laif miljoen voor erkeersveiligheid Affiches bekroond Opzet van speeltuinen wordt steeds breder Luxaflex honen zijn lief voor het miljeu MEREN WljKPARK ONBEREIKBAAR luba L. Schaefer prima arts BURCHT 4 DAGEN TELEVISIEDORP MERENWIJKKERK IS GEGROEID AFSCHEID PENNING MEESTER ARENDS DINSDAG 23 APRIL 1974 LEIDEN Op 28, 29 en 30 april en 1 mei is het gehele Burcht-complex televisiestudio en dientengevolge voor het publiek gesloten. In verband met het jubileum 50 jaar NCRV heeft regisseur Willy van Hemert opdracht gekregen 11 delen te regisseren onder de titel "Dynastie der kleine luiden". Deel 6 wordt in het Burchtmonument, de z.g. Arena opgeno- Naast een groot aantal artiesten werken er ook 350 figu ranten aan mee, 't grootste aantal mensen waarmee de NCRV ooit heeft gewerkt. Het zal er drie dagen zeer druk aan toe gaan. De garderobe zal worden gebruikt voor het bergen van de (vaak kostbare) kostuums. De grote zaal wordt verdeeld in kleedruimten terwijl de grimeurs op het toneel hun plaats zullen hebben. Op het plein komt een PTT-straalzender voor de ampex-verbinding met Hilversum. In de Nieuwstraat wordt plaats vrij gehouden voor de drie NOS-wagens (30 me ter lengte). Op 1 mei vertrekt de gehele studio weer om plaats te ma ken voor de openlucht beelden-expositie van de beeldhouwer Ole Langerhorst, die op 3 mei 's morgens half elf officieel geopend wordt door mevr. drs. M. F. J. Vosdirectrice van Culturele Raad. Deze expositie eindigt op 3 juni a.s. LEIDEN In een brief aan de raad meldt de buurtvereniging "De Horsten", dat het pad naar het wykpark is verdwenen. Drag lines, bulldozers en hei installaties hadden kennelijk alle ruimte nodig en het voormalige pad laat nu metersdiepe hei-sleuven zien, zodat geen mens het park zonder halsbrekende toeren kan bereiken. Na Pasen werd aan het begin van het voormalige pad een bord geplaatst met de tekst: "Ingang park verplaatst naar Broekweg". Dit komt neer op een omweg van één kilometer! 1. De wijkbewoners niet in kennis zijn gesteld van een te verwach ten afsluiting; 2. er vooraf geen overleg met wijkinstanties is geweest; 3. deze afsluiting juist vóór het paasweekeinde plaatsvondt; 4. deze omleiding in feite neerkomt op het ontoegankelijk maken van dit park voor het merendeel van de bewoners van de wijk waarvoor het park is bedoeld. Wanneer deze situatie zal blijven bestaan totdat de bouw van het winkelcentrum en omgeving gereed is en daar ziet het wel naar uit, betekent dit dat situatie anderhalf tot twee jaar zo zal blijven. LEIDEN Op maandag 29 april wordt in de aula van de lagere scholen in de Merenwijk een bijeenkomst gehouden van de alge mene Kerkelijke Merenwijkraad met de commissie Merenwijk van de Gemeenschap van Kerken. Deze commissie is in 1969 in het leven geroepen om de oecumenische opzet van de kerken in de Merenwijk voor te bereiden. Zonder de bestaande kernverschillen te ontken nen zou getracht moeten worden tot een oecumenisch pastoraat te geraken dat zoveel mogelijk in gezamenlijkheid wordt aangepakt. Er zijn momenteel twee pastores werkzaam, ds. H. Hortensius en pastoor J. van Well, er is een wijkraad op oecumenische basis, te vergelijken met een parochie- of kerkeraad, er zijn verschillende werkgroepen die elk een deel van de gezamenlijke taak uitvoeren. Hoewel de geloofsgemeenschap in de Merenwijk nog klein ge noemd moet worden is ze inmiddels toch zover gegroeid dat de commissie haar taak als geëindigd kan beschouwen. De Gemeen schap van Kerken heeft dan ook besloten de commissie op te heffen onder grote dankzegging voor het vele werk dat ze heeft verricht. In de bijeenkomst van 29 april zal van deze commssie afscheid worden genomen. De architecten Ganev en Van de Poll zullen hun ideeën ontvouwen over de kerkelijke ruimte die in het te bouwen centrum wordt opgenomen. o>OUDEN en BRILJAN'i Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service Voorzitter Brandt drukt de scheidende penningmees ter Arends (rechts) de hand. Links staat secretaris Huizer en rechts de nieuwe penning meester