Rouwdienst voor Pompidou werd Europese topconferentie Nixon „razend'' over Watergate CRISIS IN TOP ISRAEL Positie van Gaddafi onzeker Nixon sprak met tal van regeringsleiders Neem gewoon Durex- beter voor beiden. Dajan wil aftreden gehele kabinet Ontlast of ontheven van routine-zaken PARIJS De talrijke regeringsleiders en staatshoofden die voor de officiële rouw- plechtigheid voor de overleden Franse president Pompidou naar Parijs waren gekomen, hebben hun weerzien benut voor een intensieve reeks topgesprekken. Onderwerpen van gesprek waren met name de transatlantische dialoog, de toekomst van Europa, het Mid den-Oosten, de energieproblemen en de voorgenomen reis van de Amerikaanse president Nixon naar de Sowjet-Unie. President Nixon sprak zaterdag en gisteren onder meer met Bondskanselier Willy Brandt, de Britse premier Harold Wilson, de Italiaanse president Giovanni Leone en de Deense premier Poul Harding. ADVERTENTIE Senator Weicker Nixon liet prominenten bespioneren WASHINGTON Senator Lo well Weicker. lid van de se naatscommissie voor de Water- ?a>te-zaak, heeft vernomen, dat een voormalige medewerker van het Witte Huis de handel en wandel van vijftig prominen te politieke personen tein behoe ve van het Nixon-bewind heeft nagegaan, zo is van medewer kers van de senator vernomen. Deze voormalige medewerker Anthony Ulasewicz. had in Juli tijdens de hoorzittingen van de Watergate-commissie ver klaard. dat het tot zijn taak be hoorde de drink- en seksuele gewoonten te onderzoeken van de politieke tegenstanders van het bewind. Onder de "onderzochten** wa ren gouverneur Wallace van Alabama, ex-burgemeester Lindsay van New York en de secretaris van Rose Kennedy de moeder van John, Robert en Edward Kennedy. Grote olievondst bij zuid Engeland LONDEN (AP) Even buiten de Engelse kust ten zuid-westen van Wales is een uitgestrekt en rijk olie veld gevonden dat wellicht nog groter is dan de velden die tot dusver zijn gevonden, zo heeft het Engelse blad de Sunday Express bekend gemaakt. De maatschappij British Petro leum is momenteel bezig met de baringen op een diepte van ruim 100 meter. Hoewel geen BP-functio- narissen voor commentaar bereik baar waren, schat het blad dat En geland tot ver in de 21ste eeuw ge noeg olie zal hebben. De in de Noord zee aanwezige olievoorraden zullen waarschijnlijk groter zijn dan Groot- Brittannië tot rond 1980 nodig heeft. Post per satelliet Firma's en individuele personen in de Verenigde Staten zullen ..speciale post" van maximaal honderd woorden binnen een dag in heel Amerika kunnen laten bezorgen door gebruik te ma ken van de eerste satelliet voor binnenlandse communicatie, zo heeft Western Union bekendgemaakt. De satelliet wordt donderdag a.s. gelan ceerd. Hij bracht ook een beleefdheidsbe zoek aan de Franse president-ad-in- terim. Alain Poher. Volgens een Amerikaanse functionaris zullen de ze contacten "ongetwijfeld een posi tief effect hebben op de Amerikaans- Europese betrekkingen". Bondskanselier Brandt zei giste ren in een televisie-interview dat de Amerikaanse president er veel aan gelegen was om de misverstanden uit de weg te ruimen, die tussen de VS en de EG zijn gegroeid. Hij noemde zijn gesprek met Nixon 'openhartig en vriendelijk'. Brandt had öok gesprekken gevoerd met andere Westeuropese leiders om te voorkomen "dat er een stilstand in treedt in de Westeuropese samen werking". Hij had de indruk dat "al le partners streven naar een con structieve verdere ontwikkeling". Met name in het gesprek met pre mier Wilson had Brandt beklem toond dat het werk in Brussel niet mag stagneren. De Britse voorstel len voor nieuwe onderhandelingen over het Britse EG-lidmaatscnap, Vier landen in Zuid-Amerika veroordeeld ROME (AFP) Het tweede in ternationale Russell-tribunaal heeft in Rome de regeringen van Brazilië, Chili, Uruguay en Bolivia veroor deeld wegens „misdaden tegen de mensheid". Het internationale tri bunaal, dat zes dagen lang getuigen heeft gehoord, bevond de regeringen van deze vier landen schuldig aan „ernstige en systematische schen dingen van de rechten van de mens". Gezien de omvang, aldus het tribu naal. beschouwen wij deze schendin gen als een misdaad tegen de mens heid. Het tribunaal werd voorgezeten door de Italiaanse senator Lelio Basso. Lid ervan waren onder meer de geestelijke Georges Casalis en pro fessor dr. Francois Rigaux, direc teur van het Instituut voor Interna tionaal Recht van de universiteit van Leuven. meten de reeds afgesloten verdra gen als basis hebben, zo zei Brandt. President Nixon nodigde gister ochtend de Russische president Ni kolai Podgorny uit voor een werk- ontbyt op de Amerikaanse ambas sade. De twee staatshoofden spraken byna twee uur lang over Ni- xons voorgenomen bezoek aan Mos kou, over het Midden-Oosten en over bilaterale kwesties, zoals de Salt-on- derhandelingen (over beperking van strategische wapens). Ze meenden, dat positieve resultaten verwacht kun nen worden van de komende Rus sisch-Amerikaanse topconferentie. Volgens Nixons woordvoerder Zieg- ler zal de president waarschijnlijk eind juni naar Moskou gaan. Nixons medewerker Alexander Haig zei dat "er een algemeen voorgevoe len schijnt te heersen vam positieve resultaten uit de komende besprekin gen. De Russen schijnen tevreden te zijn met besprekingen die Kissin ger onlangs in Moskou heeft gevoerd". Nixon deed tijdens zijn verblijf in Parijs opvallend zijn best een goede indruk te maken. Hij maakte drie keer een wandelingetje op straat, la chend en handenschuddend met de Franse voorbijgangers die hem toe juichten. "Ik kom terug elke keer wanneer ik er een excuus voor kan vinden. Ik vind het hier heerlijk", zo zei hij tegen een Franse fan. Ook gistermiddag op weg naar het vlieg veld, vroeg Nixon zijn chauffeur te stoppen en hij werd direct omstuwd door een 500 mensen, die "vive le president", "Bravo Nixon" en "Ni xon, Nixon, Nixon" riepen. Sommige Franse commentatoren waren van mening dat Pompidou's dood Nixon een goede gelegenheid biedt "het Amerikaans leiderschap" over de Westerse wereld te be krachtigen. De afgelopen maanden is dat leiderschap Juist door de Fransen aangevochten. Anderen menen dat Nixon er in Parijs in is geslaagd aan te tonen dat hij een actief buitenlands beleid kan voeren ondanks zijn Watergate en belastingproblemen. In zijn ge sprekken met Westeuropese leiders Europese en de Atlantische eenheid heeft Nixon beklemtoond dat de Europese de Atlantische eenheid elkaar niet uitsluiten. Terwijl Euro pa aan zijn eenheid werkt moet het tegelijkertijd zijn banden en het overleg met de Verenigde Staten versterken, zo zei de Amerikaanse president. Boek over onthullingen: CHICAGO (Reuter) Presi dent Nixon ging als een dolle te keer hij was wild, hij schreeuwde en loeide toen begin vorig Jaar allerlei facet ten van het Watergate-schan- daal uitlekten naar de pers. Zijn medewerkers kregen te horen, dat ze tot het uiterste moesten gaan om de lekken te dichten Dit staat in uittreksels uit het boek „De mannen van de pre sident" ("All the president's men"), dat is geschreven door de twee verslaggevers van de Washington Post, Carl Bern stein en Bob Woord ward, die met hun onthullingen in hun krant de Watergate-affaire aan het rollen brachten. Delen uit het boek worden gepubliceerd in het tijdschrift Playboy. Woodward schrijft in het boek, dat een van zijn belangrijkste nieuwsbronnen een man was, die hij de bijnaam "diepe keel" had gegeven, en die toegang