Bertrand Russell tribunaal klaagt 1 Z.-Amerika aan Henry Kissinger is hertrouwd „Belastingschuld van Nixon: ruim miljoen gulden Epidemie dreigt in Z.-Brazilie BraziliëChili en Uruquay Engeland ontkent einde Concorde Veiligheid luchtvaart door Nixon aangetast Geheim huwelijk verrast Amerikaanse pers ROME (AFP/ANP) Het (tweede) internationale Russell-tribunaal, dat zich bezig houdt met schendingen van de mensenrechten in Latijns-Amerika, is in Rome geopend. Het behandelt drie aanklachten tegen Brazilië, Chili en Uruguay. De eerste aanklacht werd uitgesproken door de oud-gouverneur van de Braziliaanse staat Pernambuco, Miguel Arrais, die na de staatsgreep in Brazilië veroordeeld werd en in bal lingschap in Algerije leeft. Arrais beschuldigde de Braziliaanse regering ervan martelin gen tot „een dagelijkse praktijk" te hebben gemaakt, die niet slechts wordt uitgeoefend door bekende organisaties zoals de commando's van Defensie, maar ook door dergelijke groepen als de „Brigades des Doods". Over Chili sprak Carlos Vassallo. congreszaal in het universitaire cen- oud-ambassadeur van de regering- trum bijeen zijn en getuigenissen ho- Allende In Rome, over „het despo tisme, de genocide en de terreur" waarop de Junta in Santiago steunt. De regering van generaal Pinochet, liaanse senator onwettig door haar oorsprong en Basso, bestaat uit haar daden, schendt de rechten documenten in ontvangst i De Jury, onder leiding van de Ita- Jurist Lelio vijftien-tal bekende personen, onder wie de door haar concentratiekam- Franse Nobelprijswinnaar Alfred pen. terechtstellingen zonder nis. geraffineerde en moderne mar- telwijzen. Uruguay werd aangeklaagd door Kostler, Francois Rigaux. directeur van het instituut voor Internationaal Recht van de Universiteit van Len de Zuidslavische schrijver Wla- senator Miguel Michelini, die in dimir Dedijer, de Columbiaanse schrijver Garcia Marguez, de gees- gelijke Georges Casalis, prof. Ben- gemaakt, marteling om inlich- Jean Paul Sartre, die wegens ziek- tingcn te verkrijgen, te straffen, te te niet kon komen, is gekozen tot wreken, te verijdelen een geor ganiseerde actie, waarbij de beul to- leden taal straffeloos is. Alle drie laakten het optreden de Amerikaanse economische groe pen in hun landen en het „neo-im '-voorzitter van het tribunaal. Ere- de Jury zijn onder meer Allende en de bekende Franse theoloog Chenu. Het tribunaal wordt ook bijge woond door zes Nederlanders onder President pleegde fraude perialisme" dat zich daar ontwik- leiding van Novlb-directeur SJef LOS ANGELES (UPI) De com- kelt. Het tribunaal heeft enige tijd Theunls. voor zitter van de Neder- missie van het Amerikaanse Con- geleden de betrokken regeringen uit- landse steungroep voor het tribu- gres die een onderzoek instelt naar Bertrand Russel genodigd zich te verdedigen, hebben niet geantwoord. Het tribunaal zal tot 6 april in t In brief aan de voorzitter het tribunaal heeft de interna- 'n verslag publiceren waaruit nen nooit meer mogen toestaan dat zulk een groep de gang van zaken - bij nationale verkiezingen bepaalt. de belastingaangiften van Nixon Ford sprak ongeveer 1000 Republi- zal naar men verwacht woensdag keinen uit het midden-westen toe Weer overstromingen tionale vredesbeweging „Pax Chris- blijken dat de president ti" meegedeeld bereid te zijn met het schuld van ongeveer tribunaal samen te werken. Tot deze gulden heeft medewerking werd besloten tijdens een ontbijtbijeenkomst. Hij zei dat de Republikeinse partij - grote les had geleerd van de Wa- dat hij belasting- tergate-affaire„Dat de normale par- HUg het tijorganisatie het instrument moet