'We maken duidelijk hoe le vork in de steel zit" Leids paasvee nu nationaal Demonstratie tegen overplaatsing soldaat Zigeuner vrouwen Vier maanden en tbr voor Annelies B. overvallen boerderij Mevr. A. de G.-J. te H. "U had dat nest jonge boxers van ons moeten zien. Ik had ze wel allemaal willen houden. Maar ja. Overigens waren we ze gauw genoeg kwijt Rippie had wel 3 nesten mogen leveren. Eén zo'n kleine advertentie onder de rubriek "Dieren" en weg waren ze. We hebben er nog één. Maar die krijgt u niet" Het dagblad is ook voor boxers het beste kontaktadres. LJ )NDERDAG 28 MAART 1974 is ook voor mannen wel plaats voor een grapje. Lopen de vrouwen reclame voor seven-up, de mannen doen dat voor hun "lijfbladen". Dit tweetal, door de Amster- Shop in het "pak" gestoken, zijn zeer internationaal georiënteerd. De moord op Fox In de Ierss hoofdstad Dublin zijn gisteren vijf Ieren, leden van hat IRA. in staat van beschuldiging gesteld wegens net doodschieten van senator Billy Fox. een tegenstander van het Britse mili taire optreden in Noord-Ierland düe zestien dagen geileden natoij de grens met Ulster werd vermoord. Aanvan kelijk had de politie de moord toege schreven aan protestantse extre misten. LEIDEN Veel en mood vee uit alle dolen van het land is aangevoerd op de vandaag in de Groenoordhal ge houden paasveetentoonstelling die in de loop van de odhitend officieel werd geopend door ir. G. A. Meyer, voor zitter van het Produktsohap voor Vee en Vlees. Hij waes op het belang van deze ten toonstelling dat een markt die de derde in het land is geworden en wat slachtvee-aanvoer betreft de Bossche veemarkt evenaart. Het productschap heeft zich indertijd niet voor Leiden uitgesproken bij gebrek aan harde bewijzen. Nu de markt goed draait heeft het bestuur juist gisteren be sloten Leiden als EG-referentiemarkt aan te wijzen, wat betekent dat de notering officieel wordt in de Euro pese Gemeenschap en meetelt in het beleid met betrekking tot de vlees- handel. Ir. Meyer sprak zijn vreugde uit over de grotere belangstelling voor de mestveefokkerij die enkele jaren ge leden door de hogere prijzen goed op gang is gekomen en zich nu door de lagere inkoopsprijzen stabiliseert. Hij deed het tentoonstellingsbestuur de suggestie een rondgang met het paasvee te maken zoals vroeger de slager met zijn paaskoe rondging. Ir. P. P. J. Budk, voorzitter van de VEBO, sprak zijn vreugde uit over de gunstige ontwikkeling van de Leidse veemarkt. Aan burgemeester Vis en ren, vroeg hij of het nu goed zit met VEBO. Hij kreeg geen antwoord, wethouder Lijten die aanwezig wa- het gemeentelijk subsidie aan de (Foto Jan Holvast) Spoorwegongeluk In de Portugese kolonie Mozambique zijn gisteren bij een spoorwegongeluk bij Lounenco Marques twee treinbestuurders en tenminste 30 passagiers om helt leven gekomen. Een uit Rhodesië komende personentrein botste op een goede rentrein die om. benzine vervoerde. Kippen vernietigd Het vernietigen van grote aantallen kippen waarvan is vastgesteld dat zich in hun lidha men insecticiden bevinden die kan ker kunnen verwekken, gaat in Ame rika voort. Een van de grootste fok kers in de staat Mississippi, H. F. McCarty, zal de heüft van zijn 3,2 miljoen kippen op die manier moe ten verliezen. LEIDEN Vanmiddag organiseert het Leids Anti-Peynenburgcomité 'n protestdemonstratie tegen de over plaatsing van Jan Laurier van Lei den naar Vlieland. Verzamelpunt is het LSB-gebouw op het Noordeinde. om half zes. Het comité stelt in een verklaring dat deze maand drie actieve VVDM-ers in het leger zijn overge plaatst. Laurier, afdelingsbestuur der van de VVDM in de Leidse Doe lenkazerne, is één van hen. Het co mité noemt dit een