Duizenden doden in Z. Brazilië ïrandt: ;een KISSINGER GAAT BINNENKORT WEER ETHIOPIË* NAAR RUSLAND Nare 'grap' voor Heath Ik roofde voor geheime dienst 9? 99 oordpool t vol irdolie )1 doodde vrouwen BEIIKEI1HDE Nog geen akkoord met Moskou TOESTAND IN EXPLOSIEF Conservatieve partij in verlegenheid „Stans loog tegen de Grand Jury" )AG 29 MAART 1974 BUITENLAND LONDEN Kenneth Little- john, een van de twee broers die verklaard hebben in op dracht van de Britse geheime dienst een bank in Dublin te hebben beroofd, heeft in een vraaggesprek met een Londens tijdschrift uit de doeken gedaan hoe hij 17 dagen geleden met zijn broer Keith uit een Ierse gevangenis is ontsnapt. De 32-jarige Kenneth had het afgelopen weekeind in een schuilplaats in Schotland een vraaggesprek met de hoofdre dacteur van het blad „Time out" Het is niet bekend waar hij zich nu bevindt. Keith Little- John werd kort na hun ont snapping uit de Mountjoy-ge- vangenis in Dublin in een na burig café aangehouden. Zijn broer slaagde erin via Noord-Ierland naar Schotland uit te wijken. Kenneth Littlejohn verklaarde in het vraaggesprek dat hij de ge vangenisbewakers had doen ge loven dat hij aan yoga en me ditatie deed. In werkelijkheid had hij enige tralies doorge zaagd met behulp van zaagjes diie hij verborgen in een bus talkpoeder had ontvangen. Door te vermageren had hij evenals zijn broer kans gezien zich tus sen de overgebleven tralies te wringen. Hij zei dat hij zich tot het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg zou wenden met een klacht tegen de Britse autoriteiten. Deze le verden hem uit aan Ierland, waar hij terechtstond, samen met zijn broer, voor een bank roof waarbij 67.000 pond (on geveer f 435.000) werd buitge maakt. De broers zeiden tijdens het proces, waarin zij tot 20 en 15 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld, dat zij hadden gehandeld in opdracht van de Britse geheime dienst, die het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) de schuld van de bankroof wilde geven. De Brit se autoriteiten ontkenden dit met klem, maar zij moesten toe geven dat zij wel eens contact hadden gehad met de twee broers. Volgens Kenneth Littlejohn had Engeland de twee broers niet aan Ierland mogen uitleveren, omdat de bankroof een politiek misdrijf was geweest. Dit wil hij door het Europese hof in Straatsburg laten bevestigen. Bij overstromingsramp jLO (ANP) Het Noord- gebied zal naar het zich laat pen een van de belangrijk- I leveranciers van olie en Jgas aan de wereld worden, [directeur van het Noorse finstituut. Tore Gjelsvik, en Iritse poolonderzoeker dr. Te te Armstrong hebben dat lerdag meegedeeld in een ve rring van het instituut. I schatten de oliereserves in kda ten noorden van de zes- p breedtegraad op vijfhon- mlljard barrel (a 159 liter), jrder menen zij dat er aan ioordkust van Alaska dertig ird barrel in de bodem zit jat de oostelijke sector van iSowJet-deel in het poolge- Inog eens 66 miljard bar- ievat. In die streken bevin- feich eveneens grote aardgas- BCHAU (AP) In Polen is Jarige man gearresteerd die fordt verdacht 15 vrou- hebben vermoord, zo meldde ciële Poolse persbureau PAP ond. m wordt daarnaast ver- an poging tot moord op zes wen, aldus PAP, dat er- voegde dat bij alle moorden is geweest van een sexueel ■4oorden zouden zijn gepleegd rovincie Katowice, in de pe- n 1964-'70. ADVERTENTIE de waard zijn ten waarlijk verwent «meer voor mogelijk houdt, dan u in De Beukenhof. Waar u uw vrouw verrast, inden verbluft, zakenrelaties familie Ier elkaar kunt banketteren. En h tegen vaste vriendelijke prijzen. Elke dag vanaf 10 uur open, •ook zondags- 'GEEST-TELEFOON 01710-53108 loten bij de DIKKER &THIJS Groep i |N (AFP/UPI) Bondskanselier Willy Brandt van West rand heeft in de Bondsdag meegedeeld dat hij de Euro- itopconferentie die men in mei in Bonn wil houden, waar- plijk zal uitstellen, omdat er maar