Oosters eten niet alleen maar „Chinees Kaas de beste vriend van wijn Het kookboek dat steeds dikker en dikker wordt... VAN NEDERLAND WORD IK DOODZIEK" KOOKBOEK VAN PEARL BUCK I Muis op Je vlucht voor kruizemunt WEGWIJZER NAAR GEZONDER ETEN Cocktails HET LEVEN BEGINT BIJ DE VEERTIG HET HOEFT NIET ALTIJD DUUR TE ZIJN Niet bij de pakken neer zitten OENSDAG 3 APRIL 1974 EXTRA TITEL: Het groot oosters kook boek. Schrijfster Pearl Buck. Uit geverij Hollandia NV, Baarn. Prijs f 24,50. Onze kennis van het oosterse eten gaat gewoonlijk niet verder dan wat het Chinees-Indisch restau rant ons voorschotelt, maaltij den die vaak aangepast zijn aan onze smaak en waar de Indiër of Titel: Milieuvriendelijke advie- r zen. Schrijfster Greet Buchner. Uitgeverij De Driehoek Amster dam. Prijs f 8,50. Staat u niet te gauw met de spuit- bus klaar om lastige muggen, vlie gen meeldauw in de rozen te ver- nietigen. Natuurlijk de chemische industrie heeft er snelle en doel- v treffende middeltjes op gevonden maar heeft u zich weieens afge vraagd wat deze chemische stof fen voor schade aanrichten aan het milieu. Waarschijnlijk hebt u er nooit bij stil gestaan en hebt u driftig met bestrijdingsmtddel- 3 len gespoten terwijl u al jaren geen plastic zakken meer mee- neemt uit de supermarkt of 'nge- pakte artikelen niet in nogeens 5 een papiertje laat wikkelen. In het boekje milieuvriendelijke ad viezen, dat is geschreven door Greet Buchner en Fieke Hoogvclt en inmiddels al in herdruk is kunt u lezen hoe u het gebruik van spuitbussen zoveel mogelijk kimt beperken. Heeft u er b.v. weieens aan gedacht dat honden een hekel hebben aan wijnruit, dat muizen kruizemunt niet kun nen uitstaan en dat afweerplan- ten luis en slakken op de vlucht Jagen. Dit alles en nog veel meer vindt u in milieu vriendelijke ad viezen een boekje waar u in "hof" en huis zeker u voordeel mee kunt doen. Gewone groenten in ander jasje Titel: "50 Groenterecepten". Schrijfster Wina Born, Uitgeverij Zomer en Keuning Wagenin- gen. Prijs f 3,25. Wij Nederlanders zijn fervente groente-eters. Wina Born geeft vijftig gewone groente een bij zonder jasje, zodat ze als iets ge heel nieuws op tafel kunnen ko men. Ze ging daarbij te rade bij de keukens van Frankrijk, Grie kenland, China, en de Verenigde Staten. Enfin zo'n beetje de hele aardbol is erbij betrokken. Jam mer is alleen dat niet het seizoen waarin deze groente het voorde ligst is bij de recepten is vermeld want de prijs is natuurlijk wel belangrijk als Je iets gaat klaar- I maken. Chinees zijn neus voor optrekt. Omdat er in Nederland toch be langstelling bestaat voor de oos terse kueken heeft men het kook boek dat Pearl S. Buck de eerste Amerikaanse schrijfster die een Nobelprijs voor litteratuur kreeg - door M. Smit-Jiskoot in het Ne derlands laten vertalen. Pearl Buck is goed bekend met de Oos terse kookkunst want zij woonde in her oosten bij haar he le leven en schreef ontroeren de romans over mensn in het Aziatische werelddeel. Het fraai geïllustreerde kookboek - het laatste boek van haar hand - bevat recepten uit Indo nesië. Thailand. Birma. India, Pa kistan. China. De Fillippijnen, In dochina, Korea, Maleisië en Ja pan. Omdat ieder land zijn specifieke eetgewoonten heeft vertelt de schrijfster in een korte inleiding iets over het land en de (eet)-)ge woonten. Verder is ieder hoofdstuk ingedeeld in voorgerechten, hoofd gerechten en toetjes, U kunt dus naar hartelust combineren. Voor al de