EIDSCH DAGBLAD Sociale voorzieningen nog niet aan het einde IINISTER BOERSMA: Woelig weekeinde in Noordwijk Incasseringsvermogen middenstand bijna op ISRAEL VOOR KEUZE N.C. W. „Terug naar de vrije lonen en prijzen LEID5CH DAGBLAD Benzine in Duitsland goedkoper BUI vandaag _>NDAG 22 APRIL 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34303 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) Minister Boersma (Sociale Za ken) ziet voorlopig geen eind aan de ontwikkeling van de sociale voorzieningen. Bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van de Stichting Grafische Bedrijfsfondsen in Am sterdam zei hij vanmiddag: Zoals de maatschappij in be weging zal blijven, zo zal ook de ontwikkeling op het so ciale en arbeidsrechtelijke terrein voortgang blijven vinden. Daarbij zal uiteraard, meer nog dan in het verleden, afwe ging tegenover het economisch mogelijke moeten plaats vinden". let oud papier kun je op het ogenblik een aardig zakcentje Krdlenen. De prijzen liggen op het ogenblik rond de 15 cent ter kilo. Bovendien is het nu de tijd waarin de PTT haar telefoonboeken hernieuwt, zodat de jeugd ze met stapels naar ie inzamelingspunten brengt. Mare uit Dalfsen had een aar dige verzameling bij elkaar, zo te zien. VTTGART-FEYENOORD iCHTSTREEKS OP TV IERSUM (ANP) De twee- Strijd in de halve finale van m de UEFA-cup tus- S tu ttgard en Feyenoord ^ensdagavond rechtstreeks door 5-televisie worden uitgezon- Om aan te geven dat de definitie ve eindfase nog lang niet is bereikt noemde de minister: de reeds aange kondigde volksverzekering inzake ar. beidsongeschiktheid; de ontwikke ling in de richting van een volksver zekering tegen ziektekosten, het stre ven naar een pensioenvoorziening voor werknemers, en de verdere ont wikkeling van de medezeggenschap van werknemers in de onderneming waarin zij werken. De bewindsman is van mening dat het bedrijfsleven de zwakke positie van de oudere en moeilijk elders plaatsbare werknemers moet verstc- vigen."Juist nu de werkloosheid voor bepaalde sectoren en voor bepaalde leeftijdsklassen een hardnekkig ka rakter aanneemt zou het bedrijfsle ven het niet op zich mogen laten zit ten deze mensen te laten afvloeien, veelal toch zijn dit werknemers die tientallen Jaren hun beste krachten hebben gewijd aan de onderneming, waarin ze werken, met name indien de werknemer al dan niet terecht de illusie koestert dat hij voor het bedrijf onmisbaar is, komt een ge dwongen afvloeiing vaak bijzonder onbarmhartig aan". De minister stak in dit verband een pluim op de hoed van de grafici: ar tikel 43 van hun cao legt in beginsel op de werknemer de plicht om bij ont slag van werknemers door slapte de later aangekomene die in hetzelfde onderdeel van de onderneming werkt, het eerst te ontslaan. BIJ aanneming van nieuw personeel moet de werk gever aan ontslagenen van 't laat ste kwartaal voorrang geven. "Aan deze bepaling, die wat mij betreft den. De wedstrijd is van 19.55 tot 21.45 uur te zien op Nederland I. Ook de NOS-radio zal van deze ontmoeting een rechtstreeks verslag best verder mag gaan, kunnen vele uitzenden en wel van 20.02 tot 21.45 andere bedrijfstakken een Mosje Dajan met mevrouiu Meir de grote afwezige i Hilversum 3. beeld nemen", zo vond de minister. de meeste plaatsen ^Zwakke tot matige wind uit richtingen Minimumteni- van 6 tot 1 graad. Maxima I ongeveer 12 graden 23 APRIL 5.27 uur; onder: 19.51 uur. 5.32 uur; onder: 21.42 uur. te Katwijk te 3.45 en 16.01 water te 11.56 uur. DEN HAAG De confessionele werkgevers willen terug naar een vrij loon- en prijsbeleid, waarbij de over heid slechts de bevoegdheid tot glo baal ingrijpen heeft wanneer er dui- c'elijke ontsporingen zijn. Of het ka binet-Den Uyl dat ook wil is nog al lerminst zeker. Er