Wel eens een Caballero filter geproefd? Geen autoloze ondagen meer' gedachten wurgde Jan moeder ;VEN AL 3.2 PCT. IURDER GEWORDEN Twijfel over echtheid gevonden meteoriet' Anders dan andere filters. esterterpOver 4 maanden jnpassing maximumsnelheid Waterstaat is voor bouw kerncentrale twee jaar voor doodslag Cojo-directeur gaf opdracht om de fabriek in brand te steken BINNENLAND ADVERTENTIE AAG De kosten van le- ioud zijn in de eerste drie dit jaar met ongeveer ajLnt omhoog gegaan. In het nartaal van het vorige jaar stijging bijna twee pro- rnrte nam in de afgelopen m met anderhalf procent toe. als in Januari en februari Jaar samen. Naar een des schatting komt daar nog procent bij voor de nog niet verwerkte stijging van de zieken fondstarieven. De belangrijkste prijsverhoging in maart was die voor kleding, mede onder invloed van de overgang van het winterpakket voor kleding op het zomerpakket. Verdere prijs verhogingen werden geregistreerd voor brood, koffie, margarine, eieren materialen en diensten voor onder houd van de woning, meubelen wo ningtextiel en vloerbedekking, huishoudelijke apparaten, vloeibare branstoffen, schoeisel, medische verzorging, sport- en kampeerarti- kelen en benzine. Prijsdalingen waren er voorname lijk in de sector voeding: aardap pelen, groenten, fruit en vlees. De gemiddelde prijsstijging in het eerste kwartaal van dit jaar ten op zichte van die in de eerste drie maandcn\ van het vorig jaar be draagt 8,8 procent. Werkgeversvoorzitter mr. C. van Veen verklaarde gisteravond dat hem deze prijsstijging nog meevalt. "Ik verwacht in de komende maan den verdere, sterke prijsstij gingen". Over vier maanden dan 100 kilometer bekeken of de thans gel- wdmumsnelheid op de Ne- autowegen zal moeten wor- gepast". ering denkt namelijk zeker n nodig te hebben om erva- 2\ lp doen wat de gevolgen en deze maatregel. Dit lister Westerterp (verkeer taat) gisteren tijdens de be handeling in de Eerste Ka- 92 procent van het uiterst moeilijk Is om Juridisch het totaal kwam niet boven de 110 op te treden zonder complicaties. Minister Westerterp was verder van Bij de laatst gehouden metingen mening dat een opnieuw invoeren van van 21 maart kwam 77 procent niet de autoloze zondag geen haalbare boven de 100 km en 96 procent niet kaart is. Vorig Jaar is volgens hem ge- boven de 110 km. Ik geen ongunstig beeld". Hij bevestigde wel dat hij de bleken dat die maatregel een diepe in greep in ons maatschappelijk leven betekende. „Toen zag men er de nood- tussen de 100 en de 110 kilometer als zaak nog van in, maar de vraag is of een "twljfelgebied" zag, waarbinnen dat nu ook nog zou zijn". E<± Laurens Continental noment noemde hij de erva- II t het rustiger verkeersbeeld Ik kan niet zeggen dat er wordt gereden", aldus de 1 an. I [est ie van de VVD-senator Werff dat vrijwel niemand Ie verplichte snelheid houdt 'n misvatting. In de week voering van de maatregel (lijk 78 procent van de n vrijwillig niet harder land wil tfabriek hebben TAD De adviesraad van gisteravond unaniem ak- |aan met een door het w diende motie, die stelt dat 2< ise kruitfabriek van Dyna- >3e uit het Duitse Liebenau 0 aidelijk Flevoland mag ko- s Roland is niet bedoeld als van elders afgewimpel- en". van Muiden sprak zich it in de raadsvergadering Een interdepartemen- pissie werd eind 1972, na in de fabriek, ingesteld itsing naar een minder olkt gebied te bestuderen, issie gaf drie aJternatie- trnlantsing naar het moe- in Duitsland. 2. nieuwbouw Belmeerpolders, 3. in Mui tal de eerste oplossing aan. HEILOO De als meteoriet her kende steen, die zaterdag in een tuin in Heiloo werd gevonden, is waar schijnlijk niet meer dan een Hoog- ovensiak. Drie jongens beweren dat stapt. Het drietal Eric Bruin uit Hei loo, Nico van Duin en Jeroen Belle- man, beiden uit Egmond heeft de opera'bie zeer secuur voorbereid. De zij, bij wijze van grap, het voorwerp steen, die op een verhard duinpad bij hun vriend Han ten Borge voor was gevonden, kreeg een uitvoerige zijn huis onder de grond hebben ge- behandeling boven het brandende Militairen van de Genie werken op het ogenblik aan de bouw van een Baïley-brug ten "behoeve van het verkeer tussen het Noordhollandse Ou dorp en een industrieterrein. Compleet