'taatssecretaris wil serie iiationale landschapsparken Alleen meedoen als er •eële mogelijkheden zijn" In Zwolle: tweede moord in één week i ...en gisteren 'BNota nog deze zomer naar Kamer Gebrek aan discipline in leger TV morgén] 21 1Q (K) De 1 i97tfERPAG 30 MAART 1974 PAGINA 5 'tj ZWOLLE De Zwolse politie vermoedt, dat de 39-jarige Pieter Rossimgh in de nacht van vrijdag op zaterdag in koelen bloede met revolverschoten om het leven is gebracht. De man werd zaterdag ochtend omstreeks zeven uur in een sloot door een landbouwer ge vonden. Hij la® met zijn gezicht voor over in de modder en zijn lichaam vertoonde drie schotwonden. Eén kogel had zijn hart doorboord, 'n andere kogel was dwars door 'n long gegaan. Dit heeft de politie gisteravond meegedeeld. Om dit tweede misdrijf binnen een week in Zwolle dinsdag avond werd een pompbediende om het leven gebracht te kunnen oplossen, heeft de politie de hulp van het recherohebijstandsteam ingeroepen. Omdat het bijstands team van Overijssel Is ingescha keld bij de moord op een kleuter in Kampen, is nu het bijstands team van Gelderland aan de Zwolse politie toegevoegd. Met 30 man wordt getracht klaarheid in deze nieuwe moord te brengen. Het slachtoffer dat ongehuwd was en geen contacten met zijn familieleden onderhield zijn vader woont in het Friese OosteT- wolde, een zuster in Hengelo (O) keerde ruim drie Jaar geleden uit Australië terug, waar hij 14 Jaar lang als timmerman had ge werkt. Terug in Nederland leidde hij een zwerversbestaan tot hij tenslotte via een krankzinnig- heidsverkllaring in een psychia trische inrichting werd opgeno men. Eerst in Deventer, later in Raalte, waar hij een zekere be wegingsvrijheid genoot. De heer Rossingh, die werd ver pleegd in de psychiatrische in richting St. FranciscuShof in Raalte, verliet het tehuis vrij dagavond omstreeks zes uur om 'n avond in Zwolle door te brengen. Café-onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de man in de Zwol se binnenstad een aantal horeca gelegenheden heeft bezocht, maar uit 't onderzoek is tot dusver nog niet gebleken of hij daarbij in ge zelschap verkeerde. Op de plaats waar het slacht offer zaterdagmorgen werd ge vonden en waar de moord vermoe delijk is gepleegd, is vrij weinig verkeer. De politie heeft bloed in de Sloot en in de berm gevonden, maar het is nog duister hoe de man daar is terecht gekomen. GisteTavone heeft de recherche een uitvoerig buurtonderzoek ge houden waarbij zo'n 400 adressen werden bezocht. Het schijnt dat de bewoners van deze buurtschap schoten hebben gehoord. De politie heeft bovendien door de rijksluchtvaartdienst luchtfo to's van de omgeving, waar het slachtoffer werd gevonden, laten maken. WARECHT - 5 land een (orafgaand lefgebieden imenteren de praktijk te doemen op trottoir CRM-staatssecretaris Meijer wil dat er iin aantal nationale landschapsparken komen, aan de invoering daarvan zullen er enkele worden aangewezen, waar men zeil gaan ex- met de bestuursvorm in dat soort gebieden, blijkt een groot aantal technische problemen bij de voorbereiding van dit soort parken. gebied Waterland, ten noorden van Amsterdam, zou kunnen worden aan gewezen. Na halve fles rum Scholier duikt in leeg zwembad DEN HAAG Twee 17-jarige scholieren uit Den Haag hebben za terdag zodanig van hun vrije mid dag, het zonnetje én een fles met rum genoten, dat een van hen tenslotte een duik in het lege zwembad Zui derpark nam. Terwijl hij in het zie kenhuis Leyenburg werd behandeld, plaatsten agenten zijn vriend ter ont nuchtering in een cel. Daar werd hij later door zijn ouders afgehaald. De Jongens kochten zaterdag sa men de fles drank en klommen met dit geestrijk vocht over de mum- van het (gesloten) zwembad om er wat te zonnen. Onder invloed van het lekkere weer raakten zij echter al spoedig eveneens onder invloed, ter- Wijl ook hun overmoed