Afwachten wat andere plaatsen ervan zeggen Informatiemarkt Haanstra kleuterschool ïegen jeton- Toch discussie over Trekvliet dV°vS, REMBRANDT STAAKT :>ezwaren entrale WXgiWm Leidse raadsleden over gewestregeling: OPBOUWWERK IN LEIDEN: iSTADIUM VAN DISCUSSIE Schaakteam van Rijnlands lyceum had het moeilijk Jazz in Leiden (2) Jazz in Leiden (3) Hoera! 197 OENSDAG 3 APRIL 1974 LEIDEN LEIDEN Morgenavond wordt er ln de Haanstra Kleuterschool aan het Rapenburg (129) een In formatiemarkt gehouden om ouders, verzorgers en vooral ook andere belangstellenden enig in zicht te verschaffen in de ver schillende zaken waarmee het kind te maken kan krijgen. Dat betreft so-wie-so het onderwijs, maar voor een niet onbelangrijk deel ook de vrijetijdsmogelijkhe- den van het kind. De idee van deze informatiemarkt is voortgekomen uit de praktijk. Uit de gelederen van de ouders, de oudercommissie en de leidsters zelf kwamen namelijk soms vra gen naar boven die pas na moei zaam informeren konden worden beantwoord. Daarbij bleek er met name bij de ouders en verzorgers een groeiende behoefte te bestaan aan meer informatie over het on derwijs in het algemeen, de keuze mogelijkheden in het onderwijs, het kind, de taak en werkwijze van de Schooladviesdienst en nog vele andere aanverwante zaken. Vandaar deze informatiemarkt. En vandaar ook de verschillende stands waar vakmensen uit allerlei "disciplines" zullen proberen de bezoekers voor te lichten over hun vakgebied. Men kan er gegevens inwinnen over de soorten en ver schillende methoden van onder wijs - er zijn vertegenwoordigers van het basisonderwijs, het bui tengewoon onderwijs (l.om. e.d.) e het kleuteronders aanwezig - men kan er te weten komen dat er voor het nog jonge kind in Leiden tal van mogelijkheeden zijn (judo, gymnastiek, zwemmen, ballet, creatief werken, Jeugdbibliotheek etc.) om z'n vrije tijd nuttig te be steden. En men kan er ook wat dieper ingaan op misschien wat minder voor de hand liggende as pecten uit het dagelijks leventje van het kind, zoals verkeer ("goed dat er - ook morgenavond - politie is"), kinderopvang en (medisch) opvoedkundige aspecten. Overigens zal er morgenavond toond over de projecten die zo in de loop ter tijd op de Haanstra Kleuterschool zijn ontwikkeld en uitgevoerd. Daarbij is misschien vermeldenswaard dat deze kleuter school in nauwe verbinding staat met de Kweekschool voor voorbe reidend onderwijs aan de Vliet, waardoor men in staat is theorie en praktijk geregeld aan elkaar te toetsen. De informatiemarkt morgen avond duurt van acht uur tot half elf. En het kopje koffie is gratis... ADVERTENTIE v gesprekspartner voor kantoorefficiency IIDEN De gemeente, in de iee oon van wethouder Ham, kreeg iia rmiddag op een hoorzitting in 't Frjhuis, een scala van bezwaren te- de voorgenomen bouw van een nmortelcentrale in De Kooi (Su- rastraat) te horen. arietje van der Molen namens al- emeenteraadsfracties in Leider- nt haar echtgenoot Johanniek van Molen namens het centrum Mi- 1 org Leiderdorp, bewoners van nd 'ijldijk, bestuursleden van wo- anf bouwvereniging De Eendracht, vaardigden van het wijkcomité Kooi, het Milieu Actiecentrum 1(irland, de Raad voor Milieuhy- jkif, individuele burgers en uiter- het comité tot wering van de imortelcentrale, zij allen kre- de gelegenheid en maakten er Jg van gebruik, om nu mondeling v^otesteren tegen het verlenen van hinderwetvergunning aan de se Beton Centrale. Afgevaardig- van dit bedrijf trachtten te ver- de gevoelens van onrust van be- rs en andere belanghebbenden j te nemen: "Komt u maar eens i 'H. Ik zal zorgen dat er nog een rtje en een borreltje is ook", Ie het advies van een bewoner ie Sumatrastraat aan hun niddols blijkt ook het ministe- an volkshuisvesting en ruimte- ordening zich met deze zaak te leien. In hoeverre was wethou- Ham niet bekend. De vele be- (zie o.a. deze krant van ifidagi zullen nu ter beoordeling de inspecteur van de volksge- heid worden gestuurd. PI/vC -stóDDO n o ilSJ Met deze ludieke affiche ivorden de beiooners opge roepen om te discussiëren over de Trekvliet. