Herengracht-Zijlsingel: aanzet tot herstel van woonfunctie binnenstad Arts weigerde terecht patientje te bezoeken Van afsnauwen hebben wij nooit iets gemerkt DE DOKTER KWAM PROMPT Wie weet waar deze witte ganzen zijn? ijNJeem gewoon Durex- beter voor beiden. i BAANDAG 25 APRIL 1974 LEIDEN jjIDEN „Wij menen dat dit n éen goede vermenging be- van allerlei functies, met de jruk op wonen. In vergelijking {andere binnenstadsdelen zijn dit plan beslist meer keuze gelijkheden om tussen en langs bebouwing te wandelen. Juist 10 jat er zoveel functies en be- jjj jen in elkaar grijpen in het aenstadsgebeuren, zal daar X mensen wonen en werken, it datgene bereikt kunnen den. wat men het meest ideaal k binnenstadsplan zal ipromissen bevatten". deze zinsnede in de toelich- op het voorstel aan de raad om bestemmingsplan voor het ge- Herengracht-Zijlsingel (tussen a, engracht, Nieuwe Rijn, Zijlsin- a Haven) vast te stellen karak- het college van B. en W. de herbouwplannen die ge- ,jn voor deze in de loop van J a grotendeels kaalgeslagen^ wyk. herbouw, die de eerste aanzet worden tot verbetering c.q. her van de woonfunctie van Leidens tngrljke binnenstad. plannen zijn niet nieuw meer, wel vele malen gewijzigd. On teer komen ze, zoals ze nu in ik definitief vast te stellen bestem- pplan zijn vervat, enigermate aan de twaalf bezwaar- rtften. die er tegen het ontwerp- snmingsplan ingebracht zijn. Zo- reeds gemeld wil het college de Hl bouwplannen voor de terreinen de Grofsmederij aan de Zuid- Jj i en de Binnenoostsingel hand- De thans bestaande fabrie- de ..Grof", die nieuwbouw het plegen is in de Zoeterwoudse Polder, zullen plaats maken ten aantal flats. In verband mee kan de brug over de Zuid- het verlengde van de Waard it (waarvan de demping volgens college onvermijdelijk is) komen o ervallen, omdat het het zware van en naar de Grofsmede- de toekomst zal verdwijnen. ontsluiting van het toekomstige lïAgebied op het terrein van de en tweede brug geprojec- de Binnenoostsingel, iets noorden van de Meelfabriek.'Het m en naar de bedrijven noorden van de Zuidsingel kan s behalve via de Wijnburg zijn weg ook over het terrein van de Grofsmederij zoeken. Het college heeft er in tegen stelling met wat de raad vorig jaar besloot van afgezien om bestem mingen te leggen op de terreinen van de Meelfabriek De Sleutels en het Nederlands Drukkerijbedrijf. De reden daarvan is dat het „thans geenszins te verwachten is dat de Meelfabriek en/of het Nederlands Drukkerijbedrijf binnen enige jaren naar elders zullen vertrekken". De gemeente zal bovendien waar schijnlijk in de komende Jaren geen middelen hebben om deze bedrijven op te kopen. Subsidie van het rijk en goedkeuring van de provincie daarvoor is niet te verwachten. Ook de plannen voor de Waardkerksteeg zijn gewijzigd. Het is niet of nauwe lijks mogelijk gebleken daar een be drijf te bouwen. B. en W. stellen nu een woonfunctie als bestemming hoogte van de woningen tussen ga rage Kempeneers en de Groenesteeg ongeveer evenhoog zal zijn als die van het aangrenzende woonblok. Een andere omstreden zaak is de verbreding van de Oosterkerkstraat. Het college wijst erop, dat hierover misverstanden bestaan. „Voorge steld is een weg met een rijbaan van negen meter nader in te delen ten be hoeve van het gemotoriseerd ver keer en fietsers. Naast beide zijden van de weg komen trottoirs van ieder 2.5 meter breed. De bestaande weg zal dus slechts op zijn smalste pun ten worden verbreed". Dat