•esident dwong )irow Agnew lf tot aftreden „ER KOMT EEN NIEUW REVEIL" Kabinet moet Amsterdam uit metro-moeras helpen AMERIKANEN GEDOOD OP FILIPPIJNEN CH-fractieleider Kruisinga: Kamer heeft het laatste woord voor schakers 9 ij ril amis Lyceum De landstitel begint het "senioren"- als het schaakzestal van het Lyceum duidelijk in zicht dit moet de conclusie zijn (stekende resultaten in de 0 voorlaatste landelijke fi- Vooral het eerste team pzien door zich na het 33 Leeuwarden uitstekend te Q in de thuiswedstrijd roemruchte Bernardius Heerlen. Gijs Luyendijk Ito dat hij een duidelijke rec ig voor de Rijnlandse ploeg na mentaal nog eens op zijn door supervisor Koet KÜge opponent geen schijn Deze vlotte zege verschafte spelers echter nog geen ^Leon Konlngs verslikte zich goede stelling. Imburger stak niet in opti- rm, een feit waarvan Ko- (tlg profiteerde door hem kl* iosis aan "vergiftigd" mate- te bieden, waar de witspe- te gretig op toehapte. Joan net een Jeugdtoernooi nd gewonnen had, beschik- en veel grotere kennis dan topstander en bracht de stand Hiermee was het verzet Kten wel zo'n beetje gebro- konden Dobbelaar en vrijwel tegelijkertijd uit mde stellingen meedogen- Potter van Loon had opening wat moeilijk maar lanipuleer met lichte stuk- Me hem een gewonnen op. Toen zijn tegenstander fpoker ook niet doorgrond- snel bekeken. Een mon- ling van 60 was toen Kal van spelers tot 16 Jaar tet A. Schweitzer scholen- Geleen. Hoewel men niet in kte kon aantreden werd tweede wedstrijd met 4—2 Ueerd Rijnlands Lyceum— sltzer scholengem.: 1. B. de Quilettes 1—0; 2. W F-W. Heiwig 1—0; 3. H. J. Sonnemans GverhagenK. Hendriks Vé ÖchlemperH. Geurts 1— Kuiperbak—J. de Bruin 0— Voor de vierde keer in heeft de Braziliaanse t het internationale ooer- Cannes gewonnen. Net als stond Brazilië in de eind- 20 ?nover Nederland. Na een van 1l won Brazilië met uw boek in VS: MANILLA Gewapende mannen hebben drie Amerikaanse officieren doodgeschoten aan de rand van een Amerikaanse marinebasis, 100 kilo meter ten westen van de Filippijnse hoofdstad Manilla. De officieren werden gedood toen zij in een Jeep een inspectietocht rond de basis maakten. De daders zijn voortvluch tig. AMSTERDAM De Amsterdamse metro heeft er al dui zenden kilometers opzitten. Tienduizenden wellicht. Het zijn nog testkilometers, maar de metro rijdt. Dagelijks den deren vier treinstellen over een twee kilometer lange proef- baan in de Bijlmermeer, de Amsterdamse satelliet die de hoofdstad tot de bouw van de achttien kilometer lange oostlij n deed besluiten. Die breinsteiletjes zijn pronkjuweel- tjes, het puikje vam wat er op het gebied van metro-werk te vinden is. Wondertjes der techniek, die zeker hebben bijge dragen to t de metTomalaise waarin Amsterdam zich op het moment bevindt. De bouwers komen geld tekort. Zoveel, dat wordt betwijfeld of die oostlijn wel kan worden afge maakt. Werd in 1968, toen de gemeenteraad het besluit nam tot de bouw van de metro, uitgegaan van f250 miljoen bouwkosten, nu al wordt ernstig re kening gehouden met een totaal van f 1500 miljoen. Nijvere cijfe raars hebben uitgerekend dat een ritje Bijlmer-Amsterdam-Centraal in 1978 als de metro echt moeo gaan rijden, daardoor bijna ƒ5 zal gaan kosten. Later lekte uit dat ge meenteambtenaren zelfs op een tientje voor een enkele rit waren uigekomen. Het uit de hand lopen van de me tro-kosten moet voor een deel wor den geweten aan de sterke prijsstij gingen van de laatste jaren. Maar er zijn ook fouten gemaakt door de plannenmakers. Ernstige fouten, die b. en w. van de hoofdstad ruiterlij hebben toegegeven. „De misrekenin gen zijn voornamelijk te wijten aan gebreken in calculatiecapaciteit bij de gemeenten en gebrek aan des kundigen bij de diensten", zei wet houder Plak van Financiën vorig jaar. kort voordat hij staatssecreta ris van Binnendlandse kiaken werd in het kabinet-Den UyL Amsterdam stak de hand dus in ei gen boezem, maar de metro-bouw ging door. Daarom moest het rijk bijspringen