weinig kans is dat er positieve resultaten zullen worden geboekt. Brandt zei dat dergelijke conferentie alleen dan gehouden dient te worden e belangrijke kwesties die men wil bespreken, zo goed zijn j>ereid dat er op de conferentie ook belangrijke besluiten men kunnen worden. De Bondskanselier gaf niet te kennen Beer hij een definitieve beslissing zal nemen over het al piet doorgaan van deze topconferentie. De Britse chauffeur Raymond Addersley is niet alleen de echtgenoot van Linda, maar ook haar oom. Hun huwelijk werd na zes maanden ongeldig verklaard, maar zij hieven toch hij elkaar en ze kregen twee kinderen. Ze gaan hun geluk nu maar in Denemarken beproeven. Daar zijn ze niet zo moeilijk met het erkennen van huwelijken. RIO DE JANEIRO (Reuter) Hulp troepen en militairen zoeken op het ogenblik in verscheidene steden van zeven Braziliaanse staten naar slachtoffers van de overstromingen waarbij tussen de 1.000 en 2.000 men sen om het leven zouden zijn geko men en minstens 100.000 dakloos zijn geworden. Officieel zijn geen cijfers over het dodental verstrekt, maar woordvoer ders van het Braziliaanse ministerie van Binnenlandse Zaken menen dat er wel 2.000 mensen omgekomen kun nen zijn en volgens onofficiële be richten zou het aantal doden nog veel groter zyn. De staten Santa Catarina, Rio Grande do Sul en Ceara zijn tot rampgebied verklaard. Uit de stad Tubarao in de staat Santa Catarina is vernomen dat de lijken van 800 mensen naar het stadion van deze stad zijn gebracht. In andere berich ten wordt gesproken van opgezwol len lijken die de rivierèn afdrijven, duizenden door het woedende water weggevaagde huizen en groepen men sen die steden en dorpen afstropen op zoek naar voedsel. Vliegtuigen van de Braziliaanse luchtmacht en helikop ters brengen levensmiddelen en drinkwater naar de steden die door het water van de buitenwereld zijn afgesneden. Omdat de verbindingen verbroken zijn, beschikt men over weinig gege vens uit de staten Acre en Para en het binnenland van de staat Maran- hao. Uit de staat Mato Grosso is ge meld dat daar 200.000 stuks vee zijn verdronken. Om het uitbreken van besmettelij ke ziekten tegen te «aan, begraven de militairen de doden direct. Daklozen hebben zich in kerken, openbare gebouwen en fabrieken verzameld. De stad Tubarao is vrij wel van de kaart geveegd. De overle venden - Tubarao had 70.000 inwo ners - zouden volledig afhankelijk zijn van de rantsoenen levensmidde len die per vliegtuig worden aange voerd. Het Braziliaanse Rode Kruis heeft bekendgemaakt dat grote, tenten voor daklozen op weg zijn naar Bra zilië. Ze zijn beschikbaar gesteld door het internationale Rode Kruis io Zwitserland. De Braziliaanse rege ring liet weten dat zij gelden heeft De laatste topconferentie van de EG-landen is in december van het vorig Jaar in Kopenhagen gehouden. Brandt zei ook dat er geen Europese eenheid denkbaar is zonder het at- lantisch bondgenootschap met Ame rika. Duitsland wil zowel met Wash ington als met Parijs goede vrienden blijven. Wat de Europese gemeenschap be treft uitte Brandt de volgende wen sen een vrij goederenverkeer en een gemeenschappelijk landbouwpro- litiek, maatregelen op regionaal en sociaal gebied om het structurele evenwicht van de gemeenschap te verbeteren, de formulering van een gezamenlijk energiebeleid, meer har monie in de belastingheffing, ver betering van de werkprocedures bij de europese instellingen, grotere be voegdheid voor het Europese parle ment en verbetering van de politieke samenwerking tussen de negen. Brandt noemde de achtergrond waartegen de bilaterale betrekkingen tussen de negen EG-landen zich af spelen, allesbehalve bevredigend. Hij betreurt het dat in de E.G. de neiging bestaat de dingen op hun be loop te laten, met het gevaar dat men terugvalt in nationale denkcatego- rieën. Minister van Buitenlandse Zaken Scheel sprak zijn teleurstelling uit