Egypte verheugd over hulp van Duitsland en Amerika Perzie beperkt invoer Nederland niet „NIET LATEN VERSTRIKKEN IN DE AFFAIRE WATERGATE Dodencijfer in Ulster is gestegen boven de 1000 Open gesprekvan Europese ministers Sadat praat met Brandt in Cairo Gastarbeiders contra bonus Amerikanen bouwen centrum in Moskou Ford waarschuwt Republikeinen: DRIEVOUDIG MOORD IN FRANKRIJK PAGINA 4 BUITENLAND MAANDAG 22 APRIL IO74 TEHERAN Geen enkele bij zondere beperking is door de Per zische autoriteiten opgelegd aan de invoer uit Nederland, zo heeft een officiële woordvoerder in Te heran verklaard naar aanleiding van berichten volgens welke de Centrale Bank van Perzië de ope ning van bankformaliteiten voor de regeling van invoer onderwor pen zou hebben aan de afgifte van een speciale vergunning. Donderdag werd bericht, dat Perzische autoriteiten in Teheran hadden verklaard, dat Perzië alle Nederlandse invoer geblokkeerd had uit protest tegen het Neder landse optreden tegenover een studentenbetoging in de Perzische ambassade in Den Haag. Volgens laatstgenoemde autoriteiten had de Centrale Bank van Perzië de handelsbanken in Perzië opdracht gegeven, het verlenen van vergun ning voor Nederlandse invoer stop te zetten, die geblokkeerd werd nadat Perzische studenten de am bassade in Den Haag op 8 maart haddien bezet. Perzië riep op 17 maart zyn am bassadeur in Nederland en het ambassadepersoneel terug, nadat het geklaagd had, dat de ambas sade onvoldoende bewaakt was. De ambassadeur, Abbas Farzane- gan, maakte ook bezwaar tegen een Nederlandse demonstratie voor de rechtbank waar de Per zische studenten werden veroor deeld tot boeten van 100 gulden, subsidiair 4 dagen hechtenis. De Perzische studenten hadden ge protesteerd tegen wat zij noemden politieke vervolgingen in hun land. Het Franse persbureau AFP meldde gisteren ook, dat men in Teheran er de nadruk op heeft gelegd, dat ondanks de terugroe ping van het ambassadepersoneel, de diplomatieke betrekkingen met Nederland niet zyn verbroken en „dat niets is veranderd aangaande de voorschriften die van toepas sing zijn op het handelsverkeer tussen beide landen". BONN In een strikt informele sfeer, zorgvuldig afgesloten van de buitenwereld, hebben de negen mi nisters van buitenlandse zaken der EG-landen diit weekeinde op het kasteel Gymnich bij Bonn beraad slaagd. „Een open gespek" noemde dit de voorzitter de EEG-minister- raad Walter Scheel, waarbij zonder programma een groot aantal vraag stukken de revue CAIRO (DPA, Reuter, UPI, AP) Zowel Amerika als West-Duitsland zijn van plan Egypte op grote schaal eco nomische, industriële en wetenschappelijke hulp te gaan verlenen. De Egyptische president Sadat toonde zich gister avond bij de aankomst van de Westduitse bondskanselier Brandt zeer verheugd over deze samenwerking. „Het kan een model ter navolging zijn", aldus de Egyptische presi dent. Bramdt airnveerde gasteravond in Caiio voor een officdeel bezoek na dat hij de aafgelopen dagen in Al giers had geconfereerd met presi dent Boumedienne. Het is de eerste maal sinds de machtsovername door Sadats voor ganger, Nasser, in 1952 dat een be langrijke westerse regeringleider eer officieel bezoek brengt aan Egypte. Op het program staan be sprekingen over het vraagstuk van het Midden-Oostende Europees- Arabische samenwerking, het stre ven naar ontspanning in de gehele wereld en de uitbreiding van de sa menwerking tussen Egypte en de bondsrepubliek op alle gebieden. Brandt wordt vergezeld door de minister voor bijzondere opdrachten Egon Bahr, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Paul Frank en de regeringswoordvoerder Rüdiger von Wechmar. Voor het bezoek zijn buitenge woon strenge veiligheidsmaatregelen getroffen, naar aanleiding van de re cente aanval op de militaire acade mie 'n Cairo op donderdag Jl. waar bij elf doden vielen en 27 gewonden. Het Westduitse gezelschap dat arri veerde met een vliegtuig van de Westduitse luchtmacht, werd begroet door vice-president Hoessein al SJaJ- fei. In mei 1965 verbrak Egypte met negen andere Arabische staten de ciplomatieke