VERBOUWING POSTKANTOOR VOORSCHOTEN „Ome Leen" en het Koninklijk Huis agent mJB Palmpaasoptocht Trek verbod in kulturele mw KYNOLOGENCLUB RIJNLAND: Subsidie AANVULLENDE HUURSUBSIDIE week Wassenaar Een lijst van PPR en D'66 op 29 mei INTREDE VAN DS. SASSE KOUDEKERK AAN DEN RIJN "Er zijn altijd nog mensen, die er op uit zijn m'n onderscheidin gen te jatten. Die heb ik van het koninklijk huis gekregen en daar om zal ik ze tot en met verdedi gen. Ik slaap met een revolver op de beddeplank. Niet dat ik nou iemand zal doodschieten hoor, maar je jaagt de dieven wel de stuipen op het lijf als je zo'n ding op ze richt. Vorige week stapten er ineens twee rovers bij me naar binnen. Dat was op klaarlichte dag. Toen heb ik m'n pistool ge pakt en er mee op de straatstenen geschoten. Ze gingen er als een haas vandoor Door Jan Wester laken Foto Jan Holvast "Ome Leen" van Harskamp is nu zevenenzeventig Jaar. Aan de Koudekerkse Hoogewaard drijft hij een mini-handeltje in tweede hands spulletjes: van een hoge zwarte hoed tot aan een honderd jaar oude invalidewagen. De gek ste dingen verkoopt hij er. De oude baas, die slecht er been is. neemt het met z'n kleren ook niet meer zo nauw. Z'n grijze sok ken zijn gestopt met lichtgroene wol en z'n broek heeft duidelijk een opknapbeurt verdiend in een stomerij. Of je nu links, rechts of voor Je uit kijkt in 't kleine, rom melige, muf ruikende kamertje, aan iedere wand hangt wel een foto van het koninklijk huis- En daarover kan "Ome Leen" won derlijke verhalen vertellen. Bromfiets "Koningin Wllhelmina", zegt hij terwijl hij speelt met een schrijf machine, die zo te zien net zo oud is als hij zelf, "heeft me als mees ter bescherming bevolking aange steld .Ik heb ervoor getekend, dat ik dit werk tot m'n dood blijf doen. Bij koningin Juliana ben ik als kind aan huis. Toen m'n vrouw nog leefde zijn we twee keer op de brommer naar haar toe geweest. Het is een verschrikkelijk aardig mens, net als iedereen Dan springt de hond "Dien" blaffend op. "Ga maar dood lig gen," roept "ome Leen", "d'r is niks aan de hand. Zij wordt al wat dikker zie je. Ja, ik heb haar laten dekken. Iedere pup levert honderd gulden op. Nou ja, dat is weer meegenomen. Afwachten maar hoeveel ze er werpt." Wat doet "ome Leen" nu nog precies voor het koninklijk huis? "Ik ben buitensecretaris van Prins Bernhard. Die is net als ik ook in het verzet geweest. Ik houd in de gaten of alles hier goed gaat. Vorig jaar ia er hier in de omge ving hasj gesmokkeld. Dat heb ik doorgegeven aan Interpol want daarmee werk ik ook samen. Er was eens een vent uit Koudekerk zoek, die niemand kon vinden. Ik ben op de brommer gestapt en heb hem op Texel gevonden. Daar was hij z'n geld aan het opmaken." Boek En dan ineens komt er weer een heel ander verhaal. „Lou de Jong," valt hij uit. ,.je weet wel, die schrijver van oorlogsboeken, is over mijn rug rijk geworden. Wat hij heeft geschreven, heb ik in werkelijkheid meegemaakt. In m'n schip heb ik veel vluchtelingen vervoerd en ook een grote lading geweren en kogels. De Jong zat toen tussen vier muren van twee meter dik. Ik had het leuk gevon den als hij had gezegd: hier heb jij ook een deel van mijn ver diensten. Wat ik heb gedaan durft niemand ooit te herhalen". „Dien," begint, nu ze niet zoveel aandacht van haar baas krijgt, maar te knabbelen op een bloe derig bot, dat ergens op de grond ligt. Dat brengt „ome Leen" op een idee en even later houdt hij me een blikje met „babbelaars" onder de neus. „De kinderen zijn er gek op. Neem er maar één. Krijgt hij nu ook nog geld voor het werk, dat hij voor Prins Bern hard doet? „Nee hoor", zegt „ome Leen". „Dat moet de burgemeester voor me regelen. De koningin heeft ge zegd, dat de gemeente het uit de kas van de bijstand mag betalen. Maar ze doet het niet. Nu leef ik van de AOW en rommel ik wat in die tweedehands