IK KRIJG DE BEEF! erschiïlen van jnening over n nieuw college Kritiek op functioneren burgemeester VVV-directeur Dekker: hoop op royalere houding Derde prijs in Actie Natuur naar Leiden Ontsluiting Waard Pieterskerkzelf ingrijpen Beroep ambtenaren fljSDAG 10 APRIL 1974 LEIDEN LEIDEN Toen adjunct- hoc fdre ia cteur Ruud Paauw van het Alphens Dagblad en het Leidsch Dagblad afgelopen zater dag naar mevr. Sierat (30) To paaslaan 206 ging en haar ver telde dat ze een "niet onaardig prijsje" had gewonnen in de puz- zelmarathon "Actie Natuur", dacht de winnares aan een Kleu rentelevisie. Want er werd ook bij gezegd, dat het misschien wel be ter zou zijn als haar echtgenoot (hij is metselaar) een vrije mid dag zou nemen en er een fles champagne in de koelkast zou staan. Wel, toen Han Mulder, hoofdre dacteur, met enkele volgelingen gistermiddag voor de deur stond, was alles geregeld. Het echtpaar Sierat was thuis, en de champag neglazen stonden in de keuken te wachten om gevuld te worden. Mevrouw Sierat ging vrij wel meteen zitten, toen ze te ho ren kreeg dat ze de derde prijs had gewonnen, die maar eventjes f 20.000 bedroeg. "Ik krijg de beef" was alles wat ze kon zeggen. Twintig duizend gulden, in geld en goederen. Het grootste cadeau was wel de Peugeot 104. Verder naast de kleurentelevisie natuur lijk een afwasmachine, een stereo-set, een electrische naai machine, voor vijfhonderd gulden n jaar lang le- tie. De heer Sierat had op zijn werk met collega's gewed en te horen gekregen dat zijn vrouw een kleu rentelevisie zou winnen. Hij ge loofde dat niet en zette er een kratje bier naast. Dat is hij nu kwijt. Maar ja, wat geeft dat, met twintig mille achter het handle? "Nou dat wordt groot feest van avond, hoor. We gaan lekker door. zakken. We hebben gezegd dat de familie maar moet komen en we hebben al van alles in huis ge haald, maar ik ge loof dat we straks nog maar even wat extra's moeten halen. Mevrouw Sierat die keeper wordt in het damesvoetbal team van Unitas zit echter ook graag achter de naaimachine. Ze "»eeft voor veel familieleden on vrien dinnen al het nodige gemaakt, zelfs bruidsjaponnen. De nituwe naaimachine is dus een welKom geschenk. De nieuwe tv gaat ee oude zwart-wit vervangen. Met een op handen zijnde ver huizing was het echtpaar natuur lijk blij met de vaatwasmachine. "Ik puzzel al ruim tien Jaar voor het goede doel. Eén keertje heb Ik wat gewonnen: dat was een gra- mofoonplaat in de sinterk'aas puzzel van het Leidsch Dagblad. Maar dit had ik nooit kunnen verwachten". Dan gaat de telefoon. "Ja eoed hè"? Ik heb twintigduizend gul den gewonnen. Nou, een auto, en een naaimachine en.ik weet het niet meer, ik heb de zenuwen. Ik sta te trillen!", roept mevrouw Sierat. Geduldig wachten we op de auto, die wel is aangeboden, maar nog steeds niet voor de deur staat. „Zullen we die 2e fles cham pagne ook maar openmaken?" wordt er gevraagd. We hebben net maar afgeslagen: als alle mensen weg zijn, moeten de heer en me vrouw Sierat er maar in alle rust en tevredenheid van genieten. Op het veldje voor het flatge- oouw overhandigt Han M ilder officieel alle papieren, cheques èn de auto. Met een ferme zoen word hij door mevrouw Sierat bedankt. Of ze mee gaat doen aan de nieuwe puzzelactie die in septem ber van start gaat en die bedoeld is om het werk van het Kon'n gin Wilhelmina Fonds (kankeronder zoek) te steunen? Reken maar. Ik vind het hartstikke leuk en het is voor een goed doel. Dan moet Je toch wel meedoen"? PAUL WOLFSWINKEL. Foto Jan Holvast. LEIDEN' Verschillende fracties