)erde wereld landen illen aeer ivloed De Prijswi jzer stopt. Top Brazilië steunt terreur Kabinet Meïr praat morgen over crisis Messmer toch geen kandidaat etere controle op multi-nationals Maar u hebt alle reden om door te gaan. oord tussen a, Pakistan Jangladesj ard Kennedy Verdeeldheid blijft Chaos in Belfast Getuige voor Latijns - Amerika tribunaal: TANKER IN PHILADELPHIA ONTPLOFT |AG 10 APRIL 1974 BUITENLAND VV ADVERTENTIE VORK (AP) De landen van de derde wereld heb- de Verenigde Naties een plan besproken dat beoog de ontwikkelingslanden meer invloed in de interna- economie te geven. n, dat een actieprogramma werd genoemd, werd op- naar het voorbeeld van de olie-exporterende landen, n. krach ten bundelden in de OPEC (Organisatie van jporterende Landen) om aldus een gemeenschappe- ijs voor de ruwe olie vast te kunnen stellen. bijzonder voorziet dat plan ttwikkelingslanden in maat- ie de export van de inflatie geïndustrialiseerde landen derde wereld moeten voor- overeenkomsten ter rege- tabilisering van de interna- naatschappijen die zaken jntwikkelingslanden. minister van Buiten- Abdelaziz Bouteflika, •rgaderig leidde, verklaarde Tien weken lang hebben we met u boodschappen gedaan. Daarbij heb ben we gezien dat er vaak geweldige prijsverschillen bestaan - terwijl het toch dezelfde of gelijksoortige pro- dukten waren. Want we hebben wel degelijk produkten vergeleken van gelijke kwaliteit. Ook dan bleven de enorme verschil len in prijs. Dankzij de konkurrentie. Smaken verschillen. Die hebben we ook niet met elkaar vergeleken. Wie 'n "dure smaak" heeft moet daar maar wat extra voor betalen. Maar weet dan wel: het duurste is écht niet altijd het beste. Leden van de konsu- mentenorganisaties wisten dat al lang. Vandaag staat de laatste Prijswijzer in uw krant. Helaas! Want velen zullen de Prijswijzers missen, temeer omdat de prijsstijgingen doorgaan. Maar wel werd duidelijk aangetoond dat we toch wat minder duur kunnen leven door scherp op de prijzen te let ten. Laten we daarmee doorgaan. Door niet op de schijn af te gaan maar ook eens iets goedkopers te proberen. Consumentenbond Leeghwaterplein 26 Den Haag Konsumenten Kontakt Leeuwendaallaan 10 Rijswijk (ZH) JELHI (AP) India, Pa- BangladesJ zijn het gis- b geworden over vrijlating Pakistaanse krijgsgevange- zijn beschuldigd van het tvan bloedbaden. Met wellicht de laatste barriè- 'ceg naar betere betrekkin- de landen van het Indiase it, opgeheven. betekent een belang- imonie aan het eind van onderhandelingen tus- sters van Buitenlandse de drie landen. Russisch \rvatorium lustralië i (AP) De Austra- ering heeft na rijp beraad i de Sowjet-Uoie om samen met dit land. 'n a ter bestudering van de mogen oprichten, van de laag door de minister van Zaken Willesee in het meegedeeld. Verleden premier Whitlam al in nent gezegd dat het sta- komen als het bleek oe dan ook, voor militaire bestemd was. nerika was al tegen het protesteerd omdat het sta arden gebruikt voor het ran Amerikaanse ruim- andere basis gevestigd voor rdaanslag (AP) Senator Edward die heeft verklaard in 1975 slissen of hij zich kandi- het Amerikaanse presi- stelt, heeft tegenover een van het blad Bild Zei- dat hij bang is om loord. of zijn familie hem wilde zien antwoord- „Mijn God, nee. Zy zijn na alles wat met mijn gezegd ben ik zelf ook i gek zijn als ik het ge- zou negeren", aldus [Kennedy die gisteren terug- Washington na een i bezoek aan West-Duits- t hij nog geen definitief t genomen over zijn kam- J Het Cubaanse con- I Madrid is gisteren getrof- jyen bomexplosie. Er zijn offers gevallen. De politie naar de ma- 1 de bom in het gebouw Assad Koning i Jordanië heeft gisteren s de gehele dag met pre- s el Assad van Syrië be- I gevoerd over een coördi- [de politiek van beide lan- i streven naar een vredes- r het Midden-Oosten. dat het plan een manier vormde om de stryd tegen het kolonialisme en het imperialisme