1INDERHEID JUITEN SPEL? ROVINCIE WIL BIJ HET OVERLEG IVER SPREIDING RIJKSDIENSTEN Prinses bezocht 'Vijf eeuwen Nassau-Oranjes" Honderden mensen opgelicht via advertenties in kranten Uit in de randstad Twee maanden wegens desertie marinier Piano akkoord bender i ID. SAAG Gedeputeerde Staten d-Holland hebben er gisteren brief aan minister Gruijters uisvesting en Ruimtelijke Or- op aangedrongen dat zy by lerleg over de spreiding van de I ensten betrokken worden. De van directe invloed op ■leid ten aanzien van de ont- j tag van Den Haag en de Haag- meratie en daarom betreuren dat wy niet by het overleg een kabinetsdelegatie en een [nwoord.ging van gemeente en Den Haag aanwezig waren. G.S. lebben ernstige kritiek op het agsbeleid, zo schreven zy. Zij en de regering het spreidings- AG 28 MAART 1974 beleid niet gebaseerd te hebben op selectiecriteria, afgeleid uit een ge wenst regionaal ontwikkelingsbeleid voor het Haagse stadsgewest. Ook bestaat volgens G.S. onvoldoende in zicht in de gevolgen van het sprei dingsbeleid voor zowel Den Haag en de Haagse agglomeratie als voor de te stimuleren gebieden in het noor den en zuiden van het land. Zy stem men in met de toezegging van de ka binetsdelegatie, gedaan in het eerste overleg met het gewest Den Haag, om de gevolgen van overplaatsing van de centrale directie der PTT uit Den Haag nog eens te onderzoeken. G S. willen by dit onderzoek betrok ken worden. De regering had volgens G5. ook het spreidingsbeleid moeten aanpassen by de ontwikkeling dat de werkgele genheid in de Haagse agglomeratie in de laatste jaren een dalende tendens vertoont. Toen het spreidingsbeleid van de regering werd ontwikkeld was er nog sprake van een tamelijk ster ke groei van het aantal arbeidsplaat sen in het westen van het land en in het by zonder in de Haagse agglo meratie. De verandering in de werk gelegenheid en het feit dat de Neder landse bevolking minder snel is toe genomen dan in de tweede nota ruimtelyke ordening was vooralen, hadden tot een herontwikkelung van het spreid.ngsbeleid moeten leiden, vinden GS. igelijk meerderheidscollege in Z.-Holland HAAG De resultaten van de statenverkiezingen openen de mogelijkheid, dat het re van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland in de nieuwe zittingsperiode een meer- idscollege zal zijn. Zo'n meerderheidscollege is een hartewens van de drie in de nciale staten samenwerkende progressieve fracties van PvdA, D'66 en PPR, die het ouwen als een probaat middel om, met voorbijgaan aan mogelijke andere opvat tin- 1 het provinciaal bestuur, een beleid te kunnen voeren, uitsluitend gebaseerd op de i en kring levende inzichten. de vorming van. zo'n mee scollege moeten de progre de beschikking hebben 42 staten de en lelden tot vorming van een meer derheidscollege. dan betekent dit, dat in het nieuwe college van GS geen totaal 83 vertegenwoordigers komen VVD, Dlland, er veel voor voelde om ipzicht mee te werken en deze rtenfracties kunnen straks in ;e staten rekenen op 44 ze- onderhandelingen over dez» jn weliswaar op last van het KVP-bestuur gestaakt, iet lykt helemaal niet uitge- dat binnenskamers toch over- ïming is bereikt, dat inderdaad het geval zya ESLAG OP SREIZEN? AAG Vakantiegangers, die geboekt hebben voor 'n bus- ïten er rekening mee houden waarschynlyk een toeslag betalen. Dit vanwege de ver- benzinepryzen. Men denkt toeslag van drie kwartjes per it overigens nog niet vast. dat loging doorgevoerd wordt en in ieder geval, dat niet elke inisatie eraan zal meedoen, lende bedryven willen be- thouden aan hun oorspron- prys. Andere organisatoren het „vry logisch", dat er een >eslag komt, "omdat de ben- eenmaal duurder is geworden, deze mate althans, niet voor- worden". ■yven, die de toeslag willen moeten zich overigens eerst