ederland faalt ioor onbegrip, nisverstanden n nonchalance "HET NEGATIEVE KAN TOCH POSITIEF WERKEN" RCL tegen ASC pas winnaar na serie penalties est Duitsland moeite et de afwerking: 2-1 APPIE HAPPiE INDERDAG 28 MAART 1974 PAGINA 27 ROTTERDAM Nadat alle ongeorganiseerde oppositie tegen het behoudzuchtige beleid van de Oostenrijkers vergeefs bleek te zijn gevoerd, ontdeed supervisor Rinus Michels zich van het Door Jan Preenen aureool van onfeilbaarheid. Deed hij afstand van de titel „tovenaar" en benadrukte hij nog eens dat hij nooit voorop heeft gezeten op de daken, waarvan is afgeschreeuwd dat Nederland fa voriet is voor de wereldtitel. Al te zwaar op de hand was hij nu ech ter ook weer niet. „Ik ben vol doende door de wol geverfd om teleurgesteld te zijn. Vergeet niet ve met een verre van inge speeld geheel te maken hadden. Vandaar dat nog een x-aantal wedstrijden zal moeten worden gespeeld. Er moet nog veel wor den verbeterd". Zoveel dat het thans regerende voetbalteam na afloop massaal werd weggestemd. Zo dat al niet was gedaan. Er waren immers maar 28.308 „ko nijnenliefhebbers". Die voor de wedstrijd een reusachtig konijn, de mascotte van oranje, konden bezichtigen, maar daarna slechts moesten constateren dat het spel „bij de konijnen af was". Michels: „Er is inderdaad weinig goeds ver toond, al heb ik nog veel kansen gezien. Voor rust moesten we tot pressie komen. Maar dit elftal, dat geboren is na wederzijds overleg, maakte de fout teveel door het centrum te spelen". Waar de ge vaarlijkste man tijdens het spits uur Ruud Geels heette. De beste tijdens het partijtje schoolvoetbal, zoals de Belgische Nederlander de herhalingsoefeningen op de Oos tenrijkse helft noemde. „Je had zo'n dertien spelers bij elkaar staan. Er was geen doorkomen aan". En al was de debutant met zijn schaars begroeide hoofd en zijn schoten van afstand nog het gevaarlijkst, tevreden over zijn debuut was hij bepaald niet. „In België speel ik twee klassen be ter. Voor rust ging het nog wel. Toen kon ik nog lekker switchen en voerde ik de opdracht, zo snel mogelijk de bal af te spelen, dacht ik goed uit. Maar in de tweede helft moest ik naar de rechter vleugel. Bij Brugge sta ik daar op papier ook, maar meestal komt het er op neer dat ik in de spits loop of op links. Nu moest ik op de rechtervleugel blijven. Dat is mijn stijl niet. Ik ben niet iemand, die twee, drie man kan passeren. Zeker niet als ik zo iemand als Kriess tegen me heb. Die liep constant te trekken en te duwen. Ik werd er gek van. In de tweede helft werd er ook veel te statisch gespeeld. Nee, ik had er veel meer van verwacht". In dat tweede bedrijf moest Neder land het spel breed houden, maar de missie was ook toen tot mis lukken gedoemd, omdat van de door Michels met hoofdletters De wedstrijd zakte tenslotte tot zo'n bedenkelijk niveau af, dat eigenlijk alleen nog enkele komi sche misverstanden voor de brood nodige variatie zorgden. Zo verspeelde doelman Piet Schrij vers, in de veronderstelling dat ge floten was voor een vrije trap, de bal op een onbenullige manier aan Krankl, die op zijn beurt niet kon waarmaken dat hij met 21 doelpunten topscorer van Oosten rijk is. Schrijvers: "Er is een fluitsignaal geweest. Iedereen bleef staan. Ik wilde de bal toen met de binnenkant van de voet naar René Notten tikken, maar dat pakte verkeerd uit, omdat ik de bal verkeerd op mijn schoen kreeg. Die Oostenrijker moet trouwens ook