1RITTEN ISEN VIEUW JVERLEG DEBAT OVER N-IERLAND V uurge vechten aan Golanfront Navo-jubileum zonder vreugde Nederland steunt politie Z.-Afrika let E.G.-landen V' Mercedes adviseert u voortaan eerste klas te reizen. Europa kost Verenigde Staten veelgeld Uw Kunstgebit PAG 2 APRIL 1974 BUITENLAND PAGINA 9 PRETORIA In Nederland is een fonds opgericht om finan ciële steun te verlenen aan Zuidafrikaanse politiemannen. Dit heeft de in Rotterdam wo nende hervormde dominee G. GU- mink (52) in de Zuidafrikaanse stad Pretoria bekendgemaakt. Gymink brengt een bezoek van vyf dagen aan Zuid-Afrika als gastprediker van de Nederduits Hervormde Kerk. Volgens dominee Gijmink is het fonds bedoeld om steun te geven aan „Zuidafrikaanse politieman nen in hun strUd tegen terroris ten aan de grens". Met de op richting heeft zich belast de in Nederland gevestigde organisatie „Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap". „Ik ben bij zonder dankbaar" zo sprak Gy- mink in een kerk van Pretoria, „dat ik een dienst mag leiden in een land. waar een groot man, die in Nederland werd geboren en de zaak van Zuid-Afrika tot de zijne maakte: dr. H. Verwoerd (de vroegere Zuidafrikaanse premier). Als voorzitter van de Nederlands- Zuidafrikaanse Werkgemeenschap wil ik u zeggen dat er op dit ogenblik mogelijk honderdduizen den of zelfs miljoenen mensen in Nederland zyn die Zuid-Afrika goedgezind zijn. HU was een 'van die mensen die meenden dat de twee landen by elkaar hoor den". Volgens waarnemers in Pretoria moet het bezoek van dominee Gymink worden gezien in het licht van de recente acties van de Zuidafrikaanse autoriteiten voor aanstaande leden van de Wereld raad van Kerken uit het land te weren omdat deze financiële steun zouden verlenen aan be- vrUdingsbewegingen in Zuidelyk Afrika. Verder wyzen zy ook op het Jongste besluit van de gere formeerde kerken in Nederland via zending en werelddiaconaat steun te gaan verlenen aan het speciale fonds tot bestryding van het racisme van de Wereldraad van Kerken. Het besluit werd op 28 maart genomen door de gene rale synode van de Gereformeer de Kerk in Lunteren. Het secretariaat van de Neder lands-Zuidafrikaanse Werkge meenschap heeft naar aanleiding van de uitlatingen van dominee GUmink verklaard dat er plan nen bestaan voor de oprichting van het door hem gememoreerde fonds. Deze plannen verkeren echter nog in een beginstadium. Men verklaarde tevens dat Gy mink vice-voorzitter is van de werkgemeenschap. Het voorzitter schap wordt bekleed door de heer M. Schakel, lid van de Tweede Kamer voor de ARP. ADVERTENTIE i onze correspondent) lEMBURG De Britse regering wil met de Europese eenschap de onderhandelingen heropenen over de waarden voor het Britse lidmaatschap van de EG. Als onderhandelingen met succes verlopen zal zij aan het e volk om goedkeuring vragen van het onderhande resultaat. Als zij niet goed verlopen zal de Labour-re- g aan de kiezers meedelen waarom zij het resultaat on- aardbaar vindt en hen om een uitspraak vragen over wenselijkheid om te onderhandelen over de terugtrek- van het Verenigd Koninkrijk uit de Gemeenschap. In Brits Lagerhuis deze wooredn maakte de nieu- itse minister van Buitenlandse James Callaghan gisteren in -ministerraad in Luxembourg alle speculaties lijkheden waarin de gemeenschappe lijke markt zich al bevond. Dat was de reactie van de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken. mr. Max van der Stoel, op een verklaring over in hoeverre het de Labour-re- heronderhandelingen, die de Britse ernst is met haar verlangen eropening van de onderhande met de EG. Het is nu volstrekt de Socialisten menen het i de nieuwe onderhandelingen agen, zullen wij de verplich- i het EG-verdrag niet be- als bindend voor ons," zei han onomwonden. De nieuwe -regering zal onmiddellijk nemen om een spoedig re- mogelijk te maken" en zo- e onderhandelingen aan de Jn en tot het moment waarop itse volk zich heeft uitgespro- ullen wij verdere integratie - stopzetten, in het bijzonder r zij betrekking hebben op ingen op voedsel". Britse