Japanse keuken is een mid dagje experimenteren wel waard, al zal het waarschijnlijk niet zo gemakkelijk zijn alle ingrediënten te pakken te krijgen, wat dat be treft ligt het bij de Indonesische keuken wat gemakkelijker. Toch is het de moeite waard er wat zoekwerk voor te doen, dan kunt u het fondue-avondje tenminste -eens een eker vervangen door een sukiyakj-feestje. Door Henriëtte van der doeven Titel: "75 fijne kazen". Schrijfster Wina Born. Uitgeverij Zomer en Keuning - Wageningen. Prijs: f 3,25. Kaas en wijnavondjes zijn erg gezellig, maar het blijft een puzzel om bij de wyn de juiste kaas te vinden (of voor kaasenthousiasten bij de kaas de juiste wijn). Wina Born (bekend van de menutips in onze krant en vele kookboeken) zocht vijfenzeventig kazen uit. schreef hun korte "levensgeschiedenis" en zorgde ook voor hun favoriete ka meraden in de wijnsoortenjungle. Zij beperkte zich niet tot de Franse kazen maar ging naar Zwitserland. Noord-Italië, Engeland. Noorwe gen, België en natuurlijk Nederland. Om voor een combinatie-voor beeld maar dicht bij huis te blijven: Leidse kaas, die stokoud het lekkerst is volgens Wina Born, laat zich goed combineren met alle witte wijnen uit de Elzas, droge rosé-wijnen en lichte, fruitige beau- jolais. tig jaar geleden grif over de toon bank, maar de vrouwen zijn toch wel wat wijzer geworden. (Hoop ik) Een tientje kun Je heel wat nuttiger besteden. TITEL: Wegen naar Gezond heid. Schrijfster Greet Buchner. Uitgeverij De Driehoek. Prijs f 12,50. Misschien gelooft u het niet, maar er zijn toch heel wat wegen die naar de gezondheid leiden. De ene weg is wat aantrekkelijker dan de ander maar wat Greet Buchner in haar boek wel duidelijk maakt is dat het allemaal wat minder kan (en moet). Zij heeft daarom de meest bekende versoberings- dieeten van populaire macrobio tiek tot de dieetleer van Kristine Nolfi naast elkaar gezet. In haar inleiding bij ieder hoofdstuk schrijft ze op welk prin cipe de recepten berusten en wat men er mee beoogt. Boven ieder hoofdstuk staat ook een uitspraak van de ontwikkelaar of aanhanger van de recepten, zodat u meteen al ongeveer weet waarmee u te doen hebt. Zo heeft Pytha goras eens gezegd,: „Zolang de mens dieren slacht zullen ook de mensen elkaar doden. Wie moord en smart zaait mag niet verwach ten dat hij liefde en vreugde zal oogsten." Pythagoras was een wijs man en ik vraag me af waar om de mensen deze uitspraak nog nooit aan de praktijk hebben ge toetst Greet Buchner wil in dit boekje beslist geen volledig receptenover zicht geven van alle verschillende gezond-eten-theorieën, ze is alleen uw gids (en een goede) die u een stapje verder helpt op de weg naar gezondheid. Welke weg u wilt in slaan is uw zaak, smaken ver schillen per slot van rekening. Titel: Cocktail Party. Auteur Maria Oomkens. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, Bussum- De naam Maria Oomkens zal de meeste vrouwen weinig zeggen maar iedereen kent natuurlijk Schererazade, die met haar cock tail-kroniek in het weekblad Li- belle een groot aantal lezeressen aan zich bond. Vijfenveertig van haar beste cocktails zijn in dit boek bijeengebracht. Schereraza de schrijft over dagelijkse dingen, dingen die iedereen kunnen over komen, op zo'n geestig manier dat vijfenveertig eigenlijk te wei nig is. Eigenlijk zouden het drie honderdvijfenzestig moeten zijn... een cocktail en dan naar bed. Het is daarom zo Jammer dat de uit gever het boek zo'n fantasieloze