had tot materiaal van het Wit te Huis. het Ministerie van Jus titie. de FBI. en de Commissie tot Herverkiezing van president Nixon. Deze man had Wood ward begin 1973 verteld: president ging als een dolle U keer over de nieuwslekken overt Watergate". Het verhaal over Woodwards contacten met zijn zegsman0 doet denken aan een detective- verhaal. Als hij "diepe keel" wilde ontmoeten verzette hij i bloempot met een rode vlag opp zijn balkon. Daarna kon hy 'die- pe keel" ontmoeten in een dergrondse parkeergarage, na dat hij op weg daarheen min- stens éénmaal van taxi was JJ verwisseld om mogelijke ach tervolgers af te schudden. Om-1 gekeerd, als "diepe keel" met18' Woodward in contact wilde ko-^ men zorgde hij ervoor dat een cirkeltje stond om pagina 20f^ van Woodwards exemplaar de New York Times. Onderaan de pagina stonden dan de wij zers van de klok getekend uur van de ontmoeting aa geven. "Diepe keel" had beschreven hoe de politiek was doorge- 1 rongen tot in alle hoeken de regering. Nixons Witte Huisf had met harde hand alle rege ringsbureaus overgenomen. JERUZALEM (AP) De Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan heeft voorgesteld het hele Israëlische kabinet te laten aftreden in verband met de blunders die zijn begaan voor en in de begindagen van de oktoberoorlog. Dit is door de Israëlische radio bekend gemaakt. Hoewel Dajan zei bereid te zijn als minister van Defensie af te treden, eiste hij een andere ministerspost voor zich op in het nieuwe kabinet. Dajan brengt de onderhanJeiingen met Henry Kis- dit voorstel naar voren op een tijdstip dat in zijn land steeds mofteVwordm'genomen^ meer druk op hem wordt uitgeoefend om in verband met de gemaakte blunders af te treden. voor Vrede en Gebiedsdelen". Dajan zou deze ministerspost moeten krij gen om hem zo als minister van De fensie weg te krijgen. Als minister voor Vrede en Ge biedsdelen zou hij zich belasten met de bezette Arabische gebieden en met De politieke crisis waarin Israël verzeild is geraakt, is ontstaan na dat een commissie van onderzoek een rapport uitbracht waarin de schuldi gen van het falen van de Israëlische paraatheid werden aangewezen. In verband hiermee zag David Elazar, tot afgelopen week toe staf chef van het Israëlische leger, zich genoodzaakt af te treden. Leden van Dajan's eigen socialistische partij, onder wie vice-premier Yigal Allon en minister van Arbeid Yitzhak Ra bin, hebben zich uitgesproken Dajan's aftreden omdat hij deman is laar. singer over de volgende stappen die vrede het Midden-Oosten te krijgen. Ondanks de kritiek op zijn defen siebeleid wordt Dajan altijd nog ge zien als een uitstekend onderhande- het militaire opperbevel. VN-waaL mers hebben vastgesteld dat I< de vuurgevechten zaterdag is bel De artillerie bombardementen|f zondag volgden op een Syrischef* ging van zaterdag om een van' toppen van de berg Hermon te d veren. Voor de eerste maal sind oktoberoorlog is ook de berg Her in Israëlische handen geweest. Terwijlchristenen en joden pi zondag vierden, hebben Israëli die in laatste instantie verantwoor delijk is voor het Defensie-beleid. Dajan weigerde af te treden omdat de commissie hem niet direct als de schuldige heeft aangewezen Volgens de Israëlische radio is Dajan's voor stel voorgelegd aan Pinhas Sapir. minister van Financiën. Een voorstel waarover momenteel in Socialisti sche kringen wordt gesproken is de instelling van een nieuw „Ministerie Funktionarissen van het ministerie van Defensie waren gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Langs het front op de hoogvlakte van Golan hebben zich gisteren de hele dag gevechten voorgedaan tus sen Syrische en Israëlische troepen. Israëlische Binnenlandse Veiligheids- Tulkar werden "volgens telijke Jordaanoevcr een groep bische guerrilla-strijders geai teerd. Zij worden ervan verantwoordelijk te zijn vo< ploffing in een warenhuis in Tel die donderdag plaatsvond en w< schade veroorzaakte. In hun schuilplaats in het st 0 troepen hebben bezette gebieden uit gekamd op zoek naar Arabische guer rilla-strijders. Dit is meegedeeld door Cocainevangst In king met de Chileense politie heb ben Amerikaanse rechercheurs in Santiago beslag gelegd op 65 kilo cocaine met een waarde van 3*4 mil joen gulden en bestemd voor de Verenigde Staten. Teruggeroepen Een delegatie van Sowjetrussische studenten die deelnam aan het tiende congres van de Egyptische studentenfederatie in Alexandrië, is naar Moskou terug geroepen na een rede van president Sadat, die had gezegd, dat de Sow- Jet-Unie niet had gewild dat Egypte tegen Israël ten strijde trok en op zet telijk had getreuzeld met het le veren van wapens. Doodvonnis in Praag Een recht bank in Praag heeft zaterdag de 23- Jarige Olga Hepnerova wegens acht voudige moord tot de dood door op hanging veroordeeld. Met het doel i.zoveel mogelijk mensen te doden" was de Jonge vrouw op 10 Juli van het vorig Jaar met een geleende vracht auto op een mensenmenigte ingere den. Acht mensen kwamen daarbij om het leven en twaalf werden zwaar gewond. Voor de rechtbank verklaar de Olga Hepnerova dat zij met haar daad „wraak had willen nemen voor het onrecht dat op de wereld tegen de zondebokken wordt begaan". Zij zelf was haar hele leven een „zonde bok" geweest. „Men kan overal zon debokken aantreffen. Soms worden rij Joden, zigeuners, kleurlingen of bedelaars genoemd". TRIPOLI/BEIROET (Reuter/UPI/AFP/DPA) De "sterke man" van Libië, kolonel Moeammer Gaddafi, heeft eigener be weging of onder dwang afstand gedaan van een deel van zijn bevoegdheden. Hij heeft zijn politieke en bestuurlijke verplich tingen overgedragen aan premier Jalloed. Zelf zal hij zijn tijd nu besteden aan de ideologische aspecten van de "Arabische revolutie" en aan het mobiliseren van de volksmassa's", zo be richt het officiële Libische persbureau. De diplomatieke missies in Tripoli ontvingen zaterdag in een nota van het ministerie van Buitenlandse Za ken de mededeling dat Gaddafi is ontheven van zijn bestuurlijke en administratieve functies, maarwei op perbevelhebber van de strijdkrachten blijft. De Libische ambassade in Li banon voegde daar enige uren later aan toe dat Gaddafi ook staatshoofd en voorzitter van de Revolutionaire Raad blijft. Sindsdien wordt er in de Arabische landen, en elders in de wereld, druk gespeculeerd over de betekenis van deze verschuivingen. Libische kranten en de Libische mi nister van Voorlichting Abou Zeid Dourba stellen het gebeuren voor als een formaliteit, een zuivere routine aangelegenheid zonder politieke con sequenties. Andere Arabische kran ten menen echter dat Gaddafi, naar het tweede plan is geschoven. Het Libische regeringsblad „Fajr al Jadid" schrijft dat Gaddafi door zijn politieke, bestuurlijke en cere moniële verplichtingen niet voldoen de tijd en energie overhield voor zijn werk als leider van de Libische revo lutie. Het invloedrijke Libanese dagblad Anna.hfl.r is van mening dat de Re volutionaire Raad Gaddafi naar het tweede plan heeft geschoven, omdat hij Libië in een geïsoleerde positie heeft gebracht in de Arabische we reld en op internationaal vlak. De Raad zou tegen Gaddafi's beleid heb ben aangevoerd dat het wispelturig is en door zijn persoonlijke emoties wordt ingegeven. Volgens dit blad heeft de raad Gad dafi voor de keus gesteld: president worden en zijn andere verplichtingen delegeren aan leden van het kabinet, of zichzelf wijden aan ideologische zaken en de post van opperbevelheb ber