neemt niet weg, dat de Oosterkerkstraat 'n interwijkse functie wordt toegekend en als wijkontsluitingsweg dient te fungeren. Asfaltering is, zo stelt het college, noodzakelijk vanwege het zware busverkeer (de straat maakt deel uit van het openbaar vervoers net). Ook daarom is 'n zijweg breed te van negen meter nodig. In ver stelling het binnenstedelijk karakter van de wijk zoveel mogelijk te hand haven. De multifunctionaliteit van de binnenstad vereist als het ware wo nen aan de straat". De overige wegen in het bestemmingsplan zullen zoveel mogelijk worden bestraat. Ten aan zien van de Langestraat merkt het college op dat het - in tegenstelling tot de Adviesraad van de Binnen stad - van mening is dat deze wel als wijkontsluitingsweg kan dienen. "Door het smalle profiel wordt voor komen. dat deze weg een sluiproute voor automobilisten wordt, ter ver mijding van de Hooigracht". Goothoogte De toegestane goothoogte van de ongeveer vierhonderd wooneenhe den, die in het gebied gebouwd zullen worden, is teruggebracht (het terrein van de Grofsmederij aan de Zuid- hoogd. De raad wordt voorgesteld een overeenkomstig besluit te ne men. Nieuwe gebouwen van de fa briek moeten worden aangepast aan de goothoogte van aangrenzen de woonblokken. B. en W. zijn het er niet mee eens, dat in de plannen een te hoge par- keernorm is aangehouden. De ge meenteraad besloot vorig jaar de volgende norm te hanteren: één auto per ééngezinswoning, één auto per twee wooneenheden in meergezins- huizen en één auto per vier wooneen heden voor bejaarden. Dat is lager dan in nieuwbouwwijken. Hanteren van een nog lagere norm zou tot gevolg kunnen hebben, dat er geparkeerd gaat worden in voet gangersgebieden of dat er een sterke parkeerdruk op omliggende wijken ontstaat. In het gebied ten zuiden van de Zuidsingel komen er in totaal ongeveer 225 parkeerplaatsen bij, waarvan 168 nabij de Meelfabriek en Een stukje van de grotendeels kaalgeslagen ivijk Heren gracht-Zijlsingel in beeld gebracht. Links de Waardgracht nog geheel ongedemptde foto is in 1972 genomen) en rechts de Oranjegracht. Zij worden doorkruist door de zesde Groenesteeg en monden uit in de Nieuwe Rijn. Kempeneers Een belangrijke wijziging is de beperking, die thans aan de uitbrei ding van garage Kempeneers in de Langestraat is opgelegd. Kem peneers mag daar- ondanks de vele bezwaren die hiertegen zijn inge diend blijven, maar slechts op het gedeelte, waarover hij op grond van een met de gemeente gesloten con tract kan beschikken. Dat betekent dat de lengte van de (toekomstige) garage is teruggebracht van 135 naar 47 meter. De garage komt nu in het gedeelte van de Langestraat halverwege de Nieuwe Rijn en de Groenesteeg te liggen. De gronden naast de garage kunnen voor woning bouw bestemd worden. De goothoog te van de te bouwen woningen tus sen de garage en de huizen aan de Nieuwe Rijn zal iets lager zijn dan laatstgenoemde huizen, terwijl de band hiermee zal ook de verbreding in noordelijke richting van de Kerk- pleinbrug (die ir. Driessenstraat en Oosterkerkstraat met elkaar ver bindt) doorgaan. De breedte van de brug, die zijn tonvormig karakter zal behouden, zal dertien meter be drag^. "Vanwege de toch al niet te grote breedte van de Oosterkerk straat en vanwege het feit dat deze wege ter plekke van de Kerkplein- brug iets versmald zal worden, me nen wij, dat het doorgaande karak ter van deze weg zeker beperkt wordt, dat de weg maar in beperk te mate de wijk in tweeën zal