omslag heeft gegegeven. Als Je het in handen krijgt denk Je een of ander prulligere damesroman in handen te hebben. Schererazade is toch wel een humoristische te kening waard? Titel Veertig plus be-leefd aan bevolen. Schrijfster Joanna Byls- ma-Vriens. Uitgeverij Helmond NV. Prijs f 4,90. Dit boekje is een aardige gids voor mensen die de leeftijd van veertig beginnen te naderen. Men zegt wel "Het leven begint bij de veertig" maar weinig mensen re aliseren zich dat ze ook echt een ander leven gaan beginnen. Ouder worden vraagt om aanpassing van de levensgewoonten, waar van het eten een van de belang rijkste factoren is. Maar niet al leen het eten is belangrijk dat laat Joanna Bylsma-Vriens in haar boekje uitkomen, ook de geest moet een soort omwenteling maken. Daarom buiten het eten ook nog andere nuttige adviezen. Het lcaasfeest in Bodegraven. TitelZelf.rijzend kookboek. Prijs f 14,50. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar Den Haag. Het zelfrijzend kookboek is het grappigste kookboek dat ik de laatste tijd in banden heb gekre gen. De tdtel alleen al maakt ra zend nieuwsgierig. Het is dan ook geen gewoon kookboek maar een verzamelalbum voor recepten. Naast de receptenbladzijde, waar van er bij ieder nieuw hoofdstuk 1 is volgesohreven, is ruimte voor een foto of tekening van het ge recht. Aan de achterzijde van het boek. dat heel slim in plastic is gebonden, is een vak voor losse knipsels. Het zelfrijzend kookboek is duidelijk bedoeld om cadeau te geven, vandaar dat de samenstel ler er een bladzijde in heeft laten maken waarop de naam van de gever en de ontvanger kunnen worden geschreven. Het lijkt mis schien verweg maar het is echt een moederdag-ideetje. Een min der geslaagd idee van dezelfde uitgeverij is de agenda "Vrouw Alleen al de groene band met 'n paar roze anjers versierd werken afschrikwekkend. Het is een boek werkje dat eigenlijk uit de tijd is. Zoiets ging misschien vijfentwin- ADVERTENTTE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN Titel: Wat grote en kleine handen kunnen maken". Schrij ver Michael Brix. Uitgeverij Zo mer en Keuning Wageningen. Prijs f 13.90. Een boekje barstensvol leuke iaee- ën die niet direct veel geld hoeven kosten werd samengesteld door Michael Brix. Niet veel geld, wei nig moeite en veel maakplezier. Want bierviltjes versieren kan eigenlijk iedereen. Ook leert Mi chael Brix hoe je een op zich sim pel cadeautje tot pronkstuk van de verjaardagcollectie kunt maken door zelfgemaakt cadeaupapier omheen te doen. In het boekje staat een goede kleurenfoto die laat zien hoe je te werk kunt gaan. Oude voorwerpen doen het vaak nog heel goed in een nieuw Jasje. Ook diit en nog veel meer aardige niet moeilijke handenar beid, tips voor Pasen, Kerst en an dere gelegenheden zijn bijeen ge bracht in deze Zomer en Keuning uitgave. ÜSSEL Meer dan de helft locent) van het Belgische kie- Hk bestaat uit vrouwen. In het Ichf parlement wordt maar drie bt van de zetels ingenomen door len. simpele gegeven was een van brnaamste redenen voor de op- Es. In het najaar van 1972, van ^enigde Feministische partij (V. door vier Franst alige Brussel- luwen. Een van de vrouwen die |ruk maken voor de VFP ts Jo- be Overeem (28). die door haar Wk de Belgische nationaliteit maar van Nederlandse af- f ls. echtpaar heeft kinderen, ik mag niet vragen hoeveel, de partij ls tegen een persoon- Idscultus, het gaat niet om Jo- Overeem maar om het fe me. dit purl, unse