groothandel eist levering an de oliemaatschappijen Verkeersdienst Rijkspolitie neemt proeven met helikopter Bonden voelen niets voor plannen Meneba USFA-bezetting beëindigd plachten over verschil in marges Suriname kan binnen acht tot tien jaar onafhankelijk zijn I uisinga 1 niet ^noernd )rden eland m Schietpartijen in t oosten van ons land wwm ider s eisen einde nnendal-conflict 'h )AG 13 APRIL 1974 BINNENLAND Oppositieleider Lachmon: HAAG Het Verbond van Handelaren in kolen en fleprodukten heeft het ministerie van Economische gevraagd nog deze maand de grote oliemaatschap- i ons land te verplichten aan de georganiseerde vrije «groothandelaren benzine te leven tegen dezelfde gaarde als zij krachtens een beschikking van minister ers moeten doen aan de Aardolie Belangen Gemeen- (ABG-AVIA) in Soest. Lubbers vaardigde de waartegen Shell Neder pop heeft ingesteld bij de State, vorige week op ver- ABG-Avia uit, omdat de ustrie na I april geen benzi- aan de groep van ABG- ndelaren wilde leveren. In de LAG De fractielieder van in de Tweede Kamer, dr. a heeft de partijleden in de Zeeland laten weten, dat niet beschikbaar stelt als t voor de opvolging van an Aartsen als Commissaris ingin in Zeeland. Mr. Van die tot de ARP behoort, ip 15 september van dit Jaar engerechtigde leeftijd. uisinga meent, dat de CHU, eland de grootste christen- :he fractie in de Frovin- iten heeft, de eerst-aange- i mi fe om de openvallen- van Commissaris der Ko- bezetten. Ook bij lande - reging komt in de visie van •actie-voorzitter in de eer zijn partij in aanmerking pvolger van mr. Van Aart beschikking is bepaald dat de negen maatschappijen wekelijks drie mil joen liter aan ABG moeten leveren en tegen welke prijs. Volgens de secretaris van het bestuur van het Verbond van hande laren in kolen en aardolieproducten, de heer J. Oskam, maken de grote oliemaatschappijen het vooral de laatste week steeds moeilijker voor de onafhankelijke groothandel in ben zine. waaraan zij tot eind vorig jaar minstens 95 procent van de benzine in deze sector leverden. De prijsmar- ge. die in de beschikking voor ABG- AVIA is vastgelegd, komt neer op 9.5 cent. aldus de heer Oskam. Zowel met de hoeveelheden be schikbaar gestelde benzine als met margestelling opereren de oliemaat schappijen ten opzichte vaal de zelf standige benzinegroothandel vanuit een machtspositie, aldus het bestuur van het verbond, waarbij 45 van de 70 onafhankelijke bemzinegro6siers zijn aangesloten. Het verbondsbestuur heeft in een brief aan de leden ge vraagd op te geven welke moei lijkheden met de grote maatschap pijen deze hebben. In de brief schrijft het bestuur dat „het meest ergerlijke is dat een aantal oliemaatschappijen sommige pomphouders-afnemers van zelf standige benzinegroKsiers aanmerke lijk hogere marges aanbieden dan diezelfde maatschappij aanbiedt aan de betrokken grossier", die de benzine altijd aan die pomphouder levert. Het verbondsbestuur heeft als voor lopig antwoord van het ministerie an Economische Zaken gekregen. WILLEMSTAD (ANP) Het interparlementair overleg in Wil lemstad tussen delegaties uit Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen heeft volgens de leden van de Nederlandse dele gatie positieve resultaten gehad. Zo noemden zij het positief dat de Surinaamse oppositieleider J. Lachmon eindelijk een periode heeft genoemd waarbinnen Suri name onafhankelijk kan zijn Lachmon noemde een tijdsbestek van acht tot tien jaar. Hij maak te geen deel uit van de Surinaam se delegatie maar was naar Wil lemstad gekomen om te spreken met Nederlandse en Antilliaanse parlementariërs. Een gunstig aspect van de be sprekingen vonden de Nederland se delegatieleden ook dat de Su rinaamse statenvoorzitter E. Wijntuin, heeft gezegd dat de tijd zal moeten leren of ultimo 1975 voor onafhankelijkheid de juiste datum is. In de Surinaamse re geringsverklaring wordt die datum als tijdstip voor onafhankelijkheid gesteld. Een ander pluspunt werd ge noemd dat delegatieleden va® PvdA, VVD