'ompidou egen VS- :ontrole >p Europa SUCCESSEN VOOR HENRY KISSINGER IN SOWJET-UNIE Caetano ontdekte complot Congres zeker van proces tegen Nixon wjigeland staakt lip aan Chili ROLF STEINER VRIJGELATEN IN SOEDAN VS-DIPLOMAAT ONTVOERD IN MEXICO Portugese staatsgreep nog net voorkomen RIJS (AP) President Georges Pompidou van Fnank- heeft zonder omwegen verklaard dat Frankrijk nooit gedogen dat de Verenigde Staten zeggenschap krijgen de besluitvorming van de Europese Gemeenschap ter- e haar toekomst. Pompidou heeff dit zijn ministers ge- l tijdens een vergadering van het Franse kabinet. De lident, zo bleek uit de woorden van minister van Voor- ting Jean Philippe Lecat, heeft het kabinet gezegd dat nkrijk bereid is deel te nemen aan verruiming van de tacten tussen de landen van de Europese Gemeenschap de Verenigde Staten met het doel dat bedde partijen be- weten wat hen beweegt. f 7! TOEN (AP) De Britse so- j Hsche regering heeft bekendge- Biy dat Groot-Brittannië geen ïeer zal verlenen aan de militaire junta tn Chili. Ook geen nieuwe vergunningen afgegeven voor de export EIK apens naar dit Zuidamerikaan- ld. Britse minister van Buiten land- een. James Callaghan heeft ge- dat de bestaande contracten fnteel in studie zijn. Tegenover Lagerhuis verklaarde hij het Britse beleid ten aanz.en 1 zijn gebaseerd "op de tot herstel van de democratie t respect voor de rechten van ns in dit land". Britse ambassadeur in Chid de opdracht gekregen namens its? regiering zijn bezorgdheid spieken over die wijze waarop Itieke gevangenen in Chili wor- ndeM. Met ingang van wan de hulp aan Chili zal worden kt zal later bekend worden ge- fEG 39 - VOORSCHOTEN ON: 01710-69307 Er is geen gebrek aan ambassa deurs. vertegenwoordigers en orga nen die dat overleg tussen de Ver enigde Staten en de Europese Ge meenschap kunnen voeren, aldus Pompidou, maar als men wil dat er eerst een akkoord ls (met de Verenig de Staten) cn daarna de Europese Gemeenschap slechts haar interne toekomst en de voortgaande opbouw van haar identiteit daaraan moet onderwerpen, dan kan Frankrijk daarmee niet instemmen, aldus Pom pidou. Kissinger en andere Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben ge klaagd dat Washington te weinig be trokken wordt by de Europese be sluitvorming. Washington wil niet alleen ingelicht worden over wat be sloten is. het wil deelnemen aan de besluitvorming als het gaat om be langrijke kwesties. Frankrijk streeft er naar de be sluitvorming in de Europese Ge meenschap ook daar te houden en te voorkomen dat de Verenigde Sta ten op deze besluitvorming een te grote invloed krijgen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zken Henry Kissinger bracht een bez?oak aan Bonn toen hy op weg was naar Moskou, waar hij momenteel besprekingen voert met de regering van de Sowjet-Unie. Op de terugreis uit Moskou zal Kissinger in Londen besprekingen voeren. In Parijs concludeerde men hier uit dat Washington Bonn en Lon den wil overhalen naar het Ameri kaanse standpunt dat de Europese Gemeenschap geen beslissingen moet nemen voor Washington geraad pleegd is. Lecat zei dat Pompidou beslo ten had zijn voorgenomen bezoek aan Bondskanselier Willy Brandt uit te stellen tot eind april. Eerder was al gezegd dat Pompi dou helemaal niet naar Bonn zou gaan, omdat hij door ziekte daartoe niet in staat zou zijn. Dinsdag was de Franse president echter weer op de been, nadat hij eerder enige dagen rust had moeten houden. KHARTOEM (AFP) De presi dent van Soedan, Noemeiri. heeft toestemming gegeven voor het laten terugkeren van de oud-huurling Rolf Steiner naar West-Duitsland. voor een medische behandeling. De nu 43-jarige Steiner diende eerst in het Franse vreemdelingen legioen, vocht in Korea, Dien-Blen- Phoe en Algerije. Tenslotte werd hij uit Biafra gezet, waar hij ook had meegevochten. In 1969 kwam hij Soedan klandestien binnen en vocht hij mee met de opstandelingen in het zuiden. Soedan veroordeelde hem ter dood, maar dat werd veranderd in levenslang. MEXICO CITY (AFP) Een Amerikaanse diplomatieike functiona ris in Mexico is gisteren ontvoerd. