doordeel dat we liet direct aan le kop kwamen luis: "Voetbal in vierde dasse is veel te hard" Brazilië streeft naar uitbreiding bevolking Trainer v. dZwan van zaterdagteam Randstad Sport: Gezinsplanning blijft taboe UPAG 12 APRIL 1974 SPORT PAGINA 21 KNVB: Go Ahead-Quic kBoys 3; DOTO-SIZO 3; Koudekerk-J AC 1; SMS-Intimis 2; Ornas-Woubrugge 3. Afdeling Leiden: GWS-MVKV 1; Valken '68-KRV 3; Leiden-Hazers- woudse Boys 2; VNL-Meerburg 2; Stompwijkse Boys-Alphla 2: Kickers '69-SJZ 3; Unitas Leiden-SVLV 3: Trainer J. v. d. Zwan van Randstad Sport. (Foto Jan Holvast) Volleybal De finale van het Basketbal In de. eredivisie heeft Westeuropees kampioenschap in An- Nationale Nederlanden Donar gis te- zal gaan tussen Frankrijk Italië. In het troosttoernooi won Ne derland met 3-0 van Portugal: 15- 10. 15-11. 15-6. met 84-75 verrassend gewonnen Saragota (Florida) in de derde ron- van Levi's Flamingo's. Levi's maakt de de Amerikaanse Robin Tenney in nu vrywei geen kans meer op de ti- drie sets verslagen: 2-6, 6-4. 6-2. IJshockey Oost Duitsland heeft gisteren tijdens de wereldkampioen schappen in Helsinki zijn eerste overwinning behaald. Polen werd met 53 verslagen. g. .Wè ggg ff mi ÖRSCHOTEN Van de clubs, die solliciteren naar een plaats in de vierde klasse de zaterdagcompetitie lijkt Randstad Sport als vertegenwoordiger van de afdeling jen de beste kans te maken om te worden aangenomen. De Voorschotenaren, die licht oriet zijn, hebben zaterdag voor de eerste maal de leiding genomen in de eerste klasse, jner Jaap v. d. Zwan: „We hebben steeds te weinig wedstrijden gespeeld om aan de )te komen. Wel hebben we steeds de minste verliespunten gehad". Iphen-speler gelooft niet in promotie van zijn ploeg raarlijk vindit de oefenmeester ilet dat zijn ploeg pas nu in eer- lositie ligt: "Als koploper moet Je eeds waarmaken en wordt er fel je gejaagd. Daarom is het wel tig geweest dat we niet meteen i eerste plaats zijn gekomen. Een el vind ik wel dat we zaterdag stilstaan. Het is in deze periode de competitie dan moeilijk om jelers in vorm te houden en te dat het ritme niet verstoord it". In verscheidene opzichtten het zaterdagteam van Rand- Sport toekomst. Het elftal dat [gelopen weekeinde met 3-1 van won, telde geen enkele speler, is dan 23 jaar. De man die doorvoerde is v. d. De Zoetermeerder haalde bij komt naar Voorschoten, twee geleden zeven a acht spelers uit succesvolle a-juniorenteam. Vo- leizoen bereikte "jong Randstad ;"een vierde plaats; in de huidi- mpetitie heeft de ploeg steeds hoofdrol gespeeld. Tijdens de nreeks werden al knappe resulta- geboekt tegen de derdeklassers Pernis en Sportlust. Niet zo onderlijk, omdat Randstad Sport Juli van het vorig Jaar al aan npetitie begon. V.d. Zwan: "ik gestart met een intensief loop- ramma waarbij we af en toe ge- hebben gemaakt van het trai ningscircuit van het Nederlands Rug- bycentrum in Den Haag. De grote kracht van Randstad is ook de condi tie én een goede mentaliteit. De Jon gens hebben alles voor elkaar over. We hebben afgesproken dat per maand zes trainingen verplicht zijn, maar de sfeer is zo goed dat het over bodig is de spelers daaraan te herin neren". Belangrijk is ook dat Rand stad Sport niet is aangewezen op één ot 2 schutters. .Heel wat jongens scoren bij ons. Er worden vooral veel doelpunten uit de tweede lijn ge maakt". Opvallend is dat Randstad Sport, dat in 16 wedstrijden 38 maal scoorde, vooral in uitwedstrijden zo produktief is. Bij VWS werd met 3-9 gewonnen, bij MVKV met 1-6. t. d. Zwan vindt het dan bepaald ook geen voordeel dat Randstad de beide con currenten Sleutels en Hazerswoud- se Boys nog op bezoek krijgt. "Ons veld is in slechte conditie. Er wordt nog maar weinig aan gedaan, omdas we toch weggaan. In uitwedstrijden krijg Je meestal ook meer ruimte. Bij ons thuis gaan de tegenstanders nog wel eens met 9 of zelfs 10 man voor het doél liggen". Hoewel v. d. Zwan met nog vier duels ite gaan optimis tisch is verwacht hij nog