rijwel alleen estauraties aan grote RKSE BOEREN ZAAIEN EER OPIUM-PAPAVERS }rovinciaal Restawatiefonds: Opschorting straf dienstweigeraar Vellekoop gevraagd NIET 8 MAAR Prins Claus stelt 13 AANVRAGEN radiotelescoop INGETROKKEN 18 mei in gebruik Minister wil rechterlijke organisatie gaan herzien Bende in Betuwe opgerold lerikanen dreigen met tegenmaatregelen Wetsontwerp beperkt de Italiaanse vogehnoord Nieuwe Dennen- dallers willen interventie van vakbonden DAG 10 APRIL 1974 De elf-jarige Janine Kirk uit het Britse plaatsje Worksop zal niet gauio om een pop verlegen zitten. In de afgelopen vijf jaar heeft zij een verzameling van ruim driehonderd stuks opge bouwd. De verzameling groeit nog steeds met ongeveer een pop per week. EN Het provinciale fonds stauratie van monumenten moedelijk dit Jaar te klein om aan alle aanvragen te voldoen. Op de begroting rd voor dit doel een bedrag _2 miljoen opgenomen, waar- i overgrote deel besteed zal aan „grote" restauraties, van veel gevallen „nationale mo- en" genoemd kunnen worden. [1 agelijks bestuur van de pro- ou graag zien, dat de rijks- oor de monumentenzorg deze ties geheel voor zijn reke- u nemen; bij de provincie j i dan meer mogelijkheden om 'I geven aan het hersel van werken, waaronder veel provinciale restauratiefonds omenteel extra belast door rijkswege een aantal restau- logelijk is gemaakt als on- van de maatregelen ter na- van de werkloosheid. Zo tv. uit het fonds voor de erkvoorziening f 1 miljoen om de wallen van het ïieuwpoort. in de Alblasser- 5 herstellen. allen, waarin het rijk res- subsidieert, kloppen de ^bbenden automatisch ook provincie en gemeenten, gemeenten is dat niet zo be- aangezien die hun aandeel tkeringen uit het gemeente- Bh weer van het rijk terug- De provincie moet deze sub- iter uit eigen middelen fi- daarom betekent een bsidie van het rijk zoals vallen van werkloosheidsbé- ook extra lasten voor de provincie. Gedeputeerde Staten wil len dan ook trachten te bereiken, dat in deze gevallen, waarin het toch gaat om een door het rijk gevoerd beleid, dat het provinciale aandeel lin de sulbsidie oök door het rijk wordt overgenomen. Zou dat niet mogelijk blijken, dan kunnen GS twee dingen doen, nl. Provinciale Staten voorstellen een groter bedrag voor restauraties be schikbaar te stellen, dan wel het percentage van de provinciale subsi die te verlagen. Dit alles kwam ter sprake tildens een in Leiden gehouden vergadering van de provinciale adviescommissie voor monumentenzorg en molens. De vergadering was gecombineerd met een excursie naar de houtzaag molen d'Heesterboom en het molen- museum in de korenmolen De Valk, beide in Leiden, plus een bezichtiging van het in de afgelopen jaren ge restaureerde Gemeenlandshuis van 't Hoogheemraadschap van Rijnland. Bij deze gelegenheid heeft ook de conservator van het molenmuseum De Valk de aandacht van de com missie gevraagd voor plannen om in de Alblasserwaard, te Kinderdijk, een dependance van het museum te stichten, in het bijzonder gewijd aan de watermolen. De gedeputeerde V. d. Zande zegde toe het gesprek hierover op gang te zullen brengen. we uitgaven tuinideeën in kleur, met rtische suggesties voor aan- rbetering van uw tuin door wig. Uitgeverij Zomer en Wageningen f14.50. burg aan de Rijn in oude an K door Jan P. Juffermans. Europese Bibliotheek, iel. f 18.90. liale Almanak voor Zuid- iit officiële bronnen samen- door J. A. Beekink. 