RANKRIJK 8L0KKEERT OVERLEG ,G MET VS ELAZAR ZONDEBOK OKTOBER-OORLOG De Gaulle ontdekte Pompidou Willy Brandt: extreem links moet uit SPD Meir en Dajan gaan vrijuit Strijd om opvolging is al maanden bezig Pompidou lachte om de dood - gflflSDAG 3 APRIL 1974 BUITENLAND n onze correspondent) (EMBURG De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EG-Ianden zijn ok na langdurig overleg tenslotte niet in geslaagd het eens te worden over de vraag welke manier aan de Verenigde Staten een zekere inspraak kan worden gegeven bij esluiten die in het kader van de Europese politieke samenwerking (EPS) worden ge ien. Door het uitblijven van een akkoord op dit punt wordt ook de voorgenomen dia van de negen met de olieproducerende Arabische landen belemmerd. Ook daar :lt namelijk de vraag of de Amerikanen al dan niet moeten worden geraadpleegd. bekend beschouwt Washing - de voorgenomen Arabische poli- Europese Gemeenschap doorkruising van de Ameri- vrede spogingen in het Mid- Met uitzondering van krijk waren allle Ud-staten van gemeenschap het er wel over istelijke werkgevers: nvesteringen Zuid-Afrika or eel juist' HANNESBURG (Reuter) Ne- ndse christelijke werkgevers die n informatief bezoek aan eens dat het wenselijk zou zijn de Amerikanen met betrekking tot de besluiten van de EPS niet voor vol- ming zal opnieuw aan de orde ko men tijdens een informele bijeen- van de negen ministers van dongen feiten te stellen, althans voor Buitenlandse Zaken die op 4 VS van wezenlijk belang zijn. De april, zoals aanvankelijk de bedoe- Duitsers kwamen in dit verband met ling was) een sandwich-formule, die erop neerkomt dat de negen met de VS overleg zullen plegen zodra zich in de EPS overeenstemming begint af te tekenen over een bepaald onder werp. Op die manier zouden de Ame rikanen gelegenheid krijgen hun opvattingen kenbaar te maken voor dat de negen tenslotte op ministe- riëel niveau hun standpunt definitief voormalige Israëlische staf-chef David, Elazar, die ontslag heeft genomen als hoofd van de Israëlische strijdkrachten, na dat een onderzoekscommissie had uitgemaakt dat hij verant woordelijk is voor het feit dat Israël onvoldoende voorbereid was op de oktober-oorlog. De Franse minister Michel Jobert, was van mening dat van geval tot geval zou dienen te worden uitge- Afrika hebben afgesloten, zijn maakt of het wenselijk was de VS hun woordvoerder, de heer te raadplegen en dat hierover uit- ,n der Meer, tot de conclu- sluitend met een parigheid van ekomen dat overzeese investe- stemmen kon worden beslist. Met an dere woorden: als Frankrijk (of wel ke lid-staat dan ook) zou zeggen 't hoeft niet", zou de zaak van de baan zijn. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. Max van der Stoel legde er (evenals vele van zijn collega's) de nadruk op dat na een dergelijk veto van een lid-staat» de besluitsvorming in het kader van de EPS ook niet eenvoudig zou zijn. Als er een onderwerp aan de orde is waarover acht van de negen lid staten eerst met de Amerikanen wil len praten, is het moeilijk om toch spijkers met koppen te slaan als één lid-staat die consultatie verhindert. Van der Stoel en zijn collega's vonden wel dat die raadpleging over en weer zou moeten plaatsvinden, dus ook door de VS. De Nederland se minister zei verder dat ook de nieuwe Britse regering zich in be ginsel akkoord had verklaard met een Europees-Arabische dialoog. Hij herhaalde nog eens dat de consulta tie tussen de VS en Europa ook kan plaatshebben in het kader van de Navo (veiligheidsproblemen) en van de EG (economische kwesties). Het probleem van de Amerikaanse in spraak in de Europese besluiitvor- in Zuid-Afrika moreel Juist ch uitbreidende industrie kan werknemers van alle rassen »oede komen en wij gaan met :d radschap terug naar Nederland" heer Van der Meer van het itelijk Werkgeversverbond, voorwaarden die aan Neder- bedrijven die in Zuid-Afrika ren gesteld worden, zei de Van der Meer: "Een paar zijn tisch, andere niet", der Meer wilde niet uitweiden dat het standpunt van de