drongen gisteren aan op de lanleg van de Sumatrabrug. ter ontsluiting van het industriegebied )f Waard. Zowel Cornelissens (KVP), Vink (Prot. chr.), Elzenga (VVD) als Van Aken (PvdA) lieten zich in deze richting uit. Cor ns zei bereid te zijn om over deze kwestie eventueel met »tie te komen. De brug is de bedrijven op De Waard reeds c tijd geleden toegezegd, maar de aanleg ervan is niet in de legroting voor dit jaar opgenomen. De KVP was voorts opvallend fel in haar kritiek op het beleid •ethoudef mevrouw Den Haan-Groen (VVD). Mejuffrouw Van luel noemde een aantal beloften en toezeggingen,*die de wethou- niet was nagekomen (in kwesties als de bejaardenopvang. En- legeest en de buitenlandse werknemers). "WÜ zijn bijzonder te leurgesteld in het beleid van deze wethouder. Resultaten verwach al niet meer." LEIDEN "We kunnen het tegen ons voorgeslacht en ons nageslacht niet ver antwoorden om niet in te grijpen bij het verval van de Pieterskerk." Aldus D'66-lei- der Bert Oosterman gisteren bij de algemene beschouwin gen van de Leidse gemeente raad. De Pieterskerk was daarbij een veelbesproken onderwerp. Oosterman vond de oplossing, dat een particu liere stichting het gebouw zou gaan exploiteren niet de beste. "We moeten zelf ingrij pen. Het is een zaak van de hele Leidse gemeenschap, in clusief de universitaire ge meenschap." Oosterman zei bereid te zijn, het bedrag dat hij de komende raadsperiode méér aan presentiegeld zal ontvangen dan nu, ter be schikking te stellen voor de redding van de Pieterskerk en hij stelde dat de overige raadsleden ten voorbeeld. Mevrouw Geelkerken (prot. chr.) zag wél wat in een stichting: "Ik hoop dat heel Leiden response wil geven door er contribuant van te worden. Leiden zonder Pie terskerk is Leiden zonder hart." Mejuffrouw Kappeyne van de Copello (VVD) vond echter dat men niet kan ver langen dat particulieren de gaten in de exploitatie van de Pieterskerk gaan vullen. De situatie, dat wethouder Kret en burgemeestér Vis op persoonlijke titel deel uitma ken van de groep particulie ren, die de vorming van een stichting voorbereidt, vond zij versluierend. "De gemeen te moet zelf zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van de Pieterskerk erkennen." LEIDEN In een brief aan de raad doen 132 ambtenaren een klemmend beroep om te bevorderen, dat het politiek apparaat op timaal gaat functioneren. De ervaring van de afgelopen vier jaar heeft volgens hen ondubbelzinnig aangetoond hoe moeizaam het besluitvormingsproces verloopt wanneer een groot deel van de raad niet in het dagelijks bestuur zit. Een opnieuw eenzijdig samengesteld college van B. en W. zou schade brengen aan het functioneren van het bestuurlijk en ambtelijk apparaat en aan de belangen van de Leidse burgers, aldus de ambtenaren, die stellen, dat bij een ge ïntegreerd systeem van beleidsvoorbereiding wordt uitgegaan van een vertrouwensrelatie tussen raad en college. Het ontbreken van die relatie leidt ertoe, dat het ambtelijk apparaat zwaarder wordt belast. Daardoor ontstaat irritatie. Die veroorzaakt spanningen, die zich in een aantal gevallen manifesteren in ziekte of zelfs beëin diging van het dienstverband. 