standpunt gaat 'P zover dat de kandidates geen interviews mogen geven, dat doet al leen Josephine, die zelf niet op een lijst staat, maar als free-lance co pywriter de public relations de partij behartigt. Een ongetwijfeld Idealistisch, maar onpraktisch stand punt in ee nland waar alle aan plakborden, schuttingen en blinde muren overdekt zijn met reusachtige foto's van soms wat kalende, maar nochtans goed geluimde en weldoor voede heren in maatkostuums. De bescheiden affiches van de VFP. die nixt veel meer vermelden dan het lijstnummer van de partij in een be paald district, steken daar maar ma ger bij af. Hoewel Josephine Overeem naar eigen zeggen niet alleen door haar huwelijk maar ook „uit overtuiging" Belgische is. ligt de vraag voor de hand of zij een vergelijking wil ma ken tussen de situatie van de vrouw in Nederland en in België. Dat leidt tot een genuanceerd antwoord: „De Belgische vrouwen hebben veel meer mogelijkheden om buitenshuis te werken. Dat komt doordat op de scholen tussen de middag warme maaltijden worden verstrekt, doordat de kinderen meestal tot half zes op school kunnen blijven om onder toe zicht vast hun huiswerk te maken en doordat zij met schoolbussen worden gehaald en teruggebracht. Aan de andere kant zijn er in België meer wettelijke discriminaties van de vrouw, die vaak nog zijn overgeble ven uit de Napoleontische tijd. De vrouw is op heel veel gebieden Ju ridisch ondergeschikt aan de man" Wat Josephine Overeem ook ver beterd wil zien is de mogelijkheid om zeer Jonge kinderen overdag bui tenshuis onder te brengen. „Er zijn hier lang niet genoeg crèches en peu tertuinen, pas vanaf de leeftijd waarop de kinderen naar de kleu terschool mogen, kan een moeder met goed fatsoen een baan aannemen". in Nederland niet onbekende proble men van ongelijke beloning, onge lijke pensioenen, fiscale benade ling, vooroordelen tegen vrouwen in bepaalde functies enz. Op het gebied van het strafrecht wil de VFP de afschaffing van sanc ties op abortus en volledig vrije voor lichting over voorbehoedsmiddelen. „Wat de gezinsplanning betrèft tas ten de Belgische vrouwen nog steeds in het duister. Alleen de verkoop van condooms is volledig vrij, omdat hier, evenals in Frankrijk, in het gebruik daarvan een middel wordt gezien ter voorkoming van geslachtsziekte. Maar een spiraaltje bijvoorbeeld wordt nog steeds als een abortief middel "—chouwd". Kritiek op bepaalde aspecten van het leven in België, wil voor Josephi ne Overeem vooral niet zeggen dat het haar in dit land niet bevalt. Laat En in die baan krijgt zij dan vol- staan dat zij Nederland zo'n .-oaal gens de VFP te maken met de ook land zou vinden. „Van Nederland Josephine Overeem word ik langzamerhand doodziek", roept ze met een blosje van opwin ding. „Al die vreselijk agressieve men sen, die verschrikkelijke onverdraag zaamheid, die afschuwelijke polari satie, ik ben altijd weer blij als ik in België terug ben". Terugkerend naar de VFP zegt Jo sephine Overeem dat deze partij zich nadrukkelijk als „progressief" be schouwt en op bepaalde punten verwantschap voelt met D'66 in Ne derland („wij zijn erg pragmatisch") Het feminisme heeft volgens haar niet alleen met vrouwenkwesties te maken, het is een totale levens houding, net als bijvoorbeeld het marxisme. „Wij zijn anti-kapitalis tisch en pro-mens. Wij willen een fundamentele herziening van het maatschappijbeeld, zonder dat wij daarbij de ideologische ballast van de traditionele