VRIJE ACADEMIE PSYCHOPOLIS m K PAGINA 18 MAANDAG 8 APR; mie Achteraf, na twee dagen rond kijken bij Psychopolis, de Vrije Academie in Den Haag, voelen we ons eigenlijk niet zo prettig. Dat kan komen, omdat we uit een bonte mengeling van kleuren en grillige kunstvormen opeens weer in een natte stad staan, grauw en rechtlijnig. Maar de tegenstelling gaat verder dan onze ogen re gistreren. We hebben het gevoel dat we uit een ander leventje zijn gestapt. Een heel eigen maat schappijtje, waarin spontane mensen bezeten zijn van normen en opvattingen, die elders min achtend terzijde worden gescho ven. Ze spreken je wel aan, maar je hebt je twijfels. Het zou prach tig zijn als de wereld eruit zou zien zoals zij haar voorstellen, maar of het er ooit van komt? Zij liggen daar niet wakker van. Zij hebben genoeg aan zichzelf en aan iedereen, die ook anders wil, maar ze komen je niet halen. Zoek het zelf maar uit. Psycho polis kijkt een beetje in ons gewe ten, of we het prettig vinden of niet. Vandaar dat kriegelige ge voel. De Vrije Academie gaat schuil achter fel oranje gekleurde deuren, die opvallen in het saaie grijs van de Haagse De Gheynstraat. Op de binnenplaats van een oud schoolge bouw kunnen muurschilderingen de troosteloze aanblik van het complex niet helemaal wegnemen, maar dat kunnen we gemakkelijk zeggen als we niet worden gehinderd door enige kijk op kunst. Knotse kleuren lachen ons toe (of uit?) bij binnenkomst. Een aanpak, die overigens maar enkele meters is volgehouden, want op een paar creatieve uitspattingen na staan de lange gangen van Psychopolis nauwelijks in de verf. De directieka mer weer wel, waar adjunct-direc teur Rudi Rooyackers, met Jolig sjaaltje om de hals, ons hartelijk verwelkomt. Dat hij, zonder dat we onze mond nog hebben opengedaan, meteen fel begint te oreren, komt omdat we van de pers zijn. Psychopolis moet enkele slechte ervaringen met cns soort hebben gehad. "Negatief kan Je overal zijn", zegt Rudi. die zo wil worden aangespro ken, „dat is geen kunst. We houden er hier een zo groot mogelijke persoonlijke vrijheid op na, maar dat betekent nog niet dat iemand, die een onderwaterfoto wil maken, ook met een camera in de sloot kan springen. Toestel naar de knoppen, Jammer. Nee, zo ver gaan we niet." Wrak Bij deze onverhoedse uitval maakt een lichte verwarring zich van ons meester. Dat wordt nog wat ^rger als Paul de Mol even het gezellige rommelige vertrek aandoet. Paul houdt zich bezig met kunst op het gebied van film en foto. i.We hebben hier dus een autowrak met mankracht naar boven geta keld", zegt hij, „daar hebben we mensen in gezet en wegen achter geprojecteerd. Dat geheel is weer gefilmd. Heel gek. Morgen spuiten we dat wrak trouwens vol met schuim, dan krijgt dat ding Door Daan Overhoff ze now kunstenaar worden of amateur blijven, wij laten de mensen wat anders meemaken" natuurlijk weer een heel andere vorm. Jullie moeten toch eens komen kijken." Terwijl we een opwellende paniek nauwelijks nog kunnen onderdruk ken, beloven we langs te komen. Rudi voelt onze problemen feilloos aan, want laaiend enthousiast duikt hij met ons in de gedachte achter Psychopolis. Zo'n anderhalf uur later komen wij afgebluft, maar toch een stuk wijzer weer boven. Psychopolis, de Vrije Academie, walgt van het kunstonderwijs, zoals dat op de gevestigde instituten wordt gegeven. De leraar-leerling verhouding wordt verafschuwd, om dat zij voor