met helm wordt op deze zonnige dagen het karweitje uitgevoerd. DEN HAAG In tegenstelling tot de provinciale planologische dienst heeft provinciale water staat een gunstig advies ten aan zien van de bouw van een kern centrale op de Maasvlakte. Tegenover het provinciaal be stuur heeft waterstaat verklaard dat het stoken met fossiele brand stoffen een te hoge milieubelas ting met zich mee zal brengen. "En kerncentrale, die werkt zo als deskundigen verwachten, be tekent minder risico voor de volksgezondheid". De directeur van het electrici- teit\sbedrijf Zuid-Holland heeft verklaard, dat nog dit jaar 'n be sluit over de centrale moet wor den genomen. Dit omdat de levertijd van een kernenergie-eenheid minstens vijf Jaar bedraagt en bovendien nog twee Jaar zullen heengaan, met het verkrijgen van de beno digde vergunningen. Directeur J. H. Goossens vindt dat de Maasvlakte bij uitstek ge schikt is voor de bouw van een kerncentrale. gasstel bij een van de knapen thuis. In de bibliotheek werd zorgvuldig nagegaan hoe een meteorietinslag precies tot stand komt. Niets werd aan het toeval overgelaten. Zelfs bij de uitvoering van de grap namen de jongens de nodige voorzorgsmaatre gelen. Een van de drie stond op de wacht. Twee fietsen waren klaarge zet om snel te kunnen vluchten. Het kratergat werd gegraven, een don derbus zorgde voor de knal. De leden van de Nederlandse Weer- en Sterrenkunde Vereniging geloven niet in de grap. Zij blijven volhouden dat het om een echte meteoriet gaat. Een van hen, fe. L. Lever in die de steen zondag naar de TH in Twente heeft gebracht moet hard lachen om wat hy noemt „een flauw geintje". Volgens zijn verhaal heeft prof. Ver braak de steen duidelijk als 'n meteo riet geïdentificeerd. „Er zitten glas penetraties in de kristallijn. Dat wijst er op dat het hier niet om 'n Hoog ovenslak gaat. Er zijn ook elektronen op losgelaten. Uit de gammastralen die toen vrij kwamen, is afgeleid dat het silioium is opgenomen door het staal. Ook het mangaan is geschei den. Dat is bij een slak anders. Wim Sonneveld- penning ICHT Sinds veertien de Amsterdamse vrouw tó) na een veelbewogen le- èuwe carrière begonnen als i te Kerkrade, als het ^barmhartig toegrijpt. De handen van een gefrus- dmburgse kantoorbediende J 3 h met dodende kracht om an de argeloze vrouw, die uk heeft dat zij hem doet zijn moeder. is onder de Jarenlange 5 van zijn tirannieke na üsch gestoorde jongen ge- Iterlijk gedwee en onder en binnen een hoge druk- igressieve spanningzon- beldsventiel. Er is slechts vonk voor nodig om hem ntploffen, een vonk die op vorige jaar door de ca- nietsvermoedend wordt en. °onlijk heeft Jan die dag toevlucht in diverse cafés Ie enige manier om te ont- n het regime van ma, die 8 de omgang met zijn e*t verboden. Jan is heel Zijn studie heeft hij op endat ma vond dat "wie Ibbeltje op de wereld is ge- &ch nooit een kwartje *n zijn zelfverkozen werk, 3 omdat ma een andere hem had uitgezocht. En ontmoette hij niet omdat ongeschikt voor hem vond, Zonder steun in de rug van zijn in valide en half-blinde vader, zonder hulp van de oudere broers en zus ters die allen zo vroeg mogelijk voor ma uit huis zijn gevlucht had Jan geen schijn van kans om zich met succes tegein deze domine rende vrouw te verzetten. De kroeg werd zijn vluchthaven, de gokauto maat zijn armzalige kans op "ge luk". Maar geld om te verteren had Jan ook al niet, want ma was verstan dig en liet hem na aftrek van kost geld zijn loon naar de spaarbank brengen. Jan kreeg alleen een zui nig zakgeld. Zo kan het gebeu ren dat hij op 4 december na een paar pilsjes en een reeks ongeluk kige grepen aan de gokautomaat, zichzelf in de pijnlijke situatie vindt van een caféklant die niet kan be talen. Rechtbankpresident mr. P. Her- mesdorf heeft op zijn tafel het bierviltje voor zich waarop Virgi- na had aangeturfd hoeveel Jan haar schuldig was: zes keer twee gulden voor de automaat, plus twee pilsjes. In het proces-verbaal van de politie staat dat Jan had geweten niet te kunnen betalen, maar dat hij dóórging met gokken, in de hoop dat hij de "jackpot" zou winnen. Ter terechtzitting zegt Jan: "Nee ik wist het niet. Ik merkte pas, toen ik weer ging zitten dat ik te weinig geld bij me had. De kaste