regering zal zich niet la- [houden van eigen, nationale Ingen in gevallen waarin EG- vooruitlopen op de onder- lingen". Op die manier zal het m te beslissen over de uitein- toetreding van Engeland tot seenschap, worden teruggege- n het Britse volk". Labour-regering zal in de eer- larts proheren veranderingen te tstelligen in het beleid en de neenschap die letkomen aan de Britse be- ZiJ wil afwachten hoe dat waar dat op uitloopt. „Maar louden ons het recht voor ver- ngen voor te stellen in de Eu- verdragen als zou blijken dat wezenlijke belangen niet Drden tegemoetgekomen", ighan behield zich ook het voor veranderingen in de ver te stellen als zou blij- it de interpretatie van de be- le regels voor de Britse rege- LONDEN De nieuwe socialisti- sche minister voor Noord-Ierland, minister van Buitenlandse Zaken in Merlyn ReeSi heeft aangekondigd Luxembuig in de EG-raad heeft af- donderdag met strenge maatregelen tt li i te komen tegen de terroristen in Ul- ^cr. j er gfen ster. Afgelopen weekeinde werden er twijfel over bestaan dat aan werke- in Noord-Ierland bij verschillende den is lijk heronderhandelen over de Britse bomaanslagen zes mensen gedood niet tientallen gewond. Minister Rees risten in de kaart speel, omdat deze eerste instantie bedoeld om verboden deed zijn mededeling gisteren in 't niets liever willen dan het EG-lidmaatschapsvoorwaarden gedacht kan worden. Als het e gaat de fundamenten van het ver- Britse Lagerhuis, dat met afgrijzen drag aan te tasten dan gaan onze reageerde op de gevolgen van de re- wegen uiteen, aldus de Nederlandse cente terroristische activiteiten testanise zijde. Een van de meest vergaande had gevraagd, maatregelen zou zijn het volle- In Belfast zelf dig afgrendelen van het centrum deel van Belfast voor alle verkeer. Maar in sommige politieke kringen in Lon- mening dat de rege ring daarmee de Noord-Ierse terro- Met het geweer in de aan slag dwingt een Britse mili tair een man in Belfast om zijn eigen hom van dertig pond weg te dragen. Tijdens een intensieve speuractie vonden de militairen de man in zijn huis met de hom en andere explosieven en gelast ten hem de hom naar een braak liggend terrein te brengen. deling nooit voor 100 procent effec tief kan zijn. Eerder op de dag had de bewinds man besprekingen gevoerd met pre mier Harold Wilson en de Noord-Ier se regeringsleider Brain Faulkner, die vorige week in het openbaar om strengere veiligheidsmaatregelen Mercedes huldigt het principe dat de auto zich aan de mens moet aanpassen. Niet andersom. Dit stelt hoge eisen. Aan comfort. Ruimte. Veiligheid. Rij-souplesse. DegelijkheidGeen auto wordt dan ook met zoveel zorg, zoveel oog voor details geconstrueerd als een Mercedes. Dat merkt u vanaf het moment dat u achter het stuur plaatsneemt. Dat merkt u aan het feit, dat uw wagen slechts om de 15.000 km voor een grote beurt bij ons hoeft te komen. En dat merkt na een paar jaar de tweede koper die er graag een uitstekend bedrag voor neertelt. Wordt het geen tijd dat ook u het eerste klas reizen met een Mercedes gaat overwegen? Te beginnen met een proefrit? Mercedes-Benz De zekerheid van blijvende perfectie B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710- 69303 - Rijnsburg, Rijnsburgerweg 132, tel. 01718- 73141 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF B V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 01710- 52643/4. in het oostelijk de stad gisteren een van de stad gisteren een van de groot ste huiszoekingen gehouden, sinds de moeilijkheden er vijf jaar gele den begonnen. De speurtocht TEL AVI V/DAM ASCUS/WAS HINGTON (UPI, AFP, DPA, Reu ter) Op de 21ste achtereenvol gende dag van vuurgevechten in de Golan hebben Israëlische en Syri sche troepen elkaar langs de gehele frontlinie klappen toegebracht. en raketten gevraagd als compensa tie voor de militaire hulp die Syrië en ander Arabische landen van com munistische landen krijgen. Gisteren kwamen Syrische anti- tankgranaten terecht in de zuidelij ke sector, in de middag schoten Sy- Tel Aviv verklaarde dat de