EIDSCH DAGBLAD -Oosten jpnieuw xplosief NOG NOOIT WAREN ER ZOVEEL BUITENLANDERS v vandaag Pat Hearst deed mee aan bankoverval San Francisco Meer dan een miljoen Politie: geen mensen genoeg voor verkeers controles in de nacht [iSDAS 16 APRIL 1974 OPGERICHT T MAART I860 No. 34298 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AVIV/DAMASCUS/MOSKOU/BEIROET uter/AFP/UPI) Een Israëliër is gedood en twee zijn jacht gewond bij hernieuwde gevechten op de >berg non. Dit heeft een militaire woordvoerder vandaag in Aviv bekendgemaakt. Een woordvoerder in Damascus le mee dat de gevechten rond de strategisch belangrijke Hermon zich in de ochtend uitbreidden tot andere de- ran het Golan-front. De strijd op de 36ste achtereenvol- ie dag langs het gehele front van 64 km duurt nog ilddels heeft president Assad „Deze raketten behoren tot de soor- iyrië vandaag zijn bezoek aan ten moderne wapens die we tijdens iwjet-Unie beëndigd. Zaterdag de oktoberoorlog niet hebben ge iende hij een Sowjet-Rus- lyirsche verklaring en en- jonomische akkoorden. De tekst in is niet bekendgemaakt, het Russische partijblad da" schreef zondag dat de Dkomsten zouden bijdragen Sterking van de Syrische de- In Beiroet verschijnende blad war schrijft vandaag dat de t-Unie Syrië een aantal Mig- gtuigen heeft verstrekt. De noemt geen aantal, maar meldt it Moskou ook beloofde Syrië i-toestellen te leveren. De Sow- ie zal daarvoor Syrische pilo- ileiden. irts zal Syrië raketten van het Scud" en andere „zeer moder- ussische wapens leveren waar- het in de oktober-oorlog nog beschikking had. loofdredakteur van het semi- le Egyptische dagblad Al Ach- Uy Amin heeft vandaag ge- dat Egypte lange afstandra- tegen Israël zal inzetten wan- Joodse staat dë militaire ope- egen Syrië en Libanon uitbreidt den bij rel Russische ichting :0Ü (Reuter) Bij het neer van een oproer in een psychia- inrichting in de Sowjet-Unie bewakers onlangs twee pa- doodgeslagen, zo is vandaag Idente kringen in Moskou be- emaakt. oproer vond plaats in Blago- enk aan de rivier de Amoer in rre oosten van de Sowjet-Unie. tiënten vielen uit protest tegen «handeling het personeel van Ichting aan. ninisterie van Binnenlandse in Moskou zou in november laar richtlijnen hebben uitge- voor verbetering van de sfeer Inrichtingen, maar de toestan- ouden niet zijn gewijzigd. bruikt", zo schreef Amin. 4 i i, Pï •V&, ■k u* mms (Van een onzer verslaggevers) Nog nooit waren er zoveel bui tenlanders in ons land. Het toe ristische record van Pasen 1971 (900.000 buitenlandse bezoekers) is met glans gebroken. Dit paas weekeinde kwamen er 1.050.000 buitenlanders de grens over. Wanneer we aannemen, dat al die buitenlanders goed waren voor een paar tientjes per dag, dan kan men uitrekenen, dat zij tezamen voor meer dan honderd miljoen gulden in het laatje hebben ge bracht. De Randstad in het bij zonder kust- en bollenstreek heeft daar het meeste van gepro fiteerd. Er was in deze contreien geen bed meer vrij, niet in hotels, niet in pensions en niet bij parti culiere kamerverhuurders. per onder de toeristische at tracties: 160.000 bezoekers. In tweeënhalve week zijn daar al meer dan 300.000 personen de lo ketten gepasseerd. Madurodam was met zo'n 60.000 gasten een goede tweede, daarna kwamen ve ie trekpleisters, zoals Avifauna met om en nabij de 25.000 be zoekers. De Tritbnrondvaartboten uit Sassenheim naar de Kager- plassen moesten bijvoorbeeld om de 10 minuten varen om de 10.000 passagiers te kunnen verwerken. De toeristische industrie werkte op volle toeren. In de miljoenentelling van het Nationaal Bureau voor Toerisme zijn niet opgenomen de toeristen, die per trein, vliegtuig of schip naar ons land zijn gekomen. De cijfers staan slechts op het auto- en busverkeer, ven van de vijftien belangrijkste grensdoorlaatposten telapparaten van Rijkswaterstaat stonden op gesteld. De Westduitsers maakten weer het overgrote deel uit van de toe ristische invasie, maar er waren ook veel Fransen, Scandinaviërs, Belgen, Zwitsers en Oostenrijkers. Door de economische omstandig heden was het Engelse aandeel ditmaal belangrijk lager. Tijdens de paasdagen van de laatste vijf tien jaar hebben ongeveer een miljard buitenlanders ons land bezocht. Ernstige verkeersopstoppingen hebben zich ondanks de drukte