steeg naar mate de fles leger werd. De scholie ren kwamen uiteindelijk in een der gelijke toestand, dat zij beiden beslo ten „te gaan zwemmen". Een van hen dook daarop het bas sin in, maar kwam daar tot de kei harde werkelijkheid dat er geen wa ter in stond. Het resultaat van de klap was, dat hij schaafwonden en ontvellingen aan gezicht, handen en knieën opliep en naar het ziekenhuis Leijenlburg werd getransporteerd Artsen lapten hem daar weer enigs zins op, waarna zijn ouder hem thuis met onder meer koffie weer wat op de been hielpen. fandaar dat we eerst enige prak- trvaring willen opdoen. Ik ver- it dat ik de Tweede Kamer nog zomer middels een nota hier- kan inlichten", aldus de staats- etaris zaterdag in Utrecht tijdens res over de veiligstelling van onale landschappen. Dit congres georganiseerd door de Utrecht- iologenverenlging ter gelegenheid haar vijftigjarig bestaan. Dlgens dr. J. Verhoeve, directeur- ïraal van het ministerie voor en tevens voorzitter van de 1972 werkzame interdeparte- tale commissie nationale parken landschappen, zal een nationaal Ischapspark minstens een gebied tienduizend hectare moeten om- ten. Hierin moet onder meer bos, arische grond en nederzettingen 'den geplaatst. Deze moeten qua uurlijke, landschappelijke en cul- •historische waarde één geheel vaatssecretaris Meyer pleitte voor nauwere samenwerking tussen arische organisaties en de na- 'ganisaties. Deze samen- noemde hij onontkoombaar, it pas dan de overheid finan- steun ter beschikking kan stel- Welke gebieden als „proefgebied" aangewezen kon hij nog niet Hij zei wel dat de mogelijk- aanwezig is dat bijvoorbeeld het j Blote Belg icon zonnebad DAM Een 34-jarige uit Ostende, die tegenwoordig pUJf houdt op een woonboot in de acht in Amsterdam, en r de indruk had gekregen dat is ter dam alles mag, is za terdag- g door die politie opgepikt, om- jhij doodgemoedereerd, languit en ielnaakt een zonnebad lag te ne- i op het trottoir van de Singel hoek van de Raadhuisstraat. 1 wat gewend nomen de meeste rbijgangers nauwelijks notitie van Slechts enkelen bleven staan 'laf te wachten wat er zou gebeu- J De Belg lag op een lange hand- 5 k met zijn hoofd op een kussen- I waaronder hij zijn klaren had bd. Eten half uur lang gebeurde 6 biets. Tot tenslotte een parkeer- 1 |hter, die het onderaanzicht van pp zijn zij liggende Belg de keel t uithangen. H^ belde de politie, de zonnebader wekte. "Ik had warm", zo verklaarde deze bij aanhouding. DUITSE TV (Reg. progr.: NDR: 9.30—10.00 Se- samstrasse. 1800 Ahol, Pacific Lady. Aan de vooravond van de lste april zijn de traditionele "Loeressen" uitgereikt. In de categorie "Humor en daad" viel de eer te beurt aan Joop Doderer voor zijn hele "Swiebertje"-oeuvre. Op de foto: links Yoka Berretty, die de Bronzen Loeres uitreikte aan Joop Doderer. Rapport over oefening "Big Ferro": Akt.) 19.20 Akt) 19.48 Intermezzo.) 20.00 Journaal en weer- ber 20.15 Akt rep. 21.00 V ragen- spei. 21.45 Dok. prgr. 22.30 Journaal, komm en weerber. 22.50 Zabltag. 0.15 18.25 Tekenfilmserie. 19.00 Journaal, i Cowboys leben langer: Gefahrllche DEN HAAG De Nederlandse sol daat zorgt slecht voor zyn wapens en uitrusting. De oorzaak: gebrek aan discipline. Dat is één van de conclu sies die men kan trekken uilt het rap port van (ex-legerkorpscommand'ant generaal Meijnderts over de vorig jaar in West-Duitsland gehouden oefening „Big Ferro" Minister Vredelingheeft het rap port op verzoek aan de Tweede Ka mer verstrekt. Een aantal Kamer leden had de oefenende onderdelen bezocht. De inzet van de soldaten bleek vol gens het rapport van Meijnderts als geheel tijdens de oefening niet min der dan in het verleden het géval was. Niettemin moet volgens hem worden geconstateerd, „dat de gerin gere appreciatie van discipline in de Nederlandse samenleving er mede toe heeft geleid, dat de nauwkeurigheid in