inperiurn bewijst ijn idealisme aul Steenbergen en yra Ward rusten uit Werkmans Wilskracht terug van weggeweest I )AG 22 APRIL 1974 VARIA EN Met bijzonder veel ge- heb ik zaterdagavond kunnen ;eren .dat de opgaande lijn in door eNVe-Drama met Shake - "Leer om Leer", door Im- eröer is doorgetrokken. "Stof- stelde destijds enigszins te- "Zie Zo Zee "was toneelmatig g goed in elkaar gezet, maar toch zeker de verbale kracht, (ging van "Keer omme" Het gebaseerd op teksten van él en vindt zijn wortels ook in a nLouis Paul Boon "De Jesses". het stuik toch het historische te geven, waren ditmaal mo- gebruikt rond de profeet Eze- Het enige wezenlijke verwijt. a opgeld doet is het zo mini- lerwerken van dit bijbelse gege kt toch te weinig na de pauze drukking wordt gebracht. Vóór ze vinden de toeschouwers he* terug in het openingsliedje historische teksten verweven een goed in het gehoor lig- ■ed. Maar daar vindt de kritiek rupt einde. Behalve de reeds vermelde "opgaande lijn" dch ook nog het verschijnsel ,t Imperium steeds meer mer professionele maatstaven gemeten kan worden. Dit wordt in hoge mate veroorzaakt door het optrekken van het spelnïveau. Hoewel duidelijk moet zijn, dat amateurtoneel zich veel vrij blijvender tot de kunstmanifestatie vehroudt dan professioneel theater (omdat de artistieke consequenties daar veel dwingender spelen), heeft Imperium met "Keer omme" bewezen dat de combinatie van idealisme en doorzettingsvermogen kan leiden tot een betere manifestatie dan die van menig beroepstoneelgezelschapMen kan zich zonder veel moeite verschil lende minimale professionele mani festaties van het eerste kwartaal 1974 voor de geest halen, die zelfs niet in de schaduw kunnen staan van "Keer omme". Deze uitspraak lijkt enigszins overdreven, maar de manier, waarop Imperium zaterdagavond de decaden tie van de mensheid gestalte gaf. veroorzaakte soms koude rillingen. De passage, waarbij door middel van een lamp de acteurs uit de toe schouwers worden gesplitst is voor treffelijk. Als climax wordt dan er varen, dat de spelers niet toneel na men. maar hun eigen namen en pro fessie noemen, waardoor het stuk een brok werkelijkheidszin meekrijgt, die nauw verbonden lijkt met de realiteit. Of wat te denken van Jaap van Ek die veel meer kan dan hij van zich zelf bewust is en in de liedjes haast dwingend de articulatie van de groep regelt?? Of van Chris Marks, die tij dens het uitlijnen van die decadentie de juiste graad van humor weet te vinden, waardoor de vaak weerzin wekkende spanning even wordt ge broken? Marks bereikt hier hetzelfde effect als Dustïn Hofman in "Papil- Ion", dde zelfs in de meest macabere omstandigheden zijn gevoel voor nuanceren en relativeren niet ver liest. Of die lieve Janneke Hilarius, die haar eigen persoonlijkheid als een vermoeden onder de tekst verbergt en uitgroeit tot een haast dierlijke courtisane. Opmerkelijk was hierbij wel het gebruik van pornografische dia's, waarnaar in de tekst herhaal delijk wordt verwezen. Het getuigt van moed dit in het stuk op te ne men. temeer omdat het functioneel verwijst naar de decadentie van de in verwarring verkerende mensheid In hoeverre die verwarring op de toe schouwers overkomt is aan u ter be oordeling. wanneer u dit toneelstuk, dat tot en met 31 mei elke vrijdag en zaterdagavond ln het Micro-thea ter speelt, gaat zien. A. C. KOEKEBAKKER JR. aag Paul Steenbergen en Myra Ward zullen het ko- toneelseizoen geen rollen spe- Haagse Comedie ziet dit als ot verlies, maar vindt dat de na een carrière van ruim een euw een lange vakantie zeer rdiend heeft. Het gezelschap vreugde uit naar de sa cking met Paul Steenbergen isseur vaD "Seascape' ward Albee aan het einde van dit jaar. Paul Steenbergen koesterde al ge ruime tijd de wens om een langere vakantie in zijn buitenhuis in Frank rijk door te brengen. Daarom wilde hij voor het nieuwe seizoen geen rol aannemen. Zijn vrouw heeft in ver band hiermee de haar aangeboden rollen