fraude heeft gepleegd door ontmoeting vorige maand tussen doen van een onjuiste aangifte. Dit zijn voor het voeren prof Basso en het bestuur van Pax wist de Los Angeles Time zaterdag kiezingscampagnes" de kardinaal te melden. Het blad zegt Christi ander leiding Al f rink. Het eerste Russell-tribunaal werd in Zweden en Denemarken gehou- den en handelde kaanse optreden in Vietnam. „Als er nog klieken of ambitieuze ander te heb- amateurs zijn die politieke campag- in kringen die in Pes willen leiden, dan zou ik zeggen krijgen laat de Democraten namese stellingen in de corridor ten RIO DE JANEIRO (Reuter) de officiële autoriteiten dit weekein- noorden Sutgon zwaar onder In het zuiden van het door de zwaar- de kwijt wilden was de mededeling vuur genomen' En etc- watersnoodramp uit zijn geachte- dart; in 't noordoosten, Mato Grosso, maal hebben zij op nog geen 50 km denis getroffen Brazilië is het water de zuidelijke staten en noordelijk ten 2111(1611 van de Vietnamese hoofd- Deze is volgens de L. A. Times en weekeinde gaan zakken, doen uit Para het aantal vluchtelingen is toe- stad 2ware Russische 130 km-kanon- verscheidene weken bezig met een het noorden van het land komen be- genomen. pen gebruikt. Het was de vierde ach- onderzoek naar onrechtmatigheden contact met de onderzoekcom- het Ameri- staan. De commissie zal geen volgende keer." aldus Ford. Ford aanbeveling doen een gerechtelijke begon zijn toespraak met te zeggen vervolging tegen Nixon wegens be- dat bem was gevraagd niet over Wa- Strijd in Vietnam Communistische lastingfraude in te stellen omdat dit t€1"gal« te spreken maar dat hij dat strijdkrachten, die schieten vanui t volgens de commissie buiten haar k°cl1 wilde doen. Hij verklaarde dat bases in Cambodja, hebben Zuidviet- competentie valt. aldus de L.A. Ti- het comité voor de herverkiezing „die ies. griezel" erin geslaagd was Nixon de eerste beslUsingovergerechteiyice JEJ2J JS SKJÏÏÏ'J?*? ..f vervolging van Nixon dient te wor den genomen door de belastingdienst. i de hon derden prachtige foto's die de Amerikaanse ruimtesonde Mariner-10 het afgelopen weekeinde van de kleinste planeet van ons zonnestelsel, Mercurius heeft gemaakt en over een afstand van 150 mil joen km naar de aarde heeft geseind. Het landschap van Mercurius, loaarvan tot dus ver vanaf de aarde slechts vage contouren werden waar genomen ter grootte van aardse continenten, lijkt ver rassend veel op dat van de maan: ontelbare grote en kleine kraters, bergruggen en kloven en voorts ook "maria" of (droge) zeeën zoals die op de maan voorkomen. De kra ter links boven het midden van de foto heeft een dia meter van circa 12 kilometer. Metingen in de buurt van Mercurius hebben aange toond. dat de planeet wellicht een tot dusver onbekend klein maantje heeft. Voorts heeft men een ijle atmosfeer waar genomen, o.m. bestaande uit waterstof, helium, argon en neon. Inmiddels zijn de instru menten van de Mariner uit geschakeld omdat de tempe ratuur te hoog opliep. Maar het voornaamste werk is met volledig succes uitgevoerd en wellicht kunnen de instru menten later weer ingescha keld icorden. MAANDAG 1 APRIL 197' LONDEN (AP) Engeland heeftj besloten binnen drie maanden alls werkzaamheden aan de Concorde, '3 supersonische straalvliegtuig dad door Engeland en Frankrijk words gebouwd, stop te zetten, aldus heefL The Observer gisteren gemeld. Volgens het blad, dat zijn bronnen niet noemt, is dit de werkelijkheid achter de aankondiging dat Engeland cn Frankrijk een nieuwe studie zuil leu wijden aan het gezamenlijke prol ject. f Sir Edward Tompkins, de Britse^ ambassadeur in Frankrijk, heeft