ingelsen moeten miljarden enen Prijsbewust spelen in de Staatsloterij FRANSE KRITIEK OP POLITIEK VS Arabieren voor top met Europa Pers in Ethiopië vrijer benzine en sigaretten veel duurder raeliers orden itevreden Wees slim. Stap op de NZH-bus. Dat gaat vlot, veilig en voordelig. Goedkoper uit met abonnement of rittenkaart openbaar vervoer... reken maar! de Staatsloterij Voorzichtig begin hervormingen DAG 27 MAART 1974 ADVERTENTIE nonze correspondent) jJDEN De Britse regering gaat bijna 7,5 miljard gul- in het buitenland lenen om het tekort op de betalings- ns, voornamelijk ontstaan door de stijging van de olie- ren, te dekken. De lening is de grootste ooit door Enge- op de internationale kapitaalmarkt gedaan. Dit was van de belangrijkste mededelingen, die Dennis Healy, lieuwe Britse minister van Financiën, gisteren tijdens de (indeling van de eerste begroting van de socialistische jerheidsregering van Harold Wilson in het Lagerhuis gedaan. AVIV (AP) Tenminste één 10 Israëliërs is voornemens het le verlaten omdat in Israël de alsmaar stygen en de oor- vele Israëliërs depressief uit- aldus bleek vandaag uit het tat van een opinie-onderzoek, ens Pori (Public Research In- heeft 6,5 percent van de vol- ondervraagden gezegd „defi- plannen" te hebben om heen i terwyl 5,1 percent dit „ern- rerwoog". In de leeftijdsgroep I tot 29 Jaar zei 20,2 procent idervraagden eraan te denken emigreren. i resultaat van het onderzoek ln het dagblad Haaretz. ens Tel Aviv: erroristen an klaar )r aanval" AVIV (AP) Europese vei- Isdiensten zijn gewaarschuwd internationale groep terro- aanvallen zou kunnen gaan ren op marine-installaties of in hun landen, aldus is van- i Tel Aviv in betrouwbare en guerrillastrijders, die in het saboteren van instal- i schepen zijn opgeleid in ilië, zouden van plan zijn zon- f maandag aanstaande naar te vertrekken, aldus is verno- de Europese vliegvelden zijn rschuwd, omdat de saboteurs schade zouden kunnen gaan ngen ingeval hun taak in de mislukt. Die waarschuwing is ntvangen door het Ben Goe- liegveld bij Tel Aviv. De begroting zelf, de moeilijkste genoemd sinds 1945, hield, zoals ver wacht, voornamelijk stevige belas tingverhogingen in, alsmede aange kondigde verhogingen van sociale uitkeringen, zoals pensioenen. Het tarief van de inkomstenbelasting gaat in Groot-Brittannië omhoog met drie procent. Het standaard-ta rief was dertig procent. Er komen extra subsidies voor le vensmiddelen. Zo gaat de melkprijs bijvoorbeeld met dertien cent per liter omlaag! Daarentegen zullen sterke drank, wijn en bier, alsmede sigaretten duurder worden. De elek triciteitstarieven zullen gemiddeld met dertig procent stijgen. Ook de post- en telefoontarieven zullen om hoog gaan. Benzineprijzen zullen worden verhoogd met tien procent btw. De begroting is een duidelijk poli tiek compromis geworden. Aan de ene kant zat minister Healy vast aan de stringente beloften in het Verkie zingsprogramma van de Labour- partij en aan de andere kant met de levensgevaarlijke oppositie van Con servatieven en Liberalen, die geen ogenbltik voorbij zullen laten gaan te trachten de minderheidsregering ten val te brengen. Vandaar dat Healy dan ook heeft aangekondigd bepaalde hangijzers, zoals nog hogere belas tingvoorstellen voor de super-rijken, voorlopig uit te stellen tot in de herfst, wanneer hij met een tweede begroting zal komen. VeiTler liet hij andere controver siële onderwerpen, zoals de aanleg van Maplin, Londens derde grote luchthaven en de ontwikkeling van de supersonische Concorde vrijwel onbesproken. Over de plannen met betrekking tot de Kanaaltunnel, die Engeland met Frankrijk zal