als middel tot na tion ad e bevrijding te intensiveren. Bouteflika maakte verder bekend, dat Koeweit heeft besloten 600 mil joen dollar ter beschikking te stellen voor een ontwikkelingsfonds dat spe ciaal bedoeld is voor do 77 landen die tezamen de derde wereld vormen. Door deze bijdrage van Koeweit heeft het fonds nu de beschikking over een bedrag van drie miljard dollar. Met het „derde wereld-mes" voor lopig nog even onder de tafel, is gis termiddag in de V.N. te New York, de grandstoffenconferentie geopend een buitengewone zitting van de al gemene vergadering, die op initiatief van de Algerijnse president Boume- dienne is bijeengeroepen. Zes staatshoofden allen uit Afrika en tientallen ministers van buitenlandse zaken waren bij de ope ning door secretaris-generaal Wald- heim aanwezig. Hoelang de vergade ring zal gaan duren staat nog niet vast. Zieker is echter wel dat de eer ste tien dagen gevuld zullen zijn met toespraken. Er hebben zich maar liefst 101 sprekers aangemeld om hun zegje over de grondstoffen- sitlatie in de wereld te zeggen. Ne derland is daar wél bij, maar de Ver enigde Staten nemen een „afwach tende constructieve houding" aan. China is vertegenwoordigd door de plaatsvervangend premier Tenh Hsiao-Ping in een naar de me ning van velen poging om het lei derschap van de derde wereld tot zich te trekken. De afgevaardigden van de ontwikkelingslanden, die 70 procent van de wereldbevolking ver tegenwoordigen, hebben weken lang gewerkt aan een verklaring voor het „instellen van een nieuwe econo mische orde". Hierin wordt onder meer het recht van landen bevestigd om grondstoffen te nationaliseren en zo mogelijk compensatie te eisen voor de ontginning ervan door buitenlandse bedrijven. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties met de Algerijnse president Boumedienne tijdens het diner dat in New York werd gegeven voorafgaand aan de bijzondere algemene vergadering over grondstoffen en ontwikkeling. PARIJS (Reuter) Premier Pier re Messmer heeft zich voor een kort stondige periode in de race om het Franse presidentschap begeven. Hij deed gisteren een poging om de een heid binnen de door de Gaullisten geleide regeringscoalitie te herstel len, maar minder dan acht uur na dat hij zijn kandidatuur had gesteld trok hij zich terug omdat de voor naamste Gaullistische kandidaat, oud-premier Jacques Chaban-Del- mas, weigerde zijn plaats in te rui men ten gunste van Messmer. Chaban-Delmas vertelde tijdens 'n persconferentie in Parijs dat hij dacht de beste man te zijn "om de weg te blokkeren voor de kandidaat van links", de socialistische leider Francois Mitterand, die als gezamen lijke kandidaat optreedt voor de so cialisten en de communisten. Hij sprak slechts een kwartier nadat Messmer had moeten toegeven te zijn gefaald in zijn poging de een heidskandidaat van de regeringspar tijen te worden. De 58-jarige premier, een ortho dox Gaullist met weinig persoonlijke aanhang, stelde dinsdagmorgen zijn kandidatuur met een oproep aan de drie andere kandidaten van de rege ring terug te treden. De 'liberale Gaullist Edgar Faure, voorzitter van de nationale vergadering, trok on middellijk zijn kandidatuur in, hoe wel hij een achterdeur open hield: "Als een ieder aan zijn kandi datuur vasthoudt, zal ik mijn hou ding opnieuw bepalen", zei hij. Ook minister van Financiën en Econo mische Zaken, Valery Giscard d'Es- taing, overwoog zijn kandidatuur in te 'trekken. Maar Chaban-Delmas bleef op zijn standpunt staan. Hij had gistermid dag een ontmoeting van nauwelijks twee minuten met premier Messmer en wees diens verzoek van de hand. Tijdens de persconferentie gaf Cha ban-Delmas een uiteenzetting van zijn program. Hij zei een "kandidaat te zijn die aan niemand toebehoort, behalve mijn persoonlijke ove-tud- ging" en voegde eraan toe"Het is aan het gehele Franse volk om te be slissen en ik wil mezelf aan de men sen binden met