en ARP duidelijk hebbeh gesteld dat ontwikke lingshulp op de huidige manier niet door kan gaan. Zowel van Nederlandse als Surinaamse en Antilliaanse zijde was betoogd dat de hulp tot nu toe niets heeft op geleverd. Van de kant van de VVD ARP en CHU werd tijdens verga deringen gezegd dat voor de hulp prioriteiten moeten worden ge steld. De PvdA en D'66 waren het daarmee eens maar spraken ook over prestaties die geleverd zullen moeten worden om de hulp te laten continueren. Die prestaties zouden ondermeer moeten bestaan uit een beter fi nancieel beleid, een betere plan ning en een goede statistiek. Alle Nederland separlementariërs gaven te kennen dot zij in het op delen van de Nederlandse Antillen in zes afzonderlijke staten, zoals verscheidene Antilliaanse politici wensen, geen heil zien voor de toe komst van de eilanden. HELMOND De bezetting atelier van Philips USPA in Helmond dat een regeling alleen in individuele gi^ruüddag^beëindigd. Het USFA gevallen mogelijk is. maar niet liet verbond voor alle leden. Met de gegevens van de grossiers in de hand wil het verbond nu met het minis terie gaan onderhandelen over personeel heeft zingend het terrein van Philips verlaten (zie foto). Op het laatste ogenblik deed zich nog een passé partout. Piet Brussel, voorzitter van de Industriebond NKV, hiëld op dat ogenblik een korte toe spraak tot 't USFA-personeel. NKV- districtsbestuurder T. van Lieshout vrceg ir. Stoorvogel hierop even te plichte benzineleveranties tegen Ie- enkele medewerkers zelf toegang tot optreden ,Jiet was 12 vensvatbare marges. het atelier verschafte door middel volgens afspraak j ÏJttiistorische Zeeuwen in de laatste tijd dr. Krui- t het verzoek zich beschik ten en voor het Commissa- Koningin. De afwijzing verzoek geschiedde omdat Hj de statenverkiezingen zo- ?,e CHU. £te".n,t0ezf?" UTRECHT De voedingsbonden vaQ vakcentrales NVV, NKV en CNV voelen niets voor medewerking aan reorganisatieplannen van het grote bakkerij-concern Meneba. De drie bonden hebben hun bij bakkerij en werkzame leden gisteren meege deeld te zullen aandringen op een landelij'k gebundelde herstructure ring van de gehele bakkerij-sector, die gebaseerd zal moeten zijn op een in te stellen structuuronderzoek. Mocht spoedige verwezenlijking va die wens afstuiten op problemen van met name d© kleine bakkers, dan zal in ieder geval worden vastgehou den aan zo'n onderzoek voor de in dustriële bakkers. Volgens een woordvoerder van de A.V.G de katholle bond van werk nemers in de agrarische, voedings- en genotmiddelenindustrie, zullen de vakbonden zich hard opstellen als hun voorstel wordt afgewezen en als zij in incidentele gevallen worden ge confronteerd met reorganisatieplan nen in de bakkerijsector. „Er zal dan duidelijk sprake van een conflict zijn", aldus deze woordvoerder. Bij de 17 bakkerijen van Meneba werken in totaal 5200 mensen, Me neba; is die grootste industriële bakker van het land met een aandeel van rond 20 pet. in de broodmarkt. In verband met overproduktie wil de di- rctie van dit concern volgens de vak bonden een aantal bakkerijen slui ten. Deze plannen zijn voor de drie vakbonden aanleiding geweest him wensen voor een totaal onderzoek te formuleren. De A.V.G. heeft het ook niet be grepen op een aantal plannen van Koninklijke Scholten Honig. Dit be drijf heeft vorig jaar de 14 bakkerij volle parlementaire zit- e wil uitdienen, ierstreping van zijn telling, ru in aanmerking komt voor de opvolger van mr. (sen wees dr. Kruisinga in er op, dat de SGP in de staten een grote fractie eze fractie staat zeker in ie CHU zeer na". nenergie 22 zieken £a kunnen lorzaken HT Het op grote schaal van kernenergie zou de Ise bevolking in het ongun- •val 22 extra ziektegevallen erfelük beïnvloede af wij - 15 tumoren. [leraren, verbonden aan het ïgisch Instituut van TNO. it berekend. len dat deze tol van de kern rijwel volledig wegvalt tegen dat zich Jaarlijks in ons 12.000 erfelijke afwijkingen tumoren „spontaan" voor in ge aantallen, die op re- an de kernenergie geschre- ro kunnen worden, zullen ie drie professoren niet eens lig aangetoond kunnen wor en van de Coöperatie overgenomen en zou daar nu een reorganisatie wil len doorvoeren. Ook dit bedrijf zal volgens de A.V.G.