en niet zo'n klein beetje ook. B. en W. hoopten op tachtig procent van de totale kosten. De 195 miljoen, die al in de metro-put verdwenen, waren al lang op. De wethouders Lammers en Brauti- gram, die de reddende miljoenen in Den Haag moesten gaan losprater bij Westerterp van Verkeer en Wa terstaat, kwamen echter met leg handen thuis. De nieuwe ministei wilde eerst weten of een nieuwe miljoenensteun de moeite wel zou lonen. Een „kosten-baten"-analuse zou daarom noodzaakelijk zijn. Aan de hand daarvan kon pas een be slissing worden genomen. Naar verluidt is die kosten-baten- anaJlyse binnenkort gereed, waarna de Tweede Kamer zal debatteren over de Amsterdamse miljoenenaan-' vTaag. Koffiedikkijkers voorspellen dat het „bevriende" kabinet, Am sterdam wel uit het metro-moeras zal helpen. Dat de steun toch wel zal komen. Maar toch.... De Kamer heeft het laatste woord. En hoe die Kamer er over denkt, werd af een klein beetje duidelijk op een bijeen komst in de Nieuwmarktbuurt toen buurtbewoners tweede kamer-le ien toonden wat die metro daar wel had aangericht. PSP'er Van der Leek zei toen: „Bij mij bestaan grote twijfels over het afmaken van de metro-lijn door de enorm gestegen kosten en de veran derde inzichten". Knot (PvdA) „Bij het geven van subsidie heeft de Kamer een duidelijke taak. Wij kunnen het werk niet stoppen. Wat we wel kunnen is het dichtdraaien van de geldkraan". Van Zijl ÏKVP) vond de uitkomst van de "kosten-baten"-analyse van root belang of de oostlijn kan worden afgemaakt. Van der Doef (PvdA) sprak van een situatie waarin nog niet alles onherrepe- lijk is geworden. Het Kamerdebat over „kosten-ba- ten"-analyse zal zeer waarschijnlijk nog voor het zomerreces worden ge houden. Maar voor Amsterdam duurt het allemaal veel te lang. B en W vre zen dat het onderzoek een vertra ging in de bouw van de metro te weeg zal brengen. Wethouder Lam mers verklaarde: „Als de minister eerder dan aanvankelijk het plan was een beslissing over de subsidië ring zou nemen, zal ons dat veel waard zijn. Er staan voor Amster dam grote belangen op het spel". Inwoners van Moskou werden het paasweekeinde verrast door een flink pak sneeuw. Zelfs in dat in april een uitzondering. De temperatuur steeg echter snel en dit plein voor Bolsjoi-theater (op de achtergrond) zag er na enkele uren iets meer lente-achtig uit. "Ik ben ervan overtuigd dat er nieuw reveil komt. De jon geren willen weer romantiek, maar ook idealisme als tegen- hang van de materiële welvaart. Binnen enkele tientallen jaren hebben we die christelijke herleving en beleving van geestelijke waarden terug." Fractievoorzitter dr. Roelof J. H. Kruisinga van de CHU is hiervan doordrongen door de verschijnselen rondom hem Jesusmovement, de opleving van de Pinkster gemeente... de hang van de jongeren naar een geestelijk leven. "Het is fout van de Christen-Democratische partijen dat niet meer overbrengen. Ik geloof aan een christelijk reveil." Kruisinga leidt sinds september de CH-fractie in de Tweede Kamer. Dat is voor de tweede maal. De eerste maal mocht hij er éven aam ruiken, één maand in '71, toen wachtte hem het staatssecretariaat op verkeer en Waterstaat. In dat Jaar ook heeft hij even overwogen om terug te keren in de schoot van de wetenschappelijke wereld waaruit hij komt overi gens zonder dat daarbij onlustge voelens ten opzichte vam „zijn" par tij een rol speelden. Het was de aard van het oud beesjte; een naar binnen gekeerd wetenschappe lijk gericht mens; een beetje per fectionist; iemamd die moeilijk di rect op iets reageert. „Als ik dat doe, heb ik er later meestal spijt De keuze op verzoek vam aftre dend voorzitter Tilanus vorig Jaar voor het fractieleiderschap, bete kent nu een groei naar buiten. Het beleid overbrengen. Standpunten verdedigen, maar tóch liefst niet in harde termen. Liever geen polarisa tie. Kruisinga is voor gematigdheid, maar wel zeer duidelijke. Drie din gen nam hij van voorman Tilanus sr., waar hij met grote bewondering over