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden zal zich pas uitspreken over de nieuw ont worpen gewestregeling, nadat alle andere betrokken gemeenten dat eerst hebben gedaan. Dit heeft de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden gisteravond als advies aan B. en W. uitgebracht. Het college had het voorstel gedaan om vóór I mei tot een positieve beslissing te komen, dit op verzoek van het dagelijkse bestuur van het gewest Leiden. Unaniem was de commissie van oordeel, dat Leiden er met de nieuwe regeling slecht afkomt. Ook burge meester Vis, voorzitter van de ge westraad, kon "de gedachte, dat Lei den er in deze regeling te zwak van afkomt op zich zelf wel onderschrij ven". Dat het college toch voorstel de om haar te aanvaarden, was om- gezien de standpunten 1 de maken aan de samenwerking, zo als die nu in de vorm van een gewest plaats heeft. Of de gemeenteraad zich met deze visie van B. en W. kan verenigen is overigens de vraag, want bij de stemming of de regeling ge hoord de mening van de andere ge meenten voor Leiden a an vaarbaar zou zijn, bleek dat Driessen (KVP), Amptmeijer (PSP) andere gemeenten de maximaal Blom (CPN) daartegen haalbare was. Afwijzing 3 drie PvdA-vertegenwoordigers KOELKASTEN DIEPVRIEZERS CJ SHOW 230 modellen PANORAMA 2000 CONSUMARKT LEIDEN LEVENDAAL 150. Elke dag geopend. Ook 2e PAASDAG van 11.00—15.00 uur. Ie etage Telefoon 01710—44541 LEIDEN Vrijdagavond wordt in het Vijfhovenhuis de Trekvliet ter discussie gesteld. De Initiatiefnemers hebben de omwonenden uitgenodigd mee te denken over de bestemming van de gedempte Trekvliet. Zij stel len. dat de huidige plannen van de gemeente zullen leiden tot: afbraak van de Van der Tas- straat; een verkeersweg en plein over 't Galgewater afbraak van de Zeevaartschool; een grote drukke verkeersweg door een nu nog rustige wijk; veel verkeer door straten waar scholen e.d. aan liggen (Telderskade e.o.) afbraak van de Andries Schot kade en de Kastanjekade. Sprekers zullen vrijdag zijn O. C. van Belle (oud-wijkbewoner) over de plannen van de gemeente, H. A- Udo de Haas (Werkgroep Milieu beheer) over de bezwaren tegen de ze plannen, J. Tromp (Stedebouw- kundige) over hoe het ook kan en A. ui Sevenster (wijkbewoner) over tijde lijke voorzieningen (het mag geen zandverstuiving blijven). In een schrijven aan de bewoners zeggen B. en W. geen gevolg te zullen geven aan de uitnodiging voor vrij dag. Zij willen wachten tot de nota is verschenen en dan een hoorzitting organiseren. In de nota zullen deze punten worden behandeld Het bestaande bestek voor de wegaanleg en de achtergronden daarvan De naar voren gebrachte bezwa ren hiertegen en een samenvatting van de discussies in de raad; De reacties hierop van Rijkswa terstaat en van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat subsidie toezegde op basis van het reeds in gediende bestek. De bestaande mogelijkheden en alternatieven Een uiteenzetting over de wen selijkheid en de liggingsmogelijkhe den van een zuidelijke verkeerstan- gent. ADVERTENTIE U houdt nog van de originele INDISCHE RIJSTTAFEL met pittige scherpe kruiden. INDISCH RESTAURANT Qogg |(0en|jj gaiOC ^genlv^sl'dsge'hooflafl) Van Aken, Van der Horst en Waal, hun stem alsnog voor wensten te be houden, evenals de D'66-ers Ooster man en Van Rooyen en dat alleen mevrouw Geelkerken (Prot. Chr.) en Vis zelf voor waren. Spreektijdbeperking De commissie vergaderde gister avond voorts 118 minuten en 43 se conden over de mogelijkheid van in voering van spreektijdbeperking in kwam er niet