zijn eerder aan wijzingen dat de accenten in de loon- MosJ« Dajan, vorming gaan verschuiven. nieuw Du wordt gezegd in het vanmiddag wachten tot georesenteerde Jaarverslag van het van het eindra Nederlands Christelijk Werkgevers- oommtesie. die verbcod De confessionele werkgevers Met nieuwe verkiezingen wil de de publicatie het eindrapport van de Agranat- onderzoek naar de oorlogsblunders instelt. Vandaag zal de beslissing kennismaking 4 weken voor de halve prijs. men het afgelopen jaar een ran de van mevrouw Mem vallen, roerigste in de naoorlogse geschiede nis van ons land. „Daar hgt waar schijnlijk mede de basis van de ge constateerde groei van het NCW De 614 leden van het centrale partij comité kunnen naar eigen inzicht tussen twee kandidaten voor het pre- groei van net «uw: mi^chap en het leiderschap van de „een werkgever kan n<» on^appen Ik word abonnee per 7 mei 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur ml) 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. ilaats: gironummer Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen ean Leldsch Dagblad, mtwoordnummer 214, Lelden. san zijr. verantwoordelijkheid voor df gang van zaken in dit land. Wan neer hij dit wil waarmaken, is actief nif ewerken een noodzakelijke stap." (Zie verder pag. 5) nister van Voorlichting Shimon Pe rez en minister van Arbeid Yitechak Rabin. De 75-Jarige premier heeft zelf reeds verklaard dat zij geen een van beide kandida ten zal uitspreken. BONN Onder de druk van het Westduitse kartelbureau en de alge hele ontstemming bij het publiek, hebben Shell en Esso besloten de on langs aangekondigde verhoging van de benzineprijs met een pfennig per liter, voor vier weken ongedaan te maken. In dat tijdvak willen de olie maatschappijen trachten aan te to nen dat de voorgenomen prijsverho ging wel degelijk door de economi sche feiten wordt gerechtvaardigd. Het kartelbureau in West-Berlijn, heeft niet alleen Shell en Esso maar ook BP en Texaco ervan beschul digd van hun machtspositie gebruik te maken. De oliemaatschappijen verdedigen die ingreep met het argument dat de afzet van lichte stookolie ondanks de sterk gedaalde prijs op het ogen blik dermate stagneert, dat de tanks overbelast zijn. Zij zijn niet meer in staat op grote schaal ruwe olie te raffineren, omdat daarbij behalve de sterk gevraagde benzine ook licht stookolie vrijkomt. Daarom zijn zij gedwongen tegen hoge prijzen benzi ne elders in te kopen met name in Rotterdam. Het kartelbureau is van mening, dat verliezen bij de afzetten van lichte stookolie geen reden kun nen zijn thans de prijzen van benzi ne te verhogen. Andere onderne mingen, die niet praktisch een mo nopoliepositie bezitten, zijn tenslot te ook niet in staat hun verliezen op dergelijke wijze op de consument af te wentelen. JERUZALEM Met 283 stemmen voor, 170 tegen en een groot aantal onthoudingen, heeft het Centrale Comité van de Israëlische Arbeiders partij gisteravond besloten om te po gen een nieuwe regering te vormen zonder dat nieuwe parlemenitsverkde- zingen worden gehouden. Een poging, die volgens de sterke man in de pairtij, minister van Fi nanciën Pinhas Saipie, reeds bij voor baat tot mislukking gedoemd is. Op vallende afwezigen bij dit topberaad van de regerende Arbeiderspartij wa ren de demissionaire premier Golda Meir en de minister van Defensie Duivel in V.S. zeer populair NEW YORK De Amerika nen hechten steeds meer geloof aan de duivel, aldus een enquête die is gehouden door een insti tuut in New York. Achtenveertig procent der on dervraagden verklaarde over tuigd te zijn van 't bestaan van satan. Twintig procent meende dat een of andere incarnatie van een boze geest mogelijk is. Voor de goede orde werd ver meld dat de enquête werd ge houden voor de