Werk. (Foto Jan Holvast) IDEN De aanleg van een doorsteek via Oud-Hortus- m ht bij de Witte Singel is van 't gemeentelijk programma in 1974 aan te vangen investeringen afgevoerd. De arvoor bestemde post van 465.000 gulden zal nu worden steed aan het treffen van een aantal voorzieningen, die veiligheid van het verkeer kunnen bevorderen. gemeenteraad besloot dit gister- Voorschoterweg de gemeente slechts Qd op voorstel van SGP'er Hout- 50.000 gulden kost (e provincie neemt met algemene stemmen. Het het leeuwendeel voor haar rekening), zal gebruikt worden voor het terwyl een installatie op de plaats leggen van verkeerslichten op de ispunten HooigrachtDriessen- ChurchilllaanVoorscho- daarnaast voor nog een ital voorzieningen voor voetgan- fietsers. m deed de suggestie om b.v. wegverbinding over de nieuw tggen Valkbrug van 'n goede ver- hangt overigens onder meer af of rslichteninstallatie te voorzien, op welke termijn Gedeputeerde Sta lhouder Kret kon met het voorstel ten de begroting voor 1974 van de Houtman akkoord gaan, evenals gemeente Leiden zullen goedkeuren, de toevoeging, die Elzenga Van Aken, fractievoorzitter van de mogelijk moet PvdA, bleek het optimisme van bur- geld ook besteed worden aan het gemeester Vis hierover nog altijd niet maatregelen, die kunnen te delen. „De toekomst zal leren wie ter weerszijden de meest wijze houding heeft aange nomen", zo zei hjj, maar hfj vreesde de goedkeuring wellicht niet i 2Jkomen, dat de Churchilllaan sluipwegen raiobilisten ontstaan. PvdA'* li vroeg zich af nte Schouwburg Wie wijs? In hoeverre de hierboven voorge stelde maatregelen ook spoedig ten uitvoering kunnen worden genomen, De kwesties die zich verder rond dit gebouw afspelen, zoals de al dan niet vermeende controverse tussen directeur Van Dam en het dagelijks bestuur van de Leidse Volksuniversi teit K&O zullen overigens binnenkort worden besproken in een vergadering van de raadscommissie voor cultuur, recreatie, SDort en jeugd. Dat zal een besloten bijeenkomst worden, zo vertelde wethouder mevrouw Den HaanGroen, hoewel Amptmeijer en Zunderman (DS'70) dat eigenlijk „belachelijk" vonden, omdat deze zaak inmiddels in de krant uitgebreid is gepubliceerd. Maar daar het per sonen betrof, wenste de wethouder de beslotenheid toch in ere te houden. de exploitatiekosten over die periode te leveren, met algemene instemming begroet. Wethouder Duyverman wees er wel even op, dat de orpliggende gemeenten niets verplicht zijn. Schoolbibliotheek Meer moeite had hij met een voor stel van mevrouw Van Seters (PvdA), die bij de begrotingsbehandeling de suggestie deed om een bedrag van 40.000 gulden uit de „winst" van de Groenoordhal (als gevolg van het gunstige bezoek aan de veemarkt) uit te trekken voor de inrichting van een centrale schoolbibliotheek. De wet houder zal er een pre-advies over uitbrengen, maar liet al blijken uit financiële overwegingen, en met hem Sumatrabrug de ge- dit jaar af zou komen. „Een slag- rof^n op het kruispunt van deze gelijk. Hebben we de burger dan geen met de Voorschoterweg, aange- knollen voor citroenen verkocht?" De het de provincie was, die des- PvdA ging overigens, zjj het niet van harte, wel akkoord met de vaststel ling van de begroting. Zo niet Van oor de installatie noodzakelijk Rooyen (D'66), die als enige tegen- rorden. Hij suggereerde om het stemde. Amptmeijer (PSP) en Hoe- CPN) gingen akkoord, behalve de posten voor de BH. en de Nieuwe RijnHooigracht. Kret civiele verdediging betrof en Hout- «lN irdde, dat de installatie op de maakte alleen bezwaar tegen Een pikant besluit in een vergade ring, die verder overigens voorname lijk langdurig was. Wethouder Kret kwam nog met de mededeling dat een voorstel tot de bouw van de zgn. Sumatrabrug, ter ontsluiting van het industriegebied De Waard, binnen kort te verwachten is. De brug, tot de aanleg waarvan diverse fracties by de begrotingsbehandeling hebben aangedrongen, gaat het lieve bedrag van twee miljoen kosten. Verder werd een motie van Van der Horst (PvdA), om er by die omliggende