uit. Het initiatief van PAK-fractievoorzitter In 't Veld die o.a. de toe te kennen spreektijd wil de koppelen aan de omvang van een fractie kreeg geen steun van B. en W. omdat was gebleken dat enkele klei ne fracties daar niet aan wensten mee te werken en dat met name Amptmeijer alle mogelijkheden tot LEIDEN De eerste wedstrijd in de landelijke schoolschaakfinale is voor het "senioren" zestal van het Rijnlands Lyceum geen groot succes geworden. In Leeuwarden stuitte de landstitelverdediger op heftige tegen stand van een verrassend sterk Ste- delijk-Gymnasium. Captain Dobbelaar wist na een niet al te sterk begin zijn opponent op de koningsvleugel volledig plat te walsen. Daarvoor had Jos Rietveld, weer eens invaller voor een overwerk te Gijs Luyendijk, echter de meest optimistische gezichten doen ver bleken, daar zijn tegenstander hem duidelijk enige klassen te sterk was. Ook Potter van Loon moest ondervin den dat men in het hoge noorden een aardig partijtje kan schaken en ging na het missen van een opgelegde kans volledig ten onder. Leon Konings en Joan Baart hadden het ook niet zo gemakkelijk tegen de Leeuwardense kopstukken en konden pas in de kri tieke fase van de strijd voornamelijk door een veel grotere routine, een po sitieve beslissing forceren. Voor het beslissende halve of hele puntje moest David Schweizer toen zorgen. Deze vroegere topscorer bleek echter volledig van slag te zijn en kon het met zwart helemaal niet bol werken, ondanks het feit dat hij op het laatste moment zijn draai nog wat terugvond en hij de vijandelijke linies toch nog ietwat in gevaar kon brengen; het noodlot kon hy met deze counters echter toch niet meer ontlopen. Een gelijkspel was het te rechte maar toch wel onverwachte eindresultaat. Het niet bijster sterke Marnix Colle ge uit Ede zorgde in de andere finale ontmoeting voor sensatie door het en met de gemeentewet in de hand kunnen dat er veel zijn zou benutten. Besloten werd, dat de diverse fracties zich nu intern over 't systeem van spreektijdbeperking zullen gaan beraden en of het wel licht mogelijk is vooraf de agende ring van een gemeenteraadsverkla ring in de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden te bespreken. Heerlense Bernadus College in eigen huis met een 1^4-4% zege vrijwel kansloos te maken. Zaterdag 13 april treedt het Rijn landse zestal aan tegen het bezoeken de Heerlen. Het zestal van het Rijnlands voor spelers tot 16 Jaar won met 4-2 van het Dominicus College in Nijmegen. Op de dertiende speelt het team thuis tegen Geleen. lot IIDEN Met als leidraad een ev "Samenlevingsopbouw op wijk- aDuurt niveau" is gisteravond in 'n idering van het algemeen be- van de Welzijnsraad een begin iakt met de discussies rond het of uwwerk in Leiden. Discussies, at de problematiek van het op werk niet alleen in een concept- ssienota wordt aangegeven, vooral ook omdat zij nog on- rp van gesprek moet gaan uit- op het zg. grondvlak, d.w.z. de ing in de verschillende wijken lurten. i Bids team Jhoolkampioen mimen CDEN Voor de tweede xeer 1 Recessie is het schoolvijftallen- pioenschap van Nederland ver- jjd door het Leidse Dr. W A. Vis- jjTt Hooft Lyceum. In de in gespeelde finale behaalden 10^'idse scholieren vier punten, één ).4r dan het Amstelveense Ho-man B^link College dat in de laatste Jfe verrassend verloor van het van de MTS uit Gouda, eindstand luidt: F- W A. Visser t Hooft Lyceum flen) 3 1 2 0 4 17-13 2 Herman klink College (Amstelveen) 3 1 [3 1515, 3. Middelbaar Tech- Jie School (Gouda) 3 1 1 1 3 14- Ichtuscollege (Drachten) 3 0 2 In de concept-discussienota die gisteravond ter sprake kwam (een produkt overigens van de staf van de Welzijnsraad), wordt een viertal mogelijke structuren aangegeven voor het toekomstige opbouwwerk in Leiden. Weliswaar hebben de samen stellers van de nota