Jonge dieven aangehouden Wassenaar se bibliotheek viert jubileum agenda f ÜBEQED^SKI DIENSTVERLENING IN 25 JAAR AANZIE,NT IJK UITGEBREID Dertig inbraken in Leiden e.o. Wassenaar wil terrein bij brandweer kazerne PAASSPEL IN OEGSTGEEST Open Huis Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Marsen en volksmuziek bij Warmonds Fanfare Feestavond Concordia; instrumentaal geweld Duizenden bij fancy-fair FILMAVOND ANWB IN OEGSTGEEST PAGINA 2 MAANDAG 1 APRIL 19j WASSENAAR De Wassenaar - se openbare bibliotheek hijst morgen de vlag om het vijfentwintigjarig be staan te vieren. Die vlag dekt dan al geruime tyd niet meer de lading, want achter de naam Openbare Bi bliotheek op de gevel zijn ook een discotheek en een kunstgalerie ge vestigd. Het openbare bibliotheek werk ontwikkelt zich naar een ver ruiming van de dienstverlening en de dienstverleniging en de bibliotheek in Wassenaar gaat in die ontwikke ling vooraan. Een kwart eeuw geleden was de bibliotheek één van de eerste die tot stand kwam in samenwerking van twee verenigingen, een algemene en ging. Bij deze federatie sloot zich in 1956 de katholieke vereniging aan. Dit unieke verband memoreerde toenmalige voorzitter, S. van den Berg, bij het in gebruik nemen van een voormalig distributiekantoor op het Plein, waarna de directrice, me vrouw J. B. Knip-Kooy, er de eerste van de 2500 boeken aan de 300 toe getreden leden kon uitlenen. Twee Jaar later breidde de dienst verlening zich uit met een lees- en studiezaal en vijf Jaar later werd de jeugd in een vernieuwde afdeling ontvangen, nadat al op 1 januari 1950 een aarzelend begin met het uitlenen van kinderboeken was ge maakt. De vooruitstrevende voorzit ter. mr. C. A. van Gorkum, hoopte toen al od een muziekcollectie. Die wens herhaalde hij in mei 1966 bij de opening van een geheel nieuw gebouw aan de Lulfelbaan. het eer ste bibliotheekgebouw dat na de oor log gereed kwam. Het kreeg een nut tige oppervlakte van 1000 m2 460 m2 voor de volwassenen en 140 m2 voor de Jeugd. Het boekenbestand was gegroeid tot bijna 30.000 banden. Het zou nog vijf Jaar duren voor de wens van een discotheek kon worden vervuld en de geplande ruimte van 22.5 m2 haar bestem ming vond. Als men de grote steden niet meerekent, was het de eerste dis cotheek in de provincie. De belang stelling voor de bibliotheek vindt in de groei van de discotheek een graad meter: eind 1971 werd begonnen met 900 platen voor 350 leden, na twee jaar zijn deze aantallen nu meer dan verdubbeld: 2600 platen voor 750 leden. De ruimte voor de discotheek is dan ook te klein geworden. Eén van de eerste plannen in dit Jubi leumjaar beteft de uitbreiding tot 45 m2, waartoe de aangrenzende garage wordt verbouwd. Inmiddels was de bibliotheek in '69 begonnen met exposities. Voorname lijk Wassenaarse kunstenaars, ama teurs en beroeps, kregen gelegenheid hun werk te tonen en eventueel te verkopen. Haast onopgemerkt ontwik kelde deze activiteit zich in een rich ting waarbij het accent werd gelegd op het educatieve en informatieve. Behalve de gewone tentoonstellin gen, van fotografie en schilderkunst, keramiek en wandkleden, werden vorig Jaar een belangrijke pressen- tatie van Nederlandse beeldhouwers gegeven evenals een overzicht van grafische technieken. Binnenkort is er een expositie van weefwerk en zal mevrouw Paula Dietz op 18 april een informatieve lezing met dia's over de wandkleed kunst houden. Sinds een paar jaar is de galerie in de zomer ingericht voor een bekende Wassenaarse beel dende kunstenaarin 1972 Paul Citroen en in 1973 Boni-es. Dit jaar hoopt de galerie Piet Zwart te fcun- Dat bij deze ontwikkelingen de bi bliotheek zelf niet is achter geble ven, mag blijken uit enkele cijfers: hetboekenbezit is gegroeid tot