spreekt, over, namelijk: Je moet het beginsel uitdragen, zodat mensen weten wat ze aan Je hebben; Je moet herkenbaar zijn voor de mensen; Een verkiezingsprogramma moet kort zijn. In hoogstens tien punten moeten de belangrijkste actuele vraagstukken zijn samengevat. Zelf vindt hij ook: .Kamerleden zijn verschrikkelijk onduidelijk, te intellectualistisch. De Nederiaadse politici vergeten vaak dat ze voor de gewone man spreken; de mensen zijn te veel met zichzelf bezig". Samenwerking In 't Christen Democratisch Appèl zagen KVP en AR Kruisinga node komen als fractieleider. „Hij houd sterk vast aan 'n standpunt. Niet plooibaar." was de reactie in de wandelgangen van de Tweede Kamer van de beide andere Chris telijke partijen op de CH-voorzit terswisseling. Een meming die nog werd versterkt doordat mem de nieuwe CH-fractievoorzitter er met moeite van kon weerhouden tijdens de algemeen politieke en finanoiële beschouwingen een harde motie te gen dit Kabinet in te dienen. Over weging om het niet te doen bij Kruisinga: de bestaansgrond vam het CDA „al zal het kabinet Den Uyi voorlopig tussen ons en de an dere fracties als een wig blijven." Toch is diezelfde Kruisinga de eer ste CH-er geweest die zich in de Jaren *55—'60 intensief bezighield met het gezamenlijk uitkomen met één AR-, en CH-iiJst in de kies kring Friesland. Zeer droog: „In die tijd ben ik intensief tegengewerkt door Nauta van de Kametrkrimg Friesland. De vader vam de lijst trekker van de huidige gezamenlijke lijst." Beleid In fedte is de CH-voorman zielsge lukkig dat hij langzamerhand de herkenbaarheid van het CH-beleid in de media begint terug te vimden Er is geen sprake meer van het op een hoop gooien van WD en CH. Er bestaan enige punten van over eenkomst, maair de verschillen zijn groter. „De socialisten hebben een te grote structuur. Het idee dat men leden van Provinciale Staten en gemeenteraad kan vervangen als de partij dat vindt, die PvdA-reso lutie, vind ik een gevaar voor de democratie. Dat houdt ln dat er straks tussen de kiezer en gekozene enige partijbonzen sta am. die in fei te het beleid kunnen bepalen. De liberalen denken te efficiënt, ze slaan geen acht op de ontplooiing en creativiteit van bijvoorbeeld de middenstanders. Veel boeren vinden het fijm om een klein eigen bedrijfje te hebben, in- plaats van met de dood in hun hart 's morgens naar kantoor te gaan. Als fractieleider kam Je het beleid meer gestalte geven. Het is en zwaar beroep, maar ook een opdracht die ik mag vervullen. Uit Kruisinga's mand is dit geen holle frase. Diezelfde ochtend heeft hij voor dag en dauw via de NCRV de luisteraars toegesproken over: „Heb eens belangstelling voor el kaar en vooral voor de ouden vam dagen". Hierover napratend wat geër gerd: „Het is natuurlijk belachelijk dat er niemand van boven de 65 in de Tweede Kamer zit. De bejaarden vormen minimaal 15% van de be volking, maar ze hebben im het parlement geen eigen stem. Er zijn zelfs partijen waarbij im de statuten staat dat men onder de 65 moet zijn. Adenhauer began toen pas". Senaat Evenmin is de CH-fractieleider te spreken over de steeds meer op gaande stemmen om de Eerste Ka mer nu maar eens op te heffen. In zijn beide perioden als staatssecre taris heeft hij daar „zeer serieuze debatten over een aantal belangrij ke wetsontwerpen meegemaakt. Die debatten waren altijd op hoog ni veau." Zijn visie op de afgelopen statenver- kiezngen loopt daarmee parallel: „Die hebben wel degelijk landelijke betekenis, omdat daardoor de sa menstelling van de Eerste Kamer weer wordt bepaald. Ik zou in fedte wat macht van de Tweede Kamer op de Eerste Kamer willen overhe velen wanneer het om regionale za ken gaat, bijvoorbeeld hot recht van amendeing. Het is werkelijk Jam mer dat de begrotingsdiscussie voor een groot deel in de Eerste Kamer is weggevallen". Met de CH-tweede kamerfractie is Kruisinga erg gelukkig. „We heboen alle zeven behoorlijke parlementaire ervaring en dekken qua specialitei ten praktisch alle