moeten verbinden, zou hij zich later deze maand uitlaten. Belangrijker op korte termijn is de houding van de vakbonden ten aan zien van de financiële maatregelen die minister Healy heeft voorgesteld. Vandaag zal premier Wilson met de leiders van het Britse vakverbond TUC, een eerste oriënterend gesprek Minister Healy, die zijn begroting „bewust neutraal' noemde en „spe ciaal gericht op het herstel van de Britse economie en de bestrijding van de inflatie" zei over zijn positie als financieel verantwoordelijke man: „Ik voel me als in een arena, vech tend tegen monsters met één hand Voor het woon-werkverkeer Om te winkelen Voor schouwburg- en concertbezoek Vraag de speciale tarieven aan de buschauffeur, of bel naar Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. Leidsevaart 396, Haarlem. Tel. 02.3 - .319227. Bij het zien van deze foto zou men even kunnen denken dat de Britse prinses Anne zich na de aanslag van vorige week alleen nog maar in zwaar bewaakte tanks buiten het paleis waagt, m.a^.e indruk is onjuist. Zij maakte het ritje in dit voertuig tijdens haar bezoek aan de Ko ninklijke Huzaren in Duitsland. TUNIS (AP) De Arabische lan- 1975 kunnen worden gehouden. Naar den zullen een „positief antwoord" wordt verwacht zullen de Arabische geven op de uitnodiging van de landen nog tijdens de bijeenkomst WASHINGTON Frankrijk heeft dinsdag felle kritiek geuit op de Amerikaanse buitenlandse politiek inzake Europa en het Midden-Oosten en gezegd dat de Verenigde Staten de pogingen tot Europese eenwording verstoren. Parijs beschuldigde de Amerikaanse regering er voorts van dat zij opzettelijk de Euro pese bondgenoten buiten de inspanningen houdt om een vredes akkoord in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. Deze nieuwe wrijving tussen Pa- dat hij een antwoord op zijn protest vastgebonden op mijn rug". rijs en Washington komt tot uiting in een gisteren openbaar gemaakte brief van de Franse ambassadeur in Washington, Jacques Kosciusko-Mo- rizet, aam de Washington Post. De brief werd gepubliceerd een dag nadat de ambassadeur een bezoek aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had gebracht, om te protesteren tegen berichten in Amerikaanse bladen dat Frank rijk had getracht de Arabieren te overreden him olie-embargo tegen de Verenigde Staten niet op te hef fen. Dinsdag had de ambassadeur op nieuw een onderhoud met de waar nemende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kenneth Rush. Na afloop van dit gesprek zei hij Gevraagd of het antwoord hem had bevredigd gaf de Fransman een ont wijkend antwoord. In zijn brief aan de Washington Poet noemit Koscius ko Morizet de berichten over 't em bargo "pure verzinsels die grenzen aan laster". De Franse diplomaat ging voorts in op de Amerikaanse kritiek op som mige Europese landen dat deze niet volledig hebben gestaan ach ter de Amerikaanse inspanningen de oorlog van vorig Jaar in het Midden- Oosten te doen beëindigen en een permanente oplossing voor het Is raëlisch-Arabische conflict tot stand te brengen. "Het was niet onze schuld dat de Amerikaanse regering opzettelijk Frankrijk, en Europa waarvan het deel uitmaakt, buiten de pogingen om een regeling tot stand te brengen heeft gehouden", aldus de ambassa deur. Hij noemde het absurd om te veronderstellen dat een plan tot sa menwerking tussen de Arabieren en de negen EG-landen de vredespogin gen van Amerika in het Midden- Oosten zou kunnen verhinderen. Hij geloofde dat de huidige moeilijk heden tussen de V.S. en Europa voortspruiten uit het Amerikaanse concept van wat deze betrekkingen zouden moeten zijn. "De openlijke verklaringen die in de