VISPRIJZEN IN IJMUIDEN WEER AAN DE LAGE KANT „Veen-lijk' was etalage-pop... Blokkade van alle water wegen wanneer gesprek met visserijminister Van der Stee niet bevredigend is DINSDAG 2 APRIL lö IJMUIDEN/KATWIJK Het was gisteren weer geen al te beste dag voor de vissers. De prijzen, die in de IJmuider vishallen werden neergeteld Waren bepaald niet best en met de Door Cees Combee vangsten had het hen vorige week ook al niet meegezeten. De prijzen voor schelvis zakten enorm in elkaar en ook voor koolvis en rondvis werd aan merkelijk minder neergeteld. Zo'n te rugslag in de prijzen kunnen de vis sers bepaald niet hebben. Juist daarin zit het probleem, waar mee de Nederlandse visserij te kam pen heeft. De vissers bepalen name lijk niet de prijs, maar de kopers aan de afslagen. Doorberekenen van olie- en andere verhogingen is er daardoor niet bij. Men moet maar afwachten wat het gevangen produkt opbrengt. Daarbij spelen vraag en aanbod, evenals op de bloemen- en tuinbouw veilingen. een belangrijke rol. De koolvis was gisteren niet min der dan f 10.- lager dan vorige week. Toen deed een kist van 50 kg van f 52.- tot f 48,- en nu kwam men niet verder dan van f 41,- tot f 39,-. Grote koolvis zakte per kist van 125 kg van f 150,- vorige week tot maar liefst f 102,- gisteren. Wel een verschil. Dit voorbeeld zou ook kunnen worden toegepast op andere vissoorten. Die lage koolvisprijzen waren er oorzaak van, dat de KW 41 „Elisabeth Christina" en de KW 74 "Tetman Hette" van de N-V. Visserij ^maat schappij "Kennemerland" in Katwijk aan Zee naar Cuxhaven uitweken om daar hun koolvis te verkopen. Het prijsbeeld in Duitsland lag na melijk veel gunstiger. Ook de kabeljauwvangsten zijn aan de matige kant. Bij de ruggen - 57.10- 0,3 oosterlengte - werd nagenoeg uit sluitend kleine schelvis en wijting aan boord gehaald. De VL 103 "Voorbode" met schip per Jacob Plug maakte daarop een gunstige uitzondering. Terugsto- mende van de visserij in de Noord werden bij de "ruggen" de netten uit geworpen om te trachten de ruimen geheel te vullen. Het resultaat was verbluffend. In een paar trekken werden 1700 prachtige kabeljauwen gevangen. Een buitenkansje voor schipper en bemanning. De kustvisserij was eveneens ma tig. Maar... ook hier weer uitzonde ringen, die de regel bevestigen. Visse rij blijft een wisselvallig vak. De ene keer is het raak en dan weer vangt men tijdens enige trekken nagenoeg niets. In de ouderdom van 71 Jaar is in IJmuiden overleden de heer W. G. Meyboom, oud-voorzitter-secretaris van de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen in IJmuiden. In de oorlog heeft hij een belang rijke rol gespeeld bij het verstrek ken van uitkeringen aan de achter gebleven betrekkingen van de opva renden van de visserschepen, die in mei 1940 op last van de Nederlandse regering naar Engeland uitweken. Na afloop van de tweede wereldoor log had hij een groot aandeel in de afwikkeling van de vergoedingen door de regering aan de van Enge land uit terugkerende vaartuigen. Volgens de voorlopige cijfers wer den in de week van 11 tot en met 17 maart 4048 vaten en 100 kg ge zouten haring uitgevoerd. Hiervan nam Katwijk er 1558 voor zijn re kening, Scheveningen 1468, Vlaarain- gen 994, en IJmuiden 10. In dezelfde weken van 1973 werden 5198 vaten geëxporteerd. Aan gerookte haring onder rijkscertifioaat werd in deze weken 15.851 kg uitgevoerd tegen 8583 kg in 1973. Het staat thans vast, dat de IJs landse regering zich bereid heeft verklaard de huidige visserijregeling met België voor het vissen in de wa teren rond IJsland te verlengen 13 november 1975. Ook in Bel klagen de vissers over de hoge prijzen en de slechte bevoorrai van de schepen door de oliems schappijen. In de haven van Oost de bijvoorbeeld wilden zij de uit Z brugge afkomstige vissersschei niet voorzien van de nodige olif naar de visgronden te kunnen varen. De tongvangstem door de B gische vissers in Het Kanaal den