partijen achter ons Advies aan dikkertjes: GENEVE Men hoeft geen dieet te houden om zijn gewicht op peil te houden -neem regelmatig wat be weging. Dit zegt een deskundige van de Wereldgezondheidsorganisatie. Dertig minuten oefening zal bij een gemiddelde volwassene alle calo rieën verbruiken die een stuk appel taart met een schep slagroom bevat. U kunt dus uw taart eten en hoeft deze niet altijd met u mee te dragen mits u wandelt, zwemt of een ande re sport beoefent om de overtollige calorieën te verbranden, aldus de Amerikaanse voedingsdeskundige prof. Jean Meyer van de Harvard School op Public Health in "World Health", het orgaan van de Wereld gezondheidsorganisatie. Volgens de deskundige schijnt corpulentie voornamelijk een bescha vingsziekte te zijn. Mechanisatie van werk en transport verminderden de lichaamsbeweging. Veel mensen, vooral in de ontwikkelde landen, ne men weinig lichaamsbeweging maar hun eetlust wordt niet evenredig min der. Aldus worden de overtollige calo- rienë omgezet in vet. Prof. Mayer zegt dat het onjuist is te menen dat meer lichaamsbewe ging automatisch gevolgd wordt door grotere eetlust. Amerikaanse proeven met witte ratten toonden aan dat een actieve groep ratten die dagelijks oefenden in een tredmolen, niet meer aten dan een groep die in kooi en "een zittend leven leidden". De "zittende" dieren namen langzaam in gewicht toe. Een derde groep rat- tèn die helemaal geen beweging kre gen in kleine tunnelachtige kooien* werd zeer vet. Uit een andere studie betreffende te dikke middelbare-schoolmeisjes bleek dat de meesen van hen niet meer aten dan meisjes met normaal gewicht, maar meer tijd besteedden aan televisie-kijken of andere zittende activiteit in plaats van wandelen of actieve-sportb^oe- fening. Zelfs als er gesport werd, wa ren de te -'eel wegende scholieren minder actief dan hun dunnere klas genoten. Uit films bleek dat dikke jongelui tijdens het volleybalspelen 80 tot 90 procent van de tijd niet in beweging waren vergeleken met 50 procent voor de anderen. In het zwembad hadden de dikkertjes de neiging zich te laten drijven of in het water te zitten of te staan waar door zij slechts ca een calorie per mi nuut "opsoupeerden" tegen vijf of meer calorieën bij de dunnere colle-n ga's. Men is bezig met onderzoekingen om er achter te komen of mensen dik zijn omdat zij actief zijn of dat zij onactief zijn omdat zij dik zijn. De neiging tot teveel aan gewicht treedt kennelijk in een vroeg sta dium op. Uit proeven met baby's bleek dat dikke baby's over het alge meen niet zo actief waren en 'n zeer matige eetlust hadden terwijl actieve baby's veel meer aten maar dunner waren en minder wogen. Een schrale troost voor "gewichti ge" personen moge het zijn dat hoe dikker men is hoe sneller de calorie- en verbranden als hij lichaamsbewe ging neemt. Een gemiddeld persoon zal wande lend 200 a 300 meer calorieën ver bruiken dan tijdens het zitten. Met zwemmen worden tweemaal zoveel calorieën verbruikt .En daar het ca- lorieverbruik toeneemt in verhou ding tot 't lichaamsgewicht zal een corpulent persoon meer vet kwijtra ken bij gelijke lichaamsbeweging dan iemand met een normaal gewicht. Zit dus niet bij de beeldbuis met honge rig gevoel in de maag na een calorie- vrij dieet, maar geniet van uw hap jes en ga er dan op uit om door li chaamsbeweging het teveel aan calo rieën kwijt te raken, zo is het advies.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17