niet voorgedaan. Natuurlijk wel hier en daar lange files. De uit tocht van de buitenlanders ver liep gisteren echter zeer regelma tig. Al tegen het middaguur ver lieten velen ons land. Bij de grensposten werd erg soepel opge treden om stagnatie te voorkomen. Er werd nauwelijks gecontroleerd. De Rijkspolitie had veel gemak van de ingeschakelde helikopter. Op de wegen in de Bollenstreek was het vooral zondagmiddag bij zonder druk. Overal op de kruis punten werd het verkeer geregeld. Bumper aan bumper schoven de tienduizenden auto's langs de kleurrijke velden. Bijna zonder uitzondering was het druk in de restaurants en an dere horecagelegenheden. De ter rasjes bleven echter leeg door de nogal felle en aeker kille noord westenwind. Vooral aan de kust. Maar binnen in de zaken was hel des te drukker. (Zie verder pagina Leiden) HAARLEM Commissaris Th. Blom, chef van de Haarlemse ver- keerspositie, vreest dat de bijzonde re nachtelijke verkeerscontroles op drankgebruik wel eens zeer beperkt of gestaakt zouden moeten worden, als gevolg van de afgenomen perso neelssterkte. Commissaris Blom zegt dit In een artikel in het Jongste nummer van het Tijdschrift voor de Politie. Bij een onderzoek is gebleken dat de politie bij nachtelijke controles slechts een fractie ontdekt van dege nen, die onder invloed van alcohol achter het stuur zitten. Zoiets werkt deprimerend en is weinig geschikt, om de animo tot het houden van dergelijke acties te vergroten, aldus commissaris Blom. De situatie kan worden verbeterd, door de invoering van een wettelijk vastgesteld promillage, de verplich te bloedproef en de mogelijkheid om een voorselectie te maken door mid- eenvoudig apparaat. of een ander Vijftien maanden voor zware mishandeling NOORDWIJK De Haagse recht bank heeft de 21-Jarige lasser P. van V. uit Noordwijk wegens zware mis handeling veroordeeld tot een gevan genisstraf van één Jaar en drie maan den en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. De man had op 3 oktober vorig jaar ingebro ken in een flat in Noordwijk en de twee flatbewoonsters ernstig mishan deld met een boksbeugel, toen zij bij ontdekking van de inbreker begonnen te schreeuwen. Een van de vrouwen liep daarbij ernstig hersenletsel op, waarvan zij volgens de artsen nooit geheel zal herstellen. Er staat een wijziging van de wet gewetensbezwaarden op stapel. PAGINA 5 Nixon zelf dwong zijn vice-pre sident Spirow Agnew tot aftreden. PAGINA 7 En dan weer de 6port. Zeven pa gina's vol lief en leed van de sportvelden. Waarbij natuurlijk niet wordt voorbijgegaan aan de verrassende en zelfs sensationele 10 nederlaag van Ajax by De Graafschap, waardoor de afgang van de Amsterdammers wel volle dig is. Zy zijn menselijkerwijs ge sproken uitgeschakeld voor de landstitel. De strijd gaat nu nog tussen Feyenoord (dat gemakke lijk in Groningen won) en FC Twente, dat wat meer moeite had by NEC. Het ziet er naar uit, dat de ontmoeting van deze twee ploe gen op 5 mei in Rotterdam de be slissing zal moeten brengen. Beide teams hebben nu 50 punten uit 30 wedstrijden, waarbij het doelsaldo van de Rotterdammers aanzienlek beter is dan van Twente. Ajax staat met drie punten minder in een uitzichtloze situatie. FBI identificeert geheime foto's itvorst t zonnige perioden. Il morgen circa 11 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 APRIL 5.40 uur; onder: 19.40 uur. 3.28 uur; onder: 14.20 uur. r te Katwijk te 11.57 uur; laag te 7.07 t i 20.06 1 RIJNSBURG Een felle brand heeft gistermiddag het kantoor van de woningbouwvereniging Spinoza aan het Noordeinde totaal verwoest. In het pand, dat verbouwd werd, was geen inboedel aan wezig. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De technische recherche stelt een onderzoek in. De politie houdt er rekening mee dat de brand het werk is van spelende kinderen. De schade wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden. De woning naast het kantoor liep lichte waterschade op. Ook dit gebouio stond leeg. Het kantoor maakt deel uit van een rijtje woningen dat door de woningbouwvereniging wordt verbeterd. (Foto Jan Holvast) LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. naam: adres: Ik word abonnee per 1 mei 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Gevangenen in hongerstaking voor Boekowski MOSKOU (Reuter/UPI) Ver scheidene tientallen politieke gevan genen in twee werkkampen in de Oeral zijn in hongerstaking. Zij wil len met hun actie de 31-Jarige dissi dent Wladimir Boekowski helpen, die een gevangenisstraf van twaalf Jaar ondergaat. Boekowski moet, zo eisen de hongerstakers, onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht aangezien hij ernstig ziek is. Zij pro testeren voorts tegen 't feit dat Boe kowski in afzondering gehouden wordt en op rantsoen is gezet, zo is in kringen van dissidenten in Moskou Boekowski werd in 1972 veroordeeld op beschuldiging van agitatie en pro paganda tegen het huidige Russische regime. Het bericht over de honger stakingsactie is afkomstig van inwo ners van het gebied van Perm, waar de twee kampen gelegen zijn. Het is niet bekend wanneer de gevangenen hun actie zijn begonnen en hoelang zij deze willen volhouden. Danslustigen protesteerden bij Katwijks burgemeester KATWIJK Een boze danslustige delegatie van bezoekers van de Kat- wijkse dancings Maribel en Casa Ca ra is gisteravond naar sporthal Cleyn Duin getrokken om aan burgemees ter A. G. Vermeulen, die aanwezig was bij de openingsplechtigheid van 't tweede Tulip Time International Music Festival, uiting te geven van haar ergernis dat er op tweede paas dag niet mag worden gedanst in Kat wijk. Het verbod blijkt te berusten op een fout in de redactie van de ver gunning. Er mag op tweede feestda gen wel worden gedanst in Katwijk, zoals bekend niet op zondag. In de vergunning van eigenaar Hornkamp staat echter: dansen alleen op werk dagen. Na overleg met de Katwijkse politie had Hornkamp geconcludeerd dat er "dus" op tweede paasdag niet mocht worden gedanst. Nog vanmor gen is Hornkamp een nieuwe vergun ning toegezegd. Maar gisteravond is niet gedanst in de beide Katwijkse bar-dancings. Hornkamp heeft zijn Juridisch adviseur opdracht gegeven tegen het zondagsdansverbod waar toe de Katwijkse gemeenteraad be sloot, in beroep te gaan. SAN FRANCISCO (UPI/Reuter) - De 20-Jarige Patricia Hearst, doch ter van de krantenmagnaat Ran dolph Hearst, heeft al dan niet vrij willig deelgenomen aan een overval die gisteren is gepleegd op een bank in San Francisco. Zij is herkend op een foto die door een veiligheidsca mera van de bank by de overval is gemaakt. Patricia, die op 4 februari werd ont voerd door een organisatie die zich het Symbionese Bevrijdingsleger (SLA) noemt, maakte deel uit van een groep van dit leger die met vuur wapens de bank binnendrong e«i bij na 33.000 gulden buit maakte. De bende -wist met een auto te ontko men nadat bij een schietpartij twee mensen gewond waren geraakt. Op de foto houdt een vam de oen- deleden een geweer op haar gericht De federale recherche heeft daar om via een communiqué latey we ten dat het niet vaststaat dat Patri cia, die onlangs op een geluidsband verklaarde, dat zij zich bij het SLA heeft aangesloten, vrijwillig aan de overval heeft deelgenomen. Er is wel een arrestatiebevel tegen naar, een neger en drie blanke vrouwen uitgevaardigd. Randolph Hearst heeft miljoenen dollars aan losgeld betaald in de vorm van voedsel voor de armen, evenwel zonder succes. De foto's zijn genomen door automatische came ra's die in het bankgebouw stonden opgesteld. In het totaal hebben de overvallers 10.690 dollar meegeno men, bijna 33.000 gulden. In antwoord op vragen zei Cha-rles Bates, de FBI man die zich met de ontvoeringszaak bezighoudt: "Ja ik geloof dat ze op de foto's een geweer vasthielo, maar een had ook een ge weer op haar gericht. We sluiten de mogelijkheid dat ze vrijwillig aan de roof deeinajn niet uit". A F-,.: >Ji Een automatisch gemaakte foto van de bankoverval in San Francisco met in het midden de jonge vrouw, de door de FBI wordt geïdentificeerd als Patricia Hearst, de dochter van de rijke kranten magnaat. Zoals bekend werd zij op 4 februari ontvoerd door het Symbionese Bevrijdingsleger, dat van haar vader eiste dat hij voor 3 miljoen voedsel aan de armen van Californi'è zou uitdelen als hij zijn dochter terug wilde krijgen. Twaalf dagen geleden liet het meisje viaeen geluidsbandje weten dat zij zich bij het leger had aange sloten. Op de inzet hot uitvergrote hoofd van Patricia.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1