over het stagneren van de economisch en monetaire unie en over wat hij noemde de eindeloze discussies in Brussel over bijzaken. Het is de eerste maal dat Willy Brandt een rede hield over de moei lijkheden tussen de Verenigde Sta ten en Europa sinds president Nixon zijn voorgenomen reis naar Europa, die in april zou plaatsvinden, heeft afgezegd. Hij hield zijn rede tijdens een par lementair debat waarin de oppositie de regering in Bonn ervan beschul digde niets te hebben gedaan om de transatlantische onenigheid te ver mijden. Volgens een aantal oppositieleiders, onder wie CSU-anavoerder Frans Jo sef Strauss heeft Bonn geen „waar dig antwoord" gegeven op het voorstel van Washington om tot een herdefi niëring van het transatlantisch pact te komen. Op de beschuldiging van Strausf dat hij de westerse bondgenoten zou hebben gepasseerd bij zijn ostpolitik, gericht op betere betrekkingen met het Sow jet-blok, antwoordde Brandt dat ziln Oost-West besprekingen niet in strijd waren met de Atlantische samenwerking en de Westeuropese eenwording. Veroordeeld Veertien Chilenen die lid waren geweest van een radicaal linkse groepering zijn gisteren door een militaire rechtbank in Santiago tot gevangenisstraffen tussen de 30 dagen en tien jaar veroordeeld. Zes beklaagden werden vrijgesproken en kwamen meteen op vrije voeten. Sadat bij Tito De Egyptische pre sident Sadat is gisteren in Joego slavië aangekomen voor een werkbe zoek van drie dagen en voor overleg met de Joegoslavische president Tito over het Midden-Oosten, de inter nationale ontwikkelingen en de on derlinge betrekkingen, WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, zal eind mei weer naar Moskou reizen ter voorbereiding van een nieuwe overeenkomst tot beperking van de strategische bewapening. Dit akkoord is onmisbaar voor het welslagen van de ontmoeting van president Nixon met de Russische leiders die in juni plaats moet vinden. Naar van welingelichte kringen verluidt is Kissinger het tijdens zijn jongste bezoek aan Moskou, dat gisteren is geëindigd, niet met zijn gastheren eens geworden over de beginselen van de nieuwe overeenkomst. Tot Journalisten die hem op zijn reis vergezelden, zou de minister hebben gezegd dat hij een nieuw Russisch voorstel heeft meegekre gen. Zonder dat de bijzonderheden daarvan bekend zijn, zouden officië le kringen in Washington het betwij felen of de Amerikaanse regering het voorstel zal aanvaarden. In deze kringen is men geneigd aan te ne men, dat het volgende akkoord met de Russen over een kwalitatieve be perking van de offensieve bewape ning niet volledig en definitief zal zijn, maar weer een gedeeltelijke en voorlopige overeenkomst. Uit het communiqué dat gisteren werd uitgegeven blijkt dat de moei lijkheden inderdaad nog niet zijn op gelost. Het zegt dat de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie "menen dat er mogelijkheden bestaan om geza menlijk aanvaardbare oplossingen te vinden voor nieuwe beperkingen van de strategische wapens". Par tijen zijn vastbesloten hun energieke inspanningen voort te zetten om die oplossingen te vinden. "Beide partijen, zich rekenschap ge vend van hun bijzondere taak op de Geneefse conferentie over het Mid den-Oogten, zullen zich inspannen oplossingen te vinden voor sleutel kwesties die een Arabisch-Israëli- sche regeling in de weg staan", al dus het communiqué. Met voldoening constateren we dat 't proces van ontspanning zich voort zet. Tenslotte wordt het bezoek van Kissinger een belangrijke stap naar de voorbereiding van de komende de voorbereiding van de komende Sowjet-Amerikaanse relaties in het Op een persconferentie in de Ame rikaanse ambassade in Londen zei Kissinger later dat er in Moskou "vooruitgang" was geboekt op het gebied van de beperking van de kern wapens, maar dat het moeilijk is te zeggen dat er sprake is van een "doorbraak". ADDIS ABEBA (Reuter/UPI) Een westerse