bijna 45.000 boeken en het aantal leden gaat naar de 6.000, een gemiddelde van 20 pet. dat bijna nergens in ons land wordt bereikt. De uitleningen nemen jaarlijks met zo'n 10 pet. toe: in 1972 220.000 en vorig jaar 250.000, ongeacht de meer dan 21.000 gram mofoonplaten. Daarbij zijn er ook wensen zoals de spreiding van het jeugdbibliotheek- werk door plaatsing van wisselcollec ties Jeugdboeken in scholen, zoals nu nog alleen in de Plus X-school. En er zijn financiële zorgen: de ex ploitatie van een bibliotheek kost steeds meer. Volgend jaar is de jeugdafdeling dringend aan een her indeling toe en zal de mechanisatie die goed voldoet ook hier haar in trede vinden. De ontwikkeling van het biolio- theekwerk in Wassenaar zou zeker niet zo gunstig zijn geweest zonder de steun van de overheid, met name de gemeente. Het jeugdbiblio- theekwerk en de dienstverlening voor bejaarden bijna alle Wassenaarse bejaardentehuizen beschikken over een wisselcollectie boeken uit de openbare bibliotheek en vrijwilligers brengen daarnaast regelmatig boeken aan huis vallen onder de subsidie. De. discotheek wordt nu nog alleen door het rijk gesubsidieerd. Wel ver leende de gemeente medewerking aan de oprichting en komt zoek tot een bijdrage in de verbou- wingskosten binnenkort in behande ling. Moest 25 Jaair geleden het belang van de openbare bibliotheek nog worden verdedigd, de geschiedenis leert dat dat nu niet meer nodig is. Bij verscheidene gelegenheden zullen het bestuur onder voorzitterschap van de heer A. L. Wilkeshuis en het personeel met direkteur E. Kreytz dit jaar het publiek betrekken bij het Jubileum. Er komt een literaire bijeenkomst ter gelegenheid van de mei-manifestatie van de culture le Kem en in het najaar een extra viering van de Jeugdboekenweek, en een belangrijke uitbreiding van de discotheek, waaraan hopelijk over enkele maanden kan worden begon- Maandag Stadhuis, vergadering Commissie drllvfin 4 1ii Verk<™ idem O 7.30 Dinsdag er» Breestraat 19. sociëteit Bureau voor 7.30—8.30 uu: Hooigracht weg 163. spreekuur Alri Levens- en Gezinsvragen spreekuur Stichtini LEIDEN De Leidse politie heeft in het afgelopen weekeinde drie jongens uit deze stad en een Jon gen uit Delft, allen in de leeftijd van vijftien tot zeventien Jaar. aangehou- WASSENAAR Wassenaar wil t terrein van ongeveer drieduizend vierkante meter tegenover de brand weerkazerne in de Pieter Twentlaan kopen van de heer P. van Veen voor de prijs van f 10 per vierkante meter. De heer Van Veen is met de prijs akkoord gegaan mits hij een schade vergoeding krijgt voor het feit dat er nu op het terrein de bestemming '"groen" rust. Voorheen was het de bedoeling dat er op dit stuk grond twee woningen zouden worden ge bouwd. Bij de aankoop is niet inbegrepen het stukje grond voor de woning van mr. C. van Veen aan de Pieter Twentlaan 2, daar de heer Van Veen zijn tuin wil uitbreiden. De gemeen te is bereid hieraan mee te werken door de Pieter Twentlaan te verleg gen. Bovendien zal er een par keer- strook tegenover de woningen aan de Pieter Twentlaan 2 en 4 worden aangelegd en een parkeerstrook te genover de brandweerkazerne. De voorlopige overeenkomsten worden binnenkort aan de raad voor gelegd maar komen eerst ter sprake in de vergadering van de commissie Openbare Werken van morgen. B. en W. hebben verder besloten voor beide zijden van de Raaphorstlaan een parkeerverbod in te stellen. Dit verbod gaat in als de borden zijn oen. Het Jeugdige viertal heeft be kend zich in de afgelopen vijf we ken schuldig te hebben gemaakt aan tenminste dertig inbraken in Leiden en naaste omgeving. De jongens zijn de daders van om. de inbraak bij een 'radio- en televisiezaak aan de Nieuwe Beestenmarkt en in eenzelf de winkel aan de Nieuwe