strafoverplaat- sing, die verboden is. In een tele gram aan de voorzitter van de Twee de Kamer en de minister en staats secretaris van defensie zegt het comi té de overplaatsing als een directe aanval te beschouwen op het recht van organisatie in he£ algemeen en van dienstplichtigen in het bijzonder. De eisen zijn ondertekend door de WDM, de Bond voor dienstplichti gen, de KWJ, het NVV Jongerencon tact, Leidse scholieren, Leidse stu- dentenbond, Palestinawerkgroep. Dol le Mina; Brede Vietnam Bewering, Leids Huurderscomité en de afdelin gen van de CPN, de PSP, D'66 en de Socialistische Partij. In Moordrecht W erkgevers: al bij f20.000 verlaging inkomen Verduistering van een ton DEN HAAG Annelies B.. het 27- jarige vrouwelijke beleggingwonder dat vtff miljoen gulden heeft wegge- goooheld, is door de Haagse recht bank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest (eveneens vier maanden) en ter beschikkingstelling van de rege ring. Het vonnis is conform de eis van de officier van Justitie. Annelies werd schuldig bevonden aan verduistering van honderddui zend gulden ten nadele van een ma kelaar in Aerdenhout. die haar dit geld had toevertrouwd om te beleg gen dn Amerikaanse fondsen. De ton werd haar afhandig ge maakt door twee profiteurs op de zelfde dag dat zij telefonisch d» mel ding kreeg dat het geld op haar bankrekening was overgemaakt. La ter zou blijken dat de profiteurs van de transactie op de hoogte waren doordat zij de telefoon van Annelies afluisterden via een maniatuurzer- dertje dat zij in het toestel hadden aangebracht." Annelies B. heeft bekend ongeveer vijf miljoen gulden van talrijke be leggers te hebben zoekgemaakt door dat zij aan enkele profiteurs waan zinnig hoge winsten uitkeerde. Zij zou met dreigementen onder druk zijn gezet. De makelaar uit Aerdenhout is de enige benadeelde in deze zaak. Alle andere gedupeerden zwijgen, uit angst voor de belastingdienst. 7-ii speculeerden met zwart geld. De Rotterdamse onderwereld-figuur "Beertje" is échter door een aantal gedupeerden met succes ingeschaxeid om een groot deel van hét géld terug te krijgen van een vijftal profiteurs achter de schermen. Annélies zelf werd door de reent- bahk tot een geringe straf veroor deeld omdat psychiatrisch onderzoen heeft uitgewezen dat de zwendelD-'ak- tijken haar in slechts zeer vermin derde mate kunnen worden toegere kend. De vlot pratende Jonge vrouw is volgens de deskundigen zwak be gaafd en geestelijk gestoord: zij heeft dringend behoefte aan psychia trische behandeling. Restauratie Keulse dom De be kende dom van Keulen zal in de ko mende 20 jaar opnieuw worden opge bouwd. De blokken zandsteen waar uit het gebouw is opgetrokken, zijn als gevolg van de luchtverontreini ging zo sterk aangetast dat zij vrij wel alle stuk voor stuk zullen moe ten worden vervangen door bazalt. Alleen op die manier kan de dom worden behouden. DIDEN Iets meer dan twee jaar geleden werd in Leiden Juridisch Adviesbureau opgericht. Een „wetswinkel" of chtswinkel", studenten die gratis juridische adviezen ver- kken aan wie er maar om vraagt. Geen overbodige luxe, t de stap naar een advocaat is voor de man in de straat niet ing, en dat niet eens alleen vanwege de kosten, die daaraan jonden kunnen zijn. ook de weg naar de wets- lan de Apothekersdijk werd nkelijk weinig bewandeld, pelvrees. die nog altijd bestaat thans in veel mindere mate. lertig mensen van het Juridisch sbureau ontvangen wekelijks ceehonderd "cliënten". Zij kun- let werk maar net aan. Vooral iden-noord. waar de rcchtswin- de Van Hogendorpstraat do- heeft, komen veel mensen aridische en ook andere nd vragen. die twee Jaar is het Juridisch sbureau zich duidelijk