delen en zeker niet schaalverstorend werkt". Verkeers- en geluidshinder zal door de asfaltering worden beperkt, zo merkt het college verder op. Toch zijn langs bijna de gehele Ooster kerkstraat woningen geprojecteerd. singel niet meegerekend). Uitgangspunt was oorspronkelijk dat de minimale hoogte negen meter en de maximale dertien meter zou moe ten bedragen. Dat is verminderd tot respectievelijk acht en 10,5 meter. Er is een afwijkingsmogelijkheid van tien procent toegestaan. De goothoog ten van de woningen aan de Ooster kerkstraat zijn, in verband met het stedelijk karakter van deze straat, verhoogd. Over de bezwaren tegen het bouwen van woningen met platte of flauw hellende daken, merkt het college van B. en W. op het te prefe reren de ontwerpers enige vrijheid van handelen te willen geven. Voor de bestaande bebouwing langs de Nieu we Rijn, Herengracht en het gebied ten noorden van de Zuidsingel zijn kappen echter wel voorgeschreven. B. en W. zijn het met de Bond Heem schut eens, dat het niet wenselijk is, dat de bestaande gebouwen "hetgeen tegemoet komt aan de doel- Meelfabriek tot 45 meter worden het Nederlands Drukkerijbedrijf. Ten noorden van de Zuidsingel zijn er aanzienlijk minder parkeermoge- lijkheden, reden waarom de par keergelegenheid aan de Kalver markt nodig blijft, al is daar op lan gere termijn het aanbrengen van een havenaccommodatie gewenst, zeg gen B. en W. Parkeren wordt verbo den in de voetgangersgebieden in de Groenesteeg en de Oranjegracht. Ten aanzien van de Groenesteeg, merkt het college verder op, dat deze als winkelstraat een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren in het voorzieningenpakket van dit stads deel. "Om deze redenen Juichen wij "de vestiging van buutrwinkels in dit gebied zeker toe". Het college wil niet tegemoet ko men aan de bezwaren tegen de mo gelijke bestemming van de panden aan de Herengracht en Nieuwe Rijn tot kantoren, waarmee de woonfunc tie van de binnenstad verder terug gedrongen zou worden. "Vaak zijn deze huizen, gezien hun grootte, nau welijks te gebruiken voor bewoning. Het behoud van deze monumentale panden is dan ook in sommige ge vallen slechts mogelijk, wanneer zij geheel of gedeeltelijk als kantoor gebruikt "kunnen worden". Over de woonfunctie van het gebied Heren- gracht-ZiJlsingel stelt het college er naar te streven "de huren van de te bouwen woningen in dit gebied dusdanig laag te laten zijn, dat ook de oude buurtbewoners naar dit ge bied kunnen terugkeren". B. en W. vinden niet dat er behalve het nieu we Oudeliedenhuis te veel bejaarden woningen zijn geprojecteerd. "Het gebied leent zich, juist gezien zijn ligging, zeer goed voor de bouw van bejaardenwoningen en het is bo vendien het enige in de binnenstad, waar dat op enigszins grote schaaJ mogelijk is". Het college wijst er verder op, dat het huidige Oudelie denhuis aan de Herengracht in de toekomst waarschijnlijk niet meer voor de huisvesting van bejaarden gebruikt zal worden. Zoals bekend verleent het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening een extra subsidie voor de bouw van on geveer honderd goede en goedkope woningen, die als huisvesting moeten gaan dienen voor mensen met een inkomen beneden de achttiendui zend gulden. Met de stichting Groen hoven is de gemeente overeengeko men. dat de bejaardenwoningen die zij in het gebied zal gaan bouwen, onder deze regeling kojnen te val len. De plannen moeten dan wel. voor 2 november bij het ministerie