kleiner. Vorige week werd tn taal in Oostende 19000 kg aangevoi Geklaagd wordt over de gerij vangsten langs de Westkust. ALPHEN AAN DEN RIJN - Honderden nieuwsgierigen zijn gisteren afgekomen op die 1 april grap van het Alphens Dagblad (naar een idee van de Alphense voorlichtingsambtenaresse Gerrie de Jong, gepresenteerd in samen werking met prof. W. Glasbergen) Het in Zwammerdam gevonden "veen-lijk" van een 18 eeuwen ge leden verdronken Romeinse legio nair bleek inderdaad een gewone etalage-pop te zijn, met zwarte veter-schoenen aan zijn plastic voeten in plaats van half ver weerde sandalen. Maar zelfs bij het aanblik daar van ging het sommige volwassen bezoekers nog niet dagen. Een paar scholieren van de Ichthus mavo in Alphen gaven ook een pefeot staaltje komedie weg. In de vrije uren die ze hadden moch ten de drommen (in het middag uur) belangstellenden in groepjes van vier de kijkzaal van het "voormalige historisch museum" aan de Rijnkade 11 binnen. Daar, in een indrukwekkende sfeer van schemerlicht en een onbestemd lichaam op tafel door een kleed afgedekt werd na veel omhaal van woorden eerst de gebarsten en bruin gekleurde kop van "de Romein" getoond en vervolgens zijn alles-zeggende schoeisel. Hoe wel: er waren er nog bij die uit de droom moesten worden gehol pen. Foto Wim Dijkman Vooral voor de schippers-eigenaren, die nog niet zo lang geleden een nieuwe kotter hebbenlaten bouwenziet de toekomst er bepaald niet rooskleurig uit. Velen van hen staan al in de rode cijfers. HILLEGOM Juffrouw Boelens vierde in de Johan Friso-school haar veertig-jarig jubileum. Vrijwel alle onderwijs-prominenten van Hille- gom waren aanwezig op haar grote "schoolfeest", dat werd gevierd in de aula van de Vleugelschool. School hoofd Van Schalk sprak over haar als een voortreffelijk onderwijzeres, "die als een moeder is voor de kinde- Wethouder van der Vinne herin nerde de aanwezigen aan het feit dat hij bij het zilveren Jubileum van Juf frouw Boelens, ook al had gesproken, toen nog als voorzitter van het toenmalige Boaz-school-bestuur. Hij haaide vele herinneringen op van dat feest in 1959, waarna hij de "Juf" namens het gemeentebestuur harte lijk geluk wenste. De wethouder ver raste ieder door het opspelden van 'n eremedaille in goud, van de Orde van Oranje Nassau. Juffrouw Boelens werd verblijd met een enveloppe, ge kregen van het ministerie van on derwijs, en een televisietoestel. Het hoofd van de Boaz-school, J. Liezenga, sprak met enige spijt over het vertrek van Juffrouw Boelens van zijn school, indertijd: "Ik heb haar toen naar de Vincent van Gogh- singel laten gaan met het idee dat zal wel gauw terug zou komen". Vrijdagavond van zeven tot negen uur is er een receptie in restaurant "Sistermans" voor degenen die Juf frouw Boelens persoonlijk de hand willen schudden. IJMUIDEN KATWIJK SCHE VENINGEN Wanneer het aan de Urker vissers had gelegen zou er gisteren al begonnen zijn met pro testacties tegen het steunbeleid van het kabinet-Den Uyl. De overgro te meerderheid van de Nederlandse vissers wil echter eerst wachten op het resultaat van het "verhelde rend" gesprek, dat het bedrijfsleven vandaag in Den Haag heeft met mi nister Van der Stee (landbouw en visserij). De bewindsman zal dan uit de doeken moeten doen wat de re gering eigenlijk wil. Dat heeft hij toegezegd. Komt er geen bevredigen de oplossing, dan is het wel zo goed als zeker, dat de vissers niet alleen de monding van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland zullen blokke ren, maar ook de toegang naar het Noordzeekanaal bij IJmuiden en misschien zelfs de doorvaart naar de Helderse haven en de toegang tot de Scheveningse haven. Door Cees Combee Er werd gisteren in IJmuidense en Scheveningse vishallen en aan boord van de op lossing wachtende schepen uitvoerig gesproken over de negatieve uitlatingen van premier Den Uyl vorige week na het weke lijkse kabinetsberaad. Uit de ge sprekken, die