anders manifesteren. Het treedt meer er naar buiten als een actie die zich veelal solidair ver met protesten en acties van bevolking. Recent voorbeeld: bereid om de huurweigeraars Merenwijk, een actie die is ge- iseerd door de BHW, juridisch staan. En niet zolang geleden het bestuur van het Juridisch sbureau een felle aanval op 't istingsbeleid van de gemeen- eerste instantie liet men in erband de term "willekeurig" na een "protest" van de ge- sprak men van "falend" en leve, één van de bestuursle- •bruikt nu het woord „schanda- :tureel gesprek met het bestuur de Bruyn (afgestudeerd ju- Jaap Houtappel (wetenschap medewerker van de universi- Leo Neve en Jan Vos (studen- chten) en de administrateur, het Juridisch Adviesbureau, van der Wende (eveneens nstudent) leert dat vooral de ntatie met de problematiek, die door de "cliënten" de af twee Jaar in mondelinge ge- uit de doeken is gedaan, geleid tot die duidelijke stel- waarvan vërtegenwoor- de rechtswinkel nu zo vaak [even. En de onmogelijkheid, m iets voor de mensen ju- te kunnen doen. Leo Neve 'Je merkt steeds dat Je in in- sle zaken blijft steken. Dat je ezenlijk iets aan de oorzaak problemen doet". Yvonne de "En dan blijkt dat Je de zaak structureel moet aanpakken wil je op langere termijn Iets bereiken. In feite moet je toewerken, naar een situatie, waarin wij overbodig geworden zijn". Wat je ook een illu sie zou kunnen noemen, die het na streven voor altijd waard is. Dé wetswinkel is opgedeeld in vijf secties, die zich respectievelijk be zighouden met wonen, belasting, so ciale problemen, contracten en pu bliek recht. Medewerkers hebben zich in het algemeen in één van de secties ge specialiseerd. Het zal geen verwon dering wekken, dat de huisvestings problematiek, in Leiden in ieder ge val nog volksvijand nummer één, ve le spreekuren in beslag neemt. Leo Neve: "Je kan daar ook veel proble men op terug voeren". De medewer kers van het Juridisch Adviesbureau hebben in de zaak van de huuractie in de Merenwijk zoals gezegd duide lijk yóór de actievoerders en tegen de gemeente gekozen. Leo Neve zegt: "Je voelt gewoon^ dat er daar iets moet gebeuren. De servicekosten bij voorbeeld rijzen enorm de pan uit" en Frank van der Wende vult aan: "Je krijgt de indruk dat wat ze via de huur niet kunnen krijgen door middel van servicekosten op de be woners verhalen". Yvonne de Bruyn"En als de mensen nou niets beloofd was, had je niets kunnen zeg gen. Maar er zijn valse beloften ge daan". Een andere doorn in het oog :de criteria, die kunnen leiden tot een urgentie-verklaring voor wo ningzoekenden. Yvonne de Bruyn: "Het is niet normaal dat mensen eerst twee kinderen moeten hebben, voordat ze urgent worden verklaard, of dat Je een bepaalde leeftijd moet hebben bereikt. Als je daaronder zit, kan je net zo goed urgent aijn. Je kan daar geen normen voor vastleg gen, zo iets moet veel meer van ge val tot geval worden bekeken". Waarna Frank van der Wende ver telt, dat het ook al eens is voorgeko men, dat woningzoekenden door bu reau Huisvesting naar de wetswin kel waren doorgestuurd. "En dan merk je weer, dat Je vastloopt. We kunnen ze ookjniet aan een woonver gunning helpen". Yvonne de Bruyn: "Het enige wat wij kunnen doen is de Juridische puntjes eruit halen. Maar op een gegeven moment ho,udt ons DEN HAAG De loonmaatregel van het kabinet-Den Uyl leidt al bij inkomens van rond f20.000 tot een verlaging van het reëel besteedbaar loon. Het Verbond van Nederland se Ondernemingen, het grote indu striële werkgeversverbond, heeft dit berekend. Het VNO vindt dat de regerings maatregelen een onnodig sterke ni vellering inhouden. Het zou veel bil lijker zijn geweest de belastingver laging