betrekkingen met Bonn. nadat West-Duitsland Israel had erkend en bekend was geworden da/t West-Duitsland in het geheim wa pens leverde aan dat land. President Sadat die in totaal vier gespxekken met Brandt zal hebben, waarvan drie onder vier ogen, zal zijn gast steun vragen voor een reeks wedcropbouwprojecten. Bovenaan oe liist staat het herstel en de ont wikkeling van de zone van het Suez- k anaal Morgen bezoekt de bomdskanaselier de haven en industriestad Suez die voor 85 procent is verwoest. Wellicht zal hij steun aanbieden bij het weer bruikbaar maken van het Suezka- naal dat ook voor de Westduitse in dustrie van belang is. S.ncs 1963 heeft West-Duitsland aan Egvpte in totaal hulp geboden ter waarde van 450 miljoen mark (ruim f 450 min). In de periode tussen 1967 er 1972 zijn er als gevolg van de ver breking der betrekkingen geen hulp kredieten aan Egypte verstrekt. Verwacht wordt dat ook de Ver enigde Staten een grootscheeps eco nomisch hulpprogram voor Egypte op gang zullen brengen maar er zijn op dit ogenblik geen plannen voor wapenleveranties aan Caoro. Functionarissen in Washington be studeren nog de implacaitaes van de Wordt British Leyland een staatsbedrijf? LONDEN Volgens enkele Brit se zondagsbladen overweegt de La- bourregeling op het ogenblik de automobielfabrieken van Britsh Ley land te nationaliseren. Het concern zou in financiële moeilijkheden ver keren als gevolg van ernstige inter ne sociale onrust. De overheid zou bereid zijn financieel bij te sprin gen, maar het concern zou dan een staatsbedrijf worden. British Leyland is onder meer fa brikant van de automerken Austin, Morris, Triumph. Rover, Jaguar, Daimler en MG en van trucks en bussen. Het is de enige automobiel fabrikant in Groot- Britfcannië die uitsluitend werkt met Brits ka pitaal. Indien de „transactie" door gaat. zal de overheid een meerder heidsbelang in het aandelenkapitaal verkrijgen, aldus de zondagsbladen. zijn veirzoeken op wapens niet volle dig hebben gehonoreerd en de ver klaring van Dadat dat de Egypte- narer hun „bronnen voor wapens" zullen variëren. Voor het ogenblik zijin deze amb tenaren niet van plan de Verenigde Staten het vacuum te laten opvul len det ontstaat nu Sadat een ein- rit> maakt aan zijn totale fhankehjk- head vn de Sowjet-Unie voor de wa- penJeveranties. Maar vernomen is wel dat zij ho pen de verbetering in de betrekkin gen tussen Washington en Cairo te versnellen door zich te conoentreren op economische en technische bij - sfcana. De Verenigde Staten en Engeland hebben zich al gebonden de Egypte- naren te helpen bdj het ruimen van mijnen en ander oorlogstuig uit het Suezkanaal dat sinds de oorlog van iP67 met Israël gesloten is geweest. Verwacht kan worden dat de vol gende stap zal zijn dat de Verenig de Staten zullen helpen bij het ver wijderen van de aanslib van de ka naaloevers en het verstevigen van ae wallekanten. Egypte heeft onlangs Said Ma rei, een van zij hoogste financiële deskundigen, naar de Verenigde Sta ten gezonden om daar overleg te plegen over verschillende program ma's voor economische bijstand. In tussen hebben verscheidene vooraan staande bankiers Egypte bezocht met het doel daar filialen te stichten. Uiteraard hebben de ministers, die gisteren zonder enig communi qué uit elkaar gingen, uitvoerig aandacht besteed aan de hervattin gen in Genève van de Europese conferentie voor veiligheid en sa menwerking, alsmede aan de ont wikkeling in 't Nabije Oosten. Ook de wijze waarop de Verenigde Sta ten b\j het Europese politieke over leg moet worden betrokken was een belangrijk onderweri van gesprek by dit zomerse treffen. Zoals bekend lopen de meningen van Frankrijk, dat Amerika by be- langryke EG-beslissingen alleen wil „informeren)", en dóe der andere Europese staten tameiyk sterk uit een. Dit verschil van opvatting is onder meer by het eveneens be sproken probleem van het Euro pees-Arabische overleg duideiyk aan de dag getreden. Besluiten zijn tijdens dit week- eindeberaad niet genomen, maar volgens Scheel zal de besluitvor ming tydens de komende ministers conferentie