'W )EN De politieke samenstelling van het huidige en ook het volgende college van ouders stond gisteren lange tijd centraal in de algemene beschouwingen, die de frac- lielden naar aanleiding van de begroting voor dit jaar. Tussen een deel van de linkse c jen in de raad en de rechtse bestaat nog altijd het verschil van inzicht over wat voor 0' itad als Leiden wenselijker is: een programcollege (waarbij een aantal partijen vóór herkiezingen tot overeenstemming komt over een programma, op basis waarvan men e verkiezingen zo mogelijk een meerderheidscollege gaat vormen) of een afspiege- :ollege (waarbij alle partijen evenredig in het college vertegenwoordigd zijn). pi bdA. de grootste partij, blijft 1 Uden aan het systeem van een Imcollege. ook al heeft rug. Fractievoorzitter Van Helde dat de PvdA bereid is om ^verantwoordelijkheid te aan- te honoreren. „Het ver ms echter dat we geen bereid- i|jg-PAK-partners: PPR, PSP 16) tot een gesprek vooraf, d dus een gesprek worden ontbrand: hoewel Driessen en Van Zijp meer stemmen van hun achter- hadden gekregen, werd Ham, de r nu drie jaar oppositie ach- wethouder, toch tot lijsttrekker afspiegelingscollege. „Voor een ge meente als Leiden is dat het beste. Ook de afgelopen vier jaar zou dat beter zijn geweest. De tegenstellingen zouden minder groot geweest zijn, de kritiek constructiever en de frus traties kleiner". Zij uitte kritiek op de PvdA, het CDA gekozen. „Bovendien is Van Zijp duidelijk een vertegenwoor diger van de middenstand, Juist een groep, die één van de meest gehar naste tegenstanders is van wethouder wethouders, die deze partij vertegen woordigen, straks eventueel door de ledenvergadering ter verantwoording kunnen worden geroepen en van hun functie worden ontheven. „Een diri gistische houding, die in strijd is met teenteraadsverkiezingen. Ons gramcollege. Zij constateerde dat het de kieswet." aldus de fractieleidster mma is daarbij UI lunt, maar de gezindheid van tal prekspartner vinden wij van after belang". Aken vroeg zich af wat de van de CPN in de komende lar zal zijn. „In onze kring vurig gehoopt dat zij dit dui- zal maken. De CPN heeft zich Elopen periode al te gouverne- fl opgesteld". fVD is. aldus Van Aken, nogal leranderd in de laatste vier l'oJ.Er is een duidelijk verschil de VVD, die onder leiding an Wiebenga (de voormalige leider, die inmiddels burge van Eelde is) en de huidige, luden graag licht in deze duis- willen hebben". Hij vroeg zich f. of de VVD in staat zou capabele bestuurders te le gezien de negatieve uitlatin- het huidige liberale raads- de toekomstige frac- de VVD heeft gedaan. tDA appelleert, zo stelde Van .niet aan de stemmen van de ing. Hij constateerde dat bin- KVP een strijd was II L interfractioneel akkoord in 1970 het uit te voeren programma niet harmoniserend heeft gewerkt. „Ik had niet gedacht dat er zoveel klein zielige haarkloverij zou zijn. Wij hebben een afkeer van de polarise rende methoden, zoals we die de af gelopen jaren hebben meegemaakt. Dat is niet in het belang van Lei den en de ambtenaren en het is voor het college een onaanvaardbare be lasting". Zij verdedigde het beleid ning, dat het huidige college door aantal zaken te de VVD. Zunderman (DS '70) sloot zich daarbij aan en hij liet zelfs de term „afdelingsdictatuur" vallen. Hij merkte verder op, dat er de laatste jaren niet veel terecht is gekomen van de PAK-gedachte en stelde dat de PvdA straks sterk afhankelijk zou zijn van de drie kleinere linkse partijen. Hij was duidelijk van m - afspiegelingscollege Leiden het beste is. „Eén ding Bijna op de valreep heeft toch nog een nieuw lid intrede ge daan in de Leidse gemeenteraad: mevrouw C. G. M. Ruys- Warmerdam. Zij volgt Kabouter Freerk Gerkema, die naar Vlaardingen is vertrokken, op. Mevrouw Ruys zal, evenals haar voorganger deed, één fractie vormen met PSP'er Amptmeijer. Zij iverd gisteren benoemd tot lid van de commissie voor de maatschappelijke