te zoeken in de inflatiecor rectie, aldus het VNO. Volgens de berekening van de werk gevers gaan door de regeringsmaat regelen de werknemers met een inko men van f13.000 er ruim anderhalf procent op vooruit. Voor de inkomens van rond f17.500 is er een vooruit gang in besteedbaar inkomen van cir ca een half procent. Werknemers met inkomens van rond f 24.000 gaan er een half pro cent op achteruit. Voor de inkomens van ongeveer f 36.000 is de achteruit gang in besteedbaar loon ongeveer twee procent, voor inkomens van f 48.000 ongeveer drie procent en voor Inkomens van f72.000 rond 3,5 pro cent. Bij de berekeningen is de pensioen premie buiten de beschouwing gela ten. Wel is rekening gehouden met de toegezegde belastingverlaging per 1 juli, terwijl men is uitgegaan van een prijsstijging van 10,5 procent. MOORDRECHT Vijf rondtrek kende zigeunersvrouwen en één man hebben vanmorgen rond twaalf uur een overval gepleegd op een boerde rij aan de Moordrechtse Oostrins- dijk. De boerin werd opgesloten, en haar huis werd geheel doorzocht. De zigeuners vertrokken -met me deneming van een nog onbekende buit. De boerin wist intussen uit de keuken te ontsnappen en alarmeer de de politie. De woonwagenbewoners waren af komstig uit Maassluis en trokken via Rotterdam en Vlaardingen naar Moordrecht. Volgens de Moordrechtse politie heeft de boerin geen nadere geve1- gen van de overval ondervonden. Bij het ter perse gaan onze krant was nog niet bekend, of de daders zijn -aangehouden. Juridisch Adviesbureau (bestuur en administrateur): Toe werken naar een situatie, waarin wij overbodig zijn". Van links naar rechts Frank van der Wende, Yvonne de Bruyn, Jan Vos, Jaap Hout appel en Leo Neve. (Foto Jan Holvast) kunnen ook op". Leo Neve: "wat wij voornamelijk doen is de mensen dui delijk maken hoe de vork in de steel zit. En als we een gaatje zien gaan we procederen. De meeste zaken-pro- cessen winnen we wel". roep afwachten. Ondanks het schrij ven, dat weigeraars binnen acht da gen afgesloten zouden worden". Leo Neve: „Dat vind ik nou een smerig soort wetgeving". Kalkar Ander veel voorkomend "onrecht' 'in Leidenontslagen op staande voet. Het JAB heeft nauw contact daar over met het Gewestelijk Arbeidsbu reau, dat wil zeggen: "Zij sturen le dereen klakkeloos naar ons", zegt Frank van der Wende. Veel besproken onderwerpen zijn verder echtscheidingsprocedures, ver zekeringen. belasting, kwesties met postorderbedrijven en instellin gen als Boek en Plaat en recen telijk de verhoging van de elektrici teitstarieven in verband met de ont wikkeling van een kweekreactor in het Westduitse Kalkar. Jan Vos: "We hebben het vonnis uit Groningen (waarbij verboden werd weigeraars van de extra-heffing af te snijden) doorgegeven aan de stedelijke licht fabrieken. De SLF zal het hoger be- SCHOLIEREN PLANTTEN BOMEN LEIDEN Over ongeveer 5 maan den zal er een brugverbinding zijn tussen de Langegracht en de Mare- singel. Tegenover de Marnix van,St. Aldegondeschool- op het oude bol werk wordt mede in verband hiermede een stuk groen aangelegd. Er komt een speelweide met wat bo men en struiken, doorkruist met een fietspad en een voetpad. Gisteren is de eerste stap gezet. Nadat er op school interessante dia's waren ver toond over de geschiedenis van dit punt van de stad (met o.a. afbeel dingen van de schooi uit het begin van deze eeuw), trokken de leerlin gen van de 5e en de 6e klas enthou siast naar de overkant om de oopu- lieren hun nieuwe plaats te geven, daarbij geholpen door enkele perso neelsleden van de gemeentelijke plantsoenendienst en onderwijzers. Het betrof hier bomen, die overge plant werden. Y

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9