vele kleine zaken (zoals de zorg voor persoonlijke wapens en uitrus ting en het daaraan bestede dagelijk se onderhoud) beneden 'n aanvaard baar peil Is geraakt. Meijnderts vindt dat de „geveclhts- drill" op het laagste niveau de aan dacht moet blijven krijgen; vlekke loos uitvoeren van beveiliging, ca mouflage, sporendiscipline enz. Een vergelijking met de deelnemende bui tenlandse eenheden viel volgens hem niet altijd in ons voordeel uit. De terugmars was ook minder verzorgd D'óó-hoofdbestuur over gemeenteraadsverkiezingen: EN HAAG Het hoofdbestuur D'66 vindt dat de afdelingen van partij alleen aan de komende eenteraadsverkiezingen moeten doen als daarvoor klemmende reële mogelijkheden aanwezig In een zaterdag uitgegeven ver ing zegt het hoofdbestuur dat de ondelijke beslissing over het al niet deelnemen aan de verkie- en bij de afdelingen zelf ligt, ir het wijst erop dat bestudering de uitslag van de provinciale sta- erkiezingen als conclusie geeft, er voor D'66 in het algemeen wei- bemoedigende vooruitzichten verklaring werd uitgegeven, omdat het niet mogelijk is om voor 29 mei een algemene ledenvergade ring bijeen te roepen waarop zou kun nen worden gesproken over het al dan niet deelnemen aan de verkie zingen. Oud-voorzitter en thans lid van de Tweede Kamer Beekmans vindt echter dat zijn partij niet aan de komende verkiezingen moet mee doen. Hij zei dit zaterdag in het Va- ra-radioprogramma "In de rooie haan". Hij pleitte voor een nauwe samenwerking met de PvdA en al leen het wetenschappelijk bureau van D'66 zou moeten blijven bestaan zolang de partij als rechtspersoon be sbaat. In werkgroepen zouden de D'66-ers kunnen blijven functione ren om aldus pressie op politeke partijen te blijven uiiboefenen. De uitslag van de vorige week ge houden verkiezingen heeft volgens Beekmans duidelijk gemaakt dat de kiezers de PvdA als dé progressie ve volkspartij zien. Dit blijkt zijns in ziens uit de geweldige doorstroming van D'66 naar de PvdA en het ge ringe aantal vaste kiezers bij de PPR. Hij verwachtte dat ook de PPR zal teruglopen. "Wij hebben het niet kunnen waarmaken. Van profclub is D'66 te ruggevallen tot een wat armzalig amateurisme. Dat is nu afgestraft" aldus Beekmans, In hetzelfde radioprogramma zei de vorige partijvoorzitster Ruby van der Scheer dat op dit moment de vraag over het al dan niet opheffen van de partij ondergeschikt is aan de vraag wat men met de komen de verkiezingen moet gaan doen. Zij verwachtte wel dat vele afdelingen zullen besluiten om maar niet mee te doen. Zij meende wel dat de D'66- Tweede Kamerleden op hun plaats moeten blijven zitten. "Pas aan het einde van de rit ik hoop over drie jaar zullen zij verantwoording moeten afleggen over het door hen gevoerde beleid. Pas dan ook is het tijd om "adieu D'66" te zeggen, als dat zou moeten"* zo meende zij. dan de heenmars. Naast vermoeid heid wijt de generaal dit ook aan gehrek aan (zelf) discipline. Historicus prof. Rogier overleden NIJMEGEN (ANP) De befaam de historicus prof. dr. L. J. Rogier is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het medisch centrum Dekkers- wald te Nijmegen overleden. De oud hoogleraar in de sectie geschiedenis aan de katholieke universiteit be reikte de leeftijd van 79 jaar. Ludovicus Jacobus Rogier, Rotter dammer van geboorte, begon z'n loop baan, eveneens in de Maasstad, bij het lager anderwijs, waarna zijn be noeming volgde tot leraar Neder lands aan de gemeente-h.bs. in Rot terdam. Zijn grote belangstelling voor geschiedenis bracht hem tot zo grote wetenschappelijke verdiensten dat de katholieke universiteit te Nij megen de heer Rogier in 1947 ter ge legenheid van het vijfde lustrum het eredoctoraat in de faculteit der let teren en wijsbegeerte verleende. Kart daarop volgde zijn benoeming in Nij megen tot gewoon hoogleraar in deze faculteit met als leeropdracht