestreden en heeft een verfrissend politiek klimaat gescha pen. Op de beslissende vergadering van de partijraad vielen opmerke lijk opgeruimde stemmen te bespeu ren. De plotselinge openbaarmaking door de voormalige luchtmachtcomman dant Weizman van een geheim me morandum over een zenuwinzinking, waaraan opperbevelhebber Rabin in 1967 aan de vooravond van de Ju- ni-oorlog ten slachtoffer zou zijn gevallen, kon die sfeer niet beder ven en heeft Rabin de politieke das niet omgedaan. Politici van allerlei raëlische politiek door de oude uit Yitschak Rabin zenuwinzinking Een nog wart, onzekere schakeringen trokken onmiddellijk fel van leer tegen deze persoonlijke aanval vooral raai. Zelfs voorzichtige Rabin had voor de ge legenheid twee toespraken voorbe reid hetgeen gezien het betrekkelijk kleine verschil van 44 stemmen geen overbodige luxe genoemd kan worden. Deze kleine marge die als een groot persoonlijk succes voor de minister M van voorlichting Sjimon Peres werd s a'1e^ri® van ^un je*ders Dajan Oost-Europa afkomstige partijleiders het vertrek van de 75-jarige ex-luchtmacht-gene- premier Meir met de verkiezing van Weizmans politieke haar 24 jaar Jongere in Jeruzalem geboren adspirant opvolger Rabin tot vriend, de oppositionele generaal Sharon, veroordeelde de manier van optreden van zijn strijdmakker en partijgenoot in scherpe bewoordin gen. het verleden behoren. Voor het eerst in de geschiedenis van de opbouw van de Joodse staat heeft een tsabre, een zoon uit eigen land, de politieke leiding van de belangrijkste partij van Israël op zich genomen. Aanschaffingsprijs of kilometerprijs De aanschaffingsprijs van een de nieuwe gegadigde er nog Mercedes Diesel is niet laag. een aanzienlijk bedrag voor Maar verkijkt u zich niet: als moeten en willen neertellen, u met een Mercedes-Benz Want bij verkoop krijgt hij 200 D zo'n 35.000 km per er ook weer veel voor terug, jaar rijdt bent u per kilo- Een Mercedes Diesel heeft nu meter goedkoper uit dan met eenmaal een enorme lange een benzinewagen van zo'n levensduur, dus vermindert 12.000,- of meer. maar weinig in waarde. Afschrijving en renteverlies A|s u zo-n 35.000 km per jaar meegerekend. rijdt, in een benzinewagen 30% meer kilometers van 12 mille of meer, wordt Een Mercedes dieselmotor het dan geen tijd dat u zich haalt uit elke liter brandstof de veiligheid, de degelijk- ongeveer 30% meer kilo- heid en het komfort van een meters. Dat versterkt nog Mercedes Diesel gaat veroor- eens het voordeel van de loven? Voor minder geld. lage brandstofprijs. Hóge inruilwaarde Als u uw Mercedes over een paar jaar weer verkoopt zal Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. B V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710- 69303 - Rijnsburg, Rijnsburgerweg 132, tel. 01718- 73141 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 01710- 52643/4. T (ANP) De minister van n en de gouverneurs van de banken van de EG-lamden, ren en vandaag in Zeist con- )ver de toekomstige rol van ud ln de internationale mo- stelsel, zijn het er over eens officiële goudprijs niet dient len verhoogd. leeft minister Duisenberg van lën, voorzitter van de confe- gisteravond meegedeeld, iter Duisenberg vertelde ver- t er over vele aspecten van de Btige rol van het goud in het itionale monetaire stelsel, riing bestaat tussen de ielegaties. Iritse minister van Financiën, Healy. zei, dat men het vrij- is geworden over een geza- standpunt. Vandaag zou ich zetten aan het regelen aantal technische details, die snen te worden afgerond. Zij hun gezamenlijke standpunt ten met de Verenigde Staten, het standpunt van de negen ■den voorgelegd aan de groep tatig landen, die werken aan Hen voor de hervorming van ernaMonale monetaire stelsel, ritten zijn gekant tegen iede- tiening van de officiële goud- ®idat naar hun mening al- lusland en Zuid-Afrika, de wiste goudproducenten, ervan Brofiteren. Ook vinden zil een bg van de officiële prijs on- t omdat hierdoor de monetai- ran het goud wordt versterkt, er