een zeer zwaar slot van de competitie. "Wij zouden zo kunnen meedraaien in de vierde klasse van de KNVB, maar dat kun Je ook van Hazerswoudse minerend, omdat de welgestelden gewoonlijk goed geïnformeerd zijn, en goede dokters kunnen betalen. De econoom Mario Enrique Simon sen, die in het nieuwe kabinet van president Geisel minister van Finan ciën is geworden verklaarde: "Ge zinsplanning moet bereikbaar zijn, voor arm en rijk. De beleidsvormers, die weigeren de armen in te lichten over de mogelijkheden tot geboor- tenbeperking, beschikken zelf wel over die kennis en hebben zelf wei nig kinderen". Voorstanders van een beleid voor gezinsplanning wijzen erop, dat abor tussen niet alleen uitgevoerd wor den in achterkamertjes door onbe voegden, maar dat veel vrouwen ook hun toevlucht nemen tot pijnlijke giftige braakmiddelen, die veronder steld worden miskramen te veroor zaken, maar die blijvende lichamelij ke schade kunnen veroorzaken. De enige organisatie die gratis advies voor gezinsplanning geeft, ondanks de afkeuring van de regering, en tot dusver ongeveer 400.000 vrouwen van advies gediend heeft, bereikte nog geen twee procent van de vrouwen die men zou willen bereiken. De ver eniging is beschuldigd van "genoci de". Voorstanders van bevolkingsgroei, die beweren dat pogingen om het ge boortecijfer af te remmen onderdeel vormen van een buitenlands complot om Brazilië te verhinderen een gro te mogendheid te worden, zeggen dat het land groot genoeg is om 900 mil joen mensen probleemloos te herber gen. Als zij zich al zorgen maken, is het niet over het aantal consumen ten maar over de hoeveelheid die wordt verbruikt door de geïndustria liseerde landen. Volgens een recen te studie die aan het parlement werd voorgelegd, eet een inwoner van de Verenigde Staten 117 keer zo veel, als een inwoner van het arme noord oosten van Brazilië. Boys, Sleutels en GWS zeggen. Het spelpeil is enorm vooruit gegaan aan de top van de onderafdeling. Vroe ger werd er nog wel eens op neegeke- ken, maar tegenwoordig wordt er veel meer getraind. De ploegen hebben ook hun eigen masseur, begeleider en sponsor. Verschil tussen vierde klas se en topafdeling is er niet meer". LSVV'70-Kagia 3. Tafeltennis Stanislav Gomotkov en Zoja Roednova zijn opnieuw Eu ropees kampioen geworden in het ge mengd dubbelspel. In de finale in Novi Sad versloegen de Russen met 21-16; 15-21; 21-16: 19-21; 21-13 de Tsjechische combinatie Orlovski/ Grofova, In het damesenkelspel werd Marjan Wagemakers in de eerste ronde uitgeschakeld door de Zweedse Andersson: 21-7; 21-14; 21-9. Voetbal André Hulshorst van FC Utrecht is gisteren door de tucht- commissie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. Hij werd uit het veld gestuurd in de wedstrijd tegen NAC voor de halve finales van de strijd om de KNVB-beker. Voorts kreeg Hulshorst een boete van 150 gulden. Ajacied Ruud Krol, die zondag tegen MVV een gele kaart opliep kreeg een wedstrijd voorwaar delijk en een boete van 250 gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor Jan Huls hoeft het eigen- niet zo nodig. Het voetballen in de vierde klas ervaart hij een ondankbare zaak. Het is veel te hard allemaal, Nuchter Irealistisch als de 24-jarige Alphen-middenvelder is, analy- ft hij zijn ploeg aan de vooravond van het belangrijke top- |ffen tegen Postduiven op tweede paasdag. or mvan Wanrooy a Huls: „Het voetbal is veel te i. Elke week word Je weer met mwe spel geconfronteerd. Leuk Hallen is er niet bij. Je krijgt er hns niet voor. Voor mij hoeft dan ook niet zo". •tede Paasdag zullen de spetters teer van af vliegen want er ia kapitale (promotie) belangen M spel. Alphen heeft uit 20 wed- Iden 24 punten vergaard, één ïdan Postduiven. Excelsior staat die vierde klas met 27 p. boven- terwijl HMSH (23 p.) en Archi- <22 p.) ook nog volop meetellen. Iphen gokt op een tweede eind- »ts om via promotiewedstrijden «f iu de derde klas te komen, is de situatie met nog twee duels 'de boeg. Trainer Hijnen heeft zijn contract met drie Jaar verlengd. Het be stuur en de spelers hebben veel ver trouwen in hem. Hoe zijn de trai ningen bij Alphen? Jan Huls: "Ik heb respect voor het werk dat meneer Hijnen verzet. Hij heeft overwicht op de ploeg. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Door zijn serieuze aanpak, zijn de resultaten "vooruit gegaan. Er wordt echter te veel op conditie en te weinig op techniek getraind. Maar misschien is dait wel nodig omdat er veel inzet en knokwerk bij komt kij ken". Die inzet is bij Alphen formidabel. Is dat ook het tikje méér dat Alphen in huis heeft ten opzichte van lager geklasseerde clubs? tandden van de met bruisende "Hing overladen slotfase van de 'Petitie duikt dan ineens een dijk onbewogen Jan Huls op. gelooft niet in de kansen van i ploeg. Wel om die tweede plaats halen, maar niet om de daarna ende promotie-reeks met succes OoiBtaan. Nee, dat zie ik niet zitten. Met Ploegen strijden om één plaats «chten tegen de bierkaai. Het zijn Baal clubs die een stevige partij tal. Dat ligt ons niet. We voelen Beer in ons element tegen tech- goede ploegen. Zoals Excelsior Oorbeeld. Zonder meer het beste b in onze klas. Zij laten Je ten- --;te voetballen. We speelden dan luist tegen deze lijstaanvoerder knapste wedstrijden. Drie pun- 1 kwamen in Alphen terecht, «ken rop dat zij de laatste twee ktrijden erliezen en dat wij ze ^n. Dat zou een goede stunt Jan Huls: Ja. er wordt hard ge werkt. We moeten het ook van die in zet hebben. Technisch goede spelers hebben we niet veel. Peter Vrise- koop en Dick Boesveld zijn uitzonde ringen. Persoonlijk betreur ik het dat het accent op de verdediging gelegd wordt. Met het 3—34 systeem heb ben we te weinig mankracht in de voorhoede, toch al het zwakste deel van de ploeg. Daardoor scoren we niet zo gemakkelijk". Zelf ben je van origine spitsspe- ler. Nu draaf je op het middenveld. Hoe bevalt dat? Jan Huls: "Ik speelde in de Junio ren en het reserveteam in de spits. Dat ging op den duur niet zo goed meer. Ik vind het fijner om achter de voorhoede te opereren. Je hebt 'n beter overzicht en doet meer om dat Je zowel aanvalt als verdedigt. Als rechtsbuiten zou ik me nutteloos voelen. Op het middenveld draai ik de laatste weken ook beter". afsluiting van een seizoen met tn downs zou dat inderdaad sen takel zijn. Echter onwaarschijn- °aeen wat magere periode. Waar die recente slechte resultaten 1 te danken? Huls: „Er zijn punten ver- *id door blessures van o.a. Bert 1 Eijck en Klaas de Bruin. Maar 1 °uidat er te nerveus gespeeld Er is weinig zelfvertrouwen. Wers zijn bang om een bal te Ze spelen dan snel af naar Het is bekend dat er volgend jaar veel talentvolle junioren overkomen. Wat verwacht je daarvan? Jan Huls: "Hoe lager Je speelt, hoe harder het voetbal is. Ze moe ten daarom de nodige hardheid bij gebracht worden. We kunnen hoger spelen. Kwaliteit is er dan zeker. Maar Ja, Je moet ook de kans krij gen om te voetballen? Wat het vol gend seizoen wordt weet ik niet. Het bestuur schijnt een scheiding tussen prestatie- en gezelligheids voetbal in te gaan voeren. Ik zet RIO DE JANEIRO (Reuter) Terwijl de meeste landen in de wereld proberen hun geboortecijfer terug te dringen is het beleid van het Braziliaanse militaire bewind juist gericht op uitbreiding van de bevolking in het kader van zijn nationale ontwikkelingsbeleid op lange termijn. Als dit beleid voortgezet wordt zal het aantal Brazilianen toenemen van 100 miljoen nu tot 900 miljoen over 80 jaar. Achtergrond van de "vermenig vuldigingscampagne" is de omstreden redenering, dat Brazilië zijn uitgestrekte onbewoonde gebieden in het gebied van de Amazone en in het noorden moet bevolken ten behoeve van de nationale groei, de nationale veiligheid en het geheel tot gelding brengen van de nationale soevereiniteit. „Verrassing" Maar de volkstelling hield nog en onaangename verrassing in. De cijfers toonden aan dat het gemiddelde inkomen jaarlijks met