vertoning van de film de Exorcist, die veel Amerikanen beïnvloed moet hebben. De Italianen worden groter ROME In twintig Jaar tijd zijn de Italianen tweeeneen- halve centimeter groter gewor den. Uit de statistieken blijkt ver der dat de mensen uit Umbria landstreek even ten noorden van Rome) het meest zijn gegroeid (4,27 cm) en die van Piemont 't minst (1.64 cm), maar de men sen uit Friuli (een landstreek in het noordoosten) zijn het grootst (174,15 cm) en die van Sardinië het kleinst (166,11 cm). Duur streaken PLEASANT VALLEY Een 25-jarige man in Pleasant Valley is gisteren begonnen aan een gevangenisstraf van vijftien dagen die hij heeft gekregen voor naaktschichten. Hij had zijn naakte rush ondernomen voor een gratis kopje koffie. In t restaurant waar hij bin nen was gekomen hing een bord je voor de grap waar op stond „gratis koffie voor streaker". Dus wierp de man, de 25-Jarige Bradford Bogue, de kleren af en rende ruim drie kilometer de weg af tijdens het spitsuur. Hij werd door de politie na-ar het restaurant teruggebracht waar hij zijn gratis kop koffie kon drinken en vervolgens werd beschuldigd van wangedrag. Strijd om het record kussen FORT LAUDERDALE In het Amerikaanse Fort Lauderda le zaten zaterdag 23 paren lip- aan-lip gekluisterd in een po ging een nieuw duurrecord kus sen op hun naam te brengen. Van de oorspronkelijk 45 ge starte paren was er een pas ge trouwd in de hoop als huwelijks reis de hoofdprijs te winneneen vliegreis naar Toronto, aangebo den door de kroeg die de wed strijd organiseerde. Toen na negen uur het onof ficiële record van zeven uur al ruimschoots was gebroken ging het met de 23 paren ogenschijn lijk opperbest. Wel werd druk gebruik gemaakt van de vijf minuten pauze die men elk uur mocht nemen om snel een hapje te eten of zich naar de rustkamer te begeven. 20 PAGINA'S ARP-voorzitter drs. J. de Koning heeft op het jubileumcongres van zijn partij in Utrecht nadrukke lijk de waarschuwende vinger op gestoken. AJs de confessionele partijen er niet in slagen het ver schil in inzicht over het kabinets beleid bq te leggen kunnen zij de C.D.A. voor jaren vergeten. "Maar wat meer is, de geloofwaardigheid van de christelijke politiek raakt dan in het geding". PAGINA 5 Hulp voor Egypte stroomt van verschillende kanten toe. PAGINA 4 De spanning spettert de voetbal- pan uit. Nog steeds geven Feyen oord en FC Twente elkaar geen duimbreed toe in de slotfase van de voetbalcompetitie. Er was ver schil in kwaliteit. Een grandioos Feyenoord vernederde FC Amster dam (50), waarna de Twentena ren met pijn en moeite langs Go Ahead Eagles gleden, maar de beide ploegen hebben desondanks nog hetzelfde aantal punten: 52 uit 31 wedstrijden. Ajax heeft dui delijk afgehaakt. Een gelijkspel tegen Sparta is voor de Amster dammers beneden de maat. Temidden van veel meer andere sport. PAGINA'S 9—20 Revolvers op collecteschaal KINGSTON (JAMAICA) De Jamaicanen gaan ter kerke om zich te ontdoen van de re volvers en munitie, die zij krach tens een nieuwe wet niet meer in hun bezit mogen hebben. On langs lag een collecteschaal tij dens een kerkdienst vol kogels. Sinds de politie begin maart begon op te treden tegen alle wapenbezit zijn 363 revolvers en 14.000 schoten munitie inge leverd 70 pet. van die hoe veelheid bereikte de politie via de kerken. De geestelijkheid aanvaardt de revolvers en de munitie krach tens een akkoord, dat in maart werd bereikt door de Jamaicaan- se raad van kerken en de rege ring. kabinet de middenstander „meer als onderdaan dan als burger be schouwt." UTRECHT De regering moet systematisch te laten uithollen, al- b^c-tnken dat het incasseringsvermo- <^ui de KVO-voorzitter. De midden gen var de middenstanders de uiter- stand neemt het niet langer, dat het ste