Katwijk staat dansen op zondag niet toe Gerards babbeltruc was erg effectief Potige Marianne vocht met vier politiemannen Samenwerkingsorgaan Bollenstreek pleit voor NS-station in gebied Beroep van Otto Homkamp ongegrond verklaard Meer dan 25 landen willen uitbreiding van visserijzones 'Niet in stadsgewest Leiden of Den Haag' PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 29 MAART 1974 KATWIJK Otto Hornkamp mag op zondag niet laten dan sen in "Casa Cara" aan de Tramstraat en "Maribel" aan de Boulevard in Katwijk aan Zee. Dat besloot de Katwijkse ge meenteraad gisteravond na een langdurig debat. Met 16 tegen 9 stemmen werd het beroepschrift van de horeca-exploitant tegen het besluit van burgemeester Vermeulen van 21 januari, waarbij hem de vergunning werd geweigerd, van de tafel ge veegd. Grimbergen (CCP), De Vries en Langeweg (Vrije Lijst), Van Mierlo, mevrouw Ouwehand-Pluimgraaf en Buitendijk (Gemeentebelangen), wethouder Haasnoot en Van Duijn (PvdA) en mr. Jan van der Plas (eigen lijst) hadden Hornkamp en de dansende Katwijkers, die vergunning wel gegund. S.G.P., C.H.U. en C.C.P. (zonder Grimbergen) lieten „tegen" horen. Daarmee was het vonnis voltrokken en mag men in Katwijk alleen van maandag- tot zaterdagavond dansen. met een super links bewind wel eens de kerkdiensten gaan verbieden. Een toeristisch belang zien ik en de V.VV. niet in het stichten van dancings. Het is gewoon een zaak van princi pieel recht doen aan hen, die van de normale vrijheid gebruik willen ma- Door Cees Combee Archieffoto Jaap van Duijn Otto Hornkamp nog lachend op een archieffoto van Jaap van Duijn, achter de tap van zijn bar- dancing Casa Cara. In zijn verweer tegen het besluit van burgemeester Vermeulen, die de ver gunning in eerste instantie weigerde, stelde hij dat hij op zondag vijftig procent van zijn klanten miste in Maribel. Die gaan die dag naar Noordwijk. Zijn beroep op de Katwijkse gemeenteraad was tevergeefs. Dansen in Katwijk is en blijft op zondag verboden. Een week geëist tegen weerspannige Haagse DEN HAAG/NOORDWIJK Bij haar arrestatie heeft Marian ne in haar woning als een tijge rin gevochten met vier grote po litiemannen. Zij won. En toen ging zij vrijwillig mee. Meer dan een jaar later eist de officier van Justitie tegen de 41-jarige ver pleegster een week gevangenis straf. terzake van diefstal en we- derspanningheid. Door Sybe Stamm Ter zitting van de Haagse recht bank heeft de vrouw nog niets van haar strijdlust verloren. En al beperkt zij zich nu tot een ge vecht met woorden, het gaat toch heet toe. In een met sappige krachtter men doorspekt, betoog legt Ma rianne het edelachtbare college uit dat de politiemannen in kwes tie niet anders waren dan "een stelletje misdadigers, die bij de recherche zijn gaan werken om daar hun rot-trucs te kunnen uit halen, waarbij zij worden be schermd door de wet". Het blijkt dat de potige Marian ne er van wordt verdacht dat zij een antiek* houten kaar- tendoos had weggegrist uit han den van een Noordwijkse dame die dit familiebezit van haar moeder zou hebben afgetroggeld hoewel 't al was beloofd aan een andere dochter, een vriendin van Ma- Toen twee agenten haar op 16 lanuari vorig Jaar over deze saak wilden verhoren, had Ma rianne hen de deur gewezen met het verzoek over een uur terug te komen. Want zij was net aan het onderhandelen over de aan koop van een kampeerauto. Als een varken Kort daarop drongen drie agenten en een adjudant met een arrestatiebevel haar woning bin nen. Na een verhitte discussie en 'n telefoontje met haar advocaat zou Marianne er in hebben toege stemd de adjudant te vergezellen