zijn ingediend. Tot slot een mededeling voor lief hebbers van grote getallen: het to tale tekort op het bestemmingsplan gebied Herengracht-Zijlsingel, be draagt f 16.882.767. irecteur LBC !e ton centrale ïarschijnlijk i ch in de Kooi* che Vereeniging van Industrie- zal de Leidse Betonmortelcen- alle waarschijnlijkheid nog op het terrein bij de Suma- de Kooi gevestigd wor- Directeur De Jong van de LBC in het blad als zijn mening dat -] mreweg het meest rendabel is tijn bedrijf om aan de Suma- uat te gaan bouwen. De huidige e aan de Zoeterwoudseweg zich niet voor een nieuwe be- M jpzet. Ook daar ontving de di- de Betonmortelcentrale iere malen klachten van omwo- n. De Jong in Industrie Rijn- ,Aan de Sumatrastraat zal er r minder reden tot klagen zijn. zitten we meer dan 140 meter de bebouwing af. Het grootste hebben de bewoners tegen me \-an het verkeer. Dat is ui iaad niet zo prettig, maar Je daardoor een bedrijf toch niet leggen? de LBC de hinderwet- en lfj rergunning binnen heeft, zal Idellijk met de bouw van de centrale begonnen worden. De „Het heeft ons allemaal al te teduurd". Hij ziet het niet som- •or wat betreft het krijgen hinderwet-vergunning: „Ik liet weten welke werkelijke n er kunnen worden inge- Ik kan natuurlijk wel zeggen e auto die langs mijn huis rijdt indert, maar dan moet ik gaan is niet zo, dat ik 4aaar kan zeggen, dat de auto's 1||raat uitmoeten". De mogelijk- •erlast aan stof voor de ïers is volgens De Jong _r _iimum beperkt: „In de jr b mortelcentrale gaan we over „nat"6ysteem, wat veel duur- maar ook veel minder stof ^yzaakt". De bouw van de cen- lal ongeveer driekwart Jaar du- directeur van de LBC be niet, dat er „in Leiden zo nodig geageerd moet worden", waar lelijke vestigingen in Rijswijk, ^jHaag, Delft en Arnhem geen en opleverden. Hy betreurt het a| I bewoners geen kennis hebben nemen van de plannen om een systeem toe te passen. „Zo «nerhand krijg i'k wel het idee, expres niet gedaan is om er .verkiezingsslaatje" uit te HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Etema, Cer- tina, Prisma, Junghans, Citizen, EWE-Ancre. Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st» Anker uurwerk schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dames horloge voor slechts f79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEZERS SCHRIJVEN :ap ?an M LEIDEN Sinds twee weken ligt er in Leiden op het eilandje in het Rijn- en Schiekanaal aan de Roomburgerweg een verlaten ganzennest. De twee witte ganzen die er sinds jaar en dag hun domicilie hebben, zijn weg. Ze zijn van de heer Van Essen, die het volgende vertelde: „Deze ganzen zijn hier als kuikens van twee weken oud gekomen. Eerst hebben we ze een tyd in ons schip onder een warme lamp gehad, later mochten ze overdag naar buiten. Zoals in de boeken van de geleerde Lorenz staat, kunnen deze dieren een mens als "vader- moeder" accepteren. Dat is ondermeer te zien in de film "Bij de beesten af" van Bert Haanstra. Het gebeurde ook met onze kuikens. Vanaf het begin liepen ze achter mijn vrouw en mij aan en als we ze maar even alleen lieten, begonnen ze luid te piepen. Alleen 's avonds zetten we ze in een hokje onder een lamp. Ze maakten dan nog een tijd een raar giechelend geluid, maar gin gen dan slapen. Toen ze ruim een maand oud waren, namen we ze mee op de boot naar De Kaag. Toen ik door het riet het water inging, aarzelden ze even maar volgden me toch. In mijil nek en op mijn schouders voelde ik hun pootjes. Met