vader landse en algemene geschiedenis der nieuwere tijden. Een stroom van publikaties van zijn hand is in de loop der Jaren versohenen. Het bekendste is de ge schiedenis van het katholicisme in noord-Nederlanid in d16de en 17de eeuw. Ook na het afscheidscollege van prof. dr. Rogier in 1964 is zijn pen in beweging gebleven. Zijn laat ste werk, inleiding op het gedenk boek ter gelegenheid van het in mei te vieren tiende lustrum van de katholieke universiteit te Nij megen, heeft deze markante weten schapsman voor zijn heengaan vol tooid. Hij was adviseur van geschied schrijver dr. L. de Jong bij zijn werk over de tweede wereldoorlog. Prof. Rogier werd onderscheiden met het ridderschap in da Neder landse Leeuw. NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 Tweekamp, kwis voor middelbare scholieren (NCRV) Het team van de Christelijke Scholengemeenschap in Emmeloord komt vanavond uit tegen dat van het Wil lem de Zwijgerlyceum in Bussum 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Muziek in uw straatje (NCRV) Gerard van den Berg vervult weer met medewerking van een groot aantal artiesten de muzikale i de kijkers 21.10 Vidocq, tv-serie (NCRV) 22.05 Ander Nieuws (NCRV) 22.30 Geestelijke liederen (NCRV) 22.45 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Toppop (AVRO) 19.30 Het Ziekenhuis (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De stille kracht, tv-spel, deel 1 (AVRO) 21.50 Televizier Magazine (AVRO) 22.40 Journaal (NOS) Ik las in deze week dat in het bejaardentehuis Maranatha in het Overijsselse Rijssen televi sie niet getolereerd wordt door het streng-gereformeerde be stuur. Ook andersdenkende in- wonenden moeten hun toestel laten verzegelen, wamt er heerst veel geestelijke wreed heid in die kringen. Wat hebben de bewoners van Maranatha nu eigenlijk gemist dit weekeinde? Onder meer ge zang 184 uit het liedboek der kerken, een concert van Tele- mann, de Vesper, het dierenle ven in een moeras, de minister van Buitenlandse Zaken, jonge mensen op weg naar het con certpodium, een verhaal uit het oude testament, een discussie over de vraag „ligt het geluk voor het grijpen?" en een uit zending over huisvesting van bejaarden. Vooral voor het laatste zal het bestuur van Maranatha be ducht zijn geweest, want het betrof de humanistische stich ting huisvesting bejaarden, en dat zijn goddeloze bejaarden die elke avond in een heksen kring rond het tv-toestel dan sen. Overigens zal het bestuur van het bejaardentehuis zijn opvatting bevestigd hebben ge zien bij zulke verderfelijke pro gramma's als Mik en Meneer gaat op jacht, waarin Jolijt en overspel de boventoon voerden. „Meneer op jacht" is een van de bekendste kluchten van Feydeau, een veel gespeeld stuk dat in 1961 door de Nederland se comedie met Kitty Janssen en Jan Teulings in dezelfde rollen al werd opgevoerd, toen onder regie van Fons Radema kers. Zaterdag had Henk Rig- ters de regie. In 1961 speelde hij de rol die zaterdag door Pieter Lutz werd gespeeld. Guus Oster speelde toen de rol van Coen Flink, Mien Duy- maer van Twist de rol van Wiesje Bouwmeester. Ook het Nieuw Rotterdams Toneel nam dit stuk. in 1961, op het repertoire, met Wim van den Heuvel en Lies Fran ken in de rollen van Coen en Kitty, maar weer met Pieter Lutz in de rol van Duchotel, terwijl Elly van Stekelenburg de rol van Mien en Wiesje speelde. Is het niet verwonder lijk (is het toneel geen mira kel, bedoel ik) dat zulke uit eenlopende figuren als Coen Flink en Guus Oster, of Elly van Stekelenburg en Wiesje Bouwmeester, of Kirtrty Janssen en Lies Franken, toch dezelfde rollen kunnen spelen, of menen te kunnen spelen? Jazeker, dat is een van de wonderen van de toneelspeelkunst. Zaterdagavond vochten Max van der Stoel en Tom Okker om de voorrang. Tom Okker, van al onze hoofdschuddende landgenoten ongetwijfeld de bekendste, had