een contract inzake vooruitgang". BELFAST (AP) In het cen trum van Belfast zijn weer brandbommen en autobommen tot ontploffing gekomen. De ex plosies deden zich voor in de ka tholieke wijk Fallsroad. Eerder veranderen terroristen het centrum van de katholieke stad Armagh in een smeulende ruïne. Zij hadden brandbom men en andere explosieven in een aantal winkels geplaatst. Ook in Belfast was de chaos compleet. Verscheidene gestolen auto's waarvan men vreest dat ze explosieven bevatten, zijn op strategische punten in de stad aangetroffen. Een en ander ver oorzaakte enorme verkeersop stoppingen. In verschillende stra ten renden mensen voor hun le ven nadat bommeldingen waren ontvangen. Wonder boven wonder zijn bij de aanvallen in Armagh en Belfast weinig gewonden geval len. Een auto die uit een showroom in Belfast was gesto len, ontplofte kort nadat de po litie de straat waarin de auto stond geparkeerd had ontruimd. By de ontploffing werd een aantal winkels zwaar gescha- digd. Minuten later kwamen twee^ brandbommen in een winkel tot ontploffing. Het pand waarin de zaak was gevestigd brandde uit. Een tweede auto ontplofte in.Bo tanie Avenue aan de zuidkant van de stad. JERUZALEM (Reuter/DPA) In Jeruzalem is nog geen beslissing ge vallen over het lot van 't Israëlische kabinet en de toekomst van minister van Defensie Mosje Da jan in het bijzonder. Premier Golda Meïr heeft tot morgei» de ruimte gekregen om de crisis over de ministeriële verant woordelijkheid inzake de oktober- oorlog op te lossen. Het kabinet komt morgen opnieuw bijeen Knesset (parlement) spoeddebat aan de kwestie zal wijden. Mevrouw Meïr is gisteravond nog met de leiders van de arbeiderspartij bijeengekomen ter bespreking van het interne geschil over de vraag of mi nister Dajan moet aftreden. Het is 't gevolg van het interim-rapport dat is opgesteld door de rijkscommissie van onderzoek naar 't gebrek aan paraatheid bij het uitbreken van de oktober-oorlog. Het kabinet, dat gis teren vier uur lang in speciale zitting bijeenkwam, besloot de discussie over het rapport over twee dagen voort te zetten. De kwestie van de ministeriële verantwoordelijkheid voor de fouten die het leger In oktober maakte blijft hiermee open. Het is juist deze kwes tie die de vraag deed rijzen naar het ontslag van minister Dajan of het verdwijnen van het kabinet in zijn ROME Het tamelijk chaotisch begonnen Latijns-Ameri- ka-tribunaal in Rome, ook wel Bertrand Russell-tribunaal II genoemd, na het eerste Vietnam-tribunaal, heeft voorlopig als voornaamste getuige-aanklager de Italiaanse professor Biocca opgeleverd. Deze antropoloog heeft na twee jaar intensieve studie een 800 pagina's tellend rapport opgesteld over het zogenaamde "Eskader des Doods" in Brazilië. Hij toont daarin aan dat tussen deze moordenaarsbende en de regering in Bra zilië duidelijk banden bestaan, die alle ontkenningen van de regering iets met dit eskader te maken te hebben, tot een farce maken. Professor Biocca, Zuid-Amerika-spe- cialist en schrijver van enkele boe ken over de deplorabele toestand van de ImcMamen in Brazilië werkte twee jaar aan zijn rapport en liet zich uitnodigen gastcolleges te ge ven In Brazilië om zo dichter bij de bronnen van informatie te kunnen komen. Moorden Het Eskader des Doods verwierf zich begin 1964 berusbheid doordat het leek alsof een aantal politieagenten in hun vrije tijd misdadigers om het leven bracht, omdat ze anders door de rechters toch te zacht be handeld zouden worden. Het Eska der begon zyn werkzaamheden echter al in 1954 met het opruimen van kleine misdadigers. Tot 1968 pleegde de beweging ongeveer 500 moorden, waarvan er slechts 19 enigszins door de justitie werden onderzocht. Doel van de moorden was terreur te veroorzaken onder kleine misda digers, drughandelaars enz. Het symbool dat de moordenaars op papier of iin het lijk gekerfd achter lieten was een doodshoofd met de