niet verheeld dat zij voor een van deze vier mogelijk heden een duidelijke voorkeur heb ben, maar, zo werd gisteravond ge garandeerd, daar kan nog ruim schoots aan gesleuteld worden. De opmerkingen die gisteren naar aanleiding van de discussie werden gemaakt, zullen nu in de concept-no ta worden verwerkt, waarna deze aan het dagelijks bestuur van de Welzijnsraad zal worden voorgelegd. Als dit bestuur de herschreven nota heeft behandeld, zal deze als discus sienota worden rondgestuurd naar alle "kaders" die op een of andere manier met het oobouwwerk te ma ken hebben. De opmerkingen die uit deze kaders (oftewel uit de wijken cq. buurten) komen, zullen dan op nieuw in de nota worden verwerkt, waarna deze als definitieve concept nota weer in de Welzijnsraad ter sprake komt en daarna aan het college van B. en W zal worden aan geboden. Overigens valt, mede gezien de ko mende zomervakantie, met nog geen zekerheid te zeggen wanneer de laat ste fase van de concept-nota kan worden afgerond. LEIDEN De Gereformeerde Kerk in Leiden heeft een beroep uitge bracht op ds. P. Sijtsma te Rotter dam ter voorziening in de vacature van ds. Kronemeyer die enkele maanden geleden naar Utrecht ver- tirok. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de tnhoud eens ls De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te telgeren dan wel in te korten. LEZERS SCHRIJVEN Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer H. Gottmer in dit dagblad van 1 april onder "Uitdaging aan K. en O. Jazz gevraagd waarin hij stelt dat Leiden op jazz-gebied helaas te weinig biedt, moet hier toch wel gewezen worden op de reeds ja renlange activiteiten op vrijdagavond van Hot House, Rapenburg 24, waar in de loop der jaren een keur van Nederlandse musici werden gepresenteerd en de sinds een kleine 2 jaar draaiende jazz-sociëteit "De Twee Spieghels", Nieuwstraat 11, waar zeker een keer per week jam-sessions, zowel als grote concerten met internationale musici worden gehouden, w.o. Ben Webster (van wiens life-optreden daar ook een plaat is verschenen), Rita Reys, Dexter Gordon, Boy Edgar. In het Leidsch Dagblad had de heer Gottmer reeds vele malen, via publicaties, over de concerten in de desbetreffende clubs kunnen vernemen. De stelling dat in Leiden voor jazz-liefhebbers niets gebeurt, gaat ons inziens niet op en de argumentatie dat men voor jazz in andere steden moet zijn, is volkomen uit de lucht gegrepen, daar Leiden zeker op dit gebied een belangrijke plaats inneemt in Nederland. Tevens willen we nog opmerken dat. indien de heer Gottmer onder goede jazz uitsluitend Glen Miller en The Dutch Swing College Band verstaat, we hem helaas moeten teleurstellen, aangezien men op jazz-gebied niet is blijven steken in de jaren veertig! STICHTING JAZZ LEIDEN Met plezier hebben we kennis genomen van het verhaal van de heer Gottmer uit de Javastraat. Ook een deel van ons bestuur was getuige van deze "jazz-happening" bij v.v. Lugdunum. Maar wat ons betreft hoeft u niet tot oktober te wachten om een optreden van de Landesbergen Big Band mee te maken. Hoewel we geen K. en O. zijn bent u op Koninginnedag hartelijk welkom in onze wijk (zuidwest), want in ons non-stop dagprogramma zit in de middag ook een optreden van de Frits Landesbergen Big Band. BESTUUR WIJKVERENIGING AKTIEF, Van 's-Gravesandestraat 19, Leiden. Hierbij commentaar op de "spon tane" staking op het „Rembrandt". Allereerst de opmerking dat de actie van donderdag niet spontaan was. Er werd namelijk via stencils al tot de staking opgeroepen alvorens het ver wachte gesprek met de rectrix had plaatsgevonden. De houding van een aantal leerlingen t.o.v. de rectrix was in feite dus al bepaald. Voor de aanvang van de lessen op vrijdag werden stencils rondgedeeld waarin nogmaals tot staking werd opgeroepen en aan