hebben gedacht dat er was gefloten. Anders had ik hem niet zo makkelijk kunnen af stoppen". Niet alleen door dat misverstand was Michels niet bijster tevreden over de defensie. "De achterhoede had steeds moei te om tot een georganiseerd ge heel te komen". Waarna direct weer met de mantel der liefde werd gezwaaid. Sinds de kwalifi catie voor Miinchen op 18 novem ber was immers alleen maar op papier "gevochten". Als tafel- voetballers, die alleen in twistge- sprkken stoom hebben afgeblazen. Schrijvers: "Hoe vaak is er ook niet gewisseld? Neeskens en Van Ierssel stonden voor het eerst naast elkaar. Op voor hen vreem de plaatsen. En dan nog met zo'n systeem dat zelden is gespeeld. De opdracht voor de verdediging was mandekking. Van Ierssel zou als vrije verdediger de gaten op vullen en steeds uitkomen. Dat is er misschien «liet zo goed uitgeko men. Maar ik geloof dat ook Mansveld en Drost in dit pressie voetbal niet goed zouden hebben gedraaid. In feite werd de taktiek van het vroegere Ajax toegepast. Die is de spelers van Twente on bekend". Niet alleen daarom wordt het eindelijk tijd dat Neder land zich "serieus" gaat voorbe reiden. Geels: "Cruijff speelde veel voor zichzelf. Dat mag hij om dat hij dat goed kan, maar er zijn wel vier of vijf wedstrijden nodig, om elkaar volledig te leren ken nen". Ruud Krol, in tweeëerlei opzicht een "gevaarlijk" verdedi ger ("Ik heb die bal niet in eigen doel gekopt, die kwam keihard te gen m'n hoofd aan. Trouwens met die tegengoal heb ik me in ieder geval goed hersteld") zag nog wel winst, al was Oostenrijk na 62 jaar nog steeds niet verslagen door Oranje. Krol in de rol van fi losoof: „Negatief kan toch posi tief werken". (TTERDAM Eén van de partijen, die op de avond van de verkiezingsdag de meeste Üwill verspeelde, was getooid in het Oranje. De spelers van het .Nederlands elftal les de vaderlandse volksvertegenwoordi ging van voetballers in West Duitsland, wer- |tijdens en na de kleurloze oefening tegen Oostenrijk bijkans de Kuip uitgefloten. Het Ireden voor Johan Cruijff om naderhand te vertellen: ,,Ik ben blij dat het toernooi in Island wordt gespeeld en niet hier, met dit publiek". Hij vergat in te calculeren dat jationale elf het er wel naar hadden gemaakt. Net als veel voorgaande interlands had triandOostenrijk (1 I) beter achter gesloten deuren kunnen worden afgehan- Ruud Krol schiet de bal spijkerhard naar de bovenhoek. De verdediger van Oranje maakt zijn eerder gemaakte fout goed door de gelijkmaker te scoren. Ruud Geels (8) is getuige van de actie. Enith Brigitha snel in series MOSKOU Enith Brigitha heeft tijdens de internationale zwemwed strijden in Moskou, die gisteren wer den voortgezet, de snelste tijd ge maakt in de series van de 200 meter rugslag. De Nederlandse recordhoud ster liet een tijd van 2.28.2 afdrukken. In de finale van de 100 meter schoolslag eindigde Alie te Riet als vijfde in 1.19.0. Het nummer werd in 1.16.4 gewonnen door de Russin Roe- sanova. Op de 100 meter vlinderslag dames bezette Jolanda Aggenbach de vierde plaats met 1.07.7. Dit nummer leverde een dubbele Russische over winning op door Meersson (1.06.5> en Tsjelofastova (1.06.9). Boers geschorst OEGSTGEEST De toch al met 21 verloren wedstrijd tegen RKDEO op 3 maart gespeeld heeft voor ASC toch nog een on prettig staartje gekregen. De in die wedstrijd aan Hans Scheer Hans Schiphorst en Ben Boers uitgedeel de waarschuwingen resulteerden