afgelopen we ken over deze kwestie van het groot ste belang zijn gedaan, zowel door Washington als de negen EG-lan den, laten hierover geen twijfeil be staan. Als Europeaan kan ik niet ders dan de pogingen om verdeeld heid te zaaien betreuren". Europese Gemeenschap om deel nemen aan een conferentie over eco nomische, technische en financiële samenwerking tussen de Arabische- en Westeuropese naties. Gisteren heeft de ministerraad van de Arabische Liga achter geslo ten deuren vergaderd over de contro versiële uitnodiging van de EG vol gens bronnen in Tunis juichten de meeste afgevaardigden het voorstel toe, ondanks de bezwaren die de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger erte gen heeft geuit. De op 4 maart genomen beslissing van de Euopese Gemeenschap om een „dialoog" met de Arabische lan den te beginnen heeft felle kritiek van Kissinger uitgelokt omdat de J Verenigde Staten hierover niet wa ren ingelicht en er ook niet bij be trokken waren geweest. momenteel in Tunis wordt gehou den een formeel antwoord geven op de Europese uitnodiging. Vier toeristen in Sahara van dorst omgekomen ALGIERS (AFP) De Algerijnse politie heeft gisteren in de Sahara de lijken gevonden van vier Italiaan toeristen. Zy werden al een half •r vermist en zijn kenneiyk van dorst omgekomen. Het viertal was in september vorig jaar in een speciaal voor woestijnrit- ten uitgeruste auto uit Tamanrassat, i ander heeft ook tot gevolg 2000 km ten zuiden der zijn bekoeld, omdat Frankrijk waarschijnlijk in een zandstorm de voorop heeft gelopen in de toenade- weg kwijtgeraakt. Ze moeten dagen- ring tot de Arabische landen. Volgens de bronnen in Tunis zou ArabischEuropese conferentie i het najaar of in het begin vanstorven. in de woestyn rondgedwaald hebben tot tenslotte hun drinkwater zij van dorst zijn ge- ADVERTENTIE Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 1 april af Da lotenverkoop begint steeds op da eerste maandag van de maand, dus voor de april-loterij op 1 april. BIJ de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,—; „vijfje" 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 10,16 en 17 april Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. De opvallendste uiterlijke verandering na de onrust in Ethio pië, die teweeg gebracht werd door de rebellie van delen van de strijdkrachten, kan men bespeuren in de voorheen strikt gereglementeerde pers. Persvrijheid was het eerste van de tien verzoeken die de soldaten deden aan de 81-jarige keizer Haille Selassie in zijn paleis te Addis Abeba, toen het coördinatie comité van onderofficieren met grieven kwam. Tot voor enkele weken was alles wat de keizer deed altijd het voornaamste nieuws in de Engelstalige 'Ethiopian Herald'. Het aftreden van de vorige regering van Akliloe Habte Wold naar aanleiding van de rebellie werd in twee alinea's afgedaan. De rebellie zelf werd niet eens vermeld, evenmin als de eisen van de sol daten. Een gevolg was dat toen de solda ten naar hun kazernes terugkeer den de burgers een vijandige houding Jegens hen innamen omdat zy ten onrechte meenden dat de militairen enkel hun eigen materieel voordeel op het oog hadden en niet de fun damentele kwalen van het oude feo dale koninkryk. De soldaten herstel den echter gauw hun reputatie, zy namen een helikopter en gooiden daaruit pamfletten boven de stad, waarin zy de gecensureerde pers aanvielen. Door David Martin Vragen Tot op zekere hoogte heeft de pers op deze uitdaging geantwoord. Er verscheen een hele reeks artikelen en brieven die in het begin nogal op portunistisch waren, maar waarin nu op serieuze manier vragen worden opgeroepen omtrent