in Luxemburg er door worden vergemakkeiykt Een aantal ministers was op dit treffen door hun vrouwen verge zeld. Niet alzo de Nederlandse mi nister mr. Max van der Stoel, die 's middags per auto naar Nedff. land terugreisde om zich voor 1 bereiden voor zyn bezoek aan Sowjet-Unie. EINDHOVEN (ANP) Ruim 2 in Oost-Braban* wonende en w kende buitenlanders hebben in weekeinde de plannen van de gering om nieuwe buitenlandse wert nemers ln de gelegenheid te stelle na drie jaar voorgoed weer te trekken met een bonus van f als discriminerend bestempeld de buitenlanders die nu al ln Nedet land zijn. De buitenlandse werkn mers spraken zich uit tijdens bijee komsten op 27 verschillende plaat De plannen om een tewerkstelling vergunning in te voeren werden gecompliceerd gevonden. Wel Juid te men maatregelen toe die zoud* bewerkstelligen dat werkgevers, illegale buitenlandse werknemers I dienst hebben zwaarder worden gt straft dan tot nu toe. De op- en aanmerkingen Oostbrabantse buitenlanders naar voren worden gebracht tijde; een hoorzitting van de vaste comma sie voor buitenlandse werknemers! de Tweede Kamer op 11 mei. MOSKOU (ANP) In de Russi- Corporation, Armand Hamm sche hoofdstad zal aan de oever van de rivier de Moskwa een internatio naal handelscentrum verrijzen. De van dit centrum. Tijdens een 5» kosten van dit project worden ge- conferentie deelde de 75-jarlge Zaterdag is op het internationale vliegveld Logan bij Boston een lege Jumbo jet van Trans World Airlines in brand gevlogen. Er waren geen gewonden en de oorzaak van de brand is niet bekend. De brand is kennelijk ontstaan in een hulpgenerator in de staart van het toestel en heeft zich snel door het vliegtuig verspreid, aldus twee funktionarissen van TWA. De brandstoftanks zijn niet in brand gevlogen. raamd op 'n kleine 300 milj. gulden. Het complex, dat vier gebouwen van twintig tot vijfentwintig verdiepin gen zal omvatten (kantoren, appar- kaanse banken en de Sowjet-Ul tementen), moet volgens plan in de tweede helft van 1977 klaar zijn. De president van het Amerikaanse concern Occidental Petroleum zullen elk oude vriend dat het project gezamenlijk worden gefinancierd door de Am banken en de Sowjet-Ul Amerikaanse Export-Imp Bank en een consortium onder 1 ding van Chase Manhattan Bi en lening van 36 milj< dollar verstrekken. De regering de Sowjet-Unie zal acht miljoen d lar verschaffen. De rest (ongei g' dertig miljoen dollar) zal door Sowjet-Unie worden gefourneerd, de vorm van arbeidskrachten toe vering van materialen. SAN JOSÉ, Californië (AP) De tot het aftreden van Nixon als de rigens op persoonlijke verdienste van Amerikaanse vice-president Gerald enige manier om van Watergate af de kandidaten dienen te zyn geba seerd en op de principiële verschillen tussen de beide partyen. De nederlagen ln het congres R. Ford heeft zaterdag verklaard, dat te raken en door te kunnen gaan de Republikeinen in 1974 alle kiezingen in de Verenigde Staten zullen verliezen als zij zich eindeloos Republikeinse verlies 1 1 vier 1 de waarvan twee in de geboortestad 1 door de Watergate-affaire laten pre- vijf speciale congresverkiezingen dit Ford, Michigan hadden de Repu- Jaar ontmoedigd is. Maar ze zeiden blikeinen moeten alarmeren over wat zy moeten doen als zy in november van dit Jaar een enorme De moer a ti ll oek je sche verkiezingszege willen voorko- en. erg men, aldus Ford. „Het is duideiyk dat wy vastbeslo ten moeten zyn om door te vechten en een sterke ploeg in het veld moe senator James L. Amerikaanse president in de geschie- ten brengen, aldus de voormalige Republikein uit New denis, maximaal uit te buitenvoetballer Ford. Hy meende dat dat er° personen tot naar schatting Als wy onszelf eindeloos ln die niet kan.gebeuren als men biyft dent Nixon aanduidde. Het gaat er en niet pessimistisch in ee maar om of de Republikeinen kun- gaan zitten. „Wy hebben een. nen terugkeren naar het abc van de moeilyke taak", aldus Ford. politiek. De Democraten proberen de cc Ford, die in Californië is voor een troverse, wellicht de grootste rond e „werkvakantie' Buckley, York, spraken 