naar het bureau. "Ik pakte m'n Jas en ik ging vrijwillig mee. maar toen ik in de gang die andere agenten wou passeren, grepen ze me ineens bij mijn lurven. Mijn armen wer den naar achteren gedraaid en ze probeerden me als een varken t huis uit te slepen", vertelt de he vig verontwaardigde vrouw. D&t had Marianne niet op zich laten zitten. Er ontstond een woest gevecht, waarbij een der agenten door een voet van de fu rieuze dame werd getroffen op de plaats waar zoiets voor een man 't meeste pijn pleegt te doen. Ter zitting wijt Marianne deze treffer aan toeval, maar de pre sident houdt haar voor dat uit haar eerder gedane uitlatingen het tegendeel kan worden afge leid. Marianne: "Ik was zó pisnijdig dat ik niet wist wat ik deed. Het kan zijn dat ik er een daar ge raakt heb, maar wat is dat dan vier mannen eén vrouw te grazen te nemen. Tijdens het vooronderzoek is aan een der politiemannen gevraagd, "of Mariannes arrestatie met wat meer tact niet zonder geweld had kunnen verlopen". "Ik geloof het niet", had de ver balisant geantwoord, "want ik heb zelden zó'n agressieve vrouw meegemaakt". In hun ambtsedig proces-verbaal verkla ren de oplitiemannen dat Marian ne niet had willen meegaan en dat zij zich hevig verzette toen de politiemannen haar op volko men rechtmatige wijze wilden dwingen. Officier van Justitie mr. Bouwer acht zowel de diefstal van het antieke doosje als de wederspan- ningheid bewezen. Hij eist een week gevangenisstraf. Advocate mej. mr. I. Boon be pleit vrijspraak van de diefstal, want het doosje zou volgens Ma rianne aan haar zijn meegegeven voor een familielid bij wie het ook inderdaad is terechtgeko men. Ten aanzien van het verzet tegen de politie bepleit de raadsvrouwe clementie. Want de agenten hebben Ma rianne's reactie zelf uitgelokt door haar volkomen onnodig aan te grijpen toen zij al vrijwillig meeging. Na het gevecht heeft de adjudant de andere agenten dan ook weggestuurd en is Marianne alsnog geheel zelfstandig in haar eigen auto naar het bureau gere den. Vonnis 11 april. 't Werd een langdurig debat. Alle fracties lieten zich horen Van Duijn (P.v.d.A.) constateerde, dat wat op zondag niet mag ook in de week niet mag gebeuren. „Sommige dingen laten we in Katwijk toe op zondag en andere niet. Dan wordt geschermd met het toeristenbelang. Misschien is dat het dansen ook". „De argumentatie van B. en W. is zwak. Dans eno pzondag zou in strijd zijn met het karakter van Katwijk. Dat karakter zou echter zo moeten zijn, 4at iedereen de dingen kan doen, die hij graag wil. Er is drie zondagen gedanst en niemand heeft er iets van gemerkt tot er heel toevallig een politieman binnenkwam. Geen mens heeft van dat dansen hinder ondervonden," zei Langeweg (Vrije Lijst). Verouderd Van Mierlo (Gemeentebelangen) stelde, dat het standpunt van de commissie van beroep en van de burgemeester verouderd is en niet door de meerderheid van de bevol king wordt gesteund. Van der Meij (S.G.P.) beweerde het tegendeel. Hij meende, dat de overheid het dansen op zondag bepaald niet moet animeren. „De structuur van Kat wijk kennende moet de exploitant hebben geweten, dat een dergelijk verbod hem boven het hoofd hing. Noordwijk zit al met de armoe. Daar moeten we niet aan mee doen," was de conclusie van de nestor van de raad Pronk (C.H U). Parlevliet (C.C.P.) vond het een vrij simpele zaak. Het punt van de christelijke vrijheid is hier niet ra as. Het gaat om het feit of »r in Katwijk op zondag mag worden gedanst of riet. Mogen als T"rt- wij kers uit gevoelsoverwegingen >oms geen ..nee" zeggen? Haasnoot (c TT 1 het od ie herrie en het geschreeuw en het