verzoek daartoe wenden tot listerie van Ecnomische Za- De volgende kandidaten zyn ver kozen als lid van de provinciale sta ten van Zuid-Holland: PvdA (31 zetels): M. Epema geb. Brugman, Putters- hoek: H. B. Sngelsman, Schiedam: U. G. Schilthuis. R'dam, F. A. Diepen horst, Rotterdam; J. Hoek van Dijke, Rotterdam: A. M. D. Hartveld geb. Van Zon. Rotterdam; R. M. de Waaij Rotterdam: J. L. M Hakvoort. Rot terdam; ;J. van de Scheur. Hoek van Holland;; J. H. Boone, Leidschen- dam: J. C. Slikker:, 's-Gravenhage; C. M. Swiebel, 's-Gravenhage; F. D. Andrioli, Rijswijk; F. F. J. Schouten, 's-Gravenhage: M. van der Molen geb. Van Rassen. Leiderdorp; L. Jon ker. Leiden: J. Borgman, Gouda; C. J. de Ronde .Bergambacht: J. L. Bax, 's-GravenzandeL. van Duijn geb. Spruijt Vlaardingen: J. M. de Graaff, Delft; F. J. F. Uijen, Rijs- wyk Z-H; W. van 't Veld. Arkel; Th P. C. van Halewijn Dordrecht; L. Frijda, Gorinchem; A. van Dijk, Brielle; J. S. van Leen. Spykenisse, H. A. van der Nöl geb. Spoor, Oost- voorne; Rein Sipke van der Laan, Hillegom; R. Harms, Gouda; N. Hes- seler, Poortugaal. KVP: Dr. R. Eijsink. Rotterdam: A. P. J. van der Weijden, Zevenhoven; S, Stroek, Roekan je; H. J A. M. Vrou wen velder, 's-Gravenhage; P. G. J. Bakker. Voorschoten; M. A. G. Zwin- kels; Naaldwijk: mr. N. W. A. Brink, Wassenaar; H. M. Janssen geb. Ver- berne, Ryswijk. VVD: G. van de Zande, Nieuw-BeyerlandBP: J. W. Verbeek, Rotterdam; A. W. van W. T. van dien Berg, Meerkerk. ADVERTENTIE Ommeren. 's-Gravenhage; mej. I GUnther. 's-Gravenhage; N. A. den Haan. geb. Groen, Leiden; C. J. No bel geb Van Vuren. Lekkerkerk, M Grammofoonplaten-recordbreker James Last heeft gisteren in Rotterdam een platinaplaat in ontvangst mogen nemen voor de verkoop van tweeenhalf miljoen elpees, alsmede een „gouden cassette" voor de verkoop van 200.000 bandjes met zijn muziek. Ondanks het feit dat het in ontvangst nemen van gouden platen een routine-aangelegenheid voor hem is geworden, poseerde hij kennelijk verheugd met zijn pas verworven bezit. LEIDEN Het Rijnlands Lyceum: 30 mrt. 20.15 uur. Einde van de reis. toneel groep Podiium; LAK Theater: 28 mrt. 20.15 uur. Proloog, „De geschiedenis van het Lusitaans gedrocht" over de onderdrukking en bevryding van Portugal en zyn koloniën: AMSTERDAM Stadsschouwburg: 29 en 31 mrt. 20.15 uur. De Holllandse Ronse laar, Publiekstheaiter; 30 mrt. 20.15 uur De Revisor. Publieks- theater; Shaffytheater: 29 en 30 mrt. 20.30 uur. Funhouse classics; 20.30 uur Diepen; 20.30 uur Hauser Orkater op avontuur: 24.00 uur Fly-a-way; Concertgebouw: 29 mrt. 19.00 uur. Maittheus Passion. Concert gebouworkest, o.l.v. Ferdinand Leitner m.m.v. o.a. het Ned. Ka merkoor en Ned. Vocaal Ensemble en Jongenskoor Pius X; 20.15 uur Maison Descartes, Chantal Math reu, harp, Jean-Claude Gé- rard, fluit; Theater Carré: t.e.m. 6 april (beh. maandag) 20.15 uur. Irma la Douce Kruiskerk (Amstelveen)2 apr. 19.30 uur Mattheus Passion. Joh. Seb. Bach, Westerkerkkoor uit Amsterdam, Noordhollands Phil. Orkest en solisten, dirigent Simon C. Jansen. ROTTERDAM mrt. 20.15 uur Toneelgroep Baal. Joko Piccolo-theater: 29 en viert zyn verjaardag. Rotterdamse Schouwburg: 29 mrt. 20.15 uur Een bruid in de mor gen, Claus; 30 mrt. 20.15 uur De wilde eend, Zuidelyk Toneel Globe; 2 april, 20.00 uur La Bohème, Ned. Operastichting; 3. 4 april 20.15 uur De Revisor, Publiekstheater. De Doelen: 31 mrt. 20.15 uur Les Humphries sound '74. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 29 mrt. 20.15 u. Barbaren. Moski Gorki; 30 mrt. en 4 apr. 20.15 uur, Tartuffe, Molière; 31 mrt. 20.15 uur De zottin van Chaillot, Jean Giraudoux; 1 apr. 20.15 uur Toneel groep Theater, Nina, André Roussin; 2 apr. 20.15 uur Nationale Baliet met a.o. „Ramifications" en „Pas de deux Gayaneh"; 3 apr. 20.15 uur. Int. Folkloristisch Danstheater m.m.v. orkest ..Kaleb". HOT Theater: 29 en 31 mrt. 20.30 uur Haagse Comedie „August, August, August", Pavel Kohout; 3 apr. 20 30 uur Toneelgroep Centrum, Gastenavond, Tini Visser; 4 apr. 20.30 uur The Family, The Family in Heaven, Lodewyk de Boer. Congresgebouw: 29 mrt. 20.15 uur Lenteconcert mm.v. Henny May en Wim Koopmam. Theater Pepijn: 29 en 30 mrt. 20.30 uur Cabaret Gerrit. Theater In De Steeg. 20.30 uur De Sissies: 31 mrt. 20.30 uur Blues avond met Frank van Meeteren, Theo v. d. Graaff. Tom van Berge yk en Herman Postma. Circustheater: 30 mrt. 20.00 uur Ned. Operastichting. Dorian Gray, Hans Kox; 31 mrt. 20.00 Ned. Operastichting, La Bohème. Pucci ni; 1 t.e.m. 4 apr. 20.30 uur Indonesisch Theater Sardono. Diligentia: 30 mrt. 20.15 uur Solotoneel Tob de Bordes „Struis vogels"; 4 apr. 20.00 uur Danzi Kwartet, werken van Danzi, Por- celyn, Hmdemith en Reicha. Theater Aan de Haven: Toneelgroep de Appel, Macbefct, Ionesco. Holland. Dat ARP en CHU, die elk in het huidige J. Varekamp, Naaldwyk; jhr. G. O. halen zij niet, ondanks de ooilege wel een geestverwant hebben. - - de PvdA en PPR; het ge- Een grote minderheid van 39 verlies dat D'66 leed, maakt zetels staat dan buiten het dagelyks W. baron de" V06 van Steenwyk, samenwerkende drie fracties bestuur van de provincie Met name Voorschoten; J. Noorland Nieuwer - een voor de WD, die evenals de PvdA zes zetels winst boekte, zal dat een de verkiezingen is echter moeilijk ^te verteren^ zaak zyn. dat de KVP, althans kerk aan den IJssel; L. Ginjaar, Rys wijk Z-H; J. van Dijk Dordrecht; J. C. de Man, Zwijndrecht; A. M. van Bemmelen. 's-Gravenhage: R. Cleton, Wassenaar; J. D. van Dijk, Gouda; J. Houtman, Schiedam. ARP: H. A. Brokking, Rotterdam; drs. T. Spaan, Voorburg: lr. W. Brink, Schoonhoven; J. van Katwijk, Schie dam; J. J. C. la Fleur, Middelharnis; A. D. Viezee, Streefkerk. CHU: Mr. dr. H .Franken, Rotterdam; _r. N. Buljsert. Alphen aan den Rijn; mevr. lr. N. C. de Ruiter, Voorscho ten; J. C. van der Eyck, Rijswyk Z-H; B. Bol, Den Haag; lr. A. B. J. de Koning, Zwijndrecht. D'G6: H. W. J. Iedema, 's-Gravenhage. PPR: E. J. van Dongen, Rotterdam; C. J. van Kuyen, Warmond; C. P. G. Ti- lanus, Woerden; I. P. Draisma, I^id- sohendam. CPN: B. E. Collé. Schiedam; J. H. L. Vis ser, Zoetermcer. SGP: A. Vlasblom, Delft: C. N. van Dis Alphen a/d Rijn; K. van der Plas, Hardinxveld-Giessendam. PSP: H. van Steenis, Alphen a/d Rijn. DS'70: Drs. G. H. B. Verberg, 's-Graven hage. GPV: Ing. P. van Leeuwen, Berkel en Ro denrijs. AMSTERDAM Tegen de 47-ja- rige Amsterdammer Mathias H. G. heeft de officier van Justitie by de rechtbank in Amsterdam, mr. H G van Everding, gisteren wegens op lichting acht maanden gevangenis straf met aftrek en voorwaardelyke terbeschikkingstelling van de rege ring met een proeftyd van drie jaar geëist. De verdachte had volgens de dag vaarding tussen eind 1971 en begin 1973 een groot aantal mensen „door Asperen eerste DEN HAAG Zoals by elke ver kiezing was het ook dit jaar weer een stryd wie de race om de stem- mentellery zou winnen. Winnaar werd de gemeente Asperen By de uitslagencentrale van het ANP kwam de uitslag 11 minuten nadat de stem. bussen waren gesloten binnen. listige kunstgrepen of samenweefsels van verdichtsels" opgelicht. Hy plaatste, aanvankelyk alleen in Nederland en België, maar later ook in Engeland, Oostenryk, Frankryk en West-Duitsland, advertenties in de dagbladen, waarin hy thuiswerk aan bood. Die er op reflecteerden zouden nadere mededelingen over de werk zaamheden ontvangen en moesten als zy belangstelling hadden een bedrag, variërend van f20,- tot f30,- als administratiekosten naar een pos:- busnummer in Amsterdam sturen. Duizenden mensen reageerden op de advertenties, duizenden ook