departementen Ook regionaal is er een goede sprei ding". Carrière Toch is voor hem zijn politiek* loopbaan toevallig begonnen. „In de oorlog ben ik me in politiek gaan verdiepen. Ik vond dat een burger plicht. Mijn vrouw zei daarna „Wordt dian ook ld'd". Met de CHU heb ik altijd sympaitde gehad van wege haar gematigde opstelling en het accent op de geestelijke waar den in dit leven." Ontdekt werd Kruisinga door oud- minister Veldkamp die hem in 1962 verzocht om de sociaal-economische paragraaf bij de memorie van toe lichting op de Ziekenfondswet te schrijven. Hij zat in zijn geliefde Friesland als inspecteur van de Volksgezondheid. Het eerste verzoet van de oud-bêwindsman„Breng Je pyama mee en kom twee dagen naar Noordwijk om me te helpen," resulteerde uiteindelijk in een aan bieding van het staatssecretaris schap in '63. Kruisinga hoefde niet zo nodig. Pas een tweede verzoek in '67 van Roolvrmk was aanleiding om naar het Westen te komen. Eerst Volksgezondheid en Milieuh-y giëne, gevolgd in '71 door het staatssecretariaat op Verkeer en Waterstaat. Die JaJren 'tot het definitief ver trek van het kabinet-Biesheuvel is hij onvoorstelbaar actief geweest. „Ik lees snel", zegt hij verontschul digend. Vermoedelijk heeft hij in die vder Jaren er de meest wets- ontwrpen doorgejaagd. Termen als „de vervuiler betaalt" en nu pas .het zigzagbeleid van dit kabinet" zijn van hem afkomstig. Ook hij heeft een tijd lang Inten sief met het probleem van de fluo ridering te maken gehad. „Ik ben er nioit zo enthousiast over ge weest. Nu wil Ik over het huidige wetsontwerp eerst de minister horen voordat ik definitief bepaal om te gen te stemmen.^ Witte Huis, zou als opper-boodschap pen Jangen hébben gediend tussen Nixon en Agnew en diens advocaten. Uiteindelijk kwam Agnew met het ministerie van Justitie overeen dat hij 10 oktober zou aftreden en de te gen hem uitgebrachte beschuldigin gen inzake belatingantdiuilcing niet zou ontkennen. In hun nieuwe boek beschrijven Witoaver en Cohen hoe de politieke schandalen in Agnew's staat Mary land werden ontdekt en degenen die de zaak onderzochten bij Agnew te recht kwamen. Zo werd Agnew de hoogst geplaatste funktionaris uit de Amerikaanse geschiedenis die moest aftreden omdat hem een ver oordeling te wachten stond. Voigens de auteurs zag Nixon zich voor het probleem geplaatst dat hij de zaak Agnew zo moest zien af te wikkelen dat het geen gevolgen zou hebben voor zijn eigen positie die sinds de affaire Watergate ernstig was aangetast. Wanneer de zaak Agnew voor het Huis van Afgevaardigden zou zijn ge komen en dit bestuurslichaam zou een afzebtingsiprodure tegen hem in gesteld. dan zou het ongetwijfeld ook gemakkelijker zijn geweest om tegen Nixon zelf ook de zogenaamde im peachment-procedure aan te span- In oktober vreesde het Witte Huis dat Agnew de zachte wenk om af te treden nooit zou begrijpen en liet hem via Alexander Haig weten dat hij moest aftreden. Neergeschoten De politie van Koesing, op Serawak heeft gisteren een jongeman neergeschoten die en kele uren een Amerikaanse vrouw, de vrouw van een zendeling, als gij zelaar had vastgehouden en een los- zzelaar had vastgehouden en een los geld van ongeveer zesduizend gul den alsmede ongehinderd vertrek uit Malesië verlangde. De dader kreeg een kogel in een been en is in een ziekenhuis opgenomen. Een Libanese familie tussen de resten van een van de huizen bij de grens met Israël, die 'ils wraak voor de Palestijnse aanslag door de Israëli's werden verwoest. Dr. Roelof Kruisinga (CHU): "Je ziet het om je heen: Jesus movement, de opleving van de Pinkstergemeente." (AP) Terwijl hjJ in het openbaar Nixon via Spiro Ag- am af te treden in de veroordeling die hem te wachten stand. Uitein- het Witte Huis Agnew's geëist. zaak Agnew en de rol die Huis hierin heeft gespeeld in het boek "A heart voor het door Viking chreven door Jules Witcover, van het dagblad Post. Haig, stafchef van het

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7