spulletjes. Ach, ik kan me aardig bedruipen". Telefoon „Moet Je zien," en Van Hars kamp wijst naar het smalle gan getje waarvan de deur openstaat, „ze hebben pas zo maar m'n te lefoon weggehaald. Die heeft de koningin me nota bene in 1945 gegeven. Altijd heb ik betaald. Het zal ze niet glad zitten want ik heb de betalingsbewijzen naar de prins gestuurd. En ik geloof vast dat het wel in orde zal komen. Maar dat duurt even, omdat die man ze ker wel driehonderd briven per dag krijgt. Ik heb wel gezegd, dat ik voor iedere dag, dat ik m'n telefoon mis, vijf gulden eis. „Ome Leen," vertelt, dat hij is begonnen met het schrijven van een boek over de oorlog. „De ge typte vellen stuur ik naar de secretaresse van Prins Bernhard. Die corrigeert ze voor me. Ze is al drie keer bij me geweest. Het is niet het eerste boek, dat ik heb geschreven. Over de oorlog van 1914—1918 heb ik ook een boek geschreven. Je weet wel, toen die socialisten probeerden de koning te onttronen. Veertien honderd soldaten waren in het geheim opgeleid en die hebben die vijfduizend man van Troelstra, die toen burgemeester van Zaandam was, even in de pan ge hakt. Binnen een uur was dat karweitje op het Malieveld ge klaard". Voor de blocnote wordt opge borgen wijst Van Harskamp op een foto met de afbeelding van een grafsteen. „Kijk, daaron der ligt m'n vrouw begraven. Die steen hebben we van koning Wil- helmina gehad. Die kostte zeker duizend gulden. Alleen mijn naam moet er nog bij VOORSCHOTEN Het postkan toor te Voorschoten krijgt een gron dige modernisering. Met ing^rif van dinsdag 16 april zal het P.T.T -kan toor op de Voorstraat gesloten wor- WARMOND Traditiegetrouw, was er ook dit Jaar weer een grote palmpaasoptocht in Warmond. Na dat er in de Matthiaskerk een spe ciale, op dit feest afgestemde dienst was gehouden verzamelde de War- mondse jeugd zich bij De Burcht, den. Het lokettenkantoor wordt tijde lijk ondergebracht in de Ontmoe tingsruimte van de Ned. Hervormde Kerk aan het Kerkplein. De verbouwing en modernisering om vap daar uit achter, de harmo nie aan een ronde door het dorp te maken. De meer dan honderd ver sierde pailmpaasstokken waren in de lentezon een feestelijk aandoend ge zicht. Hierna kregen alle kinderen een adres op waar zij hun eigenge maakte palmpaas af konden geven. van het PTT-kantoor zal geschie den door de Rijksgebouwendienst. Uiterlijk zal er met uitzondering van de verplaatsing van de hoofdingang van links naar rechts weinig veran deren. Ook het postkantoor valt on der het beschermde dorpsgezicht op de Voorstraat. De balie, die thans dwars op de Voorstraat staat, komt in de lengterichting, u-aardoor de ciiëntenruimte vergroot wordt. Het postkantoor krijgt ook een service ruimte, waar o.a. de postbussen on dergebracht worden. De beide brievenbussen voor het postkantoor worden verplaatst naar de Ontmoetingsruimte van de dorps kerk. De verbouwing zal enige maan den tijd vergen. Maandag Voor weduwen en weduwnaars r Nederlandse Vereniging voor ven en weduwnaars, tel. Leldst oureau: 01112 gemeenschap Zuidwei Hulpverlenlngs- en Informal! iemeensebap Zuidwest, tel oordstudio Centrum voor lntermenselfc ontmoetlngsruin i '-Jarigen Oude I 14000 Voor ad vlei trekkingen ontmoetïngsru] ca. 25 tot 60-Jarlgen Oude Beiden, tel. 44Ö00 Voor advK, •naties etc. WerkdageD van 15-b Ontmoetingsruimten: Werkda r avonds tot 23 uur Zaterdag s zondag van 15 tot ca. 18 uur. umgepast voor lichamelijk e aespreksavonden Charlotte d. Bourbonhof 1/] lem de Zwijgerlaan. "Honk uur reisverenlging "De Wildij 7.30—8.30 uur nam - Praethuys, Vrouwenkerkkoi cursus "inleiding in de heelde de dierenriem" 8 uur nam. Steenschuur 6, Splrltisti nootschap, Paaswljdlngsdlea Stadhuis Leiden. Vergade meenteraad, 7.30 uur. nam. A Apotheken De avond- nacht en zond der apotheken in de regio wordt waargenomen door: Herding en Blanken. Hoge; tel. 20502. Apotheek Voc f Leidseweg 66. tel. 2525. Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. SOS-dienst OEGSTGEEST Wethouder Thorn heeft gistermiddag de sociëteit voor kamerbewoners in de Ge versstraat 65 heropend. Een maand lang heeft men hard aangepakt om het interieur een gezel liger aanzien te geven. De sociëteit is bedoeld voor kamerbewoners vanaf 18 jaar, die het moei lijk valt om contacten te leggen in hun werkkring. Op woensdagvrijdag- en zondagavond is de sociëteit geopend van acht tot middernacht. (Foto Jan Holvast) Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Leli gewonde honden, katten, Release Hulpverleningsdienst Releac Wetswinkeltje Volkshuis, Apothekersdljk nlngst(jden. dlnsd woensd uui. uur. do. 7—9 uur nam Dl« trum Hogendorpstraat 3C, WASSENAAR De contactgroep Wassenaar en de Kynologencluh Rijnland hebben er bij het college van B. en W. op aangedrongen het verbod om honden los te laten lopen in de parken De Paauw en Ruys, in te trekken. Het verbod ncudt ver band met het onderzoek dat de Ver eniging Vogelbescherming zal hou den naar de broedplaatsen in deze parken. Het Wassenaarse college heeft in middels een gedeelte van het voor terrein van De Paauw weer vrijge geven. evenals het park Deyleroord en de zogenaamde Dorpsbrink, om de honden los te laten lopen. Het ge meentebestuur zal bij de Vereni ging voor Vogelbescherming informe ren of het mogelijk is de termijn van het onderzoek drie maanden tot bijvoorbeeld de helft in to kor ten. De deputatie van de contactgroep, en de Kynologenclub wees er op dat in beide parken normaal geen fazan ten of patrijzen voorkomen en zeker geen broedplaatsen van deze vo gels. Wel nestelen kleine zangvogels in deze streek, maar aangezien hon den geen enkele invloed hebben op 't broedproces van deze vogels stelde de deputatie, dat het toch mogelijk moest zijn het verbod in te trek ken. VOORSCHOTEN Burgemeester en Wethouders van Voorschoten ma ken bekend, dat de aanvraagformu lieren voor het aanvragen van aan vullende huursubsidie, voor de perio de 1 april 1974—1 april 1975. ver krijgbaar zijn bij de afdeling Finan ciën ter gemeentesecretarie, Leidse weg 25. Tevens attenderen zij erop, dat de aanvraag voor aanvullende huursub sidie ieder jaar opnieuw moet wor den gedaan. De termijn voor het aanvragen van deze subsidie sluit per 1 Juli 1974. Morskwartler clul rennest, Morsweg 59. tel. 7—9 uur nam Vormingscentrum Trje' Voor de culturele week, die eind van de maand door de Kulturele Kern Wassenaar in samenwerking met het gemeentebestuur zal worden georga niseerd willen burgemeester en wet houders aan de raad een subsidie van 14000 vragen. Een bedrag van f 1000 daarvan is bestemd voor de toepas sing van de "bijdrageregeling voor de verkoop van kunstwerken" tijdens de in het raadhuis te organiseren ten toonstelling van werken van Was- kunsteaiaars. dag. samenspelen, van 810 T wentwel Sociëteit Twentewel. Breestei gjjjg Jjgj 21.00 uur Toegi openingstijden ma., do. v.a. mensen v.a 20 jaar De emmissie onderwijs is intussen met het voorstel aikkoord gegaan. De commissie financiën zal er zioh nog over uitspreken. Moeders voor moeders»1 Moeders i( assen—Nf' stgeest. Architecten L Architecten-informatie f" Rijnland. Op werkdagen tel. baar onder 26385. Zitting op w», van 7.309.30 uur op het adn del weg 4 (bij Hooglandse kef Kinderopvang LEIDEN Op de Hoge Rijndijk vloog gistermiddag een personenauto in brandals gevolg van een defecte carburateur. De brandweer, door omwonenden gealarmeerd, had het vuur snel geblust, nadat de Waddinxveense eigenaar van de auto dat tevergeefs had geprobeerd met twee snelblus- apparaten. De schade bedraagt ongeveer vijfhonderd gulden. (Foto H. Spieker) LEIDERDORP De PPR en D'66 in Leiderdorp slaan de handen ineen en zullen de komende ge meenteraadsverkiezingen ingaan met één