aangelegenheden en de gezondheidszorg (Foto Jan Holvast) LEIDEN Van verschillende zij den werd gisteren tijdens de begro tingsbehandeling kritiek geuit op het functioneren van burgemeester Vis. Van Aken iPvdA) noemde vijf za ken, waarbij d"e burgemeester te kort vas geschoten: voorlichting, gewest- •orming, openbare orde, brand- veer en Leiden-promotion. „Er is consequent niets gedaan om 'e slechte naam van Leiden te ver eteren", aldus de PvdA-er. „Voor- Thting is bij dit college meer een vestie van techniek geweest dan Voor tante Cato clie morgen jarig is. Niemand woont te ver om 'n bloemetje, te sturen. Bel uw Fleurop- bloemist. Ft.urop/Interflor, Nedi lppen periode gerealiseerd zijn: noord-zuid verbinding en het wan delgebied in de Haarlemmerstraat. „Er wordt nergens in Nederland zo veel gebouwd als op dit moment in Leiden," zo constateerde zij tevreden. „In de binnenstad zijn vele verbou wingen en herbouwingen verricht". die de afge- heb ik de afgelopen vier jaar ge leerd: we praten te veel en we doen te weinig". De voorman van DS '70 zei te hopen, dat hij het nog een aantal jaren als raadslid zou kunnen uithouden. „Al was het alleen maar om mensen, die denken dat ze het zo goed doen in een programcollege te laten weten, dat het ook anders kan". Amptmeijer (PSP) toonde zich vier jaar terug niet in het belang daarentegen wel voorstander van qen van het bestuur in Leiden is geweest, links programcollege, al wees hij ook „Het is onbegrijpelijk, dat de PvdA op een gevaar i dit verband: „Mei ADVERTENTIE KLOKKEN Hese Staart en Stoeltjes en Sallanders. Echte tieke Franse en Comtoise klokken, specialist met vak-service d. WATER rlemmerstraat 181, Leiden deze drie jaar weer wil ko men met een college op smalle ba sis. „Als we kikken naar de kandi daten. die de PvdA voor het wethou derschap kan leveren, is er voor de hele stad reden tot huiveren. Ze heb ben in die partij kennelijk een bord voor hun kop". Driessen constateer de verder dat het functioneren van de raad sterk beïnvloed wordt door raadsleden, die i links college te veel kunnen verwachten. Het kan zijn dat de verwachtingen sneller toene men, dan het tempo, waarin ze kun nen worden waargemaakt". Hoeven (CPN) stelde dat de visie van zijn partij destijds over het PAK juist was geweest: de samenwer king heeft geen levensvatbaarheid. „Het is niet in het belang van de dan i ander gemeente geweest, dat de PvdA niet tijd kunnen besteden aan het raads- in het college vertegenwoordigd ls" werk, door academici zonder be- Hij wilde zich niet vastleggen op af- stuurservaring, door ambtenaren straks wellicht ook door studenten. Mejuffrouw Kappeyne van de Co pello (VVD) stelde dat haar partij principieel blijft vasthouden aan een spraken met andere linkse partijen voor de verkiezingen, maar zei wel bereid te zijn tot samenwerking: „Ook wij hopen op een links college met een werkbare meerderheid". LEIDEN Met het fraaie weer van de laatste tijd, is het zeker te verwachten, dat er in het Paasweek einde veel toeristen de streek van het strand opzoeken en ook richting Bol lenstreek zullen komen. Er zijn ruim 700 bedden in Lei den. Volgens directeur Dekker van de Leidse VVV is dat te weinig om al le gasten van buitenaf tevreden te kunnen stellen. Hij vraagt dan ook aan Leidenaars, die een kamer heb ben te vergeven met de Paasdagen of ze hem willen bellen. Telefoon 46846 is tot en met zaterdag van negen tot acht te bereiken en gedurende de feestdagen van tien tot vier uur. De kamers moeten redelijk zijn en wat betreft de overnachtingsprijs (inclu