deze stakingen hebben ongeveer 200 leerlingen deel genomen, waarvan het grootste ge deelte gevormd werd door de eerste, tweede en derde klassen, die per defi nitie het gemakkelijkst te beïnvloe den zijn. Het is redelijk te protesteren tegen de handelwijze van de rectrix inzake het niet handhaven van sommige le raren: maar, het is ónredelijk dat de leerlingen naar aanleiding van deze zaak algehele inspraak eisen. In de rondgedeelde stencils spreekt men over de democratische structuur van de school. Indien democratisch: Waarom is de actie dan niet via het schoolparlement gespeeld? Voorts wordt er gesproken over een eigenmachtig beleid van de schoollei ding. Om niet bureaucratisch te zijn voert echter elke schoolleiding een beleid, dat hier als "eigenmachtig" wordt omschreven. Het is overigens vreemd, dat deze actie beïnvloed is door iemand, wiens methode om dit probleem op te los sen, niet genoeg succes bij de leraren had om doeltreffend te zijn endaar- door het gezichtsveld verruimde naar een wat gewilliger werkterrein: de leerlingen. Wij hopen, dat door dit commentaar de aanleiding tot de staking en het karakter ervan duidelijker is gewor den en dat de eenzijdige visie op de gehele situatie door deze brief enigs zins gecompenseerd is. H. LUPS, leerling en anderen Demonstratie In het bericht over de protestde monstratie tegen de overplaat sing van de VVDM-er Jan Laurier, wordt vermeld: "Het hek was dicht en de "maten" aan de andere kant stonden te Jouwen". Dit gedrag is al leszins begrijpelijk daar bekend was gemaakt dat de poort tot 20.00 uur gesloten zou blijven, de wacht onmid dellijk verdubbeld en de controle verscherpt werd. Een kaderlid verspreidde het ge rucht dat Jan werd overgeplaatst, omdat hij lui was en er regelmatig klachten waren over haar in de bo ter. DICK BOL Afdelingsbestuurder VVDM Leiden LEIDEN Uitslag van de door de directeur van gemeen te werken genou den openbare aanbesteding van het herstrafcen van diverse wegen en voetpaden met bijbehorende werken: 1. J. L. van der Zwet en Zoon b.v. Lisse f 627.000,-, 2. Aannemerbedrijf A. Kwik b.v. Leiderdorp f 617.200,- 3. B. v. aannemersbedrijf voorheen J. Visscher en zoon Leiderdorp f 610.000, 4. B.v. voorheen firma P. van Eg- mond en zoon Ledden f 590.000,- 5. Firma Mandemakers Sprang-Capel- le f 590.000,- 6. Gebroeders de Bol ster b.v., Leiden f 549.000,-. LEIDEN Van VVV-DHden ontvingen wij dit persbericht „Kom er maar es uit," een puzzel tocht voor de paasvakan tie samengesteld door de samen werkende vele zeer interessante musea te Leiden. Over enkele dagen paasvakan tie, Hoera! De boeken im een hoek en de vrijheid tegemoet. Sport bedrijven, paaseieren kleu ren en..met pa en ma musea bezoeken. Maak van dat museum bezoek nu eens een echt feest, een dag om nooit te vergeten. In Leiden bijvoorbeeld is nu een speurtocht gaande die tot 29 april duurt, waar je samen met Je ouders aan mee kimt doen..aan deze puzzelactie van de tien Leidse Musea, „Kom Er Maar Es Uit" geheten. Aan deze puzzeltocht zijn ge weldige prijzen verbonden, .stap het kantoor van WV-Lei den, Stationsplein 3 te Leiden maar even binnen. Tegen betaling van één gulden ben je eigenaar van het vragenpakket, waarmee Je het avontuur door de musea kan beginnen: langs schilderij en, bloemen en bomen, harnas sen, instrumenten en godenbeel den, mineralen en mummies Een wereld waar Je wijztr van wordt. De gelukkige win naars van deze puzzelactie, aan gewezen door het zonder fouten invullen van de vragenlijsten of.wanneer er veel goede op lossingen zijn door 't lot, ont vangen een uitnodiging aanwe zig te zijn voor de prijsuitrei king die zal plaatsvinden in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerk- gracht 17 te Leiden op woens dag, 15 MEI A.S. TE 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3