hoor den nooit meer iets van de verdachte, wiens bureau opereerde onder de na men Selectief, Reclame, Return, Tri- couleur, Eurosound, Eurolux, Euro- fina en Inter Agency. In vier grote pakken naast de tafel van de rechters waren 10.865 brieven, meer dan duizend postwissels en vele telegrammen de stille getuigen in dis proces. De grote stroom reflectanten was DEN HAAG (ANP) De zeekrygs- raai heeft gisteren de 26-jarige ma. rin/e-korporaal F. S. uit Hoensbroefc wegens desertie veroordeeld tot twee maanden militaire detentie. De straf was gelyk aan de eis van de fiscaal. Toen S. vorig jaar maart met het marineschip hr. ms. „Overijssel" in de Schotse plaats Rosyth aankwam stapte hy daar van boord met de be doeling mi-et meer naar de marine terug te keren, zyn dienstverband by de marine zou in december van dat jaar aflopen. Voor de zeèkrygs- raad verklaarde hy dat hy in Schot land zes weken by een vrouw had gewoond, en vervolgens een andere vriendin had gevonden, waar hy bleef tot hy eind oktober door de Royal Navy werd aangehouden. Hy was aangehouden, nadat zyn vrien din een Nederlandse consul in Schot land had ingeschakeld en hem had verteld bang voor S. te zyn. S. kon geen werk vinden en zy moest hein onderhouden. Voor het tot zyn aan houding kwam had S. in Schotland nog een vergeefse poging onderno men om politiek asiel te krygen. S. was in februari 1973 overgeplaatst naar de „Overyssel". Het schip werd toen hersteld en S. dacht dat het nog maanden zou duren eer het weer in de vaart zou komen. De maanden bleken echter slechts weken te wor den en dat was voor S.' toenmalige Nederlandse vriendin, met wie hy zich wilde verloven, zo moeiliyk te verwerken dat zy de verhouding ver brak. S. was daardoor ontredderd en besloot te deserteren. In het psychiatrisch rapport wordt S. verminderd toerekeningsvatbaar ge noemd voor zyn desertie. Hy was al langer niet meer geschikt voor de mdiiaire d'ienst, aldus het rapport. overigens pas begonnen nadat de verdachte voor de zaken in Neder land en België was aangehouden, maar in mei van het vorige jaar voorlopig op vrye voeten werd ge steld Daarna verschenen de adver tenties vooral in Engelse bladen. De Britten bleken erg gevoelig te zyn voor de aanbieding want er kwamen duizenden brieven over de Noordzee. Volgens een als getuige gehoorde postbeambte soms wel twee- tot drie duizend in de week. Op last van de officier van justitie werden toen drie van de vier door verdachte gebruikte postbussen door de recherche ge licht. In een paar weken tyd werden op die wyze zevenduizend brieven Mr. J. C. de Mol van Otterloo geïnstalleerd Ty dens een buitengewone zitting van de voltallige Haagse rechtbank is gis teren mr. J. C. de Mol vain Otterloo geïnstalleerd als vice-president. Op 14 maart was hy reeds als zodanig beëdigd door het Haagse gerechtshof. Mr. J. C. de Mol van Otterloo fun geert reeds sinds september vorig jaar als president van een van de bedde strafkamers van deze recht bank. De andere kamer wordt sinds het vertrek van prof. Van Hattum voorgezeten door mr. C. Stolk. De nieuwbenoemde vice-president werd toegesproken door de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, die de rechtlynige en ongecompliceerde carrière van mr. De Mol van Otterloo in overeenstemming noemde met diens evenwichtige ka rakter en de voortreffelyke wyze waarop hy sinds 1952 zyn werk by de Haagse rechtbank in verschillen de functies heeft verricht. Hoofdofficier van justitie mr. A. W. Ros.ngh roemde eveneens de kwali teiten van de pas geïnstalleerde vice- president. „Zyn rustige, bescheiden en bedachtzame aard en zyn goede juridische inzicht maken dat hy tot gefundeerde en weloverwogen oorde len komt, aldus mr. Rosingh. achterhaald van mensen, die voor 't eerst reageerden op de