constitutionele hervormingen. Voorheen was dit on denkbaar. Zowel de keizer als de nieuwe pre mier Endalkatchew Makonnen heeft hervormingen in de Grondwet van 1955 beloofd. Het was ongehoord iets ter discussie te stellen wat de keizer zei, maar in een artikel in de Ethio pian Herald is onlangs betwyfeld of er van de verlangde hervormingen wel iets terecht zou komen. De premier zal binnenkort de oprich ting bekend maken van een commis sie tot hervorming van de Grondwet. De overwegende invloed van de mo narchie op de uitvoerende en rech- teriyke macht zal biyven bestaan, maar men zal aanbevelen dat er po litieke partyen komen of één politie ke party, voor het eerst in de ge- schieid'eniis van Ethiopië. Endalkatchew Makonnen was lid van de commissie die werd ingesteld na de staatsgreep van 1961, waarby de keizer korte tyd werd afgezet toen hy buitenslands was. De aanbevelin gen die toen verworpen werden door de keizer, ïyken zeer veel op wat thans wordt gevraagd. De premier zei my dat de aanbevelingen waar- schynlijk verder zullen gaan dan die van 1961. „Ik heb het oog gericht op een combinatie van het Amerikaanse en Engelse systeem in zover dat bruikbaar is voor onze behoeften, met een premier die verantwoording verschuldigd is aan het parlement en die gedwongen zou zijn af te treden als hy daarvan niet meer de steun geniet. Het huidige parlement zou echter het voornaamste struikelblok kunnen vormen voor veranderingen. Om lid van de Tweede Kamer te kunnen Keizer Haile Selassie worden moet men thans tot de be zittende klasse behoren, dat betekent in het algemeen tot de grondbezit ters. Vyf jaar lang heeft deze Tweede Kamer al geweigerd minimale voor stellen tot landhervorming aan te nemen en naar de Senaat door te. sturen. Endalkatchew zegt dat hy van plan is vaak persoonlijk voor heit parlement te verschynen om nauwe re banden te scheppen tussen de Wetgevende en de Uitvoerende Macht. Landbeleid De premier wil dat de grondwetsher vormingen in zes maanden hun be slag krygen en of zyn regering zal aftreden dan wel aan de macht zal bhjven is afhankeiyk van het parle ment. Het ïykt niet onmogelijk dat hy er hervormingen door zal kunnen krygen, waaronder veranderingen in het systeem van landbezit. Thans kunnen landeigenaren nog tot drie kwart van de oogstopbrengst als pacht opeisen van hun boenen. De parlementsleden moeten beseffen dat als zy ermee doorgaan ten gunste van de geprivi- leerde klasse veranderingen tegen te houden, er zeker nieuwe demonstra ties van arbeiders en studenten zul len plaatsvinden, benevens 'n staats greep van het leger, die dan wellicht niet zonder bloedvergieten zou plaats vinden en zonder veel ontzag voor de monarchie. Stygende prijzen en economische stagnatie blijven even belangryke re denen voor ontevredenheid. Nu de premier de eerste algemene staking in het land heeft gebroken en de sol daten naar de kazernes heeft doen terugkeren dankzy concessies die on geveer 200 miljoen Ethiopische dol lars kosten (ongeveer 290 miljoen gulden) moet hy zowel constitutio nele hervormingen zien door te voe ren als de inflatie keren en de eco nomie van zyn land nieuwe impulsen geven. Anders maakt Ethiopië de kans het twintigste land in Afrika onder een militair bewind te worden. Intussen blyft men trouw betuigen aan keizer Haile Selassie. De kroon prins bevindt zich in Genève, her stellend van een beroerte van vorig Jaar. Als hy niet in staat is om de huidige keizer op te volgen zal mo gelijk zyn oudste zoon opvolgen maar dan als ceremonieel monarch in on geveer geiyke postiie als de Britse vorstin, Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9