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade, die dit bekendmaakte, wilde om veiligheidsredenen geen verdere bijzonderheden verstrekken. Bijna eif maanden geleden werd in Mexico de Amerikaanse consul Ter- rance Leonhardy ontvoerd door le den van een groep die zich "De re volutionaire krachten van het volk" noemde. Leonhardy werd na vier da gen vrijgelaten nadat zijn vrouw 80.000 dollar losgeld had betaald en de Mexicaanse regering 30 politieke gevangenen had vrijgelaten, die naar Cuba mochten vertrekken. Onlangs maakten de Mexicaanse autoriteiten de arrestatie van een aantal van guerrilla-activiteit ver dachte personen bekend. Een van hen zou bij de ontvoering van Leon hardy betrokken ztyn geweest. MOSKOU (AP) De Russische partijleider Leonid Brezjnew heeft gisteravond opnieuw een bespreking in het Kremlin be legd met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger. Eerder had Brezjnew een spoedvergadering van het Politburo bijeen laten komen en waren er aanwijzingen dat het overleg over een nieuw kernwapenverdrag in een kri tieke fase is gekomen. Een hooggeplaatste Russische zegsman verklaarde dat de beide partijen reeds bijna overeenstemming hebben bereikt over een aantal punten en nu spreken over „de aantallen wapens", een belangrijk element in het streven naar een overeenkomst over verdere beperking van het kernwapen arsenaal, die president Nixon als hij begin deze zomer een bezoek aan Moskou brengt, zou kunnen ondertekenen. mm. Tegelijkertijd verklaarde de functionaris dat een aantal kwes ties nog niet geregeld is. Toen hem gevraagd werd of er een impasse was ontstaan, schudde hy echter het hoofd Kissinger verklaarde tijdens een lunch die hij zijn Russische ambt genoot Andrei Gromyko aanbood, dat het overleg „bevredigend ver loopt". Hij zei dat de onderbreking in de besprekingen Brezjnew gelastte hun voor woensdagochtend aange kondigde vergadering af een half uur voor hij moest beginnen de Rus sen in staat stelde „hun eigen inter ne besprekingen te voeren". Amerikaanse functionarissen ver wachten dat Kissinger vandaag naar Washington zal terugkeren. Zij acht ten t niet onmogeiyk, dat zijn ver trek enkele uren zal worden uitge steld, om zo aanvullende besprekin gen met de Russische leiders moge lijk te maken. Tijdens de toast die hij op Gro myko uitbracht zei Kissinger dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zullen werken aan een voort durende verbetering van hun betrek kingen. „Ze zullen in aUe delen van de wereld streven naar een politiek die is gebaseerd op samenwerking zelfs wanneer tijdelijk obstakels rij zen", aldus Kissinger. In zijn antwoord zei Gromyko dat de overeenkomsten die Brezn- jew en Nixon in 1972 en 1973 hebben gesloten een stevige basis hebben ge legd voor de verbreding en verbe tering van de Amerikaans-Russi sche betrekkingen. Op de vraag van een verslagge- Leonid Brezjnew ver hoe het met de besprekingen ging, antwoordde Gromyko droogjes: „Vooruit". Het belangrijkste punt van de be sprekingen is de poging van Kissin ger om tot een doorbraak te komen in de vastgelopen besprekingen over de beperking van offensieve kernwa pens. Het tweede belangrijke punt was het Midden-Oosten. Kissinger streeft naar aktieve samenwerking met de de Sowjet-Unie voor de bewerk stelliging van een troepenregeling op de hoogvlakte van Golan. Morgen zal hij daarover besprekingen beginnen met de Israëlische minister van De fensie Mosje Da jan. WASHINGTON Leiders van het Amerikaanse Congres, met inbegrip van aanhangers van president Nixon, zijn nu van me ning dat het vrijwel een uitge maakte zaak