mis- ijdag op een persconferentie in fland zou worden uiteengezet. Shell en Philips in Zuid-Afri- Sfli hij dat zij er goed werk ver- n, economisch zowel als so- achtwagen- tven in laan gepakt AN (AP) De politie van Mi- heeft gisteren meegedeeld vijf anstaande leden te hebben ge- erd van een bende die zich op het stelen van buitenland- ichtwagens en hun inhoud. Nog drie andere personen wordt ge- vijf mannen werden gegrepen ij een partij kaas, afkomstig uit "ranse vrachtwagen, aan het den waren in een verlaten pak- n Milaan. De wagen was in fe- gestolen. Volgens de politie i de dieven samen met helers zuiden van het land. De bende rerant woordelijk kunnen zijn de diefstal van ongeveer 30 ragens van diverse nationali- lie geroofd waren bij de doua- Concorezzo, in de buurt van de waarde van die voertuigen in ladingen werd geschat op, ■kend, 1,4 miljoen dollar. JERUZALEM (AP) De Israëlische stafchef lt. generaal David Elazar is afgetreden nadat een door de regering benoem de commissie van onderzoek hem als eerste verantwoordelijk had gesteld voor de gebrekkige Israëlische paraatheid bij het uitbreken van de oktober-oorlog. Elazar las zijn ontslagbrief voor tijdens een buitengewone zitting van het kabinet-Meir. Hij heeft zijn chef operationele taken, generaal-majoor It?:hak Hofi, aangewezen als tijdelijke vervanger. Elazar, 49, die nog steeds zijn sobe re khaki uniform droeg, wees een groot deel van de tegen hem inge brachte beschuldigingen van de hand. De commissie acht Elazar als eer ste verantwoordelijk voor de gebrek kige wijze waarop de Israëlische strijdkrachten de Arabische aanval in het eerste oorlogsstadium hebben opgevangen. De commissie beschuldigt Elazar ervan dat hij "het front tijdens de dagen van spanning voor het uitbre ken van de oorlog niet heeft be zocht. om met eigen ogen te zien wat er zich daar afspeelde.De gezaghebbende niet-politiek gebonden commissie zegt in haar rapport dat Elazar niet kan worden verschoond, zelfs niet hoewel "de stafchef het le ger uit een defensieve slag tot voor de poorten der vijand heeft geleid". De commissie heeft de afgelopen vier maanden 124 maal achter geslo ten deuren vergaderd en 58 getuigen gehoord. Verklaringen werden afge legd door mevrouw Meïr, Dajan, Elazar, Zeira en andere militairen en burgers. Hoewel de Israëli's zelf van me ning zijn dat de "oorlog van Jom Kippoer" na 18 dagen harde strijd in voor hen gunstige stellingen werd gestaakt, heeft het volk de geringe paraatheid in de beginfase en de zware verliezen niet of nauwelijks verwerkt. Volgens cijfers van het opperbe vel zijn er tijdens de oktoberoorlog 2412 Israëlische soldaten gesneuveld en waren er 508 vermisten. Het was de zwaarste tol die Israël sinds zijn onafhankelijkheid in 1948 heeft moe ten betalen. Elazar noemt de verwijten in het rapport aan zijn adres "onrechtvaar dig". Hij zei dat hij zijn commando tijdelijk had overgedragen aan gene raal-majoor Yitthak Hofi, chef-ope raties van de Israëlische strijdkrach ten. "Ik zie niet hoe ik mijn positie kan handhaven, ondanks het feit dat ik meen dat de vergissingen die mij worden toegeschreven en het gewicht dat eraan wordt gehecht, in geen verhouding staan tot de conclusies, die eraan worden verbonden", aldus Elazar. Straf voor Basken Een militair tribunaal in Burgos heeft gisteren twee Basken, die lid zouden zijn van de Baskische afscheidingsbeweging "Eta", veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. Zij zijn beschuldigd van het opblazen van de villa van een industrieel in de Baskische stad Ei- bar, in maart. Twee andere Basken kregen wegens medeplichtigheid straffen van resp. zes jaar en twaalf jaar. BONN (AP) Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft gisteren zijn Sociaal Democra tische Partij opgeroepen extremis tisch linkse leden uit de partij te zet ten en daardoor het vertrouwen van de kiezers te herwinnen. Bij drie achtereenvolgende verkie zingen in Westduitse deelstaten heeft de SPD flink verloren. „Het is van wezenlijk belang de banden te breken