zoals het ASC-bestuur deze week van hogerhand te horen kreeg in eeci schorsing van één wedstrijd voor laatste mam Boers. De andere twee spelers kwamen met een voor waardelijke straf "vrij". Door Paul de Tombe nationaal elftal vertoond. Door fou- gen was Geels. Hij deed dat ook en ten van Krol en Neeskens kreeg viel als zodanig positief op. Toen hij vleugelspits Krankl gelegenheid vrij na de rust naar de rechtervleugel aan te leggen. Hij schoot over (16e werd verkast, kwam hij de typi- minuut). Omdat Krol niet in zijn sche puntspeler veel minder uit buurt te bekennen was. kon de an- de verf. dere vleugelspits Köglberger onge- Zijn „verhuizing" had overigens te hlnderd oprukken en uithalen. Na- maken met het andere concept dat dat Schrijvers de bal had losgelaten Michels tijdens de onderbreking had was Krol wèl aanwezig. Na het schot gekozen. Met Jansen voor de onmach- van Krankl verdween de bal via zijn tige Rep werd aan een minder offen- ohan Cruijff in duel met de Oostenrijker Kriess. Cruijff ver- het duelzoals Oranje-voetballers tegen Oostenrijk vaker de verloren. In dat geval immers zou de schrik niet zo massaal hebben rondgewaard daar in Rotterdam. Want de door 28.000 liefhebbers herhaaldelijk ge uite ergernis moet voornamelijk ge baseerd zijn geweest op stomme ver bazing. Op logische angst voor straks, ingegeven door het optreden van de fensie en middenlinie (in volgorde van zwakheid). Tachtig dagen voor de slag om het voetbalgoud liet Oranje gisteravond een verbijsterende indruk na, Met de spitsen Geels, Cruijff, Rensenbrink en Rep (in volgorde van geleverde prestatie) gestart in een sterk aan vallende opstelling, moest de gelegen heidsformatie al snel ervaren dat de opdracht slechts incidenteel naar behoren zou kunnen worden vervuld. Pressievoetbal, had supervisor Mi chels gedicteerd. Maar sterke druk op een tegenstander kan alleen maar voortdurend worden uitgeoefend met een team dat een eenheid is. Dat nu, was Oranje bepaald niet. Misver standen, geïsoleerde linies, onbegrip, maakten van Nederland een falend' elftal. Natuurlijk, op de met vele affaires bepleisterde weg naar de W.K. moest bij dit optreden maar niet al te lang worden stilgestaan. Telde de uitslag minder dan het te verwerven ge geven of taktische opdrachten zou den kunnen worden uitgevoerd. En zeker, Nederland was gehandicapt door bijvoorbeeld het ontbreken van Hulshoff. Gerrie Mühren en Suur- bier. Er acteerde een ploeg met nieu we spelers op eigen plaatsen; met ervarener oranjeklanten op vreemde plekken (Neeskens), Maar dan nog. Dan nog kon de verregaande non chalance, zoals die vooral door de verdedigers werd gedemonstreerd, niet worden goedgepraat. Kon niet worden verbloemd dat Oostenrijkse eenlingen paniek konden zaaien voor doelman Schrijvers. Debutant Notten. Van Iersel, Nees kens en Krol voelden elkaar niet aan, begrepen elkaar lang niet al tijd. Het leidde tot communicatie stoornissen zoals zelden binnen een hoofd naar 01 (37ste minuut). Rechtvaardig Maar en dat moet ook gezegd Krol was eveneens ter plekke om Nederland op slag van rust na een hoekschop van Cruijff naar 11 te knallen. Eén—^één leek nog aardig. Was dat echter nauwelijks voor het zo sterk geachte Nederland tegen het verre van imponerende Oostenrijk. De pauzestand was toch rechtvaardig. Want de pressie die Oranje dan aan vankelijk wèl had uitgeoefend, was in eerste instantie bijna geheel te niet gedaan door dat