lawaai van de bromfietsen als de bars uitgingen en noemde dat alles verstoring van de zondagsrust. Uit een heel ander vaatje tapte mr. Van der Plas. Hij sneed drie punten aan: doelmatigheid, Juridisch houdbaar en principe. „Wat is het doel," vroeg hij, „het bevorderen van de zondagsrust of het proberen de Jeugd van het dansen af te houden". Juridisch acht te hij dit standpunt van de com missie en de burgemeester niet haal baar. „De overheid moet zich bij de besluitvorming buiten de gevoelens van de bevolking houden. Als de maatstaf van meerderheid wordt ge hanteerd kan men in een gemeente Buitendijk (Gemeentebelangen) meende, dat aan een bepaalde groep uit de gemeenschap een stukje vrij heid wordt onthouden. Daartegenover was Berkhey (C.H.U.) het roerend eens met het besluit. Dat mr. Van der Plas voor het verlenen van de vergunning was begreep hij niet. ,Ik zie er het toekomstige verbond in (samengaan met Gemeentebelan gen), waarbij het evangelie op de achtergrond raakt". Burgemeester Vermeulen wees er op. dat 't geen besluit van B. en W geweest is om de vergunning niet te verlenen, maar van hemzelf als hoofd van de politie. „Het heeft niets te maken met mijn persoonlijke op vattingen. Ik conformeer me aan de meerderheid van de bevolking. Per soonlijk heb ik er geen moeite mee dat men in een keurig nette tent als die van Hornkamp danst. We moe ten echter rekening houden met de nu heersende algemen opvatting in Katwijk. Dat is democratie". In tweede en derde instantie werd er nog uitvoerig over deze zaak ge sproken, waarbij Van der Meij (S-G.P.) naar aanleiding van enkele opmerkingen stelde, dat de woensdag gehouden verkiezingen hebben uitge wezen. dat het leef- en denkpatroon in Katwijk niet is veranderd. Uit eindelijk werd besloten het beroep van appellant Hornkamp ongegrond te verklaren. Van de wethouders was alleen Haasnoot voor het verlenen van de vergunning. LEIDEN Een 17-jarige Leidenaar botste gistermiddag met zijn brommer op het Noordeindseplein tegen de achterkant van een stilstaande NZH-bus, toen hij achterom keek naar passerende vrienden. De jongen kreeg een hoofdwond en moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overpe- j bracht. Zowel de bromfiets als de bus kregen enige schade. Fotograaf Jan Holvast maakt kort na het ongeluk dit plaatje. DEN HAAG Meer dan 25. voor namelijk Afrikaanse en Latijns- Amerikaanse landen hebben tot nu te kennen gegeven om economische redenen hun visserijzone van twaalf mijl te willen uitbreiden tot vijftig of meer mijl. In enkele gevallen tot 200 mijl. Prof. dr. Guenther Jaenicke, hoogleraar in het internationaal recht aan de universiteit in Frank fort, vertelde dit voor het Interna tionaal Gerechtshof tijdens 'n hoor zitting over het visserijconflict tus sen West-Duitsland en IJsland over de eenzijdige uitbreiding van het laatste land van de visserijzone tot vijftig mijl per 1 september 1972. Kleuter gered van balkonran De Westduitse vertegenwoordiger betoogde dat IJsland aan het voor nemen van zoveel landen nog niet het recht kon ontlenen om zonder overleg zijn visserijzone uit te brei den. Volgens prof. Jaenicke zijn de wensen van de Afrikaanse en Latijns- Amerikaanse kuststaten in voorstel len voorgelegd aan de zeebodemcom missie van de Verenigde Naties met het oog op de komende zeerechtcon ferentie in Caracas. Het blijft de vraag of IJsland alle vis voor zijn eigen exclusieve ge bruik mag opeisen. Door de eenzij dige beslissing van IJsland worden landen getroffen, die tot dan toe in het bewuste zeegebied actief waren en er historische visrechten op kun nen laten gelden, aldus prof. Jaenic