met individuen die afwijken van de fundamentele waarden van het de mocratisch socialisme door samen met de communisten op te treden," aldus Brandt in een 10 punten tel lend program van actie voor de SPD dat hij gisteren op een pers conferentie introduceerde. Hij riep de sociaal democraten op vast te houden aan de op een brede basis steunende, gematigde koers van het „nieuwe midden". Deze koers is steeds verder ontwikkeld nadat de partij haar oude socialistische lijn in Bad Godesberg bij Bonn in 1959 radicaal had gewijzigd. De partij „zal niet toestaan dat iemand haar terugdringt in de klas senstrijd begrippen van de vorige eeuw," aldus Brandt. De hoop van de sociaal democra ten in 1976 opnieuw de regering te kunnen vormen na de algemene ver kiezingen en ook de eigen positie van Brandt als partijleider zouden bij de verkiezingen in Nedersaksen op 9 juni in het geding kunnen komen. Geheim rapport over Concorde LONDEN (AP) Het Britse la gerhuislid Robert Adley heeft gis teren bekendgemaakt dat in 1971, door de regering-Heath, een geheim rapport was opgesteld over de super sonische concorde. In dat rapport stond dat als er een Brits-Franse luchtvaartmaatschappij werd ge sticht deze met de Concorde zou kun nen gaan vliegen en een behoorlijke winst maken. Adley drong er bij de huidige so cialistische regering, die ten aan zien van het lot van het superso nische verkeersvliegtuig nog geen be sluit heeft genomen, op aan dit rap port te bestuderen en de erin ver vatte plannen te gaan overwegen. Hij zei voorts dat hij de minister van Handel, Shore, had verzocht het rapport te doen publiceren. De minister voor Industrie, onder wie het Concorde-project ressorteert, zal spoedig met zijn Franse collega's over het vliegtuig gaan praten. Het is altijd de bedoeling geweest dat de Concorde in 1975 in gebruik werd genomen. Tot nu toe is aan de ontwikkeling van de machine meer dan een miljard pond besteed. De enige klanten zijn tot nu toe twee staatsluchtvaartmaatschap pijen, de British Airways en de Air- france. De eerste heeft vijf, de tweede vier concordes besteld. De British Airways heeft al doen weten dat die vijf concordes een ver lies zullen opleveren van ongeveer 20 miljoen pond per jaar. oer Nixon uigde jen Mitchell YORK (DPA) Op het tegen de Amerikaanse ex- «rs John Mitchell en Maurice in New York is een broer van int Nixon, Donald F. Nixon sr., ;u'ge gehoord. |d Nixon vertelde dat de voort- 'ge financier Robert Vesco hem '2 als tussenpersoon had wil- jchakelen. Uit naam van Vesco li de president moeten waar- en dat een onderzoek door ïscommissie naar de financië- nsacties van de geldschieter, bijdrage van 600.000 gulden resident Nixons herverkiezings- ^ne onder leiding van Mit- ^n Stans aan het licht kon sdd Nixon zei dat hij het ver- jad afgewezen en had gezegd, J niet in de zaak gemengd wil- rden. Hij had de voor Vesco ende advocaat voorgesteld wenden tot Mitchell, aid Nixon was de 32ste getui- net zeven weken oude proces. 11 en Stans wordt tenlaste- dat zij een onderzoek door de Smmissle naar Vesco's manl- de kop hebben willen in- Eenvoudig moet het niet geweest zyn, altijd in de schaduw te heb ben geleefd en gewerkt van de Gro te generaal. Charles de Gaulle ontdekte Georges Pompidou, hij liet hem opklimmen in zijn staf, hij dwong hem haast premier te wor den, hij leek hem voorbestemd te hebben als zijn opvolger als presi dent van Frankrijk. Pompidou deed in veel aan De Gaul le denken. Hij praatte met dezelfde gebaren, ook hij gaf persconferen ties die meer weg hadden van uit gekiende shows, ook hij had een koesterende liefde voor Frankrijk en ook hij concentreerde alle macht in eigen handen. Maar toch kreeg de opvolger van de generaal een eigen gezicht. Hij zocht en vond in de eerste jaren van zijn presidentschap een betere althans een minder slechte ver standhouding met de Verenigde Sta ten. De Gaulle zei tot tweemaal toe nee tegen Engeland Pompidou zette daarentegen de deur open voor onderhandelingen over Engelands toetreding tot de Europese