-woordvoerder de resultaten van een structuuronder zoek af moeten wachten. Verder heeft de A.V.G. kritiek op de K.S.H. plannen op vrij korte ter mijn de banketproduktie te willen stoppen, wat de werkgelegenheid van 150 personeelsleden bedreigt. Ten slotte is de A.V.G. het niet eens met de plannen van Koninklijke Schoiten Honig riet aantal van 400 broodver kopers in te krimpen en hen te bewegen onder bedreiging i heffing van hun wijk tot een hoge re omzet per man te komen. dat moment afgelopen zijn. We had den lang genoeg gewacht, 't Was niet ons streven er een happening van te maken. Wij wilden het op een rus tige en gemoedelijke manier lanen af lopen". Later zei Stoorvogel tegen het per soneel bijzonder veel waardering te hebben voor de gedisciplineerde wijze waarop de defensiegeheimen zijn ge respecteerd. „We zullen de produktie- plannen moeten herzien. De meetap paratuur moet opnieuw worden ge ijkt. Daarom kunnen jullie vanmid dag vrij nemen. We zien elkaar dan na Pasen wel weer terug. We hebben allemaal behoefte aan rust", aldus Stoorvogel tot het personeel hieraan toevoegend dat de salarisbetaling met onmiddellijke ingang zou worden her vat. Het USFA-personeel kreeg van Piet Brussel 'n herinneringsarmband uit gereikt namens het centrale bestuur van het NKV. „Jullie vastberaden heid en eensgezindheid heeft velen getroffen. Laten we daarom blijven toe geloven in die eensgezindheid, dan hebben we een goede strijd gestreden die vruchten zal dragen", aldus Brussel. VROOMSHOOP De politie van het Overijsselse Vroomshoop speurt op het ogenblik naar de verblijf plaats van de 50-jarige J. H. van E. uit die plaats, d'ie voortvluchtig is iradat hij de 26-jarige W.W. uit RaaJte met een vuurbuks in het been had geschoten. Het slachtoffer werd in het Streek ziekenhuis in Almelo opgenomen waar de kogel operatief uit de rech ter knie moest worden verwijderd. De dader heeft onmiddellijk na het schot de benen genomen. Volgens de politiebestond er tussen dader en slachtoffer een oude vete, die aanlei ding was tot een vechtpartij tussen de zoon van de dader de 18-Jartge J. M. van E., en het slachtoffer. Toen de zoon van de dader het onderspit dreigde te delven, greep zijn vader in, pakte de vuurbuks en loste in blinde woede het schot dat de kmie van W. trof. Ongeveer vijf Zuidmolukkers heb ben gistermorgen in alle vroegte een rij huizen in de Frans Halsstraat in Almelo bestookt met benzinebommen en geweerkogels. De bewoners van Nederlander at IV2 kg. vlees minder VLEUTEN In Nederland is ver bruik van vlees per hoofd van de be volking vorig jaar met 1H kilogram gedaald, aldus het Produktschap voor Vee en Vlees. De daling is voor een groot deel toe te schrijven aan een verminderde consumptie van varkensvlees. de huizen, eveneens Molukkers, wer- öon tegen half vier in de morgen in hun slaap gestoord door lukraak op de huizen afgevuurde salvo's, terwijl bovendien enkele benzinebommen naar binnen werden geworpen. De vijf overvallers verdwenen pijl snel in een gereedstaand busje. De brandweer wist het begin van brand, ontstaan door een benzinebom, te blussen. Het motief voor de schiet partij is onbekend. De politie ver moedt politieke meningsverschillen. Werkgroep: I eroordeling van terreur tegen Israël DEN HAAG De werkgroep Sy nagoge en kerk voor Israël rekent op een duidelijke veroordeling door de kerken van de „laffe moord" op Joodse vrouwen en kinderen donder dag in Kiryat Sjemone. In een tele gram zegt de werkgroep, die uit meer dan 100 Nederl. theologen bestaat dat „de leiding van de kerken op deze wijze de morele verontwaardiging van mil jonen christenen zal vertol ken, opdat zij „in de toekomst niet opnieuw beschuldigd kunnen worden van zwijgen over moord op Joden". Het telegram is verzonden