grens heeft bereikt. Voortzetting *an het huidige prijsbeleid zal lei den tot burgerlijke ongehoorzaam heid. Aldus vandaag mr. A. Geurt sen, voorzitter van het Koninklijk v trbond van Ondernemingen (in het midden- en kleinbedrijf). Mr. Geurtsen zelf ook: „De heer Den Uyl zal wel weer zeggen dat ik op'oep tot het plegen van bur gerlijke ongehoorzaamheid Ik wil echter alleen maar waarschuwen dat het huidige belei<f tot burgerlijke on gehoorzaamheid zal leiden. De middenstand, die nu vijfde Jaar achtereen in achterblijft, is het beu zijn positie Volgens mr. Geurtsen moet net beleid van de regering niet alleen gericht zijn op de kleine midden stander maar ook op de grotere. Ook zU hebben recht op een oeieid dat hen in staat stelt hun zelfstan dige positie te behouden. daarentegen betoogde vanmiddag op her KVO-congre» drs. Ed ran lhijn voorzitter van de tweede-ka merfractie van de Partij van de Ar- voor het oeid dat de middenstand tot de er- inkomen kenning moet komen dat in veel op zichten de belangen van kleine en NOORDWIJK Vertierzoekers in Noordwijkse bars en dancings heb ben het in Noordwijk het afgelopen weekeinde nogal bont gemaakt. Na het sluitingsuur van de gele genheden ontstond zaterdagnacht in een eivolle snackbar een vechtpartij, waarbij een 24-Jarige ambtenaar uit Noordwijk werd neergeslagen. Ter wijl hij op de grand lag, werd hij door zijn belagers, vermoedelijk 'n groep Hagenaars, zodanig tegen het hoofd getrapt, dat hij bewusteloos naar het Leidse Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. Nadat zijn gezicht op enkele plaatsen was ge hecht, kon hij naar huis. Drie poli tiepatrouilles rukten uit om aan de gevechten in de snackbar een einde te maken. Later werd op de grond een scheermes gevonden, dat kenne lijk als wapen had moeten dienen. Een negentienjarige chauffeur uit Warmond sloeg, flink aangeschoten. een gevellamp kapot in een gloed nieuwe ijsbar. Op de Katenblankweg reed een ne gentienjarige grondwerker uit Kat wijk een muur omver. Hij verkeer de onder invloed en reed in de auto van een kennis. Ook ramde hij en kele geparkeerde auto's. Aanvanke lijk gedroeg hij zich vechtlustig, maar na de komst van de politie, nam hij de benen. De grondwerker bleek na zijn aanhouding niet in het bezit van een rijbewijs. Een Noordwijkse autohande laar, die met een gezelschap enkele café's had bezocht kreeg het met de politie aan de stok, omdat hij enke le malen met zijn vuisten op het dak van een politie-dienstwagen sloeg. Op de Duinweg in Noordwijk werd een abri vernield. Een snack barhouder aan het Palaceplein liep een proces-verbaal op omdat hij na tweeën nog klanten in zijn zaak had. ffotf zelfstandigen niet parallel lo per, „Die belangentegenstelling is e*r. van de belangrijkste oorzaken var hoi afvalproces in het midden- er kleinbedrijf. Daarom ook moet men ophouden met het ijveren voor globale maatregelen ten behoeve vhn alle zelfstandigen" Van Thijn zei verder dat de kiene zelfstandigen belang hebben bij een beleid gericht op verkleining van de inkomensverschillen. HIJ noemde net -oort bes taan van kleine zelfstandi gen v&c vitaal belang voor de keuze vrijheid van de consument, vooral ook voor minder mobiele, lagere inko mensgroepen. Ook kunnen kiene zelfstandigen bijdragen tot de leef baarheid van oude wijken in steden. MAN IN BAR DOOD GESTOKEN DOKKUM (ANP) In de Zam- bezibar te Dokkum is vannacht de 29-Jarige P. K. alt Dokkum neerge stoken. Hij overleed aan zijn ver wondingen in een ziekenhuis De politie van Dokkum wilde nog geen nadere mededelingen doen, omdat verscheidene personen bij de vechtpartij betrokken waren. Er is een man gearresteerd Het slachtoffer was gehuwd en van beroep fabrieksarbeider.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1