letters E. M. Na de staatsgreep van 1964 die de militairen in Brazilië aan de macht bacht, was het door de moorden op kleine misdadigers ge trainde Eskader des Doods gemak kelijk in staat ook de politieke te genstanders van het bewind onder Door Albert Stol handen te nemen en wel zodanig dat niemand ooit meer last van ze zou hebben. Bewijzen Professor Biocca: „Wij weten veel, maar onze grote moeilijkheid is het absolute bewijs te vinden. We heb ben te maken met een slimme rege ring en misschien zullen pas later in de geschiedenis de bewijzen naar boven komen". Maar het is nu al gerechtvaardigd te zeggen dat de autoriteiten de activiteiten van het Eskader des Doods beschermen en dat gouverneurs, generaals en minis ters zich met hen identificeren. Het feit dat ze ook gewone misdadigers vermoorden hindert de regering niet, omdat ze ook politieke tegen standers opruimen". „Die misdaders zijn dan ook maar mensen die door de omstandigheden tot hun daden komen. De -mensenmassa's die uit het binnenland Sao Paolo en Rio de Paneiro binnenstromen, geen werk kunnen vinden, geen geld hebben, onderdrukt worden en an dere, niet legale middelen zoeken voor een bestaan". Een van de getuigen van professor Bertrand Russell. Biocca, de /Italiaanse emigrant en Braziliaanse verzetsstrijder Tullio Vigevani zelf slachtoffer van martelingen verklaarde dat het Erkader des Doods zyn politieke moordactiviteiten begon met het optreden tegen leden van de zoge naamde rode vleugel, onder leiding van Sabbato Relottos. Volgens hem staan politiemensen te dringen om bij het Eskader te behoren, dat nu ongeveer 300 leden telt. Het moord de het eerst de revolutionaire groep uit, die 10 miljoen crusedeo's had gestolen uit een bank. Met dit geld bekostigde het Eskader in het begin de eigen onkosten. Het kader van het Eskader des Doods bestaat uit hoofdinspecteurs van politie en wordt geleid door commissaris Fleu- ry Poli'tiebeul Deze man, wiens naam steeds weer opduikt in de geschiedenis van het Eskader des Doods, wend enige tyd geleden nog officieel in Frankrijk ontvangen, hetgeen een der leden van het tribunaal de vraag ontlokte of de Fransen hem wel zouden heb ben ontvangen als hij werkelijkde leider van het Eskader des Doods was, waarop Biocca antwoordde dat hij werd ontvangen als chef van de politieke politie in Sao Pao lo. Biocca heeft documenten in het bezit, die aantonen dat de autoritei ten de slachtoffers voor het Eska der des Doods soms zelf aanwijzen. Ook krijgen de leden van het Eska der economische voordelen, zoals het oogluikend toelaten van het overnemen van de handel in drugs van degenen die ze hebben ver moord. Maar net zo min als dat martelingen in Brazilië zouden voorkomen, erkent de regering het officiële bestaan van het Eskader des Doods. Het aantal bewijzen tegen Fleury is zo toegenomen dat er een onafhan kelijke rechter tegen hem de opgetre den. De regering bereidt nu echter een wet voor, die speciaal is gericht op (legale) bevrijding van deze moordenaar, een wet die nu al de Fleury-wetgeving wordt genoemd. Leger en justitie hebben al openlij ke bedreigingen geuit tegen de rechters die hme wegens moord wil len veroordelen. In andere evidente gevallen, waar de spaarzame onafhankelijke rech ters tot veroordeling van leden van het Eskader des Doods overgingen, zorgde interventie van de autoritei ten voor een lichte straf en werden de leden na het uitzitten van hun „straf" (waar ze hun vriendinnen mochten ontvangen en alle deuren openstonden), uitbundig ingehaald door hun collega's en vaak later be vorderd. De strategie van regering en Eska der des Doods is niet alleen de eli minatie van tegenstanders, maar net zoals bij de martelingen op gro te schaal het creëren van een sfeer van angst en afschrikking. Protesten worden wel gehoord, maar vanwege economische belan gen ter zijde gelegd. Onafhankelijke rechters ondervinden tevens grote moeilijkheden