86- ang 1974. Uitgeverij Sam- len aan den Rijn f 52.50. I met de duivel, dooi* O. R. Uitgeverij Elsevier, Am- 17.50. de god. Een studie over zelf- A. Alvarez Uitgeverij beiderspers, Amsterdam, kuur van een zenuwlijder, Mirbeaiu. De Arbea- f19.50. seksualiteit, perversie, door Cing. De Arbeiderspers. nturen van Black Beauty, gelijknamige NCRV-t.v.-se- tain Sewell. De Gooise Uit- ussum. f 9.90. Vier miljoen Het aantal buiten landse gastarbeiders in de bondsre publiek is volgens het bureau voor de statistiek in Wiesbaden sinds sep tember 1972 met ongeveer 440.000 of 13 procent toegenomen tot vier mil joen. Met 894.000 man vormen de Turken de grootste groep, 23 procent; dan volgen de Joegoslaven met 673.000 (18 procent) en de Italianen met 622.000 (16 procent). Lesotho en Pretoria Lesotho, dat zich pas in de herfst van vorig jaar bij de tegenstanders van Zuid- Afrika voegde, wil nu plotseling weer een verhouding van goede na buurschap met dat land. De pre miers Vorster van Zuld-Afrika en Jonathan van Lesotho hebben de ge schillen bijgelegd, zo is gisteren in Johannesburg meegedeeld1. DEN HAAG (ANP) Kees Velle koop (22), als niet erkende princi piële dienstweigeraar veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf, heeft zijn advokaat verzocht in overleg te treden met het minis terie van Justitie betreffende de op schorting van de straf. Hij hoopt dat de executie van de straf kan wor den uitgesteld tot het ogenblik dat duidelijk wordt welke wijzigingen de regering voornemens is aan te bren gen in de huidige wet gewetensbe zwaren militaire dienst.. Mochten deze wijzigingen van dien aard zijn dat gewetenbezwaren bin nen 't raam van 't wetsvoorstel wel Geslaagd LEIDEN Niet voor acht (zoals wij gisteren meldden) maar voor der tien studierichtingen heeft de Leidse universiteitsraad maandagavond jl. besloten de voorlopige aanvraag, voor numerus fixus in te trekken. Voor de volgende studierichtingen, blijft nu een studentenstop van kracht: geneeskunde, biologie, far macie, mederlands, engels, frans, duits, geschiedenis, kunstgeschiede nis, psychologie en pedagogie. Samenwerking LEIDEN Maandag was een grote dag voor de ouders en vrien den van geestelijk gehandicapten, van de samenwerkende afdelingen Leiden en Omstreken van de Lande lijke Verenigingen Voor het Zorgen kind (r.k.), Philadelphia (prot. chr.) en Helpt Elkander (alg.). De ledenvergaderingen, die tot nu toe onafhankelijk van elkaar werden gehouden, waren voor het eerst op dezelfde avond in hetzelfde gebouw georganiseerd, waarbij de 3 vereni gingen het eerste deel van de avond aan de behandeling van de eigen huishoudelijke agenda besteedden, terwijl het laatste deel van de avond gezamenlijk werd doorgebracht. Inlichtingen over dit samen werkingsverband verstrekt mevrouw Hoff, Witte Singel 65, tel. 24230. HOEVEN Prins Claus stelt op 18 mei de nieuwe radiotelescoop van de Volkssterrenwachit in het Noord brabantse Hoeven in gebruik. De telescoop, die een doorsnede heeft van 7,5 meter, is in ongeveer ander half jaar door medewerkers van de Sterrewacht opgebouwd. De telescoop is afkomstig van het PTT radio-ont vangststation in Nederhor&t den Berg. Een groot aantal bedreven in West-Brabant heeft bovendien mate riaal voor deze telescoop ter be schikking gesteld, zoals beton voor de fundering. De sterrewacht wil de telescoop gaan gebruiken voor het opvangen van de radiostraling van de zon en, in een verdere toekomst, ook voor de ontvangst van straling van andere straiLingsbronnen in het heelal. MEERMENSEN NEMENTREIN DEN HAAG Het reizigersaan bod bij de Nederlandse Spoorwegen is in de eerste