lijst. De combinatie krijgt de naam PPR/D'66. De gezamenlij ke ledenvergadering heeft daartoe besloten in het Dorpshuis. Uiter aard zullen D'66 en PPR na de ver kiezingen één fraktie gaan vormen. Met de PvdA zijn momenteel be sprekingen gaande om te komen tot één gemeenschappelijk programma voor de progressieve partijen gedu rende de komende zittingsperiode, van de Leiderdorpse gemeenteraad. Deze onderhandelingen zullen bin nenkort worden afgerond. De kandidatenlijst voor PPR/D'66 zal er als volgt uitzien: 1. Riet Uh- lenbeck-LagerweiJ, 2. J. A. M. Gor dijn, 3. Hans Blom. 4. Diel Koger- Bos, 5. Marijke Pool-Lohman, 6. Gonnie de Heer-Pols. 7. Qui van Koolwiik, 8. .F T. 3osman, 9. A. A. Spanjersberg, 10. Paula Kelle- naars. 11. J. Pool. 12. H. P. M. Strijers. OEGSTGEEST In de Hervorm de Pauluskerk in Oegstgeest had gis teravond de bevestiging plaats van ds. H. O. Sasse, die uit Delft is ge- Komen. Met de komst van deze predi kant kwam er een einde aan de va cature van ds. J. Erik, die naai Utrecht is vertrokken. Ds. W. Verdonk trad als bevestiger op. Na de beantwoording van de vra gen met een duidelijk: "Ja", deed ds. Sasse intrede met Filipenzen 2:5 "Laat die gezindheid bij u zijn, welke ook in Christus Jezus was". De tekstkeuze behoort tot een van de traditionele lezingen voor de Palmzondag. Bij Paulus was dit het diepste geheim van de Messias. De gezindheid van Christus Jezus moet de samenvatting in de gemeente zijn. Héél gewoon wordt er een beroep op ae eensgezindheid gedaan. Hier en nu wijst elke herder en leraar een plaats aan in de gemeente. Wat is nu eigenliik gezindheid? De Statenvertaling spreekt van "dit ge voelen zij in u". Voor een goede ken nismaking is een grondige kennis no dig En om werkelijk eensgezind te worden, moeten wij elkaar goed ver staan en oppassen om niet te vluch ten Prediker en gemeente moeten eigenlijk eensgezind zijn. Er komen wel eens spanningen, maar we doen aan het woord van Paulus tekort als we die willen ont vluchten. De saamhorigheid is een gegeven. De eensgezindheid moet men door die van de Messias laten stem pelen. De tekst betekent niets anders dan "Laat je niet spannen voor het kar retje van deze of gene". Na afloop van de dienst bestond in de zendingshogeschool gelegenheid Sasse te begroeten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Ivo Reml. z. v. C. W. A. Wouters tn G. A. Dekkers: Udo. z. v. J. de Wit en K. Roest; Remco. z. v. W. Prins en T. M. Lagerberg. GEHUWD H. van Asperen en E. M. Pröhlich: H. v. Polanen en M. J. Verbaan; J. F. C. Holten en J. H. Wassenaar. OVERLEDEN N. H. T. A. van Zanten (8) Jongen; A. van Nieuwkoop (63) J. W. A. M. A. Kuijs (12) meisje: D. N. Bekker (71) Gespreksavonden Baha-l Kennfc ■na^ci Sociale raadsvrouw Maandag: 10.30—11.30 uur, vèi gendorpstraat 36; dinsdag: 10.30 uur Driftstraat 49a; woensdag: 11.00 uur Dljkstraat 2a en 16.30 w uur. Gerecht 10; donderdag: 20.0Ö uur. Stadhulspplein 1; 10.30—11.30 uur Herenstraat Dienstencentrum Noordelnpleln 2b, tel. 40483, Reinigingsdienst. Burgen en Wethouders van Voora brengen ter openbare kennis, verband met de komende Paa de regeling voor het ophalen huisvuil als volgt is gewijzigd: Op donderdag 11 april in plai vrijdag 12 april. Op dinsdag 16 april in plaa^ maandag 15 april en: Op wroensdag 17 april ln van dinsdag 16 april 1974. LEIDSCH DAGBLA» DAGBLAD VOOR LEIDBfbi EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad Witte SLngel 1 - Leid Postbus 54 - Giro 5705 Telefoon redactie 01710-215^ Hoofdredacteur Han Muidef al: Maandabonnement t ïp Kwartaalabonnement Per Post Jaarabonnement f ifct Losse nummers Abonnementsgelden 0(J *o°V betaling te voldoen Bil auto J tische overschrijving geen mlnlstratle- cd incassokost* Nabezorging van 18.0020.W Zaterdag vao 16 00-18.00 0 TelefooD 01710—30500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2