Rijn. Ze hebben voorts twaalf sigarettenauto maten gekraakt en tien auto's open gebroken. Enkele van deze auto's werden gebruikt om gestolen goede ren mee te vervoeren. Het viertal, heeft bovendien nog een serie brom fietsdiefstallen op zijn geweten. De jongens zullen morgen aan de offi cier van Justitie in Den Haag worden voorgeleid. Ook zijn in het afeglopen weekein den twee Leidse Jongens van resp. 22 en 18 Jaar aangehouden, die zich op de Kaasmarkt bezig hielden met het in brand steken van een auto en een bromfiets. Het tweetal verkeerde onder invloed van sterke drank, toen zij in de nadht van zaterdag op zondag op heterdaad werden be trapt. OEGSTGEEST Volgende week dinsdag voort de toneelgroep van de gereformeerde vrouwenvereniging 't paasspel "Jezus leeft" op in de Groe ne- of Willibrordkerk. Mevrouw G. v.d. Zwart-v.d. Niet zal voor solozang zorg dragen, Theo Goedhart voor or gelklanken en ds. J. G. Meynen te Culemborg is aangezocht voor de meditatie. De regie van het paas spel is in handen van J. Nachtegaal. De aanvang is om acht uur. OEGSTGEEST De Stichting reugd- en Jongerenwerk organiseert op 3, 4 en 5 april een z.g. Open Huis in het Gemeente-centrum. Men kan op een tentoonstelling zien wat de clubs zo al doen, o.a. handenarbeid en spel. Men kan terecht op boven genoemde data van 18.45—20.15 uur. Huisvesting Werkende Jongeren. Mei.i van Streefkerkstraat 48. gei spreksavond Baha'i Gemeenschap, r De Burcht, kinder- en damec kledingbeurs, 79 uur nam. Steenschuur 46. filmavond Rode Leeuw. Óegstgeest. Ver. vordering Welsprekendheid. "ergaderlng Commissi komst Verwachting". 8 r Woensdag Geverstraat 65. Óegstgeest. sociëteit roor kamerbewoners en alleenstaanden 1—12 uur nam. i dam es zomer. Clubhuls speeltuinvereniging „Rond. om de MaredUk". Jaarvergadering. I Stadsgehoorzaal. Hoorzitting Huis. vestlngsnood Jongeren, 7.30 uur nam Antoniuskerk. bijeenkomst dames. Donderdag 8—12 t Breestraat 19. sociëteit voor gehanJ1"8 dicapten. 25 uur nam. Kreatlef Sentrum. defensievoorllch4.g ting. 8—9 uur nam. Geverstraat 65. Óegstgeest. sociëteiten kamerbewoners en alleenstaanden! P Apotheken De avond- nacht e der apotheken in de regio Leid wordt waargenomen doorDoeza Ap theek, Doezastraat 31 .Leiden, 21313. Apotheek v. Breest Smauen-j burg, Loevestein 7, Leiderdorp, 99211. Tevens zaterdag tot 1 uur i Voorschoteose Apotheek. Leidsew 66. tel. 01717-2525 Apotheek, Wilhelminapark 8, telef.jfei 53274. LEIDERDORP De heren Trommel en Wesseling ontwierpen een groenplan voor de terreinen tussen de flats aan de Engelendaal (Peppelschans etc.), de flatcommissie en bewoners vonden het schitterend en het gemeentebestuur van Leiderdorp ook. Het plan werd grotendeels goedgekeurd m de raad en afgelopen zaterdag was er dus weer een happening in Leiderdorp te beleven. Na een toe spraakje van 'flatvoorzitter' Breas plantte burgemeester Van der Have in tuiniersbroek de eerste peppel boom in de grond. Trommel en Wesseling hielpen hem daarbij en de overige beiooners keken toe. De wethouders Meerburg en Drenth hadden gauw gezien hoe het moest en plantten ook ieder een peppel. Raadslid Haersma Buma liep met een schop over de schouders en ludieke bloemetjes in de arm ook naar een geschikt plekje te zoeken. Rieth Uhlenbeck en collega Marietje v. d. Molen keken een en ander geamuseerd aan. Ook raadsleden v. d. Wijngaardjn Toelen gaven acte de presence. Dezejchansen plantdag staat niet alleen in het plan. Ook kinderen en ouders zullen aangelegd worden. rolschaatsenbaan, trapveld OEGSTGEEST Donderdag, wordt in de volgende straten grof vuil opgehaald: Frans Halslaan - Pieter Molijnlaan - Adr. van Ostade- laan - Jacob van Ruysdaellaan Hazenboslaan - ged. Lange Voort - Pers. Kennedylaan - Floris Verster- laan - Vincent van Goghlaan - Ka- merlingh Onneslaan - Kennedylaan ged. - Carel Fabritiuslaan - Nic. Maeslaan - R. v. Rijnlaan - Gov. Flincklaan - Jan Steenlaan - Jan Ver meerlaan - P. de Hoochlaan - Hof- brouckerlaan ged. - Lange Voort- Kennedylaan - van Leijden Gaellaan - Paedtslaan - van Brouchovenlaan - Mathenesselaan - Abtspoelweg - Mariahoevelaan. Wets winkelt je Juridisch rechtskundige bijstand. Adres Volk-huis, Apothekersdijk 33 r.ingstyden. dlnsd woensd_dond 101[0 uur nam Morskwartler. clubhuls Mie. rennest^ Moreweg 59. tel 60580 do.