ons binnenvaartschip gingen ze ook mee met vakantie naar het IJsselmeer en Friesland. Altijd bleven ze in onze buurt; je zou kunnen zeggen dat er wederzijds een duidelijk band was. Maar nu zyn ze sinds twee weken ver dwenen. Ik ben de laatste tyd geregeld afwezig geweest. De buurt bewoners hebben erg goed voor ze gezorgd. Het laatst zijn ze gezien op het erf van boer B. van Vliet aan de Roomburgerweg, wiens vrouw ze ook geregeld voerde". De ganzen zijn weg. Wie weet waar ze zyn? Een beloning wordt door de heer Van Essen in het vooruitzicht gesteld: Telefoon: 41649 in Leiden of 020-163854. Geertsema over gewestvorming LEIDEN Mr. W. J. Geertsema liberale Jongeren en andere belang- zal donderdag voor een gehoor van stellenden zijn visie geven over de gewestvorming. De heer Geertsema, ADVERTENTIE vroeger minister van Binnenlandse Zaken en thans Commissaris der Ko ningin in Gelderland, heeft meerma len blijk gegeven een warm voorstan der te zijn van de uitbreiding van het aantal gewesten. Tijdens de dis cussie zullen voor- en tegenstanders ruimschoots de gelegenheid krijgen hierover van gedachten te wisselen. De avond, georganiseerd door de JOVD (Jongeren Organisatie Vrij heid en Democratie) en de LSVN (Liberale Studenten Vereniging) zal gehouden wörden in hotel-restau rant „Nieuw Minerva" (Vrouwen- steeg 11), aanvang 8 uur en is voor iedereen toegankelijk. LASTERPRAAT Geroddel over dokters is vandaag de dag schering en inslag. Alleen wat er nu over onze huisdokter wordt geschreven, klinkt mij op zijn •sachtst gezegd zo ongeloofwaardig, dat ilk er maar één woord voor over heb: LASTERPRAAT. Laait vooral zoiets gepubliceerd wordt, eerst eens beide partijen rond de tafel gaan zitten. Dan zou er een heel an der verhaal geplaatst zijn en was er geen smet gekomen op de wel zeer goede naam van onze huisdokter. Im mers voor ons staat hij sinds Jaar en dag, dag en nacht, met de meeste doktersliefde achter ons als wij ziek zijn. Wij hebben ondanks dit geleuter echt nog voor de volle 100% vertrou wen in onze dokter en wensen hem alle steun toe. Fam. DUSOSWA MarediJkstraat 1 Voor ons altijd dokter Schaefer Onze bevindingen met dokter J. L. Schaefer zijn ook heel anders dan die van mevrouw Vogelzang-Vermeer hoewel ik het gebeurde voor de fa milie Vogelzang zeer vervelend vind. Wij hebben dokter Schaefer al zo lang hij in Leiden is als huis arts. Tot op heden hebben wij altijd op hem kunnen rekenen. Woensdag ochtend 10 april belde ik hem op. Om half een was hij al bij ons thuis. Zonder iets te vragen was hij 's avonds, Eerste Paasdag om ne gen uur weer aanwezig. Dus voor ons is het altijd dokter J. L. Schae fer, Rijnsburgerweg 11. Leiden. B.SPEETVELD Scringenstraat 42, Leiden. Voor neef Jan die z'n bul heeft gehaald. Niemand woont te ver om 'n bloemetje le sturen. Bel uw Fleurop- bloemist. JT«irop/Inleribi*£<iied&aii« GesararidtcTdgotB Dat was weer een fraai stukje lournalistiek in uw blad van 17 april JJ. Wij noemen dit tegenwoordig „dok tertje pesten". Iedere weldenkende lezer zal kun nen zien dat; 1. Het duidelijk is dat mevr. Vo gelzang beter met 't kind onmiddel lijk naar de arts toe had moeten komen. Immers bij nog veel ernsti ger gevallen gaat ze toch ook per auto naar het ziekenhuis. Zo nam zij zelf een veel te groot risico. 