aan Paus Paul us, kardinaal Alfrink, de Wereldraad van Kerken in Genève, algemeen secretaris drs. E. Hazelaar van de gereformeerde kerken, de ge nerale synode van de Nederlands hervormde kerk en aan de secreta ris van de internationale raad van christelijke kerken, ds. J. C. Maris. Een groep ouders 'ren in Dennendal, de zwak keling van de Willem &ve in Den Dolder, heeft [etaris Hendriks van volks dringend verzocht 'n ein- en aan de nog steeds voort- bnflicten. ers menen dat de rust kan lersteld wanneer alles wat Dennen dal te maken heeft fwijderd. Nieuw-Dennendal is als nieuwe opzet van de zwakzin nigenafdeling in het leven geroepen door ex-Dennendal directeur Carel Muller en zo'n 150 medestanders. Volgens de staatssecretaris, die wei gerde concrete toezeggingen te doen over de zaak Dennendal, beginnen er lichtpuntjes te komen in het con flict. „Binnen een tot twee weken zul len de contouren van een nieuwe koers duidelijk zijn. Dat zal al veel begrijpelijke onrust kunnen wegne men", aldus Hendriks. DRIEBERGEN Vele automobilis ten. die gisteren op de Nederlandse wegen reden, zullen met grotere be langstelling dan juist is voor de be stuurder van een auto gekeken heb ben naar een helikopter die laag over hun autodak scheerde. Gistermiddag is de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie be gonnen met een helikopter, die wordt ingezet voor de verkeerssurveillan- ce. In totaal zullen enkele dagen lang met de helikopter proeven worden genomen. Vandaag, tweede paasdag en dinsdag zal de machine, die met grote rode letters de aanduiding rijkspolitie voert, boven de Neder landse wegen hangen. „Een helikopter biedt grote voor delen boven de vleugelvliegtuigen die de rijkspolitie dienst luchtvaart de algemene verkeersdienst ter beschik king stelt voor deze taak. We kunnen met een heliopter de automobilist vanuit de lucht aanwijzingen ge ven", aldus luitenant F. J. Maurer, waarnemend korpschef van de rijks politie dienst luchtvaart. De helikopter, een eenmotorige Ga zelle. die vooral zijn diensten zal moeten bewijzen bij het voorkomen van kettingsbotsingen in files, is daarvoor uitgerust met een gro te luidspreker. Via de luidspreker kan de automoblist vanuit de lucht aanwijzingen worden gegeven. "Bij de eerste proeven is ons al gebleken dat de luidspreker waarmee wij nu werken, een te klein uitgangsvermo gen heeft. In Duitsland heeft men luidsprekers met een vermogen tus sen 500 en 600 watt. Wij werken nu met 300 watt", aldus de heer Maurer. Door de grote wendbaarheid van de machine is het mogelijk om na een ongeval het achteropkomend verkeer meteen daarop te attenderen. In dien noodzakelijk kan de heliopter naast de snelweg een landing ma ken 0111 te assisteren, totdat de be manning van een Porsche van de al gemene verkeersdienst deze taak overneemt. Nederland, dat in 1953 als eerste land in west-Europa kleine vleugel vliegtuigen bij de verkeerssurveil- lance ging inzetten, loopt wat het ge bruik van helikopters hiervoor be treft nu ver achter bij de omringende landen. Alleen Engeland en Noorwe gen maken nog geen geregeld ge bruik van helikopters voor het rege len van het verkeer op de autowegen. De aanschaf van de helikopters is al Jarenlang een grote wens van de Rijkspolitie dienst luchtvaart. Op grond van de proeven die dezer dagen met de helikopter worden ge nomen zal de beslissing van het mi nisterie van Justitie, waar de aan schaf van de helikopters al op de meerjarenbegroting staat groot be lang zijn. "Het gevaar dat de automobilist door de laag vliegende helikopter wordt afgeleid, lijkt ons niet zo groot. Tot nu toe hebben we geen schrik reacties opgemerkt bij de automobi listen", aldus de heer C. Doornhein, waarnemend commandant van de algemene verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen. "Als de Nederlandse automobilist eenmaal op de hoogte is van de taak van de ze helikopter, zal hij er gauw mee vertrouwd zijn. In Duitsland heeft

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7