povere optreden van de laatste vier (de bal bereikte de spitsen via de ook al bijna beweging loze middenlinie op momenten dat Oostenrijk al lang zeven man had kunnen' terugroepen) en in de twee de plaats steeds vaker door het op treden van die aanvallers zelf. Meer en meer trokken Rensenbrink en Rep van de vleugel naar 't centrum, daarmee het speelveld zodanig ver kleinend dat elke centimeter ruimte verloren ging. Sporadisch slechts tionale beker tussen de herenploegen sieve stelling gedacht. Het midden veld kreeg meer kracht de vaker gevoede aanval iets meer variatie. De nonchalance in de defensie bleef. Hickersberger en Krankl (die de bal zo maar kreeg toegeworpen van Schrijvers) kwamen oog in oog met enorme kansen. De mogelijkheden werden niet benut, zoals ook Oranje, in die fase met Dekker voor Nees kens niet kon scoren hoewel voor al Cruijff daartoe wel in staat werd gesteld. Winst zou evenwei een te grote beloning zyn geweest voor de ongeorganiseerde acties. Cruijff: ,,'t Belangrijkste is dat we gezien heb ben welke fouten er zijn gemaakt". Daar was het goodwill verspelen er in ieder geval wéér één van. Zilveren molentoernooi Volleybal Starlift/Blokkeer heeft gisteravond in Lekkerkerk voor de eredivisie volleybal (heren) een zege van 3—2 behaald op Robot, De setstanden waren: 1510, 915, 6—15, 1512 en lfr—14. werd „breed" gejaagd, waardoor te veel spelers zich op een te beperkt gebied bevonden. De enige die nog Raak/Punch en Levi's/Flamin- go's zal op dinsdagavond 2 april wor den gespeeld. Het strijdtoneel is de 5 gelegenheid vond aan te leg- Apollohal in Amsterdam. STASTNY: "NEDERLAND ZAL ZIJN ROL WEL SPELEN..." ROTTERDAM De Zweedse De Oostenrijkse bondscoach Leo- coach Ericsson toonde zich na Neder- pold Stastny had een andere mening, landOostenrijk een uiterst tevreden „Nederland zal straiks zijn rol wel gestemd man. Zijn contentheid vond spelen", voorspelde hij. „Je moet deze zijn oorsprong in de tegenvallende prestatie van Oranje, straks op de W.K. tegenstander van zijn team. „Holland", sprak hij, „is niet zo best als ik dacht. Vooral in de verdediging werden fouten gemaakt". Toch wens te de Zweed zich niet met ijdele hoop te strelen, sprak „Nederland had de wedstrijd in de hand, speelde echter alles door het midden. Ik weet dat in ieder geval Cruijff veel beter kan". prestatie niet te laag aanslaan, want het is een afweerslag geweest. Wij hebben alleen gespeeld voor een re delijk resultaat; dat hebben we be haald". Of Nederland beter is dan Zweden (door welk elftal Oostenrijk in de voorronden werd uitgeschakeld) Stastny: „Dat heeft iedereen toch zelf kunnen zien". LEIDEN Er mocht dan gister avond in de ee'rste wedstrijd van het door LFC georganiseerde Zilveren Molen-toernooi niet van hoogstaand spel gesproken kunnen worden, span ning was er in het duel tussen ASC en RCL volop. De beide ploegen hiel den elkaar 90 minuten volledig in evenwicht en ook in de hierop vol gende verlenging van twee maal ze- veneneenhalve minuut werd niet gescoord: 00. Strafschoppen moes ten toen de beslissing gaan brengen. RCL bleek op dit punt het best op dreef. De Leiderdorpers sohoten vier maal 'raak (Ab Braat, Wally Haver, Leo Holl en Koos Hane- veldt), zodat de roodzwarten na twee missers van Leen de Goey en Bob Logger zij schoten de bal op het houtwerk en een treffer van Rik Hins met een 41 "nederlaag" de kleedkamer moesten opzoeken. Al met al mag RCL verdiend