Rabobank 9 f "Wapenen tegen het egoistisch vrijheidsdenken" inister wil wegwijzen leermiddelendoolhof Een depositobrief van deRabobank wordt uitbetaald aan toonder. Sociaal program aanvaard istendom in Derde "ereld ontbindend Werkdag Geref. Vredesberaad Bij zorn 35.000 km per jaar kost een Mercedes Diesel minder dan een benzïnewagen van rond 12 mille. EN Tijdens het congres ologie en ontwikkelingssa- ing in Kampen dat uitging "heologische Hogeschool der eerde Kerken in Nederland, k C. I. Itty uit India (wonend 6) over de rol van de religie de Wereld gezegd dat zolang tendom er nog fungeert als nd element het ontbindend ;i dat de modellen, aan- het Westeuropese chris- djn ontstaan in de Grieks cultuur. Dr. Itty sprak in id van de Westeuropese tam". loet kritisch blijven vragen iristendom in de situaties erde Wereld niet fungeert tegenrevolutionaire ideolo- it verband herinnerde hij J. M. Bonino uit Argen- der andere sprekers tijdens over Chili. Dr. Bo nino constateerde dat er in Chili sprake is van een herleving van de oude machtsverhouding tussen de kerk en de heersende politieke mach ten. Dit betekende dat de neutrali teit waarop de Chileense kerk zich beroemde eigenlijk bestond uit een keuze voor de heersende macht. De coup rond president Allende kreeg de morele steun van de kerk, zo zei dr. Bonino. De christen-demo cratische partij zorgde tegelijkertijd voor politieke dekking van de junta. Er waren echter, vervolgde hij, ook groepen christenen die uit eigen mo tivatie onder het "gewone" volk be- zrg waren een nieuwe zienswijze op te bouwen. Dr. Bonino achtte het mo gelijk dat Juist het succes van het werk van deze christelijke groeperin gen in het Chileense volk in zekere zin de coup van enige tijd geleden "urgent" heeft gemaakt. De Amerikaanse bijbelgeieer- de dr. John Montgomery wacht op toestemming van de Turkse re gering om een expeditie te mogen houden naar de berg Ararat, die op verboden militair terrein ligt. Hij is ervan overtuigd daar de Ark van Noaoh te vinden. De oplossing van een van de oudste menselijke mysteries zou dan aan de ruimtevaart te dan ken zijn. Foto's die genomen zijn uit een Amerikaanse satelliet wij zen volgens Montgomery precies de plek aan waar de Ark ligt. Naar de berg Ararat zijn al eerder en kele expedities geweest. Maar geen slaagde erin het houten schip bloot te leggen. Op de foto's geeft een stip de on der ijs bedekte Ark aan. De afme tingen kloppen niet helemaal met de maten die de bijbel voor het vaartuig geeft (137 bij 45 bij 13.7 meter) maar mogelijk zijn dat de binnenmaten. De fot's bevestigen de ervarin gen die een Franse expeditie in 1952 had. Vanaf een bergpiek ke ken de leden volgens eigen zeggen in een dichtgevroren meer neer op wat de resten van de Ark van Noach zouden hebben kunnen zijn. Vier jaar later werd een tweede tocht ondernomen. Daar bij werden handgemaakte houten balken doordrenkt met pek gevon den (de Ark zou van dezelfde houtsoort gemaakt zijn). Proeven wezen uit dat de balken meer dan vijfduizend jaar oud zijn. Al eerder, in 1916, rapporteerde 'n Russische vlieger dat hij op de ruim 5000 meter hoge berg Ararat een merkwaardige formatie had waargenomen. Dr. Montgomery heeft drie speurtochten naar de Ark van Noach geleid. Toevallig werd hij op de ruimtefoto's attent ge maakt door een medewerker aan het Amerikaanse ruimtesateüiet- project die toegang tot de foto's had en geïnteresseerd was in het geheim van de Ark van Noach. Op deze prent de Ark van Noach in aanbouw. UTRECHT "Ik denk dat de regering niet zal moeten toegeven aan welke druk dan ook om de maximum-snelheid te wijzigen. Bij de strategie in deze hoor je je te wapenen tegen een egoïstisch vrijheidsdenken, dat in ons allen huist maar dat er niet zou moeten zijn." Dit zei dr. H. Wiersinga toen hij op de werkdag van het Gereformeerd Vredesberaad (GVB) in Utrecht de opmerkingen vanuit gespreksgroepen samenvatte en toelichtte. het geheel Motto van de "Met-zon- elk omstreeks 200 mensen trokken. doet Utrecht telde tegen bij elkaar te houden. En dat gaat wel eens te ver", aldus dr. Wiersinga, die voorts stelde dat het uiteindelijk niet mag gaan om de zelfhandhaving van de identiteit van bijvoorbeeld de Ge- pprst reformeerde