dfl berichten echter ontkend, aldus hebl ben zegsüeden van het Franse mi-L nisterie van Vervoer gisteren be-T" kend gemaakt. Tompkins zou uit naam van de Engelse minister van vervoer Antho ny Wedgwood Benn tegenover de Fransen hebben verklaard dat hel f artikel in de „Observer" over de stop zetting van het Concorde-project volledig ongegrond was en dat het officiële standpunt van de Britse) regering, zoals onlangs naar voreh gebracht tijdens besprekingen tijdens-r de betrokken ministeries, ongewijzigd is. p |o Scandinavië overweegt erkenning van Guinee-Bissau STOCKHOL (Reuter) De Scan-p dinavische ministers van Buiten-!1 landse Zaken zullen op hun bijeen-l11 komst van 4 en 5 april in Kopenha-P gen overwegen of ze zullen overgaan p tot diplomatieke erkenning van zogenaamde republiek Guinee-Bis-F sau in de Portugese provincie in Afri-P ka. zo heeft het Zweedse ministeriel} van Buitenlandse Zaken gisteravond" bekendgemaakt. Stockholm verleent weliswaar po-| litieke en economische steun de opstandelingen in Guinee-Bissau,p maar wil niet alleen tot officiële er-J kenning van hun regering overgaan. P1( Over de zaak is ook voeling geweest^ met Den Haag. daar aan toe, het is mogelijk dat der de hulp van het comité Nixon misschien nog wel een grotere winning zou hebben behaald. Bezorgd De Verenigde Staten heb- Californië. Mocht het tot die na overstromingsrampen volgen ben hun ernstige bezorgdheid uitge- volging komen, dan staat Nixon ric .ten over nieuwe overstromingen. Intussen zijn de strijdkrachten en tereenvolgende dag van Tien provincies zijn nu tot ramp- federale gezondheidsautoriteiten eer gebied verklaard. Duizenden mensen vertwijfelde wedloop met het epide- worden vermist en honderden zijn in miegevaar begonnen. Epidemieën haastig gedolven graven ter aarde besteld om het risico van epidemieën zo klein mogelijk te maken. Volgens offioeuze schattingen be draagt het aantal mensen dat dak loos is circa een kwart miljoen. De hulpverlening werd gisteren in i. rtrfM bij de aangifte, die overigens niet °,ie voor Israël Israël heeft ruim «Li!? gebied' dat CambodJa door de president zelf is gedaan, voldoende olie. maar onvoldoende door zijn belastingadviseurs in tankopslagruimte. Mosje Bitan, di- Volgens Britse „Observer": het eerst tot president f kosten vaak meer mensenlevens dan drukt de ramp zelf. Jet-Unie Reusachtige Hercules-transport vliegtuigen vliegen af en aan o hulppakketten aan parachutes boete van 50 procent boven het schuldigde bedrag te wachten. verzoek van de Sow- Australië in dit land een wetenschappelijke basis te mogen in richten. De Australische regering raid Ford heeft overigens het comi- !r- reoteur van Israels Paz OLLL Co. LONDEN (Reuter) Het Britse Nixon en zegt dat Israël voor het uiiübreiken zondagsblad Observer schrijft dat werd gekozen, de Amerikaanse lucht-1 >r- van de oktoberoorlog een grote hoe- er verontrustend bewijs ontstaat die vaartdienst (FAA) radicaal zijn po- Ln veelheid olie heeft gekocht die tijdens doet veronderstellen dat de maatsta- litiek heeft gewijzigd. De dienst, die y L- heeft het in februari gedane laag te werpen. De pakketten bevat- zoek nog in overweging. In die maand het bijzonder geconcentreerd op het ten tenten, voedsel en medicijnen af- bezocht een Sowjetrussische weten- garde komstig van zendingen uit Europa. schappelijke delegatie Australië. dichtbevolkte dal van de Tocantins- rlvier, in de noordelijke staat Para, mad at de gouverneur bekendgemaakt had dat eenderde van het dal, met zes steden, onder water staat. De burgemeester van Tubarao, een 70 000 inwoners tellende stad in de zuidelijke