twaalf weken van dit jaar met 8.5 procent toegenomen. Dit heeft minister West er terp (Verkeer en Waterstaat) in de Eerste Kamer gezegd. Per reizigerskilometer leden de NS een verlies van 4 cent. Bij het streek vervoer was dit 3,6 cent en bij het gemeentelijk vervoer 14,3 cent. LEIDEN Bij de Stichting Leid se Jeugd Actie zijn geslaagd voor het examen creatieve handvaardigheid A: mevr. P. J. M. van Mou'rik - Kar- remans, Gouda; mej. M. A. de Boer, Hazerswoude; mej. M. P. de Boer, mej. J. M. Witteman, Heemstede; mevr. P. G. T. van der Poel - van Heek, Hillegom; mevr. H. C. Gerrit sen - Kloppenburg, Leerdam; mevr. J. J. van Rijn - Braber, mevr. T. G. M. van Riemsdijk - van Etten. mevr. C. J. Stamhuis - van de Sijs, mevr. M. Vrijland - Fabe'r, Leiden; de heer F. Dorlandt, Leiderdorp; mej. E. H. Speyer, Oegstgeest; mevr. J. J. J. Ruygrok - v. d. Water; Voorschoten mevr. R. J. van der Perel - ten Hoe ve; Zoeterwoude: de heer H. K. N. T. Versteeg; Voorhout: mevr. M. C. Keemink - Grootendorst, Voorhout, tendorst, Voorhout. Geslaagde kandidaten voor het exa men creatieve handvaardigheid B mevr. M. M. J. Klarenbeek-Groenen- dijk, Alphen a.d. Rijn; mevr. A. M. J. Wierda - Boer, Hillegommevr. H. C. Gerritsen - Kloppenburg, Leerdam; mevr. W. P. van Gellekom - Metz, Lisse, mej. E. H. P. M. Mol, Noord- wijk aan Zee; mevr. M. J. M. van Haaster - Droogh, Nootdorp, mevr. A. Kollau - Zevenhoven. Oegstgeest. DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie wil nog in de eerste helft van dit jaar een staatscommissie be noemen die zich zal moeten gaan be zig houden met de herziening van de rechterlijke organisatie. Deze steunt thans op een wet uit 1827 en is van tijd tot tijd aangepast. De bewindsman vindt echter dat nu een totale herwaardering nodig is, waarin rekening wordt gehouden met een volledige en wezenlijke opvang van de veranderde omstan digheden. Dit staat in een nota die de minister aan de Tweede Kamer heeft gezonden. ARNHEM Een speciaal recher che-team van de rijkspolitie heeft in de af gelopen weken een terreurbende opgerold die het westen van de Be tuwe en een deel van Noord-Brabant onveilig maakte. De bende telde 26 mannen, in de leeftijd van 17 tot 25 jaar. Het was erg moeilijk de daden van deze bendeleden nauwgezet na te gaan, aangezien vele slachtoffers zwegen uit angst voor represailles. Sommigen werden het ziekenhuis ingeslagen en café's werden vernield zonder dat een eigenaar aangifte van schade deed. - De actie van het speciale team kwam pas op gang, toen een politie man in burger in elkaar werd ge slagen. Inmiddels zijn tien verdachten ge arresteerd, maar de verwachting is dat nog velen zullen worden aange houden. Tenminste 83 zaken, waar bij deze bende was betrokken, zyn boven waiter gebracht. ^BUL/WASHINGTON Hoewel in Turkije het ver- de verbouw van het opium-papaver pas per oktober opgeheven, hebben sommige boeren in hun verlangen iete winst op de illegale markt het zaad al weer in de jestopt. „Ik heb al gezaaid", aldus een jonge boer, die nd wenste te blijven omdat de straf op illegale verbouw eds drie tot zeven jaar is. „Onze velden zijn geploegd, d is gereed. Wij zouden morgen planten als de regering toestond", aldus de 62-jarige Ibrahim Senturk, woord van de papaververbouwers. aandringen van ai en had de regering Vaim Talu in juni 1972 de fen de papaver waaraan de )rdt onttrokken, verboden, rtgce Staten zegden econo- Hp tot een bedrag van 35 ollar toe als compensatie en financiering van program- verbouw van andere tar de Turkse