Kerken maar om het trekken van de grenzen van de Christelijke Gemeenten. der geweld". Ter inleiding zitter Van Wattel samen spreken over het geweld ii menleving, een vraagstuk geen pasklare antwoorden bestaan en waar ook niemand alleen uit kan komen. Het GVB. een groep gereformeer de gemeenteleden, wilde vragen rond om oorlog en vrede aan de orde stellen in en buiten de Gereformeer- de eigen kerken wees dr. Wiersinga buitenshuis nl. in Zuidelijk Afrika, de Kerken. Aanvankelijk werd de op de visie in het proefschrift van de ingeleid door Ton Draaisma, vrij eigen synode gevraagd atoombewa- hervormde theoloog dr. E. E. Stern "Macht door gehoorzaamheid", macht mede wordt mogelijk gemaakt Middengroep In kleine groep werd gesproken over geweld velijk de kerk, het gezin, het onder wijs en het bedrijfsleven. In het al gemeen ten aanzien van het bedrijfs leven en in het bijzonder docent aan het Mozambique Insti- dat tuut. In Chili, belicht door pater G. Thijssen, in het Nabije Oosten, de. Voorzitber Wattel: "De synode door hen die het geweld c zich la- bezien door ds. J. M. Snoek, ten komen. "Er is veel angst in de Suriname, waarvan P. Jansen geweld niet uit één van de beide vleu- moede heeft bevorderd en het nog niet Gereformeerde Kerken',' aldus dr. meldde dat de Nederlandse "ontwik gedragen worden door grotere groe- Wiersinga. "Ik denk dat het meeste kelingshulp" de werkeloosheid en pen. Daarom willen wij steeds rr en meer de vragen aan de basis de orde stellen". Het GVB hield vorig jaar voor het dan links maar vf eerst twee regionale werkdagen die groep, bij voorbeeld steeds doet, en dat men hier Juist ook in de kerken niets wil weten van dit voortdurende Nederlandse structure- DEN HAAG De Nederlandse Protestantenbond zal zijn sociale programma kunnen uitvoeren. Daar toe behoren o.a. het project moder nisering onderwijs op openbare lage re scholen. Hierbij denkt men vooral aan het onderwijs in waarden en nor men. En verder allerlei sociale acti viteiten zoals de hulp die men samen met andere organisaties in de Stich ting Actie Hulp Noord Ierland ver leent aan de slachtoffers van de oor logshandelingen in Ierland. in hoofdbestuur van de Nederlandse Protestantenbond daartoe in staat te stellen door het beleid, dat belangrij ke financiële consequenties, heeft goed te keuren. De algemene verga dering deelde mee dat er enkele hon derdduizenden guldens beschikbaar zullen worden gesteld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ijnschaffïngsprijs j kilometerprijs aanschaffingsprijs vaneen de nieuwe gegadigde er nog rcedes Diesel is niet laag. een aanzienlijk bedrag voor 2 arverkijkt u zich niet: als moeten en willen neertellen, net een Mercedes-Benz Want bij verkoop krijgt hij ID zo'n 35.000 km per er ook weer veel voor terug, 'rijdt bent u per kilo- Een Mercedes Diesel heeftnu lergoedkoperuitdanmet eenmaal een enorme lange benzinewagen van zo'n levensduur, dus vermindert .000,- of meer. maar weinig in waarde, chrijving en renteverlies u zo'n 35.000 km per jaar egereken rijdt, in een benzinewagen meer kilometers van 12 mille of meer, wordt Mercedes dieselmotor het dan geen tijd dat u zich uit elke liter brandstof de veiligheid, de degelijk- leveer 30% meer kilo- heid en het komfort van een ,r ters. Dat versterkt nog Mercedes Diesel gaat veroor- is het voordeel van de loven? Voor minder geld. e brandstofprijs. 'ge inruilwaarde u uw Mercedes over een if jaar weer verkoopt zal H lercedes Diesel Klasse als geen ander rl(B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710- 39303 - Rijnsburg, Rijnsburgerweg 132, tel. 01718- 73141 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 01710- 52643/4. UTRECHT Minister Van Kemenade (Onderwijs en Weten schappen) zal op korte termijn een werkgroep in het leven roepen die voor docenten en schoolleiders een soort handleiding moet opstellen in het huidige doolhof aan leermiddelen. De Nationale Onderwijs Tentoonstel ling, die gisteren door de bewindsman in het Utrecht-Jaarbeurscomplex of ficieel werd geopend, toont eens te meer aan hoe groot het totale aan bod aan boeken, geluids-films, video banden en ander lesmate riaal in feite is. Om de leerkrachten een helpende hand te bieden bij de keuze