ke. Zouden er volgens bestaand recht maatregelen genomen moeten wor den tot instandhouding van visgron- oden dan dient dat te gebeuren in overleg met de betrokken staten, al- NOORDWIJK Het drie-l jarig zoontje van een Duitse familie heeft aan de opmerk zaamheid van een paar Noordwijkse politiemannen waarschijnlijk het leven te danken. Tijdens hun surveil lance zagen de agenten het ventje, balancerend op balkonrand van een apparte ment op de ticeede etage van flat "Seehorst'' aan de Ko ningin Astrid Boulevard. Elk ogenblik had de kleuter van een hoogte van zo'n tien me ter naar beneden kunnen tui melen. De politiemannen stapten zo onopvallend mogelijk uit hun icagen om de kleuter niet te laten schrikkenen, zicf{ onderwijl zo opstellend dat een eventuele val zou kunnen worden verbroken, zij gebaar den het kind dat het van de balkonrand af moest gaan. Het ventje klom daarop naai het balkon terug en verdween naar binnen. Bij nadere informatie bleek dat de moeder van het kind enkele ogenblikken weg moest, en van deze gelegen heid had het kind gebruik ge maakt naar de rand van het gevaarlijke balkon te klim men. 'Ach wat, die paar rot centen. BOLLENSTREEK Het samenwer kingsorgaan Bollenstreek blijft er bij het ministeri evan Verkeer en Water staat op aandringen dat ra de Bol- een schooladvi definitief NS-station dienst had heel wat voeten in de sa- Saanenwerkingsorgaan werd er bij de nota stilgestaan. Bur- Bollenstreek over de Nota Plandoe- gemeester Bonnike van Noordwijk zei len Streekplan Zuid-Holland West dat de Bollenstreekgemeenten geen waren de leden van het samenwer- invoeging willen bfj kingsorgaan erg te spreken. Lang Leiden of Den Haag. wordt geopend. Dat werd gister avond meegedeeld tijdens de verga dering van het samenwerkingsorgaan investering van ton, Lisser raadhuis. Naast de LOM-school in Hillegom, is het wen selijk dat er een tweede LOM-school komt in de Bollenstreek. Dat werd gisteravond door een meerder heid van het samenwerkingsorgaan vastgesteld. Waar de school gebouwd zal moeten worden is niet besloten. De meningen daarover bleken ver deeld. De suggestie werd gedaan de school in Noordwijk te vestigen. Ech ter dan zou het ook voor leerlingen ."ÏÏS FANCY FAIR VAN LMHC door de gemeenten samen moet worden bijeengebrach.t Men vond dat bedrag nogal hoog, tenzij er sub sidie van rijk of provincie verwacht Hockeyclub houdt morgen kan worden. Wanneer een schoolad viesdienst voor Bollenstreek za OEGSTGEEST De Leidsche Mixed planten, platen en boeken, taarten, tien theesoorten en hockeybenodigdhe- uur 'smorgens tot zes uur 's avonds den. Daarnaast is er een grote rom- grote fancy fair. Deze fancy fair melmarkt ingericht .Voor groot worden ingesteld, zouden er vier pe- wordt gehouden op de velden van de klein is t dagogische krachten benoemd ten worden teachers. Voor het samengestelde <e- club en is bestemd voor de bouwv i grabbelton, hometrai ner enz. Op het terrasje kunnen negental remedial het nieuwe clubhuis. Op het terrein poffertjes worden gegeten, terwijl zijn stands opgebouwd waarin kunst- ook de discobar niet ontbreekt. Hoog- nijverheid artikelen te koop zijn, tepunt van de fancy fair is de verlo ting van een gazelle-tandem. Samen met zijn 17-Jarige com pagnon in de misdaad heeft Hage naar Gerard (20) voor 30.000 gul den aan horloges en sieraden buitge maakt door toepassing van de zo genaamde „babbeltruc". Het Jeugdige dievetiduo opereerde in Juwelierswinkels te Delft, Rotter dam, Moordrecht, Hillegom. Sassen- heim en Pijnaoker. Eerst bekeken zfj buiten, voor de etalage, welke kostbaarheden makkelijk en snel te pakken zouden