boeren maar een fractie heb- «gen. provincies Afyon .Isparta Kutahya. waar de opium verbod vandaan kwam, zeg den tot de bedelstaf te zijL Volgens woordvoerder Sen- ienen de boeren op het cen- latolische plateau minder Tocent van wat zij haalden in de tijd van de papaverteelt. Er wil daar niet veel anders groeien dan die papaver. De boeren verkochten onge veer de helft van hun opium aan de regering voor 13 dollar per kilo. De rest ging voor minstens het dubbele naar de smokkelaars, die er in Euro pa en vooral ook in Amerika onvoor stelbare winsten bp maakten. Bij die verkiezingen die vorig jaar in Turkije zijn gehouden, hadden alle partijen opheffing van het verbod op de opiumverbouiw in hun programma staan. Nu heeft minister van Land bouw Korkut meegedeeld dat die op heffing in oktober een feit zal zijn. En dan kan de smokkel naar het westen weer beginnen, juist terwijl Amerikaanse, Franse en Canadese functionarissen de commissie van de Verenigde Naties voor toezicht op de Verdovende Middelen vorige week lieten weten, dat het verbod zo doel matig was dat uit Turkije vrij wl geen opium deze landen meer werd bin nengesmokkeld. Volgens de Amerikaanse functiona rissen zou opheffing van het verbod de Amerikaans-Turkse betrekkingen ernstig kunnen schaden en kunnen leiden tot opschorting van de Ame rikaanse economische en militaire hulp. President Nixon heeft inmiddels vorige week bij het congres een nieuw wetsvoorstel ingediend dat Nog meer droogte Er zijn duide lijke aanwijzingen dat de droogte- ramp in de Afrikaanse Sahelzone ook in andere delen van Afrika en in Azië te vrezen is, zo verklaarde de directeur -van het milieuprogramma van de Verenigde Naties, de Cana dees Maurice Strong. Globale kli maatsveranderingen hebben er waar schijnlijk toe geleid dat de woestijn- streken op de aarde aanzienlijk groeien en een rampzalig verlies aan produktieve grond te verwachten is. voorziet in zwaardere straffen en boetes voor handelaren in zwaar verdovende middelen, zoals de opium derivaten heroine en morfine. Nixon wil straffen tot 30 jaar en boetes tot 100.000 dollar. De minimum straffen zouden moeten worden verlaagd van vijf jaar tot drie jaar voor smok kelaars die individueel handelen. Juist door het Turkse verbod en het oprollen van de zogenoemde "French connection" (de smokkel via Frankrijk naar de Verenigde Staten) was er nagenoeg een einde gekomen aan de georganiseerde smokkel, zo zei John Bartels, hoofd van de Drug Enforcement Administration (De Amerikaanse n arcoticabestr ij dings - dienst. Rachman terug Premier Moed- zjiboer Rachman van Bangladesj is gisteren uit Moskou naar zijn land teruggekeerd, na in de Sowjet-Unie een medische behandeling voor hard nekkige bronchitis te hebben onder gaan. Raohman heeft gisteren over leg gepleegd met partijleider BrezJ- new. Volgens Tass werd gesproken over de onderlinge betrekkingen tus sen de beide landen. OEGSTGEEST Prins Bernhard begroette gistermiddag op bij zonder hartelijke wijze de Amerikaanse journaliste Fleur Cow- les, redactrice van het blad Look Magazine. In restaurant De Beukenhof" hield de journaliste, die tevens grote bekend heid geniet door haar schilderwerk, een lezing over haar werk en toonde enkele schilderijen van haar hand. De prins zoas speciaal voor dit privé-bezoek naar Oegstgeest gekomen. Fleur is een goede vriendin van prins Bernhard. erkend zouden worden, dan wil Velle koop op grond van de (verwachte) verandering in de wetgeving gratie vragen. Biedt het wetsvoorstel geen ruimte