is, dat het Huis van Afgevaardigden de president we gens het Watergate-schandaal in staat van beschuldiging zal stel len. Er zijn steeds meer aanwijzin gen dat de stemming in het Con gres zich tegen Nixon keert. Oor zaken hiervan zijn o.a. aanvallen van het Witte Huis op de com missie voor Justitie uiJt het Huis van Afgevaardigden, die op het ogenblik de Water gate-zaak uit zoekt, en de weigering van Nixon om meer materiaal aan deze commissie af te staan. Een paar weken geleden ver trouwde het Witte Huis er nog op, dat het zou kunnen beletten dat 't Huis zich voor „impeachmen/t" uitspreekt. Daarvoor is een een voudige meerderheid noodza kelijk. Nu zou het Witte Huis er voor ijveren dat er in de Senaat niet een meerderheid van twee derden ontstaat die nodig is om de president schuldig te verklaren en af te zetten. De afgelopen we ken hebben James St. Clair, de voornaamste raadsman van Nixon in de Watergate -zaak, en andere functionarissen van het Witte Huis herhaaldelijk besprekingen gevperd met de Republikein se leiders in het Huis en de Se naat. Een vooraanstaande senator die aan dit overleg heeft deelgenomen verklaarde nu het gevoel te heb ban dat het tot een proces tegen Nixon zal komen, terwijl hij en kele weken tevoren dit alleen maar als een mogelijkheid had beschouwd. De commissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft 30 april als streefdatum gesteld voor het af sluiten van haar onderzoek. Waar nemers zijn van oordeel dat het merendeel van de 21 Democraten in de commissie en misschien on geveer de helft van de 17 Repu blikeinen tot de conclusie zullen komen dat er tenminste waar schijnlijk grond is voor "im peachment". Wellicht kan 15 maart als het keerpunt worden beschouwd. Op die dag waarschuwde de Republi kein Lawrence Hogan uit Mary land, dat de weigering van het Witte Huis om nog 42 bandopna men af te staan en de aanvallen van Nixon op de commissie nade lig voor de president zouden zijn. Hogan die in het verleden de president had gesteund, zei dat Nixon dreigde ook de steun te verliezen van die commissiele den die kritisch stonden tegenover een "impeachment". Het standpunt van het Witte Huis in de kwestie van de 42 bandjes was dat de commissie al een grote koeveelheid materiaal heeft gekregen en dat zij eerst die stukken moet bestuderen en vervolgens precies opgeven wat zij verder nodig denkt te hebben. De kritiek die Nixon tijdens een vraaggesprek voor de televisie op 19 maart aan het adres van de commissie richtte, viel slecht bij een van de conservatieve Demo cratische leden van de commis sie, Walter Flowers uit Alabama. „Aan de ene kant horen wij op de televisie praten over volledige samenwerking en een verlangen naar een volledig onderzoek, maar tegelijkertijd worden wij ge confronteerd met ingewikkelde manoeuvres om deze toezegging te 1)e perken en de kwestie te ver troebelen," aldus Flowers. Onder de leden vam de com missie voor Justitie zouden er ze ker enkele zyn, die weliswaar te gen een in staat van beschuldiging stellen van de president zijn, maar die wel zouden willen aan bevelen de kwestie n het 435 le den tellende Huis van Afge vaardigden te behandelen. Ande re afgevaardigden zeggen bin nenskamers dat het wellicht het beste zou zijn, dat "het Huis zich. voor „impeachment" uitspreekt, zodat zij tegenover hun kiezers kunnen zeggen dat zij er voor ge zorgd hebben dat de president de kans krijgt op een eerlijk proces in de Senaat. Steeds meer wordt dit gezien als de veiligste aanpak voor afge vaardigden die in hun kiesdistrict slechts over een geringe meerder heid beschikken. Een overwegen de rol in deze gedachtengang spe len daarbij de opiniepeilingen die nog nooit zo ongunstig zijn ge weest voor de president en diens geloofwaardigheid. Maatregelen van Peron De pre sident van Argentinië. Juan Peron. heeft gisteren een pakket