de volgende ronde van het Molen-toer nooi binnenstappen. Zeker in de laatste twintig minuten van de twee de helft en de hierop volgende extra speeltijd toonden de Leiderdorpers zich de betere ploeg. De schotvaar digheid liet evenwel veel te wensen over, waardoor doelman Herman Roedoe slechts in twee gevallen echt in moeilijkheden kwam. Eerst ver scheen Tonnie Ederveen kansrijk, voor de ASC-goalie en (in de eerste verlenging) kwam Leo Holl oog-in- oog te staan met Roedoe. Een fraaie reactie voorkwam de defini tieve beslissing. Veel krachtsverschil was er ove rigens toch niet tussen de zaterdag- tweedeklasser an het een klasse la- 514; 4_6. van Dop, Vogel, Scholl 5; ger genoteerde zondag-team. De gro- 7_8. Donner, Hartoch 4!49—10. tere Inzet van ASC zonder Huib Enklaar. Ligterink 3<A; 11. Langeweg de Goey aantredend; RCL moest 3; 12. Baljon 1 V-s. Dirk Bijl missen hield de verhou- di«ig goed in evenwicht. Ook de schaarse mogelijkheden op de ope ningstreffer waren gelijkelijk ver deeld. Naast de reeds genoem de kans voor Tonnie Ederveen moest aan de andere kant August Broerse de bal na een inzet van Dennis van der Water van de doellijn halen. GERTJAN ONVLEE Jan Timman op drempel van kampioenschap LEEUWARDEN In de 11 nde ronde van het toernooi om het schaakkampioenschap van Neder land heeft Jan Timman gewonnen van Arend van Dop. Hjj bracht daar mee zyn puntenaantal op 71,£. Een aantal dat zijn concurrenten alleen in theorie nog kunnen behalen Als Timman zijn volgende partij met wit tegen Ree remise maakt, heeft Nederland een nieuwe schaakkam pioen. De uitslagen van de gisteren voor de negende ronde van het toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland gespeelde party en zijn: Van Dop—Timman 0—1; Ligterink— Hartoch 01; Langeweg Scholl 0—1; Enklaar—Donner 1—0; Vogel— Sosonko 1—2; Baljon—Ree 0—1. Stand na 9 ronden: 1. Timman 7%; 2—3. Ree, Sosonko I IKFURT Het Westduitse I elftal heeft gisteravond met onnen van Schotland. In 't adion van Frankfort, waar iuni de openingswedstrijd van reldkampioenschap wordt ge- titelhouder Brazilië en ivië leek Westduitsland voor toeschouwers aanvankelijk op e zege af te gaan, glanzende combinaties werd lediging van de Schotten on- voet gelopen, maar de preci- brak. Na een half uur kreeg Schön loon naar wer- van Herzog bereikte n het strafschopgebied tanton hard ten val werd ge- De Oostenrijkse scheidsrech ter wees naar de strafschop- Breitner faalde niet: 10. Duitsland ging onmiddellijk p 2 minuten later lag de bal fci achter doelman Allan. Een combinatie tussen Wim- Grabowski werd door laatst genoemde doeltreffend afgewerkt 2—0. In de tweede helft moesten de Schotten zich wederom tot verdedi gen beperken, omdat het middenveld van de Duitsers, met de uitblinkende Wimmer, er voor zorgde, dat de Schotten nauwelijks 'n redelyke aan val konden opzetten. Toch werd het 21, omdat Dalglish profiteerde van een onoplettendheid in de Duitse de fensie. In de Duitse ploeg liet Gerd Muller het afweten. DRESDEN Het Oostduitse voet balelftal dat voor de eerste keer aan het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap zal deelnemen, heeft gis teren in Dresden een overwinning van 10 behaald op Tjechoslowakije, Het doelpunt werd gemaakt door Streich, die twee weken geleden te gen België eveneens de enige treffer scoorde. Het duel werd bijgewoond door 15.000 toeschouwers.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 27