beiden fnuikende gevolgen heeft. Een kunstleraar, vindt Psychopolis, troont zo hoog op de opvattingen over zijn vak, dat hij buiten het leven komt te staan. De vakidioot, die een deel van zijn kunstenaar schap verliest. Frustrerender nog is het voor de leerling, die dingen krijgt voorgekauwd, die hij helemaal niet nodig heeft of die hij heel anders ziet. Hij heeft het echter maar voor zoete koek te slikken, omdat er anders aan het einde van de rit geen diploma wordt uitgereikt. Een papiertje, dat in een maat schappij, waarin alleen prestatie telt, zaligmakend is. Je hebt wat bereikt, zo heet het, en Je verdient je geld. Psychopolis stelt daar een paar vragen tegenover. Wat gebruik je in je werk nog van wat Je hebt geleerd? Doe Je werkelijk precies wat Je altijd hebt gewild? Heeft Je leven genoeg inhoud, ook buiten je werk om? Ben je gelukkig? Ontdekken De Vrije Academie probeert daarop antwoord te geven. De leraar heet begeleider, de leerling heet deelne mer en in het omgaan met elkaar en met de kunst hopen zij zichzelf te ontdekken en te ontwikkelen. Een begeleider zegt een deelnemer niet hoe hij een vaas moet tekenen. Hij zet maar wat op papier en dan gaan ze er samen over praten. Twee ervaren meer dan één. Beiden leren ervan en ontwikkelen zich. Vroeg of laat ontdekt een deelnemer dan wat hij waard is, niet zozeer voor de maatschappij, maar voor zichzelf. Op dat moment heeft Psychopolis zijn doel bereikt. De deelnemer krijgt geen diploma, hij heeft geen enkele garantie in de maatschappij. Hij is wel wat meer mens geworden en misschien ook nog een aardige kunstenaar. Dat laatste is dan meegenomen „Een geweldig vreemd gedoe hier natuurlijk", zegt Rudi, „al vinden wij weinig gek. Niemand hoeft te komen. Geen straf als Je niet op tijd bent. Er zitten hier mensen maanden niets te doen, afgeknapt op de maatschappij, het voortou- rend informatie krijgen, presteren, geld verdienen. In die periode niets doen komen complexen, frustraties naar boven. Dan ontdekt zo iemand zichzelf. Daarna kan hij eindelijk gaan doen wat wezenlijk voor hem van belang ls." Rudi heeft zijn zegje gedaan en leunt tevreden achterover. Carla Hartjesveld, eens zelf deelneemster en nu stafassistente, heeft tijdens de lange monoloog steeds instemt George Lampe: "Met iemand die niet eerst wat op papier zet kan ik niet praten mend zitten knikken. De onont koombare vanzelfsprekendheid van Rudi's woorden straalt haar van het gezicht. Waar wij aarzelen werpt zij ons bemoedigende glimlachjes toe. Carla verstrekt nog wat cijfertjes. Per Jaar schrijven zich zo'n duizend mensen voor Psychopolis in, vrou wen meer dan mannen. De leeftijd varieert van 18 tot 85 Jaar. Het zijn zowel amateurs, die het televisie kijken moe zijn, als professionals, die zich heilig hebben voorgenomen een hele grote te worden. Onder die duizend zitten zo'n tweehonderd buitenlanders van een dikke twintig nationaliteiten. De deelnemers hebben, of de vooropleiding niet gehad voor toelating tot de traditionele Institu ten of zij weigeren zich aan de „vastgeroeste" opvattingen daar te onderwerpen. Zij kunnen kiezen uit een totaalprogramma voor 350 gulden per Jaar, een volledig avondprogramma voor 240 gulden per Jaar en één unit (les) per week voor 30 gulden per maand met een minimum van twee maanden. T otaalprogramma Het merendeel volgt het totaalpro gramma, waarin zij steeds hun eigen disciplines (vakken) kunnen kiezen. Na