£, Gespreksavonden Vormingscentrum Troef »v Vormingscentrum Troef, Hogewoerd* 57. maandag, self koken, WARMOND Kop, staart en midden van het programma van Warmonds Fanfare (tweede winter- uitvoering in 't Trefpunt) waren marsen. De middelste. Calanda van Meister, maakte ruim baan voor ras-, echte, onsterfelijk geworden, volks muziek. Hornpijpe, in arrangement van Henk van Lijnschooten. stuk waar je de boerenhoed en de klom pen van af ruikt. John Peel, zo al gemeen Brits, dat zelfs de Engelse poezen het mauwen kunnen. Maak het leven gezellig. Maar wat Neder land ons maar xliet biedt, is een en semble bagpipe-spelers, doedelzak kers. Met of zonder Schotse rok. Martimer maakte op die Peel-deun een rij variaties, die doorzichtig zijn als glas. Voor een korps in de ere- afdeling zonder risico's. Hornpijpe heeft meer risico's, omdat je daar in de looppas opgejaagd wordt tot je stopt wegens gebrek aan adem. Hot proefwerk van de avond zat vooraan: The S oreer es (Tovenaar) van Sullivan en Indian Summer van Eric Ball. Die toverij, op het eind op niveau, had deels nog een studie stadium. Niet dat Warmonds Fanfare het niet aan kan, maar het is zwaar blazen in het stuk en het heeft apar te risico's (Ineenraderen van partij en). De voorbereidingstijd is er te krap voor geweest. In Indian Sum mer laat de Lager des Heilsman Eric Ball eens wat Americanisme toe. Deel één had een mooie voordracht, twee wat weerstandjes, drie vlotheid, en vier solide aanpak. In de Mars van Meister hadden een aantal oude re en jongere blazers van plaats ge ruild. Dit wilde illustreren hoeveel het waard is en hoe vlug je ópschiet, als je lessen gaat halen op de mu ziekschool. De dirigent van Warmonds Fan fare is Cor Klein van de Amster damse Politiekapel. Na de tombola pauze is een Jeugdgroep met goed resultaat bedrijvig geweest, gewoon voor onderling genoegen, onder lei ding van de Leidenaa-r H. de Zee. Eerst in drie Tiroolse gevallen, nette hoempa. Later in een Jenka, Long- street, Rimbalzello. KEES VERHOEP. LEIDEN Wethouder Kr et van stadsontwikkeling heeft van morgen de eerste postale daad verricht in het postkantoor in de Merenwijk, tijdelijk gehuisvest in een portacabin, een soort caravan. De PTT zit hier naast de noodwinkel aan de Meren- donk tot er een definitief postkantoor komt in het winkelcen trum. (Foto Jan Holvast) SOS-dienst Ito SOS-tel. hulpdienst, tel. 0171O—L Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Lelden V gewonde honden, katten, vogels Dag en nacht bereikbaar, tel 34687 Dierenambulance. Tel. 01710-34616 Release Hulpverleningsdienst Release: Nwe. Rijn 20a. tel 24555 Ma 10 uur. nam. bovendien c —5 uur nam met ultzc vrij. middag. Burgerlijke stand van Leiden L. den Duik; Wilhelmina M.. dr. vanL W. M. van Vulpen en C. W. van Leeu-P' wen; Wendy, dr. van K. J. van denh Berg en A. C. Nlggendijker; Marie-José. L dr. van B. Fllppo en J. Brugman; Ma-r nuela M.. dr. van J. L. Kaptijn en M.f A. van Santen; Fiona J., dr. van S.U Janssens en A. J. Pooley; Rlno E. C-| zn. van E. C. R. Wong Chung en O. A. Slot; Lambertus M.. zn. van M. N. del Kool en W. Grootenboer. p ONDERTROUWD: (i M. de Tombe en D. Tlsseur; A. C. M.fc de Jeu en