Juist naar het tegenover- wordt gestreefd. uitgelegd was de politieke verrassing vain de spannende stemmingsdag. Peres wordit na het opzienbarende resultaat reeds als opvolger van DaJan als ministetr van Defensie in de nieuwe regering getipt. Onmid dellijk na het bekendworden van de uitslag sloot hij de partijgelederen met de woorden: „Ofschoon ik geen meerderheid heb behaald, voel ik mij deelgenoot van het overwinnen de kamp. Yitschak en ik zijn nu nog betere vrienden geworden". De opgeluchte leden van de Arbei derspartij, die de afgelopen maan den de ene onheilstyding na de an dere kregen te verwerken, hebben Alon in de opvolgingsstrijd flauwd. Voor het eerst sinds vele Ja ren is een zekere politieke eenheid van de arbeiderspartij niet langer een utopische droom maar een aan de politieke horizon schitterende realiteit. De wonden van de blunders aan de vooravond en in de eerste fa se van de oktoberoorlog zijn bijna schoon gewassen en langzamerhand kan aan het moeizame genezingspro ces worden begonnen. Intussen stape len de problemen bij de komende sa menstelling van een nieuwe coa litieregering zich reeds huizenhoog voor de nieuwbakken partijleider op. Vandaag is de winnaar van de par- Door Ewout Janse hun zelfvertrouwen herwonnen. De tyverkiezingen door regerende Ar- door scherpe interne conflicten ge teisterde partij lijkt niet langer te wankelen, nu de door het plotselin ge aftreden van premier Meïr open gevallen plaats aan de partijtop beiderspartij als informateur aan president Katzyr voorgedragen. De kans op succes van Rabins aan staande informatie-opdracht lijkt echter zonder nieuwe parlementsver- zonder scheuren en uiteindelijk'me't &ezingen uiterst miniem. Met het algemene instemming aan de poli- ^euwe gezicht van de tamelijk po- tieke nieuweling Rabin is toegevallen. Na het uitluiden van enkele uitge bluste en gedeeltelijk verguisde po litici kan de Arbeiderspartij met een nieuw gezicht de politieke strijd hervatten en het aangetaste gezag in de natie herstellen. Een dyna misch en verjongd regeringsteam zal eindelijk de plaats kunnen innemen van de oude politieke rotten uit Golda's zogenaamde „keukenkabi net" die volgens vele Israëliërs al te lang het politieke toneel hebben be speeld. De strijd om de opvolging Herdenking Marconi Deze week zullen radiostations over de hele wereld de honderdste verjaardag van de geboorte van de uitvinder van de radio, Gugliemo Marconi, herdenken, (25 april 1874) met speciale program ma's over de man die eens beloofde een „gordel rondom de wereld" te leg gen. Dit Jaar zullen in Bologna, Mar coni's geboortestad, Amerikaanse en Russische astronauten elkaar ont moeten. President Leone zal er een conferentie van rectoren van Euro pese universiteiten openen. Ray viel flauw James Earl Ray, de man die bekend heeft de moorde naar te zijn van dr. Martin Luther King, is opgenomen in het zieken huis van de gevangenis. Ray is zondagavond uit zijn cel gehaald nadat hij was flauw ge vallen. Hij was reeds vier dagen in hongerstaking. De vorige week heeft Ray zijn drie advocaten ontslagen en zich niet willen onderwerpen aan een psychia trisch onderzoek, dat door de staat werd geëist. Bonn Het presidium van de CDU heeft gisteren na langdurig aarzelen besloten toch een eigen kandidaat voor de Westauitse presidentsverkie zingen van 15 mei te stellen. De keu ze is gevallen op de "partijfilosoof" en plaatsvervangend voorzitter Ri chard von Weizsacker (54). Hij zal het moeten opnemen tegen de libe rale minister van Buitenlandse Za ken Walter Scheel (55), de gegadigde van de sociaal-liberale regeringscoa litie. leden van de gemeenschappelijke parlementaire vergadering, die op 15 mei een nieuwe bondspresident aan- wyst. Deze verkiezing is noodzakelijk geworden omdat de huidige bonds president dr. Gustav Heinemann niiet bereid was zich voor een tweede ambtsperiode van vijf jaar beschik baar te stellen. Gezien het feit dat Scheel in de par lementaire vergadering vermoedelijk de steun van alle 535 