staat Santa Oatarina, deelde mee dat meer dan 200 slacht offers in massagraven waren begra ven en dat 1500 mensen worden ver mist. Toen hij dit via de radio be kendmaakte kon de burgemeester zijn emotie niet de baas en brak hij in tranen uit. Duizenden inwoners van Tubarao. •eens een bloeiend agrarisch centrum, probeerden zondag het rampgebied te verlaten nadat de militaire autori teiten hadden opgeroepen de stad te evacueren, waar de kathedraal tjok vol was met vluchtelingen die door religieuzen van voedsel werden voor zien. De Braziliaanse regering heeft een hulpprogramma op touw gezet waar bij vrijwilligers en militairen zijn in geschakeld om voedsel en medicijnen naar de getroffen gebieden te bren gen. De geschokte bevolking schenkt Het was Nelson Rockefeller, oud- van Hollywood-sterretjes. Zij zijn hiervoor voedsel en kleding. gouverneur van New York en werk- zelfs nog grotere ego-maniakken dan De regering geeft geen cijfers over gever van Kissingers verloofde, die ik ben. Zij praten voortdurend over het aantal slachtoffers, kennelijk om met de bekendmaking was belast, zichzelf en ik hoef niet over mijzelf paniek te vermijden. Het enige dat Rockefeller onderbrak zijn toe- te praten". spraak tot Republikeinse leiders in Nancy Maginnes is in elk geval wel fjf nieuwe steden Langs de 880 km Chicago om kortweg te zeggen; "Ik een intelligente vrouw. Zij komt uit route van de elektriciteitskabels tus- heb een nieuwtje voor u. Kissinger de Newyorkse society en werkte bij sen de Cabora Bassa-dam in Mo- vandaag in het huwelijk getreden de televisie en voor public relations, zambique en Zuid-Afrika zullen vijf met Nancy Maginnes. Sedert 1964 was zij adviseuse voor nieuwe steden worden aangelegd, al- De Amerikaanse minister van buitenlandse politieke aangelegen dus bericht de South African Press Buitenlandse Zaken en zijn echtge- heden van Rockefeller. Zij werd dat Association uit Beira. Zuid Afrika zal note waren toen al voor een tien- op aanbeveling van Kissinger die binnenkort ruim zes miljoen Rana daagse huwelijksreis naar Acapulco haar als leerlinge twaalf Jaar gele voor de bouw van de steden beschik- Mexico vertrokken. Nog vrijdag den op de universiteit van Harvard baar stellen. De steden zullen be- had Kissinger verslaggevers toe- had gehad. Toen Kissinger de af- De Amerikaanse vice-president Ge- de gevechten werd geleverd. De leve rancier van deze olie is onbekend. Vijftig procent van Israels oliebe- hoeten is afkomstig uat de velden van Adoe Rodeis in de Sinaiwoestijn, diie Israël in 1967 veroverde. WASHINGTON (AFP/UPI) Amerika's minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger heeft het afgelopen week einde weer eens voor een donderslag bij heldere hemel gezorgd door op een volkomen onverwacht moment in het huwelijk te treden met de 39-jarige Nancy Maginnes. De bekendmaking van het huwelijk, zaterdagochtend, had op de krantenredacties in de Verenigde Staten hetzelfde effect als drie jaar geleden de mededeling dat Kissinger een geheim bezoek aan Peking had gebracht. woond worden door het onderhouds personeel en politie en soldaten die de lichtkabels zullen beschermen te gen sabotage. Kissinger - Da jan De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft zaterdag ochtend de vrijdag begonnen bespre- gezegd hen minstens een paar uur gelopen herfst in het Newyorkse ste- van tevoren op de hoogte te stellen, delijk museum het corps diplomati- als zijn vakantiereis naar Mexico 'n que van de Verenigde Naties en de huwelijksreis zou worden. aan de Algemene Vergadering deel i veiligheid in de wereldlucht- in feite geleid wordt door