Israë- rische artillerie en tanks. Waarne- lische troepen waren versterkt in verband met de toegenomen Syrische activiteit. Een Syrische woordvoerder verklaarde opnieuw dat het land mers in Tel Aviv sloten de mogelijk heid niet uit dat de artillerieduels zullen leiden tot luchtacties. De Syrische vice-premier Moham- - wapens te vinden. De buit was ech- vastbesloten is te vechten "ongeacht med Haidar verklaarde in een vraag sch- en sociale leven in de Noord- ter gering. Vermoed wordt dat de minister. rooms-katholieke, zowel als van pro- beweerd dat een dergelijke af gr en- dat zij dit hadden verwacht. de opofferingen die dat kost". Inmiddels heeft de Israëlische mi nister van Defensie. Mosje Dajan. in Washington meer vliegtuigen, tanks (Van onze correspondent) BRUSSEL Donderdag is het 25 jaren geleden dat de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO) werd opge richt. Dit zilveren jubileum zou aanvankelijk luister worden bijgezet door de ondertekening van een nieuwe Atlantische verklaring, waarvoor de Amerikaanse president Nixon naar Brussel zou komen. Nu Nixons bezoek is afgezegd, is ook de verklaring op de lange baan geschoven. Er waren nog maar een paar punten waarover tussen de VS en de Europese bond genoten geen overeenstemming bestond: die overeenstemming zou er volgens diplomatieke kringen hier wel gekomen zijn als het bezoek van de Amerikaanse president was doorgegaan. De moeilijkheden op dit terrein wa ren niet zo groot als bij de besprekin gen tussen de negen van de EG en de VS over een verklaring inzake de ver- de praktijk een belemmering houding tussen Europa en Amerika Dat hangt )m haar eigen economische op politiek en economisch gebied. Op de vooruitzichten ling van de lasten van de gezamenlij ke defensie tussen de VS en hun Europese bondgenoten), staat op het ogenblik op een tamelijk laag pitje. met 't feit dat de Amerlkaan- het ogenblik is de druk echter van se betalingsbalans gunstig zijn. Niert- ighan gaf ook een opsomming de ketel af. Niemand slooft zich bij- temin zit de regering in Washington I voornaamste doeleinden van zonder uit om nog gauw de laatste op grond van het Jackson-Nunn- gering bij de heropening van plooien glad te strijken. Het is in amendement nog onverminderd op- erhandelingen over Britse toe- L Deze zijn: 1. Belangrijke NAVO-kringen ook lang niet ieder- gescheept met de Juridische i duidelijk wat de Amerikanen zich plichting Amerikaanse strijdkrach- Eringën In'het "eemëenSi"^: n.u,yerd",n,?? .ver!^lrtagK, landbouwbeleid. ..zodat het sten™' hellicht komt dtt probleem aan de orde op de komende voorjaars- tager een bedroigmg vormt van "de alliantie. Dle öt. ting zou eerst samenvallen met de ju- e wereldhandel in voedselpro- zodat goedkope producen ten Europa toegang behouden Britse voedselmarkt". met aoor' leuwe en eerlijker methoden Troosteloos budget van de Gemeenschap «eieren o economische en monetaire fan de EG, maar een oplossing monetaire problemen van de e landen in een wereldwijd ten uit Europa terug te trekken in de mate waarin de gevolgen van hun de orde op de komende voorjaars- stationering buiten de VS voor de Amerikaanse betalingsbalans, door de Europeanen niet volledig worden ook dat gaat gecompenseerd. Optelsom tot een toespraak van secretaris-ge neraal Joseph Luns, een vlaggenpa- rade en het overvliegen van de mili taire vliegtuigen jard gulden. Dit bedrag is een optel- viui uc 50111 van wat voor en door de Ameri- moede lijk België ïanripn kaanse militairen wordt uitgegeven °P het ogenblik acnt lanaen, t*> snpipn Haf «r 4' Sft^BrItiÜv,Pa!?em!?t Brltse militair kapellen zullen dit troosteloze programma met marsmu- lard gulden wordt natuurlijk in de foegdheden behouden die mogelijk maken een effectief aal, industriëel en fiscaal be- voeren: 5. De Economische omwondenboe,dS"erop"het^ógênbük :en van het Gemenebest en op het NAVO-hoofdkwartier in Brus- sel „een zekere malaise" heerst, er worden gewaarborgd, 6. Geen gaat heel weinig om in dit sombere, m «isatie van de btw die Enge- betonnen barakkencomplex. ou