voor de gewetensbezwaren van Vellekoop, dan zal hij zijn straf ondergaan. De vredesbeweging Pax Christi is bezig om een aantal personen en or ganisaties te benaderen om tesamen op gratiering van Vellekoop aam te dringen. Zijn advokaat bereidt thans voor een klacht bij de sekretaris-ge- neraal van de Raad van Europa, op grond van schending door de uit spraak van het HMG van 3 april Jl. van een van de rechten van het verdrag van Rome, im het bijzonder van artikel 19, dat het recht op vrij heid van geweten van eenieder waarborgt. In de procedure van het verdrag van Rome wordt getoetst of het Ne derlandse recht zich verdraagt met de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden, zoals ook bin dend voor de Ned. rechtsorde in het verdrag is vastgelegd Dit jaar nog geen verlaging maximum leeftijd minimumloon DEN HAAG Minister Boersma 'Sociale Zaken' verwacht niet dat de maximum-leeftijdsgrens voor het minimumloon nog dit jaar zal wor den verlaagd van 23 naar 22 Jaar Hij zei gisteren in de Eerste Ka mer daar wel voorstander van te zijn maar hij meende dat we zullen moe ten oppassen voor een opeenstape ling vam de kostenstijgingen. Volgens Boersma zullen de' sociale partners deze verlaging zelf in het overleg ter sprake moeten brengen zodat deze leeftijdsgrens in de con tracten kan worden vastgelegd. Als dat in een groot aantal bedrijfs takken heeft plaatsgevonden kan de minister pas desbetreffende wette lijke maatregelen nemen. Boersma zei tenslotte te verwach ten dat op den duur deze leeftjid op 18 jaar zal komen; dit zal dan ge paard gaan met een optrekking van de leerplichtige leeftijd tot 18 Jaar. DEN HAAG De Italiaanse re gering heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend waarbij de vo gelvangst wordt verboden en de jacht op vogels voor een groot deel wordt beperkt. De tekst'van het ontwerp is gister middag door de Italiaanse ambassa deur in ons land aangeboden aan een delegatie van de werkgroep Mondiaal Alternatief die hem ruim een half miljoen handtekeningen aanbood plus een petitie waarin om on middellijke stopzetting van de vo- gelmoord in Italië wordt g UTRECHT De werkgroep Nieuw DenmendaJ-bestuur wil dat de vak bonden tussenbeide komen in het Dennendal-conflict. In een telegram aan het hoofdbestuur van de Al geme ne Bond van Ambtenaren (ABVA) en NW-voorzitter Kok heeft de werkgroep mede „namens een hon derdtal" ABVA-leden gevraagd van heit bestuur van de WA-stichting af te dwingen dat niemand van de per soneelsleden van Nieuw-Dennendal wordt ontslagen hangende de pogin gen om het conflict op Dennendal op te lossen. Voorts wil de werkgroep dat de ABVA van het WA-bestuur eist dat geen advertenties worden geplaatst of sollicitatieprocedures worden ge start met betrekking tot functies „die juist onderdeel van het conflict uit maken". Tenslotte wil de werkgroep dat de „karakteristieke werkwijze van Dennendal als immateriële arbeids voorwaarde wordt gehonoreerd. Het tweede kamerlid mevrouw Ve der-Smit wil dat zo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt aan de hui dige onzekere situatie op de Willem Arntzhoeve. Zij acht deze ongewenst voor de pupillen. Ook de ouders en de verzorgenden kunnen volgens haar deze zware morele last niet lang meer dragen. In schriftelijke vragen aan staats secretaris Hendriks (Volksgezond heid en Milieuhygiëne) zegt zij onder meer dat nu maar eens het ontslag van de zeven reeds ontslagen staf leden definitief ten uitvoer moet worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19