leinsvrouw vroeg: kan Je wel beta len wat Je hebt vergokt. Daar schrok ik van, toen zij dat opeens zo vroeg". "Maar daarvan hoefde u toch niet overstuur te raken?" "Ja. Ze viel tegen me uit: of kun je soms niet betalen, heb Je soms geen geld bij je? Toen zij zo schreeuwde ben ik naar het heren toilet gegaan. Ik voelde me zenuw achtig en woedend en toen ben ik naar 't toilet gegaan om kalm te worden". "Wat voelde u dan?" "Net als thuis, als ze tegen me aan 't schreeuwen was. Thuis ging ik dan gewoon weg als ik ruzie kreeg, maar nu kon ik niet naar buiten lo pen". "Was u maar naar buiten gelo pen. Op vragen van de president vertelt Jan dat de kasteleinse hem tot in het voorportaaltje van het toilet was ARNHEM De directeur van het Arnhemse confectie-atelier Cojo, heeft volgens de politie gepoogd zijn fabriek van de ondergang te redden door het in brand te laten steken. Hij huurde voor dat karwei Amster damse onderwereldfiguren in. ken doordat de huurlingen voor de brand nog snel even voor 75.000 gul den aan overhemden mee wilden ne men. De zaak kwam vlak voor Kerstmis aan het rollen. Zes bekenden van de politie uit Amsterdam en één uit Tiel hadden toen alles in gereed heid gebracht om de fabriek aan te steken. Vijf werden er opgepakt. Aanvankelijk ontkenden ze alles, ze werden vrijgelaten, maar later in Amsterdam weer gearresteerd. Ze legden toen een bekentenis af. CoJ o-overhemden verkeert nog steeds in ernstige financiële moei lijkheden. Van de 80 man die er aanvankelijk werkten, zijn er nog maar 8 over. nagekomen. "Ze schreeuwde: wal sta Je daar nou te doen!" "En toen?" "Ja. toen raakte ik helemaal over stuur". "En wat deed u?" "Nou, toen heb ik haar dus bij de hals gepakt". "Met beide handen?" "Ja". "En met uw duimen gedrukt?" "Ja*. En u drukte zo hard dat u nu nog steeds pijn in uw duimen hebt!' "Ja". Virgina vocht tevergeefs voor haar leven. Zij trok aan Jans polsen tot zijn schakelarmband brak en de af druk wonden in zijn vel naliet. Maar de doldriftige kantoorbediende kneep zo hard dat het kraakbeen van Vir ginia's luchtpijp in stukken brak. Na voltooiing van zyn gruwelijk misdrijf tapte Jan een pilsje, dronk leeg, gooide het glas tegen de muur kapot, deed een greep in de kassa en verdween. Officier van Justitie mr. J. Fransen vindt dit een moeilijk te verteren slot-actie van de verdachte, die vol gens de psychiaters van de POK voor zijn daad sterk verminderd toereke ningsvatbaar moet worden geacht. Maar ook Jans laatste macabere da den worden in het psychiatrisch rap port verklaard. Het komt er op neer dat Jan in ge dachten zijn moeder wurgde en dat hij na deze daad een gevoel van be vrijding had, dat hij uitte door het plegen van nog meer "verboden" daden: bier drinken, glas stukgooien en geld wegnemen. Sterk verminderd toerekeningsvat baar betekent weinig of geen strai. Er is geen vrees voor herhaling. Dat maakt TBR overbodig. De offi cier wil toch een straf eisen, "om duidelijk te stellen dat het gebod gij zult niet doden gerespecteerd dient te worden". Hij eist twee jaar met aftrek. Verdediger mr. Houtvast vraagt één Jaar voor Jan, wiens meisje wacht. Ook in zijn laatste woord laat de verdachte geen woord van deer nis horen voor zijn slachtoffer. Von nis 23 april. Aan de Utrechtse beeldhouwer en. medailleur Joop Hekman is door de Koninklijke Begeer Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst te Voor schoten opdracht gegeven tot ver vaardiging van een penning ter her innering aan Wim Sonneveld. De beeldhouwer Joop Hekman, ge boren in 1921, ontwierp portretpen ningen van onder meer Plesman, Ad miraal Helfrich, Erasmus en recen telijk van prof P. Gerlings en Prof. J. Groen. De ene zijde van de penning toont de beeltenis van Wim Sonneveld. Op de andere zijde is onder andere het persoonlijke vignet van Sonneveld verwerkt. De penningen worden in goud, zilver en brons geslagen. Van de gouden en zilveren penningen wordt een bepeekt aantal genum merde exemplaren uitgegeven. De penningen zullen onder andere verkrijgbaar zün bij het impresariaat John de Crane, dat Jaren lang de zakelijke begeleiding van Wim Son neveld verzorgde. ADVERTENTIE nu extra voordelig Pledge en Citro-Pledge

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7