2. De dienstdoende arts kan wel de gelijk uit telefonisch verkregen in lichtingen opmaken of hij huisbezoek moet afleggen of niet. Hei kind blijkt niet opgenomen te zijn en was zelfs na twee (jagen weer helemaal in orde Het is beneden alle maat, dat een krant een leek laat rechtertje spe len en een goedwillende, te goeder trouw zijnde inwoner van uw woon plaats zo beklad. Wie is er mee gediend? Alleen de sensatie. En de uittocht \an huisartsen uit steden neemt nog meer toe. meer zou moeten staan, dat voor al tijdens weekenden huisbezoek al leen in die gevallen gevraagd moet worden, waarbij de patiënt niet naar de art- toe gebracht kan worden. U moet zich realiseren dat ge neeskunde aan het ziekbed thuis ge net .ckunde uit de vorige decennia is. In de polikliniekruimten van de arts zijn er nu eenmaal veel meer diagrostische mogelijkheden. M. E. d. STEEN, HUISARTS Wilhelminalaan 66 Alphen Met stijgende verwondering las lk ir uw blad van JA. woensdag het on der zeer opvallende kop geplaatste artikel „Dienstdoende arts wegert patiëntje thuis te bezoeken". Het artikel wekt de indruk als zou genoemde dokter Schaefer een agres sief soort arts zijn, zeer op zijn ge mak gesteld en onwillig direct te komen als iemand hem denkt nodig te hebben. Vanaf zijn vestiging in Leiden is ons gezin onder zijn behandeling. Hij ls dus al velé Jaren onze huis arts. Onze ervaring met genoemde dok ter ts in scherpe tegenstelling met de inhoud van uw artikel. Niet één, maar meerdere malen ls hij tn het holst van de nacht na een telefonisch verzoek onzerzijds di rect naar ons toegekmen. Zijn om gang met patiënten is uiterst correct en van afsnauwen hebben wij nog nooit iets gemerkt. Het kan heel goed zijn dat de be wuste moeder in paniek is geraakt, maar is dit ook bij uw redacteur die het onderhavige stuk schreef het geval geweest? Een dergelijk artikel met een volkomen eenzijdige belich- t:ng hoort m.i. niet geplaatst te wor den Wanneer een arts volkome nte- recht voor commentaar verwijst naar een speciaal daarvoor in het leven geroepen medische commissie, mag dit voor een 'redacteur niet een re- aen zijn om dan maar de bewering van slechts één partij te publice- Waarom zo'n haast? Waarom niet eerst een onderzoek of het inderdaad noodzakelijk was om het patiëntje thuis te bezoeken? Deze manier van berichtgeving is m.i. uw blad onwaardig. Er zijn honderden patiënten van deze dok ter welke hem als huisarts hogelijk waarderen. De taak van een dagblad is naar ik meen niet alleen berichtgeving maar ook voorlichting te geven. Het •mderhavige artikel geeft geen voor lichting maar werpt een smet op een mens die naar eer en geweten dagelijks probeert zjn plicht zo goed mogelijk te doen. Als u werkelijk een betrouwbaar dagblad wilt tonen te zijn zult u naar ik hoop ook dit bericht over deze arts'willen opnemen. G. J. DE MUNNIK Juli ana ka-ie 35 Leiden Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Gisteren had ik voor mijn zoon de dokter nodig omdat hij vrij onver wacht nogal hoge koorts kreeg. We tend hoe zwaar huisartsen belast zijn, vooral wanneer zij weekend dienst hebben, hebben wij het eerst even aangezien maar toen de toe stand niet verbeterde, belden wij dr. Schaefer. Deze vroeg wat er aan de hand was, en belbofde te komen, wat hij dan ook prompt deed. Nu zullen er wellicht lieden zijn die zullen zeggen: dan heeft het betref fende artikel toch geholpen. Maar bij deze wil ik hen dan wel zeggen dat ik uit een 23-Jarige er varing met deze dokter spreek en ik voor geen goud een andere dokter willen hebben zqlang dr. Schae fer e O.VERVER Morsweg 121 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3