sief het ontbijt) niet duurder dan f 13.50. Voor het eerst sinds 1968 verschi jnt er dit jaar weer een fraaie folder over Leiden, de musea en de beziens waardigheden. Hopelyk eind juni zal de nrosoectus gereed zijn en dan worden toegezonden aan alle VVV's in Nederland. "Ik hoop dat de folder aanzet tot een royalere houding ten opzichte van de Leidse VW", zo vertelde Dekker. De VVV verkeert in zware finan ciële nood. Door een subsidie van f 15.000 van de gemeente en .finan ciële hulp van de Leidse middenstand is de totstandkoming van de brochu re geregeld. Daar is Dekker erg gelukkig mee. Hij verwacht zeker een toename van toeristen, die Leiden willen bezoeken. Verdere activiteiten die Leiden en de bezpekers van de Sleutelstad te wachten staan zijn De Molendag op de tweede za- teruag in mei. In de afgelopen Jaren is deze dag zo'n succes geworden, dat men er ««n jaarlijks terugkerend evenement van wil maken. De landelijke fietstocht van de ANWB, ter gelegenheid van het gou den jubileum van deze vereniging. De tocht is op 18 mei. De Statentocht. op 19 Juli, waar in Leiden défiléstad zal zijn. Alle burgemeesters van de Statenleder zullen dan naar Leiden komen. Od 3 augustus vindt weer het Rijnsburgse bloemencorso plaats. Het internationaal volksdansfes- tival zal op 9, 10 en 11 augustus in Leiden worden gehouden. Over de evenementen rond 3 Octo ber wilde Dekker zich nog niet uitla ten. "Daar hebben we de 3-October Vereeniging voor". Er is zoveel moois en leuks hier Sommige dingen wist ik tot voor kort zelf nog niet eens. Ik ho^« dat er mensen komen en dat we eindeliik eens een beetje waardering krijgen" aldus Dekker. dat het een aspect is geworden van beleidsmatig handelen". Over de openbare orde merkte hij op dar bv. de bewoners van de Pieterswijk nog steeds niet weten waar ze aan toe zijn. „De ellende is niet essentieel vermin derd". Ook Oosterman (D'66) zei in dit verband „te weinig gemerkt te heb ben, dat de overheid ingrijpt bi) on gewenste ontwikkelingen" en me vrouw Geelkerken (prot. chr.) drong aan op een spoedige behandeling in de raad van de nieuwe algemene po litieverordening. Van Aken vond de huidige geweste lijke samenwerking niet veel meer dan een lapmiddel en zei dat er in dit opzicht een duidelijk verschil an opvatting bestond tussen de raaH en de burgemeester van Leiden. 1e buitengemeenten de nieuwe re ng niet accepteren, moeten we ar naar een kleiner, maar dan - erk gewest. De laatste jaren zijn de be langen van de Leidse bevolking te vaak ondergeschikt gemaakt aan een sfeer van: Je mag de buitengemeen ten niet op de tenen trappen". Driessen (KVP) sloot zich hierbij aan: „Het heeft geen zin nog lan ger experimenten voort te zetten. Dat kost veel te veel geld". Over Vis zei de laatste verder: „Uw formalisme kan beschermend wer ken, wanneer men niet voor onrede lijke argumenten ontvankelijk wil zijn. Formalisme om het gezag veilig te stellen kan echtert niet altijd beantwoorden aan de eisen van een open bestuur". De KVP'er vond dat met name in het geval van de rel in de Janvossensteeg vorig Jaar (bui tenlandse werknemers, die uit hun pand werden gejaagd) de burge meester verkeerd was opgetreden. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS SHOW 230 modellen PANORAMA 2000 Elke dag geopend. Ook 2e PAASDAG van 11.00—15.00 uur. Ie etage. Telefoon 01710-44541 ADVERTENTIE U houdt nog van de originele INDISCHE RIJSTTAFEL met pittige scherpe «ruiden. INDISCH RESTAURANT |(0en|jj gg|0e (tegenover Stadsgehoorzaal)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3