van leermiddelen moet al het materiaal dat voorhanden is volgens de minister worden getoetst op de on derwijskundige methode die wordt toegepast. Op korte termijn zal een werkgroep, waarin zowel producen ten als consumenten van leermidde len zitting hebben, daarvoor richtlij nen moeten bepalen. "De voorlichting aan de docent, de school, laat veel te wensen over", al dus minister Van Kemenade. "Een soort Kemakeur voor leermiddelen vind ik echter onaantrekkelijk en verwerpelijk als het betrekking zou hebben op de kwaliteit en de inhoud van de middelen. Dat zou immers lei den naar een vorm van staatsonder wijs en dat willen we in Nederland niet". De minister acht een "Kema keur" echter wel mogelijk voor de pe dagogische en didactische aspecten van leermiddelen. Omdat duidelijk wetenschappelijk gefundeerde crite ria echter ontbreken zal zo'n waar merk volgens de minister pas op lan gere termijn kunnen worden gegeven waarvoor binnenkort een stichting in het leven wordt geroepen. Omdat er bovendien nog weinig bekend is over de wijze waarop uitgevers en elektro nische industrieën nieuwe leermid delen op de markt brengen wil de mi nister ook een onderzoek laten instel len naar de marktmechanismen. Hoe wel hij de NOT'74 niet haar nuttige functie wil ontzeggen, somde minister Van Kemenade een aantal duidelijk0 gebreken op. De tentoonstelling biedt te weinig plaats aan nieuwe ontwik kelingen in 't onderwijs en geeft niet of nauwelijks informatie over de be perkte mogelijkheden van elk der ge presenteerde leermiddelen. Als voor beeld noemde de bewindsman de audio-visuele middelen, die in de praktijk in de klas nog weinig rende ment opleveren en vaak geringschat tend "het speelgoed van het onder wijs" worden genoemd. In de over 3 gebouwen uitgesmeerde tentoonstel ling, die nog twee dagen duurt, neemt de geluids- en beeldbandapparatuur inderdaad een vooraanstaande plaats Veel kleiner van opzet, maar niet minder leerzaam, is de alternatieve onderwijstentoonstelling in de Kar- gadoor aan de Oudegracht. Hier wordt geen lesmateriaal getoond van de grote commerciële bedrijven maar leermiddelen die door leerkrachten zelf zijn ontwikkeld in samenwerking met ouders en leerlingen. Waalkens (VVD): "GEEN GELD VOOR DE BEVRIJDINGS BEWEGINGEN" Het VVD-kamerlid Waalkens heeft namens zijn fractie het voorstel ge daan om de 12,5 miljoen gulden ont wikkelingshulp die op de begroting is gereserveerd voor bevrijdingsbe wegingen van Portugees-Afrika ter beschikking te stellen van de door de droogte getroffen gebieden in Afrika. „Daar sterven nog dagelijks men sen van honger en dorst," aldus Waalkens. Het kamerlid wil dat bij de be steding van het geld voorrang wordt gegeven aan directe hulp op het ge bied van voedsel- en watervoorzie ning. Waalkens heeft vorige week tijdens het mondeling overleg tussen minis ter Pronk, Ontwikkelingshulp, en de vaste kamercommissie de uitleg van de bewindsman gehoord. Pronk deel de toen mee dat de hulp aan de bevrijdingsbewegingen niet via de Verenigde Naties kon lopen. De be windsman wil mu op korte termijn de beslissing nemen dit dan maar rechtstreeks aan de bevrijdingsbewe gingen zelf te geven. Volgens het Kamerlid wordt daardoor controle op de besteding van de gelden on mogelijk en kunnen er evengoed in direct wapens voor worden gekocht. Een aantrekkelijke spaarvorm waarbij het niet meer nodig is om geld voor langere tijd vast te zetten om aan een hoge rente te komen. Daarbij komt nog dat het tegoed tussentijds opvraagbaar blijft. Depositobrieven zijn er in bedragen van f 1.000,- en f 5.000,-. De volle looptijd is twee jaar, waarbij uw rente elk half jaar stijgt. Zo levert een depositobrief van f 1.000,- u na twee jaar f 1.150,- op. Bekijk onderstaande tabel maar eens: Per f 1.000,- storting wordt aan rente vergoed en ontvangt u bij opvraging dus dat is een rente per jaar van na 6 maanden na 12 maanden na 18 maanden na 24 maanden f 22,50 f 32,50 f42,50 f 52,50 f 1.022,50 f 1.055,00 f 1.097,50 f 1.150,00 41A% 5 'A% 6 'A% TA%" (op basis van samengestelde interest 714%). Uw Rabobank kan u haarfijn alles vertellen over de voordelen van deze veilige spaarmethode. noemen zich voortaan Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15