SPD- en FDP- afgevaardigden krijgt staat het vrij wel vast dat hy tot vierde West- duitse bondspresident wordt gekozen. tot deze tamelijk late stap besloten: 1. De hoop van de christen-demo craten op toenadering van liberale zijde als de CDU zich voor Scheel zou uitspreken is vervlogen: 2. De recente, voor de CDU succes vol verlopen districtsverkiezingen hebben het aanzien van de party zo versterkt dat zy wel acte de presence moet geven; 3. Bij het ontbreken van een eigen kandidaat zou een deel van de CDU- afgevaardigden in ieder geval zyn stem niet aan Scheel geven, wat het beeld van christen-democratische ge- Nieütemin heeft de CDU het gewaagd zindheid afbreuk zou doen. een eigen zware kandidaat in de Von Weizsacker geniet om zijn inte- pulaire Rabin kan zijn Arbeiderspar- Volgende week zullen de partybestu- koed-oppositie tegemoet zien. De Von Weizsacker moeten bevestigen, traditionele overheersing van de Is- Op 6 mei doen dat de 501 CDU/CSU- strijd te sturen om te tonen dat zij het veld niet zonder slag of stoot wil prijsgeven en wel degelijk ook voor de hoogste functies over capa bele figuren beschikt. De CDU (met steun van Straus' CSU) heeft om verschillende redenen gri'teit en oecumenische gezindheid ook bij politieke tegenstanders grote waardering. Voordat hij in de poli tiek ging heeft hij vijftien jaar in de industrie gewerkt. Vier jaar lang is hij voorzitter geweest van de "Evan gelische Kirchentag", de kerkelijke assemblee van de evangelische kerk. Tot zijn vele nevenfuncties behoort een commissariaat by de Robeco in Rotterdam. Olie duurder? NEWYORK (AP) Het hoofd van de OPEC (de organisatie van olie exporterende landen) heeft gis- tegen gezegd dat de industriële lan den kunnen rekenen op verdere prijsverhogingen voor ruwe olie, tenzij ij de inflatie aan banden leg gen. Jamshid Amouzegar, de minister van Financiën van Iran, zei tegen journalisten dat de olieprijzen op het huidige niveau zuUen blijven tot oktober. PARIJS Tenzij de linkse kandi daat Francois Mitterand er in slaagt in de eerste ronde meer dan de helft van de stemmen op zich te vereni gen, wordt de onafhankelijke repu blikein Valerie Giscard d'Estaing de volgende president van Frankrijk. Dat is hier op het ogenblik de vrij al gemene verwachting, voornamelijk op grond van tot nu toe uitgevoerde opinieonderzoeken. Niemand durft de mogelijkheid bij voorbaat uit te sluiten dat Mitterand op 5 mei vol doende stemmen zal halen om een tweede ronde (veertien dagen later) tussen de twee best geplaatste over bodig te maken. Maar als hem dat niet lukt zal het eerder Giscard dan de Gaullistische kandidaat Jacques Chaban-Delmas zijn, die het op 19 mei tegen hem moet opnemen. De Jongste opiniepeilingen van het IFOP ADVERTENTIE Maak het li gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor i Een hevige gasontploffing, gevolgd door brand, heeft gisteren een gebouw van 30 verdiepingen op het eiland Manhattan in het hart van New York voor een groot deel in een puinhoop veranderd. Er werden 82 mensen naar ziekenhuizen gebracht met verwondingen. Ter plaatse konden er 23 worden behandeld, eiider wie deze dame geevn Mitterand in de eerste ronde 43% van de stemmen, Giscard 25 en Chaban 23. Volgens hetzelfde onder zoek zou Giscard dan in de tweede ronde als overwinnaar uit de bus ko men met 41% van de sternen, tegen 39 voor Mitterand (20% heeft zijn voorkeur nog niet bepaald). Een troost voor Chaban is, dat hij, nog steeds volgens het IFOP ,het er in 'n tweede ronde beter af zou brengen dan Giscard: 43% voor de Gaullisti sche kandidaat tegen 36% voor Mit terand (21% is nog blanco). Geen wonder dat Chaban er gistermiddag in zijn televisie-uitzending de na druk op legde dat er in de tweede ron de maar twee kandidaten zijn. Een aanzienlijk deel van de kiezers is daarvan volgens hem niet op de hoogte. Toch is dit feit naar zijn me ning van wezenlijke betekenis "om dat Mitterand de eerste ronde wint". Giscard redt het volgens Chaban in de tweede ronde niet tegen