economi sche maatregelen voorgesteld, waar onder algemene loonsverhoging, ver dubbeling gezinstoeslag voor arbei ders, verhoging van brandstof-, gas-, elektriciteitspryzen en van de tarie ven van het openbaar vervoer. Er komt een verplichte levensverzeke ring die door de werkgevers betaald moet worden. LISSABON (AFP) De opstand van een deel van het garni zoen van Caldas de Rainha dat op 16 maart oprukte naar Lissa bon, maakte deel uit van een veel groter plan dat de opstand van verscheidene garnizoenen in Portugal omvatte. Dit is uit goede bron in Lissabon vernomen. Op het laats^s ogenblik echter merkten de initiatiefnemers van het plan dat zij ontdekt waren waarop zij besloten de operatie te annuleren. Zij stelden de verschillendeeenheden hiervan telegrafisch op de hoogte, maar alleen het garnizoen van Caldas de Rainha ontving het telegram niet en begon de mars naar Lissabon. Dit verklaart ook de geruchten die op 16 maart in Lissabon circuleerden inzake opstandige bewegingen in Vi- seu, Lamego en Santa rem. Er heers te inderdaad grote opwinding onder de eenheden in Viseu en Lamego, in het noorden, maar daar de alarm toestand was afgekondigd verlieten deze eenheden de kazernes niet. In Lamego ontplofte een granaat waar door twee soldaten omkwamen en vüftien werden gewond. Volgens de officiële lezing gebeurde dit per on- gehik tydens een oefening. Kapiteins Volgens genoemde bron verliepen de gebeurtenissen als volgt: Een aan tal officieren, leden of aanhangers van de „beweging_ van kapiteins", kwam in de nacht van 15 op 16 maart op de militaire academie byeen om de laatste by zonderheden te bespre ken van de voor 16 maart georgani seerde opstand. De regering was ech ter ter ore gekomen wat er gaande was. Ministers en hoge militairen be spraken tot vroeg in de ochtend welke maatregelen genomen moesten wor den. In eerste instantie betrok een sterk contingent van de republikeinse garde stellingen by de militaire aca demie waar de opstandige officieren bueen waren. Deze merkten toen dat het komplot was ontdekt en dat de regering krachtig zou optreden, zy besloten hun actie op te geven. Alle betrokken garnizoenen werden inge licht. Maar het desbetreffende tele gram bereikte Caldas de Rainha niet. Luitenant-kolonel Bruno, onder- gouverneur van de Portugese mili taire academie, die deelnam aan de byeenkamst van opstandige officie ren, nam contact op met de autori teiten. Hy verklaarde dat er niets aan de hand was. Om te bewyzen dat hy de waarheid sprak bood hij aan zich gevangen te laten nemen Enkele uren later meldde hy zich by de militaire politie. W aarschu wing Nadat de regering een waarschu wing had ontvangen dat een com pagnie uit Caldas de Rainha opmar cheerde naar Lissabon, werden troe pen in noordeiyke richting gezonden om de muiters tegen te houden. Deze zagen zich genoodzaakt terug te ke ren naar hun garnizoen waar zy zich enkele uren later overgaven. Volgens een officieel communiqué werden 33 officieren van het vijfde regiment (dat van Caldas de Rainha) gearresteerd. Maar volgens een mede deling van de „beweging der kapi teins" zou het aantal arrestanten circa tweehonderd zyn. De opstandige beweging was in de kiem gesmoord en de regering was de situatie meester. Maar waarne mers vragen zich af wat er zou zyn gebeurd als de zaak niet was uitge lekt. De officieren klagen overigens over de houding van generaal de Spi- nola, die met zyn boek „Portugal en de toekomst" over de Portugese ge bieden in Afrika veel opschudding had gewekt. Deze heeft totaal niets gezegd of gedaan waaruit men zou tair die hy sedert zyn ontslag als kunnen opmaken dat hy hun actie plaatsvervangend stafchef van de steunt. Steeds handhaafde hy de sürydkrachten enkele dagen tevoren houding van de gedisciplineerde mili- strikt in acht nam.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7