van de hand moeten wijzen, al dus de Haagse Comedie. De Mona Lisa die op het ogen blik in Tokio wordt geëxposeerd trekt zeer grote belangstelling. Hoe groot de belangstelling voor de vrouw met de beroemde glim lach loei is toont deze foto dui delijk aan. Een jonge Japanse vrouw heeft overigens zaterdag het glazen scherm waarachter het schilderij hangt met een rode vloeistof besmeurd. Ze wilde met deze daad protesteren tegen dis criminatie van lichamelijk gehan dicapten op de expositie. Iffkgracht 9 Exposit «mula Naturae; geëxposeerd r. Hab van den Wijngaard Peter Peereboom Ome" iedere tfngaard - Thomas c tot 20 april Openingstijden. Dalmatlërs", wo. 18.30—18.45 T Zaterdag en zondag: 15.30—15.45 uur Bezoek aan ernstige patiënten: dl. do, en vr. ook 2.30 Wanneer voor ernstige patiënten door- Kindermatinee: "101 lopend bezoek wordt toegestaan, kan za en zo. 2.30 en 4.30 de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoekuren Ziekenhuizen Alphen aan den Rijn Dlaconessenhuls: le fci. dagelijks van 11.00-12.00 uur van 15.45-16.30 uur en 18.30-19.30 uur 2e en 3e kl. dag 15.45- 16.30 uur en 18.30-19.30 uur Kinder afdeling dagell1k8 van 14.00-19.00 Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30-14.15 en 18.30-19.30 u. 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 u. Kraam- afdellng 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 u. Kinderafdeling ouders zondag 14.00-15.00 15-15.30 u. alleen voor ouders 18-18.30 r overige familieleden. u „y 91 teutvs april 1974. Merd jaar geleden stond in krant Bij gelegenheid van de fees- te Amsterdam op 12 Mei 1 voor het zilveren req^e- tgsjubilê oan Z.M den Ko- zullen door de directie den Rijnspoorweg jer- heidene extratreinen worden ftganiseerd, zoo b.v. nacir i Haag en Rotterdam des onds na afloop van het urwerk op den Amstel in de ibijheid van het Rijnspoor- ttion. Een dezer treinen zal te Voorburg, Zoetermeer en Zevenhuizen stoppen. De be zoekers van de hoofdstad zijn daardoor in staat gesteld alle festiviteiten te Amsterdam bij te wonen en toch 's avonds nog terug te keeren, hetgeen voor hen zeer gemakkelijk is, wijl te Amsterdam in de logemen ten reeds thans bijna alle ka mers besproken zijn. Het ge meentebestuur van Den Haag heeft de ingezetenen uitgeno digd om op 15 Mei, den dag der terugkomst van den Ko ning en de Koningin uit Am sterdam, des avonds algemeen te illumineeren. Vijftig jaar geleden: Te Pittsburg V.Sis op ruim 64-jarigen leeftijd Elea- nore Duse overleden, de groo- te Italiaansche tooneelspeel- ster, die als „la Duse" over den geheelen aardbodem bekend was. Naast tragische rollen heeft zij ook komische met succes vervuldd'Annunzio heeft verscheidene zijner stuk ken aan haar opgedragen. Te Londen is overleden de bekende romanschrijfster Ma rie Corelli Deze ook in ons land zoo ekende schrijfster, die ten deele van Italiaan- schen, ten deele van Schot- schen bloede was, schreef een lange reeks boeken, die we reldvermaardheid verwierven, waaronder ,J3arabbas" en ,J)e smarten van Satan". PANDA EN DE MEESTER-SCHAVUIT 49124. Toen Panda schuifelende voetstappen achter zich hoorde draaide hij zich geschrokken om. Jk ben het maar", zei Henkie. ,fiéb je ook een afspraak met de baas op deze plek? Denk je niet, dat we te laat zijn? Ik had hier al veel eerder moeten zijn, maar er is overal politie, en daardoor moest ik een omweg maken". „D-de b-baas stotterde Panda verrast. „Hier? Eh ..ik be doel Wj herstelde zich snel, want hij bedacht dat dit zijn kans was om te weten te komen wie de schurk was die zich voor Joris Goedbloed uitgaf. Ja ik had ook een afspraak met hem", vervolgde hij dan ook haastig. Jk ehik wilde hem graag zien". Maar de ge heimzinnige baas kwam niet, en toen het middernacht geweest was, gaf Henkie de moed op. „We hebben onze afspraak met hem gemist", zei hij tenslotte. „We waren te laat. Oei wat zal hij boos op ons zijn! En ik kan er helemaal niet tegen als iemand boos op me is; daar