een poli- I vaart zijn aangetast als rechtstreeks tiek benoemde van het Nixon-be-p gevolg van de strijd om de presiden- wind, heeft in toenemende tiële macht in de Verenigde Staten, toezicht op de veiligheidsmaatstaven pi In het bericht uit Washington uitgeoefend door „gentlemen's agree- wordt gezegd dat sedert 1969, toen ments" met vliegtuigbouwers in plaats van het geven van opdrach- ten tot wijzigingen van ontwerpen, bekend als luchtwaardigheidsricht lijnen. In het geval van de Turkse DC-10 1 die drie weken geleden bij Parijs verongelukte, waarbij omkwamen, werd een wijziging volgens zulk een „agreement" vraagd werd, niet uitgevoerd ofschoon J' de bouwers zeiden dat dit wel gebeurd. Volgens de Observer aanvaardde L de F.A.A. gemiddeld ruim 90 procent fa, van de aanbevelingen van het bureau |hi voor de veiligheid in de luchtvaart. Sedert president Nixon werd geko- zen, daalde het gemiddelde tot ca. c 60 procent. 11 China weigert j~ beschimmeld graan uit VS. NEW YORK (Reuter) China heeft enkele transporten Ameri- M kaans graan geweigerd en geëist dat F de handelaren betalen voor de terug- i reis omdat de zendingen besmet zou den zijn met de t.c.k. schimmel, zo I heeft het Amerikaanse weekblad Newsweek gisteren bericht. In Washington is volgens Newsweek "met tegenzin" toegegeven, dat drie transporten van ongeveeer 60.000 ton beschimmeld zouden kunnen zijn dat luidde: "De weduwe Albert Bris- verzocht de bekendmaking te doen, T.C.K. kleurt 't graan donkerbruin en doet er een onplezierige geur van afkomen. Maar de Amerikaanse regering heeft China wetenschappe lijk bewijsmateriaal getoond dat Henry Kissinger en de blonde concludeert tot schadeloosheid van receptie gaf tol Maginnes maakt het huwelijk be- tot de Republikeinse leiders. Toen Nancy Maginnes, die zaterdag in het beschimmelde graan De 50-Jarige dr. Kissinger had nemende ministers-- - t - tot zijn genoegen - de reputatie dat ter gelegenheid van zijn benoeming kend van haar dochter Nancy Sha- Rockefeller zeer verbaasd was, het geheim zijn getrouwd. hij van vrouwen hield. Zijn naam tot minister van Buitenlandse Zaken ron met Henry Alfred Kissinger te vroeg Kissinger: "Had Nancy het je werd in het verleden in verband ge- was Nancy Maginnes gastvrouwe. Se- Arlington, Virginia, 30 maart 1974. kinken met dé Israëlische minister bracht met filmster Jill St. John, dert die tijd werden zij vaak in el- Kissinger had Rockefel>r precies van Defensie Mosje Dajan voortge- Claire Bloom en Samantha Eggar. kaars gezelschap gezien. een week tevoren gevraagd diens pri- zet. Vrijdag had Dajan aan Kissin- Zelf zei hij hierover: Na mijn werk De donderslag bij heldere hemel vé-vliegtulg te mogen lenen voor zijn ger medege)deeld hoever Israël be- poog ik een mooie vrouw in mijn van Rockefeller werd gevolgd door vakantie naar Acapulco. Maar reid is zich terug te trekken in de gezelschap te hebben indien moge- een laconiek communiqué bruidegom, zijn zijn eerste huwelijk en Carlyle Maw juridisch adviseur van het State De- Bij de huwelijksplechtigheid slechts aanwezig de moeder van de gegeven waarbij ook de kroniek- stok het had niet gezegd dat hij zou trouwen, bruid, een van haar drie broers, de schrijver Joseph Alsop aanwezig lisme' Newsweek schreef dat het mlniste- fr rie van Buitenlandse Zaken in Was- dochter uit hington nu vreesde dat "radicale" fe Chinese regeringskringen het wijt van T.C.K. in Amerikaanse Golan-heuvel*. lijk niet al te intelligent Ik houdt ministerie Buitenlandse Zaken Pas zaterdag had hij Rockefeller broer en de schoonzuster van de was.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4