ongeveer zeven procent steeg, maar dat de verdeling van de rijkdom zo onevenwichtig was, dat het inkomen van een meerderheid van de Bra zilianen gelijk bleef of zelfs achter uit ging in verhouding tot de infla tie en de devaluatie. daar op dit niveau een vraagteken bij. Wat de consequenties van die scheiding zijn, kan ik niet overzien". De wedstrijd tegen Postduiven hoeft wat jou betreft geen problemen op te leveren? (Foto Wim Dijkman) Jan Huls: „Het is moeilijk natuur lijk. Ik zou graag Jan Verboom (die na zijn schorsing weer mee kan spelen, red.) in de spits zien. Maar als ik terugdenk aan de eerste wed strijd die we met 10 wonnen dan zie ik het wel 41 voor ons worden". Op de wereldbevolkingsconferentie, die in augustus door de Verenigde Naties is belegd, zal Brazilië dit standpunt verdedigen. Dit beleid, gevoed door het gevoel dat er veilig heid en kracht schuilt in numerieke sterkte, heeft ervoor gezorgd, dat de militairen, die Brazilië sinds 1964 leiden, zich steeds hebben verzet te gen gezinsplanning, anticonceptie middelen of pogingen om de bevol kingsgroei (die thans 2,8 procent per jaar bedraagt) af te remmen. Amazone Maar het is nog de vraag of het nieuwe bewind van president Ernes to Geisel zal vasthouden aan de ge- erfde bevolkingspolitiek, die niet al leen verouderd is, maar bovendien niet de beoogde doelstellingen heeft bereikt. Van de door de regering ge plande binnenlandse migratie naar Amazonië en het noorden vanuit de overbevolkte gebieden is niets terecht gekomen. Integendeel, volgens de volkstelling van 1970 heeft er een migratie plaats gehad van het plat teland waar stedelijke agglomera ties, waardoor het probleem van de krottenwijken alleen maar werd ver ergerd. Miljoenen mensen uit het arme noordoosten stroomden naar 't reeds dichtbevolkte zuiden, terwijl slechts 121.000 mensen naar het Amazone-gebied trokken. Steden als Sao Paolo en Bel Horizonte zagen hun inwonertal elk Jaar met zes pro cent toenemen. Uit de volkstelling bleek duidelijk, dat arme Brazilianen niet op zoek gaan naar land, maar naar bestaansmiddelen in de grote steden, en dat zij niet luisteren naar de op roep om de „groene hel" rond de Amazone en zijn zijrivieren te be volken. Economen hadden beweerd dat een snel groeiende bevolking een snel groeiende afzetmarkt zou schep pen. De afgetreden minister van Fi nanciën Antonio Delfim Neto maak te een koele vergelijking tussen de jaarlijkse toename van het inkomen per hoofd van de bevolking en het geboortecijfer, en verklaarde: „Het zou nauwelijks de moeite waard zijn de bevolkingsgroei met een procent te verminderen, aangezien daardoor het inkomen per hoofd van de bevolking zou verdubbelen in tien jaar in plaats van elf". Op een vergadering van de VN-be- volkingscommissie vorig Jaar okto ber in Genève deed de Braziliaanse ambassadeur Miguel Ozorio de Almeida een scherpe aanval op "de pil" zonder te verwijzen naar de du bieuze politiek van zijn regering. Hij beweerde dat 60 procent van de kin deren die ter wereld worden ge bracht door moeders die de pil ge bruikt hebben, geestelijke of licha melijke afwijkingen vertonen, een bewerging die door geen enkel we tenschappelijk onderzoek wordt ge staafd. Enkele weken tevoren drukte de Braziliaanse pers een verklaring, die in het Congres was gelegd, en waarin werd gezegd dat jaarlijks ruim 1 miljoen Braziliaanse vrouwen clandestien abortus plegen. Het con gres zag in dit cijfer niet een verlan gen naar kleinere gezinnen, maar een dringnde noodzaak tot harder optre den tegen de aborteurs. Volgens on afhankelijke onderzoekinstituten wor den 40 procent van alle zwanger schappen in Brazilië voortijdig on derbroken. Laks Het hoge abortuscijfer vormt muni tie voor dissidente geestelijken die de kerk beschuldigen van laksheid, ten aanzien van het armoede pro bleem. Het tegen gezinsplanning ge richte regeringsbeleid is ook discri- Jan Ifuls: "Leuk niet voor."

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21