van de twee de langste adem. Met zijn gewicht van 68 kg (precies 4 kg per gewonnen set, en 5.23 kg per verloren set, waaruit blijkt dat hij de finale won) veroverde hij een dollar en 10.000 pla quettes - of andersom, daar wil ik vanaf zijn. Doordat hij de eerste twee sets maar matig op dreef was, werd het een spannende partij, waarmee de AVRO eer inlegde Wel werd alles eraan opgeof ferd. Willem Duys kon geen jonge mensen naar het con certpodium begeleiden omdat hij Tom Okker naar het ere- platform moest praten, en het Humanistisch Verbond moest een half uurtje wachten, om dat zoiets „all in the game" was, zoals de omroepster zei. In Bellevue werd onze minister van Buitenlandse Zaken geïn terviewd door Henk Neuman. In plaats van telefoontjes, die toch moeilijk te verstaan zijn, had men nu een drietal state ments van bekende Nederlan ders op film gezet, te weten van politiek-tekenaar Opland, van stukjesschrijver Carmiggelt en van Navo-baas Luns. De laatste als oud-chef van Van der Stoel, toen deze nog staatssecretaris was. „Heeft Van der Stoel gevoel voor hu mor?", werd aan Luns ge vraagd. „Dat is niet het eerste wat aan hem opvalt", zei Luns (met gevoel voor humor). „Maar hij heeft wel een pas sief gevoel voor humor, hij ap precieert een goede grap". Voor het overige vond hij Van der Stoel een man met een enorm fatsoensstramien. NICO SCHEEPMAKER MAANDAG 1 APRIL NA 18 UUR 15.15 (S( Licht Nws. 18.11 Radiojour- zicht: gewijde muz. lè.00 Nws. 16.03 Klankbord 16.10 (S) Eigenwijs: voor kleuter en kind 16.30 (S) Jeugdtoer. Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Harm. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: beweeg., en Fanf. in Nederl. en Eur. 19.30 (S) progr. voor beweegl. mensen 17.55 Muziibas. 20.00 (S) Vrijspraak: jour- Med. nalisten Interv. door henzelf gekozen HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord 7.07 (S) Badinerleklass. m/uz. (7.30 Radiohournaftl" NOR* Nws., 7.417.50 Echo). 8.24 Overweg Radiojournaal. NOS:' S.*> sShSSrfito 10.00 Wereld om ons heen: lnf. rubr. 10.20 (S) Aubade: klass muz. met Nws. 11.00 Gebakjes en slechtzienden 22.25 Ultz. zonder Naain. NOS: 22.3 (S) NOS-Jazz Jazz in Aktie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 (S) NCRV Combo Cor ner. 18.19 Ultz. v d. P.S.P. 18.30 Nws 18.41 Toelicht, bij het nws. 18.48 (S) Met uw instemming: lied v. d week. 19.00 (S) Vincent van Gogh. 19.30 (S) Literama: kron. over boeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Facetten v. d. bevrijding: De pijn land; 12.26 Med. t.b.v. land- bouw. 12.30 Nws. 12.4112.50 33 he—,vLraruV1. N*. 1.10 (S) Dichte is luisteren 1700 Vrhn mo.4. aar. 1 ^Cn°' delen. 23.55 (S) Pianorecital: klass. Plaatjes v.d. pep HILVERSUM III •VARA: 7.02 Eddy Becker 9.03 (S) 23.55-24.00. Nws. HILVERSUM D.06 Take the 22.55 Med. 23.02 (S) Vanavond laat. var. visite 14.03 Eddy Becker 15 Drie-draai. 16.03 (S) Mix. Nederland I NOS: 18.45 (K) Ti-ta-tovenaar. 18.55 (K) Journ. KRO: 19.05 (K) DINSDAG 2 APRIL VOOR 18 UUR HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Radiojournaal daag.^2.*55*-mTÓ0IkTJourn. Amerika. NOS: 22.40 Den Haag 7.20 (S) Dag met een gaatje (8.00' Nws. 8.11 Radiojournaal) 8.50 Mor genwijding 9.00 (S) Mod. kamermuz. Nederland II— (9.35 Waterst.) 10.00 (S) NOS: 18.45 (K) Ti-ta-tovenaar. V.d. kleuters 10.10(S) Arbeidsvitami- i8.55 (K) Journ. VARA: 19.05 <K) nen (11.00 Nws. 11.0311.05 Radio- De Stratemakeropzeeshc- journaal) 11.30 (S) Rondom Twaalf: Guyana waterland, een uur allerlei voor iedereen met o.m. Groenteman, Paris vous Parle en 11.55 Beursber. Overheidsvoorl. 12.30 20.00 (K) Journ. VARA: 20.20 (K) De" kinderliedjes 13.00 ter het Nieuws. NOS: 22.55 (K) Journ. £»o. 13.11 Radiojournaal 13.21 (S) TELEAC: 23.00-23.45 (K) Beton Trio Bonsel: klass. en hedend. muz. herh. les 6.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5