diplomaat heeft de toe stand in Ethiopië explosief genoemd. Valschermtroepen hebben een eind gemaakt aan een rebellie van lucht- machtpersoneel in Debre Zeit. In de omgeving van de hoofdstad staken landarbeiders huizen en gewassen in brand. Her en der in het land wordt gestaakt, onder meer in de ka toen- en de suikerindustrie en in de goudmijnen. In de 6tad Djimma heeft de poli tie studenten uiteengejaagd, die massal betoogden tegen de regering. Twee demonstranten werden door kogels gewond. In Addis Abeba hiel den honderd mensen een korte be toging. Voor de tweede maal heeft iemand geweigerd zitting te nemen in de re gering van Makonnen. Deze zou zijn ontslag hebben ingediend, naar uit de omgeving van de regering wordt vernomen. Makonnen ontkent dat. De liga van Rode-Kruisverenigin gen in Genève heeft inmiddels mee gedeeld dat helpers van het Rode Kruis in het door honger getroffen Ethiopië een tot nog toe onbekend bergdorp hadden gevonden, waar al le bewoners van de honger waren ge storven. Men had de lijken van vrouwen en kinderen gevonden en verse graven. De mannen wraren vermoedelijk de hete woestijn ingetrokken om hulp te halen. Zij zouden zonder sporen ach ter te laten onder het zand zijn ver dwenen. LONDEN Een onverwachte privé-motie van een Brits Conservatief Lagerhuislid heeft de Conservatieve partijleiding in grote verlegenheid gebracht. De motie, ingediend door de als grappenmaker bekend staande rechtse Conservatief, Antho ny Fell, houdt in dat het Lagerhuis geen vertrouwen meer heeft in de socialistische minderheidsregering. wen in Wilsons minderheidsregering te hebben en dat gaat de Conserva tieven nu ook weer te ver. De Conservatieve partijleiding werd door Anthony Fell pas op het laatste ogenblik op de hoogte ge steld van zijn plan de motie in te dienen. Feil kan rekenen op de steun van een aantal rechts-georiën- teerde Conservatieven, alsmede be paalde persoonlijke tegenstanders van Edward Heath, maar ook van een paar voormalige Tory-ministers In de laatste regering. In Labour-kringen hebben afge vaardigden gesuggereerd dat zij de paniek bij de Conservatieven nog groter kunnen maken door in groten getale weg te blijven als het op stern- Wordt de motie aangenomen dan rest de Britse premier Wilson niets anders meer dan af te treden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De mogelijkheid is dan groot dat de socialisten met een ruime meer derheid in het Lagerhuis zullen te rugkeren. En dat is uiteraard het laatste wat oud-premier Edward Heath en zijn Conservatieve volge lingen willen. Aan de andere kant zit de Con servatieve partijleiding nu met het probleem dat zij moet trachten zo veel mogelijk Conservatieve afgevaar digden tegen de motie te laten stel len. Dit houdt echter logischer-wijs in dat de voornaamste oppositie partij expliciet verklaart vertrou- men aankomst. Daardoor wordt de keus voor de Conservatieve chief whip (letterlijk vertaald: opper- zweepmeester)het partijlid dat ver antwoordelijk is voor het uitbrengen van stemmen, nog moeilijker. Of hij brengt de regering bewust ten val. of hij brengt alle Conservatieve troe pen in stelling om de vijand te red den. Van Conservatieve zowel als van Labour-zijde bestaat weinig waar dering voor de stunt van grappenma ker Feil. De motie staat op de agen da van de volgende week vrijdag middag. Doorgaans wordt de verga dering van vrijdag door de meeste parlementariërs als een vrijblijven de aangelegenheid beschouwd. Veel Lagerhuisleden reizen daarom 's- middags reeds naar hun kiesdistric ten om er het weekend door te bren gen. Nu zijn ze min of meer ver plicht aanwezig te zijn, waardoor ve len pas de volgende morgen kun nen afreizen. Edward Heath uitgetrokken voor de wederopbouw van de verwoeste steden en deland- bouw. Bomaanslagen in Belfast en Londonderry BELFAST (AP) Hevige bom ontploffingen hebben gisteren paniek veroorzaakt in