gemiddeld drie tot vier Jaar hebben zij voldoende kijk op zichzelf gekregen, maar er zijn er ook. die Psychopolis veel langer als je ware beschouwen. De Vrije Academie heeft een Jaarbegroting van ruim één miljoen gulden. Zij heeft ongeveer twintig procent eigen inkomen en voor de rest wordt zij voor ongeveer tweederde deel gesubsidieerd door de gemeente en voor eenderde deel door het ministerie van CRM Deelnemers kunnen een toelage, lager dan een beurs, krijgen van provincie en gemeente. Het mate riaal, dat zij gebruiken, komt in negen van de tien gevallen voor eigen rekening. Rudi leidt ons rond door de academie. Zelfontwikkeling in op perste vrijheid voltrekt zich, zo blijkt, in rust en orde. Waar tijdens ons bezoek begeleiders aanwezig zijn (schilderen inclusief naakt, edelsmeden, lithografie, film en foto) is de animo weliswaar het grootst, maar ook op andere afdelingen (zeefdruk, geluid, etsen, beeldhouwen) wordt gewerkt. Zo plukt een meisje ergens met overgave aan de snaren van een oude piano, terwijl op de lasafdeling twee Jongens het oud metaal met oneindige tederheid benaderen. Rudi heeft voor iedereen een vriendelijk woordje klaar. „Hoe is het met Je huis?", vraagt hij her en der en dan tegen ons: „ja. we doen ook aan huisvesting. We hebben al zeven panden, waarvan we de kamers aan deelnemers verhuren." Psychopolis heeft duidelijk wat over voor de mens en zijn ontwikkeling. Zo heeft ook een crèche onderdak gevonden in de vrije Academie. Zo'n tien, vijftien kinderen amuseren zich er onder het wakend oog van de deelneemsters opperbest. „We heb ben hier vaders, moeders en soms hele families", zegt Rudi, „hoe lang hebben ouders niet gedacht dat zij er alleen voor de kinderen waren? Nu komen ze hier eindelijk ook aan zichzelf toe." De kantine, naast de zelf aangelegde tuin, puilt uit tijdens het lunchuur. Kinderen happen een boterham mee. terwijl vader bij de maaltijd naast de gebruikelijke frisdranken de keuze heeft uit bier, wijn en sherry. Oude Jazz en Fats Domino fleuren het geheel op. Keihard Vrijheid of niet, vrijwel niemand blijft achter als er weer kan worden gewerkt. „Eigenlijk is het hier helemaal niet zo vrij", zegt Rudi, „wat hier gebeurt is keihard. De mensen verwachten van je, dat Je tegen hen zegt wat ze moeten gaan doen. Mis. Ze zullen het zelf doen. Erachter komen wil schilderen en niet weven of omgekeerd. Dat kan tot geweldige teleurstellingen leiden, maar Je bent wel weer een stukje verder in de eigen ontwikkeling." Rudi Rooyackers begeleidt zelf het boetseren en beeldhouwen. Als wij onszelf nou eens zouden willen ontdekken, vragen wij. maar we kunnen niet kleien, hoe moet dat dan? „Geeft niks", zegt hij, „nog afgezien van het feit, dat de meeste technieken in één dag zijn aan te leren. Techniek is niet onbelangrijk, maar het moet stroken met Je eigen opvatting. Daar moet Je achter komen via het omgaan met elkaar. Wij proberen de afstand tussen wie Je bent en wat Je doet kleiner te maken." 