ge meenten, die in de Jaren 1969 en 1970 met meer dan tien leerlingen op een Leidse openbare school voor voorbe reidend wetenschappelijk, hoger en middelbaar algemeen voortgezet on derwijs waren vertegenwoordigd te verzoeken een evenredige bijdrage in ADVERTENTIE Luba barst weer van de best betalende bennen voor mensen die van aanpakken weten. Mannen en vrouwen vanaf 18 jaar: we zitten om je te springen 1 Kom dus snel, pak dat hoge netto weekloon 1 vooi'alle uitzendkrachten deze vergadering een bijzonder karakter droeg, vanwege het afscheid van penningmeester A. H. C. Arends, die een gouden armbandhorloge ont ving voor zijn verdiensten. De heer Arends heeft de begintijd van de speeltuinen meegemaakt, tijden waarin de supermarkten Leiden nog niet veroverd hadden, toen kinderen na schooltijd in de winkel van pa moesten helpen. Van hun eigen geld huurden de bewoners in die tijd een stukje grond van de gemeente en begonnen in de avonduren glij banen en schommels te bouwen voor hun kinderen. Ondertussen groeiden die eerste speeltuinen tot echte verenigin gen uit en de gemeente zag deze tenslotte als volwassen, met educatie ve en culturele verdiensten. De fi nanciële steun kwam toen lang zaam op gang, maar nog steeds is de organisatie in handen van vrij willigers, die met alle plezier hun tijd daaraan opofferen. De heer Arends, die na 25 jaar speeltuinwerk zichzelf eindelijk wat rust gunt, wimpelt alle complimentjes af: „Ik alleen zou niets kunnen beginnen. Je moet een idealistisch bestuur hebben en zonder huisvrouwen zou je niets kunnen beginnen". Als men voorzitter Brandts hoort vertellen over de toekomstplan nen van de vereniging, merkt men dat de idealen er nog steeds zijn. De opzet van de speeltuinen wordt steeds breder. „Wat hebben de kinderen aan een speeltuin al het regent?", merkt hij terecht op. Vandaar dat de vroegere portiershokjes steeds groter geworden zijn. In de toekomst moeten het echte clubhuizen worden, waar kinderen van alle leef tijden zich kunnen e 'EZERS SCHRIJVEN AZL zoekt mensen voor experimentele huidtrans plantaties LEIDEN Het Leidse acade misch ziekenhuis zoekt ten minste 100 mensen die bereid zijn experimentele huidtrans plantaties te ondergaan. Dit experiment is nodig voor voort gezet onderzoek door de afde ling immuno-haematologie op het gebied van de afstotings reacties bij transplantaties, bijvoorbeeld van nieren. De vrijwilligers moeten be reid zijn regelmatig kleine hoe veelheden bloed af te staan en eveneens af en toe een stukje huid te ontvangen of af te staan. Omdat het hier experi menten betreft worden de vrijwilligers uitgebreid ge keurd, terwijl er ook een aan tal regels zijn gesteld door de commissie medische ethiek van de Leidse medische facul teit. Bij de proeven wordt een klein stukje huid van ongeveer één vierkante centimeter van de arm van de donor getrans planteerd op de arm van de ontvanger. Zonder toediening van medicijnen, die de afsto tingsreacties onderdrukken, wordt bestudeerd hoe het stuk je huid het doet. De tijd die verloopt voordat de afstoting begint, kan variëren van 1 tot 3 weken. De "overlevingsduur" is van groot belang voor het beter leren kennen van het mechanisme van de afstoting, de zg. immuunreactie. LEIDEN De Jury voor het bepa len van de winnende affiche van de Leidse Detailhandelsschool heeft het niet gemakkelijk gehad. Van de 160 inzendingen werden in eerste in stantie twintig kanshebbers uitgese lecteerd. Deze voorselectie is gedu rende de middenstandsbeurs in Lei- thenrode te Leiderdorp tentoonge steld. waarbij de bezoekers werd ge vraagd via een stembiljet haar of zijn voorkeur uit te spreken. Aan dit verzoek is in ruime mate voldaan. De jury heeft mede in de beoordeling opgenomen de enquête. In verband met het zeer goed niveau van de in zendingen werd tweemaal een eerste en tweemaal een tweede prijs be schikbaar gesteld. Eerste prijs ging ook nu weer naar Ton Bavelaar (Leiden) die het ad vies: "Vraag je hoofd om inlichtin gen" in een paars/oranje ontwerp heeft uitgebeeld. Dit affiche