doordat hoge rege- rings. en militaire autoriteiten vaak getuigen voor de beklaagden, die lachend in de verdachtenbank het proces volgen. Tot de mensen die deze gang van zaken heftig veroordelen, behoort ook de aartsbisschop van Rio de Janeiro. Don Eugenio Sales, die de moordenaars in een adres aan het Brzaziliaanse volk heftig veroordeel de. Maar ook hij blijft een roepen de in de woestijn, zolang slechts de belangen van de multi-nationals, die de regering van de militairen in stand houden, als enig zaligma kend gelden. Biocca acht de namen van degenen die martelen dan ook lang niet zo belangrijk als diepgaand onderzoek naar de sociale economische en po litieke factoren die een klimaat konden scheppen waarin martelin gen een normaal politiek instru ment zijn geworden. Het gedetail leerde rapport van Biocca betekent echter een zware tegenslag voor de Braziliaanse Junta, die tot nu toe had kunnen volhouden dat het Es kader des Doods een ongrijpbare macht was, die alleen maar misda digers zou vermoorden. Nu duidelijk aan het licht gekomen is dat de Braziliaanse regering zelf nauw be trokken is bij vooral de politieke moorden op hun tegenstanders, wordt het moeilijker er schouderop halend aan voorbij te gaan. In dit opzicht heeft het. Latijns-Amerika- tribunaal al aan haar taak voldaan. geheel. Volgens een welingelichte :ring werd nog niet eens een uur aan leze zaak besteed. De resterende tijd /erd uitgetrokken voor een" verslag 'an Dajan over de veiligheidssitua- ie in de heuvels van Golan. Tnerwijl de ministers emons eerjid Terwijl de ministers bijeenwaren demonstreerden ongeveer 100 mensen buiten het kantoor van mevrouw Meïr voor het ontslag van Dajan. Ze droe gen leuzen bij zich als „Dajan weg, 't kabinet niet" en „houdt op met het spelen van een stoelendans". Ze ver wezen daarbij naar opmerkingen van aanhangers van Dajan binnen de ar- jeiderspartij dat de verantwoorde lijkheid voor de gemaakte fouten een collectieve moet zijn en dat, als iemand ontslag zou moeten nemen, lat alle kabinetsleden zouden moeten zijn. PHILADELPHIA (AP) Gister avond heeft zich een hevige ont ploffing voorgedaan aan boord van de Griekse tanker Elias die ge meerd lag in de rivier de Delaware, in de dokken van de raffinaderij van de Atlantic Richfield Company in Philadelphia. Een man werd gedood, 11 werdea gewomd en het aantal vermisten be draagt ten minste negen. Veel van de 35 bemanningsleden sprongen overboord toen de ontplof fing weerklonk. Die ontploffing was zeer krach t«g geweest en de tanker is in tweeën gebroken. Er is reeds tamelijk veel brandende olie de rivier ingestroomd. De brand die onmiddellijk was ont staan was zeer fel en de vlammen bereikten een hoogte van wel 100 meter. De dreun was zo hard ge weest dat hy 40 kilometer ver kon worden gehoord, Er waren mensen geweest die meende dat er zich een aardbeving had voor gedaan. Scotland Yard ontdekt grote wapensmokkel LONDEN (Reuter) De Britse politie is naar gisteren bekend is geworden een grote wapensmokkel op het spoor gekomen. De wapens pistolen, geweren, explosieven en ont stekingsapparaten zouden bestemd zyn geweest voor het (verboden) Ierse Republikeinse leger. De partij is op 14 maart aan boord van het Britse containerschip de „Dart America" in Southampton aangekomen. Volgens Scotland Yard is de zending waarschijnlijk afkom stig uit Canada en via New York naar Engeland verscheept. De wa pens waren verstopt onder andere goederen in een grote metalen pak kist, die was geadresseerd aan een adres „ergens in de Midlands" Mid- den-Engeland). Overheidsgeld Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft ;.s- teren met grote meerderheid n goedkeuring gehecht aan de finan ciering van politieke partijen met overheidsgeld. De stemming was 344 voor, 42 tegen en één onthouding. Het wetsontwerp moet nog door de senaat worden aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9