L. T. M. Vogelezang: T. J.L l Hille; P. Kulk L. G. Wisse; D. Duijvenboden - - - - i e W. M. La Croix. GEHUWD: B. Grundeken en S. I. W. J. Visser; M. Vln- OEGSTGEEST De fancy-fair, die de LMHC saterdag hield in een tent bij de ingang van het sportcomplex aan de Abtspoelweg is een bijsonder drukbezochte aangelegenheid geworden. Naar schat ting zijn er zo'n vier a vijfduizend bezoekers geweest. Het was er in ieder geval van tien tot ses uur con stant tjokvol. Doel van de fanc-fair: geld te verzamelen, waarmee de bouw van een nieuw clubhuis voor de hockeyvereniging mede gefinancierd kan worden. De voorlopige netto-opbrengst wordt geschat op dertien- a vijftienduizend gulden. Nog niet genoeg maar LHMC zal nog meer acties organiseren. Ove rigens is de toestemming van Gedeputeerde Staten voor de bouw van het clubhuis nog niet binnen. De verwachting is, dat uiterlijk eind mei dat wel het geval zal zijn. Direct daarop zal de eerste paal wor den gesiae— (Foto Jan Holvast) OEGSTGEEST Vanavond van acht uur af wordt er in het Oegst- geestse Gemeentecentrum aan de Lljtiweg een filmavond van de ANWB gehouden. De films hande len over een tweetal onderwerpen, namelijk over wat men moet doen, als men met de auto te water raakt, en hoe men de vakantie kan voorbe reiden. Daarnaast laat men zien en horen wat de ANWB allemaal doet. LEIDEN De Leidse muziekver eniging Concordia bood zaterdag haar leden en begunstigers een feestelij ke avond aan in De Burcht. Zeer ve len hadden van de gelegenheid ge bruik gemaakt, zodat het beschikba re gedeelte van de zaal geheel be zet was. Het gold geen concert, zo als Concordia voorheen bood. Hier presenteerde zich deze vereniging, als tamboers- en blazerskorps, ver sterkt door een groot "peleton" ma jorettes. Het middengedeelte van de zaal was hiertoe opengehouden. Na een wel komstwoord tot de aanwezigen, on der wie het bestuur van de 3 Octo- bervereniging kon het feestprogram ma, bestaande uit 23 nummers een aanvang nemen. En zo barstte in de schallende akoestiek van deze zaal. een tumultueus instrumentaal ge weld los, dat zich eigenlijk niet leent voor een beschouwing van een mu ziekcriticus. Niet omdat de kwaliteit er niet naar was. Integendeel. Onder leiding van dirigent Van Hillikhuizen heeft Concordia zich ontwikkeld tot een voortreffelijke kopergroep met een fraaie strakke klank, dit in een drachtige samenwerking met tam boer-instructeur Boeff. Zo stonden er dus twee dirigenten. Vele marsen en ook dansvormen boden de groep majorettes volop gelegenheid haar kunnen te tonen in de vaak gecom pliceerde voorgeschreven figuren. Vooral het kleine grut in een van goede smaak getuigende kleding was lief om te zien. Zo was één en an der in elk geval een streling voor het oog. Jammer, dat het schrille ge fluit zo vaak opklonk, waardoor het gehoor geweld werd aangedaan wil de de aanvoerster boven het orkest uit komen. Wellicht is hier iets aan te verbeteren. Alles verliep zeer cor rect; een compliment voor de leid sters! Het publiek heeft zich dan ook uitstekend geamuseerd en uitte dit in een hartelijk applaus. Na het mu zikale gedeelte was er nog een gezel lig samenzijn (met o.a. een verlo ting) oi.v. De Boranies. HENRI WELBOOREN T. J. Langeveld (63) LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Jitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Lelden Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement t10.25 Kwartaalabonnement f 30.25 Per Post f32.65 Jaarabonnement f 110.- Losse nummers f 0.45 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bit automa tische overschrijving geeo ad ministratie- en incassokosten Nabezorging van 18.0020.00 u Zaterdag van 16.00—18.00 a Telefoon 01710-30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2