zal wor den gedrukt en onder belangstellen de scholen gratis worden verspreid. Het kan bij de school worden aange vraagd (01710—25897) Een eerste prijs ging ook naar Tom van Boxtel (Alphen a.d. Rijn) die de vier vakken-zuilen op een erg origi nele manier in een vliegtuig heeft verpakt. Leo Vlieland (Katwijk) is uitgegaan van het leesplankje. Hij heeft vier onderdelen uit het lees plankje gehaald en heeft daar weer die vier zuilen ingeplaatst. Hiervoor ontving Leo de tweede prijs. Even eens een tweede prijs kreeg Ria Dekker (Nieuw Vennep) die de vier categorieën vakken in een klavertje vier heeft geschilderd. Zij heeft dus een verbinding gelegd tussen het ge luk dat gesymboliseerd wordt door het klavertje vier en het geluk dat je kan hebben met een juiste school keuze. Paula Kieft (Leiden) heeft De Leiderdorpse vereniging De Rijciklievers nam met 477 oude dui ven deel aan een wedvlucht vanaf St. Kat-h. Waver. De uitslag was 1. A. v. d. Dop, 2. Gebr. Kok, 3. M. Jongeleem, 4. A. v. d. Dop, 5. Gebr. Kok, 6. J. J. Veretraaten, 7. W. v. d Kooy, 8. A. v. d. Dop, 9. idem, 10. idem. ook een verbinding gelegd tussen het gelukspel en het geluk dat je kan hebben met de keuze van Je school. Zy ontving hiervoor de 3e prijs. Ten slotte kregen John de Jong en Ingrid Boef, beiden uit een brugklas. een eervolle vermelding. BV RIJNLAND ROTTERDAM (ANP) Automo biel Industrie „Rotterdam" NV heeft het gehele aandelenkapitaal van de BV „Rijnland" in Leider dorp verworven. „Rijnland" is de officiële Ford dealer voor Leiden en omstreken. Het bedrijf zal onder dezelfde naam en leiding worden voortge zet. De overneming heeft geen ge volgen voor de werkgelegenheid, al dus de directie van AIR. De fusiere gels zijn in acht genomen. ADVERTENTIE LEIDEN De postduivenvereni ging De Snelvlieger nam met 283 dui ven deel aan een wedvlucht vanaf Bergen op Zoom. De uitslag was :1, 2, 3, 6, J. Roets, 4. B. Delsasso, 5, 7. J. Montanje en Zn., 8, 10. M. de Lange en Zn., 9. J. Degen en Zn. Met 'Luxaflex' aluminium horren houdt u insekten buiten en huisdieren binnen, zónder milieuschadelijke maatregelen. Kies maar 'Luxaflex' oprolbare horren, uitneembare horren of neem eenkomplete hordeur. In alle gevallen krijgt u er het 'Luxaflex' service-certifikaat bij, voor service bij-u-aan-huis. Luxaflex" 25 jaar long r. J.L. Schaefer is onze huisarts ag hij zijn praktijk uitoefent in len. Wij hebben zelf in ons gezin familie veel ziekte en dergelijke gemaakt. Nog nooit heeft deze geweigerd te komen. Zelfs mid- in de nacht als mijn man hem lie Ie, was hij altijd bereid te ko- kunnen ook niets anders zeg- dan dat hij een prima arts is zullen er meer patiënten met zijn. Daarom hoop ik dat dit geplaatst wordt om de zaak onze huisarts recht te zetten. LAKERVELD V. D. MARK. Havikstraat 115, Leiden. Ruim 22 jaar hebben wij een bui tengewoon goede huisarts. Nog nooit hebben wij voor ons gezin van acht personen tevergeefs een beroep op hem gedaan. Hij stelde altijd de juiste diagnose, gaf doeltreffende medicijnen en verwees ons, indien noodzakelijk, altijd op het juiste tijd stip naar een specialist. De naam van de huisarts die wij beslist niet zouden willen missen, is dr. J. L. Schaefer. F. A. VAN HEUGTEN, T. Brandsmalaan 29, Leiden. Er is voor ons maar één dokter en dat is J. L. Schaefer. Uit mijn er varing heeft deze man altijd aan zijn plichten voldaan en mijn gezin altijd goed behandeld. Als Je opbelde, kwam dokter Schaefer. Wij hebben hem al jaren, en hopen deze dokter nog vele jaren te mogen houden. FAM. DE GRAAF, Hambroeklaan 10, Leiden. De Vriendenclub mam met 470 dui ven deel aan een wedsvlucht vanaf St. Kath. Waver. De uitslag was: 1. Comb. Veil brief, 2. T. Gijsman, 3. H. Koome, 4. W. Vijlbrief, 5. J. Gysman, 6. Comb. Veilbrief, 7. J. van Segge- len, 8. Comb. Veilbrief, 9. W. Siera, 10. J. Beekmam. Burgemeester Vis heeft vanmorgen in het Leidse hoofdpostkantoor de eerste somerposteegels ge hecht. De verkoop door het comité is hiermee begonnen. tfoto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3