's Middags stuiten wij op George Lampe, de directeur van Psychopo lis, die zich graag als "ideeënmaker" ziet gekwalificeerd. Hij is een zeer innemend man met een zeebonkig prethoofd boven een ruige trui. Als we hem dezelfde vraag voorleggen, is hij bijna niet meer te stuiten. Hij spreekt met een ontroerende over tuigingskracht, die ons tenslotte bekaf doet vluchten. ,Als iemand wil tekenen, maar hij zet niet eerst zelf wat op papier, hoe kan ik dan in godsnaam met hem lullen", zegt hij, „de liniarecta weg om Jezelf te vinden is iets te maken, waarvan Je zelf houdt. Daarvoor heb Je produktie, mate riaal en techniek nodig. Daarin zal Je zelf moeten kiezen en pas dan kan ik zeggen: zou Je het zo doen. Samen ga je dan verd< Het is net als met een vro een kind maakt. Dingen, die moet Je ook beleven. Wat intensere beleving dan een die een kind baart. Mensen, leven willen vullen met waarvan ze werkelijk moeten de grootst mogelijJ^] krijgen om dat te doen. Pas maar op. Denk maar noodkreten van psycholog psychiaters.Het zweten brood, je de kanker i gaat verdwijnen. Dan kan doorgaan met het gevestigde wijs, maar dan voed je mei jj~ tot maatschappelijke figm tegen de tijd dat ze aan kunnen, is die maatschappij j^( veranderd. En waar kunnen z< terecht? Voor de televisie rotzooi. Een zinvolle, w( beleving van hun bestaan is niet meer. Je hebt mens ia zetten kaarten in bakken zijn ze belangrijk, wafcj£ verdienen geld. Wi' daartegenover de mensen he r te geven, dat ze leven. EeJJ een samenleving, waarin zelf vollediger functioneren. Wij laten de mensen wat meemaken. Of ze nou kui j. worden of amateur blijven, 1 eigenlijk geen sodemieter maken. De enige realiteit is kan en wat Je wil met geleerd hebt. We doorbreken het blinde gel Je er bent met wat Je geleei Uiteindelijk doe Je toch wat wilt. Doe Je dat niet, dan dat niet. of Je hebt er de ki toe gekregen of Je weet niet wilt. Met die ontwikkeling zijn bezig. Daar veranderen maatschappij niet mee. Wi er alleen een klein draadje we zeggenkijk, het kan ook a Psychopolis is doordrenkt filosofie. Een leven, waarin I waarde hoger wordt aan< I dan prestatie, waarin kern I belangrijk wordt als Je bevredigends mee doet. Zof- ook duidelijk waarom zich deelnemers psychiatrisch den, ex-gevangenen en ex-' den bevinden. „Een tijdje terug kregen nog eens per week invalid bezoek", zegt een begeleil volgende dag, „met allerlei hi delen hebben wij een blind10 echt leren fotograferen, hij nooit iets van zijn werk maar hij wilde nc dolgraag. Het was een ge f. kick voor hem, die rr compleet gelukkig." We maken een vergadering de zogeheten equipe, een gebeurtenis, waarbij een vaslfrj van stafleden met een wi aantal begeleiders en d discussieert over zaken, wezen van Psychopolis bejra Ook wij zijn op dat équipe, verklaart George pled Het gaat de gi afdelingen. Een begeleider b zich over de rust rond de zi en als er deelnemers zijn laten ze hem trouw- en v dagskaarten verzorgen. Hij vii hij wordt gebruikt. „Fout" „Fout", laat George inderdaad!» „een begeleider biedt geen Tenminste niet eerder dan i ervan overtuigd is, dat de deef» zich wezenlijk voor zeefdruk i aeert. Anders wordt hij e techniek voor de deelnemer, maar knoeien. Van de misluk leren ze het waarom ei Pas als ze dat interesseert, gaan begeleiden. Stoppen mt hulp dus". Aldus wordt besloten We lopen, zoals beloofd, even langs de film- en fotos Het autowrak wordt net soort diarreekleurig, toverschuim volgespoten. Deeli en begeleiders vereei happening, die een beetje d( ingaat, omdat koplampen en kap niet, zoals gehoopt, d« uitdijende schuim van de knallen. Ook de deelneemster, die als achter de drek in de auto zit, verrukt. „Ik zit hier nu al ff zegt ze. „en ik zou eigenlijl liever schilderen." Dat moei één van die teleurstellingen weg naar zinvol leven zijn.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 18