behouden, waarbij hij de politie ke en andere functies moest afstaan. Hij koos de tweede mogelijkheid, zo schrijft An Nahar. De Libanese pers oppert de moge lijkheid dat de verschuivingen moge lijk zullen leiden tot betere betrek kingen tussen Libië en de SowJet- Unie en tussen Libië en Soedan, Ma rokko, Jordanië, Algerije en Egypte. Premier Jalloed staat weliswaar be kend als een harde nationalist, maar ook als een voorstander van realistische politiek en van goede be trekkingen met Egypte. Het is bekend dat met name Gad dafi's buitenlandse politiek op veel kritiek ls gestuit bij de andere Li bische leiders. Zijn mislukte fusiepo gingen met Egypte en Tunesië heb ben Libië naar hun mening belache lijk gemaakt. Ze hebben ook met lede ogen toegezien hoe door Gad dafi's toedoen de betrekkingen met Egypte steeds meer verslechterden. De onthulling dat Libië de overeen gekomen financiële hulp aan Egypte vertraagt, of zelfs de betalingen hele maal heeft stopgezet, en het recen te bericht dat Egyptische olietankers leeg moesten terugkeren uit de Li bische oliehavens heeft onrust ge zaaid bij de aanhang van premier Jalloed. Mogelijk hebben Gaddafi's collega's in de Revolutionaire Raad uit ongenoegen hierover besloten de omstreden leider naar het tweede plan af te voeren Maar het is ook goed mogelijk dat Gaddafi zelf de hand heeft in de verschuiving. Misschien heeft hij, na de golf van kritiek uit zijn omgeving, het bijltje er demonstratief bij neer gegooid om een golf van adhesiebetui- ingen van het volk uit te lokken, waarna hij met een nieuw mandaat in een nog sterkere positie aan het politieke front zou kunnen terugke ren. Een dergelijke Wiktiek heeft hy al eerder, na het mislukken van de fusie met Egypte, met succes be proefd. Deze mogelijkheid is onder meer geopperd in het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Achram. „Uit niets blijkt dat men Gaddafi zijn houding tegenover Egypte en ande re Arabische landen heeft verweten, of dat zijn bevoegdheden onherroe pelijk zijn overgedragen aan Jal loed Missschien is het alleen maar een tactische manoeuv Gaddafi de macht opnieuw neemt". woordvoerder explosieven fen. De politie heeft niet bekend maakt hoeveel Arabieren zijn g resteerd. Allen zullen worden v gehouden en ondervraagd in band met ander sabotagedaden. Momenteel wordt ook gezocht I de daders van de aanslag op bouw van de Israëlische vakbewefo in oostelijk Jeruzalem. Het geb werd zaterdagavond in brand ge ken. In de Gaza-strook wordt vo j. gezocht slag op Terechtgesteld In Perzië zondag drie drughandelaren die militaire rechtbanken ter dood ren veroordeeld, terechtgesteld. Teheran werd een man geëxecuti!1 die bij zijn arrestatie in het bezit van meer dan 103 kilo opium en o kilo heroine; in Rezaiyeh, in de ]B vincie Azerbeidjan in het westen het land, vielen twee mannei men ongeveer een halve kilo hen bij zich hadden gehad voor het vi peloton. Hartelijk Monseigneur Ag(|M no Casaroli, de „minister tenlandse Zaken" van het Vatican heeft zaterdag zijn bezoek week aan Cuba beëindigd ei Mexico op de terugweg naa' Donderdagavond had mgr. Casa t de residentie van de apostoli'fe nuntius in Havanna een als telijk" bestempeld onderhoud premier Fidel Castro. Al eerder hij ontvangen door president 1 1 ticos. Scheel In Hongarije De Wi !l duitse minister van Buitenlandse ken. Scheel, is zondag voor zijn t ste officiële bezoek aan Hongarije Boedapest aangekomen. Dit bei vormt de sluitsteen van het str< van de minsiter de ontspanning! litiek tegenover Oost-Europa bezoeken aan de hoofdsteden deze staten te onderstrepen. Twee ken geleden was Scheel in Sofia, dat hij eerder al Moskou, Warscl en Praag

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4