zijn. Dan gingen zij naar binnen. Terwijl Gerard de Juweliers aan de praat hield hij vroeg meestal naar zilveren bedeltjes voor een meisjes armband graaide Hansje razend snel de buit weg uit de etalage of uit een vitrine. Gouden horloges en hele plateaux met kostbare ringen verdwenen op die manier geruisloos onder Hansjes jasje. Óp 15 Januari liep het duo in Pijn aoker tegen de lamp. Een Juwelier die nog net bijtijds een plateau met veertien gouden ringen miste, zette op straat de achtervolging in. Hij greep Hansje. Gerard werd gevangen door de politie. Omdat de Jongste dader zijn reke ning zal moeten vereffenen met de kinderrechter, staat alleen Gerard voor de Haagse rechtbank. President mr. Stolk houdt hem voor dat hij tienduizenden guldens schade heeft gemaakt. „Ach wat", reageert het jongmens. ,.we hebben er maar een habbekrats voor gehad, dus Gerard blijkt al eerder veroor deeld te zijn. Bij zijn laatste vonnis werd hij voor een Jaar naar Zuiphen gezonden, maar na zes maanden mocht hij al met „proefverlof". De reclassering zou voor werk zor gen, maar alle aanbiedingen waren te mirj voor Geirafd, did uitkerin gen van de bijstand placht te halen in een witte Mercedes. Toen de bij stand tenslotte niet langer meer over de brug wilde komen, 'moest' Gerard dus wel gaan stelen. „Want ik had geen geld. En als ik vrij ben wil ik mijn eigen gang gaan en niet steeds op mijn vingers wor den gekeken door de reclassering", licht de Jongen toe Officier van Justitie, mr. Brouwer ziet onder deze omstandigheden geen aanleiding om een gedeeltelijk voor waardelijke straf met reclasserings begeleiding te vragen. Zijn eis luidt zeven maanden met aftrek. Advocaat mr. Langerwerf beroogt dat „babbelaar" Gerard niet 4,oor diefstal maar alleen voor mede plichtigheid kan worden veroor- Met brommer over cle hop deeld. Subsidiair bepleit hij een matigde straf voor het jongmens, i buiten diens schuld in een immor sfeer is opgevoed. Laatste woord van Gerard: ven maanden vind ik wel hoog die paar rot centen die ik er aan hei overgehouden". Vennis 11 april. Commissie Openbare Werken vergadert LEIDEN Een 26-jarige van Leiderdorp sloeg gisterochtend in de Breestraat met zijn bromfiets over de kop doordat het spatscherm van het voorwiel plotseling losschoot. De Leiderdorper brak bij deze val partij zijn rechtersleutelbeen. Hij moest door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis worden overge bracht. In de afgelopen nacht is ingebro ken in een winkel van elektrotech nische apparatuur aan de Haarlem merstraat. Ontvreemd werden een stofzuiger en twintig scheerappara- ten. De gestolen artikelen vertegen woordigden een waarde van ruim duizend gulden. Men is binnengeko men door een ruit van de achterdeur Voorschoten De commissie v< openbare werken vergadert 4 ai 20 00 uur in het gemeentehuis. De navolgende punten zullen 4 de orde worden gesteld: voorstel 1 het verlenen van subsidie voor 1 restaureren van het rieten dak het pand Kniplaan 3; voorstel tot 1 - in beginsel - verlenen i in de restauratie van het pand Lê seweg 519; bespreking nota doeleinden Streekplan Zuid-Holli West. Voorschoten Het grofvuil woi woensdag 10 april opgehaald wijk Boschgeest, aan de Papelai (tussen Rouboslaan en Veursewei John. F Kennedyplantsoen. Oran) kade. Narcisstraat. Tulpstraat. H« cinthstraat. Van Kempenstraat, 0 dorpstraat, Willem de Zwijgerlaa Burgemeester de Kempenaerstrai Pauwenstraat, Crocusstraat, gaardenlaan, (zuidzijde), Veursewi Essenlaan, Rouwkooplaan, Pepp( laan. Wilgenlaan. Kniplaan, La «ras Duivenvoorde en KaagyrjJc.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4