advertenties, geld stuurden of zich afvroegen waar nu het thuiswerk bleef. De waarde van stortingen vertegenwoordigde in totaal een bedrag van f. 30.000,- Dit geld werd door de politie aan de af zenders teruggestuurd. De president, mr. M. Knap, zei over deze wyze van handelen: „Als ik me niet vergis heb ik zo'n vyf tien Jaar geleden ook al een dergelijke af faire als rechter-commissaris met U doorgenomen. Toen ging het alleen over bedragen van een rijksdaalder tot vyf gulden". De verdachte. „Dat klopt, mynheer de president, ik ben zelfs destyds met bedragen van twee kwartjes begonnen maar de tydén worden nu eenmaal duurder" In circulaires spiegelde de ver dachte de liefhebbers voor, dat zij tot f. 4.000,- per Jaar zouden kunnen bijverdienen. Maar slechts heel wei nigen kregen ook inderdaad enig thuiswerk. De officier zei, dat de verdachte door 't oplichten van de kleine man, van weduwen, renteniers en invali den in een paar maanden tyd onge veer f. 100.000 moet hebben ontvan gen Mr. Van Everdingen, die de op lichting bewezen achtte, zei tenslotte dat de verdachte een zodanige straf moet krygen dat hij het wel uit zyn hoofd zal laten het nog eens te doen. Vandaar dat hy naast de gevange nisstraf de voorwaardelyke terbe- schikkingstellink vroeg. „Dat biedt de mogelykheid om eventueel de maat- schappy tegen deze man te bescher- ADVERTENTIE Een DAF 66 SL Sedan t.w.v. 9.550,— is de weekhoofdprijs van de 26ste puzzel van de Aktie Natuur. Aangeboden door DAF Nederland BV. Puzzel mee en win 'm voor 1,—! DELFT Prinses Margriet heeft vanmorgen in het museum „Het Prinsenhof" in Delft als eerste de tentoonstellingsruimte met de expo sitie „Vyf eeuwen Nassau-Oranjes" betreden en daarmee de openings handeling verrichten. Tot 19 mei kunnen bezoekers er terecht om on geveer tachtig portretten en afbeel dingen te zien van prinsen en konin gen uit het Huis van Oranje-Nassau. De kunstwerken zyn informeel en minder bekend. Ze zyn byna alle uit particulier of wein'iig toegankedyk be- zit. Verscheidene worden nog be waard in families, die ze oorspron kelijk ten geschenke kregen. Met de tentoonstelling viert de Ver-» „Oranje Nassau-Museum" haar vyftigjarig bestaan. Ze komt voort uit de vereniging, die in 1923. by het 25-jarig regeringsjubileum van Koningin Wifthelmina, het initiatief nam tot een tentoonstellng in Den Haag. De collectie van de vereniging werd in 1960 in bruikleen gegeven aan het Stedelyk Museum Het Prin senhof in Delft. Het grootste schildery van Koningin Juliana, 212 x 125 centimeter, door Karei van Veen i van de Kamer van Koophandel Fabrieken in Rotterdam. Het kleinste is een portret van Prin ses Marianne, de dochter van Koning een portret :n doek van vervaardigd eigendom Willem I en Wilhelmina van Prui sen. Het is een ovaal miniatuurtje van 3,5 by 2,5 cm, dat Pasquier maakte en dat eigendom is van I. A. gravin zu Ortenburg-gravin Van Al- denburg Bentinok van het kasteel Midaohoen in De Steeg. Het is niet altyd mogelijk een infor meel portret te vinden, waarom er ook werken zyn gekozen waarin iets meer staatsie werd meegegeven. Het merendeel wordit gevormd door por tretten, die de vorsten zelf bestelden, die voor eigen gebruik of geschenken aan familie en vrienden waren be stemd, of die een meer persoonlijk of huiiselyk karakter hebben. „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". MagBender-K&Dvoor- I zichtigveronderstellen dat I mensen die zoiets zeggen, j| de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd Itaxeren? - Voor nog geen 3100 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit j waarBender-K&Dvolledig r l achter kan staan. En dan niet van een merk want i| keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. ;ettner et duwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19