Gemeen schap. En wie dacht dat Pompidou als minder krachtige persoonlijkheid een flink stuk van de macht die De Gaulle zich had verworven weer prijs zou moeten geven, kreeg onge lijk. Ook Pompidou's Frankrijk was een door één man de president geleide natie. Leraar Dertig Jaar geleden, kort na de bevrijding van Frankrijk, nestelde Pompidou zich voor het eerst onder De Gaulle's vleugels. De toen jaar oude leraar klassieke talen ontmoet te de generaal via een vriend en werd opgenomen in De Gaulles staf. Ook al had hij, in tegenstelling tot bijna alle andere medewerkers van de generaal, geen actieve rol gespeeld in het verzet tegen de nazi's, toch werd hij snel De Gaulles naaste me dewerker. Talloze prominenten in Frankrijk leerde hij zo kennen. Direcbe bemoeienissen met de po litiek wilde hij echter beslist niet hebben. In 1951 weigerde hij dan ook zich kandidaat te stellen voor de verkiezingen. Top Langzaam taant de magische aantrekkingskracht van De Gaul le op het Franse volk en Pompidou begint naar ander werk uit te zien. In 1954 onttrekt hij zich voor de eerste maal aan de directe invloed van de generaal; nieuwe carrière mogelijkheden vindt hij bij de bank van Rothschild. Het wordt, alweer, een bliksemcarrière. Snel bereikt hij ook daar de top. Maar het contact met De Gaulle blijft. En als in 1958 de Algerijnse kwestie Frankrijk verscheurt, doet de president niet tevergeefs een be roep op Pompidou. „Ik reken op U", zegt De Gaulle, en hij benoemt Pom pidou tot directeur van zijn kabinet. Vanuit die positie heeft Pompidou een grote invloed op de staatszaken, zij het achter de schermen. Een Jaar later lijkt Pompidou de finitief te breken met de politiek: hij keert terug naar Rothschild en wordt er directeur-generaal. Maar al weer is definitief erg tijdelijk. De Gaulle vraagt zijn vertrouweling in 1961 contact te zoeken met het Alge rijnse bevrijdingsfront. Het gehei me overleg leidt tot de vredesbe sprekingen in Evian. Begin 1962 zegt De Gaulle tegen Pompidou: "Een fase van mijn ac tie is afgesloten. Ik moet dus wisse len van premier. Ik doe een beroep Redder Zes jaar en drie maanden houden de eigenzinnige president en de meer praktisch ingestelde premier het met elkaar uit. Nooit in Frankrijks naoorlogse geschiedenis, was iemand zo lang eerste minister. Juist in De Gaulles moeilijkste da gen is Pompidou zijn redder. Mei 1968: een rebellie van studenten en massale stakingen brengen Frank rijk aan de rand van de afgrond. Een complete chaos heerst, een burger oorlog dreigt. De president aar zelt. Hij overweegt een referendum hij wil aftreden. Pompidou, net op bezoek in Afgha nistan, ijlt terug. Alle twijfel praat hij De Gaulle uit het hoofd. En zijn optreden tegen de chaos maakt zo'n diepe indruk, dat hij zijn leermees ter dreigt te overvleugelen. Misschien is dat de reden geweest waarom Charles de Gaulle hem nog geen twee maanden later laat vallen. Misschien echter benoemde de president Couve de Murville tot nieuwe premier om zo Pompidou de gelegenheid te geven zich voor te be reiden op een belangrijker taak: het presidentschap van de republiek. Nee Een jaar later is het zover. De Gaul le verkijkt zich op het Franse volk dat nee tegen hem zegt. Verbitterd trekt hij zich terug. Pompidou is klaar om het roer over te nemen. Een vrij eenvoudige verkiezings overwinning stelt hem daartoe in de gelegenheid. En langzaamaan stuurt Pompidou het Gaullisme van de Gaulle in zijn eigen richting: net als de generaal, verfoeit Pompidou afhankelijkheid, van de echte grote mogendheden, maar wèl wil hij een wat hartelij ker verhouding. En ook tot de Euro pese bondgenoten zoekt hij toenade ring. Londen mag toch bij de club van de EG en Brandt krijgt steun voor zijn Oostpolitiek. Tegenslag Z'n eerste politieke tegenslag krijgt Pompidou in 1972 te incasse ren. In navolging van De Gaulle, hoopt hij door middel van een refe rendum z'n gezag wat te vergroten. Maar ook al kiest hij een ongevaar lijk onderwerp de Fransen mogen zeggen of ze vóór of tegen de Euro pese