1200 gedelegeerden halfjaariykse Republikeinse staats- TOULOUSE In hun huls. Frankryk zyn gisteren de lykeni vonden van de 80-Jarige wed» Emma Real, haar 52-Jarige docb Therese Dauderny en haar 25-Jar m kleindochter Elizabeth Dauderny D De vrouwen bleken met een ku de bijn te zijn doodgeschoten. De po! zei dat de moorden vrijdagavond 1 fö. gepleegd omdat het licht in b brandde en de zaterdagaochte krant onaangeroerd op een vensl bank lag. De drie vrouwen hadden onli 3 en schatting gasten op de kwestie laten verstrikken, zullen wy de verkiezingen in heel Amerika bly- conventie. Buckley heeft opgeroepen ven verliezen verkiezingen die ove- 1. gebeuren als men biyft doorgaan met het uitsteken van be schuldigende vingers en het wringen van de handen. heid een geweer aangeschaft, kunnen ze komen", had ze gezegd. Tweeëntwintig anti-Nixon betogers, die zich hadden opgeslo ten in het vrijheidsbeeld in Neio York, hebben hun bezetting na veertien uur opgegeven nadat er een gerechtelijk bevel ivas uitgevaardigd om hen er uit te zetten. Daarop trokken de betogers vrijwillig in optocht weg van het vrijheidsbeeld, Terwijl zij vertrokken riepen zij in spreekkoor„Op ten strijde... op naar Washingtongooi de schooier er uit". BELFAST Het dodencijfer in de viereneenhalf Jaar van onlusten in Noord-Ierland is gisteren tot over de duizend gestegen. De eigenaar van een benzinestation in het dorp Kinawley, ongeveer 5 km van de grens met de Ierse republiek, werd zondagochtend vroeg doodge schoten aangetroffen in de buurt van zijn garage. Het duizendste slachtoffer viel za terdagavond. Het was een 20-Jarige katholiek, wiens vrouw haar eerste kind verwacht. De Jongeman zou volgens de politie door het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA) „te rechtgesteld" zijn. Volgens officiële cijfers zijn sinds 15 augustus 1969, toen de onrust als gevolg van de eeuwenoude tegenstel lingen tussen protestanten en rooms katholieken overging in een open lijke oorlogvoering, in Noord-Ierland door gewelddaden om het leven ge komen 693 burgers. 214 Britse mili tairen, 50 politiemannen en 43 leden van het para-militaire Ulster Defen se regiment. Het werkelijke doden cijfer moet volgens insiders hoger liggen. Zo is het niet bekend hoeveel IRA-leden die na schietpartijen of aanslagen gewond door hun kamera den zijn meegenomen, later aan hun verwondingen zijn overleden. Het eerste ernstige incident deed zich voor op 12 augustus 1969 in Londonderry tijdens de jaarlijkse parade van de leerjongens. Bij deze ongeregeldheden vielen nog geen do den. Wel werden 109 mensen ge wond. De eerste doden kwamen drie dagen later in Belfast. Op 15 augus tus kort na middernacht kwam de 9-Jarige katholieke Jongen Patrick Rooney bij een schietpartij om het leven. Bij een ander incident ln de hoofdstad overleed diezelfde dag de 29-Jarige protestant Herbert Rov aan schotwonden die hij had opge lopen. De .provisionals" van de IRA heb ben zaterdagavond in Belfast een verklaring uitgegeven waarin zij waarschuwen hun militaire cam pagne te verscherpen „met gespecia liseerde eenheden en ultra-moderne uitrusting waarvan steeds meer ge bruik zal worden gemaakt totdat on ze doeleinden zullen zyn bereikt". In de verklaring wordt verder be weerd dat de activiteit van de IRA in de afgelopen weken heeft aan getoond dat het Ierse Republikeinse leger sterker is dan 15000 man Brit se troepen en dat een terugtrekking der Britten uit Noord-Ierland de eni ge mogelijkheid ls die de regering in Londen nog heeft. De protestantse werknemers ln Noord-Ierland hebben gisten dreigd de industrie van Ulster tef lammen met een staking Britse regering ermee instemt, 4 we verkiezingen te doen houdl de provincie en een eind te aan de gewelddaden in No» land. In een verklaring va leden tellende „arbeldersraa Ulster" heet het: „Wij zullenJ industriële leven van Noord-! tot stilstand brengen door hele staking, die zal duren onze eisen zijn ingewilligd". ADVERTENTIE DE KUYPEIr EXPORT JONGE JENEVER. hij proeft het verschil!]

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4