ben ik te gevoelig voor". ...dan verschuilen we ons in een van die grote i schepen daar! J Zo zo! Nu weer varen, hè?! tyr Toevallig ben ik dol op -r roeien... OMELET PICASSO Snijd 1 grote ui in dun ne schijven en fruit deze in 25 gr. boter en 2 eetle- !J pels olijfolie, samen met een in ringen gesneden rode of groene paprika. Houd het vuur zeer laag, leg een deksel op de pan en laat ui en paprika in ruim 20 min. gaar worden Voeg een drupje water toe als het geheel te hard gaat bakken. Klop 3 eieren los met 2 eetlepels melk en een snufje zout. Giet dit over ui en paprika. Leg een deksel op de pan als de eieren beginnen te stollen, draai de pan om en laat de omelet dan van de deksel, nu omge keerd, in de pan glijden. Reken niet meer dan 2 min. aan elke kant. Hi .r- bij at Picasso een koude knoflooksaus die u, als u dit voorbeeld wilt volgen, beter vooraf kunt maken. Week een sneetje brood zonder korst in een beet je water. Stamp 2 teen tjes knoflook fijn en meng het geweekte brood er- i door, een mespuntje zout, i een mespunt cayenne en daarna, druppel voor druppel. 4 eetlepels olijf olie. Blijf steeds goed j| kloppen en roeren. KAAK, JE ZaSTCMTjET MOEITE HESTGEH4P JE TE IDENTIFICEREN MET JE VADER, I.MA4R PAT HET UITEINDELIJK/ TCCH GELUKT 13. JAZOIDAG HEB IK HEM BIJ HET V0ETB4UBJ ZO WAR TERUGGEVONDEN OP DE TRIBUNE. LEIDEN Het beste harmonie orkest van Leiden is weer terug van weggeweest! Als beste namelijk. Komt het omdat een helemaal eigen volbloed Leidenaar, er nu voor staat? Koos Mark is bij de K.M.K. geweest of is er nog en heeft daar ogen en oren open gehad. De ver schillen met de professionaliteit wil hy zo klein mogelijk. Je moet zo'n ge loof sterk in Jezelf omdragen, wil Je het effectief op anderen kunnen wer pen. Totaal overtuigend bleek die kunst toen Mark na de pauze een kapel, die met Werkmans Wilskracht samenhangt, de gezellig gevulde Stadsgehoorzaal tracteerde op een aantal stalen van verjazzde roman tiek, waarbij een onvergetelijk lied gemanipuleerd uit de opera Sadko van Rimski-Kossakof. In die woor den: kapitaal deze kapel! Het echte orkestprogramma begon met een Intrada 1974, pittige wel- komstfanfaronade van Mark zelf, ge volgd door een mars van de drum mers en deze weer door een „Symfo nie in één beweging" van Louis Jadin, die waarschijnlijk in de buurt van 1800 ln Parijs stukken origineel schreef voor een militaire kapel. Een niet alledaagse programma-afwisse ling verschafte een koraal op naam gesteld van Mendelssohn (maar is dit niet Luther's Vater Unser, door Mendelssohn gevarieerd in de 6de orgelsonate?), waar Mark een solo kwartet tegenstem in liet geven. Als klassiek kon ook nog een „Chambre vorderde harmonieën, hoeven we niet des Enfants" (kinderkamer) van een uit te weiden. Daar waren nog als zekere A. Thiry gelden. Op het stuk bladvulling toegevoegd Tokio Tower van oorspronkelijkheid telt deze com- van Yoder en Jan Klaassen de trom- ponist niet mee. Deel 1, Andantino, petter (met drums en majorettes), bijvoorbeeld is niet anders dan het Majorettes, lang drumband-aanhang- schattige Franse kinderliedje Ju seis, verzelfstandigen zich, geven re- clair de la lune, mon ami Pierrot, vues, blijken na de pauzes als show- Pré te-mol ta Plume, pour écrire un girls het gemis aan „toneel na" van Mot". Deel 2, vivo giocoso en inder- vroeger te kunnen vergoeden. „Dans daad plezierig, is verdacht proven- en visuele vormgeving" noemt het Qaals en stijl Bizet. Delen 3 en 4, voor programma het (leiding Dick Fur- zover niet ergens aan ontleend, zijn rer). Compliment. Maar met Mark zwak. wat dor academisch. er bij blijft muziek de dominerende Over Pi Scheffer's Three Inven- factor en „On Parade" was de noemer tions en Walter's Jamaican Folk van dit gecoördineerde audio-visuele Suite, prachtig gespeelde algemeen samenwerken, bekende bestanddelen van het ac tuelere ijzeren repertoire van alle ge- KFirra VERHOEF

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19