integratie zijn toch wordt 't een bittere teleurstelling: slechts iets meer dan de helft van de kiezers, brengt een geldige stem uit. Het wordt een feitelijke overwinning, maar een morele nederlaag. Het jaar erop komt de tweede klap. Links-Frankrijk verenigt zich en al- en vlak voor zijn dood. De SPD, die in 1972 met de klei nere coalitiepartners, de vrije demo craten, een grote overwinning boek ten in de nationale verkiezingen, heb ben dit jaar bij de verkiezingen voor de parlementen van de deelsta ten grote verliezen geleden. Waarnemers in Bonn hebben ver klaard dat als de SPD ook in Ne dersaksen een nederlaag leidt dit wel eens het gezag van Brandt als par tijleider definitief zou kunnen aan tasten. Wint de oppositie in Nedersaksen in juni een meerderheid in het par lement van de deelstaat, dan krijgt zij daardoor tevens een twee-derde meerderheid in de bondsraad, de se naat van de Bondsrepubliek. Na een week van intensief be raad met Schmidt en andere leiders van de partij heeft Brandt gisteren kunnen aankondigen dat hij, met Schmidt en Helmut Kühn, de twee de vice-voorzitter van de SPD, per soonlijk aan de verkiezingscampagne in Nedersaksen zal deelnemen. Grote olievondst in de Noordzee LONDEN (AP) De (Britse) Bur- mah Oil heeft gisteren bekend ge maakt in de Noordzeebodem een be langrijke olievondst te hebben ge daan. Volgens nog niet officië le schattingen zou het "veld" daar genoeg aardolie bevatten om tenslot te een kwart der Britse behoeften te kunnen dekken. Hoe groot de reserve onder de grond daar is houdt men nog voor zich, maar uit proefboringen was ge bleken dat de produktie zou kunnen gaan liggen tussen de 200.000 en de 500.000 vaten per dag. Groot-Brit- tannië heeft thans iets meer dan 2 miljoen vaten per dag nodig. De olie is door Burmah aangeboord in het Ninian-veld dat begint op 100 mijl ten oosten van de Shetland- eilanden en ligt voor de noord-oos telijke punt van Schotland. Met de exploitatie van het nieuwe veld hoopt men te beginnen tegen einde van 1977. Dit deel van de zee waar destijds door de British Petroleum het For- ties-veld en door de Shell en de Es- so het Brent-veld waren aangeboord zou nu in totaal tot 1,2 miljoen vaten olie per dag kunnen opleveren, al dus zijn deskundigen van oordeel. Minister bedreigd Een grote Ar gentijnse guerrillagroep heeft een van de naaste medewerkers van pre sident Peron ervan beschuldigd ver antwoordelijk te zijn voor de dood, verleden maand, van een linkse lei der. Die minister is Jose Lopez Rega, belast met Maatschappelijk Werk. De beschuldiging van de terroristen komt neer op een doodvonnis. leen dankzij het van Frankrijk overleeft het Gaullis me de algemene verkiezingen. For meel alweer geen nederlaag, maar in werkelijkheid een forse dreun. En dan begint de neergang zich dui delijker af te tekenen. Steeds hard nekkiger worden de geruchten dat de president aan een ernstige ziekte lijdt. Steeds vaker kan hij niet ver schijnen bij een ontvangst, zegt hij bezoeken af. En steeds meer be paalt Jobert, zijn minister van Bui tenlandse Zaken, het gezicht van Frankrijk tegenover de buitenwe reld. Niet langer is Pompidou de man met wie rekening moet worden ge houden. Jobert voert de strijd in de EG, Jobert treedt tegen Kissinger in het krijt. Het ^geruzie over wie Pompidou moet opvolgen is al maanden geleden begonnen. PARIJS De overleden presi dent Pompidou heeft met een soort galgehumor geprobeerd de internationaal steeds weer op duikende geruchten over z'n on bekende ziekte te ontzenuwen. Onlangs nog zei Pompidou te gen de Amerikaanse minister Henry Kissinger: "Iedere keer als iemand mij een hand geeft, heb ik het idee dat hij mijn pols voelt". En tegen een groep journalis ten die hem op een lunchbij- eenkomst in het Elysee onder vroegen over zijn gezondheid, grijnsde hij: "Elke dag heeft zijn eigen gerucht. De ene dag dat Nixon tot aftreden zal wor den gedwongen en de andere dag weer dat ik dood zal gaan. Laten we gaan eten". i

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9