verplichten een belasting in zelfs wat niet lang geleden nog een Hen op eerste levensbehoeften, brandende kwestie leek, het probleem deze landen aan deviezen in t laatje Om die reden zijn de andere Euro- vloeit. Een land als Noorwegen, pese NAVO-landen ook niet bereid heeft zelf een tekort op zijn mili- om zonder meer naar evenredigheid taire betalingsbalans met de VS, bij te dragen in het compenseren, van het totale tekort op de "militai- betalingsbalans" van de VS met militaire uitrusting kopen in Ame- Het is dus een misverstand te me nen dat de Amerikanen in het kader van de burden-sharing een soort be taling vragen voor hun bereidheid, om troepen in Europa te legeren. De hele zaak is louter een betalingsba- Amerikaanse militairen in lans-exercitie. Amerikaanse militai ren die in het buitenland zyn gele gerd, maar in dollars worden betaald doen in het buitenland uitgaven die zij anders in de VS zouden doen. Van Nederland, die of meer quit te spelen, dat wil zeggen dat zij ten behoeve van militaire uitrusting en dergelijke ongeveer evenveel in de VS besteden als door de aanwezig heid want, in dart, land zijn geen Amerika- de "deviezenwinst" die met nen gelegerd, terwijl de Noren wel de Bondsrepubliek op die manier cumulatie van de grote moei- van de burden-sharing" (de vercle- Europa. Er zijn landen, zoals ver- rika. maakt, wil Washington een flink deel terug. Zoals bekend heeft Kissinger al eerder voorgesteld de directeu ren-generaal politieke zaken van de negen regelmatig in de permanente Navo-raad (ambassadeurs) te laten deelnemen aan de besprekingen. Dat is tot nu toe één keer gebeurd. Erg gemakkelijk zal het probleem niet op te lossen zijn, omdat het uit eindelijk niet een kwestie is van procedures, maar van de vraag of het te verwachten valt dat een zich verenigend Europa op kardinale pun ten dezelfde houding zal als de VS. gesprek dat zijn land het bestand had aanvaard met dien verstande, dat Israël zich op grond van de VN- resolutie uit alle bezette Arabische gebieden terug trekt en de Palestijn se rechten waarborgt. 'Tot nu toe is de resolutie niet uitgevoerd, tenmin ste niet aan het Syrische front". "In feite poogt de vijand voordeel uit het bestand te trekken door meer ver sterkingen aan te voeren en zijn po sities aan de frontlinies te oonsolide- De Israëlische radio meldde giste ren dat de SyTiërs geholpen worden door eenheden uit Cuba, Marokko, Noord-Korea, Saoedi-Arabië, Koe weit, Algerije en de Palestijnse be- vrydingsorganisatie. Voorts had Syrië door de Russische leveranties weer zijn sterkte van voor de okto- ber-oorlog bereikt. Volgens de Is raëlische radio heeft Syrië nu 1900 tanks, 250 militaire vliegtuigen en een nieuw anti-luchtdoelraketsy- steem. In diplomatieke kringen in Damas cus heerst de mening dat Syrië er naar streeft het front langs de nieu we bestandslinie in het heuvelland van Golan "aan de gang te houden" om drie redenen: 1. Het Israëlische leger wordt er door gedwongen een hoge graad van mobilisatie te handhaven en dit be tekent voor Israël een grote finan ciële last; 2. De strijd dient als een waar schuwing voor Israël dat het zou kunnen komen tot 'n volslagen staat van oorlog als de Israëliërs zich niet uit de bezette gebieden gaan terug trekken, en; 3. Hij dient om druk te blijven uit oefenen op Washington en op minis ter Kissinger dat deze van Israël zo veel mogelijk concessies moeten zien los te la-ij gen. De voortdurende gevechten die nen wellicht ook, is men van oordeel om, militairen van de "harde lijn" in Syrië hun zin te geven en vooral de genen die de laatste tijd min of meer onomwonden te kennen hadden ge geven niet te vreden te zyn over het besluit van president Hafez Asad. ADVERTENTIE Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezen! Een weinig Dentofix - 's morgens op de gebitsplaat gestrooid- houdt Uw gebit onwrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroegere onge makken vergeten. Dentofix is verkrijg baar bij apotheken en drogisterijen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9