het bedrijfsleven een dag of veertien geleden heeft ge voerd met minister Van der Stee en waarbij hem de ernst van de situatie in de Nederlandse zeevisserij ten gevolge van de onrustbarende stij ging van de olieprijzen van ongeveer f0,10 per liter in december 1972 tot f28,2 nu, onder ogen had gebracht, had men de indruk, dat de regering wel zou helpen. Uit de toelichting van Den Uyl heeft men echter duidelijk begrepen, dat niet zonder meer op financiële steun kan worden gerekend. Die uit spraak gold niet alleen de visserij, maar ook de tuinbouw. Heel erg kwalijk neemt men het de minister president, dat hij voor een eventue le steunverlening wil wachten op initiatieven van de Tweede Kamer. Weinig waarde "Van der Stee heeft voor ons als minister van landbouw en visserij, heel weinig waarde", stelde een kot- ter-eigenaar. "Wat Biesheuvel voor onze bedrijfstak heeft weten te be werkstelligen wordt door deze be windsman en door dit kabinet gron dig de grond in geboord. We zijn erg blij. dat de politieke partijen als CHU, VVD, ARP en KVP einde lijk aan de bel zijn gaan trekken. Voor ons en voor de tuinders. Mis schien haalt het wat uit en komt het kabinet terug van zijn heilloze weg". Krijgen de vissers niet hun zin gehoopt wordt op het terugschroeven van de olieprijs naar f0,18 per liter, omdat dan een redelijke exploitatie mogelijk is dan zullen acties niet uitblijven. Men hoopt echter, dat de deputa tie van het bedrijfsleven zich niet met een kluitje in het riet zal laten sturen en toch nog een accepteerba re steun of tegemoetkoming zal we ten te realiseren. Lukt dat niet dan gaan de vissers er fors tegenaan. Over wat er gaat gebeuren zwijgt men nog in alle talen. "Dat ziet men wel als het sein tot actie wordt ge geven", wordt geheimzinnig gezegd. Op papier Toch zijn we er achter gekomen, dat er op papier al een heel "strijd plan" rond is. Dat houdt niet alleen in de afsluiting van de Nieuwe Wa terweg, maar ook van de haven van IJmuiden met de doorvaart naar Amsterdam en mogelijk van Sche veningen en Den Helder. Het juiste tijdstip waarop alles gebeuren gaat is nog onbekend. "Heel snel als we geen hulp krijgen", kan men beluis teren. Dat snel zal dan vermoedelijk wij zen op het komende weekeinde. Het overgrote deel van de kotters en trei- lers is gisteren alweer naar gronden vertrokken en keert op vroegst vrijdag terug. Dan is meest voor de hand liggende, eerste de vangst wordt gelost en men daarna met lege schepen beg - aan de blokkade van de meest kwe bare toegangen tot Neerlands langrijkste havens. Het is de bed ling, dat een cordon van schei voor de mondingen zij aan zij vj anker gaat liggen, zodat er gal schip meer in of uit kan. Vast st dat nagenoeg alle reders en kottj eigenaren hun fiat aan deze „actj uit-nood" zullen geven. Vervalsing Acties van de Franse, Duitse I Italiaanse vissers hebben al duidef resultaat gehad, want de regering van deze landen hebben eieren hun geld gekozen en de vissers 1 belangrijke subsidie toegekend de stookolieprijs. Er is daardoor i concurrentievervalsing ontstaan nen de EG, waarvan de Nederla se reders en vissers de dupe dreig te worden. Doet de regering nij( dan staat wel vast, dat vele al kleine visserijbedrijven met{4( faillissement worden bedreigd, zijn momenteel reeds talrijke ne rederijbedrijven, die door gepleegde nieuwbouw in de rode fers staan .Fors zelfs. Rente lossing kunnen ze niet meer gen. "Geladen" zijn de Nederla: vissers gisteren en vanmorgen uit de visserij havens Schevenin IJmuiden, Urk, Den Helder al niet meer vandaan naar gaan. Om te vissen. Ze hopen, het gesprek tussen de minister bedrijfsleven toch nog een gunst resultaat zal opleveren dan uit woorden van premier Den Uyl worden opgemaakt. De vissers ven correct tot het laatste mon Maarwanneer het antwoord bevredigend is, slaan ze toe. Hard meedogenloos. Het water staat aan de lippen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4