de drukke winkelstra ten van Belfast en Londonderry. Ten minste 24 personen raakten bij de aanslagen gewond. De politie meent te doen te hebben met een nieuw of fensief van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger, de IRA. De grootste bom, die ook de meeste slachtoffers eiste, kwam tot ontplof fing bij een legerpost in het centrum van Belfast. De meeste slachtoffers werden verwond door rondvliegende stukken glas. Een aantal winkels aan de Royal Avenue liep aanzienlijke schade op en in een zaak brak zelfs brand uit. De bom was geplaatst in een gesto len vrachtwagen. Bij een soortgelijke terroristische aktie is een aantal gebouwen in het centrum van Londonderry uitge brand. Mannen, die ervan worden verdacht lid te zijn van de IRA, kaapten een tankwagen die was ge vuld met propaangas, plaatsten daarin twee bommen en gaven de chauffeur de opdracht om naar het centrum van de stad te rijden. Een bom kon onschadelijk worden ge maakt maar de andere ontplofte en veroorzaakte brand in een aantal ge bouwen in de omgeving. Vermindering VS troepen in Thailand BANGKOK (AP) De V.S. hebben zich bereid verklaard hun militaire strijdkrachten in Thailand te gaan besnoeien met ongeveer een kwart, aldus is hier vanmorgen door oen Amerikaanse woordvoerder mee gedeeld. Er zal mee worden begonnen in mei. Dan zal onder meer een aan tal bommenwerpers van het type B- 52 Thailand gaan verlaten. Het aantal Amerikaanse militairen in Thailand zal tenslotte worden te ruggebracht tot ongeveer 27.000. het laagste aantal sinds 1966- De verklaring werd afgegeven na een onderhoud van de Amerikaanse ambassadeur in Bangkok, William Kintner, met de Thailandse premier San ja Tamassak en andere hoge functionarissen. De in Thailand ge stationeerde Amerikaanse vliegtuigen hebben voor het laatst doelen in Cambodja gebombardeerd op 15 augustus van het vorige jaar. Sinds dien zijn er door hen alleen maar verkenningsvluchten uitgevoerd. Hoe groot het aantal vliegtuigen is, dat zal worden teruggetrokken is nog niet bekend. De eerste besnoeiing betreft zowel machines voor strate gisch als voor taktisch gebruik en omstreeks 10.000 manschappen, al dus de mededeling. NEW-YORK (AP) - De Ameri kaanse oud-minister van Handel Maurice Stans, heeft eens gezegd dat hij gelogen heeft tegen de Grand Jury die een onderzoek instelde naar de financiële praktijken van de thans voortvluchtige financier Robert Ves- co, zo heeft een voormalige over heidsfunctionaris onder ede ver klaard. G. Bradford Cook, oud-voorzitter van de Securities and Exchange Commission (SEC.) toezichthou dende instantie op bankwezen en ef fectenhandel zei in zijn getuigen verklaring voorts dat Stans zich op onrechtmatige wijze heeft gemengd in een onderzoek dat de SEC wegens frauduleuze praktijken tegen Ves- co had aangespannen. Cook getuigde in het proces tegen Stans en zijn oud-collega van Jus titie John Mitchell die terechtstaan op beschuldiging van meineed en het belemmeren van de rechtspleging in samenhang met een bijdrage 'van 200.000 dollar die Vesco „onder de tafel" heeft betaald aan het comité voor de herverkiezing van president Nixon. Volgens Cook heeft Stans er bij hem op aangedrongen de fraude zaak van zijn SEC beperkt te hou den omdat hij (Stans) „geen reden zag om iemand in verlegenheid te brengen". Mitchell en Stans worden ervan beschuldigd dat zij het onderzoek in ruil voor de bijdrage hebben trachten te belemmeren. Verdovende middelen De Italiaan se politie heeft in samenwerking met de Amerikaanse narcotica-bestrij dingsdienst een Mafia-bende opgerold die narcotica smokkelde tussen de Ver enigde Staten en Europa, zo heeft een woordvoerder van de politie in Rome gisteren meegedeeld. Er zijn elf ar restaties verricht, zeven in Rome en Palermo en vier in New York onder wie een Fransman. Meer arrestaties worden verwacht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9