de linkse kandidaat, „ik ben de enige die de tweede ronde kan winnen van Mit terand". Afgezien van het feit dat de pu blieke opinie zich nog kan wijzigen, moet natuurlijk ook rekening wor den gehouden met de betrekkelijk heid van de opiniepeilingen zelf. Een ander recent onderzoek (van Sofres) geeft Mitterand weliswaar ook de meeste stemmen in de eerste ronde (38), maar laat Chaban als twee de eindigen met 29 tegen 27 voor Giscard. En dan is er nog een der de onderzoek (renseignements Gene- reaux), waarbij Mitterand uitkomt op 44. Giscard op 24 en Chaban op 19. De bekendmaking van dit laatste opinie-onderzoek heeft tot een rel in het Gaullistische kamp geleid. „Renseignements generaux" res sorteert onder het departement van Binnenlandse Zaken en minister Chirac, een anti-Chaban figuur, wordt er nu van verdacht het resul taat van deze poll te hebben laten uitlekken om de positie van Giscard te verstevigen. Dergelijk overzichten van „Ren- seignement generaux" zijn gebrui kelijk in verkiezingsstrijd, maar de publikatie ervan is hoogst ónge- bruikelijk. Het Gaullistische blad „La Nation" spreekt van „grote verbazing, om niet te zeggen schok" Duidelijk is dat de partijen van de meerderheid, die Frankrijk zestien Jaren onafgebroken hebben gere geerd, op het ogenblik in feite bezig zijn met wat in Amerika een "pri mary" zou heten: de eerste ronde van de presidentsverkiezingen be slist over de kandidaatstelling voor de 19de mei Dat brengt met zich mee dat Giscard en Chaban elkaar niet zo onbekommerd te lijf kunnen gaan als zij vermoedelijk wel zou den willen. Immers, de linkse een heidskandidaat kan daarbij alleen maar zijde spinnen. Des te meer vuile was zijn tegenstanders buiten hangen, des te groter worden voor Mitterand de kansen om in de eer ste ronde te worden gekozen. Boven dien zou het zowel voor de aanhan gers van Giscard als die van Chaban natuurlijk wel moeilijk zijn zich in de tweede ronde achter hun kandi daat te scharen, die zij eerst voor rotte vis hadden uitgemaakt. Blijkbaar worden de twee kandida ten van de meerderheid zo in beslag genomen door de vraag wie van hen het tot de tweede ronde (en dus tot het Elysee?) zou brengen, dat zy af en toe vergeten zich af te zetten tegen Mitterand. Afgezien van de voor beide "recht se" kandidaten geldende moeilijk heid dat zij elkaar niet al te fors kunnen aanvallen (Giscard was drie jaren minister van financien in een door Chaban geleid kabinet), heeft de Gaullistische kandidaat nog 'net specifieke probleem dat hij enerzijds de orthodoxe Gaullisten niet mag afschrikken en dus moet blijven ha meren op de continuïteit van de in stellingen van de Vijfde Republiek en op de "nationale onafhankeliik- heid", maar aan de andere kant aannemelijk moet maken dat de door hem bepleite "nieuwe samen leving (nouvelle societé) iets meer is dan een loze kreet, anders spreekt hij de voorstanders van ge leidelijke sociale hervormingen niet voldoende aan. Het is niet toevallig dat op een van Mitterands aanplak biljetten de volgende tekst voor komt: „Sedert zeventien Jaren heb ben wij het over een nieuwe samen leving. Laten wy samen beginnen een nieuwe wereld te bouwen". Eveneens per affiche geven de Gaullisten hierop het volgende ant woord: "Chaban voor Frankrijk. Hij zal het alsnog bewijzen". En daaroo volgt dan het citaat: "Ik wil met iedere Fransman een nieuwe sa menleving opbouwen". Er zijn ook nog biljetten waarop Chaban is ge fotografeerd toen hij (in 1961) een gesprek voerde met John Kennedy "over Frankrijk". Boven deze ver geelde foto staat als motto: "Hij heeft het al bewezen". Tegenover dit geleuter doet het stilzwijgen van Giscard, die slechts een kleurenfoto van zichzelf en zijn dochter Valerie- Anne heeft laten aanplakken, bijna weldadig aan. Daarmee contras teerde gisteravond wel dat hij vrij wel zijn volledige zendtijd op de te levisie gebruikte om zyn levensbe schrijving zo aantrekkelijk moge lijk te voor te dragen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9